دانمارک به هزینه های پایین تحصیل یکی از محبوب ترین مکان های تحصیل بین المللی در اروپا است، تحصیل  با کیفیت بالا و روش ابتکاری تدریس نیز از عوامل جذب دانشجویان بین المللی است. استاندارد بسیار خوبی زندگی و تنوع بالای دانشگاه های دانمارک سبب شده که این کشور مدعی مهمی در بازار آموزش عالی بین المللی باشد. این مقاله در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک

اگر شما به فکر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک هستید، پیدا کردن اطلاعات دقیق در مورد شهریه و هزینه های زندگی در دانمارک به شما در تصمیم گیری آگاهانه برای آینده کمک خواهد کرد. برآورد شهریه، هزینه های محل اقامت و هزینه برای مواد غذایی، حمل و نقل و مواد اضافی برای برنامه ریزی دانشجو برای گرفتن مدرک در خارج از کشور در دانمارک بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید که هزینه ممکن است از یک سال به سال دیگر متفاوت باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک

تحصیل پزشکی عمومی در دانمارک

آموزش پزشکی عمومی در دانمارک بعد از اتمام آموزش متوسطه شروع می شود. تمام برنامه های کارشناسی تحصیل در دانمارک به زبان دانمارکی تدریس می شود. دانشکده بهداشت و علوم پزشکی دانشگاه کپنهاگ در دانمارک چندین برنامه های برای اعطای مدرک لیسانس پزشکی را ارائه می دهد. آموزش پزشکی عمومی در دانمارک متشکل از مقاطع کارشناسی در پزشکی و کارشناسی ارشد در پزشکی است. طول این دوره ها در دانمارک عبارتند از:

 • برنامه کارشناسی 3 سال
 • برنامه کارشناسی ارشد 3 سال برای دریافت مدرک CAND عنوان. MED [MD]
 • برنامه دکترا سه سال اختیاری

برخی از دانشگاه های معتبر و برتر پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک

 • دانشکده بهداشت و علوم پزشکی در دانشگاه کپنهاگ
 • دانشکده بهداشت دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشکده علوم بهداشتی از دانشگاه جنوب دانمارک

پژوهش در دانمارک به طور کامل به زبان دانمارکی تدریس می شود. از این رو به عنوان یک پیش نیاز است که دانشجویان پزشکی تسلط خوبی به زبان دانمارکی برای شرکت در دوره ها داشته باشند. شما می توانید اطلاعات زیادی در مورد دوره های پزشکی در این مقاله مطالعه کنید.

کارآموزی پزشکی دانمارک

به عنوان یک دانشجوی پزشکی، شما بایستی برای 3-4 ماه کارآموزی را بعد از اتمام تحصیلات برای اخذ مدرک بگذرانید. شما بین 3-4 بخش را به صورت چرخشی میگذرانید، هر بخش بین 4 هفته می باشد. تعداد بیمارستان و موقعیت جهت کارآموزی محدود است. دانش جویان مبادله ای از دانشگاه های همکار اولویت بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان مهمان برای استفاده و انجام دوره کارآموزی دارند.

لطفا توجه داشته باشید که برای دانشجویان پزشکی در دانمارک بعد از امتحان کارشناسی ارشد و دریافت مدرک را خود خدمات در بیمارستان اجباری است. جزئیات این خدمات توسط هیئت مدیره ملی اداره بهداشت تعیین میگردد. بنابراین، ما قادر به کمک در این زمینه نیستیم.

اگر شما مایل به انجام کارهای آزمایشگاهی هستید، مهم است که شما اهداف خود را توصیف کنید. تحصیل پزشکی از راه های مهاجرت به دانمارک می باشد.

اگر شما مایل به کارآموزی در یک بیمارستان هستید شما باید درخواست خود را آپلود کنید اهداف خود برای یادگیری را تعیین کنید. به عنوان مثال شما می توانید بیان کنید که نیاز به تجربه عملی و … دارید.

تحصیل دندانپزشکی در دانمارک

دانمارک دارای چند موسسه عالی با هدف ارائه آموزش دندانپزشکی با کیفیت و تجربه عملی برای دانشجویان است. سیستم آموزش دندانپزشکی دانمارک بسیار شبیه به دیگر کشورهای اروپایی است، دانش آموزان به دنبال دریافت مدرک دندانپزشکی در دانمارک و گذراندن هر دو پایه نظری و مهارت های عملی شغلی مورد درخواست خود در رشته دندانپزشکی را بعد از فارغ التحصیلی خود دریافت می کنند. دانش آموزان طیف گسترده ای از تکنیک های پیشرفته، از جمله روش های مناسب و استراتژی برای تشخیص و درمان شرایط دهان و دندان را در طول تحصیل یاد میگیرند. برخی از مباحث پیشرفته شامل دندانپزشکی ترمیمی، پریودنتیکس، جراحی دهان، دندانپزشکی کودکان، و بیهوشی عمومی نیز در این دوره ها یا دوره های تخصص آموزش داده می شوند.

اخذ مدرک لیسانس (حداقل مدرک دانشکده دندانپزشکی)، معمولا برای رشته های دبیرستانی زیست شناسی و شیمی امکانپذیر است، دانشکده دندانپزشکی در دانمارک معمولا برای اخذ مدرک کارشناسی در حدود چهار سال زمان بر است. از نظر پذیرش، پس از اتمام دوره کارشناسی یا لیسانس در دانشکده دندانپزشکی شخص می تواند برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند؛ با این حال برخی از دانشگاه ها یک برنامه ترکیبی و یا ادغامی برای کسب کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت همزمان ارائه می دهند.

در حالی که دانشجو برای اخذ مدرک پزشک یا ندانپزشکی یا دکترای جراحی دندانپزشکی در تلاش است، دانشجو طیف وسیعی از دروس علوم بالینی و بیولوژیکی را میگذرانند ، از جمله موارد زیر:

 • آمار زیستی دندانپزشکی
 • زیست شناسی مولکولی
 • بیهوشی عمومی
 • میکروب شناسی دهان و دندان
 • آناتومی سر و گردن
 • رادیوگرافی دندانپزشکی
 • انسداد در هنگام عمل جراحی دندانپزشکی
 • جراحی دندانپزشکی

بعد از پایان این برنامه، دانشجو در چرخه بالینی به سمت برخورد با بیماران واقعی تحت نظارت مربیان بالینی شرکت می کند.. همه دانش آموزان در نهایت باید در امتحان شرکت کنند و در آن قبول شوند تا مجوز ملی برای کار به عنوان یک دندانپزشک برای آنها صادر شود و به عنوان یک دندانپزشکی در دانمارک مجاز شوند.

شهریه دانشگاه های پزشکی دانمارک

آموزش عالی در دانمارک برای همه دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و برای دانش آموزان شرکت کننده در یک برنامه مبادله در دانمارک رایگان است. البته، استثناتی برای تحصیل وجود دارد، اما بسیاری از برنامه ها رایگان هستند.

البته شما تحت یکی از موارد زیر شهریه را پرداخت می کنید اگر:

 • اجازه اقامت دائم نداشته باشید
 • اجازه اقامت موقت داشته باشید که دائما بایستی به روز رسانی گردد.
 • پدر و مادر از کشوری غیر اتحادیه اروپا و  منطقه اقتصادی اروپا باشند در حالی که اکنون در حال حاضر در دانمارک کار می کنند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی دانمارک مورد تایید وزارت بهداشت

 1. University of Copenhagen

  دانشگاه کپنهاگ قدیمیترین موسسه دانشگاهی و پژوهشی در دانمارک است. در سال 1479 به عنوان یک استودیوم ژنرال تاسیس شد، دومین موسسه برای تحصیلات عالی در اسکاندیناوی پس از دانشگاه اوپسالا است.

 2. Aarhus University دانشگاه آروشوس یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در آروشوس دانمارک است. در سال 1928 تأسیس شد که دومین دانشگاه دانمارک و بزرگترین دانشگاه است که از 1 ژانویه 2013 حدودا 44،500 دانش آموز در این دانشگاه ثبت نام کرده است.
 3. University of Southern Denmarkدانشگاه جنوبی دانمارک یک دانشگاه در دانمارک است. این دانشگاه ها در جنوب دانمارک و در زلاند واقع شده است. این دانشگاه در حال همکاری با دانشگاه فلنسبورگ و دانشگاه کیل است.
 4. Aalborg University 

  دانشگاه آلبورگ یک دانشگاه دولتی دانمارک است که در سالهای 1974 در آلبرگ، اسپرژی و کپنهاگ تاسیس شد.

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی دانمارک

به طور کلی برای ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور دانمارک بایددر آزمون اولیه ای که بسته به محل تحصیل متفاوت است پذیرفته شوید . مانند آزمون تستی زیست شناسی SAT Subject Test in Biology E/M
هدف از آزمون SAT در زیست شناسی، سنجش میزان دانش زیست شناسی می باشد که این آزمون در سطح آمادگی کالج با تأکید بر اکولوژیکی (Biology E) یا تاکید مولکولی (Biology M) است.

اگربرایتان پاسخ به سوالاتی در زمینه ی جوامع بیولوژیکی، جمعیت و گردش انرژی راحت تر است آزمون تستی زیست شناسی نوع E را انتخاب کنید و اگر پاسخ به سوالات مربوط به بیوشیمی، ساختار سلولی و روند هایی مانند تنفس و فتوسنتز برایتان آسان تر است آزمون زیست تستی شناسی نوع M را انتخاب کنید.
هر یک از این آزمون ها شامل 80 سوال چند گزینه ای می باشند که 60 سوال از این 80 سوال بین دو نوع آزمون مشترک است و 20 سوال باقی مانده متناسب با نوع آزمون انتخابی طراحی شده اند.
برای پاسخ به این سوالات ممکن است نیاز باشد که؛

 • مفاهیم اصلی زیست شناسی و کاربرد اصولی آن را مرور کرده و به طور کامل درک کنید.
 • نتایج حاصل از مشاهدات و تجربیاتتان را سازماندهی و تفسیر کنید.
 • از داده های تجربی، از جمله اطلاعات ارائه شده به صورت گرافیکی یا جدولی، نتیجه گیری و استنتاج نمایید.
 • با استفاده از سیستم متریک و محاسبات عددی ساده حل مسئله کنید.

قبل از آزمون باید چه پیش زمینه ای داشته باشیم؟

 • گذراندن دوره ی یک ساله ی زیست شناسی مربوط به آمادگی کالج (یا بررسی عمومی، یا دوره ای با تأکید بر زیست شناسی یا زیست شناسی مولکولی)
 • گذراندن دوره ی یک ساله در جبرشناسی (یا دوره ی یک ساله ی ریاضیات محض)
 • داشتن تجربه ی آزمایشگاه

این آزمون در می ماه هر سال در کشور های مختلف برگذار می شود.

چگونه برای آزمون ثبت نام کنیم ؟

شما باید به صورت آنلاین ثبت نام کنید:

 1. به وبسایت collegeboard.com بروید.
 2. یک حساب کاربری ایجاد کنید.
 3. برای تکمیل ثبت آنلاین SAT شما باید یکی از این کارت های اعتباری را داشته باشید: ویزا ، مستر کارت، Discover یا American Express همچنین ممکن است بتوانید با استفاده از PayPal هزینه ی این آزمون را پرداخت کنید.

در هر بار که شما برای SAT ثبت نام می کنید، چهار نمره به صورت رایگان دریافت خواهید کرد و نمرات آزمون SAT در زمینه ی زیست شناسی در حدود 4 هفته پس از آزمون در وب سایت مربوطه منتشر خواهد شد. نتایج این آزمون پس از آنکه آماده شدند فورا به دانشگاه مورد نظر ارسال می شود.

همچنبن توجه داشته باشید که حتما برای آزمون SAT در زیست شناسی E / M ثبت نام کنید و اشتباها درآزمون عمومی SAT یا هر آزمون دیگری ثبت نام نکنید چرا که در روز آزمون شما مجاز به تغییر انتخاب خود نخواهید بود.
این امکان برای شما وجوددارد که چندین باردر این آزمون شرکت کنید . در نهایت بهترین نتیجه برای دانشگاه مورد نظرتان فرستاده خواهد شد.

برای همه دانش آموزان خارج از منطقه اتحادیه اروپا، شهریه سالانه از 6000 EUR در سال شروع می شود. شهریه به رشته و دانشگاه انتخابی دوره بستگی دارد، اما شهریه متوسط مبلغی به حدود 12000 – 15000 EUR / سال می باشد. برخی از دوره های بسیار تخصصی ممکن است بیش از 35،000 EUR در سال برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هزینه داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانمارک می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک

 1. آیا پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک می توان به کشور بازگشت و مشغول به کار شد؟

  بله، اگر در دانشگاه های مورد تایید این کشور تحصیل کنید، می توانید در ایران مشغول به کار شوید.

 2. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران دردانمارک کدامند؟

  University of Copenhagen، Aarhus University، University of Southern Denmark، Aalborg University، Technical University of Denmark

 3. زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک چیست؟

  جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شما باید به زبان دانمارکی مسلط باشید.

 4. مهم ترین شرط پذیرش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک چیست؟

  متقاضیان ایرانی می بایست حتما در آزمون ورودی سراسری در ایران در رشته پزشکی پذیرفته شده باشند.

 5. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک چقدر است؟

  هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک به طور میانگین تا 14,000 یورو خواهد رسید.

 6. هزینه زندگی دانشجویی در دانمارک جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چه میزان است؟

  جهت هر فرد، هزینه زندگی دانشجویی در دانمارک مابین 800 تا 1,100 یورو می باشد

 7. آیا می توان پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک اقامت کرد؟

  بله، فارغ التحصیلان میتوانند به مدت شش ماه در این کشور اقامت کرده و به جستجوی کار بپردازند.

 8. از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک می توان اقامت دائم این کشور را اخذ کرد؟

  بله در صورت یافتن کار و گذشت مدت زمان لازم این امکان وجود دارد.

 9. زمان برگزاری آزمون ورودی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانمارک چه تاریخی است؟

  آزمون ورودی هر ساله در ماه می برگزار می شود.

 10. دروس ارائه شده دوره های تحصیلی دندانپزشکی در دانمارک کدامند؟

  آمار زیستی دندانپزشکی، زیست شناسی ملکولی، میکروب شناسی دهان و دندان، آناتومی سر و گردن، رادیو گرافی دندانپزشکی و غیره.

 11. تحصیل پزشکی در دانمارک چند سال به طول می انجامد؟

  تحصیل پزشکی یک دوره شش ساله خواهد بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *