تحصیل پزشکی در بلژیک

کشور پادشاهی بلژیک در سال های اخیر به یکی از مقاصد تحصیل پزشکی تبدیل شده است. تحصیل در رشته پزشکی بلژیک در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارای مزیت های بی شماری است. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی پذیرش و تحصیل پزشکی در بلژیک می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

چرا تحصیل پزشکی در بلژیک؟

کشور بلژیک که در بخش غربی اروپا قرار دارد، یکی از مهم ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. کشور توسعه یافته و صنعتی بلژیک دارای عضویت اتحادیه اروپا، سازمان ناتو، سازمان همکاری و توسعه، سازمان تجارت جهانی و منطقه یورو می باشد. این کشور اروپایی به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان محسوب می شود. بالا بودن استانداردهای جهانی، بالا بودن کیفیت زندگی، بالا بودن سطح بهداشت و آموزش و همچنین بالا بودن شاخص های توسعه انسانی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل در بلژیک به شمار می آید.این کشور از لحاظ اقتصادی در مهم ترین منطقه صنعتی جهان قرار گرفته است. زبان های متنوع مردم این کشور امکان فراگیری چندین زبان همزمان را برای متقاضیان فراهم می کند. زبان مردم بلژیک درشمال این کشور زبان هلندی، در جنوب زبان فرانسوی و در شرق زبان آلمانی است. علاوه بر این موارد می توان بالا بودن درآمدها و زندگی همراه با صلح و آرامش مردم این کشور را نام برد. دانشگاه های بلژیک از برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند و مدارک آن ها در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار و ارزش ویژه ای است.از دلایل مهاجرت تحصیلی متقاضیان تحصیل در این کشور می توان بالا بودن کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی و امنیت و سطح بالای استانداردهای زندگی را نام برد.

بر این اساس کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی این مقاله کامل و دقیق را تهیه کرده اند تا چگونگی اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های پزشکی بلژیک را برای متقاضیان توضیح دهند. اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی بلژیک را دارید، این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

دلایل تحصیل در بلژیک

متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های برتر و جهانی بلژیک دلایل فراوانی دارند. از جمله مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل می توان موارد زیر را برشمرد:

 1. دانشگاه های بلژیک بورسیه های دولتی و خصوصی و کمک هزینه های دانشجویی خوبی ارائه می دهند.
 2. متقاضیان فرصت تحصیل و زندگی در یکی از جذاب ترین کشورهای جهان را خواهند داشت.
 3. دانشجویان در حین تحصیل علاوه بر زبان انگلیسی فرصت فراگیری زبان های بین المللی فرانسوی، انگلیسی، هلندی و آلمانی را خواهند داشت.
 4. دانشجویان با زندگی در این کشور امکان زندگی در باکیفیت ترین کشور جهان را پیدا خواهند کرد. شهر بروکسل به دلیل دارا بودن امکانات زندگی دانشجویی در رتبه ۳۸ بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد.
 5. امکان رفت و آمد به شهرهای لندن، پاریس، آمستردام و شهرهای مطرح جهان با قطار از بلژیک کمتر از ۲ ساعت می باشد.
 6. کشور بلژیک به دلیل قرار گرفتن در مرکز تجارت های جهانی و بین المللی به عنوان جامعه ای پویا و فعال و زنده با قیمت های پایین و تنوع زبانی و کشوری جذاب برای تحصیل و زندگی تبدیل شده است.

شرایط تحصیل پزشکی در بلژیک

متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های پزشکی کشور بلژیک را دارند، باید دارای مدرک ۱۲ ساله دیپلم متوسطه باشند.شرکت در آزمون ورودی و دارا بودن مدرک مهارت زبان رسمی این کشور برای متقاضیان تحصیل پزشکی بلژیک الزامی می باشد. محدودیت سنی پذیرش در رشته پزشکی بلژیک زیر ۲۳ سال می باشد. علاوه بر این موارد متقاضی باید دارای نمره های بالا در دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضیات دوره دبیرستان باشد.دانشگاه های پزشکی بلژیک دوره پزشکی را در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته ارائه می دهند. نظام آموزشی بلژیک بر اساس سیستم بولونیا می باشد و طول مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در حدود ۳ سال، مقطع کارشناسی ارشد در حدود یک تا ۲ سال و مقطع دکترا در حدود ۳ سال می باشد. زبان مردم بلژیک زبان های آلمانی، هلندی و فرانسوی می باشد و بر این اساس متقاضیان باید علاوه بر مدرک مهارت زبان انگلیسی به یکی از این زبان ها نیز مسلط باشند. زبان تحصیل پزشکی در دانشگاه های بلژیک زبان رسمی هلندی است. زبان آزمون های پذیرش نیز زبان هلندی می باشد. البته برخی از دروس در دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در بلژیک

اخذ ویزای تحصیلی پزشکی بلژیک

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی بلژیک باید مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی را ارائه دهند. از جمله مهم ترین مدارک لازم موارد زیر را می توان نام برد:

 • ارائه پاسپورت معتبر با ۳ ماه اعتبار که از صدور آن ۱۰ سال گذشته باشد.
 • ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی یا فرانسوی و یا هلندی
 • ارائه گواهی تمکن مالی مبنی بر تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت اقامت در بلژیک
 • ارائه آدرس محل اقامت و زندگی در بلژیک
 • ارائه بیمه مسافرتی با پوشش ۳۰.۰۰۰ یورو
 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی بلژیک
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه ۲ قطعه عکس
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه پزشکی بلژیک
 • ارائه گواهی ثبت نام دانشگاه

تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی بلژیک

دانشگاه های پزشکی بلژیک دوره کارشناسی و لیسانس پزشکی را به متقاضیان ارائه می دهند. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی پزشکی این کشور در حدود ۳ سال می باشد. متقاضیان باید در طول این ۳ سال تحصیلی در حدود ۱۸۰ واحد درسی ECTS را بگذرانند. ECTS معادل ۲۵ تا ۳۰ ساعت تحصیل و شرکت در کلاس ها و سخنرانی های علمی است. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع نیازمند مدرک دیپلم ۱۲ ساله دوره دبیرستان می باشند. مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل در دوره های کارشناسی پزشکی بلژیک عبارت است از:

 • دارا بودن نمره های بالا در دروس زیست شناسی و شیمی و ریاضیات دوره دبیرستان
 • دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان
 • دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶ و یا تافل
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه توصیه نامه تحصیلی
 • دارا بودن سابقه کار داوطلبانه یا فعالیت های انسان دوستانه در مورد بهداشت و درمان

تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی بلژیک

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی بلژیک

دانشگاه های پزشکی بلژیک از جمله دانشگاه های مطرح جهان می باشند که دوره های فوق لیسانس و یا کارشناسی ارشد پزشکی را نیز به متقاضیان ارائه می دهند. متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد پزشکی این کشور باید دارای مدرک کارشناسی پزشکی و یا مدرک کارشناسی علوم پزشکی باشد. زبان تحصیل در این مقطع زبان هلندی و در برخی دروس زبان انگلیسی می باشد. دانشجویان در این مقطع ملزم به گذراندن ۱۸۰ واحد درسی ECTS می باشند. مهم ترین مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی بلژیک عبارت است از:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی پزشکی
 • دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶.۵ تا ۷ و یا تافل
 • کسب نمره لازم در آزمون پذیرشتحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی بلژیک

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیشرفته پزشکی بلژیک

به طور کلی متقاضیان تحصیل در دوره پزشکی کشور بلژیک به منظور اخذ مدرک پزشکی حرفه ای باید ۳ دوره تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته پزشکی را با موفقیت پست سر بگذرانند. دوره کارشناسی ارشد پیشرفته پزشکی بلژیک یک دوره تخصصی پزشکی است که پزشکان بر اساس نوع تخصص انتخابی باید به مدت ۳ تا ۶ سال به تحصیل علوم تخصصی پزشکی بپردازند. پزشکان در طول این مدت ملزم به گذراندن ۱۲۰ تا ۱۸۰ واحد درسی ECTS می باشند.

برترین دانشگاه های پزشکی بلژیک

دانشگاه های پزشکی بلژیک همواره دارای بالاترین رتبه ها و رنکینگ های برتر جهانی می باشند. از برترین دانشگاه های پزشکی بلژیک دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 • دانشگاه کاتولیک Leuven با رتبه کشوری ۱ و رتبه پزشکی ۲۴ و رتبه جهانی ۸۱
 • دانشگاه Ghent با رتبه کشوری ۲ و رتبه پزشکی ۹۵ و رتبه جهانی ۱۳۸
 • دانشگاه Louvain با رتبه کشوری ۳ و رتبه کشوری ۱۱۳ و رتبه جهانی ۱۶۵
 • دانشگاه بروکسل با رتبه کشوری ۴ و رتبه پزشکی ۱۴۴ ورتبه جهانی ۲۳۹
 • دانشگاه Antwerp با رتبه کشوری ۵ و رتبه پزشکی ۱۹۷ و رتبه جهانی ۲۲۳
 • دانشگاه Brussels با رتبه کشوری ۶ و رتبه پزشکی ۲۰۳ و رتبه جهانی ۱۸۸
 • دانشگاه liege با رتبه کشوری ۷ و رتبه پزشکی ۲۱۴ و رتبه جهانی ۳۹۱

دانشگاه های پزشکی بلژیک مورد تائید وزارت بهداشت ایران ۲۰۲۰۲۰۲۱

یکی از نگرانی های متقاضیان ایرانی برای تحصیل در کشورهای خارجی مورد تائید بودن آن دانشگاه از نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت می باشد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که دانشجو با تمام شدن دوره پزشکی خود اگر قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشد، با مورد تائید بودن دانشگاه و مدارک دانشگاهی صادر شده در آن کشور با خیال راحت به کشور خود بازمی گردد و به اشتغال و طبابت می پردازد و یا به تحصیل خود ادامه می دهد.با بررسی های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی و رنکینگ جهانی QS، Times و Shanghai فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت برای ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰۲۰۲۱ مشخص شد. بر اساس رای صادر شده در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در مورد بازنگری فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت متبوع برای ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۰۲۰۲۱ به شرح زیر می باشد.این فهرست هر سال مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفا دانشگاه های موجود در این فهرست جهت ادامه تحصیل مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند.
علاوه بر این با توجه به مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹ تحصیل خود را در یکی از دانشگاه های مورد تائید خارج از کشور آغاز کرده اند، ممنوع است و در صورت تمام شدن دوره تحصیلی این افراد، مدارک صادره بر طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می باشد. بر اساس رای صادره در جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور در مورد بازنگری در فهرست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در مورد ورودی های سال های تحصیلی ۲۰۲۰۲۰۲۱، فهرست دانشگاه های پزشکی بلژیک مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه Ghent
 • دانشگاه Hasselt
 • دانشگاه KU Leuven
 • دانشگاهde Liege
 • دانشگاه بروکسل
 • دانشگاه Antwerp
 • دانشگاه Brussel

بورسیه های تحصیلی دانشگاه های بلژیک

دانشجویان دوره پزشکی بلژیک می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های این کشور استفاده کنند و تا حدودی بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور را تامین کنند. به طور کلی دانشجویان برای دریافت بورسیه های تحصیلی پزشکی باید دارای رزومه علمی قوی باشند. بورسیه های دندانپزشکی این کشور شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجو فراهم می کند. به طور کلی بورسیه تحصیلی بلژیک برای مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته می باشد.متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد پیشرفته باید بین ۳۵ تا ۴۰ سال داشته باشد. ارائه آخرین مدرک تحصیلی و رزومه علمی تحصیلی دانشجو و همچنین پذیرش از استاد راهنما و یا سوپروایزر دانشگاه الزامی است. دانشجویان بین المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی دارای سهمیه می باشند. به طور کلی بورسیه های تحصیلی بر اساس رزومه علمی تحصیلی و دانشگاه بلژیک متفاوت است. بورسیه VLIR برای دانشجویان کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است که همه هزینه های تحصیل و زندگی آن ها را پوشش می دهد. بورسیه تحصیلی دیگری سالانه به دانشجو ۱۰.۰۰۰ یورو پرداخت می کند.

زبان تحصیل پزشکی در بلژیک

زبان رسمی کشور بلژیک در برخی شهرها و نقاط این کشور هلندی و در برخی مناطق فرانسوی و یا آلمانی می باشد. متقاضیان تحصیل در دوره های پزشکی دانشگاه های بلژیک باید علاوه بر مدرک مهارت زبان انگلیسی به یکی از این زبان ها نیز مسلط باشند. دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶ برای تحصیل پزشکی بلژیک الزامی است. در واقع بدون دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی متقاضی شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در این کشور را دارا نمی باشد. زبان تحصیل در برخی دانشگاه ها انگلیسی و در برخی دیگر فرانسوی و هلندی و اسپانیایی می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در دانشگاه های کشور بلژیک فراگیری چندین زبان بین المللی برای دانشجویان می باشد.

زبان تحصیل پزشکی در بلژیک

اخذ مجوز کار دانشجویی در بلژیک

دانشجویان با تحصیل در دوره های مختلف پزشکی و یا دوره های تحصیلی دیگر در دانشگاه های بلژیک می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت به کار و اشتغال بپردازند. دانشجویان مقطع کارشناسی تا ۱۰ساعت در هفته و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تا ۲۰ ساعت در هفته مجاز به انجام کار پاره وقت دانشجویی می باشند. در مقاطع بالاتر تا هفته ای ۳۰ ساعت دانشجویان می توانند به کار بپردازند.دانشجویان با کار پاره وقت دانشجویی در بلژیک به ازای هر ساعت کاری در حدود ۷ یورو تا ۹ یورو دریافت می کنند. در واقع کار دانشجویی نه تنها مقدمات لازم در جهت کسب تجربه کاری و حرفه ای برای اشتغال در آینده و پس از فارغ تحصیلی را فراهم می کند، بلکه با تامین بخشی از هزینه های زندگی به دانشجو کمک می کند تا بتواند هزینه های تحصیل و هزینه زندگی در بلژیک را برای خود در مدت تحصیل و اقامت در بلژیک را تامین کند.

کار دانشجویی در بلژیک

اخذ مجوز کار دانشجویی در بلژیک

اخذ ویزای همراه دانشجویی در بلژیک

کشور بلژیک در راستای قوانین مهاجرت کشورهای اروپایی شرایط لازم برای اخذ ویزای همراه همزمان با ویزای متقاضی را ندارد. در واقع کشور بلژیک در صورتی امکان اخذ این ویزا را برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی فراهم می کند که متقاضی مجوز اقامت خود را در این کشور دریافت کرده باشد و درخواست ویزای همراه برای خانواده خود را ارائه داده باشد. متقاضی پس از ۳ ماه تا ۶ ماه پس از اخذ کارت اقامت بلژیک می تواند برای همراهی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود در بلژیک درخواست ارائه دهد.

اخذ اقامت بلژیک پس از تحصیل پزشکی

دانشجویان پزشکی پس از فارغ تحصیلی یک سال فرصت دارند تا با یافتن کار، ویزای تحصیلی بلژیک خود را به ویزای کاری بلژیک تبدیل کنند. در واقع کشور بلژیک با ارائه مهلت یک ساله جست و جوی کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی امکان یافتن کار را برای دانشجویان فراهم می کند. در صورتی که دانشجو موفق به یافتن کار شد، می تواند با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری در این کشور مشغول کار و اشتغال شود. در صورتی که متقاضی در مدت ۵ سال اقامت در این کشور همه مالیات های خود را بپردازد، می تواند در پایان سال پنجم برای اخذ مجوز اقامت دائم بلژیک درخواست دهد. متقاضی پس از گذشت ۵ تا ۷ سال کار و اشتغال و اقامت در بلژیک می تواند برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کند.

هزینه های تحصیل پزشکی و زندگی در بلژیک

هزینه های شهریه تحصیل پزشکی در بلژیک بر اساس دانشگاه منتخب متقاضی متفاوت است. در صورتی که متقاضی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا باشد، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی به طور متوسط باید سالانه در حدود ۱۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو را پرداخت کند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی از این میزان بالاتر است. در صورتی که متقاضی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد، هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه های دولتی بلژیک در حدود ۸۵۰ یورو می باشد.هزینه های زندگی هر دانشجو بر اساس الگوی مصرف و سبک زندگی وی متفاوت می باشد. البته زندگی در شهرهای بزرگ هر کشور هزینه های زندگی بالاتری نیز به همراه دارد. از آن جا که دسترسی دانشجویان در بلژیک به خوابگاه های دانشجویی بسیار کم و محدود است، بیشترین هزینه زندگی دانشجویان صرف اجاره بهای محل زندگی می باشد.

 • هزینه زندگی در شهر بروکسل سالانه در حدود ۹۰۰ یورو تا ۱۳۰۰ یورو می باشد.
 • هزینه خورد و خوراک ماهانه در بلژیک در حدود ۳۰۰ یورو می باشد.
 • هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه در بلژیک در حدود ۵۰ یورو می باشد.
 • هزینه های کتاب و بیمه دانشجویی ماهانه در حدود ۱۰۰ یورو می باشد.

هزینه های تحصیل پزشکی و زندگی در بلژیک

وضعیت کار پس از تحصیل پزشکی در بلژیک

متقاضیان با تحصیل در رشته پزشکی بلژیک می توانند پس از تمام شدن دوره تحصیلی در این کشور مشغول کار و طبابت شوند. درآمد رشته های پزشکی در کشور بلژیک بسیار بالا می باشد. در سال ۲۰۲۰ این کشور ار لحاظ دارا بودن بالاترین درآمد در اروپا رتبه ۲ را کسب کرد.به طور متوسط میزان درآمد سالانه پزشکان عمومی در این کشور در حدود ۵۴۸۵.۵۷۹۸ یورو می باشد. میزان متوسط درآمد پزشکان متخصص در بلژیک سالانه در حدود ۱۶۹.۰۷۲ یورو می باشد. البته پزشکان در این کشور باید مالیات های بالایی پرداخت کنند. ساعت های کاری پزشکان در مقایسه با دیگر شغل ها بیشتر و در حدود ۵۱ ساعت در هفته می باشد. با توجه به درآمد بالای این کشور اروپایی بسیاری از فارغ تحصیلان رشته پزشکی دانشگاه های این کشور ترجیح می دهند تا در این کشور مشغول کار و طبابت شوند.

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت کشورهای اروپایی تحصیل در این کشورها می باشد. در واقع متقاضی با تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشورها و با اخذ مدرک معتبر و مورد پذیرش می تواند پس از فارغ تحصیلی در این کشورها با فرصت جست و جوی کار و یافتن کار مناسب مشغول کار شود و مقدمات اخذ اقامت این کشورها را پس از چند سال کار و اقامت فراهم کند. کشور بلژیک با دارا بودن نرخ پایین بیکاری ۵.۴ درصد از کشورهایی است که دارای نرخ بیکاری مناسب می باشند و بر این اساس فارغ تحصیلان دانشگاه های این کشور می توانند به سرعت وارد بازار کار و اشتغال این کشور شوند.فارغ تحصیلان پزشکی در بلژیک می توانند با یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. پزشکان پس از ۳ تا ۵ سال کار و اشتغال در صورتی که مالیات و بیمه خود را به موقع پرداخت کرده باشند، می توانند برای اخذ اقامت دائم کشور بلژیک اقدام کنند. پس از ۶ تا ۷ سال کار و اقامت و دریافت مجوز اقامت دائم بلژیک پزشکان می توانند برای اخذ پاسپورت این کشور درخواست دهند.

مزایای تحصیل پزشکی در بلژیک

دانشجویانی که در حال تحصیل دوره های پزشکی دانشگاه های بلژیک می باشند، از مزایای فراوان اقامت بلژیک و زندگی و تحصیل در این کشور برخوردار می شوند. از جمله مزیت های مهم تحصیل و زندگی در بلژیک موارد زیر را می توان برشمرد:

 • اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی و مطرح بودن این دانشگاه ها در سطح جهان
 • پایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی
 • بالا بودن کیفیت زندگی
 • زندگی در امن ترین و با ثبات ترین کشور اروپا از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و سیاسی
 • برخورداری از اساتید مطرح بین المللی در دانشگاه ها
 • برخورداری از امکانات تحصیلی و رفاهی
 • وجود شبکه های حمل و نقل عمومی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • تحصیل به همراه فراگیری زبان های فرانسوی، هلندی و آلمانی
 • امکان اخذ بورسیه های تحصیلی پزشکی
 • امکان کار پاره وقت دانشجویی

مزایای تحصیل پزشکی در بلژیک

سخن آخر

در این مقاله صفر تا صد تحصیل پزشکی در بلژیک مورد بررسی دقیق و علمی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که متقاضی می تواند به زبان انگلیسی در کشور بلژیک تحصیل کند و از مزیت های فراوان تحصیل پزشکی در این کشور برخوردار شود. دانشجو با تحصیل پزشکی در دانشگاه های بلژیک امکان فراگیری زبان های فرانسوی، آلمانی و هلندی را نیز پیدا می کند. معتبر بودن دانشگاه های پزشکی و مطرح بودن این دانشگاه ها در سطح جهان، پایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی و بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور صلح دوست و امن اروپایی را می توان از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور دانست. دانشجو با تحصیل پزشکی در بلژیک فرصت بزرگ زندگی در امن ترین و با ثبات ترین کشور اروپا از لحاظ اقتصادی و اجتماعی و سیاسی را خواهد داشت.

اگر با همه مزیت ها و موارد مثبت شرح داده شده در مورد تحصیل پزشکی در بلژیک مردد هستید، می توانید از خدمات مشاوره مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. مشاوران برجسته و مجرب موسسه ما در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی بهترین گزینه مهاجرتی را به متقاضیان ارائه می دهند و از ابتدای تشکیل پرونده مهاجرت تحصیلی تا رسیدن به مقصد در کنار آن ها خواهند بود تا این مسیر دشوار و پیچیده را با راهنمایی ها و مشاوره های مفید هموار سازند.این مقاله به توضیح صفر تا صد تحصیل پزشکی در بلژیک پرداخت. یکی از مهم ترین و بزرگترین مزیت های تحصیل در بلژیک پایین بودن هزینه های تحصیل در رشته پزشکی این کشور می باشد. اگر قصد تحصیل در امن ترین کشور جهان را دارید، اگر قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه های مطرح و برتر با رتبه زیر صد در سطح جهان را دارید، اگر خواهان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی می باشید، اگر قصد تحصیل پزشکی و همزمان فراگیری زبان های فرانسوی، هلندی و آلمانی را دارید، ما به شما تحصیل پزشکی در بلژیک را پیشنهاد می دهیم. با تحصیل در بلژیک امکان زندگی در باکیفیت ترین کشور اروپایی را پیدا می کنید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی را دارید، مقاله های موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی را دنبال کنید و از خدمات مشاوره ای این موسسه برتر برخوردار شوید.

سوالات متداول در مورد صفر تا صد تحصیل پزشکی در بلژیک

1- دانشجویان برای تحصیل پزشکی بلژیک باید در چند دوره تحصیل کنند؟

دوره کارشناسی و دوره کارشناسی ارشد پزشکی و دوره کارشناسی ارشد پیشرفته پزشکی

2- مدارک لازم تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی بلژیک چیست؟

دارا بودن نمره های بالا در زیست شناسی و شیمی و ریاضیات دوره دبیرستاندارا بودن مدرک دیپلم دبیرستاندارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶ و یا تافلارائه انگیزه نامه تحصیلی

3- متوسط درآمد پزشکان در بلژیک چقدر است؟

به طور متوسط میزان درآمد سالانه پزشکان عمومی در این کشور در حدود ۵۴۸۵.۵۷۹۸ یورو می باشد. میزان متوسط درآمد پزشکان متخصص در بلژیک سالانه در حدود ۱۶۹.۰۷۲ یورو می باشد.

4- هزینه تحصیل پزشکی کشور فرانسه چقدر است؟

دانشجویان برای این رشته ملزم به پرداخت هزینه کلی و شهریه نمی باشند اما هزینه های جزئی سالانه مبلغی کمتر از ۱۰۰۰یورو است.

5- مدارک لازم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی بلژیک چیست؟

دارا بودن مدرک کارشناسی پزشکی دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶.۵ تا ۷ و یا تافلکسب نمره لازم در آزمون پذیرش

6- شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیشرفته پزشکی بلژیک چیست؟

یک دوره تخصصی پزشکی است که پزشکان بر اساس نوع تخصص انتخابی باید به مدت ۳ تا ۶ سال به تحصیل علوم تخصصی پزشکی بپردازند.

7- آیا برای تحصیل پزشکی بلژیک محدودیت سنی وجود دارد؟

متقاضیان باید کمتر از ۲۳ سال داشته باشند.

8- مهم ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک چیست؟

ارائه پاسپورت معتبر با ۳ ماه اعتبار که از صدور آن ۱۰ سال گذشته باشد.ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی یا فرانسوی و یا هلندیارائه گواهی تمکن مالیارائه آدرس محل اقامت و زندگی در بلژیک

9- مهم ترین مزایای تحصیل پزشکی در بلژیک کدامند؟

اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی و مطرح بودن این دانشگاه ها در سطح جهانپایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتیبالا بودن کیفیت زندگی

10- متوسط هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک چقدر است؟

سالانه در حدود ۱۰۰۰ یورو تا ۴۰۰۰ یورو و هزینه زندگی در شهر بروکسل سالانه در حدود ۹۰۰ یورو تا ۱۳۰۰ یورو

11- دانشگاه های پزشکی بلژیک مورد تائید وزارت بهداشت ایران کدامند؟

دانشگاه Ghentدانشگاه Hasseltدانشگاه KU Leuvenدانشگاهde Liegeدانشگاه بروکسلدانشگاه Antwerpدانشگاه Brussel

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *