کشور اوکراین از مشهورترین مقاصد برای دانشجویان پزشکی بین الملل، کسانی که به دنبال تحصیل پزشکی در این کشور هستند در سراسر جهان می باشد. در پاسخ به در خواست دانشجویان بین المللی باید گفت که بسیاری از دانشگاه های پزشکی بلژیک برنامه های پزشکی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی را به زبان انگلیسی در اختیار افراد می دهند. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان از موسسات اعزام دانشجو راه ورود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین را برای شما فراهم آورده است.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

در سال های اخیر دانشگاه های اوکراین در میان دانشجویان کشور های آسیایی هند، پاکستان، بنگلادش، آفریقا نیجریه، مرو، تونس، الجزایر، منگو، گینه، خاورمیانه عربستان صعودی، لبنان، کویت، یمن، عراق و ایران بسیار مشهورند و از محبوبیت خاصی برخوردارند. البته شایان ذکر است بعد از عدم تایید دانشگاه های پزشکی اوکراین از نظر وزارت بهداشت بیشتر درخواست ها به سمت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس، روسیه، هندوستان و تحصیل پزشکی در ایتالیا، آلمان و غیره معطوف شد.

بسیاری از دانشگاه های پزشکی اوکراین از نظر بین المللی شناخته شده اند، اخیراً دانشگاه پزشکی کارازین اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت واقع شده است و برنامه های آموزشی با کیفیت مناسبی را در اختیار افراد قرار می دهد. هزینه و شهریه فوق العاده ارزان تحصیل پزشکی در این دانشگاه سبب شده، اخیراً تقاضا برای تحصیل در این کشور افزایش داشته باشد.

مدرک ارائه شده به دانشجویان در اغلب کشور های آسیایی، آفریقایی و WHO (سازمان سلامت جهانی) شناخته شده می باشد. برای مثال، جهت فعالیت در هند به عنوان یک پزشک و یا فارغ التحصیل دکترای پزشکی از اوکراین، افراد می بایست گواهی قبولی در آزمون را در اختیار سازمان MCI (شورای پزشکی هند) قرار دهند. بنابراین همراه با ثبت نام در MCI، پزشکان اوکراینی بیش از کسانی که از هند فارغ التحصیل شده اند مورد قدردانی قرار می گیرند. این حقیقت در رابطه با کشور های در حال توسعه نیز صدق می کند.

مدارک پزشکی اوکراین به صورت خودکار در سراسر کشورهای اروپایی طبق موافقت نامه پروسه بولونیا مورد تایید هستند. پس از تکمیل دوره های پزشکی، به دانشجویان کارشناسی ارشد فرصت ادامه دوره های تخصصی بالینی ( تخصص ) و تحقیق بر روی پروژه ها طی 3-6 سال جهت اخذ مدرک پزشکی، دندانسازی، داروسازی یا دکترای تخصص تحت نظارت و راهنمایی اساتید مجرب داده می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

بسیاری از دانشگاه های اوکراین، دانشجویان بین المللی را به چند دلیل که در زیر ذکر شده است به خود جذب کرده اند این دلایل عبارتند از:

 • فرایند درخواست ساده و اخذ پذیرش راحت از دانشگاه های پزشکی اوکراین
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی و بعضاً امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین بدون مدرک زبان وجود دارد.
 • شهریه و هزینه زندگی دانشجویی پایین در اوکراین
 • وجود فرهنگ غنی، پیشرفت زندگی دانشجویی و حس شیرین زندگی
 • ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت بسیار عالی
 • شرایط راحت اخذ ویزای تحصیلی اوکراین از سفارت این کشور

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

بسیاری از دانشگاه های پزشکی اوکراین، برنامه هایی به زبان انگلیسی، اوکراینی و روسی در اختیار افراد قرار می دهند. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل به زبان اوکراینی یا روسی را دارند در وهله اول می بایست به مدت یک سال در کلاس های روسی شرکت کنند. بسیاری از دانشجویان بین المللی به دلیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی در گرایش های (پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی) جذب این دانشگاه ها می شوند، ناگفته نماند که بیش از 20 دانشگاه پزشکی در اوکراین وجود دارد.

هزینه و شهریه دانشگاه های پزشکی اوکراین

شهریه دانشگاه های جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین نسبت به دیگر دانشگاه ها متفاوت می باشد، برای مثال

 • مبلغ شهریه برای گرایش پزشکی به زبان انگلیسی در اوکراین 3500 تا 5000 دلار و گرایش پزشکی به زبان اوکراینی یا روسی 2500 تا 3500 دلار می باشد
 • مبلغ شهریه برای گرایش دندانپزشکی به زبان انگلیسی 3600 تا 5000 دلار و گرایش دندانپزشکی به زبان اوکراینی یا روسی 2500 تا 3400 دلار می باشد
 • مبلغ شهریه برای گرایش داروسازی اوکراین به زبان انگلیسی 2800 تا 3500 دلار و گرایش داروسازی به زبان اوکراینی یا روسی 2300 تا 3000 دلار می باشد.

اخیراً اعتبار مدرک دانشگاه پزشکی کارازین اوکراین خارکف مورد تایید وزارت بهداشت واقع شده است، هزینه بسیار کم تحصیل در این دانشگاه از جمله مواردی است که مورد تقاضای دانشجویان واقع شده است. امید است که این مطلب توانسته باشد به سوالات شما پیرامون تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین پاسخ گفته باشد، چنانچه شخص قصد برگشت به ایران را نداشته باشد، تحصیل در اوکراین می تواند گزینه خوبی باشد ولی اگر به هر دلیلی ممکن است روزی تصمیم به برگشت به ایران را داشته باشید، بهتر از ریسک نکنید و اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را داشته باشید.

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در اوکراین

سیستم آموزش آکادمیک در کشور با توجه به استانداردهای بین المللی کشورهای توسعه یافته به روز می شود. دانشگاه پزشکی دولتی اودسا (Odessa State Medical University) و دانشگاه علوم پزشکی لوف (Lviv State Medical University) دو موسسه آموزشی برجسته در کشور هستند. هر دو دانشگاه، برنامه های تحصیلی به زبان های انگلیسی و روسی را در زمینه های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و فارماکولوژی ارائه می دهند.

اگر شما به دنبال تحصیل پزشکی در اوکراین هستید، به مکان درستی آمده اید – تحصیلات بین المللی M.D. توسط وزارت آموزش و پرورش اوکراین به رسمیت شناخته شده است و فارغ التحصیلان دوره پیش پزشکی بدون آزمون ورودی در دانشگاه پذیرفته می شوند. اوکراین یکی از مقاصد مطلوب برای دانشجویان مشتاق است که مایل به تحصیل MBBS در خارج از کشور هستند. برخی از مزایای ذکر شده در زیر آمده است:

 • دانشگاه های پزشکی اوکراین توسط سازمان جهانی بهداشت، یونسکو، MCI و شوراهای پزشکی بسیاری از کشورهای دیگر به رسمیت شناخته شده است.
 • زبان آموزشی در اوکراین انگلیسی است، که برای تطبیق دانشجویان بین المللی با محیط زندگی بسیار راحت تر است.
 • هزینه اقامت در مقایسه با کشورهای دیگر مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان بسیار پایین است. جدا از این، سفر دانشجویان در اوکراین بسیار ارزان است. دانشجویان برای سفر در داخل کشور، تخفیف ویژه دریافت می کنند.
 • کالج های پزشکی اوکراین امکانات با کیفیت بالا به دانشجویان ارائه می کنند.
 • دانشجویانی که به تحصیل MBBS در دانشگاه های اوکراین می پردازند، فرصت های مختلفی برای شرکت در برنامه های تبادل بین المللی، کنفرانس ها و دیگر پروژه های علمی در دانشگاه های مختلف بین المللی فراهم می شود تا به اهداف خود در زمینه پزشکی دست یابند.
شرایط اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در اوکراین

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در اوکراین

تمام افرادی که دارای گواهی دیپلم دبیرستان هستند، می توانند برای پذیرش و تحصیل دندانپزشکی در اوکراین درخواست دهند. شرایط یا نمره خاصی برای پذیرش در هیچ دوره ای وجود ندارد. شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی رشته های پزشکی، پزشکی اطفال، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری برای پذیرش در رشته های فوق، متقاضیان باید دروس زیر را در دبیرستان گذرانده باشند:

 • متقاضیان باید حداقل 50% از نمره کل در فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشند و اگر جز گروه عمومی باشند، زبان انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری گذرانده باشند.
 • متقاضیان باید حداقل 40% از نمره کل در فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کرده باشند و اگر جز SC/ ST/ OBC باشند، زبان انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری گذرانده باشند.
 • حداقل سن مجاز 17 سال می باشد.
 • متقاضیان باید دوره 12 ساله مدرسه را گذرانده باشند.

شرایط لازم برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های زبان دارند :

 • گواهی دیپلم دبیرستان
 • پاسپورت بین المللی
 • حداکثر سن مجاز 32 سال

دپارتمان مقدماتی، یک دوره 10 ماهه آموزش زبان اوکرایی و یا روسی را ارائه می دهد. این زبان اصلی آموزش خواهد بود و علاوه بر یادگیری زبان ، به یادگیری دروس اصلی رشته آینده شما نیز کمک خواهد کرد. پس از دوره مقدماتی می توانید رشته مورد نظر خود را به زبان روسی یا انگلیسی انتخاب کنید.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی اوکراین

روند پذیرش برای MBS در اوکراین، متقاضیان ملزم به انجام هر گونه امتحانی برای درخواست پذیرش نیستند. برای پذیرش در دوره های مرتبط با پزشکی، دانشجویان باید موضوع زیر را با موضوعات دیگر در مدرسه مطالعه کنند.

 • دانشجو باید در کل حداقل ۵۰ % در فیزیک، شیمی و زیست شناسی داشته باشد و اگر دانش آموزان از گروه عمومی باشد باید به عنوان یک موضوع اجباری زبان انگلیسی داشته باشد.
 • دانشجو باید در کل حداقل 40٪ در فیزیک، شیمی و زیست شناسی داشته باشد و باید انگلیسی را به عنوان یک موضوع اجباری از دانشجویان از SC / ST / OBC داشته باشد.
 • دانشجو باید در ۳۱ دسامبر سالی که پذیرش در آن صورت گرفته می شود، 17 سال به بالا باشد.
 • دانشجو باید کلاس دوازدهم را در یک مدرسه معمولی به اتمام رسانده باشد.

سوالات متداول پزشکی و دندانپزشکی اوکراین

 1. دانشگاه های پزشکی اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟
  خیر، در لیست فعلی وزارت بهداشت، دانشگاه های اوکراین مورد تایید نیستند.
 2. محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی اوکراین وجود دارد؟
  از جهت پذیرش معمولاً محدودیتی نیست ولی ممکن است در صدور ویزا سفارت سختگیری کند.
 3. بین کشورهای اوکراین، روسیه و بلاروس، بنظرتون کدام بهتر است؟
  سوال کلی هست، هر کدام مزایا و معایبی دارند ولی من حیث مجموع دانشگاه های روسیه با توجه به مورد تایید بودن وزارت بهداشت گزینه بهتری هستند.
 4. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین به چه زبان هایی ارائه می شود؟
  امکان تحصیل به زبان های روسی و انگلیسی در دانشگاه های اوکراین فراهم است.

موسسه حقوقی توسعه گران مهر از موسسات حقوقی مهاجرتی کشور راه ورود و اعزام دانشجو و تحصیل در اوکراین را برای شما فراهم آورده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس داشته باشید و از مشاوره همکاران ما بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

79 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

 1. بهنام گفت:

  برای دندانپزشکان عمومی شرایط مهاجرت به اوکراین چگونست ؟

  1. مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   سلام
   از طریق پذیرش تخصص میتونید اقدام کنید ولی کشور مناسبی برای مهاجرت پزشکان نیست.

 2. کمال نورجنت گفت:

  سلام ببخشید من دیپلم فنی دارم و لیسانس مکانیک آیا میتونم توی دندان پزشکی ادامه تحصیل بدم بعدش هزینه و شرایط ادامه تحصیل در بلاروس چطوره

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، می توانید برای پذیرش اقدام کنید، هزینه ها و شهریه ها را از دفتر استعلام کنید.

 3. ميلاد گفت:

  سلام وقت بخير يه سوال داشتم .من ديپلم فني دارم ميتونم پزشكي اوكراين پذيرش بگيرم بعد تخصص رو يك كشوري كه ايران تاييد ميكنه برگردم ايران مدركم و تاييد ميكنن ؟نيازي به ديپلم تجربي نميشه؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   برای تایید مدرک توسط ایران، باید دیپلم ریاضی یا تجربی داشته باشید.

 4. Pouri گفت:

  با سلام
  جناب من می خوام در رشته ی پزشکی عمومی تحصیل کنم و بعد از خواندن عموم تخصص مغز و اعصاب یا قلب رو بگیرم
  شرایط مالی هم okهست
  همه شرایط okهست و می تونم خودمو ساپورت کنم همه کارامokهست فقط بعد از خواندن عموم می خوام تخصص بگیرم باید امتحان بدم

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   معمولا آزمون ورودی تخصص برای خارج از کشور مشکل بزرگی مثل ایران نیست. کشورهایی مثل آلمان هستند که پذیرش بدون آزمون دارند.

 5. علی خسروی گفت:

  برای افراد متاهل خوابگاه هست یا باید مسکن اجاره کرد؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   معمولا متاهل ها خونه اجاره میکنند.

 6. H.R.R گفت:

  با سلام . اگر نحصیلات خودرا در رشته پزشکی در دانشگاه های که مورد تایید نیستن مثلا در کشور اوکراین بگزرونی و سپس انتقالی گرفته ودر دانشگاه مورد تایید ادامه تحصیل بدیم و مدرک خود را ازآنجا بگیریم حال مدرک مورد تایید هست یا نیست؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   از جمله شرایط انتقالی به ایران، مورد تایید بودن دانشگاه مبدا هست، ضمنا فعلا انتقالی به ایران طبق بخشنامه وزارت بهداشت حذف شده است.

 7. M گفت:

  سلام وقت بخیر. ببخشید اگر دیپلم با شرایطی که نوشتید، داشته باشیم بدون مدرک زبان و ازمون میشه پذیرش گرفت؟!(هر دانشگاهی حتی اگه مورد تایید اینجا نباشه)
  و اینکه میشه لطفا بگید حدودا خرج دانشگاه و … چقدر هست برای هر سال؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله میشه مشکلی نداره، شهریه حدودا سالانه ۵۰۰۰ دلار هست‌

 8. K گفت:

  سلام. ببخشید برای ورود به دانشگاه های پزشکی اوکراین ازمون ورودی نیست؟ مصاحبه چی؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بعضی هاتون آزمون ورودی دارن ولی اصلا آزمون سختی نیست و عملا مانع ورود نیست.

   1. K گفت:

    ممنون. ببخشید اگر به انگلیسی یخوایم بخونیم، بهتره یا زبان خودشون؟ و اینکه به انگلیسی باید در دروه ای قبل از دانشگاه شرکت کنیم؟

    1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

     سلام، وقت بخیر
     اینکه کدام زبان تحصیل را انتخاب کنید به شما بستگی دارد.
     بله، اکثر دانشگاه ها باید یه دوره کالج بگذرانید.

 9. محمد گفت:

  با سلام
  چه کشورهایی مدرک دانشگاه های اوکراین را در رشته دندان بعد از 5سال عمومی مورد تایید قرار میدهند؟
  و در چه کشورهایی معتبر هستن دانشگاه های بزشکی اوکراین

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   این مورد را باید با مشاورین و کارشناسان امر تحصیل در خارج موسسه مشورت کنید به دلیل اینکه امری تخصصی بوده و شمولیت زیادی را برای کشور های مختلف دارد.
   با ما در تماس باشید.

 10. Yasin گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون !! من مدرککم دیپلم هستش و یک سال از معافیت تحصیلیم مونده!!! آیا با وجود اینکه سربازی نرفتم میتونم پذیرش دانشگاه اوکراین رو بگیرم یا خارج از کشور درس بخونم!؟!؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام لطف شماست.
   بله میتوانید درخواست پذیرش بدهید و در صورت پذیرش، با وثیقه ریالی از کشور خارج شوید.
   اما بهتر است این اطلاعات را از سازمان نظام وظیفه به دقت بپرسید. تا برای ورود مجددتان به کشور دچار مانع نشوید.

 11. Ana گفت:

  سلام وققتون بخیر
  من ارشد بالینی دارم
  دیپلمم انسانی هست
  امکانش هست برای رشته دندانپزشکی ؟ کدوم کشور ؟
  زبانم خوبه

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در اکثر کشور ها شرایط سنی و نوع دیپلم شما حائز اهمیت است. لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا به طور کامل مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 12. Yasin گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون !! من مدرککم دیپلم هستش و یک سال از معافیت تحصیلیم مونده!!! آیا با وجود اینکه سربازی نرفتم میتونم پذیرش دانشگاه اوکراین رو بگیرم یا خارج از کشور درس بخونم!؟!؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   لطفا در نظر داشته باشید دانشگاه های اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 13. Zahra گفت:

  سلام الان چه دانشگاهایی مورد تایید هستن واسه پزشکی

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه امسال هیچ یک از دانشگاه های اوکراین مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته اند.

 14. فاطمه افشار گفت:

  سلام حالا که دانشگاه های اوکراین غیر تایید شدند هیچ راهی برای تایید مدرک نیست؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تایید مدارک خود می توانید تخصص خود را در دانشگاه های مورد تایید دریافت نمایید و یا در کشور های مورد تایید شروع به کار نمایید.

 15. سید بهرام گفت:

  سلام
  لطفا در مورد مهندسی هوا فضا و دوره خلبانی و نحوه پذیرش توضیح بفرمایین
  هزینه تحصیل چه مبلغی هستش
  هزینه اقامت رو هم بفرمایین

  امکان مراجعه حضوری به مؤسسه شما در زمانهایی هستش؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شما می توانید از طریق شماره های ذکر شده در سایت با ما تماس حاصل نمایید و زمان مراجعه حضوری خود را مشخص نمایید.

 16. محمد گفت:

  با سلام، بدون مدرک زبان میشه رفت دوره پادفک گذروند بعد وارد پزشکی شد؟
  و اینکه بعد از دوره پادفک نیاز هست که ازمون ورودی بدیم؟
  اصلا در کل نیاز به ازمون ورودی برای پزشکی هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، شرکت در دوره های پادفک نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد. پس از دوره پادفک می بایست در آزمون پایانی این دوره شرکت نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 17. پارسا گفت:

  سلام خسته نباشید، بنده یک سال دندان پزشکی در دانشگاه شیان جئائوتونگ چین خوانده ام . آیا امکانش هست انتقالی بگیرم به اوکراین و دیگه این واحد ها رو پاس نکنم؟ ممنون از وققتون نزدیک ۴۰ واحد مدیکال پاس کردم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورتیکه هر دو دانشگاه طرف قرارداد یکدیگر باشید و الزاماتی مانند تسلط زبانی را برآورده نمایید، امکان این اقدام وجود دارد.

 18. حدیث حکیم زاده گفت:

  سلام
  من دیپلم تجربی دارم کنکور دادم و پزشکی قبول نشدم ایا میتونم در رشته پزشکی کانادا تحصیل کنم ؟ مدرک زبان هم دارم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل پزشکی در کانادا نیاز به گذراندن دوره کارشناسی علوم پایه و آزمون ورودی را دارید.

 19. Sahar گفت:

  سلام من مدرک دیپلم تجربی دارم و میخوام توی یه کشور دیگه بدون شرکت در کنکور پزشکی بخونم .مدرکی که مورد قبول خود ایران باشه و از لحاظ شهریه هم زیاد بالا نباشه !موسسه شما میتونه بهم کمک کنه؟از لحاظ مدرک زبان هم مشکلی نیست! کدوم کشور و با چه میزان شهریه رو مناسب میدونید؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   کشور چین برای تحصیل رشته های پزشکی آزمون ورودی برگزار نمی کند. هزینه تحصیل نیز بسته به دانشگاه انتخابی حداقل 5500 دلار سالیانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.