شهروندی و تابعیت آلمان با شرایط و هزینه

شرایط گرفتن تابعیت المان به چه صورت است، از چه طریقی می‌توان تابعیت در آلمان را دریافت کرد، نحوه اخذ شهروندی المان چگونه است، تمامی این موارد در این مقاله بررسی خواهد شد؛ بنابراین با ما همراه باشید. اکثر افرادی که به کشور آلمان سفر می‌کنند، قصد دارند پس از گذشت چندین سال اقامت موقت آلمان و سپس تابعیت این کشور را دریافت کنند. حال این افراد با مشکلات و سوالاتی در این حین مواجه می‌شوند که در ادامه آن‎‌ها را بررسی خواهیم کرد. هر فرد خارجی می‌تواند از طریق یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری، تحصیل، کار و غیره ویزا و تابعیت کشور آلمان را اخذ نماید. برای پی بردن به جواب سوال‌هایتان ما را تا آخر مقاله همراهی بفرمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تفاوت اقامت دائم با شهروندی آلمان در چیست؟

پیش از شروع بررسی راه‌های اخذ شهروندی آلمان بهتر است شما را با این موضوع آشنا کنیم که مفهوم شهروندی با اقامت دائم متفاوت است و در بیشتر مواقع متقاضیان این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. شهروندی و اقامت دائم این ویژگی را به هر فرد می‌دهد که تا آخر عمرش در کشوری که تابعیت و اقامت دائم آن را دارد زندگی کند؛ روند، پروسه و مدت زمان دریافت اقامت موقت با گرفتن پاسپورت آلمان(همان تابعیت کشور آلمان) متفاوت است. در ابتدا به متقاضی اقامت موقت این کشور داده می‌شود و تقریباً 5 سال زمان می‌برد تا یک فرد خارجی موفق به اخذ اقامت دائم آلمان شود. 8 سال پس از دریافت اقامت دائم زمان لازم است تا متقاضی بتواند برای شهروندی آلمان درخواست بدهد. پس از دریافت شهروندی آلمان، این کشور شما را به عنوان یک آلمانی می‌پذیرد و به شما اجازه می‌دهد که در تصمیمات مهم این کشور نظیر انتخابات دست داشته باشید. پس از گرفتن شهروندی فرد می‌تواند برای اقوام درجه یکش تابعیت کشور آلمان را دریافت کند. تمامی این موارد برای کسی که اقامت دائم آلمان را دارد، میسر نیست.

شرایط گرفتن تابعیت المان

افرادی که قصد دارند تابعیت کشور آلمان را دریافت نمایند باید به این نکته توجه کنند که در وهله اول باید اقامت دائم این کشور را گرفته باشند. این افراد می‌توانند از طریق سرمایه گذاری، تولد فرزند، تحصیلی، کار و ازدواج تابعیت شهروندی المان را دریافت کنند. متقاضیان باید بین 3 تا 5 سال در کشور آلمان زندگی کرده و مالیات پرداخت کرده باشند و خود را به عنوان یک شهروند آلمانی به جامعه اثبات کرده باشند. این افراد پس از به اتمام رسیدن سال هشتم اقامتشان می‌توانند برای گرفتن پاسپورت آلمان و تابعیت آن درخواستشان را ارسال کنند. لازم به ذکر است، یکی از مهم‌ترین شرایطی که فرد باید آن را داشته باشد، نداشتن سابقه کیفری است. در ادامه شرایط گرفتن تابعیت المان را با هم بررسی خواهیم نمود:

 • نداشتن سوء سابقه در کشور آلمان
 • پرداخت مالیات
 • تسلط کامل به زبان آلمانی
 • قبولی در آزمون اخذ شهروندی(17 پاسخ درست)

راه های گرفتن تابعیت در آلمان

از جمله راه های گرفتن تابعیت در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرمایه‌گذاری
 • کار
 • تحصیل
 • ازدواج
 • تولد فرزند
 • پناهندگی

اخذ تابعیت و شهروندی آلمان از طریق کار

آلمان یکی از کشورهای به خصوص و پیشرفته در حوزه‌های مختلفی نظیر تکنولوژی، فناوری، کامپیوتر و غیره می‌باشد. علاوه بر این مورد، نرخ بیکاری در این کشور متمدن و صنعتی پایین است. بنابراین یکی از بهترین گزینه‌های گرفتن تابعیت المان از طریق کار است. متقاضیان می‌توانند از طریق یکی از دو ویزای جستجوی کار(Job Seeker) یا ویزای پیشنهاد کار(Job Offer) برای کار در این کشور درخواست خود را ارسال کنند.

گرفتن ویزا از طریق جستجوی کار شاید کمی آسان‌تر به نظر بیاید؛ در این روش به متقاضی ویزای 6 ماه کشور آلمان داده می‌شود تا وارد این کشور شده و به دنبال شغلی برای خود در یکی از حرفه‌هایی که سفارت آلمان از پیش به او اعلام کرده است، بگردد. افرادی که از این طریق در کشور آلمان مشغول به کار می‌شوند، اقامت کاری این کشور را دریافت می‌کنند و پس از گذشت 3 تا 5 سال می‌توانند اقامت دائم المان را بگیرند. در صورتی که بتوانید مالیاتتان را به خوبی و به موقع پرداخت کنید و همچنین توانسته باشید که بلوکارت آلمان را نیز دریافت کنید، مدت زمان گرفتن اقامت دائم آلمانیتان به 3 سال کاهش می‌یابد.

در نتیجه پس از سپری شدن 8 سال از اقامت شما در کشور آلمان می‌توانید برای گرفتن پاسپورت آلمان درخواستتان را صادر کنید.

اخذ تابعیت و شهروندی آلمان از طریق کار

اخذ تابعیت و شهروندی آلمان از طریق کار

اخذ شهروندی و تابعیت کشور آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه ‌گذاری همیشه یکی از راه‌هایی است که متقاضی با استفاده از آن می‌تواند با وارد کردن مبلغی یا ثبت شرکتی در خاک آلمان تابعیت این کشور را دریافت کند. متقاضیان از طریق راه‌های مختلفی می‌توانند در کشور آلمان سرمایه گذاری کنند و از طریق آن تابعیت و این کشور را کسب کنند. از جمله راه‌های سرمایه گذاری در آلمان عبارت است از:

 • ثبت شرکت
 • کارآفرینی

از طریق یکی از این دو راه می‌توانید در آلمان سرمایه گذاری کنید. آلمان کشوری پیشرفته و مدرن است و بیشتر به افرادی در حوزه سرمایه گذاری ویزا می‌دهد که خلاق، ایده پرداز و توان مالی خوبی داشته باشند. افرادی که از این طریق وارد خاک آلمان می‌شوند ویزای 1 تا 3 سال دریافت می‌کنند. متقاضیان با ایجاد شرکت یا کارآفرینی در کشور آلمان و پرداخت مالیات‌هایشان پس از گذشت 3 الی 5 سال می‌توانند اقامت دائم و پس از گذشت چندین سال می‌توانند برای دریافت تابعیت و شهروندی آلمان درخواست خود را صادر کنند.

اخذ تابعیت آلمان از طریق تحصیل

تحصیل یکی از بهترین راه‌های مهاجرتی به کشورهای خارجی به حساب می‌آید؛ چرا که این روش آسان‌ترین و در عین حال در برخی از کشورها کم‌هزینه‌ترین راه نیز می‌باشد. تحصیلات آکادمیک در کشور آلمان به زبان آلمانی تقریباً رایگان است و فقط دانشجویان موظف هستند که ترمی 200 تا 300 یورو را برای خدمات درمانی و بیمه پرداخت کنند. متقاضیان به دو زبان آلمانی و انگلیسی می‌توانند در کشور آلمان به تحصیلات خود ادامه دهند.

از آنجایی که تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به زبان آلمانی رایگان است، کشور آلمان به یکی از مقاصد تحصیلی تبدیل شده است. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی بین 12 تا 18 ماه فرصت دارند تا در این کشور مشغول به کار گردند. لازم به ذکر است کسانی که از این طریق وارد آلمان می‌شوند بایستی نوع اقامتشان را از تحصیلی به کار تبدیل کنند که پس از گذشت 8 سال از زمان شروع به کارشان می‌توانند با پرداخت مالیات و تسلط به زبان آلمانی شهروندی آلمان را نیز دریافت کند.

اخذ تابعیت آلمان از طریق تحصیل

اخذ تابعیت آلمان از طریق تحصیل

اخذ تابعیت آلمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت درواقع یکی از راه‌های اخذ تابعیت آلمان از طریق سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود؛ در این حالت فرد بایستی شرکتی را با توجه به حرفه‌ای که در آن تخصص دارد، ایجاد کند. افراد بایستی در ابتدا شرکتشان را با هزینه خودشان در کشور آلمان به ثبت برسانند که در این حالت باید هزینه ثبت شرکت را که رقمی بین 10 تا 40 یورو است، پرداخت نمایند. شما پس از پرداخت، بایستی مدارکتان را دال بر این که توانایی مالی لازم را دارید و همچنین قادر به اداره شرکتتان در کشور آلمان هستید را به سفارت این کشور نشان دهید. افراد می‌توانند در یکی از شرکت‌های UG، GMBH، AG، GBR، OHG، KG شرکت خود را ثبت کنند. معمولاً برای ثبت شرکت در یکی از این شرکت‌ها به سرمایه‌ای بین 1 تا 50 هزار یورو نیاز است.

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج درصورتی منجر به اخذ تابعیت آلمان می‌شود که متقاضی با فردی آلمانی ازدواج کند و ازدواج صورت گرفته به هیچ عنوان صوری نباشد، در این صورت فرد می‌تواند تابعیت کشور آلمان را دریافت کند. پروسه و روند گرفتن تابعیت و پاسپورت آلمان از طریق ازدواج مدت زمان کمتری دارد. متقاضی پس از 3 سال ازدواج با یک شخص آلمانی و ارائه مدارک مبنی بر زندگی کردن در کشور آلمان در کنار همسرش و همچنین ارائه سند ازدواج، می‌تواند پاسپورت آلمان را دریافت نماید. مدارک شما در اداره مهاجرت آلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد که پروسه آن 6 ماه به طول می‌انجامد. شما می‌توانید برای آگهی وآشنایی بیشتر با این روش با مشاوران موسسه ما در تماس باشید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند

به دنیا آوردن فرزند در خاک آلمان تنها در صورتی موجب اخذ تابعیت این کشور می‌شود که یکی از والدین فرزند تبعه این کشور باشد. با این وجود باز شرایطی وجود دارد که از طریق آن می‌توان تابعیت کشور آلمان را در صورت تولد فرزند بدست آورد. در صورتی که فرزند به دنیا آمده یتیم باشد و یا دارای هیچ ملیتی نباشد، طبق قانون خاک تابعیت آلمان به فرزند می‌رسد. همچنین اگر والدین فرزند به دنیا آمده ملیتی نداشته باشند به واسطه تولد فرزند تابعیت آلمان را خواهند گرفت. کشور آلمان در حالت معمول از قانون خون پیروی می‌کند؛ طبق این قانون، تابعیت و پاسپورت کشور آلمان از طریق تولد فرزند به والدینی خواهد رسید که یکی از آن دو تبعه آلمانی باشند.

اخذ شهروندی آلمان از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از راه‌های دریافت تابعیت آلمان است که به هیچ عنوان به شما عزیزان پیشنهاد نمی‌شود؛ چرا که رفتن به آلمان از طریق این روش بسیار خطرناک می‌باشد و ممکن است جانتان را در این راه از دست بدهید. پس از اینکه وارد کشور آلمان شدید باید خود را به اداره پلیس این کشور معرفی کنید و مدارک و مستنداتی را که نشان می‌دهد، در صورت برگشت به کشورتان جان شما در خطر خواهد بود را به اداره پلیس تحویل دهید. پس از بررسی و تایید اولیه مدارک متقاضی، اقامتی چند ساله به او می‌دهند تا مدارکش در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت موافقت با مدارک در ابتدا اقامت کشور آلمان به متقاضی ارائه می¬شود و پس از گذشت 8 سال وی می‌تواند درخواست تابعیت شهروندی آلمان را بدهد. پناهندگی به آلمان به هیچ عنوان توسط موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به شما عزیزان پیشنهاد نمی‌شود و همچنین هیچگونه خدماتی در این زمینه نیز ارائه نمی‌دهیم.

قوانین تابعیت دوگانه در آلمان

تابعیت دوگانه چیست و به چه معناست؟ این قانون به این معناست که متقاضی می‌تواند علاوه بر داشتن تابعیت کشور فعلی تابعیت قبلی خودش را نیز حفظ نماید. کشور آلمان یکی دیگر از کشورهایست که از قانون تابعیت مضاعف پیروی نمی‌کند و متقاضی نمی‌تواند تابعیت قبلی خود را حفظ کند. داشتن دو تابعیت بر اساس یکسری شرایط خاص امکان پذیر است که عبارت است از:

 • تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس را داشته باشد.
 • متقاضی بتواند مقامات آلمانی را متقاعد به داشتن 2 تابعیت کند.
 • نژادی وابسته به نژاد آلمانی داشته باشد.

تابعیت فعلی متقاضی از کشورهایی نظیر ایران، لبنان، افغانستان، کوبا، تونس، سوریه و الجزایر باشد، چرا که این کشورها اجازه سلب تابعیت را به شهروندانشان نمی‌دهند.

اعتبار پاسپورت آلمانی

آلمان دارای دومین پاسپورت قدرتمند در جهان است که دارندگان آن بدون ویزا می‌توانند به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کنند.

با در دست داشتن پاسپورت آلمان به راحتی می‌توانید به 166 کشور جهان بدون ویزا سفر کنید. پاسپورت کشور المان پس از پاسپورت امارت قرار دارد و پاسپورت کشورهایی همانند دانمارک، سوئد، فنلاند بعد از پاسپورت کشور آلمان قرار دارند. برای گرفتن پاسپورت کشور آلمان شخص باید به زبان آلمانی به خوبی مسلط باشد و حداقل 8 سال را در این کشور زندگی کرده باشد.

وکیل اخذ تابعیت آلمان اصطهباناتی

متقاضی گرفتن شهروندی آلمان می‌تواند از طریق هر کدام از روش‌های فوق تابعیت این کشور را دریافت نماید؛ اما لازم به ذکر است که اگر شخص بدون داشتن وکیل دست به چنین کاری بزند، ممکن است که نتواند اصلا ویزای این کشور را دریافت کند. از این رو بهتر است که وکیلی ماهر و باتجربه برای کارهای مهاجرتی خود انتخاب کنید تا روند گرفتن شهروندی آلمان را برای شما ساده‌تر و بهترین راه ممکن را پیش روی شما قرار دهد. وکلای موسسه ما بهترین راه مهاجرتی به آلمان را به شما عزیزان با توجه به شرایطی که دارید، معرفی خواهند کرد و در هر مرحله می‌توانید سوالات و مشکلاتی را که ممکن است در این روند به آن‌ها برخورد کنید را از مشاوران با تجربه و متخصص ما بپرسید.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت آلمانی

برای تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی بایستی یکسری مدارک را به اداره این کشور تحویل دهید. متقاضی در وهله اول باید شرایط لازم برای ارسال مدارک را داشته باشد، یعنی اینکه باید 8 سال از تاریخ اخذ اقامت دائم آلمانی او گذشته باشد تا بتواند مدارک خود را برای گرفتن شهروندی آلمان ارائه دهد. مدارک لازم برای دریافت تابعیت آلمانی عبارت است از:

 • پاسپورت یا کارت شناسایی یا کارت اقامت
 • شناسنامه
 • ارائه سند ازدواج(درصورت متأهل بودن)
 • اثبات تمکن مالی
 • تسلط به زبان آلمانی
 • قبول شدن در آزمون تابعیت

مدت زمان اخذ شهروندی آلمان

سالانه افراد زیادی به خاطر موقعیت‌های شغلی خوبی که کشور آلمان دارد به این کشور سفر می‌کنند. از طرفی دیگر پاسپورت آلمان در بین کشورها در رتبه دوم قرار دارد و با استفاده از آن می‌توان به بیش از 166 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد. پس از گرفتن اقامت دائم کشور آلمان، متقاضی باید به مدت 8 سال در این کشور زندگی کند تا بتواند برای گرفتن شهروندی آلمان درخواستش را صادر کند.

آزمون اخذ شهروندی آلمان

یکی از شروط گرفتن شهروندی کشور آلمان قبولی در آزمون تابعیت است که برای سنجش و ارزیابی متقاضیان می‌باشد. دلیل گرفتن این آزمون به این خاطر است تا مقامات آلمانی متوجه شوند که تا چه اندازه با مسائل مربوط به کشور آلمان آشنایی دارید. آزمون شهروندی آلمان دارای 30 سوال از مفاهیم تاریخ، اقتصاد، فرهنگ و قوانین مدنی این کشور است. 17 پاسخ درست منجر به قبولی متقاضی در این آزمون می‌شود؛ در صورت مردود شدن، امکان ثبت نام دوباره در آن وجود دارد.

مزایای اخذ شهروندی آلمان

 • حق رأی
 • سفر کردن بدون ویزا به 166 کشور
 • بیمه درمانی
 • امکان شاغل شدن در مراکز دولتی

تبدیل شدن به یک شهروند آلمانی مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه دارد. از جمله مزایای شهروندی آلمان عبارت است از:

 • آزادی بیان
 • حق رأی
 • سفر کردن بدون ویزا به 166 کشور دنیا
 • بیمه درمانی
 • اعضای خانواده دارنده کارت شهروندی آلمان آزادانه و بدون هیچ مشکلی اجازه تحصیل و کار دارند
 • قابلیت بازنشستگی در آلمان یا هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • امکان شاغل شدن در مراکز دولتی

هزینه های زندگی در کشور آلمان

پیش از رفتن به هر کشور دیگری بهتر است در ابتدا با مخارج زندگی در آن کشور آشنایی پیدا کنید؛ چرا که عدم آشنایی با هزینه‌های زندگی موجب از بین رفتن تمامی هزینه‌های شما می‌شود. زندگی در آلمان برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند کمی پر هزینه است؛ چرا که میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان 1.4 بیشتر از میانگین جهانی است. البته هیچ جای نگرانی نیست؛ چرا که میانگین درآمد در کشور آلمان بین 2000 تا 2500 دلار است که جوابگو تقریباً هزینه‌های دو ماه زندگی در آلمان است. در جدول زیر لیستی از قیمت اقلام ضروری و مورد نیاز در کشور آلمان قرار داده شده است.

کالاهزینه
غذا در یک رستوران معمولی10 یورو
آب معدنی(0.33 لیتر)1.9 یورو
شیر(1 لیتری)0.7 یورو
برنج(1 کیلوگرم)2 یورو
نان(500 گرمی)1.4 یورو
تخم مرغ(شانه 12 تایی)1.8 یورو
سیب( 1 کیلوگرم)2.2 یورو
سیب زمینی(1 کیلوگرم)1.1 یورو
غذا در رستوران کم دونالد8 یورو
کاپوچینو2.7 یورو
بلیط حمل و نقل عمومی2.7 یورو
تاکسی( هر کیلومتر)2 یورو
بنزین(1 لیتر)1.66 یورو
اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر723 یورو
اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در حومه شهر538 یورو
هزینه نیروهای مصرفی(برق، گار و غیره)216 یورو
شهریه مهد کودک خصوصی315 یورو

جمع بندی

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که سالانه نظر افراد زیادی برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و غیره به خود جلب می‌کند.

اکثر افرادی که به این کشور می‌روند در تلاشند که تابعیت کشور آلمان را بگیرند. اخذ پاسپورت آلمان از طریق راه‌های که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد وجود دارد. نکته‌ای که در مورد کشور آلمان وجود دارد و باید به آن توجه کرد، قوانین تابعیت دوگانه در آلمان است. ما در این مقاله سعی بر این داشتیم شما را با نحوه اخذ تابعیت آلمان آشنا کنیم و مزایای شهروندی آلمان را به شما توضیح دهیم تا به راحتی پاسپورت این کشور را دریافت نمایید.

سوالات متداول در مورد شهروندی و تابعیت آلمان با شرایط و هزینه در 2023

1- چگونه به شهروندی آلمانی تبدیل شویم؟

با پرداخت مالیات، تسلط به زبان آلمانی و اقامت داشتن به مدت 8 سال در این کشور می‌توان برای اخذ شهروندی این کشور درخواست داد.

2- آسان ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟

کار آسان‌‎ترین و کم‌هزینه‌ترین راه اخذ اقامت آلمان است.

3- سریع‌‎ترین راه اخذ اقامت آلمان چیست؟

مهاجرت از طریق ازدواج به آلمان سریع‌ترین راه مهاجرتی به آلمان است که متقاضی پس از 3 سال می‌تواند اقامت آلمان را دریافت کند.

3.8/5 - (10 امتیاز)

1 دیدگاه برای “شهروندی و تابعیت آلمان با شرایط و هزینه

 1. زهرا گفت:

  واقعا مطالب مهمی اشاره شده بود ممنون که اینقدر کامل و دقیق توضیح دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *