اگر شما فردی از یک کشور در اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس هستید، شما آزاد هستید بدون محدودیت در آلمان کار کنید. هرکس تنها در آلمان می تواند در صورت مجوز اقامت آلمان خود اجازه دهد.

هیچ مجوز کار جداگانه ای در آلمان وجود ندارد و حق کار – و تا چه اندازه شما می توانید کار کنید – در مورد مجوز اقامت آلمان خود که شما درخواست می کنید قبل از ورود به کشور جزئیات دقیق است. برای درک مجوزهای مورد نیاز برای کار در این کشور، راهنمای ما را برای ویزای کار آلمان و مجوزهای مربوطه را مشاهده کنید و درباره آلمان اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

اقامت آلمان

اقامت آلمان به همراه خانواده

اگر شما به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس می باشید و یا در کشور آلمان زندگی می نمایید و قصد دارید که همسر و یا شریک زندگیتان و یا دیگر اعضای خانواده انتظار می رود که شما مجوز اقامت خود در آلمان را در اختیار داشته باشید و یا برای ویزای پیوستن همسر فرزند به خانواده در آلمان اقدام کنید. این در حالیست که شما و همراهتان بایستی تمامی معیارهای این مجوز را در نظر داشته باشید؛ جایی را برای زندگی اختیار کرده باشید و برای حمایت خود از منابع مالی کافی برخوردار باشید. در برخی موارد، شما همچنین باید ثابت کنید که مهارت های زبان آلمانی به صورت اساسی را دارید، گرچه در برخی از موارد معافیت هایی اعمال می شود. علاوه بر این، هر گونه فرد وابسته نبایستی بیش از 16 سال سن داشته باشند.

دولت این قانون را تصویب کرده است که روند اخذ ویزا را برای اعضای خانواده و متقاضیان ویزای آلمانی تسریع خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ مجوزهای آلمان و برای احیای خانواده به مشاوران موسسه توسعه گران مهر مراجعه کنید.

مجوز تحصیل در آلمان

اگر شما تا به حال در دانشگاه آلمانی قبول نشده اید، می توانید یک ویزای دانشجویی 3 ماهه برای ورود به آلمان دریافت نمایید که البته بایستی تمامی شرایط تحصیل در آلمان را مد نظر داشته باشید. (ارائه مدارک گواهی برای پایان دوره متوسطه یا سایر مدارک دیگر نیاز می باشد).

پس از پذیرش موفقیت آمیز، شما بایستی یک مجوز معتبر آلمانی را برای تحصیل در آلمان در اختیار داشته باشید و برای آموزش به صورت تمام وقت درخواست دهید که شامل مجوز کار 120 روز در سال نیز  شود. قبل از آمدن به آلمان شما بایستی در یک دانشگاه پذیرفته شده باشید و برای اخذ ویزای دانشجویی سه ماهه آلمان درخواست دهید که ظرف مدت سه ماه می تواند به مجوز اقامت آلمان دانشجویی نیز تبدیل شود.

شما باید مدرک لازم را در اختیار داشته باشید؛ تمام دارایی های لازم و بیمه درمانی را اختیار کنید و مهارت های زبان آلمانی خود را به اثبات برسانید. اکثر دانشگاه ها اطلاعات بسیار مهمی را در مورد مجوز اقامت در وب سایت های خود در اختیار شما قرار خواهند داد. پیشنهاد می گردد اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در آلمان و نحوه دریافت ویزای دانشجویی آلمان بدست آورید.

اقامت دائم در آلمان

پس از گذشت چند سال از زندگی در آلمان شما قابلیت دادن درخواست برای اقامت دائم در آلمان را خواهید داشت. معمولا الزامات در نظر گرفته شده برای پنج سال می باشد اگرچه استثنائاتی در این راستا وجود دارد که مواردی نظیر: همسران شهروندان آلمانی یا فارغ التحصیلان یک دانشگاه آلمانی با ویزای کار موقت را در بر خواهد گرفت.

مجوز اقامت دائم در آلمان موجب می شود که اشخاص به صورت نامحدودی در این کشور بمانند اما شما به عنوان یک شهروند آلمانی از حقوق مشابهی برخوردار نمی باشید، مثلا اینکه نمی توانید رأی دهید. پیشنهاد می شود که اشخاص اقداماتی را انجام دهند که با قانون اساسی و وضعیت قانونی این کشور یکسان باشد و بر اساس آن برای شهروندی آلمان نیز درخواست دهند. کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای دائمی آلمان در این مقاله امکان پذیر می باشد.

شهروندی در آلمان

اشخاص خارجی پس از هشت سال دفاع از آلمان می توانند برای اخذ ویزا نیز درخواست دهند که پس از گذشت این مدت شهروندی به آنان اعطا می شود و اشخاص از حقوق یکسانی چون رای دادن و… نیز برخوردار خواهند شد. در شرایط خاص، این مدت زمان ممکن است کاهش یابد و ممکن است که تنها به 7 سال برای این یکپارچه سازی نیاز باشد. شرایط کلی برای اخذ شهروندی آلمانی در این مقاله نیز توضیح داده شده است.

پناهجویان در آلمان

بخاطر داشته باشید که در دو سال گذشته حدود یک میلیون نفر برای پناهندگی در کشور آلمان درخواست داده اند که حدود 60 درصد از آنان متقاضیانی بودند که برای اولین بار به کشورهای عضو در اتحادیه اروپا پیوسته بودند. برای کنترل این هجوم، در اوایل سال 2016 پارلمان آلمان مقرراتی را در خصوص پناهجویان در آلمان وضع کرد که مواردی نظیر: شرایط جدید برای ایجاد شغل، تحصیل و اقامت دائم را در بر گرفت. پیشنهاد می گردد که برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت قوانین و پروسه پناهندگی نیز مراجعه نمایید.

اقامت آلمان به صورت الکترونیکی

از سپتامبر سال 2011، ارائه مواردی نظیر: نام محل اقامت؛ کارت اقامت، کارت اقامت دائم و یا کارت شناسایی و یا ارائه کاغذی با نام اقامت آلمان به صورت الکترونیکی جایگزین کارت اعتباری نیز گردید. عناوین موجود در “مقاله” تا تاریخ 31 اوت 2021 اعتبار خود را حفظ خواهند کرد.

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما پیرامون شرایط اقامت آلمان می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *