جهت دادن درخواست برای اخذ اقامت قبرس بصورت موقت و یا دائم؛ شما ملزم به ارائه درخواست خود در اداره ثبت شهروندی و یا دپارتمان مهاجرت و وزارت داخلی می باشید.

شرایط اخذ اقامت قبرس

جهت دادن درخواست برای اخذ اقامت موقت و یا دائم در کشور قبرس؛ شما ملزم به ارائه درخواست خود در اداره ثبت شهروندی و یا دپارتمان مهاجرت و وزارت داخلی می باشید.

دادن درخواست برای اخذ کارت اقامت بایستی به محض رسیدن به کشور مقصد انجام شود که این پروسه حدود 8 روز زمان می برد. در اختیار داشتن این کارت برای اقامت طولانی مدت و بیش از 3 ماه ضروری می باشد. به ویژه اگر شما قصد کارکردن در این کشور را دارید این امر برای شما بسیار ضروری می باشد. این درخواست بایستی به اداره پلیس که یک شعبه مهاجرتی دارد داده شود. بیاد داشته باشید که جهت دریافت این کارت شما بایستی هزینه هایی را متقبل شوید.

تمامی متقاضیان به اخذ کد شناسایی و یا اجتماعی نیاز دارند. این کد زمانی برای افراد صادر می شود که فرایند استخدام خود را اثبات نمایند. این فرایند در دپارتمان امنیت اجتماعی انجام می شود و فرایند استخدام افراد براساس وضعیت و موقعیت کاری نیز صورت خواهد گرفت.

اقامت قبرس

فرایند درخواست جهت اخذ اقامت قبرس

فرایند دادن درخواست جهت اخذ اقامت بایستی قبل از تاریخ انقضا و سه ماه قبل از اقامت در کشور قبرس صورت گیرد. این فرایند بایستی در سازمان ثبت شهروندی و یا دپارتمان مهاجرتی صورت گیرد. البته این امر با مراجعه به اداره مهاجرت و پلیس بومی امکان پذیر می باشد. این مجوز طی 6 ماه صادر می شود و تمامی متقاضیان بایستی اسناد لازم را برای دادن درخواست ارسال نمایند.

ممکن است این فرایند کاری در برخی از شعب بیش از 6 ماه به طول بیانجامد. به طور کلی پیشنهاد می شود که افراد صبر کافی در این فرایند درخواست داده باشند چرا که این پروسه کمی زمانبر است.

در زمان ارائه درخواست جهت اخذ اقامت شما به اثبات فرایند استخدام و یا اینکه فردی به عنوان کارفرما شما را حمایت می نماید نیاز خواهید داشت. اگر شما خود به عنوان فرد ساپورت کننده می باشید ملزم به اثبات سلامت خود می باشید و اینکه بایستی اثبات نمایید که بیمه درمانی در اختیار دارید.

علاوه بر این تمامی متقاضیان بایستی به اداره پلیس که شعبه ای از امور مهاجرت به حساب می آید مراجعه نمایند. شما قادر به دانلود کردن این فرم از وب سایت وزارت داخلی که به زبان یونانی و انگلیسی می باشد خواهید بود. به طور کلی فرم های متفاوتی وجود دارند که همه آنان بستگی به کشور و منطقه انتخابی شما خواهد داشت.

گواهی اقامت قبرس

گواهی در اختیار داشتن اقامت با نام ‘pink slip’ شناخته می شود که درواقع این سند به رنگ زرد می باشد. بسیاری از شعب مهاجرتی در اداره پلیس شما را در جهت چگونگی اخذ این سند یاری می نمایند و تنها شما ملزم به گردآوری موارد خواسته شده می باشید. لذا پیشنهاد می شود که تمامی این موارد را جز به جز بررسی نمایید.

برخی از ادارات به صورت مختلفی فعالیت می نمایند لذا در زمان ارائه درخواست شما بایستی به صورت کامل نوع فعالیت خود در سند را مشخص نمایید. بخاطر داشته باشید که ملل اروپایی برای آغاز کار به این سند نیازی نخواهند داشت. اما شما ملزم به دادن درخواست جهت پایان یافتن کار می باشید.

مدارک متعددی وجود دارند که انتظار می رود در زمان ارائه درخواست آنان را تهیه نمایید. برای شهروندان اروپایی مواردی نظیر: گذرنامه ای معتبر؛ ارائه کارت شناسایی؛ ارائه چند قطعه عکس؛ اثبات استخدام؛ ارائه گواهی ثبت در دپارتمان امنیت اجتماعی نیاز می باشد. اگر فرد متقاضی قصد خود اشتعالی را دارد ارائه دو عکس در سایز گذرنامه نیز نیاز می باشد. زیرا هزینه زندگی در قبرس بایستی برآورد شود. و این خود کمک می کند به تشخیص وضعیت زندگی شما.

اگر شما به محض ورود به کشور قبرس قصد خود اشتغالی را دارید؛ شما ملزم به اخذ دیگر مجوزهای مضاعف می باشید که باز هم تا حد بسیاری بستگی به نوع تجارت شما خواهد داشت. در برخی از موارد شما ملزم به اثبات صلاحیت ها و مهارت ها؛ تجارب کاری و تمامی مواردی که شما را در جهت اخذ اقامت یاری نماید می باشید.

اقامت افراد بازنشسته در قبرس

اقامت افراد بازنشسته در قبرس

افراد بازنشسته ملزم به اثبات تمکن مالی خود برای حمایت خود و خانواده می باشند و این اثبات بایستی قبل از صدور مجوز صادر شود. این امر به معنای اثبات درآمد و یا حقوق بازنشستگی وی در خارج از کشور قبرس می باشد. این تمکن مالی بایستی در بانک قبرس و یا خارج از کشور به اثبات برسد. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق شما ملزم به اثبات در اختیار داشتن بیمه درمانی می باشید که این امر با مراجعه به مراکز درمانی قبرس امکان پذیر می باشد.

تمامی اعضای خانواده قادر به دادن درخواست برای تابعیت و اقامت در قبرس به صورت همزمان می باشند البته افراد بایستی رابطه خانوادگی خود را اثبات نمایند و وجه پرداختی برای این امر را تهیه نمایند. این درحالیست که امکان اقدام کردن به صورت جداگانه برای افراد وجود دارد.

گواهی اقامت برای مدت 5 سال اعتبار دارد و برای صدور آن بایستی هدف افراد از استخدام کاملا مشخص شود. برای اعضای خانواده این ویزا برای مدت 2 سال اعتبار دارد و به راحتی قابلیت تمدید را دارد. لذا تمامی افراد ملزم به شرح موضع اقامتی خود به صورت دقیقی می باشند.

اخذ مجوز اقامت دائم برای تمامی ملل اروپایی امکان پذیر است در واقع این امکان برای افرادی که در قبرس زندگی می نمایند (اقامت 5 ساله و بدون وقفه) وجود دارد. این کارت تا زمانی که فرد به مدت 2 سال و یا بیشتر در قبرس غیبت نداشته باشد اعتبار دارد. فرایند دادن درخواست اقامت دائم همانند اخذ کارت اقامت استاندارد می باشد.

برای شهروندان غیر اروپایی قوانین و مقررات کمی متفاوت می باشد. لذا پیشنهاد می شود که شما از بدست آوردن آخرین اطلاعات در خصوص سفارت و یا کنسولگری قبرس قبل از دادن درخواست و هرگونه اقدام مطمئن شوید.

اخذ اقامت بلند مدت قبرس

اخذ اقامت بلند مدت قبرس

جهت اخذ اقامت طولانی مدت افراد بایستی حداقل به مدت یکسال در کشور قبرس اقامت داشته باشند. افرادی که قصد خود اشتغالی را دارند بایستی این ویزا را هر 12 ماه یکبار تمدید نمایند. مجوز اقامت دائم تنها برای افرادی که با یک فرد بومی قبرسی ازدواج کرده اند صادر می شود. بخاطر داشته باشید که فرد کارفرما بایستی خود اشتغالی و یا استقلال فرد از نظر مالی را به اثبات برساند.

شهروندان آمریکایی که قصد دادن درخواست اقامت برای مدت طولانی را دارند بایستی قبل از ورود به کشور قبرس و در صورت اقامت بیش از 3 ماه برنامه ریزی نمایند.

بیاد داشته باشید که شهروندان اروپایی بایستی فرم درخواست را از دپارتمان مهاجرت قبرس دانلود نمایند. با مراجعه به دفتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در مراکز اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز و تهران و صحبت با کارشناسان ارشد و حقوقی ما؛ تمامی راهنمایی های لازم و اطلاعات دقیق در خصوص فرایند درخواست در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سوالات متداول در مورد اقامت قبرس

1- مزایای اقامت قبرس چیست؟

قبرس عضو اتحادیه اروپا است و از لحاظ جغرافیایی بین اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد. سطح کیفیت زندگی در قبرس بالاست، میزان جرم و جنایت کم است و این جزیره هر سال حدود 300 روز از نور آفتاب برخوردار است. دارنده اقامت دائم می تواند به راحتی ویزای خود را برای بازدید با سایر کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کند. علاوه بر این، پس از 7 سال اقامت موقت قبرس، سرمایه گذار می تواند تحت شرایط خاصی درخواست تابعیت کند. تابعیت قبرس شهروندی اتحادیه اروپا است که حق زندگی، کار و مسافرت آزادانه در اتحادیه اروپا را دارد. علاوه بر این، دارنده گذرنامه قبرس قبرس می تواند با ورود به 159 کشور بدون ویزا یا ویزا سفر کند.

2- چه نوع سرمایه گذاری واجد شرایط دریافت اقامت دائم قبرس است؟

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات قبرس می تواند منجر به دریافت اقامت قبرس باشد. قیمت سرمایه گذاری باید حداقل 300000 یورو باشد.

3- آیا همسر و فرزندان من می توانند اقامت دائم قبرس را بدست آورند؟

همسر متقاضی و فرزندان زیر سن قانونی نیز می توانند اقامت دائم قبرس را بدست آورند. فرزندان بزرگسال تا سن 25 سالگی نیز در صورت وابستگی مالی به متقاضی می توانند از کارت اقامت قبرس استفاده کنند.

4- چگونه می توانم اقامت در قبرس را دریافت کنم؟

سرمایه گذاری در قبرس متداول ترین روش اخذ اقامت قبرس است. اگر مایل به اخذ اقامت دائم در قبرس هستید و تمایل به سرمایه گذاری در این کشور را دارید، می توانید از طریق روش استاندارد برای اجازه اقامت دائم(دسته F) اقدام کنید. این طرح شما را به مدت 1 سال به اقامت دائم سوق می دهد. برای واجد شرایط بودن، باید یک ملک را در قبرس خریداری یا اجاره کنید.

5- گرفتن تابعیت قبرس چقدر طول می کشد؟

به طور معمول روند کامل اخذ مجوز شهروندی در قبرس سه ماه طول می کشد. از روز ارسال درخواست، تأیید گذرنامه واقعی شما سه ماه دیگر طول می کشد.

6- چه مدت می توانم در قبرس بمانم؟

شهروندان اتحادیه اروپا می توانند بدون ویزا به مدت 90 روز وارد کشور قبرس شوید. برای اقامت بیش از 90 روز، به ویزای اقامت موقت نیاز دارید. شهروندان سایر کشور ها برای ورود به قبرس باید مجوز ورود دریافت نمایند.

7- آیا قبرس مکان مناسبی برای زندگی است؟

هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی و هوای خوب فقط برخی از دلایلی است که باعث می شود قبرس مکان خوبی برای زندگی باشد. همچنین این کشور بسیار امن است که در آن به زبان انگلیسی صحبت می شود.

8- آیا قبرس اجازه تابعیت دوگانه را می دهد؟

تابعیت دوگانه حق داشتن تابعیت دو کشور به طور هم زمان است و در قبرس تابعیت دوگانه طبق قانون شهروندی قبرس مجاز است. بنابراین اتباع جمهوری قبرس می توانند دارای تابعیت دوگانه یا چندگانه و بدون هیچ گونه پیامد قانونی باشند.

9- هزینه گذرنامه قبرس چقدر است؟

هزینه درخواست صدور پاسپورت معمولی 70 یورو است. گذرنامه های دوره محدود، که برای خردسالان صادر شده است، برای پنج (5) سال اعتبار دارد، هزینه درخواست این ویزا 45 یورو است.

10- گذرنامه قبرس چقدر قوی است؟

در سال 2017، گذرنامه قبرس در رده سیزدهم در بین قوی ترین جهان قرار گرفت، زیرا دارندگان آن قادر به سفر به 146 کشور جهان بدون ویزا یا VOA بودند.

11- چگونه می توانم از طریق ازدواج شهروند قبرس شوم؟

همسران خارجی شهروندان قبرسی که 3 سال ازدواج و 2 سال اقامت در قبرس را به اتمام رسانده اند، قبل از تاریخ مجوز اقامت، حق دارند درخواست تابعیت کنند. همچنین، همسران قبرس ساکن در خارج از کشور حق دارند وقتی حداقل سه سال از ازدواج خود را گذرانده باشند، درخواست کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.