مهاجرت کاری به اتریش

پیش از گرفتن تصمیم خود برای مهاجرت کاری به اتریش، بهتر است با شرایط آن بیشتر آشنا شده و ببینید که آیا این کشور گزینه مناسبی برای مهاجرت کاری اتریش محسوب ‌می‌شود یا خیر. مهاجران در کشور اتریش، نقش بسیار حیاتی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کنند و به همین خاطر ارزش بسیار بالایی برای دولت این کشور دارند جمعیت این کشور روز به روز در حال کاهش است و به همین جهت مهاجر پذیری آن برای جبران این کمبود افزایش یافته است. دولت اتریش مهاجرت افراد متخصص را به عنوان یک عامل بسیار مهم در پیشرفته سطح آموزش و علم در این کشور دانسته و از مهاجران باسابقه و دانش بالا دعوت به عمل می‌آورد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت کاری به اتریش

اتریش در اروپای مرکزی واقع شده و با کشورهایی مانند آلمان، سوئیس، ایتالیا، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک همسایه است. پایتخت کشور اتریش شهر زیبای وین است و به همین خاطر هزینه‌های زندگی در آن نسبت به سایر شهرها کمی‌بالاتر خواهد بود. نرخ بیکاری در اتریش بسیار پایین بوده و به همین خاطر است که هر سال افراد زیادی تصمیم می‌گیرند که برای مهاجرت کاری خود این کشور را انتخاب کنند.

برای مهاجرت کاری به اتریش روش‌های مختلفی پیش روی متقاضیان قرار دارد. هر یک از این روش‌ها مستلزم داشتن شرایط خاصی است که وکلای مهاجرتی موسسه اصطهباناتی به طور کامل از آن‌ها آگاه هستند. این دسته از متقاضیان بهتر است بدانند که برای کار در اتریش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشند. پس از مهاجرت کاری به اتریش، پس از چند سال اشتغال به کار می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. اقامت دائم پس از کار مداوم و پرداخت مالیات برای شما میسر خواهد بود.

متوسط حقوق در اتریش

با توجه به اینکه وین پایتخت کشور اتریش بوده و هزینه‌های زندگی در آن بالاتر از سایر شهرها است، دستمزد و حقوق کارمندان نیز در آن بیشتر از سایر مناطق اتریش خواهد بود. متوسط دستمزد خالص شاغلان در شهر وین در حال حاضر حدود ۲۸۰۰ یورو در ماه است. به غیر از شهر وین، میانگین حقوق در اتریش را باید حدود ۲۱۸۲ یورو در ماه برآورد کرد. در عین حال این میزان متوسط درآمد برای کارمندانی که به صورت تمام وقت در تمام طول سال ۲۰۲۳ مشغول به کار هستند معادل ۴۰۴۱۵ یورو برای بانوان و ۴۶۲۹۲ یورو در ماه خواهد بود. مبلغ حقوق شامل پاداش، حقوق پایه، پرداخت مرخصی‌های سالانه و دستمزد مدت زمان بیماری فرد مشغول به کار است.

میانگین حقوق در اتریش

میانگین حقوق در اتریش

مشاغل مورد نیاز اتریش

توجه به مشاغل مورد نیاز و اصطلاحاً روی بورس در کشور اتریش یکی از مهم ترین مسائلی است که متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور باید بدان توجه کنند. بررسی این دسته از مشاغل پرمتقاضی به افراد کمک می‌کند تا به این موضوع پی ببرند که در حال حاضر چه حرفه‌هایی در این کشور مورد نیاز کارفرمایان هستند و باید در مدت زمانی که برای اخذ ویزای خود زمان دارند باید چه سابقه کار و مهارت‌هایی کسب کنند. از جمله این مشاغل پر متقاضی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • متخصص سیستم عامل
 • حوزه IT و کامپیوتر
 • مهندس برق قدرت
 • مهندس مکانیک (جامدات و سیالات)
 • پردازشگر داده
 • مهندس ساخت و ساز
 • مهندس برق الکترونیک
 • مددکار اجتماعی
 • بهداشت عمومی
 • پرستار و بهیار
 • پزشک و متخصص

مدارک مورد نیاز

برای دریافت مجوز اشتغال به کار در اتریش باید یک سری مدارک را ارائه دهید. مدارکی که برای ویزای کاری اتریش به آن‌ها نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • فرم تکمیل  شده درخواست ویزای کاری اتریش
 • دو قطعه عکس با اندازه 4×3 (عکس‌های شما باید با زمینه سفید و بدون روتوش حداکثر از 6 ماه پیش باشند)
 • اصل شناسنامه و ترجمه رسمی ‌آن
 • گذرنامه (پاسپورت) دارای حداقل اعتبار 3 ماه و دو صفحه خالی (گذرنامه‌های قبلی خود را هم باید ارائه دهید).
 • بیمه نامه به مدت  6 ماه با حداقل اعتبار 30000یورو
 • تاییدیه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری همراه با ترجمه رسمی‌آن
 • ارائه اصل و ترجمه رسمی‌تمامی‌مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات آن‌ها
 • ارائه رزومه سوابق کاری و تحصیلی معتبر
 • ارائه قولنامه مسکن حداقل 6 ماهه
 • ارائه تاییدیه اشتغال به کار متقاضی در اتریش
 • پرینت از حساب مالی متقاضی برای اثبات تمکن مالی (این پرینت باید متعلق به 3 ماه گذشته باشد و مهر و امضاء بانک نیز در آن درج شود)
 • ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی سطح A2 یا زبان انگلیسی آیلتس 5

نرخ بیکاری در اتریش

در کشور اتریش هر شغل این ظرفیت جذب نیروی متفاوتی دارد و این ظرفیت در برخی از حرفه‌ها بسیار محدود هستند. محدودیت در جذب نیروی کار باعث افزایش رقابت بین متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش خواهد شد. به عنوان مثال در رشته مهندسی نرخ بیکاری در اتریش پایین بوده و فارغ التحصیلان این دسته از رشته‌های دانشگاهی که قصد مهاجرت کاری به اتریش را داشته و می‌خواهند به جستجوی کار در حیطه تحصیلی خود بپردازند، با مشکل جدی و فضای رقابتی مواجه نمی‌شوند. این در حالی است که در برخی از حرفه‌ها و مشاغل میزان فارغ التحصیل تفاوت تحصیلات دانشگاهی بالاتر از ظرفیت بازار کار مشاغل موجود خواهد بود. در جدول زیر بررسی نرخ بیکاری مشاغل مختلف در شهرهای کشور اتریش می‌پردازیم.

شهر اتریششرح نرخ بیکاری
ویننرخ بیکاری در شهر وین، پایتخت اتریش حدود 2/7 درصد است. این نرخ در ماه گذشته 3/40 درصد و  در سال گذشته نیز 3/90 درصد  برآورد شده است. ، نرخ بیکاری در شهر وین کمتر از میانگین  نرخ بیکاری در کل کشور اتریش است.
گراتسمیزان نرخ بیکاری در شهر گراتس کمی‌بالا بوده و حدود 9.20 درصد برآورد ‌می‌شود. لازم به ذکر است که میزان بیکاری در میان افراد تحصیل کرده در مقاطع دانشگاهی در این شهر بسیار کمتر از شاخص کل بوده و معادل 3 درصد می‌باشد.
سالزبورگنرخ بیکاری افراد ساکن در شهر سالزبورگ در مقایسه با میانگین سایر شهرها بیشتر بوده و معادل 7 درصد است.
نرخ بیکاری در وین

نرخ بیکاری در وین

روش‌های کاریابی در کشور اتریش

پیدا کردن کار را باید بزرگترین دغدغه این متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش دانست. نحوه کاریابی و آشنایی با موسسه‌های کاریابی در کشور اتریش یکی از الزامات برای متقاضیان خواهد بود با توجه به هزینه‌های ناشی از دریافت ویزا برای جستجوی کار در اتریش و سایر دغدغه‌ها و مشکلاتی که حضور فیزیکی در این کشور می‌تواند برای افراد در جستجوی کار ایجاد کند، پیدا کردن کار به صورت آنلاین یکی از ساده ترین و بهترین روش‌ها محسوب ‌می‌شود.

کسانی که قصد دارند در این کشور شغل مناسب خود را پیدا کنند از این امکان برخوردار هستند که به کمک موسسات کاریابی به شغل مورد نظر خود برسند. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری سایت‌های مختلفی در زمینه کاریابی در کشورهای مختلف ایجاد شده اند که کارفرمایان می‌توانند شرایط و موقعیت کاری خود را در آن درج کنند. از جمله محبوب ترین سایت‌های کاریابی در کشور اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • metajob.at
 • madeinjlm.org
 • karriere.at
 • job.at

اقامت کاری اتریش

ویزای کاری اتریش امروزه با توجه به اقتصاد مناسب این کشور بسیار پرطرفدار است به سه دسته از افراد اختصاص پیدا می‌کند:

 • فارغ التحصیلان دانشگاه‌های معتبر
 • کارگران ماهر و باتجربه
 • نیروی بسیار کارآمد در زمینه‌های مورد نظر کشور اتریش

برای دریافت اقامت اتریش از طریق کار با توجه به شرایط عمومی‌ و اختصاصی خود، می‌توانید با استفاده از روش مناسب اقدام فرمایید. در این زمینه مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی پس از بررسی ویژگی‌ها و شرایط شما از نظر تحصیلی، کاری و… بهترین روش مهاجرت کاری به اتریش را پیش پایتان قرار می‌دهند.

روش‌های مهاجرت کاری به اتریش

غالباً دو روش عمده برای کاریابی در کشور اتریش وجود دارد. روش اول بصورت حضوری و سفر به این کشور بوده و روش دوم به شکل غیر حضوری انجام ‌می‌شود. با توجه به اینکه متقاضی جستجوی کار باید با کارفرما و مشتریان خود ارتباط برقرار کند، مهاجرت کاری به اتریش نیاز به تسلط بر زبان آلمانی دارد.

اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

ویزای جستجوی کار اتریش به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا بتوانند صرف مدت ۶ ماه به صورت حضوری در این کشور به جستجوی شغل مناسب خود مشغول شوند. این دسته از افراد به محض پیدا کردن شغل مناسب خود می‌توانند ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. برای دریافت این نوع ویزا محدودیت‌های خاصی از نظر محدوده سنی مدرک زبان آلمانی تحصیلات دانشگاهی سابقه کار در شرایط مساعد نظر گرفته شده است و متقاضی بر حسب آن باید از امتیاز بالایی در زمینه شرایط  فوق برخوردار باشد.

اخذ ویزای کار اتریش از طریق پیشنهاد کار (Job Offer)

یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کشور اتریش و دریافت اقامت اتریش از طریق کار، از راه جاب آفر یا پیشنهاد شغلی است. در این روش باید یک کارفرمای معتبر در کشور اتریش طی یک نامه از شما دعوت به عمل آورد تا به مجموعه آن بپیوندید. علی‌رغم اینکه دریافت نامه جاب آفر چندان کار راحتی نیست اما همچنان با توجه به کمبود نیروی کار در اتریش به عنوان یکی از روش‌های مهاجرتی توصیه ‌می‌شود.

طبق قوانین کشور اتریش چنانچه کارفرمایی هسته استخدام یک نیروی کار را داشته باشد ابتدا باید شغل مربوطه را طی مدت سه ماه در این کشور آگهی کند. تنها در صورتی که کارفرما موفق به پیدا کردن یک شهروند مقیم اتریش در موقعیت شغلی خود نباشد می‌بایست سه ماه نیز آگهی خود را در اروپا به نمایش بگذارد. چنانچه پس از گذشته مجموعا شش ماه، کارفرما موفق به جذب نیروی کار از کشور اتریش و و اروپا نشد می‌تواند پیشنهاد کاری خود را به متقاضیان بین المللی ارائه دهد.

داشتن پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر از جانب یک کارفرمای مقیم اتریش به شما این امکان را می‌دهد تا ویزای کاری دریافت کنید. برای ویزای کاری اتریش یک سیستم امتیاز بندی توسط دولت این کشور تعیین شده است و شما باید بتوانید حداقل ۵۵ امتیاز کسب کنید تا در نهایت موفق به اخذ ویزای خود شوید.

فرآیند درخواست کار در اتریش

برای دریافت ویزای کاری اتریش باید فایلی تحت عنوان «Verleihung bzw. Erstreckung der Verleihung der österreichischen Staatsbügerschaft» را که به زبان آلمانی نوشته شده است تکمیل نمایید. پس از دریافت این فرم باید آن را در موعد مقرر به این زمان و سایر مدارک مورد نیاز به نزدیکترین دفتر رسمی‌سفارت کشور اتریش ارسال کنید. از جمله این مدارک باید به اصل و کپی مدارک شناسایی همراه با ترجمه آلمانی آن‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای ترجمه مدارک خود باید حتماً به یک مترجم مورد تایید و یا دارالترجمه معتبر در این زمینه مراجعه کنید.

ساعات کاری در اتریش

بیشترین زمان استاندارد کاری در کشور اتریش معادل ۱۲ ساعت در روز و به عبارتی ۶۰ ساعت در هفته است. امکان تغییر در این زمان کاری استاندارد به صورت قانونی تنها در محدوده‌های مشخصی امکان‌پذیر است که سازمان در قراردادهای کاری خود ذکر کرده باشد. افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند می‌توانند پس از اشتغال مداوم چهار سال در اتریش درخواست اقامت دائم کنند.

خوداشتغالی و فریلنسری در اتریش

فریلنسر به کسی گفته ‌می‌شود که به صورت آزادانه برای یک یا چند کارفرما در ساعات کاری منعطف، مقدار مشخصی کار انجام می‌دهد. ویزای فریلنسر اتریش نیز در راستای خود اشتغالی در این کشور به متقاضیان اعطا ‌می‌شود. پس از ورود به کشور اتریش می‌بایست ویزای فریلنسر خود را به اجازه اقامت فریلنسر در این کشور تبدیل نمایید. در این صورت قادر خواهید بود به مدت طولانی ترین در اتریش اقامت داشته باشید.

زمان استاندارد کاری در اتریش

زمان استاندارد کاری در اتریش

مالیات کار در اتریش

درآمد سالیانه هر فرد شاغل در اتریش مشمول پرداخت مالیات خواهد بود. مالیات تمام درآمدهای هر شخص با منشاء خارجی و داخلی می‌بایست پرداخت شود. مقدار مالیات بر درآمد بر مبنای درآمد سالیانه مطابق جدول زیر است:

مقدار درآمد شخصمیزان مالیات بر درآمد افراد مطابق با درآمد سالیانه
تا 11 هزار یورو0 درصد
بین 11 تا 18 هزار یورو25 درصد
بین 18 تا 31 هزار35 درصد
بین 31 تا 60 هزار42 درصد
بین 60 تا 90 هزار48 درصد
بین 90 هزار تا یک میلیون یورو50 درصد
بالای یک میلیون یورو55 درصد

افراد خود اشتغال یا کسانی که برای خودشان کار می‌کنند تا سقف ۳۹۰۰ یورو درآمد از پرداخت مالیات معاف هستند. هزینه‌های مربوط به تامین اجتماعی در اتریش نیز معاف از مالیات خواهد بود. هزینه حمل و نقل کارکنان تا حداکثر ۴۰۰ یورو در سال از مالیات معاف است. درآمدهای ناشی از حقوق در طول کریسمس و تعطیلات دیگر مشمول ۶ درصد پرداخت مالیات می‌شوند.

تمام کسانی که مقیم اتریش هستند و بیشتر از ۶ ماه است که در این کشور اقامت دارند باید مالیات خود را به صورت کامل پرداخت کنند و سایر افراد نیز نسبت به مدت زمان اقامت در اتریش از طریق کار مشمول مالیات خواهند بود. مالیات سرمایه گذاری افراد اعم از سود سهام مطابق نرخ ۲۵ درصدی محاسبه ‌می‌شود. همچنین تمام کسانی که در کشور اتریش مشغول به کار هستند باید به عضویت صندوق‌های بازنشستگی در آیند. سهم هر یک از این افراد بر اساس میزان درآمد او مشخص خواهد شد. مطابق قانون کارفرما باید ۱۸ درصد و کارمند می‌بایست ۵ درصد به صندوق بازنشستگی پرداخت کند.

حق بیمه اجتماعی برای کار در اتریش

کسانی که در اتریش مشغول به کار هستند باید بیمه سلامت عمومی‌ داشته باشند. به عبارتی این کارفرمایان هستند که مسئول ثبت نام کارکنان خود در بیمه سلامت عمومی‌ می‌باشند. مقداری از حقوق افرادی که درآمد معینی دریافت می‌کنند به صورت خودکار برای مراقبت‌های بهداشتی آنها کسر خواهد شد. علاوه بر این کارفرمایان می‌بایست بخشی از حق بیمه کارکنان خود را هم پرداخت کنند. هزینه‌های ناشی از مراقبت‌های بهداشتی برای کسانی که از مبلغ معینی درآمد کمتر دارند، افراد معلول، محصلان و کسانی که حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند رایگان خواهد بود. نرخ حق بیمه در سال ۲۰۲۳ مطابق جدول زیر است:

نوع بیمهافراد بیمه شوندهنرخ بیمه
بیمه درمانینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل، مشاغل جدید مطابق قانون بیمه اجتماعی تجاری65/7 درصد
بیمه حوادثنیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل2/1درصد
بیمه بیکارینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل6 درصد
بیمه بازنشستگینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل8/22 درصد و مشاغل جدید  5/18درصد

سخن پایانی

کشور اتریش در قلب اروپا و در مجاورت کشورهای صنعتی قدرتمندی نظیر آلمان قرار گرفته است که با آن مراودات دارد. این کشور با نرخ بیکاری پایین خود میزبان بسیاری از متقاضیان بین المللی است. دریافت ویزای کار اتریش برای کارگران و متخصصان با تجربه و متخصص در کار خود کار چندان سختی نبوده و باید این افراد حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشند. توجه داشته باشید که دریافت این ویزا منوط به داشتن پیشنهاد شغلی است. اگر شما هم قصد مهاجرت دارید، حتما برای مشاوره در زمینه شرایط مهاجرت به اتریش از طریق کار با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت کاری به اتریش

1-حداقل میزان حقوق کارگران ساده در اتریش چقدر است؟

میزان حداقلی حقوق به صورت رسمی‌در کشور اتریش وجود ندارد اما می‌توان آن را تا ۱۵۰۰ یورو در ماه برآورد کرد.

2- هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری اتریش چقدر است؟

برای درخواست ویزای کاری اتریش جمعاً باید ۱۶۰ یورو پرداخت کنید

3- دریافت ویزای کاری اتریش چگونه است؟

برای دریافت ویزای کاری اتریش باید از یک کارفرمایی معتبر در این کشور دعوت نامه داشته باشید.

4- متوسط دستمزد در وین چقدر است؟

دستمزد افراد شاغل در وین به طور متوسط حدود 2800 یورو در ماه است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *