مهاجرت کاری به آلمان
مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگر قصد مهاجر‌ت به آلمان از طریق کار و دریافت پیشنهاد شغلی (جاب آفر) رو دارید، موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی با بیش از 13 سال سابقه در امور اخذ جاب آفر آلمان، امکان اخذ پیشنهاد شغلی باتوجه به تخصص و سابقه کاری‌تان از شرکت های مطرح و معتبر آلمان را داراست. جهت انجام امور، کافیست با شماره 09426001036 تماس بگیرید و جهت بررسی شرایط‌ اخذ جاب آفر، وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت، مهاجرت کاری و کسب ویزای کار از کشورهای دارای شرایط لازم و بستر مناسب برای مهاجر پذیری است. مهاجرت کاری به آلمان اشتیاق و تلاش برای ساختن یک زندگی بهتر، فراتر از مرزهای کشور مادری است. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در این مقاله به وضعیت کار در آلمان، نحوه اخذ ویزای کار و همچنین به موسسات کاریابی که در کشور آلمان وجود دارد اشاره کرده اند، امیدواریم اطلاعات این مقاله به شما کمک کند.

جاب افر اخذ شده آلمان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

آلمان، کشوری است که نه تنها امکانات لازم برای افراد با ملیت آلمانی را دارد، بلکه دارای تسهیلات مورد نیاز برای شهروندان دارای ملیت غیر اروپایی نیز می باشد. کشور آلمان، سرزمین اختراع و نوآوری و چهارمین اقتصاد بزرگ در جهان است و مکانی برای تأسیس شرکت ها و مؤسسات بزرگ شناخته شده جهان می باشد. به همین ترتیب، این کشور فرصت های بسیاری را برای افراد با ملیت های غیر آلمانی فراهم می کند تا یک شغل مناسب برای خود پیدا کنند و در این کشور سکونت پیدا کنند.

مهاجرت کاری به آلمان یک فرصت برای افراد خارجی واجد شرایط است تا در کشور آلمان ساکن شوند و در زمینه شغلی خود فعالیت کنند. صاحب این ویزا می تواند وارد کشور آلمان شود و به مدت دو سال در این کشور کار کند و احتمال تمدید این ویزا و بعد از آن ارائه درخواست برای دریافت یک کارت آبی آلمان (بلو کارت) اتحادیه اروپا یا سایر انواع مجوزهای اقامت نیز وجود دارد. فرد متقاضی می تواند به منظور کار کردن در کشور آلمان و با تأمین شرایط زیر برای دریافت ویزای با اقامت طولانی مدت درخواست نماید:

 • اشتغال – اگر فرد متقاضی یک نامه دعوت به همکاری در کشور آلمان داشته باشد.
 • خود اشتغالی – اگر فرد متقاضی مایل به ایجاد یک کسب و کار در کشور آلمان باشد و یا تمایل به کار کردن به عنوان یک خود اشتغال در آن کشور باشد.
 • فعالیت به عنوان یک خود اشتغال
 • متقاضی جویای کار – اگر فرد متقاضی در حالی که در کشور آلمان آلمان سکونت دارد، به دنبال پیدا کردن یک شغل می باشد.
 • کار کردن به عنوان یک زوج Au – برای افراد جوانی که تمایل به یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ و زبان کشور آلمان دارند.
 • ویزای کار در تعطیلات – برای افراد جوان از چندین کشور که یک قرارداد با ویزای کار در تعطیلات، با کارفرمای خود در کشور آلمان امضا کرده اند.

کارت آبی (بلو کارت) اتحادیه اروپا به آن دسته از کارگران با ملیت خارجی (که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی باشند) و دارای صلاحیت بالایی می باشند و قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند و برای کار کردن در رشته مهارت خود تقاضا می کنند، اعطا می گردد. صلاحیت بالا به این معنی است که فرد دارای مدرک کارشناسی باشد و یا فارغ التحصیل در یک رشته خاص باشد. برای واجد شرایط بودن برای دریافت کارت آبی (بلوکارت کشورهای اتحادیه اروپا)، فرد متقاضی باید قبلاً یک کار در کشور آلمان پیدا کرده باشد و حداقل حقوق سالانه وی باید 50،800 یورو باشد.

کارت آبی (بلوکارت کشورهای اتحادیه اروپا) به صاحبان آن حق چهار سال اقامت در کشور آلمان را اعطا می کند و امکان تغییر مجوز اقامت آنها را به اقامت دائمی می دهد. به منظور واجد شرایط بودن برای دریافت اقامت دائم، فرد متقاضی باید مهارت کافی در انجام وظایف مرتبط با حرفه خود را در کشور آلمان ارائه نماید، نیازهای مالی خاصی را برآورده کند، و همچنین باید بیش از 33 ماه در محل کار خود در کشور آلمان کار کرده باشد که در آن محل کار، نیاز به مهارت های بدست آمده از بالاترین مدارک تحصیلی وی وجود داشته باشد.

مجوز اقامت دائم در آلمان به عنوان مجوز اقامت نامیده می شود. این مجوز به افرادی داده می شود که یک مجوز اقامت استاندارد و یا کارت آبی (بلوکارت) کشورهای اتحادیه اروپا را به مدت حداقل 5 سال داشته باشند و مهارت لازم در زبان های خاص مورد نیاز را داشته باشند.

شرایط و وضعیت کار در آلمان

مهاجرت کاری به آلمان یک گزینه مناسب برای افراد مهاجری است که به دنبال پیشرفت در زمینه شغلی خود می باشند. در این مقاله راهنمایی ها و اطلاعات مفیدی برای افرادی ارائه می گردد که مایل به کار و زندگی در آلمان (جستجوی شغل، دریافت ویزا و اجازه اقامت، استفاده از حق بیمه و موارد دیگر) می باشند. افراد دارای ملیت های غیر آلمانی و غیر کشورهای اتحادیه اروپا در صورتی که مجموعه معیارهای واجد شرایط را داشته باشند، به عنوان یک نیروی کار مجاز در آلمان محسوب می شوند.

شرایط و وضعیت کار در آلمان

کشور آلمان از مهاجران استقبال می کند و آنها را به عنوان یک ارزش اضافی برای اقتصاد و جمعیت آلمان مورد ملاحظه قرار می دهد و به شکل مناسبی این امکان را برای مهاجران فراهم می کند که قادر به ارائه مهارت ها و صلاحیت های کاری خود در درون اقتصاد پیشرفته آلمان باشند. با این حال، این مهاجران تنها در صورتی که مجوزهای مناسب در ارتباط با اقامت و انجام کار را دریافت کنند، می توانند به عنوان کارگران واجد شرایط محسوب شوند.

بنابراين، این مقاله بر ارائه اطلاعات مربوط به معيارها و مقررات قانوني در مورد آندسته از كاركنان خارجي تمرکز می کند که بدنبال آن هستند تا به عنوان بخشی از نیروی کار آلمان بکار گرفته شوند. در مورد کمبود کار می توان گفت که اقتصاد آلمان تقاضای زیادی برای بکارگیری متخصصان در حرفه های مختلف، بویژه در زمینه فناوری اطلاعات، مهندسان، بهداشت، تحقیقات و موارد دیگر دارد.

فارغ التحصیلان، دانشمندان، محققان، دانشجویان در مقطع تحصیلاتی و سایر متخصصان از کشورهای غیر اتحادیه  اروپا، می توانند بر اساس قانون اقامت و مقررات استخدام، به بازار کار موجود در کشور آلمان دسترسی پیدا کنند، در حالی که افراد دارای ملیت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحت قانون آزادی جنبش اتحادیه اروپا قرار دارند.

آلمان دارای شرایط کاری شگفت انگیزی برای بسیاری از افراد خارجی می باشد. کارکنان آلمانی از مزایای فراوان و حفاظت شغل که توسط دولت الزامی شده است، و بعضی از بالاترین دستمزدها در جهان بهره مند می باشند.  ساعات کار در برخی از صنایع در کشور آلمان به 35 ساعت در هفته کاهش یافته است و معمولاً تعطیلات 30 روز در سال نیز به طور معمول اعمال می گردد.

علاوه بر این مزایا، برخی از طولانی ترین تعطیلات در اتحادیه اروپا، تعطیلات عمومی و در مجموع 40 روز مرخصی سالیانه با توافق کارفرما نیز اعطا می شود. در سراسر شرایط رکود اقتصادی که در کشورهای اتحادیه اروپا در حال وقوع است، این کشور دارای وضعیت بسیار بهتری نسبت به بسیاری از همتایان اروپایی و غربی خود می باشد. از ژوئیه سال 2013، این کشور دارای نرخ بیکاری برابر با 8/6 درصد می باشد که تقریباً بیش از نصف میانگین کشورهای اتحادیه اروپا است که نرخ بیکاری در آنها 1/12 درصد می باشد.

در بازار کار کشور آلمان اختلافات منطقه ای زیادی وجود دارد. در غرب آلمان، میزان اشتغال بالاتر از شرق آلمان (به استثنای برلین و جنوب جمهوری دموکراتیک آلمان سابق) است. بطور کلی بیکاری در مناطق روستایی بیشتر از شهرهای آلمان است. صنایع سنتی آلمان دارای رکود و بیکاری بالایی هستند، در حالی که تراکم مشاغل در صنایع خدماتی همچون انجام فعالیت در استخراج مواد معدنی سنگین، و ساخت کشتی بسیار بیشتر است.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

اگر اتباع خارجی شرایط مورد نیاز برای کار در کشور آلمان را تأمین کنند، می توانند برای دریافت ویزای اشتغال در کشور آلمان درخواست نمایند. طبق “قانون اقامت” که موضوع اقامت را برای افراد دارای ملیت های خارجی در کشور آلمان تنظیم می کند،  گروه های واجد شرایط برای درخواست ویزای اشتغال در کشور آلمان به شرح زیر می باشند: افراد با ملیت خارجی دارای صلاحیت بالا، به ویژه افراد زیر:

 • محققان با دانش فنی ویژه
 • افراد متخصص در امر آموزش، در موقعیت های برجسته یا کارکنان در رشته های علمی در موقعیت های برجسته

افراد جابجا شونده درون شرکت، به ویژه افراد زیر:

 • مدیران
 • متخصصان

علاوه بر این، افراد واجد شرایط و تشویق شده برای ارائه درخواست ویزای کار در کشور آلمان، اتباع کشورهای با ملیت غیر اروپایی، با یک مدرک تحصیلی دانشگاهی یا دارای صلاحیت حرفه ای غیر دانشگاهی که شرایط ذکر شده در زیر را برآورده می کنند:

 • در حرفه ای که فرد متقاضی می خواهد در کشور آلمان مشغول به کار شود، کمبود کارگر ماهر وجود داشته باشد.
 • فرد متقاضی یک نامه دعوت به همکاری در آن رشته خاص داشته باشد.
 • درجه آموزش فرد متقاضی باید به عنوان معادل با همان درجه آموزش در کشور آلمان شناخته شده باشد.
 • فرایند درخواست گام به گام برای دریافت یک ویزای کار در کشور آلمان به شرح زیر می باشد:
 • فرد متقاضی یک نامه دعوت به همکاری از کشور آلمان دریافت می کند.
 • فرد متقاضی بررسی می کند که آیا به یک ویزای با اقامت طولانی مدت در کشور آلمان نیاز دارد یا خیر.
 • فرد متقاضی بررسی کند که در چه محل هایی نیاز است که درخواست خود را برای دریافت ویزا ارائه نماید.
 • فرد متقاضی باید با توجه به دستورالعمل های صادر شده کلیه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا را جمع آوری و ارائه نماید.
 • فرد متقاضی باید در مورد تعیین یک قرار ملاقات برای شرکت در مصاحبه مخصوص برای دریافت ویزا اقدام نماید.
 • فرد متقاضی باید هزینه ویزای اشتغال به کار در کشور آلمان را پرداخت نماید.
 • فرد متقاضی باید در جلسه برگزاری مصاحبه جهت دریافت ویزا شرکت نماید.
 • فرد متقاضی باید منتظر دریافت پاسخ در مورد دریافت ویزای خود بماند.

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای کار طولانی مدت در کشور آلمان می تواند به مدت یک تا سه ماه از روز ارائه درخواست طول بکشد. مدت زمان انجام این فرایند نیز به تعداد درخواست هایی که سفارت در آن زمان دریافت می کند، و همچنین به وضعیت فرد متقاضی بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز ویزای کار آلمان

به منظور تأیید مدارک خود برای دریافت ویزای اشتغال به کار در کشور آلمان، به سفارتخانه / کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود بروید تا شرایط مورد نیاز برای ویزای کار را تأمین کنید. به منظور انجام این کار شما باید چندین سند را ارائه نمایید. این اسناد، همراه با مصاحبه برای دریافت ویزا، بخش مهمی از درخواست شما برای دریافت یک ویزای اشتغال به کار در کشور آلمان می باشند. بنابراین، در این مورد اطمینان حاصل کنید که همه این اسناد، شامل مدارک زیر را بر اساس دستورالعمل های داده شده گردآوری نموده اید.

 • دو فرم درخواست کاملاً تکمیل شده، که چاپ شده اند و انتهای فرم ها امضا شده است.
 • دو عکس از گذرنامه (برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه اطلاعات مربوطه مراجعه نمایید، زیرا الزامات شدیدی در این مورد وجود دارد).
 • گذرنامه ملی معتبر (برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، به الزامات گذرنامه مراجعه نمایید).
 • تأیید سکونت. گواهینامه رانندگی و / یا صورتحساب مالی شما به عنوان یک مدرک برای اثبات اقامت در قلمرو کنسولگری می باشد که شما قصد دارید در آن کنسولگری برای دریافت ویزای اشتغال درخواست کنید.
 • بیمه سلامت. دریافت گواهی اجباری از کارفرمای آلمانی که از تاریخ استخدام معتبر باشد. اگر فرد درخواست کننده برای دریافت ویزای کار قبلاً در لیست بیمه اجباری منظور نشده باشد، باید یک بیمه مسافرتی مجزا برای مدت زمانی که به کشور آلمان وارد شده است تا زمان آغاز استخدام ارائه نماید. اگر فرد متقاضی ویزای اشتغال به کار، بدنبال دریافت یک پوشش عالی بیمه با قیمت مناسب می باشد، باید بیمه درمان مرتبط با کار را برای خود تهیه نماید.
 • یک قرارداد استخدام / پیشنهاد الزام آور شغلی همراه با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح دقیقی از شرایط استخدام در کشور آلمان
 • دریافت تأیید آژانس کاریابی فدرال (در صورت امکان).
 • رزومه (شرح سوابق کاری)- رزومه (CV) به روز شده متقاضی، که نشان دهنده مدارک تحصیلی و تجربه کاری متقاضی باشد.
 • ارائه تأیید مدارک تحصیلی در مورد دیپلم، گواهینامه ها، گواهی های مهم، و غیره و یا هر مدرک دیگری که  صحت مدارک علمی فرد متقاضی را تأیید کند.
 • یک نامه (متن) که متقاضی دلایل خود در مورد ارائه درخواست را می نویسد که هدف دقیق از اقامت و مدت اقامت فرد متقاضی در کشور آلمان را توضیح دهد.
 • ارائه یک مدرک در مورد اثبات عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی پرداخت هزینه ویزا-  هزینه ویزا برای صدور یک ویزای طولانی مدت در کشور آلمان، 75 یورو می باشد.
 • اعلام صحت و دقیق بودن اطلاعات ارائه شده.

مدارک مورد نیاز ویزای کار آلمان

گرفتن وقت از ویزامتریک برای سفارت آلمان

جهت اخذ ویزای مهاجرت کاری به آلمان باید برای تایید مدارک و مصاحبه از سفارت آلمان وقت رزرو کنید. سفارت آلمان برای خدمات رزرو نوبت شرکت واسطه ویزامتریک را ایجاد کرده است تا متقاضیان ویزا از این طریق اقدام نمایند. مشکلی که وجود دارد، زمان باز شدن سایت برای رزرو وقت به صورت دقیق مشخص نیست و فقط زمان باز شدن سایت بصورت 1 بار در ماه برای تایید مدارک و 1 بار در هفته برای وقت مصاحبه مشخص می­باشد. در این حالت هم ظرفیت موجود بسیار سریع پر می­شود و شما باید 24 ساعته منتظر باز شدن سایت جهت رزرو وقت بمانید. خبر خوب اینکه موسسه اصطهباناتی به عنوان وکیل شما این کار را برای شما انجام می­دهد. با استفاده از خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی و ارائه مدارک و درخواست خود، شما می­توانید خیالتان را از رزرو وقت ویزامتریک آلمان راحت نمایید.

گرفتن وقت ویزامتریک برای ویزای آلمانپیدا کردن کار و موسسات کاریابی در آلمان

اگر می خواهید در کشور آلمان کار کنید، اما هنوز شغلی ندارید، تعدادی از نکات مهم در این رابطه به شرح زیر ارائه می گردد. تعداد بسیار زیادی مشاغل خالی در کشور آلمان برای افراد با ملیت های خارجی وجود دارد. بنابراین، بویژه اگر شما دارای مدارک و صلاحیت های حرفه ای می باشید، پیدا کردن یک کار مناسب برای شما خیلی مشکل نیست. فرایند دریافت یک شغل در کشور آلمان برای افراد دارای ملیت خارجی به شرح زیر است:

جستجو برای پیدا کردن شغل و کاریابی در آلمان به صورت آنلاین، سایت های عمومی مربوط به پیدا کردن شغل در کشور آلمان- وب سایت خدمات استخدام بین المللی (ZAV) مربوط به آژانس کاریابی کشور آلمان، دارای اطلاعات مناسبی در مورد فرصت های جهانی شغلی در سراسر کشور آلمان می باشد. بنابراین، فرد متقاضی می تواند برای پیدا کردن یک شغل مناسب در وب سایت های آنها جستجو نماید، به آنها ایمیل بزند یا مشاوره های لازم را در این مورد از آنها دریافت نماید. فرد متقاضی می تواند صفحات وب سایت آنها  را برای انجام دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد، مورد بررسی قرار دهد.

فرد متقاضی می تواند وب سایت های استخدام افراد مربوط به کشور آلمان را بررسی نماید. بسیاری از وب سایت های آنلاین، دعوت به همکاری های مناسبی را برای افراد دارای ملیت آلمانی و افراد دارای ملیت خارجی ارائه می نمایند. بنابراین، فرد متقاضی می تواند دعوت به همکاری های ارائه شده بر روی وب سایت های مذکور را بررسی نماید تا ببیند کدامیک از دعوت به همکاری های ارائه شده برای وی مناسب می باشد.

با وجود پیچیدگی های موجود در اقدام برای مهاجرت کاری به آلمان بهتر است تا با وکیل مهاجرت به آلمان موفق در ارتباط باشید تا با مشکل و مانعی در این مسیر روبرو نشوید و بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

فرد متقاضی دریافت شغل باید در یک سازمان مربوط به استخدام در کشور آلمان ثبت نام کند. فرد متقاضی، می تواند یک فهرست از این سازمانها را در بخش آگهی های دفتر تلفن (که به رنگ زرد می باشند) پیدا کند. توجه داشته باشید که سازمانهای ثبت نام برای دریافت شغل، هزینه ای را برای انجام این کار از فرد متقاضی دریافت می کنند.

فرد متقاضی باید با شرکت های فعال در کشور آلمان تماس بگیرد- این روش بسیار مناسب است که فرد متقاضی به شرکت های آلمانی حتی اگر اعلامیه ای برای اشتغال افراد جدید در محل های خالی مربوط به شغل های خود صادر ننموده باشند، نامه بنویسد و از آن شرکت ها بپرسد که آیا برنامه ای برای استخدام کارکنان جدید دارند یا خیر. 10 مورد از بهترین آژانس های کاریابی:

 • گروه خدمات S & W
 • Job Point Neukölln
 • Az Personalkonzepte
 • Eurostaff Group
 • گروه خدمات H & P
 • Bip Dientleistungen
 • Your Berlin
 • stuwex
 • Job -konzept
 • randstad

مطالب گفته شده در این مقاله صرفا اشاره‌ای گذرا به مبحث بسیار گسترده بازار کار در آلمان است. برای آگاهی بیشتر در این زمینه، می‌توانید با مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *