مهاجرت کاری به اتریش

پیش از گرفتن تصمیم خود برای مهاجرت کاری به اتریش، بهتر است با شرایط آن بیشتر آشنا شده و ببینید که آیا این کشور گزینه مناسبی برای مهاجرت کاری اتریش محسوب ‌می‌شود یا خیر. مهاجران در کشور اتریش، نقش بسیار حیاتی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کنند و به همین خاطر ارزش بسیار بالایی برای دولت این کشور دارند جمعیت این کشور روز به روز در حال کاهش است و به همین جهت مهاجر پذیری آن برای جبران این کمبود افزایش یافته است. دولت اتریش مهاجرت افراد متخصص را به عنوان یک عامل بسیار مهم در پیشرفته سطح آموزش و علم در این کشور دانسته و از مهاجران باسابقه و دانش بالا دعوت به عمل می‌آورد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت کاری به اتریش

اتریش در اروپای مرکزی واقع شده و با کشورهایی مانند آلمان، سوئیس، ایتالیا، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک همسایه است. پایتخت کشور اتریش شهر زیبای وین است و به همین خاطر هزینه‌های زندگی در آن نسبت به سایر شهرها کمی‌بالاتر خواهد بود. نرخ بیکاری در اتریش بسیار پایین بوده و به همین خاطر است که هر سال افراد زیادی تصمیم می‌گیرند که برای مهاجرت کاری خود این کشور را انتخاب کنند.

برای مهاجرت کاری به اتریش روش‌های مختلفی پیش روی متقاضیان قرار دارد. هر یک از این روش‌ها مستلزم داشتن شرایط خاصی است که وکلای مهاجرتی موسسه اصطهباناتی به طور کامل از آن‌ها آگاه هستند. این دسته از متقاضیان بهتر است بدانند که برای کار در اتریش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشند. پس از مهاجرت کاری به اتریش، پس از چند سال اشتغال به کار می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. اقامت دائم پس از کار مداوم و پرداخت مالیات برای شما میسر خواهد بود.

متوسط حقوق در اتریش

با توجه به اینکه وین پایتخت کشور اتریش بوده و هزینه‌های زندگی در آن بالاتر از سایر شهرها است، دستمزد و حقوق کارمندان نیز در آن بیشتر از سایر مناطق اتریش خواهد بود. متوسط دستمزد خالص شاغلان در شهر وین در حال حاضر حدود ۲۸۰۰ یورو در ماه است. به غیر از شهر وین، میانگین حقوق در اتریش را باید حدود ۲۱۸۲ یورو در ماه برآورد کرد. در عین حال این میزان متوسط درآمد برای کارمندانی که به صورت تمام وقت در تمام طول سال ۲۰۲۳ مشغول به کار هستند معادل ۴۰۴۱۵ یورو برای بانوان و ۴۶۲۹۲ یورو در ماه خواهد بود. مبلغ حقوق شامل پاداش، حقوق پایه، پرداخت مرخصی‌های سالانه و دستمزد مدت زمان بیماری فرد مشغول به کار است.

میانگین حقوق در اتریش

میانگین حقوق در اتریش

مشاغل مورد نیاز اتریش

توجه به مشاغل مورد نیاز و اصطلاحاً روی بورس در کشور اتریش یکی از مهم ترین مسائلی است که متقاضیان مهاجرت کاری به این کشور باید بدان توجه کنند. بررسی این دسته از مشاغل پرمتقاضی به افراد کمک می‌کند تا به این موضوع پی ببرند که در حال حاضر چه حرفه‌هایی در این کشور مورد نیاز کارفرمایان هستند و باید در مدت زمانی که برای اخذ ویزای خود زمان دارند باید چه سابقه کار و مهارت‌هایی کسب کنند. از جمله این مشاغل پر متقاضی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • متخصص سیستم عامل
 • حوزه IT و کامپیوتر
 • مهندس برق قدرت
 • مهندس مکانیک (جامدات و سیالات)
 • پردازشگر داده
 • مهندس ساخت و ساز
 • مهندس برق الکترونیک
 • مددکار اجتماعی
 • بهداشت عمومی
 • پرستار و بهیار
 • پزشک و متخصص

مدارک مورد نیاز

برای دریافت مجوز اشتغال به کار در اتریش باید یک سری مدارک را ارائه دهید. مدارکی که برای ویزای کاری اتریش به آن‌ها نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • فرم تکمیل  شده درخواست ویزای کاری اتریش
 • دو قطعه عکس با اندازه 4×3 (عکس‌های شما باید با زمینه سفید و بدون روتوش حداکثر از 6 ماه پیش باشند)
 • اصل شناسنامه و ترجمه رسمی ‌آن
 • گذرنامه (پاسپورت) دارای حداقل اعتبار 3 ماه و دو صفحه خالی (گذرنامه‌های قبلی خود را هم باید ارائه دهید).
 • بیمه نامه به مدت  6 ماه با حداقل اعتبار 30000یورو
 • تاییدیه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری همراه با ترجمه رسمی‌آن
 • ارائه اصل و ترجمه رسمی‌تمامی‌مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات آن‌ها
 • ارائه رزومه سوابق کاری و تحصیلی معتبر
 • ارائه قولنامه مسکن حداقل 6 ماهه
 • ارائه تاییدیه اشتغال به کار متقاضی در اتریش
 • پرینت از حساب مالی متقاضی برای اثبات تمکن مالی (این پرینت باید متعلق به 3 ماه گذشته باشد و مهر و امضاء بانک نیز در آن درج شود)
 • ارائه مدرک مهارت زبان آلمانی سطح A2 یا زبان انگلیسی آیلتس 5

نرخ بیکاری در اتریش

در کشور اتریش هر شغل این ظرفیت جذب نیروی متفاوتی دارد و این ظرفیت در برخی از حرفه‌ها بسیار محدود هستند. محدودیت در جذب نیروی کار باعث افزایش رقابت بین متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش خواهد شد. به عنوان مثال در رشته مهندسی نرخ بیکاری در اتریش پایین بوده و فارغ التحصیلان این دسته از رشته‌های دانشگاهی که قصد مهاجرت کاری به اتریش را داشته و می‌خواهند به جستجوی کار در حیطه تحصیلی خود بپردازند، با مشکل جدی و فضای رقابتی مواجه نمی‌شوند. این در حالی است که در برخی از حرفه‌ها و مشاغل میزان فارغ التحصیل تفاوت تحصیلات دانشگاهی بالاتر از ظرفیت بازار کار مشاغل موجود خواهد بود. در جدول زیر بررسی نرخ بیکاری مشاغل مختلف در شهرهای کشور اتریش می‌پردازیم.

شهر اتریششرح نرخ بیکاری
ویننرخ بیکاری در شهر وین، پایتخت اتریش حدود 2/7 درصد است. این نرخ در ماه گذشته 3/40 درصد و  در سال گذشته نیز 3/90 درصد  برآورد شده است. ، نرخ بیکاری در شهر وین کمتر از میانگین  نرخ بیکاری در کل کشور اتریش است.
گراتسمیزان نرخ بیکاری در شهر گراتس کمی‌بالا بوده و حدود 9.20 درصد برآورد ‌می‌شود. لازم به ذکر است که میزان بیکاری در میان افراد تحصیل کرده در مقاطع دانشگاهی در این شهر بسیار کمتر از شاخص کل بوده و معادل 3 درصد می‌باشد.
سالزبورگنرخ بیکاری افراد ساکن در شهر سالزبورگ در مقایسه با میانگین سایر شهرها بیشتر بوده و معادل 7 درصد است.
نرخ بیکاری در وین

نرخ بیکاری در وین

روش‌های کاریابی در کشور اتریش

پیدا کردن کار را باید بزرگترین دغدغه این متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش دانست. نحوه کاریابی و آشنایی با موسسه‌های کاریابی در کشور اتریش یکی از الزامات برای متقاضیان خواهد بود با توجه به هزینه‌های ناشی از دریافت ویزا برای جستجوی کار در اتریش و سایر دغدغه‌ها و مشکلاتی که حضور فیزیکی در این کشور می‌تواند برای افراد در جستجوی کار ایجاد کند، پیدا کردن کار به صورت آنلاین یکی از ساده ترین و بهترین روش‌ها محسوب ‌می‌شود.

کسانی که قصد دارند در این کشور شغل مناسب خود را پیدا کنند از این امکان برخوردار هستند که به کمک موسسات کاریابی به شغل مورد نظر خود برسند. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری سایت‌های مختلفی در زمینه کاریابی در کشورهای مختلف ایجاد شده اند که کارفرمایان می‌توانند شرایط و موقعیت کاری خود را در آن درج کنند. از جمله محبوب ترین سایت‌های کاریابی در کشور اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • metajob.at
 • madeinjlm.org
 • karriere.at
 • job.at

اقامت کاری اتریش

ویزای کاری اتریش امروزه با توجه به اقتصاد مناسب این کشور بسیار پرطرفدار است به سه دسته از افراد اختصاص پیدا می‌کند:

 • فارغ التحصیلان دانشگاه‌های معتبر
 • کارگران ماهر و باتجربه
 • نیروی بسیار کارآمد در زمینه‌های مورد نظر کشور اتریش

برای دریافت اقامت اتریش از طریق کار با توجه به شرایط عمومی‌ و اختصاصی خود، می‌توانید با استفاده از روش مناسب اقدام فرمایید. در این زمینه مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی پس از بررسی ویژگی‌ها و شرایط شما از نظر تحصیلی، کاری و… بهترین روش مهاجرت کاری به اتریش را پیش پایتان قرار می‌دهند.

روش‌های مهاجرت کاری به اتریش

غالباً دو روش عمده برای کاریابی در کشور اتریش وجود دارد. روش اول بصورت حضوری و سفر به این کشور بوده و روش دوم به شکل غیر حضوری انجام ‌می‌شود. با توجه به اینکه متقاضی جستجوی کار باید با کارفرما و مشتریان خود ارتباط برقرار کند، مهاجرت کاری به اتریش نیاز به تسلط بر زبان آلمانی دارد.

اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

ویزای جستجوی کار اتریش به متقاضیان این امکان را می‌دهد تا بتوانند صرف مدت ۶ ماه به صورت حضوری در این کشور به جستجوی شغل مناسب خود مشغول شوند. این دسته از افراد به محض پیدا کردن شغل مناسب خود می‌توانند ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. برای دریافت این نوع ویزا محدودیت‌های خاصی از نظر محدوده سنی مدرک زبان آلمانی تحصیلات دانشگاهی سابقه کار در شرایط مساعد نظر گرفته شده است و متقاضی بر حسب آن باید از امتیاز بالایی در زمینه شرایط  فوق برخوردار باشد.

اخذ ویزای کار اتریش از طریق پیشنهاد کار (Job Offer)

یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کشور اتریش و دریافت اقامت اتریش از طریق کار، از راه جاب آفر یا پیشنهاد شغلی است. در این روش باید یک کارفرمای معتبر در کشور اتریش طی یک نامه از شما دعوت به عمل آورد تا به مجموعه آن بپیوندید. علی‌رغم اینکه دریافت نامه جاب آفر چندان کار راحتی نیست اما همچنان با توجه به کمبود نیروی کار در اتریش به عنوان یکی از روش‌های مهاجرتی توصیه ‌می‌شود.

طبق قوانین کشور اتریش چنانچه کارفرمایی هسته استخدام یک نیروی کار را داشته باشد ابتدا باید شغل مربوطه را طی مدت سه ماه در این کشور آگهی کند. تنها در صورتی که کارفرما موفق به پیدا کردن یک شهروند مقیم اتریش در موقعیت شغلی خود نباشد می‌بایست سه ماه نیز آگهی خود را در اروپا به نمایش بگذارد. چنانچه پس از گذشته مجموعا شش ماه، کارفرما موفق به جذب نیروی کار از کشور اتریش و و اروپا نشد می‌تواند پیشنهاد کاری خود را به متقاضیان بین المللی ارائه دهد.

داشتن پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر از جانب یک کارفرمای مقیم اتریش به شما این امکان را می‌دهد تا ویزای کاری دریافت کنید. برای ویزای کاری اتریش یک سیستم امتیاز بندی توسط دولت این کشور تعیین شده است و شما باید بتوانید حداقل ۵۵ امتیاز کسب کنید تا در نهایت موفق به اخذ ویزای خود شوید.

فرآیند درخواست کار در اتریش

برای دریافت ویزای کاری اتریش باید فایلی تحت عنوان «Verleihung bzw. Erstreckung der Verleihung der österreichischen Staatsbügerschaft» را که به زبان آلمانی نوشته شده است تکمیل نمایید. پس از دریافت این فرم باید آن را در موعد مقرر به این زمان و سایر مدارک مورد نیاز به نزدیکترین دفتر رسمی‌سفارت کشور اتریش ارسال کنید. از جمله این مدارک باید به اصل و کپی مدارک شناسایی همراه با ترجمه آلمانی آن‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای ترجمه مدارک خود باید حتماً به یک مترجم مورد تایید و یا دارالترجمه معتبر در این زمینه مراجعه کنید.

ساعات کاری در اتریش

بیشترین زمان استاندارد کاری در کشور اتریش معادل ۱۲ ساعت در روز و به عبارتی ۶۰ ساعت در هفته است. امکان تغییر در این زمان کاری استاندارد به صورت قانونی تنها در محدوده‌های مشخصی امکان‌پذیر است که سازمان در قراردادهای کاری خود ذکر کرده باشد. افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند می‌توانند پس از اشتغال مداوم چهار سال در اتریش درخواست اقامت دائم کنند.

خوداشتغالی و فریلنسری در اتریش

فریلنسر به کسی گفته ‌می‌شود که به صورت آزادانه برای یک یا چند کارفرما در ساعات کاری منعطف، مقدار مشخصی کار انجام می‌دهد. ویزای فریلنسر اتریش نیز در راستای خود اشتغالی در این کشور به متقاضیان اعطا ‌می‌شود. پس از ورود به کشور اتریش می‌بایست ویزای فریلنسر خود را به اجازه اقامت فریلنسر در این کشور تبدیل نمایید. در این صورت قادر خواهید بود به مدت طولانی ترین در اتریش اقامت داشته باشید.

زمان استاندارد کاری در اتریش

زمان استاندارد کاری در اتریش

کار در اتریش

کار در اتریش، همواره یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. امروزه بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری، گزینه کار در اتریش را به عنوان راهی برای اخذ اقامت دائم اروپا می‌دانند. با اخذ اقامت دائم اتریش که از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، می‌توانید آزادانه در هر کشور دیگر عضو اتحادیه اقامت داشته باشید، تحصیل یا کار کنید. کار در اتریش، فرصتی است تا شما بتوانید زندگی ایده آل، مزایای عالی و حقوق بالا را در کشوری اروپایی تجربه کنید. اگر متقاضی کار در اتریش هستید، لازم است تا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید، زیرا هر اقدام اشتباه ممکن است به رد شدن درخواست ویزای شما منجر شوید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کار در اتریش

قابل ذکر است که علاوه بر کار در اتریش کشورهائی چون آلمان ، دانمارک ، کانادا ، استرالیا ، آفریقای جنوبی و… نیز متقاضیان زیادی برای ویزای کار در این کشورها دارند. دریافت ویزای کار کشورهایی چون کانادا و استرالیا بدلیل طولانی بودن پروسه که حداقل بین 2 تا 4 سال زمان می برد به نظر می رسد که گزینه مناسبی برای امر مهاجرت نباشد. پس بایستی به دنبال راه مطمئن و سریعتری برای اخذ ویزای کار بود، راهی که برای ایرانی ها امری ساده تر و سهل تر باشد. بنابراین ما اخذ ویزای کار در کشور اتریش ، ویزای کار آلمان و ویزای کار کشور دانمارک را به شما متقاضی مهاجرت کار بیشتر پیشنهاد می دهیم و همچنین با توجه به صنعتی بودن کشور آلمان شرایط کار برای مهندسین در این کشور فوق العاده است.

موسسه حقوقی توسعه گران مهر واقع در شهر شیراز با داشتن مدیران و مشاورانی با تجربه و کاردان ، آگاه به امور حقوق بین‌الملل که در صدر موسسات مهاجرتی ایران می باشد، مفتخر است بصورت کاملا تضمینی شما دوست و متقاضی مهاجرت به اتریش را جهت اخذ ویزای کار و اقامت کاری، چگونگی کار در اتریش، شرایط پیدا کردن کار در اتریش، نحوه ی زندگی و در آمد ها در کشور اتریش،… راهنمائی و مشاوره نماید و شما را تا لحظه ی مراجعه به سفارت اتریش برای دریافت ویزای کار اتریش همراهی کند.

اتریش کشوری در قلب اروپای مرکزی که از شمال با آلمان و جمهوری چک، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. این کشور بر طبق آمار سال 2008 مقام سوم را در امن ترین کشورهای جهان دارد. اتریش کشوری از اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است و با داشتن جمعیتی حدود 8350000 نفر در بین کشورهای اروپائی بسیار کم جمعیت به حساب می آید. زبان رسمی مردم اتریش، آلمانی است که 98% مردم به همین زبان صحبت می کنند. کشور اتریش بر اساس آمار بانک جهانی پس از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان، ژاپن مکان هفتم کشورهای ثروتمند جهان را به خود اختصاص داده است. اتریش کشوری با ثبات اقتصادی بالا، بطوریکه نرخ تورم در این کشور پایین می باشد، همچنین افراد هزینه های اجاره مسکن یا اجاره دفتر کار را در این کشور نسبت به کشورهای اروپای مرکزی مناسب تر میدانند. متذکر می شوم که کشور آلمان همیشه به عنوان اصلی ترین شریک اقتصادی اتریش به حساب می آید و این خود فرصت مناسبی را برای افرادی که در رشته های مهندسی بخصوص رشته های برق، الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک، صنایع , انفورماتیک،IT ، نرم افزار، عمران و… تحصیل کرده اند فراهم می آورد تا با داشتن ویزای کار کشور اتریش یا آلمان وارد اروپا شده و موفقیت را از آن خود کنند.

اندیشیدن به کار در اتریش – به این مکان اقتصادی در قلب اروپا – سوالات بسیاری فراتر از مساله کار را در ذهن بر می انگیزد. موضوعاتی همچون هزینه و شرایط زندگی، امنیت و رفاه اجتماعی، بهداشت و… که در نوشتار زیر سعی بر آن است که شما را در یافتن پاسخ این سوالات یاری رسانیم.

روش های اخذ ویزای کار در اتریش

روش های اخذ ویزای کار در اتریش

 • از شرایط اخذ این ویزا داشتن حداقل مدرک لیسانس و یک پیشنهاد شغلی می باشد، البته فقط داشتن پیشنهاد شغلی کافی نمی باشد و شما بایستی از کارفرما یا اسپانسر خود دعوت نامه ای نیز داشته باشید. این کارفرما خود بایستی در کشور اتریش دارای شرکت معتبری باشد تا بواسطه دعوت نامه وی شما موفق به دریافت ویزای کار در اتریش شده و به این کشور مهاجرت کنید، این ویزا اجازه اقامت و کار تا کمتر از 2 سال را به فرد اعطا می کند.

کشورهایی که جز اتحادیه اروپا هستند تقریبا قوانین کار مشابهی دارند و حتی این قوانین در مورد اعطای اقامت و تابعیت نیز مشابه هم می باشد. در همین راستا خدمات بازار کار در اتریش (AMS (www.ams.at بایستی پس از درج یک آگهی کار به مدت سه ماه در کشور اتریش و در ادامه یک آگهی سه ماهه در اتحادیه اروپا تایید نماید که هیچ نیروی کار در اتریش و در اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نمی باشد.

بنابراین داشتن این دعوت نامه از طرف کارفرما برای کار در اتریش امر محالی به نظر می آید، چون افرادی که پاسپورت کشور اتریش را دارند ، افراد عضو اتحادیه اروپا، دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده و مجوز پیدا کردن کار دارند همه می توانند از این آگهی استفاده کنند. همچنین رکود اقتصادی که گریبان گیر برخی از کشورهای اروپائی شده است تمایل به کار نیروهای مجرب آنها برای کار در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را افزایش داده است، مسلما این امر باعث دشواری دریافت ویزای کار در اروپا از جمله اتریش شده است. چنانچه از این طریق اقدام جهت اخذ ویزای کار اتریش نمایید این فرآیند 5 ماه زمان می برد و شخص پس از 4 سال کار در کشور اتریش و پرداخت مالیات به دولت این کشور، با توجه به آنکه اتریش کشور قانونمندی است، می تواند اقدام جهت اخذ اقامت دائم کشور اتریش را نماید.

شرایط ویزای کار اتریش

شرایط ویزای کار اتریش

حال با شرایط مطرح شده اگر فکر می کنید شرایط لازم جهت دریافت این نوع ویزا و کار در اتریش را ندارید، پیشنهاد ویژه ما به شما دوست عزیز در موسسه حقوقی توسعه گران مهر برای آنکه بتوانید در کشور اتریش برای خود یک اسپانسر پیدا کرده و یه طور قانونی در این کشور مشغول به کار شوید، اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور اتریش است. به این ترتیب که شما بعد از ورود به کشور اتریش می‌توانید جهت دریافت ویزای کار اتریش اقدام کنید. توجه داشته باشید افرادی که مشغول به تحصیل در اتریش یا اروپا می باشند و یا فارغ‌التحصیل دانشگاه های اروپا هستند از شانس بیشتری در پیدا کردن کار در اروپا از جمله اتریش بهره مند خواهند شد. از جهتی دیگر وقتی فرد، فارغ‌التحصیل دانشگاه های اتریش باشد به وی فرصت شش ماهه تا یک ساله ای داده می شود که جهت یافتن کار مناسب در این کشور بماند و در صورت یافتن کاری مرتبط با رشته تحصیلی، ویزای کاری به وی تعلق بگیرد.

کشور اتریش بخاطر داشتن دانشگاه های رایگان، شرایط مناسبی را برای تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی فراهم آورده است و افرادی که با ویزای دانشجوئی وارد کشور اتریش شده اند اجازه کار تمام وقت را ندارند و این دانشجویان به شرط در خواست کار فرما اجازه ی کار پارت تایم را دارند. دانشجویان بعد از گذراندن دوره زبان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته و در مقطع لیسانس تا دکترا اجازه 20 ساعت کار را دارند. متذکر میشم هزینه زندگی در کشور اتریش حدودا ماهی 700تا 800 یورو می باشد، که این هزینه برای هر شخصی نسبتا متفاوت است.

علاقمندان به تحصیل در اروپا می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، از مشاوره ی تلفنی رایگان موسسه حقوقی توسعه گران مهر بهره مند شوند.

 • روش دیگر جهت اخذ ویزای کار اتریش راهی است که به شما فرصت شش ماهه ای جهت جستجوی کار اعطا می کند. شما جهت دریافت ویزای کار اتریش در این روش، به 70 امتیاز از 100 امتیاز احتیاج دارید. شما با موافقت اصولی اداره کار اتریش به مدت شش ماه وارد کشور اتریش می شوید و شش ماه فرصت دارید که اقدام برای گرفتن کار کنید.

قابل ذکر است که جمعیت زیادی از شهر وین را غیر اتریشی ها تشکیل می دهند. بنابراین تبعیض نژادی در این کشور خیلی محسوس نیست و این سبب می شود که افراد در پیدا کردن کار دچار مشکل نشوند. البته دانستن زبان آلمانی در اتریش فرصت‌های شغلی بسیار مناسب تری را برای فرد، نسبت به خارجی هایی که زبان نمی دانند فراهم می کند. پس از اعطای کار مورد نظر و عقد قرارداد با کارفرما، مدارک شما برای صدور اجازه کار به اداره کار مربوطه فرستاده خواهد شد بعد از موافقت قانونی، کارت اقامت کشور اتریش (Rot-Weiß-Rot – Karte) کارت (قرمز- سفید-قرمز) برای مدت 12 ماه برای شخص صادر می گردد. خانواده از ابتدا بواسطه این نوع ویزا امکان همراهی شما را ندارند، ولی پس از دریافت این کارت توسط شما، می توان اقدام برای اخذ ویزای کشور اتریش برای آنها نمود.

شایان ذکر است که پس از یکسال می توان برای plus) Rot-Weiß-Rot – Karte) در خواست داد. از مزایای داشتن این کارت این است که شما همچون یک اروپایی می‌توانید دسترسی نامحدود به بازار کار داشته باشید.

متذکر می شوم فردی که به روش اول-ذکر شده در بالا- موفق به اخذ ویزای کار در اتریش شود ، برای وی EU blue kard صادر می شود. حال اگر فرد در این فرصت دو ساله حداقل 21 ماه را در کشور اتریش مشغول به کار باشد، میتواند درخواستplus) Rot-Weiß-Rot – Karte) را بدهد.

شرایط امتیاز بندی برای اخذ ویزای کار اتریش

شرایط امتیاز بندی برای اخذ ویزای کار اتریش

سن

 • سن 20 تا 35سال تمام 20 امتیاز
 • 35 تا 40 سال تمام 15 امتیاز
 • 40 تا 45 سال تمام 10امتیاز

مدارک تحصیلی

 • مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 امتیاز
 • مدرک تحصیلی دکترا 40 امتیاز
 • فارغ‌التحصیلان رشته های فنی و مهندسی، کامپیوتر 30 امتیاز
 • فارغ‌التحصیل کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه های اتریش 10 امتیاز
 • داشتن کارهای تحقیقاتی و ثبت اختراع 20 امتیاز

مدرک زبان

 • داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بصورت مبتدی یا پیشرفته 5 تا 10 امتیاز

سابقه کاری

 • سوابق کاری به ازای هر سال 2 امتیاز (حداکثر 20 امتیاز)
 • اگر حداقل شش ماه سابقه کار در کشور اتریش داشته باشید 10 امتیاز

نگاهی به کارت قرمز-سفید قرمز (Rot-Weiß-Rot – Karte) اتریش

این کارت برای چه افرادی صادر می شود؟ 4 گروه زیر شامل دریافت این کارت خواهند شد.

 • Very highly qualified workers کارگران بسیار واجد شرایط و متخصص که امتیازات کافی را کسب کرده باشند.
 • Skilled workers in shortage professions کارگران و متخصصین در مشاغلی که نادر هستند و با کمبود نیرو مواجه هستند.
 • Other key workers نیروی کار در شغل هایی که کلیدی هستند در بازار آزاد.
 • Graduates of universities and colleges of higher education in Austria فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها و کالج های خارج از کشور اتریش.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار کشور اتریش

 • کامل نمودن فرم تقاضای کار
 • عکس-شناسنامه- پاسپورت
 • بیمه نامه
 • سوابق کاری
 • مدرک تحصیلی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • پرینت تمکن مالی
 • ترجمه مدارک به زبان آلمانی یا انگلیسی

حقوق مشاغل در اتریش

به طور کلی، متوسط ​​حقوق در اتریش 3790 یورو در ماه است که شامل پاداش و تامین اجتماعی می‌شود. این میزان درآمد، مشابه بیشتر کشورهای اروپای غربی و برخی از کشورها در اروپای شرقی است. جالب است بدانید که تا سال 2017، دولت کشور اتریش حداقل دستمزدی را برای کارمندان مشخص نکرده بود. با این حال، اکنون، تحت اصلاحات اخیر، حداقل دستمزد 1500 یورو در ماه است.

به طور طبیعی، حرفه‌های مختلف در اتریش دستمزد متوسط ​​​​متفاوتی را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، متوسط ​​دستمزد یک روزنامه نگار 3101 یورو در ماه است در حالی که درآمد یک وکیل در حدود 4354 یورو در ماه می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، سایت مقایسه Teleport تقریب‌های جالبی از میانگین حقوق برای مشاغل مختلف در وین را ارائه می‌دهد. مشاغل ذکر شده از دندانپزشک گرفته تا سرآشپز تا طراحان داخلی را شامل شده و به دلار آمریکا محاسبه می‌گردند.

مشاغل آموزشی در اتریش

مشاغل آموزشی در اتریش

مردم کشور اتریش از سنین پایین زبان دوم خود یعنی انگلیسی را آموزش می‌بینند؛ اما همچنان فرصت‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد. رقابت برای بدست آوردن این مشاغل کمی سخت است، به‌ویژه در مکان‌های محبوب، مانند وین و سالزبورگ؛ اما اگر واجد شرایط TEFL یا TESOL هستید، شانس خوبی برای تضمین موقعیت خود دارید.

شما می‌توانید در یک مدرسه دولتی، آکادمی زبان خصوصی یا دانشگاه تدریس کنید و به دانش‌آموزان مختلف با طیف وسیعی از توانایی‌ها کمک کنید. همچنین می‌توانید به کودکان خردسالی که تازه شروع به یادگیری کرده‌اند یا به متخصصان کسب‌وکار که می‌خواهند مهارت‌های خود را تقویت کنند، آموزش دهید. شورای بریتانیا هر سال حدود 100 پست دستیار آموزش زبان در اتریش را برای حداکثر هشت ماه از 1 اکتبر تا 31 می (دو ترم تحصیلی) ارائه می‌دهد. از طرف دیگر، شما می‌توانید فقط برای یک ترم (از اکتبر تا فوریه یا فوریه تا مه) تدریس کنید. مدت زمان کاری شما، حداقل 13 ساعت در هفته است و حقوق ماهیانه نزدیک به 1250 یورو خواهد بود. این فرصت شغلی معمولا برای افراد با سن کم‌تر از 35 سال در دسترس است.

دوره‌های کارآموزی در اتریش

دوره‌های کارآموزی در اتریش

دوره‌های کارآموزی در اتریش بسیار رایج هستند و از چند هفته تا یک سال طول می‌کشند. فرصت‌های شرکت در کارآموزی، در وب‌سایت‌هایی مانند GoAbroad.com فهرست شده‌اند. اتباع غیر اتحادیه اروپا در صورت برنامه‌ریزی برای شروع دوره کارآموزی خود در اتریش، باید ویزای ملی اتریش (ویزای D) را دریافت کنند. اگر به دنبال شغلی در زمینه علم و فناوری هستید، مؤسسه علم و فناوری (IST) اتریش، اطلاعات لازم را در مورد فرصت‌های سالانه و برنامه تابستانی آن‌ها، به شما ارائه خواهد داد. دولت طرح تورینگ جدیدی را برای دانشجویانی که به دنبال تضمین تجربه کاری بین‌المللی در طول سال تحصیلی 2021/22 هستند، اعلام کرده است. بررسی کنید که دانشگاه شما در این برنامه مشارکت دارد و طرح تورینگ را ارائه می‌دهد.

سایر مشاغل کارآموزی و کارهای تابستانه را می‌توان در وبسایت‌های زیر مشاهده کرد:

 • AIESEC UK – برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اخیر
 • IAESTE UK – برای دانشجویان علوم، مهندسی و هنرهای کاربردی.

الزامات زبان

به عنوان بخشی از برنامه اقدام ملی “NAP”، دولت فدرال اتریش حکم داده است که درک کامل زبان آلمانی در حوزه گفتار و نوشتار، برای موفقیت در حرفه و زندگی اجتماعی در اتریش الزامی است. “Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD)”، یا مدرک زبان اتریشی، سیستم رسمی آزمون اتریش برای زبان آلمانی می‌باشد. شما می‌توانید در مراکز مختلف در بیش از 45 کشور سراسر جهان، در این آزمون شرکت کنید. سایر موسسات و سازمان‌ها نیز دوره‌های مختلف زبان آلمانی را ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به انجمن آموزشگاه‌های زبان اتریش مراجعه کنید.

مزایای کار در اتریش

دلایل بسیاری وجود دارد که افراد خارج از کشور اتریش، این کشور را به عنوان مقصدی برای مهاجرت کاری خود انتخاب می‌کنند.در اولین مرحله، پایتخت اتریش شهر “وین” است که یکی از بهترین شهرها برای زندگی در جهان محسوب می‌شود. علاوه بر این موضوع، خود کشور اتریش، در سال‌های متعددی به عنوان شادترین کشور دنیا برای زندگی رتبه‌بندی شده است. همچنین این کشور، دارای بالاترین دستمزدها و درآمدها در بین کشورهای دنیا است و حداقل حقوق تعیین شده حدود 1500 یورو در ماه است. این قانون از سال 2020 در حال اجرا می‌باشد. یکی دیگر از مزایای کار در اتریش، 5 هفته مرخصی در سال است.

جدا از کیفیت بالای زندگی در این کشور و حقوق‌های بالای آن، اتریش به خاطر چندفرهنگی و پر جنب و جوش بودن و چشم انداز طبیعی بسیار زیبا شناخته شده است. این کشور یک مقصد عالی برای دوستداران فرهنگ و ورزش‌های زمستانی است که آن را به مکانی عالی برای لذت بردن در زمان استراحت تبدیل می‌کند.

اتریش بالاترین نرخ اشتغال ملی را دارد که نزدیک به 71.5% است و این کشور را در رتبه 16 جهانی قرار می‌دهد. با این وجود، اغلب فرصت‌های شغلی بسیاری برای متقاضیان در دسترس وجود دارد. با رشد روزافزون استارت‌آپ‌های مختلف در اتریش و افزایش چشمگیر اقتصاد این کشور، فرصت‌های بیشتری در بازار کار ایجاد می‌شوند.

با این حال، اتریش در رابطه با پذیرفتن افراد جهت مهاجرت کاری، گاها سخت‌گیری‌هایی را اعمال می‌کند. کارفرمایان در اتریش اغلب به استخدام کارمندان و متقاضیان با مهارت و دانش بالا علاقمند هستند. این امر می‌تواند بر سهولت یافتن شغل و استخدام شدن در این کشور تاثیراتی را بگذارد. علاوه بر این موضوع، قوانین ایالتی حکم می‌کنند که تنها 9% از نیروی کار را افراد خارجی و بین‌المللی تشکیل دهند.

درست است که چنین شرایطی در مسیر متقاضیان مهاجرت کاری به اتریش وجود دارد؛ اما علیرغم محدودیت‌های تعیین شده توسط دولت جهت جذب نیروی کار خارجی، یافتن کار در اتریش همیشه انقدر پیچیده نخواهد بود.

شیوه کاریابی در اتریش

افرادی که به دنبال یافتن کار در اتریش هستند می‌توانند از روش‌های مختلفی مانند خدمات مشاغل آنلاین EURES، به دنبال فرصت‌های شغلی در دسترس بگردند. اگرچه که محبوبیت روش‌های استخدام آنلاین در اتریش در حال افزایش است؛ اما تمامی کارفرمایان از این موضوع استقبال نمی‌کنند. بنابراین ممکن است شما گاها مجبور شوید تا به صورت مستقیم با کارفرمای مورد نظر خود مکاتبه کنید.

شما موظف هستید تا هنگام ارسال درخواست خود، رزومه کاری به همراه عکس پیوست شده از خود به همراه گواهی‌های شناسایی ارسال نمائید. توجه داشته باشید که حتما جزئیات مختصری از هر تجربه کاری مرتبط قبلی، کار داوطلبانه و علایق شخصی و همچنین اطلاعات تماس و تحصیلات قبلی خود را درج کنید. رزومه کاری شما باید حداکثر دو صفحه بوده و همراه با یک ترجمه به زبان آلمانی ارسال شود. مصاحبه‌ها ممکن است به صورت آنلاین باشند؛ اما در صورتی که دعوت‌نامه‌ای جهت مصاحبه حضوری دریافت نمودید، به صورت رسمی لباس بپوشید و مطمئن شوید که سرموقع به مصاحبه خود می‌رسید، زیرا کارفرمایان اتریشی به وقت‌شناسی اهمیت بسیاری می‌دهند.

شروع کار در اتریش

هنگامی که شغل رویایی خود را در اتریش پیدا کردید، نگرانی زیادی ندارید جز اینکه کارفرمای خود را شگفت زده کنید. خوشبختانه، کارفرمای شما، شما را در تمام بیمه نامه‌های اجتماعی و درمانی لازم، از جمله بازنشستگی ثبت‌نام می‌کند. با این حال، بهتر است که درباره فرهنگ کسب و کار در اتریش مطالعات لازم را انجام دهید تا بتوانید با آسایش خیال و راحتی بیشتری در فضای این کشور به کار بپردازید. به عنوان، اضافه کاری بیش از حد و تا دیر وقت سر کار ماندن در بیشتر کشورها باعث می‌شود تا شما مشتاق به کار به نظر برسید؛ اما در اتریش چنین موضوعی نتیجه برعکس خواهد داشت. همچنین، مردم اتریش برای حفظ تعادل بین امور کاری و زندگی خود ارزش بسیاری قائل هستند و این موضوع می‌تواند خبر بسیار خوبی برای مهاجران باشد، زیرا از کار کردن تا حد طاقت‌فرسا خبری نخواهد بود.

در نهایت از اینکه با صبوری کامل مطالب این سایت را مطالعه می نمایید کمال تشکر را داریم. شایان ذکر است سایت مهاجرت اتریش نیز اطلاعاتی در اختیار قرار می‌دهد. همکاران و مشاورین ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر پاسخگوی تلفنی و حضوری شما هموطن عزیز، متقاضی مهاجرت کاری به کشور اتریش و آلمان می باشند و با اقتدار به روز ترین قوانین و راه های مهاجرت تحصیلی ، کاری ، سرمایه گذاری کشورهای اروپائی را در دستور کار خویش قرار داده و تا زمان ویزا شدن شما را راهنمایی و یاری می کنند و کل فرآیند ویزای کار اتریش و آلمان را با گارانتی کامل در کمتر از 7 ماه برای شما متقاضی مهاجرت کار به اروپا میسر می کنند.

مالیات کار در اتریش

درآمد سالیانه هر فرد شاغل در اتریش مشمول پرداخت مالیات خواهد بود. مالیات تمام درآمدهای هر شخص با منشاء خارجی و داخلی می‌بایست پرداخت شود. مقدار مالیات بر درآمد بر مبنای درآمد سالیانه مطابق جدول زیر است:

مقدار درآمد شخصمیزان مالیات بر درآمد افراد مطابق با درآمد سالیانه
تا 11 هزار یورو0 درصد
بین 11 تا 18 هزار یورو25 درصد
بین 18 تا 31 هزار35 درصد
بین 31 تا 60 هزار42 درصد
بین 60 تا 90 هزار48 درصد
بین 90 هزار تا یک میلیون یورو50 درصد
بالای یک میلیون یورو55 درصد

افراد خود اشتغال یا کسانی که برای خودشان کار می‌کنند تا سقف ۳۹۰۰ یورو درآمد از پرداخت مالیات معاف هستند. هزینه‌های مربوط به تامین اجتماعی در اتریش نیز معاف از مالیات خواهد بود. هزینه حمل و نقل کارکنان تا حداکثر ۴۰۰ یورو در سال از مالیات معاف است. درآمدهای ناشی از حقوق در طول کریسمس و تعطیلات دیگر مشمول ۶ درصد پرداخت مالیات می‌شوند.

تمام کسانی که مقیم اتریش هستند و بیشتر از ۶ ماه است که در این کشور اقامت دارند باید مالیات خود را به صورت کامل پرداخت کنند و سایر افراد نیز نسبت به مدت زمان اقامت در اتریش از طریق کار مشمول مالیات خواهند بود. مالیات سرمایه گذاری افراد اعم از سود سهام مطابق نرخ ۲۵ درصدی محاسبه ‌می‌شود. همچنین تمام کسانی که در کشور اتریش مشغول به کار هستند باید به عضویت صندوق‌های بازنشستگی در آیند. سهم هر یک از این افراد بر اساس میزان درآمد او مشخص خواهد شد. مطابق قانون کارفرما باید ۱۸ درصد و کارمند می‌بایست ۵ درصد به صندوق بازنشستگی پرداخت کند.

حق بیمه اجتماعی برای کار در اتریش

کسانی که در اتریش مشغول به کار هستند باید بیمه سلامت عمومی‌ داشته باشند. به عبارتی این کارفرمایان هستند که مسئول ثبت نام کارکنان خود در بیمه سلامت عمومی‌ می‌باشند. مقداری از حقوق افرادی که درآمد معینی دریافت می‌کنند به صورت خودکار برای مراقبت‌های بهداشتی آنها کسر خواهد شد. علاوه بر این کارفرمایان می‌بایست بخشی از حق بیمه کارکنان خود را هم پرداخت کنند. هزینه‌های ناشی از مراقبت‌های بهداشتی برای کسانی که از مبلغ معینی درآمد کمتر دارند، افراد معلول، محصلان و کسانی که حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند رایگان خواهد بود. نرخ حق بیمه در سال ۲۰۲۳ مطابق جدول زیر است:

نوع بیمهافراد بیمه شوندهنرخ بیمه
بیمه درمانینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل، مشاغل جدید مطابق قانون بیمه اجتماعی تجاری65/7 درصد
بیمه حوادثنیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل2/1درصد
بیمه بیکارینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل6 درصد
بیمه بازنشستگینیروی کار خدماتی، کارگران یقه سفید، نیروی کار مستقل8/22 درصد و مشاغل جدید  5/18درصد

سخن پایانی

کشور اتریش در قلب اروپا و در مجاورت کشورهای صنعتی قدرتمندی نظیر آلمان قرار گرفته است که با آن مراودات دارد. این کشور با نرخ بیکاری پایین خود میزبان بسیاری از متقاضیان بین المللی است. دریافت ویزای کار اتریش برای کارگران و متخصصان با تجربه و متخصص در کار خود کار چندان سختی نبوده و باید این افراد حتما مدرک زبان آلمانی داشته باشند. توجه داشته باشید که دریافت این ویزا منوط به داشتن پیشنهاد شغلی است. اگر شما هم قصد مهاجرت دارید، حتما برای مشاوره در زمینه شرایط مهاجرت به اتریش از طریق کار با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت کاری به اتریش

1-حداقل میزان حقوق کارگران ساده در اتریش چقدر است؟

میزان حداقلی حقوق به صورت رسمی‌در کشور اتریش وجود ندارد اما می‌توان آن را تا ۱۵۰۰ یورو در ماه برآورد کرد.

2- هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری اتریش چقدر است؟

برای درخواست ویزای کاری اتریش جمعاً باید ۱۶۰ یورو پرداخت کنید

3- دریافت ویزای کاری اتریش چگونه است؟

برای دریافت ویزای کاری اتریش باید از یک کارفرمایی معتبر در این کشور دعوت نامه داشته باشید.

4- متوسط دستمزد در وین چقدر است؟

دستمزد افراد شاغل در وین به طور متوسط حدود 2800 یورو در ماه است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *