امروزه روش های متفاوتی برای ورود به کشورهای مختلف وجود دارد که افراد متناسب با شرایط خود می توانند از طریق یکی از آنها اقدام نمایند. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به مهاجرت کاری به اتریش اشاره کرده اند. اگر شهروند یکی از کشور های اروپایی نباشید برای ورود به اتریش به ویزا نیاز خواهید داشت، انواع مختلفی از ویزا جهت ورود به اتریش وجود دارد که با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات خود را به روز کنید.

شرایط مهاجرت کاری به اتریش

اقتصاد کشور اتریش در حال حاضر اقتصادی قوی و با ثبات است و برخلاف سایر کشور های اروپایی، بر مبنای تشکیلات اقتصادی کوچک و متوسط خود استوار است. مشاغل محبوب در اتریش:

 • مواد شیمیایی و آهن آلات
 • برق و الکترونیک
 • صنایع غذایی
 • ماشین الات
 • ساخت خودرو

علاوه بر موارد ذکر شده، کشور اتریش در بین تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا، 22 درصد از سهم مزارع طبیعی متعلق به این کشور است و در زمینه ی تولید نیروی هیدروالکتریک، در کل اروپا پیشرو است. مردم کشور اتریش در تمام دنیا به داشتن هنر و صنایع دستی با کیفیت از جمله جواهرسازی، سرامیک و وسایل شیشه ای معروفند.

به لطف کوه های آلپ و شهره های تاریخی ای مثل وین و سالزبورگ، جای تعجبی ندارد که کشور اتریش یکی از مقاصد محبوب برای تعطیلات به حساب می آید. بنابراین فرصت های شغلی زیادی در صنعت گردشگری و خدمات هتل داری در این کشور وجود دارد. برای یافتن کار در اتریش به این موارد سر بزنید:

 • کار یابی EURES
 • Jobnet Austria در آلمان
 • Stepstone Austria

در حالی که برخی از صنایع از فرصت های استخدامی موجود در تمام طول سال بهره می برند، برخی از مشاغل دیگر از کمبود نیروی متخصص رنج می برند، مخصوصا در بخش مهندسی و کارهای دستی. در حال حاضر کشور اتریش برای مشاغل زیر نیاز به نیرو دارد:

 • نجار ساختمانی
 • پردازنده ی اطلاعات
 • کارشناسان پرستاری
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی نیرو
 • سازنده یا تعمیر کننده ی بام

وضعیت کار در اتریش

با چمنزارهای آلپی با شکوه و شهرهای زیبایش، اتریش همواره تعداد زیادی از گردشگران و مهاجران را به خود جذب کرده است. اتریش همواره کیفیت زندگی در آن جزء برترین ها در رتبه بندی ها بوده است و راهنمای مهاجرت ما به مزایای مهاجرت به اتریش، دیگر مقاصد محبوب برای مهاجرت و شرایط ویزا، نگاهی انداخته است.

وضعیت کار در اتریش

مهاجرت به اتریش برای اهالی کشورهای عضو شهروندی اتحادیه ی اروپا/ حوزه ی اقتصادی اروپا به میزان قابل توجهی آسان تر است. این افراد برای ورود به اتریش نیازی به ویزا نداشته و همچنین برای اقامت، جستجو برای کار و مشغول به کار شدن هم نیاز به مجوز ندارند. از آغاز سال 2014، شهروندان رومانی و بلغارستان نیز می توانند از دسترسی به بازار کار آزاد بهره ببرند. برای اهالی کرواسی هنوز محدودیت های خاصی در رابطه با مجوز کار وجود دارد.

با این وجود همه ی اهالی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا/ حوزه ی اقتصادی اروپا که برای مدت زمان بیش از سه ماه قصد مهاجرت به اتریش را داشته باشند باید ظرف مدت چهار ماه از ورودشان برای اقامت دائم اقدام نمایند. این کار را می توان توسط یک مقام اقامتی واجد شرایط نظیر فرماندار ایالت (Land’s Hauptmann)، یا یک مقام مدیریتی ناحیه ای (Bezirksverwaltungsbehörde) انجام شود. به منظور دریافت گواهی ثبت شما بایستی ثابت کنید که به لحاظ مالی مستقل و قادر به پشتیبانی خود هستید.

اگر شما اهل یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا/ حوزه ی اقتصادی اروپا نباشید ممکن است برای ورود به اتریش نیاز به ویزا داشته باشید. خلاصه ای از مقررات ویزای برخی کشورهای خاص را می توانید در بخش Burgerservice در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه ی اتریش بیابید. علاوه بر این شما می توانید با نزدیک ترین سفارت خانه یا کنسولگری اتریش در کشور محل اقامتتان (یا هیئت های دیپلماتیک حوزه ی شنگن که نمایندگی اتریش در منطقه ی شما را بر عهده دارند) تماس بگیرید. همچنین این روش بهترین راه برای دسترسی به اطلاعات دقیق هزینه های درخواست، زمان بررسی و مدار مورد نیاز برای دریافت ویزا است.

برخی ویزاها ممکن است به شما تنها اجازه ی ورود به کشور را دهند در حالی که برخی ویزاهای دیگر مجوزهای اقامتی یا کاری خاصی را هم اعطا می کنند. در ادامه ما چند بخش مختلف را که می توانند به مهاجران مربوط باشند ارائه می نماییم. کارت آبی اتحادیه ی اروپا، این نوع مجوز اقامت و کار به شهروندان دارای مهارت های بالا که اهل اتحادیه ی اروپا نیستند امکان زندگی و کار در اتریش را به مدت دو سال می دهد. دریافت این ویزا نیازمند یک پیشنهاد شغل تایید شده است و تنها در صورتی صادر می شود که AMS (خدمات بازار کار اتریش) تایید کند که هیچ شهروند دیگری از اتریش یا اتحادیه ی اروپا توانایی انجام آن شغل را ندارد.

تنها متقاضیانی که دارای مدرک دانشگاهی به مدت حداقل سه سال هستند واجد شرایط دریافت کارت آبی هستند. مدرک آنها باید با موضوع شغلی تطابق داشته و حقوق تعیین شده در قرارداد کاری باید 1.5 برابر بیشتر از درآمد سالانه ی میانگین کارکنان تمام وقت در اتریش باشد. ارقام مربوطه به شکل منظم توسط اداره ی آمار اتریش منتشر می شوند. شما می توانید این انتظار را داشته باشید که فرایند درخواست حداقل هشت ماه به طول بی انجامد.

شهروندان اهل کشورهای خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که واجد شرایط «کارگران کلیدی» شناخته شوند می توانند برای کارت قرمز – سفید – قرمز اقدام نمایند که به آنها امکان کار برای یک کارفرمای مشخص و زندگی در اتریش به مدت 12 ماه را می دهد. به منظور کسب شرایط «کارگران کلیدی»، شما باید فردی ماهر با صلاحیت بالا در زمینه ی شغلی ای باشید که کمبود نیرو وجود دارد، کارگر کلیدی خویش فرما باشید و یا از یک دانشگاه اتریش فارغ التحصیل شده باشید.

کارت قرمز – سفید – قرمز بر اساس سیستمی مبتنی بر نمره کار می کند. بسته به این که به کدام یک از دسته بندی های فوق تعلق داشته باشید، بیش از آنکه بتوانید اقدام نمایید باید شرایط خاصی را برآورده نمایید. برای اطلاعات بیشتر لطفا به پورتال مهاجرت اتریش مراجعه نمایید که آنجا یک محاسبه گر نمره به شما کمک می کند تا صلاحیت خود را بررسی نمایید.

پس از ده ماه کار و زندگی در اتریش، دارندگان کارت قرمز – سفید – قرمز می توانند برای دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس اقدام نمایند که آنها را واجد شرایط دسترسی آزاد به بازار کار اتریش می نماید. اعضای خانواده ی قرمز – سفید – قرمز یا دارندگان کارت آبی نیز امکان اقدام برای دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس را دارند. ویزای کاریابی، این مجوز شش ماهه برای شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه ی اروپایی صادر می شود که توانایی های بالای داشته و به کار در اتریش علاقه مند هستند اما هنوز موفق به دریافت پیشنهاد شغلی ای نشده اند و از این رو نمی توانند برای هیچ یک از ویزاهای پیشین اقدام نمایند.

لطفا توجه داشته باشید که ویزای کاریابی صرفا به شما امکان جستجو برای کار را می دهد و اگر موفق به یافتن شغل شدید باید برای دریافت مجوز شغلی اقدام نمایید. مشابه با کارت قرمز – سفید – قرمز، ویزای کاریابی نیز بر مبنای نمره است. برای دریافت این ویزا متقاضیان باید شرایط مورد نیاز را برآورده سازند. صدور ویزای کاریابی توسط AMS انجام می شود. همه ی مدارک مورد نیاز برای درخواست باید همراه هم با ترجمه ی آلمانی یا انگلیسی ارسال شوند.

شرایط اخذ ویزای کاری اتریش

فرایند گرفتن ویزای کار اتریش چگونه است؟ بیشتر مهاجرت به اتریش بر اساس سیستم انعطاف پذیری انجام می شود که تحت عنوان کارت قرمز – سفید – قرمز شناخته می شود و به منظور اعطای اقامت بر مبنای کارگران ورودی بالقوه و کمبود ها در نیروی بازار کار اتذیش طراحی شده است.

چند راه مختلف وجود دارد که به واسطه ی آنها شما می توانید بسته به سطح مهارت ها و صلاحیت ها و کاری که قصد انجام آن را دارید، صلاحیت دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز را پیدا کنید. در وهله ی اول این کار ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما این سیستم به شکلی کاملا واضح به صورت آنلاین در اختیار قرار گرفته است. همچنین شما می توانید اطلاعات دقیق این طرح را بر روی وبسایت بازرگانی اتریش به زبان های مختلف بیابید.

صرف نظر از نوع ویزای اتریش یا مجوزی که به دنبال گرفتن آن هستید، از شما خواسته می شود که ثابت کنید از پشتیبانی مالی کافی به منظور تامین هزینه ها، بیمه ی درمانی و همچنین تامین محل اقامت، برخوردار هستید. برای این که به عنوان کارگر بسیار ماهر شناخته شوید بایستی در طرح مبتنی بر نمره ی شرح داده شده در وبسایت مقامات مهاجرت حداقل 70 نمره کسب نمایید. تحت این سیستم شما برای مواردی نظیر صلاحیت های حرفه ای تان، تجربه ی کاری، توانایی های زبانی و میزان حقوقی که قبلا می گرفتید، نمرات مختلفی کسب خواهید نمود. اگر بخواهید توانایی های زبانی خود را افزایش دهید، بهترین راه شروع برنامه های آموزش زبانی ای نظیر busuu است.

برای صادر شدن کارت قرمز – سفید قرمز به این شیوه، شما باید از قبل شغلی تدارک دیده باشید. با این حال کارت قرمز – سفید – قرمز پلاس هم وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که بدون داشتن یک کارفرمای مشخص برای پشتیبانی شما، وارد اتریش شوید. این کارت تنها تحت شرایط خاصی صادر می شود و شرایط سخت گیرانه ای دارد که به صورت آنلاین شرح داده شده اند.

اگر شما از قبل به مدت ده ماه از دوازده ماه کارت سفید – قرمز – سفید را داشته باشید می توانید این کارت را به کارت سفید – قرمز – سفید پلاس تبدیل کرده و از به صورت نامحدود به بازار کار دسترسی داشته باشید. این امر بدین معنی است که به جای اینکه تنها برای کارفرمایی که نامش روی کارتتان قید شده است کار کنید، می توانید برای هر کارفرمایی مشغول به کار شوید.

گزینه ی دیگر برای مشاغل مورد تقاضا این است که متقاضیان تحت جریان های شغلی مورد کمبود برای دریافت کارت قرمز – سفید – قرمز اقدام نمایند. در این حالت هم شما باید بر مبنای آزمون نمره ی لازم را کسب کنید، اما برای اینکه درخواستتان مورد بررسی قرار گیرد تنها به 50 نمره نیاز دارید.

متاسفانه تعداد شغل های اندکی وجود دارند که تحت پوشش این روش قرار می گیرند که بر اساس گزارش ماه مارس 2017 این روش 11 حوزه ی شغلی را در بر می گرفت. با این حال اگر به عنوان کارگری کلیدی شناخته شوید و به شما شغلی پیشنهاد شود که درآمد آن بالای حداقل دستمزد ماهانه باشد، ممکن است بتوانید با استفاده از طرح جداگانه ای کارت قرمز – سفید – قرمز را هم دریافت کنید.

گزینه های شرح داده شده به صورت کامل در وبسایت مسئولان مهاجرت آورده شده و توضیحات مربوطه به نسبت واضح اند. با این حال اگر مطمئن نیستید که چه روشی برای شرایط شما بهترین راه است و یا اینکه شرایط شما با هیچ یک از موارد شرح داده شده به صورت آنلاین تطبیق کامل ندارد، مشورت با یک آژانس یا متخصص مهاجرت محلی بی فایده نخواهد بود.

هر راهی را که برای گرفتن مجوز کار انتخاب کنید باید مدارک مربوطه را به سفارت اتریش در کشورتان تحویل دهید و یا اگر از قبل بدون نیاز به ویزا به اتریش آمده باشید می توانید درخواست خود را به مقامات محلی آنجا تسلیم کنید. لازم به ذکر است که برای انجام امور اداری از شما هیزنه اخذ خواهد شد. اگر شما پیش از دریافت مجوز کاری کامل برای ورود به اتریش به ویزای کاریابی نیاز داشته باشید این مجوز برای شما 100 دلار و اگر به کارت قرمز – سفید – قرمز نیاز داشته باشید .

دستمزد و‌ حقوق کار در اتریش

حداقل دستمزد کارمندان کشور اتریش در صنایع مختلف:

 • خرده فروشی: 1450.00
 • ساخت و ساز: 1742.00
 • فناوری اطلاعات: 1645.00
 • پوشاک: 1378.00
 • صنایع فلز: 1688.00
 • بخش عمومی : 1470.00
 • صنایع هتلداری: 1320.00

طبق توافقاتی که صورت گرفته است، قرار است تا سال 2020 حداقل حقوق خالص بخش های مختلف را به 1500 یورو در ماه برسانند. این قانون در مورد مشاغلی که حقوق پایه در آنها کمتر از این مقدار است اجرا خواهد شد. این قانون در حال حاضر نیز در برخی از صنایع مختلف اعمال شده است. اما باید گفت که هر بخش زمان بندی مربوط به خود را در این خصوص دارد. به عنوان مثال در بخش صنایع منسوجات، حداقل دستمزد ماهیانه، در دسامبر سال 2018 به 1500 یورو در ماه افزایش یافت این در حالیست که در بخش هتلداری و رستوران، این افزایش حقوق از 1420 به 1500 یورو در ماه می 2018 انجام شد و در بخش ارایشگری این تغییر قرار است در آپریل 2019 صورت گیرد.

دستمزد و‌ حقوق کار در اتریش

در سال 2017، در کشور اتریش، به طور کلی میانگین حقوق کارمندان به 2688.92 یورو در ماه افزایش یافت. این مقدار در سال 2016 معادل 2646 یورو در ماه بود. به طور میانگین از سال 1997 تا سال 2017 حقوق کار در این کشور 2264.54 یورو در ماه تخمین زده شده است. این مقدار در سال 2017 به بیشترین حد خود یعنی 2688.92 یورو در ماه و در سال 1997 به کمترین میزان خود یعنی 1866.40 یورو در ماه رسید.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در اتریش

چگونه کار در اتریش پیدا کنم؟ شما می توانید به صورت آنلاین جستجو کنید که آیا شرکت ها یا سایر کارفرمایان در اتریش وجود دارند که اشتغال را مطابق با شرایط شما ارائه می دهند. بسیاری از شرکت ها شغل های خود را در وب سایت های خود فهرست می کنند. دسته های مربوطه معمولا “Stellenangebote” (شغل)، “Karriere” (حرفه ای) یا “Vakanzen” (موقعیت خالی) نامیده می شود.

موسسات کاریابی در کشور اتریش همانطور که مستحضر هستید شما برای پیدا کردن کار و امرارمعاش خود نیاز به کسب درامد خواهید داشت. این موسسات برای اینکه شما به خواسته خود برسید در ازای کسب مبلغی که در قرارداد فی ما بین شما منعقد می گردد. کار مورد نظر شما را براساس رزومه فردی میزان تحصیلات سابقه کار و مهارتهایی که کسب نموده اید به شما معرفی نمایند. زندگی در اتریش چگونه است؟ برای دریافت جواب این سوال مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می توانند شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *