مقررات تابعیت و اقامت در قبرس براساس قانون اساسی مصوب سال 1967 می باشد. اصول حقوقی تابعیت به دو قسمت مساوی تقسیم می شود: 1. کسانی که قبل از 16 آگوست 1960 متولد شده اند. 2. کسانی که بعد از استقلال قبرس (یعنی بعد از 1960) بدنیا آمده اند.

قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ اقامت یا اخذ شهروندی قبرس چگونه است ؟ ایا کودک با تولد در این کشور از اتباع کشور محسوب می شود و میتواند تابعیت و اقامت قبرس کسب کند ؟ چه مدت ماندن در کشور موجب اخذ تابعیت و اقامت قبرس می شود؟ آیا با ازدواج هم می توان تابعیت و اقامت را به دست آورد؟

در این مقاله شما با مباحثی نظیر راه های مهاجرت نظیر شرایط مهاجرت از طریق تحصیل ، کار ، تخصص یا خرید ملک آشنا خواهید شد.

شرایط و راه های اخذ تابعیت و اقامت در قبرس

در این قسمت به بررسی راه های اخذ تابعیت و اقامت در قبرس می پردازیم:

تابعیت و اقامت در قبرس

روش های تحصیل یا اخذ تابعیت و اقامت در قبرس

از طریق تولد فرزند در خاک قبرس

با تولد نوزاد یا بچه دار شدن خود کودک اقامت و تابعیت در قبرس راکسب میکند.

تمامی شهروندان بریتانیایی و مستعمرات آن یا کشورهای مشترک المنافع که در قبرس بین سال های 1914 و 1960 متولد شده اند و همچنین کسانی که حداقل پنج سال در زمان استقلال این کشور (1960) اقامت داشته اند بعنوان تبعه قبرس محسوب می شوند.

از طریق اصل خون

هرگاه طفلی از پدر قبرسی بعد از سال 1960 در هر کجای دنیا متولد گردد تبعه قبرس محسوب می شود. و چنانچه طفلی در خاک قبرس از مادر قبرسی بدنیا آید و پدر وی نامعلوم یا بدون تابعیت باشد ممکن است برای جلوگیری از بی تابعیت شدن طفل، تابعیت و اقامت در قبرس به وی اعطا گردد.

تابعیت مضاعف

در قوانین قبرس، تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته شده و با آن مخالفتی صورت نگرفته است.

از دست دادن تابعیت

تابعیت و اقامت در قبرس ممکن است بصورت ارادی و غیرارادی (اجباری) سلب گردد.

الف) ترک تابعیت

در قانون تابعیت و اقامت در قبرس، تابعیت اجازه داده شده است ولی بعضی از اشخاص حق ترک تابعیت را ندارند که عبارتند از:

  1. اشخاصی که خدمت نظام وظیفه خود را انجام نداده باشند؛
  2. اشخاصی که در حال گذراندن مجازات خود برای ارتکاب جرم می باشند.

ب) سلب تابعیت (از دست دادن غیر ارادی تابعیت)

افرادی که از طریق تقاضا تابعیت و اقامت در قبرس را بدست آورده اند ممکن است به یکی از دلایل زیر تابعیت خود را از دست دهند:

  1. شخصی که تابعیت در قبرس را براساس تقلب و مدارک جعلی بدست آورده باشد؛
  2. شخصی که علیه امنیت کشور و دولت اقداماتی انجام داده باشد؛
  3. شخصی که باید به مدت پنج سال در قبرس سکونت داشته باشد در خارج از کشور بطور مداوم اقامت نموده و به سفارت این کشور در خارج از کشور، برای ثبت کردن خروج خود مراجعه نکرده باشد.

اگر شما هم خواهان تابعیت و اقامت در قبرس هستید وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور میتوانند شما را یاری دهند و یا به سایت سفارت قبرس مراجعه کنید. امید است که این مطلب توانسته باشد اطلاعات مفیدی در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر قوانین جدید مهاجرت می توانید به وب سایت اخذ تابعیت و اقامت قبرس مراجعه نمایید  همچنین می توانید سوالات خورد را در زمینه شرایط اخذ تابعیت و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل ثبت شرکت و سرمایه گذاری، مهاجرت تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل می توانید با مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید و توسط مشاوره کارشناسان حقوق بین الملل و وکیل مهاجرت با این مسائل آشنا شوید.

مطلب فوق به قلم استاد دکتر حسین آل کجباف تهیه و از طرف انتشارات جنگل منتشر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *