اقامت آلمان

کشور صنعتی و مرفه آلمان که در قلب اروپا قرار دارد در زمره برترین مقاصد مهاجران تحصیلی و شغلی و کاری می باشد. این کشور منحصر به فرد و پیشرفته دارای بالاترین استاندارها و کیفیت زندگی در میان کشورهای جهان به عنوان سومین کشور مهاجرپذیر جهان محسوب می شود. بر این اساس در این مقاله به شرح چگونگی اخذ اقامت این کشور می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا اقامت آلمان؟
 • اقامت آلمان از طریق تحصیل
 • اقامت آلمان از طریق کار
 • اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت
 • اقامت آلمان از طریق ازدواج
 • اقامت آلمان از طریق تولد
 • اقامت آلمان از طریق ویزای همراه
 • اقامت آلمان از طریق ویزای توریستی
 • اقامت آلمان از طریق پناهندگی
 • نکات مهم در مورد اخذ اقامت آلمان
 • تفاوت اقامت آلمان با تابعیت آلمان
 • هزینه های زندگی و اقامت در آلمان
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد اقامت آلمان

خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی اصطهباناتی برای آلمان

مهاجرت به آلمان

تحصیل  در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

چرا شهروندی آلمان؟

کشور آلمان که از ثروتمندترین و مرفه ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود، در سال های اخیر از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا به شمار می آید. کشور آلمان هفتمین کشور پربازدید جهان می باشد و کشوری قانونمند و قدرتمند است. این کشور صنعتی که عضو سازمان ملل متحد، سازمان ناتو، سازمان کشورهای گروه هشت و گروه پنج می باشد، به عنوان پایه گذار اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور در سالیان اخیر بسیار مورد توجه مهاجران ایرانی واقع شده است. بالا بودن رفاه اجتماعی و ثبات و امنیت کشور آلمان موجب شده است تا مهاجران و گردشگران از هر نقطه دنیا روانه این کشور شوند.تعداد متقاضیان ایرانی برای اخذ اقامت این کشور هر روز در حال افزایش است. وجود سیستم آموزشی با کیفیت بالا و پایین بودن هزینه های تحصیل در حد رایگان و وجود رشته های پزشکی و مهندسی موجب می شود تا مهاجران تحصیلی این کشور را در فهرست اول مقاصد مهاجرت خود قرار دهند. ثبات اقتصادی و مدیریت مناسب و پایین بودن نرخ بیکاری و تورم از عوامل مهم در رونق و رشد اقتصادی این کشور محسوب می شود. کشور آلمان با تسهیل روند مهاجرپذیری و حمایت از سرمایه گذاران خارجی به امر توسعه اقتصادی این کشور در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی کمک شایانی کرده است. بالا بودن سطح آموزشی دانشگاه ها، بالا بودن کیفیت و سیستم آموزشی، مدرک های مورد اعتبار و باارزش و امنیت اجتماعی و اقتصادی از عوامل مهم در گرایش مهاجران تحصیلی به این کشور محسوب می شود.

بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله قصد بررسی مواردی را دارند که موجب اخذ اقامت تحصیلی و شغلی و سرمایه گذاری کشور آلمان شده است. اگر درصدد اخذ اقامت آلمان می باشید اما از روش های اخذ اقامت این کشور اطلاعی ندارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

کشور آلمان دارای دانشگاه هایی با رتبه های جهانی می باشد. تحصیل رایگان در آلمان، پایین بودن نرخ بیکاری، وجود فرصت های شغلی فراوان موجب شده است تا متقاضیان ایرانی فراوانی برای تحصیل این کشور را انتخاب کنند. کشور آلمان به دلیل بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها و پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی یکی از مقاصد مهم مهاجرت تحصیلی به شمار می آید. این کشور به طور کلی از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی می باشد.

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل

متقاضیان به دلیل بالا بودن سطح آموزشی دانشگاه ها، بالا بودن کیفیت و سیستم آموزشی تحصیلی، مدرک مورد اعتبار و باارزش و امنیت اجتماعی و اقتصادی این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند. البته دانشجویان صرفا با تحصیل در دانشگاه های این کشور نمی توانند اقامت آلمان را دریافت کنند. دانشجویان پس از فارغ تحصیلی با جست و جوی کار و تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به ویزای کاری می توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. فارغ تحصیلان این کشور با مهلت ۱۸ ماهه جست و جوی کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی می توانند با یافتن کار مناسب و مرتیط با رشته تحصیلی ویزای کاری آلمان را دریافت کنند.
متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان باید دارای مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک مهارت زبان آلمانی B1 و یا C1 باشد. دانشجویان می توانند تا ۲۵ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند. بهترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیلی این کشور پزشکی و دندانپزشکی است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور از حدود ۷۰۰ یورو تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.

اقامت آلمان از طریق کار

وجود فرصت های شغلی مناسب و پایین بودن نرخ بیکاری و پیر و سالمند بودن جمعیت کشور آلمان موجب شده است تا هر ساله مهاجران فراوانی برای یافتن کار و کسب مناسب راهی این کشور شوند. بالا بودن میانگین سنی جمعیت این کشور و همچنین نیاز به نیروهای متخصص و حرفه ای جوان از بارزترین عوامل مهاجرپذیری آلمان محسوب می شود. به طور کلی ویزای کاری آلمان علی رغم سختی های پیدا کردن کارفرمای آلمانی و اخذ پذیرش از این کارفرما از کم هزینه ترین و بهترین روش اخذ اقامت این کشور می باشد.متقاضی پس از دریافت ویزای کار آلمان در صورتی که به مدت ۵ سال در این کشور مشغول کار باشد و در این کشور زندگی کند و مالیات های خود را بپردازد، می تواند اقامت دائم آلمان را اخذ کند. پس از گذشت ۳ سال از اخذ اقامت دائم متقاضی می تواند برای دریافت تابعیت و شهروندی آلمان اقدام کند. متقاضیان به منظور اخذ ویزای کار و سپس اقامت این کشور به دو روش می توانند اقدام کنند:

ویزای کار از روش پیشنهاد کارJob Offer

در این روش در ابتدا متقاضی باید سوابق کاری و رزومه حرفه ای خود را برای کارفرمای آلمانی در این کشور ارسال کند.کارفرمای آلمانی باید ثابت کند که متقاضی خارجی دارای توانایی و تخصص کاری برای کار مورد نظر در آلمان می باشد. ثبات اقتصادی و وضعیت خوب کسب و کار موجب شده است تا بسیاری از مهاجران به منظور اخذ اقامت این کشور اقدامات لازم در جهت یافتن کارفرما را انجام دهند. بدین منظور متقاضی باید از یک کارفرمای آلمانی دعوت نامه کاری داشته باشد. متقاضی باید دارای تخصص و مهارت حرفه ای در زمینه کار مورد نظر باشد.داشتن مهارت و تخصص ویژه در کار و اشتغال به عنوان یک امتیاز ویژه برای کارفرمای آلمانی محسوب می شود و می تواند احتمال پذیرش متقاضی را تا حد زیادی افزایش دهد. اگر مدارک و سابقه کاری متقاضی مورد تائید و پذیرش کارفرمای آلمانی قرار گیرد، با متقاضی قرارداد منعقد می کند. متقاضی باید بر اساس قرارداد کاری به سفارت آلمان مراجعه کند و با ارائه مدارک لازم ویزای این کشور را اخذ کند. البته از آن جا که کارفرماهای اروپایی برای استخدام متقاضیان خارجی باید بر اساس قوانین و مقررات خاصی به پیش بروند، روند اخذ ویزای کاری از طریق دریافت پیشنهاد کار برای متقاضیان ایرانی بسیار طولانی و زمان بر می شود.کارفرماهای آلمانی بر اساس قوانین استخدام اتحادیه اروپا باید در ابتدا آگهی استخدام نیروی کاری را به مدت ۳ ماه در کشور آلمان منتشر کند و سپس در کشورهای اتحادیه اروپا. اگر در طی این ۶ ماه نیروی کاری برای پر کردن این فرصت شغلی در کشور آلمان و کشورهای اتحادیه اروپا یافت نشد، کارفرمای آلمانی می تواند متقاضی خارجی را استخدام کند. کارفرما ملزم است بر اساس سطح تخصص و نوع شغل متقاضی حقوق وی را پرداخت کند. حداقل حقوق باید سالانه در حدود ۵۴۰۰۰ یورو باشد.

ویزای کار از روش جستجوی کارJob Seeker

در این روش که بیشتر مورد توجه متقاضیان ایرانی است، دولت آلمان به افراد حرفه ای و دارای تخصص کاری ویزای ۶ ماهه جست و جوی کار در این کشور را ارائه می دهد. متقاضی باید دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در رشته تخصصی باشد. متقاضی با اخذ این ویزا می تواند در طی ۶ ماه به جست و جوی کار در این کشور بپردازد و در صورت یافتن شغل مناسب و استخدام مجوز ۴ ساله اقامت آلمان را دریافت کند. اگر متقاضی موفق به یافتن شغل مناسب نشود باید از این کشور خارج شود. متقاضیان به منظور دریافت این نوع ویزا باید دارای مدرک مهارت زبان B1 و مدرک تحصیلی حداقل لیسانس باشند.علاوه بر این متقاضی باید دارای ۳ سال سابقه کاری باشد و توانایی تامین هزینه های خود در این مدت ۶ ماه در آلمان را نیز داشته باشد. متقاضی با اخذ این ویزا می تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را در این کشور همراه داشته باشد. متقاضی با اخذ این ویزا و طی مدت ۳۳ ماه می تواند برای اخذ اقامت آلمان اقدام کند. اگر متقاضی در طی این مدت مدرک مهارت زبان آلمانی B1 را کسب کند، این زمان به ۲۱ ماه کاهش می یابد.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت

از آن جا که کشور آلمان از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد، سرمایه گذاری در آلمان نه تنها موجب سودآوری و کسب درآمد برای سرمایه گذاران خارجی می شود، بلکه سرمایه گذاران می توانند با این روش اقامت آلمان را نیز کسب کنند. متقاضیانی که قصد دریافت اقامت کشور آلمان را دارند، می توانند از طریق سرمایه گذاری در این کشور اقدام کنند. معیار سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری در کشورهای خارجی شاخص های اقتصادی مانند نرخ تورم، نرخ بیکاری، رشداقتصادی، تولید ناخالص داخلی و نرخ مالیات می باشد. در همین راستا دولت آلمان با ایجاد فضای کسب و کار و تجارت مطمئن و امنیت اقتصادی و اجتماعی و ثبات در بازار اقتصاد این کشور سرمایه گذاران را ترغیب به سرمایه گذاری در این کشور می کنند.سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور باید یک طرح تجاری و ایده جدید ارائه دهد. سرمایه گذار باید با ارائه مدارک ثابت کند که این طرح کارآفرینی می تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور آلمان داشته باشد و در واقع چرخش چرخ های اقتصاد این کشور را سریع تر کند. متقاضی باید اثبات کند که طرح کارآفرینی وی در کشور آلمان موجب اشتغال زایی برای اتباع این کشور می شود. اثبات توجیه اقتصادی و سوددهی این طرح از طرف متقاضی نشان دهنده کارآمد بودن این طرح می باشد.در ابتدا این طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد و بر اساس اقتصادی بودن این طرح تجاری و توجیه اقتصادی آن، در صورتی که مورد تائید مقامات این کشور قرار گرفت، مقامات بررسی می کنند که آیا هزینه پیشنهادی از طرف سرمایه گذار برای اجرای این طرح کافی است. به منظور اجرای طرح تجاری برای ثبت شرکت، متقاضی باید روال تجاری خاص آن را طی کند. سرمایه گذار باید در حدود ۲۵.۰۰۰ یورو برای ثبت این شرکت سرمایه گذاری کند.

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق ازدواج

متقاضی اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج با تبعه و شهروند آلمانی می تواند اقامت این کشور را دریافت کند. بدین منظور متقاضی ازدواج باید اثبات کند که این ازدواج صرفا به منظور اخذ اقامت این کشور انجام نشده است و این ازدواج بر پایه علاقه متقابل و تعهد صورت گرفته است. در ابتدا این ازدواج باید به صورت قانونی و رسمی ثبت شود و متقاضی پس از ازدواج باید برای درخواست اخذ اقامت آلمان با ارائه مدارک به سفارت آلمان مراجعه کند. البته ازدواج با تبعه آلمانی و اخذ اقامت این کشور تابع شرایط خاصی می باشد. برخی از این شرایط عبارت است از:

 • متقاضی خارجی که با شهروند و تبعه آلمانی ازدواج می کند باید با ارائه اسناد مالی ثابت کند که درآمد مکفی برای تامین هزینه های زندگی مشترک خود و همسرش در مدت زندگی در آلمان را دارا می باشد.
 • متقاضی خارجی باید دارای مدرک مهارت زبان آلمانی A1 باشد.
 • متقاضی باید گواهی اشتغال و میزان درآمد مکفی خود را ارائه دهد.
 • متقاضی ازدواج باید با ارائه گواهی تمکن مالی کافی ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک با همسر خود پس از ازدواج در کشور آلمان را دارا می باشد.
 • متقاضی باید با ارائه مدارکی واقعی بودن ازدواج را ثابت کند.
 • متقاضی باید در صورت جدایی از ازدواج قبلی گواهی طلاق را ارائه دهد.
 • متقاضی باید در صورت مرگ همسر قبلی گواهی فوت را ارائه دهد.
 • اگر به طریقی ثابت شود که این ازدواج سوری بوده و صرفا بر اساس اخذ اقامت کشور آلمان انجام شده است، روند اخذ اقامت این کشور دشوار می شود.
 • متقاضی برای دریافت تابعیت آلمان باید از حداقل ۳ سال اخذ اقامت این کشور یک سال و نیم اولیه را در این کشور حضور داشته باشد.
 • متقاضی پس از ۳ سال از گذشت ازدواج و اخذ اقامت آلمان می تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کند.

اقامت آلمان از طریق تولد

به طور کلی کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت و شهروندی بر اساس دو قانون عمل می کنند: قانون خون و قانون خاک. بر اساس قانون خون اگر کودکی در یک کشور مشخص از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت و شهروندی آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بر اساس قانون خاک اگر کودکی در خاک یک کشور مشخص متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت و شهروندی آن کشور را بر اساس تولد در خاک آن کشور اخذ می کند.کشور آلمان از این لحاظ بر اساس قانون خون عمل می کند. بر این اساس اگر کودکی که دارای پدر و مادر آلمانی است در این کشور متولد شود، این کودک تابعیت آلمانی را دریافت خواهد کرد.

 • کشور آلمان در اعطای تابعیت به کودکان متولد شده در این کشور از قانون خون تبعیت می کند.
 • کشور آلمان در مواقعی که پدر و مادر کودک متولد شده در این کشور بدون تابعیت و شهروندی باشند و یا پدر و مادر کودک نامشخص و نامعلوم باشد، از قانون خاک برای اعطای تابعیت به این کودک پیروی می کند.
 • اگر پدر و مادر کودکی فاقد تابعیت آلمانی باشند و در این کشور اقامت داشته باشند، فرزند آن ها در صورتی که از ۲۱ سال اول زندگیش ۸ سال را در آلمان زندگی کرده باشد و یا این که به مدت ۶ سال در مدارس این کشور تحصیل کرده باشد، می تواند تابعیت آلمان را اخذ کند.

اقامت آلمان از طریق ویزای همراه

متقاضی که با روش های ذکر شده اقامت کشور آلمان را اخذ کرده است، می تواند پس از یک سال برای ویزای همراه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود اقدام کند و آن ها را در این کشور همراه داشته باشد. همسر و فرزندان متقاضی می توانند در این کشور مشغول کار و تحصیل شوند. سرمایه گذارانی که با روش ثبت شرکت و یا روش های دیگر اقدام به سرمایه گذاری در این کشور کرده اند، می توانند به راحتی برای همسر و فرزندان خود اقمت این کشور را اخذ کنند.

اقامت آلمان از طریق ویزای توریستی

متقاضی برای اخذ ویزای توریستی باید مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را ارائه دهد. معمولا برای اخذ ویزای توریستی نیاز به دعوتنامه از طرف فردی در آلمان می باشد اما اگر متقاضی چنین دعوتنامه ای در دسترس ندارد باز هم می تواند این ویزا را اخذ کند. در واقع وجود دعوتنامه به عنوان یک امتیاز در نظر گرفته می شود. متقاضی باید دارای بیمه شخصی باشد و زمان ورود به کشور آلمان و خروج از آن مشخص باشد. متقاضی باید برای اخذ ویزای توریستی به سوال های مصاحبه به دقت و کوتاه پاسخ دهد. متقاضی با اخذ ویزای توریستی آلمان مجوز کار و تحصیل در این کشور را ندارد.

اقامت آلمان از طریق ویزای توریستی

اقامت آلمان از طریق ویزای توریستی

اقامت آلمان از طریق پناهندگی

متقاضی اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. البته موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان گزینه پناهندگی را به متقاضیان مهاجرت به کشور آلمان پیشنهاد نمی دهند و ذکر این مطلب در این مقاله صرفا در جهت آگاهی و اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم این کشور می باشد و هدف دیگری ندارد.به طور کلی پناهندی فردی است که بنا به داشتن عقاید مذهبی، اجتماعی، سیاسی و قومی متفاوت در کشور خود امنیت جانی ندارد و در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب و تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد. متقاضیان پناهندگی به محض ورود به کشور آلمان باید تقاضای پناهندگی خود را مطرح کنند. این افراد پس از ارائه مدارک جهت درخواست پناهندگی باید تا زمان اعلام نتیجه در کمپ های پناهندگان اقامت کنند. گاهی متقاضیان پناهندگی باید ماه ها منتظر اعلام نتیجه پناهندگی خود باشند و شرایط نامناسب زندگی در کمپ های پناهندگان را تحمل کنند.

اگر برای کشور آلمان ثابت شود که متقاضی نمی تواند بنا به دلایل ذکر شده در کشور خود بماند، با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت می شود. متقاضیان پناهندگی به محض ورود به کشور آلمان باید تقاضای پناهندگی خود را مطرح کنند. این افراد پس از ارائه مدارک جهت درخواست پناهندگی باید تا زمان اعلام نتیجه در کمپ های پناهندگان اقامت کنند. در طی مدت اعلام نتیجه موافقت و یا رد پناهندگی، متقاضی باید شرایط سخت زندگی در کمپ های پناهندگان، وضعیت دشوار زندگی در این مکان و بلاتکلیفی از آینده ای نامعلوم را تحمل کند.

مشاوران موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی به متقاضیان توصیه می کنند که روش های قانونی و مطمئن مهاجرت و اخذ اقامت کشور آلمان را امتحان کنند.

نکات مهم در مورد اخذ اقامت آلمان

 • میزان رضایتمندی مهاجران از زندگی و اقامت در این کشور بیش از ۹۸ درصد می باشد.
 • شغل های مهندسی برق و تکنولوژی الکتریکی و راه اندازی سیستم های صنعتی شغل های پردرآمدی در کشور آلمان می باشند.
 • متقاضی اخذ اقامت آلمان برای اخذ ویزای کار باید حدود یک سال و نیم تا دو سال در نوبت وقت سفارت منتظر باشد.
 • پایین بودن نرخ بیکاری ۷ درصد که پایین ترین نرخ بیکاری در اروپا می باشد موجب شده است تا کشور آلمان تقاضای فراوانی برای نیروی کار متخصص و حرفه ای داشته باشد.
 • بهترین روش اخذ اقامت آلمان روش ثبت شرکت می باشد. در این روش متقاضی پس از ۳ سال می تواند اقامت این کشور را اخذ کند. تمکن مالی برای ثبت شرکت در حدود ۲۵.۰۰۰ یورو می باشد.
 • متقاضی با اخذ ویزای توریستی آلمان نمی تواند در این کشور مشغول کار و یا تحصیل شود.
 • متقاضیانی که دارای ایده های اقتصادی و تجاری قوی و جدید باشند، می توانند با ارائه این ایده ها و طرح های تجاری ویزای کارآفرینی را اخذ کنند و با کمک از وام های دولتی این کشور ایده ها و طرح های خود را در آلمان توسعه دهند.
 • متقاضی اخذ تابعیت آلمان باید از زمان اخذ اقامت آلمان حداقل ۵ سال گذشته باشد.
 • متقاضی اخذ پاسپورت آلمان باید کاملا به زبان آلمانی مسلط باشد.

تفاوت اقامت آلمان با تابعیت آلمان

اقامت هر کشور به خصوص کشور آلمان به دو صورت اقامت موقت و اقامت دائم می باشد. در بحث اعطای اقامت آلمان باید به این نکته توجه کرد که متقاضی با اخذ اقامت آلمان در بخشی از این کشور به کار و زندگی مشغول است. متقاضی با اخذ اقامت آلمان از خیلی از مزیت های شهروندی این کشور برخوردار نمی باشد. اما تابعیت و شهروندی از جمله روابطی است که میان متقاضی و دولت آلمان برقرار می باشد.در اعطای تابعیت آلمان متقاضی از مزایای شهروندی آلمان مانند دیگر شهروندان بهره مند می شود. متقاضی می تواند در منسب های سیاسی مشغول کار شود و حتی حق رای در انتخابات را دارد. متقاضیانی که از روش های ذکر شده در این مقاله، روش سرمایه گذاری، تحصیل و ویزای کار و یا ازدواج اقامت آلمان را اخذ کرده اند در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند تابعیت و شهروندی این کشور را دریافت کنند. از مهم ترین شرایط لازم برای اخذ تابعیت آلمان موارد زیر را می توان شرح داد:

 • متقاضی در مدرسه های آلمان تحصیل کرده و فارغ تحصیل شده باشد.
 • متقاضی به مدت ۸ سال در آلمان کار کرده باشد و مالیات خود را به موقع پرداخت کرده باشد.
 • متقاضی در آلمان به آموزش های حرفه ای پرداخته و در این کشور به موفقیت رسیده باشد.
 • پدر و مادر متقاضی در آلمان اقامت دائم داشته باشند و یا بیش از ۸ سال در این کشور زندگی کرده باشند.

هزینه های زندگی و اقامت در آلمان

در بررسی تعیین هزینه های زندگی در هر کشور ذکر این نکته ضروری است که تعیین میزان دقیق هزینه های زندگی هرشخص به سبک زندگی و الگوی مصرف وی بستگی دارد. کشور آلمان به دلیل قرار گرفتن در مرکز اروپا و همچنین صنعتی بودن باید کشوری گران باشد، اما در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی آلمان کشوری ارزان و مقرون به صرفه است. هزینه زندگی در آلمان در شهرهای مختلف این کشور با هم متفاوت است. هزینه های زندگی در گران ترین شهر این کشور، دوسلدروف ماهانه در حدود ۲۵۰۰ یورو می باشد.

هزینه های زندگی و اقامت در آلمان

هزینه های زندگی و اقامت در آلمان

سخن آخر

این مقاله به چگونگی اخذ اقامت کشور آلمان پرداخت و روش های اقامت این کشور را به تفضیل مورد بررسی قرار داد. به طور کلی از مجموع موارد ذکر شده می توان دریافت که کشور آلمان یکی از ارزان ترین و بهترین کشورها از لحاظ هزینه های زندگی و تحصیل محسوب می شود. علاوه بر این موارد با ایجاد فضای مناسب و امنیت شغلی شاخص های امنیت سرمایه گذاری را افزایش داده است. تحصیل در آلمان را می توان یکی از بهترین و مطمئن ترین روش های اخذ اقامت این کشور دانست. پایین بودن هزینه های تحصیل و اعتبار مدارک دانشگاهی کشور آلمان موجب شده است تا افراد زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند.این کشور به عنوان یکی از قطب های سیاسی و اقتصادی جهان نقش مهمی در اقتصاد جهان دارد. برخورداری از سیستم آموزشی برتر، وجود دانشگاه هایی با رتبه ها و رنکینگ های جهانی از موارد جذب مهاجران تحصیلی به این کشور پهناور محسوب می شود. در مجموع می توان گفت که اگر قصد تحصیل و یا سرمایه گذاری و اشتغال در یکی از بهترین و با امنیت ترین کشورهای جهان را دارید، کشور آلمان یک گزینه مناسب می باشد.

اگر قصد اخذ اقامت کشور آلمان را دارید و نگران وقت طولانی سفارت و دشواری های این کار می باشید، می توانید از خدمات مشاوره ای مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی برخوردار شوید. مشاوران و کارشناسان این موسسه برتر در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با آگاهی از به روزترین قوانین حقوقی و مهاجرتی به شما کمک می کنند تا سریع ترین و بهترین گزینه اخذ اقامت این کشور را به شما ارائه دهند و امکان مهاجرت شما به این کشور را فراهم کنند. با ما در تماس باشید.

سوال های متداول در مورد اقامت آلمان

1- بهترین روش برای اخذ اقامت آلمان چیست؟

اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کاراخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل در دانشگاه های آلمان اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

2- ارزان ترین روش اخذ اقامت آلمان چیست؟

اخذ ویزای کاری از طریق پیشنهاد کاری و تحصیل در دانشگاه های این کشور

3- آیا با اخذ اقامت آلمان متقاضی حق رای دارد؟

خیر متقاضی با اخذ تابعیت آلمان حق رای و داشتن پست و مقام های سیاسی در این کشور را دارد.

4- هزینه زندگی ماهانه در آلمان چقدر است؟

در گران ترین شهر آلمان، دوسلدروف متوسط هزینه ماهانه زندگی در حدود ۲۵۰۰ یورو می باشد.

5- مهم ترین اصل در اخذ اقامت آلمان با ازدواج چیست؟

ازدواج متقاضی با تبعه و شهروند این کشور ازدواج واقعی باشد و برای اخذ اقامت این کشور انجام نشده باشد.

6- متقاضی چند سال پس از ازدواج می تواند تابعیت آلمان را اخذ کند؟

پس از گذشت ۳ سال از ازدواج و اقامت و اثبات این که متقاضی و همسر وی با هم در آرامش زندگی می کنند، متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت آلمان اقدام کند.

7- قانون اعطای تابعیت آلمان بر اساس قانون خون است یا خاک؟

بر اساس قانون خون

8- سرمایه مورد نیاز برای اخذ اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت چقدر است؟

در حدود ۲۵.۰۰۰ یورو

9- چند سال پس از اخذ ویزای کار آلمان متقاضی می تواند اقامت دائم این کشور را اخذ کند؟

پس از ۵ سال کار مداوم و اقامت و زندگی در این کشور و پرداخت منظم مالیات

10- آیا با تحصیل می توان اقامت آلمان را اخذ کرد؟

صرفا تحصیل در آلمان موجب اخذ اقامت نمی شود، دانشجو پس از فارغ تحصیلی با پیدا کردن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار می تواند مقدمات اخذ اقامت این کشور را فراهم کند.

11- بهترین روش اخذ ویزای کار آلمان برای ایرانی ها چیست؟

اخذ ۶ ماهه ویزای جست و جوی کار

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.