این مقاله در رابطه شرایط اخذ اقامت و راه های اخذ شهروندی و شرایط مهاجرت به ایتالیا می باشد. این کشور ، کمی بزرگتر از آریزونا می باشد، و یک شبه جزیره طولانی به شکل یک بوت است، از غرب توسط دریای تایرنین و از شرق به دریای آدریاتیک احاطه شده است. این کشور توسط فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی به شمال محدود شده است. کوهستان آپنینی ستون فقرات شبه جزیره را تشکیل می دهد. رشته کوه های آلپ مرز شمالی آن را تشکیل می دهند. بزرگترین دریاچه شمالی آن گاردا (؛ 370 کیلومتر مربع 143 مایل مربع) است. پو، رودخانه اصلی این کشور، از رشته کوه های آلپ در مرز غربی ایتالیا جریان می گیرد و با عبور از دشت لومپارد به دریای آدریاتیک میریزد. چندین جزیره بخشی از این کشور را تشکیل می دهند؛ بزرگترین آنها سیسیل (9926 مایل مربع؛ 25708 کیلومتر مربع) و ساردنی (9301 مایل مربع؛ 24090 کیلومتر مربع) می باشد.

 روش های گوناگونی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد، از جمله راه های مهاجرت به ایتالیا عبارتند از تولد نوزاد ، مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج ، مهاجرت به این کشور از طریق کار ، مهاجرت تحصیلی و ثبت شرکت و سرمایه گذاری می باشد.

اگر شما هم خواهان مهاجرت به ایتالیا هستید وکلای مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور در دفاتر تهران و شیراز میتوانند شما را یاری دهند و یا به سایت سفارت ایتالیا مراجعه کنید. امید است که این مطلب بتواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

شرایط زندگی در ایتالیا

ایتالیا یک دولت ملی دارد که در سال 1861 زمانی که کشورهای منطقه از شبه جزیره دور هم گرد آمدند داشت، همراه با ساردینیا و سیسیل، تحت دستور شاه ویکتور امانوئل II متحد شدند. دوران حکومت پارلمانی نزدیک در اوایل 1920s زمانی که بنیتو موسولینی دیکتاتوری فاشیستی بود. اتحاد با آلمان نازی به شکست این کشور در جنگ جهانی دوم منجر شد. یک جمهوری دموکراتیک سلطنتی در سال 1946 جایگزین و احیای اقتصادی شد. ایتالیا یک عضو منشور ناتو و جامعه اقتصادی اروپا (EEC) است. در خط مقدم اتحاد اقتصادی و سیاسی اروپا وجود داشته است، پیوستن به اتحادیه اقتصادی و پولی در سال 1999 اتفاق افتاد. مشکلات مداوم شامل رشد کند اقتصادی، تعداد بالا جوانان و زنان بیکار ، جنایات سازمان یافته، فساد و نابرابری های اقتصادی بین جنوب این کشور و مرفه تر شمال بیداد می کند.

قوانین انواع روش ها و راه های مهاجرت به ایتالیا

در این قسمت به بررسی شرایط مهاجرت به ایتالیا و مسیرهای عمده به اخذ تابعیت و اقامت دائم ایتالیایی می پردازیم:

تولد فرزند در ایتالیا

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیایی بر اصل قانونی sanguinis (قانون خون) بر این اساس، کودک متولد شده از پدر و مادر ایتالیایی نیز یک شهروند ایتالیایی محسوب میگردد. تا تا 1 ژانویه سال 1948، این امکان پذیر نبود که یک مادر ایتالیایی تابعیت ایتالیایی خود را به کودک خود انتقال دهد. با این حال، دادگاه عالی این کشور اخیرا این ماده را بر خلاف اصول قانون اساسی و دقیق تر اصلاح کرد که، به اصل برابری بین زن و مرد منجر شد. بر این اساس، کودکان متولد شده از مادر ایتالیایی قبل از سال 1948 نیز ممکن است واجد شرایط تابعیت باشد. با این حال، یک خانواده ایتالیایی به خودی خود دلایل کافی برای این ادعا شهروندی ایتالیایی را دارد- یک خارجی با اصلیت ایتالیایی واجد شرایط برای شهروندی ایتالیایی است اگر تنها اگر / او قبل از تابعیت / پدرش / مادرش در این کشور متولد شده باشند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت و اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

تابعیت ایتالیایی ممکن است توسط ازدواج با یک ایتالیایی به دست آمده باشد. این یک حق واقعی همه زن و شوهرها است و تنها می تواند به کسانی که سابقه کیفری یا یک جرم جدی در داخل یا خارج از این کشور ندارند تعلق میگیرد. همچنین می تواند به کسانی که تهدیدی برای امنیت ملی و نظم عمومی ندارند در نظر گرفته شود. پس از ازدواج با یک شهروند ایتالیایی، شرایط خاصی باید تحت قانون ایتالیایی برای اقامت قانونی در این کشور برای یک دوره حداقل دو سال یا سه سال برای زن و شوهر هایی که با هم زندگی می کنند اما در خارج از کشور ملاقات داشته و ازدواج کرده اند اعمال گردد، به عنوان مثال، علاوه بر این، برای ازدواج باید همه فرآیند برنامه شهروندی اقدام شود. خوشبختانه، بدون نیاز به صحبت با زبان ایتالیایی و یا تصویب هر نوع آزمون، اخذ شهروندی ممکن است، بریتانیا، که در آن یک همسر خارجی باید ” در بریتانیا زندگی کند ” و آزمون زبان انگلیسی را انجام دهد.

مهاجرت کاری به ایتالیا

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار و اخذ ویزای کار می باشد. از جمله راه های این مورد مهاجرتی مهاجرت به این کشور از طریق تخصص می باشد.آیا شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید که مایل است به عنوان یک کارمند بسیار ماهر در این کشور کار کند؟ شما می توانید اطلاعات زیر را در مورد شرایط کار در این کشور مورد مطالعه قرار دهید و دنبال کنید، و همچنین به عنوان یک شهروند از حقوق خود در طول اقامت لذت ببرید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار در این کشور به عنوان یک نیروی کار بسیار ماهر (تخصص):

مهاجرت کاری به ایتالیا

 • کارفرمای شما باید یک پیشنهاد برای شما راسال کند و یک قرارداد به منظور اقامت و برای مهاجرت حاضر داشته باشید؛
 • شما باید ویزا را قبل از ورود به ایتالیا دریافت کنید؛
 • شما باید برای اجازه اقامت را ظرف هشت روز از ورود به این کشور دریافت کنید.

کارگران بسیار ماهر خارج از سیستم سهمیه می گیرند.

اتباع خارجی که قصد اقامت در ایتالیا برای بیش از سه ماه دارند باید برای آنها اجازه اقامت اعمال شود. این مجوز اجازه می دهد افراد خارجی در این کشور باقی بماند، تحت شرایط خاصی این مجوز از رده خارج می گردد.

صرف نظر از اینکه کسانی که برای آنها در خارج اجازه کار اعمال می شود قبل یا بعد از ورود بایستی اجازه اقامت خود را دریافت کنند (توانایی برای انجام این کار بستگی به ملیت آنها ندارد)، آنها مجبور به ارائه گزارش به مرکز مهاجرت های محلی خود ظرف هشت روز پس از ورود به ایتالیا هستند. این موضوع هم می تواند در یک اداره پست و هم در برخی از استان انجام شود.

اجازه اقامت در ایستگاه پلیس محلی پس از ورود جدید صادر می شود. به این منظور نیاز به پر کردن فرم درخواست تعیین نوع مجوز مورد نیاز و اثبات شناسایی، اثر انگشت و عکس می باشد. انواع مختلفی از اجازه ممکن است با توجه به نیازهای مختلف ارائه گردد. اجازه اقامت یک کارت هوشمند الکترونیکی برای محافظت در برابر تقلب است.

در زمان انتظار برای دریافت کارت اقامت توسط متقاضی شخص دارای حقوق برابر با مجوزی که منتظر آن می باشد است. طول مدت اجازه اقامت کار برای فرد ایتالیایی تا زمانی که ویزای ورود متقاضی معتبر است ادامه دارد. دارندگان اجازه اقامت به خدمات و مزایای دولت دسترسی دارند.

ماندن و اقامت در ایتالیا به مدت ده سال

یک شهروند غیر اتحادیه اروپا از نظر قانونی اگر به مدت ده سال در این کشور اقامت داشته باشد ممکن است برای او شهروندی ایتالیایی و یک شهروند اتحادیه اروپا پس از چهار سال اعمال می شود. یک تبعه خارجی که از پدر و مادر ایتالیایی متولد شده و یا پدربزرگ و مادربزرگ او شهروندی خود از دست داده اند و به همین دلیل قادر به اخذ شهروندی ایتالیا می باشد، وی حق دارد پس از سه سال اقامت قانونی در این کشور برای اخذ شهروندی اقدام کند.

در کوتاه مدت، به دست آوردن تابعیت ایتالیایی می توانید مزایای قابل توجهی داشته باشد، برای مثال:

 • توانایی کار، اقامت و تحصیل در این کشور و در 27 کشور دیگر اتحادیه اروپا (انگلستان، آلمان، سوئد و غیره) بدون نیاز به ویزا؛
 • امکانات بیشتری برای پیشبرد کار، در بسیاری از مشاغل و دیگر فرصت های حرفه ای برای اولین بار برای شهروندان اتحادیه اروپا ارائه شده است؛
 • دسترسی به مزایای پزشکی، از جمله بهداشت و درمان رایگان؛
 • دسترسی به مزایای آموزشی، از جمله آموزش عالی رایگان ؛
 • دسترسی به حقوق سرمایه گذاری مالی در دسترس تنها برای شهروندان اتحادیه اروپا؛
 • تکمیل آسان تر تمام نیازهای لازم برای خرید ملک در ایتالیا؛
 • توانایی انتقال تابعیت (ایتالیایی و اتحادیه اروپا) به همه کودکان زیر 18 سال به صورت خودکار.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای سرمایه گذاری

در ایتالیا یک روش بسیار مناسب برای سرمایه گذاران خارجی جهت اخذ اجازه اقامت دائم می باشد، که عمدتا مربوط به محیط اقتصادی پایدار و وضعیت اعضای اتحادیه اروپا می باشد. اگرچه با زندگی در این کشور متحمل هزینه های زندگی نسبتا بالایی میگردید، این کشور روش های گوناگون برای سرمایه گذاری دارد. این کشور دارای یک زیرساخت سیاسی و حقوقی بسیار موثر است و به عنوان مرکز مالی امتیاز بالایی برای سرمایه گذاری کسب و کار در نظر گرفته می شود. این کشور یک استاندارد بالای زندگی و آموزش و پرورش برخوردار است، و مراقبت های بهداشتی در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار عالی است. ایتالیا نیز یک کشور استراتژیک است و دارای روابط قوی کسب و کار اروپا و بین المللی است.

موارد مورد نیاز برای ویزای ایتالیا

شهروندان اروپا (انجمن تجارت آزاد اروپا، EEA)  از حق اقامت و کار در این کشور بدون نیاز به ویزا و یا اجازه کار برخوردارند. کلیه شهروندان غیر اتحادیه اروپا که تمایل به مهاجرت به ایتالیا برای یک دوره طولانی تر از 90 روز متوالی نیاز به یک مجوز اقامت دارند. این مهم است که برای شما اجازه اقامت ظرف 8 روز پس از ورود به ایتالیا اعمال گردد. ویزای اقامت برای یک دوره 2 سال اعتبار دارد و تجدید نظر تا 60 روز قبل از منقضی شدن ویزا شدن اعمال شده است.

مجوز مربوطه به ماندن به نام  Permesso یا  Soggiorno ضروری است که در آن فرد ایتالیایی به سادگی اقامت برای وی اعمال باید گردد. متقاضی در نتیجه باید اسناد رسمی محکمی نشان دهد منابع مالی کافی را برای حمایت از هزینه زندگی خود را در حالی که ساکن این کشور هستید را می توانید فراهم کنید. Permesso دی Soggiorno قابل اجرا برای تمام کارآفرینان خارجی است که به دنبال انجام فعالیت های کسب و کار و یا تخصص حرفه ای هستند وجود دارد. همه کارآفرینان خارجی باید جزئیات مربوط به ارائه آنچه که آنها قصد انجام آن در در درخواست خود بپردازند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای اقامت ایتالیا عبارتند از:
 • فرم تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • 2 عکس گذرنامه (حداکثر متعلق به 6 ماه گذشته)
 • بیمه نامه معتبر پزشکی
 • جزئیات اقامت از جمله هدف شما برای در ایتالیا بودن و جزئیات محل اقامت شما
 • مدرکی دال بر اینکه شما بودجه کافی برای حمایت از هزینه های زندگی خود در این کشور را دارید، این مسئله می تواند با استفاده از یک بیانیه بانک ارائه شود.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

فقط یک نوع ویزای برای اهداف مطالعه صادر می شود و شما بایستی در  H.Ed. برای ثبت نام نهایی خود در یک موسسه معتبر در ایتالیا اقدام کنید. هیچ نوع دیگری از ویزای پذیرفته نمی شود. بنابراین شما باید از مقامات دیپلماتیک ایتالیایی صالح ویزای مطالعه درخواست ارسال کنید. سفارت صالح ایتالیا / مقامات مسئول پذیرش کنسولگری با چک کردن درخواست شما شرایط شما را برای اخذ ویزا مورد بررسی قرار می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت می توانید به وب سایت شرایط مهاجرت به ایتالیا مراجعه نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اخذ تابعیت و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل خرید ملک و اقامت بعد از تحصیل، شرایط مهاجرت از طریق تولد فرزند (البته توجه کنید کشورهای محدودی از طریق بچه دار شدن ویزای اقامت را اعطا می کند) و اعزام دانشجو به این کشور می توانید با مشاورین موسسه مهاجرت تماس حاصل فرمایید و توسط مشاوره کارشناسان حقوق بین الملل و وکیل مهاجرت با این مسائل آشنا شوید. یکی از موارد مهم قبل از مهاجرت اطلاع از هزینه زندگی در آن کشور می باشد، جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله هزینه زندگی در ایتالیا را در سایت ما مطالعه فرمایید.

یاد آوری:

ویزای مطالعه تنها در شرایط زیر صادر می گردد:

 1. یک مسکن مناسب در ایتالیا داشته باشید؛
 2. بایستی امکانات مالی کافی برای حمایت از خود در طول مدت تحصیل داشته باشید؛
 3. مراقبت های پزشکی در این کشور بایستی از (بیمه بهداشت و درمان) برخوردار شوید.
 4. دارای مقدار پول لازم برای سفر به کشور خود باشید، و یا در حال حاضر بلیط بازگشت معتبر خریداری کنید.
 • در حالی که در انتظار طرح های کافی در موافقت نامه های خاص بین کرواسی و ایتالیا، شهروندان کرواتی برای تحصیل در این کشور به عنوان مسافران هستید بایستی برای ویزای ورود ساده ثبت نام کنید (احتمالا، یک ویزا برای چند ورودی نیاز است) در این شرایط نیاز به اجازه اقامت ندارید.
 • ارائه نامه تحت عنوان A برای آن دسته از شهروندان خارجی که به طور قانونی در جمهوری سان مارینو زندگی می کنند اعمال می گردد (ویزای ورود، بدون نیاز به مجوز اقامت).

سوالات متداول درباره مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت این کشور چه مزایایی دارد؟

کار، اقامت و تحصیل در ایتالیا و 27 کشور اتحادیه اروپا، برخورداری از مزایای پزشکی، برخورداری از مزایای آموزشی، تسریع روند خرید ملک، انتقال تابعیت به فرزندان زیر 18 سال و غیره

مهمترین روش های مهاجرت به ایتالیا در سال 2020 کدامند؟

مهاجرت از راه کار، تحصیل، تمکن مالی، سرمایه گذاری، پیوستن به خانواده و غیره

دلیل استقبال زیاد متقاضیان جهت مهاجرت تحصیلی در ایتالیا چیست؟

اصلی ترین دلیل انتخاب ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی، وجود بورسیه های مختلف تحصیلی در این کشور است.

روش های مختلف جهت مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟

از طریق روش های مختلفی چون کارآفرینی، سرمایه گذاری در یک شرکت ایتالیایی، سرمایه گذاری در یک طرح نوآورانه و خرید اوراق قرضه دولتی می توان در ایتالیا کارآفرینی کرد.

آیا می توان از طریق پناهندگی به ایتالیا مهاجرت کرد؟

در حال حاضر این امکان وجود ندارد، زیرا طبق تصمیم پارلمان این کشور در سال 2019، پناهندگی این کشور در حالت تعلیق قرار دارد.

در مهاجرت تحصیلی به ایتالیا امکان اخذ ویزای همراه وجود دارد؟

خیر، مگر اینکه متقاضی اصلی از راه تحصیل و یا کار موفق به اخذ اقامت این کشور شده باشد.

جهت مهاجرت به ایتالیا، منظور از خویشاوندان چه کسانی هستند؟

منظور از خویشاوندان، همسر، فرزندان زیر 18 سال و پدر و مادر در صورت وابستگی مالی می باشند.

پس از مهاجرت به ایتالیا، هزینه های مربوط به زندگی در این کشور چه میزان است؟

هزینه زندگی در ایتالیا به طور میانگین برای یک فرد در حدود 800 یورو و برای یک خانواده چهار نفره در حدود 2600 یورو در ماه خواهد بود.

جهت مهاجرت کاری به ایتالیا دانش زبان ایتالیایی الزامی است؟

با توجه به اینکه در این کشور زبان انگلیسی رواج زیادی ندارد، بهتر است از قبل نسبت به یادگیری زبان ایتالیایی اقدامات لازم را انجام دهید.

بهترین شهرها برای مهاجرت به ایتالیا کدامند؟

بهترین شهرهای ایتالیا جهت سکونت و زندگی مهاجران شهرهای رم، تورین و میلان هستند که در آنها امکانات رفاهی و اجتماعی در حد مطلوب در اختیار مهاجران قرار خواهد گرفت.

پس از مهاجرت به ایتالیا و اقامت در این کشور، امکان اخذ تابعیت ایتالیا برای متقاضیان وجود دارد؟

بله و از شرایط اخذ تابعیت ایتالیا اقامت قانونی به مدت 10 سال در این کشور می باشد.

مطلب فوق با کوشش همکاران ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی جمع آوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه در دفاتر تهرامن  شیراز تماس حاصل فرمایید. امید است که مطلب فوق توانسته باشد، هر چند مختصر کمکی به اطلاعاتی شما در زمینه تابعیت و اقامت ایتالیا کرده باشد.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

2 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت به ایتالیا

 1. Avatar hannaaram گفت:

  سلام
  فرانسه از نظر هزینه زندگی بهتر است یا ایتالیا برای کارشناسی ارشد رشته مهندس پزشکی

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   هزینه های تحصیل در کشور فرانسه معمولا پایین است اما بستگی به شرایط و رشته دارد که مشخص شود کدام کشور هزینه پایین تری برای تحصیل دارد.
   ممکن است در برخی رشته ها یا دانشگاه ها، کشور ایتالیا هزینه های مطلوب تری را ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *