تحصیل در اسپانیا

فهرست مطالب

در سال‌های گذشته کشور اسپانیا به دلیل داشتن آب و هوای مطلوب، هزینه‌های کم زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، صدور راحت‌تر ویزای شینگن، داشتن دانشگاه‌های تراز برتر در جهان و … دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جلب کرده است. اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور کار سخت و پیچیده‌ای نیست و دانشگاه‌های این کشور بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌کنند. تحصیل در اسپانیا یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است به همین دلیل تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور بسیار زیاد است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

دانشجویانی که ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کرده‌اند به دلیل کیفیت بالای سطح علمی دانشگاه‌های این کشور از بهترین امکانات آموزشی و تحصیلی برخوردار می‌شوند و پس از فارغ التحصیلی نیز به راحتی می‌توانند جذب بازار کار شوند. گفته می‌شود که 35 تا از دانشگاه‌های این کشور در میان 1500 دانشگاه برتر جهان از نظر رتبه بندی QS قرار دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با اطلاعاتی که کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی اصطهباناتی درباره مهاجرت تحصیلی به اسپانیا برای شما تهیه کرده‌اند بیشتر آشنا شویم.

جمعیت کشور اسپانیا47.420.000 نفر
تعداد کل دانشجوها در اسپانیا1.548.369 نفر
تعداد دانشجویان بین المللی در اسپانیا195.000 نفر
تعداد دانشگاه‌ها در سراسر اسپانیا79 (57 دولتی و 22 خصوصی)
تعداد دانشگاه‌های برتر اسپانیا در سطح جهانی35

مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

تحصیل و زندگی در این کشور مزایای زیادی برای مهاجران به همراه دارد که در ادامه به معرفی مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

 • رفتار خوب مردم این کشور نسبت به مهاجران
 • ارزان بودن هزینه‌های تحصیل
 • ارزان بودن هزینه‌های زندگی و مسکن در این کشور
 • کیفیت بالای زندگی دانشجویی و وجود تفریحات زیاد برای اوقات فراغت
 • آب و هوای مطلوب مدیترانه ای
 • استخدام شدن در موقعیت شغلی مورد نظر پس از فارغ التحصیلی

پاسخ برخی از سوالات و دغدغه های شما درباره مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های اسپانیا را دارند همواره دغدغه‌های زیادی درباره نحوه اپلای کردن، روند دریافت ویزا، هزینه‌های تحصیل و … دارند که پاسخ به این سوالات به آنها کمک می‌کند تا برای آینده تحصیلی خود برنامه ریزی بهتری داشته باشند. در این بخش به برخی از متداول‌ترین سوالات پاسخ می‌دهیم:

آیا تحصیل در اسپانیا رایگان است؟

تحصیل در اسپانیا به طور کامل رایگان نیست اما نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است. هزینه‌ی تحصیل در این کشور بستگی به رشته تحصیلی، دانشگاه و مقطع مورد نظر دارد و از سالی 1000 یورو شروع می‌شود.

آیا برای تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی وجود دارد؟

هر مقطعی شرایط سنی مخصوص به خود را دارد اما برای کارشناسی بهتر است دانشجویان تا 25 سال و برای کارشناسی ارشد تا 30 سالگی درخواست بدهند.

آیا تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا نیاز به مدرک زبان دارد؟

بله. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیاز به مدرک اسپانیایی و تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد.

آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند همزمان با تحصیل کار کنند؟

بله. دانشجویان در صورت داشتن مجوز کار می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند.

آیا امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین در دانشگاه‌های اسپانیا وجود دارد؟

بله. دانشگاه‌های این کشور کلاس‌های مقطع کارشناسی ارشد را به صورت انلاین نیز برگزار می‌کنند.

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا تسلط به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی و ارائه مدارک این زبان‌ها می‌باشد. اما در این کشور کالج‌هایی هم وجود دارند که برای جذب دانشجویان خارجی مدرک زبان نمی‌خواهند چرا که خود همزمان با ارائه دروس مربوط به رشته‌های تحصیلی، دوره‌های زبان نیز برای داوطلبان برگزار می‌کنند. برای اطلاع از لیست اینگونه کالج‌ها می‌توانید با وکلای مهاجرتی و یا موسسات مهاجرتی قابل اعتماد در ارتباط باشید.

دانشگاه های اسپانیا

کشور اسپانیا به طور کلی 79 دانشگاه دارد که 57 تا از آنها دانشگاه‌های دولتی هستند که زبان تدریس آنها اسپانیایی می‌باشد و 22 دانشگاه دیگر خصوصی هستند که معمولا زبان تدریس در آنها انگلیسی می‌باشد. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل را دارند بسته به دانشگاه مورد نظر خود باید به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا اسپانیایی مسلط باشند. بسیاری از این دانشگاه‌ها با استانداردهای جهانی هماهنگ هستند و 14 تا از آنها در میان 500 دانشگاه برتر جهان دیده می‌شوند.

نام دانشگاهشهررتبه در اسپانیارتبه بندی QS جهانی
دانشگاه پمپئو فابرابارسلونا1156
دانشگاه خودمختار بارسلونابارسلونا2170=
دانشگاه ملی بارسلونابارسلونا3193=
دانشگاه ناواراپامپلونا4300- 251
دانشگاه مستقل مادریدمادرید5350- 301
دانشگاه رامون یوی (لولی)بارسلونا6500- 401
دانشگاه والنسیاوالنسیا7500- 401
دانشگاه مرکزی کاتالونیابارسلونا8500- 401
دانشگاه CEUبارسلونا، مادرید، والنسیا9600- 501
دانشگاه کومپلوتنسه مادریدمادرید10600- 501

مردم اسپانیا بسیار خونگرم هستند و تفریحات زیادی دارندحال و هوای تحصیل در اسپانیا چگونه است؟

فضای تحصیل در دانشگاه‌های اسپانیا ممکن است با دیگر کشورهای اروپایی همچون انگلستان و یا آلمان متفاوت باشد.

پوشیدن لباس رسمی در دانشگاه‌های این کشور اجبار نیست و معمولا دانشجویان با لباس‌های نیمه رسمی و یا غیر رسمی (تیشرت و جین) در کلاس‌های خود حاضر می‌شوند. به طور معمول روابط استاد-دانشجویی در این کشور کمتر رسمی است و استادان علاقه دارند تا دانشجویان را با نام کوچک خود صدا بزنند. همچنین در هنگام برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارهای آموزشی، بحث‌های داغ و جنجالی میان استادان و دانشجویان شکل می‌گیرد و آنها در فضایی شاد و صمیمی یکدیگر را به چالش می‌کشند. برخی از دانشجویان بین المللی گاهی نمی‌توانند تشخیص دهند که چه کسی به چه کسی آموزش می‌دهد! در این کشور حتی نوع امتحانات نیز متفاوت است بدین صورت که در پایان هر ترم از دانشجویان امتحانات شفاهی و یا کتبی با پاسخ‌های تشریحی گرفته می‌شود و دانشجویان در نوشتن پاسخ سوالات محدودیتی ندارند.

مردم اسپانیا بسیار گرم و صمیمی هستند و رفتارهای زننده‌ای نسبت به مهاجران ندارند. این کشور سرشار از فرهنگ غنی، تاریخی پر بار، شاهکارهای هنری و معماری بیشمار، غذاهای متنوع و … است به همین دلیل زندگی در اسپانیا به هیچ وجه کسل کننده و حوصله سر بر نیست و دانشجویان بین المللی در طول مدت تحصیل خود در این کشور کارهای زیادی را می‌توانند تجربه کنند. آب و هوای متعادل این کشور به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از پایان کلاس‌های روزانه‌ی خود و یا در آخر هفته‌ها به تفریحات ساحلی، بازدید از مکان‌های تاریخی، کافه گردی، شرکت در جشن‌ها و مهمانی‌های دانشجویی و … بپردازند. علاوه بر این تفریحات، دانشجویانی که نیاز به تامین هزینه‌های زندگی خود در این کشور دارند می‌توانند پس از کلاس‌های خود به کار دانشجویی بپردازند و درآمد داشته باشند.

رشته های تحصیلی در اسپانیا

قبل از هرگونه اقدام جدی برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا دانشجویان موظفند تا رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. انتخاب رشته تحصیلی مناسب به دلیل داشتن بازار کار خوب بسیار اهمیت دارد چرا که دانشجویان سختی‌های بسیاری را برای درس خواندن در یک کشور دیگر تحمل می‌کنند و هزینه‌های گزافی را صرف این کار می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از رشته‌های پرطرفدار و دارای بازار کار مناسب در اسپانیا می‌پردازیم:

محبوب ترین رشته های تحصیلیزیر مجموعه ها
رشته های فنی -مهندسیمهندسی عمران- مهندسی مخابرات- مهندسی انرژی- مهندسی برق- مهندسی معماری- مهندسی کامپیوتر- مهندسی مکانیک- مهندسی پزشکی- مهندسی صنایع- مهندسی شیمی- مهندسی فناوری اطلاعات- مهندسی کشاورزی
رشته های علوم پزشکیپرستاری- پزشکی- داروسازی- دندانپزشکی- بینایی سنجی- فیزیوتراپی
رشته های مدیریتMBA- مدیریت گردشگری- مدیریت مهمانداری

هزینه تحصیل در اسپانیا

درست است که هزینه‌های مربوط به تحصیل در اسپانیا نسبتا ارزان است اما به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و … بستگی دارد. آگاه بودن به این هزینه‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا برنامه ریزی بهتری برای مدیریت مالی داشته باشند و هزینه‌های خود را بودجه بندی کنند. در جدول زیر به میانگینی از شهریه دانشگاه‌های دولتی اشاره کرده‌ایم. برای اطلاع از جزییات بیشتر درباره شهریه‌ها توصیه می‌کنیم تا به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

مقطع تحصیلیمیزان شهریه سالانه به یورو (مراکز دولتی)میزان شهریه سالانه به دلار (مراکز دولتی)
کارشناسی1000 تا 4000 یورو1123 تا 4500 دلار
کارشناسی ارشد1000 تا 3500 یورو1123 تا 3930 دلار
دکتری22 تا 36 یورو به ازای هر ECTS24 الی 40 دلار به ازای هر ECTS
مدارس24000 تا 40000 یورو26970 تا 44940 دلار

تحصیل در اسپانیا در مقاطع مختلف

شرایط تحصیل در هر مقطع تحصیلی در اسپانیا متفاوت از مقطع دیگری است اما به طور کلی می‌توان گفت که اولین گام برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آن است. هر دانشگاه شرایط و مقررات خاص خود را برای پذیرش دانشجویان بین المللی دارد که متقاضیان قبل از اپلای باید تمامی این مقررات را مطالعه کرده و مطابق با آن پیش روند. در ادامه شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در اسپانیا را با هم بررسی می‌کنیم:

شهریه دانشگاه‌ها به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی دانشجویان بستگی داردتحصیل کارشناسی در اسپانیا

در مقطع کارشناسی بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا دوره‌های خود را به زبان اسپانیایی ارائه می‌کنند و تعداد بسیار کمی از دانشگاه‌ها دروس کارشناسی را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند به همین دلیل متقاضیان گزینه‌های زیادی برای انتخاب دانشگاه انگلیسی زبان ندارند. گام اول برای گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها و کسب نمره قبولی است. در این آزمون‌ها از مباحث مختلفی مانند زبان اسپانیایی، زبان انگلیسی، ریاضیات، فیزیک، شیمی و … سوالات چهارگزینه‌ای طرح می‌شود که داوطلبان باید به آنها پاسخ دهند.

پس از قبولی در آزمون ورودی، متقاضیان با توجه به عملکرد خود و نمره‌ای که در این آزمون کسب کرده‌اند می‌توانند انتخاب رشته کنند. طبیعتا برای قبولی در رشته‌های مهندسی نیاز است تا دانشجویان در درس‌های مربوط به علوم پایه امتیاز بیشتری را کسب کرده باشند یا مثلا برای انتخاب رشته‌های مربوط به هنر داوطلبان باید عملکرد بهتری در درس‌های هنرهای زیبا، موسیقی و … داشته باشند. بنابراین اگر علاقمند به تحصیل در یک رشته‌ی خاصی هستید لازم است تا ازقبل بدانید که کدام یک از درس‌ها تاثیر بیشتری بر روی آن رشته دارند.

تحصیل در مقطع کارشناسی عموما 3 سال طول می‌کشد اما برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر ارائه‌ی دوره‌ی اصلی، گرایش‌های دیگری از رشته تحصیلی مورد نظر دانشجویان را نیز به طور همزمان تدریس می‌کنند که دانشجویان با شرکت در این دوره‌ها و پس از 5 سال تحصیل، می‌توانند در 2 گرایش مختلف مدرک لیسانس بگیرند. برای مثال داوطلبان می‌توانند 2 لیسانس جهانی تجارت بین الملل و روابط بین الملل را از یک دانشگاه در اسپانیا دریافت کنند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیتا 22 سال
مدرک زبان مورد نیازبسته به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی الزامی است.
رشته های تحصیلی موجود در مقطع کارشناسیتمامی رشته ها
هزینه تحصیل در کارشناسی اسپانیادر دانشگاه‌های دولتی: سالانه 757 تا 8000 یورو

در دانشگاه‌های خصوصی: سالانه 3800 تا 22000 یورو

بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسیندارد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا از پرتقاضاترین مقاطع تحصیلی به شمار می‌رود. گرفتن پذیرش در این مقطع نیازی به آزمون ورودی ندارد اما داوطلبان باید دارای مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر باشند. دانشجویان برای اپلای کردن از دانشگاه مورد نظرشان باید تمامی مدارک خواسته شده را از 2 تا 3 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی به مسئولین دانشگاه ارسال کنند و منتظر نتیجه بمانند. داشتن ریزنمرات و معدل بالا، عملکرد تحصیلی عالی در دوره لیسانس، داشتن توصیه نامه از اساتید قبلی و … شانس دانشجویان برای گرفتن پذیرش را افزایش می‌دهند. در صورت تایید مدارک دانشجویان و موافقت دانشگاه با پذیرش آنها، متقاضیان باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنند و با رزرو وقت مصاحبه حضوری و شرکت در آن، منتظر صدور ویزا باشند.

فرایند اخذ ویزا معمولا یک ماه طول می‌کشد.

طول دوره‌ی کارشناسی ارشد در اسپانیا به طور میانگین 2 سال است که در این مدت دانشجویان می‌توانند در حین درس خواندن به کار پاره وقت نیز بپردازند و مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارند. اگر دانشجویان به همراه همسر خود به این کشور آمده باشند، همسران آنها به صورت تمام وقت در این کشور کار کنند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیتا 30 سال
مدرک زبان مورد نیازبسته به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی الزامی است. (داشتن مدرک لازم نیست و سطح زبان دانشجویان در روز مصاحبه توسط افسر مهاجرتی تعیین می‌شود.)
رشته های تحصیلی پرطرفدار در مقطع کارشناسیروزنامه نگاری/گزارشگری، آموزش پیشرفته انگلیسی، اقتصاد، تبلیغات، باستان شناسی، تاریخ هنر، علوم هوا-فضا، زبان شناسی، حسابداری، میکروبیولوژی
هزینه تحصیل در کارشناسی اسپانیا سالانه 757 تا 32000 یورو
بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسیبورسیه های مختلفی ارائه می‌شود

تحصیل دکتری در اسپانیا

تحصیل دکتری در تمامی دانشگاه‌های اسپانیا امکان پذیر است و بیشتر دانشگاه‌ها واحدهای مربوط به دکتری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند اگرچه برخی از دانشگاه‌ها نیز این دوره را به زبان اسپانیایی تدریس می‌کنند. به طور کلی دوره دکتری 3 سال طول می‌کشد که در قسمت اول آن دانشجویان باید 60 واحد درسی را پاس کنند و سپس تحت نظارت یک استاد راهنما به انجام کارهای پژوهشی مربوط به رشته‌ی تحصیلی خود بپردازند.

برای گرفتن پذیرش دکتری از دانشگاه‌های اسپانیا متقاضیان باید مدارک لیسانس و فوق لیسانس خود را به همراه ریزنمرات و معدل به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. هرچه عملکرد تحصیلی دانشجویان در سال‌های گذشته بهتر باشد و تعداد مقالات بیشتری را در مجلات علمی معتبر منتشر کرده باشند، شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش دارند. همچنین دانشجویان موظفند تا از اساتید قبلی خود توصیه نامه‌ای را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. در صورت موافقت دانشگاه، متقاضیان باید با در دست داشتن نامه پذیرش به سفارت اسپانیا در ایران مراجعه کنند و برای گرفتن ویزا اقدام کنند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل دکتری در اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیتا 45 سال
مدرک زبان مورد نیازبسته به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی الزامی است. (داشتن مدرک لازم نیست و سطح زبان دانشجویان در روز مصاحبه توسط افسر مهاجرتی تعیین می‌شود.)
رشته های تحصیلی پرطرفدار در مقطع کارشناسیتمامی رشته ها
هزینه تحصیل در کارشناسی اسپانیا سالانه 100 تا 500 یورو
بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسیبورسیه های مختلفی ارائه می‌شود

تحصیل دکتری در اسپانیا بسیار ارزان و مقرون به صرفه استتحصیل پزشکی در اسپانیا

علاوه بر رشته‌هایی که در حوزه‌ی علوم انسانی، فنی-مهندسی، مدیریت و حقوق و … در دانشگاه‌های اسپانیا تدریس می‌شوند، تحصیل پزشکی در اسپانیا نیز امکان پذیر است و متقاضیان زیادی دارد. برای قبولی در رشته‌های پزشکی نیز داوطلبان باید در ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنند و با توجه به نمره‌ی کسب شده، رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب کنند. دانشگاه‌های بسیاری در اسپانیا به ارائه‌ی رشته‌ی پزشکی می‌پردازند اما تنها چند تا از آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیتا 22 سال
مدرک زبان مورد نیازبسته به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی الزامی است. (داشتن مدرک لازم نیست و سطح زبان دانشجویان در روز مصاحبه توسط افسر مهاجرتی تعیین می‌شود.)
هزینه تحصیل در پزشکی اسپانیاشهریه دانشگاه‌های دولتی: سالانه 2800 یورو

شهریه دانشگاه‌های خصوصی: سالانه 17000 یورو

بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسیندارد
دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایراندانشگاه ناوارا، دانشگاه خود مختار مادرید، دانشگاه خودمختار بارسلونا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه بارسلونا، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

درست مانند سایر رشته‌های تحصیلی، تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا نیز به هر 2 زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر است که طبیعتا گزینه‌ی اول مربوط به دانشگاه‌های دولتی می‌شود. به طور کلی طول دوره‌ی تحصیل در این رشته 5 سال است که در این مدت دانشجویان ابتدا دروس تئوری را پاس می‌کنند و سپس در مراکز درمانی دوره‌های کارورزی را می‌گذرانند. برای قبولی در رشته‌ی دندانپزشکی نیز داوطلبان باید در امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر خود قبول شوند تا بتوانند از آن پذیرش بگیرند. از دیگر شرایط لازم برای قبولی در این رشته داشتن عملکرد تحصیلی خوب و معدل بالا در دوران دبیرستان می‌باشد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیتا 22 سال
مدرک زبان مورد نیازبسته به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر داشتن تسلط نسبی به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی الزامی است. (داشتن مدرک لازم نیست و سطح زبان دانشجویان در روز مصاحبه توسط افسر مهاجرتی تعیین می‌شود.)
هزینه تحصیل در پزشکی اسپانیاشهریه دانشگاه‌های دولتی: سالانه 1200 یورو

شهریه دانشگاه‌های خصوصی: سالانه تا 15000 یورو

بورسیه تحصیلی ارائه شده در مقطع کارشناسیندارد
دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایراندانشگاه ناوارا، دانشگاه خود مختار مادرید، دانشگاه خودمختار بارسلونا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه بارسلونا، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

تحصیل رایگان پزشکی در اسپانیا

همانطور که در قسمت‌های قبلی مشاهده کردید، تحصیل رشته پزشکی در اسپانیا اگر در دانشگاه‌های دولتی صورت گیرد، هزینه‌ی بسیار کمی در بردارد. بنابراین برای اینکه بتوانید از مزایای تحصیل پزشکی در یک دانشگاه دولتی بهره مند شوید و هزینه‌های تحصیل شما تقریبا رایگان باشد لازم است تا به زبان اسپانیایی مسلط باشید. هزینه‌های تحصیل پزشکی در این دانشگاه‌ها به قدری کم است که در مقایسه با دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا و یا دیگر کشورها رایگان محسوب می‌شود.

تحصیل در کالج های اسپانیا

در اسپانیا کالج‌ها به مراکز و یا موسسات آموزشی اطلاق می‌شود که دوره‌های آموزشی سطح سوم را ارائه می‌دهند و افراد را برای ورود به بازار کار و یا دانشگاه آماده می‌کنند. به طور معمول دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره دبیرستان می‌توانند وارد کالج شوند و با توجه به علاقه و توانمندی‌های خود دوره‌های مربوطه را پاس می‌کنند. برخی از این کالج‌ها دروس خود را به زبان انگلیسی و یا زبان اسپانیایی تدریس می‌کنند بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای تحصیل در کالج‌ها حتما به سایت آنها مراجعه کنید و از لزوم ارائه مدرک زبان اطمینان حاصل کنید.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های اسپانیاتوضیحات
محدودیت سنیاز 16 سال به بالا
مدرک زبان مورد نیازبرخی از کالج ها نیاز به مدرک زبان اسپانیایی دارند و برخی دیگر مدرک زبان انگلیسی را از متقاضیان درخواست می‌کنند. تعدادی از کالج‌ها نیز مدرکی نمی‌خواهند و قبل از شروع ترم تحصیلی، دوره‌های زبان را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.
هزینه تحصیل در کالج های مختلف اسپانیاشهریه کالج زبان TANDEM: 1500 الی 4500 یورو

شهریه کالج BAU بارسلونا: 1000 الی 8500 یورو

شهریه کالج بین المللی مادرید: از 960 یورو

افرادی که تابعیت اسپانیا را دارند، فرزندانشان حق تحصیل رایگان در مدارس این کشور را دارندتحصیل در مدارس اسپانیا

تحصیل در مدرسه برای افراد 6 تا 16 سال در اسپانیا اجباری می‌باشد و به طور کلی مدارس این کشور به 3 نوع دولتی، نیمه خصوصی و بین المللی تقسیم می‌شود که تحصیل در مدارس دولتی رایگان است. کودکان می‌توانند از سن 3 سالگی به مهد کودک بروند و قبل از شروع دبستان دوره‌های پیش دبستانی را بگذرانند. دانش آموزان از سن 6 سالگی تا 12 سالگی دوران دبستان خود را می‌گذرانند و در این مقطع علاوه بر یاد گرفتن خواندن، نوشتن، ریاضیات، علوم و … مهارت‌هایی از جمله روابط اجتماعی، احترام به ارزش‌ها و فرهنگ‌های جامعه و مراقبت از محیط زیست را نیز می‌آموزند. از سن 12 تا 16 سال دانش آموزان دوره دبیرستان خود را سپری می‌کنند که در این مقطع برخی از دروس اجباری هستند و برخی دیگری اختیاری اند و دانش آموزان با توجه به علاقه و استعدادهای خود این واحدهای درسی را انتخاب می‌کنند.

انواع مدارس در کشور اسپانیامیزان شهریه
مهد کودکماهانه 310 یورو
پیش دبستانیبرای افرادی که تابعیت اسپانیا را دارند رایگان است.
مدارس دولتیبرای افرادی که تابعیت اسپانیا را دارند رایگان است.
مدارس بین المللی24000 الی 42000 یورو

بورس تحصیلی اسپانیا

همانطور که در قسمت‌های قبلی نیز اشاره کردیم بورسیه تحصیلی اسپانیا شامل حال دانشجویان واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا آنها بتوانند تجربه‌ی تحصیل رایگان در اسپانیا را داشته باشند.

برای تحصیل رایگان در اسپانیا بنیادهای زیادی در اروپا و اسپانیا وجود دارند که بخشی و یا تمام هزینه‌های تحصیل دانشجویان را تامین می‌کنند و آنها را تحت حمایت مالی خود قرار می‌دهند. مهم‌ترین این بورسیه‌ها عبارتند از:

انواع بورسیه هامبلغ بورسیه
بیمه اراسموس موندوسبسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.
بورسیه وزارت فرهنگ و آموزش کشور60 تا 1500 یورو از شهریه دانشگاه
بورسیه دولتی کشور اسپانیابسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.
بورسیه UIC بارسلونبسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.
بورسیه دانشگاه گرانادابسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.
دانشگاه اروپایی آتلانتیکبسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.
بورسیه مرکز تحقیقات ژنومیبسته به شرایط دانشجویان بخشی و یا تمام شهریه دانشگاه را در بر می‌گیرد.

به علاوه 600 یورو حمایت مالی از دانشجویان

مراحل اپلای برای دانشگاه های اسپانیا

متقاضیان دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا برای موفقیت در دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی لازم است تا مراحل زیر را طی کنند:

 • انتخاب دانشگاه مورد نظر توسط متقاضیان
 • انتخاب رشته تحصیلی مورد علاقه متقاضیان که توسط دانشگاه مقصد ارائه می‌شود
 • مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر و اطلاع از مدارک مورد نیاز و ددلاین ثبت نام
 • تهیه و جمع آوری مدارک خواسته شده توسط دانشگاه از جمله مدارک تحصیلی مقاطع قبلی، مدرک زبان، توصیه نامه از اساتید قبلی و …
 • تکمیل فرم ثبت نام و ارسال مدارک
 • پرداخت هزینه ثبت نام که این هزینه در هر دانشگاه متفاوت است
 • دریافت نتیجه از مسئولین دانشگاه از طریق ایمیل
 • اقدام برای ثبت نام ترم جدید در صورت موافقت با پذیرش دانشجویان از سوی دانشگاه
 • انتخاب محل اقامت در اسپانیا توسط دانشجویان (خوابگاه و یا آپارتمان شخصی)
 • مراجعه به سفارت برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

آزمون های های لازم برای پذیرش از دانشگاه های اسپانیا

آزمون‌ها و پروسه پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیا یک فرآیند مهم و جدی است که بر اساس رشته تحصیلی و سطح تحصیلات تعیین می‌شوند. رایج‌ترین آزمون‌ها عبارتند از:

1. Selectividad (EBAU)

این آزمون یک نوع آزمون ملی است که پس از پایان دوره دبیرستان (Bachillerato) برگزار می‌شود. داوطلبان در زمینه‌های مختلف ریاضیات، علوم، ادبیات و زبان‌ها آزمون می‌دهند. نمره حاصل از این آزمون به‌عنوان یکی از معیارهای اصلی برای ورود به دانشگاه‌ها درنظر گرفته می‌شود. دانشگاه‌های برتر در بهترین شهرهای دانشجویی اسپانیا، برای افرادی که قصد تحصیل در اسپانیا دارند، این چنین آزمون‌های ورودی را تدارک می‌بینند.

2. آزمون ورود به دانشگاه (Pruebas de Acceso a la Universidad – PAU)

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به‌جای Selectividad از این آزمون استفاده کنند. PAU نیز شامل موارد مختلفی از جمله آزمون‌های کتبی و شفاهی در زمینه‌های مختلف می‌شود.

برای دوره‌های کارشناسی ارشد، معمولا آزمون‌های ورود به مقطع کارشناسی ارشد (Pruebas de Admisión a Estudios de Posgrado – PAEP) اجرا می‌شود. این آزمون‌ها شامل آزمون‌های علمی، مصاحبه یا تحقیقات مستقل می‌شود که به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را نشان دهند.

حال که با این چنین آزمون‌های رایج آشنا شدید، در ادامه جداولی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که اطلاعات کامل‌تری را در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار می‌دهد. با توجه‌به این موارد و ارائه یک گپ تحصیلی عالی، تحصیل در اسپانیا به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

آزمون‌ پذیرش در رشته پزشکی دانشگاه‌های اسپانیا

مرحله آزموننام آزمونسازمان برگزار کنندهمیزان پذیرش در دانشگاه‌های اسپانیامناطق و دانشگاه‌های پذیرفته‌کننده
پذیرش پزشکیBMAT (آزمون پذیرش پزشکی زیستی)Cambridge Admissions Testingبالا و گستردهدانشگاه‌های مختلف در اسپانیا، انگلستان، آسیا و اروپا
پیش‌ثبت‌نامالزامی برای تمام متقاضیانموسسه درخواست‌های دانشجویان در سراسر کشور
ارزیابی نمراتحداقل نمره قبولی: 12.5بر اساس عملکرد تحصیلی متقاضیان

پس از قبولی در آزمون و به اتمام رساندن تحصیل پزشکی در اسپانیا، کافی‌است کار پس از تحصیل در اسپانیا را برگزینید تا بتوانید این کشور را به محل زندگی دائمی خود تبدیل کنید. برای انجام این‌کار، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را با استفاده از نکات مربوط به مراجع قانونی تبدیل به ویزای کاری کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان مطرح اصطهباناتی ارتباط برقرار سازید.

آزمون برای ورود به دانشگاه‌های اسپانیا

معیاردرصدحداکثر امتیازاهمیت
ریز نمرات دبیرستان60% بالا
آزمون PCE40% بالا
مجموع100%14  امتیاز 

برای تحصیل در اسپانیا می‌توانید از خوابگاه دانشجویی در اسپانیا استفاده کنید یا با اجاره یک واحد که می‌تواند یک سوئیت یا آپارتمان باشد، تجربه یک زندگی تازه را بچشید.

چه به‌دنبال ویزای همراه دانشجویی باشید یا هر نوع ویزای تحصیلی دیگر، لازم است بهترین اطلاعات در رابطه با نحوه اپلای کردن و میزان موردنیاز نمره قبولی در آزمون‌ها را بدانید. در این زمینه، کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهند داد.

ارزشیابی مدارک تحصیلی ایران در اسپانیا

کشورهای مختلف معیارهای خاصی برای پذیرش و یا عدم پذیرش مدارک دانشگاهی متقاضیان دارند. بسیاری از سایت‌ها وجود دارند که با مراجعه به آنها می‌توان مدارک دانشگاهی متعلق به دانشجویان را بارگزاری کرد و ارزش آن را در کشور مقصد بررسی کرد. برخی از این وبسایت‌ها عبارتند از:WES ،uni-assist ،ECE ،ZAB ، anabin و ECTST. وبسایت مخصوص ارزشیابی مدارک در اسپانیا http://www.msrt.ir/sites/Grad_Dept/2 می‌باشد.

معادل سازی مدرک تحصیلی در اسپانیا

به طور کلی به روند تطبیق مدارک دانشگاهی در کشورهای خارجی، معادل سازی مدارک گفته می‌شود. انجام این فرایند برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و یا کار در بازار کار اسپانیا را دارند ضروری است. برخی از کشورها برای انجام معادل سازی از متقاضیان آزمون می‌گیرند. اما در کشور اسپانیا این آزمون ضرورتی ندارد و فقط کافیست تا مدارک خواسته شده از سوی سازمان‌های مربوطه به زبان اسپانیایی ترجمه شوند و به این سازمان‌ها تحویل داده شوند. همچنین معادل سازی برخی از رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی و دندانپزشکی نیاز به ارائه مدرک زبان اسپانیایی توسط متقاضیان دارد.

معادل سازی مدارک برای رشته های پزشکی بسیار مهم استویزای تحصیلی اسپانیا و نحوه اخذ آن

دانشجویانی که موفق به کسب پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های اسپانیا شوند، با در دست داشتن نامه پذیرش می‌توانند به سفارت این کشور مراجعه کنند و برای دریافت ویزا اقدام نمایند. مراحل اخذ ویزا عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • ارائه عکس‌های پاسپورتی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه مقصد
 • ارائه مدارک تحصیلی قبلی و ترجمه آنها
 • ارائه بیمه درمانی برای دانشجویان
 • داشتن تمکن مالی کافی (1000 یورو در ماه برای سال اول تحصیلی)
 • اثبات رزرو محل اقامت در اسپانیا
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا (80 یورو)

هزینه زندگی در اسپانیا

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را دارند باید بدانند که علاوه بر هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی روزمره را نیز برای مدیریت مالی باید لحاظ کنند. گفته می‌شود که به طور میانگین با خرج 1000 یورو در ماه می‌توان زندگی خوبی را در این کشور تجربه کرد. در جدول زیر به هزینه‌ی برخی از اقلام مصرفی روزانه در این کشور می‌پردازیم:

اقلام و خدمات مصرفی روزمرهقیمت
یک وعده غذا در رستوران ارزان12 یورو
یک وعده مک دونالد8 یورو
شیر یک لیتری3.45 یورو
یک قرص نان 500 گرمی1 یورو
یک کیلوگرم فیله مرغ3.05 یورو
بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی1.5 یورو
کارت ماهانه حمل و نقل عمومی35 یورو
هر لیتر بنزین6.16 یورو
شهریه باشگاه38 یورو
بلیط سینما8 یورو
کتاب، لوازم آموزشی900 یورو در سال

شرایط تحصیل در اسپانیا

هر چند که شرایط تحصیل در کشور اسپانیا بسته به دانشگاه‌ مورد نظر، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی متفاوت است اما به طور کلی می‌توان گفت که شرایط زیر برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور لازمند:

 • گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا اسپانیایی
 • داشتن سوابق تحصیلی درخشان
 • داشتن تمکن مالی کافی

شرایط سنی تحصیل در اسپانیا

به طور کلی می‌توان گفت که در هیچ جای دنیا محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل وجود ندارد و افراد در هر سنی می‌توانند درس بخوانند. اما در این بخش ما به بررسی بهینه‌ترین سن برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در اسپانیا می‌پردازیم:

مقطع تحصیلیمحدودیت سنی
دبیرستانحداکثر 16 سال
کارشناسی18 تا 26 سال
کارشناسی ارشد25 تا 35 سال
دکتریتا 45 سال

شرایط تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که مدرک دیپلم دارید و قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را دارید پیشنهاد می‌کنیم که این قسمت را مطالعه کنید. تحصیل در کالج‌های اسپانیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست چرا که با گذراندن دوره‌های مربوط به رشته‌ تحصیلی خود در کالج، هم برای ورود به دانشگاه و گذراندن دوره‌های آکادمیک در سطوح بالاتر آماده می‌شوید و هم سطح زبان خود را تقویت می‌کنید. اما نکته قابل توجه این است که برای ورود به کالج‌های اسپانیا در ابتدا باید مدرک دیپلم شما معادل سازی شود و سپس در آزمون ورودی Selectividad شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید.

حداقل معدل برای تحصیل در اسپانیا

به طور دقیق نمی‌توان گفت که دانشگاه‌های اسپانیا عدد خاصی را برای قوانین پذیرش در نظر گرفته باشند. اما چیزی که مشخص است این است که هرچه ریزنمرات و معدل دانشجویان در مقاطع قبلی بالاتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش دارند. به طور کلی دانشگاه‌های دولتی این کشور برای پذیرش مقطع لیسانس معدل بالای 14 و برای پذیرش مقطع فوق لیسانس معدل بالای 15 را قبول می‌کنند.

شرایط ادامه تحصیل در اسپانیا

دانشجویانی که در هر یک از مقاطع در مدارس و یا دانشگاه‌های اسپانیا درس بخوانند، پس از فارغ التحصیلی در صورتی که مایل به ادامه تحصیل در این کشور باشند می‌توانند برای گرفتن پذیرش در مقطع بعدی از دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنند. اگر موفق به این کار شوند، دانشجویان برای تمدید ویزای تحصیلی خود، باید با در دست داشتن مدارک و نامه پذیرش به اداره مهاجرت اسپانیا مراجعه کنند و ویزای خود را تمدید کنند.

راحت ترین دانشگاه های اسپانیا برای پذیرش

رقابت یر سر گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های دولتی اسپانیا به سبب رایگان بودن تحصیل در آنها و همچنین سطح کیفیت بالایی که دارند بسیار زیاد است و بیشتر آنها آزمون ورودی دارند بنابراین دانشجویان هم باید سطح علمی بالایی داشته باشند هم به زبان اسپانیایی مسلط باشند. اما تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی به مراتب راحت‌تر است چرا که دانشجویان با پرداخت شهریه، به گردش مالی دانشگاه‌ها کمک می‌کنند. ممکن است قبول شدن در دانشگاه‌های خصوصی دارای رتبه در این کشور هم سخت باشد هم هزینه‌های سنگینی را در بر داشته باشد اما با اپلای کردن در دانشگاه‌های ارزان‌تر می‌توان شانس دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا را بالا برد. برخی از دانشگاه‌های ارزان این کشور عبارتند از: دانشگاه سالامانکا، دانشگاه والنسیا، دانشگاه گرانادا، دانشگاه خودمختار مادرید، دانشگاه کورونا، دانشگاه ساراگوسا، دانشگاه آلیکانته و … . شهریه این دانشگاه‌ها از سالی 500 یورو آغاز می‌شود.

کار دانشجویی در اسپانیا

دانشجویانی که تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارند برای انجام کارهای دانشجویی و تامین هزینه‌های تحصیل خود نیاز دارند تا از دولت این کشور مجوز کار کسب کنند. همچنین این افراد تنها اجازه‌ی 20 ساعت کار در هفته همزمان با تحصیل را دارند. دانشجویان می‌توانند در مشاغل پاره وقتی مانند پرستار کودک، معلم زبان انگلیسی، گارسون، راننده، مربی ورزشی و … مشغول به کار شوند. متوسط درآمد شغل دانشجویی در اسپانیا 450 یورو در ماه است.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا برای ورود به هر مقطع تحصیلی شرایط خاص خود را دارد. این کشور سالانه پذیرای هزاران دانشجو از سراسر جهان است. داشتن نمرات و معدل خوب، مدرک زبان و تمکن مالی کافی احتمال موفقیت افراد در مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا را افزایش می‌دهد.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

خبر خوب برای افرادی که پس از فارغ التحصیلی ترجیح می‌دهند تا در این کشور بمانند و شغل مورد نظر خود را بیابند این است که دولت اسپانیا تا 12 ماه اجازه اقامت در این کشور را تمدید می‌کند. فقط کافیست تا دانشجویان 60 روز قبل از انقضای ویزای خود به اداره مهاجرت مراجعه کنند. در صورتی که متقاضیان بتوانند پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای اسپانیایی دریافت کنند می‌توانند ویزای خود را از نوع تحصیلی به کاری تغییر دهند و در این کشور به اقامت خود ادامه دهند. به طور کلی پس از 5 سال کار و زندگی در این کشور می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم اسپانیا اقدام کنید.

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با داشتن سابقه‌ای درخشان در موفقیت پرونده‌های مهاجرت تحصیلی اسپانیا توانسته است دانشجویان زیادی را در این زمینه همراهی کند. کارشناسان با تجربه‌ی ما آماده‌اند تا در این مسیر پر چالش همراه متقاضیان عزیز باشند و از صفر تا صد فرایند دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا آنها را همراهی کنند. با ما در تماس باشید.

سخن پایانی

همانطور که تا به اینجای مقاله مطالعه کردید، تحصیل در اسپانیا از نظر مالی برای دانشجویان بسیار به صرفه است و فرصت تحصیل در یک محیط آکادمیک مدرن و پیشرفته را برای دانشجویان فراهم می‌کند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور بسیار زیاد است. دانشجویان با فراهم کردن یک رزومه تحصیلی قابل قبول و کمک گرفتن از افراد باتجربه به راحتی می‌توانند از دانشگاه دلخواه خود در اسپانیا پذیرش دریافت کنند.

سوالات متداول

1- آیا دانشگاه‌های اسپانیا در محوطه خود خوابگاه دانشجویی دارند؟

بسیاری از دانشگاه‌های این کشور خوابگاه‌های دانشجویی برای اقامت دانشجویان بین المللی دارند که هزینه ‌آن در مقایسه با اقامتگاه‌های خصوصی بسیار به صرفه است.

2- به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا چقدر است؟

دانشجویان با 700 یورو در ماه می‌توانند هزینه‌های زندگی را مدیریت کنند.

3- برترین دانشگاه اسپانیا کدام است؟

دانشگاه خودمختار بارسلونا و خودمختار مادرید از پرافتخارترین دانشگاه‌های این کشور هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

26 دیدگاه برای “تحصیل در اسپانیا و مهاجرت تحصیلی

 1. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر من 22سالمه لیسانس شهرسازی دانشگاه دولتی با معدل16 دارم .مدرک زبان ابلتس5.5اکادمیک دارم و میخوام واسه ارشد رشته خود اسپانیا اقدام کنم.ایا باید زبان اسپانیا بلد باشم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   خیر، کارشناسی ارشد در اسپانیا نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود.

 2. یگانه گفت:

  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  ببخشید میخوام بدونم برای رفتن به اسپانیا و تحصیل در رشته داروسازی در مقطع لیسانس(کارشناسی) در مجموع با اجاره خانه و تحصیل و خوراک و…. میانگین چقدر سرمایه لازم داره و اینکه از لحاظ امنیت داخلی کشور اطلاعاتی دارید؟
  ممنون میشم کمک کنید

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   کشور هایی که دانشجویان بین المللی را می پذیرد، امنیت را برایشان برقرار می کند.

 3. نوید طوسی گفت:

  با سلام و خسته نباشید . برای گواهی سلامت چه مراحلی باید طی بشه؟ آیا سفارت گواهی از پزشک خاص خودشون نیاز دارن ؟ و این که این گواهی باید شامل چه آزمایشاتی باشه؟

  با تشکر

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   هر سفارت مراکز مورد تایید خود را اعلام می کنند. به طور کلی آزمایشاتی را انجام می دهید که برای مردم کشورشان خطری نداشته باشد.

 4. محسن گفت:

  با سلام خدمت شما من کارشناسی ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار از دانشگاه ازاد دارم مدرک زبان هم فعلا ندارم ایا میتونم برای مقطع دکتری در اسپانیا اقدام کنم یا نه؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام
   توجه داشته باشید که برای تحصیل دکترا در اسپانیا نیاز به ارائه مدرک زبان می باشد. همچنین بدون ارائه مدرک زبان شانس ویزای شما بسیار پایین می آید.

 5. سودابه ناظمی گفت:

  سلام بنده فارغ التحصیل تربیت بدنی و 38 سالمه . چهار سال سابقه معلمی دارم می خواستم بدانم ایا امکان ادامه تحصیل برای فوق در اسپانیا برایم وجود دارد ایلتس 6 هم دارم

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   برای ادامه تحصیل بهتر است رزومه علمی و پزوهشی شما به طور دقیق بررسی شود. به شما توصیه می کنیم رزومه خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید.

 6. hedayat kanatarpour گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم آخر فوق لیسانس هستم.برای دکترا میتونم درخواست بدم یا باید اول باید فوق رو تمموم کنم؟
  با تشکر

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل دکترا در اسپانیا باید دوره کارشناسی خود را به اتمام رسانده باشید و مدرک تحصیلی خود را برای دانشگاه ارسال نمایید.

 7. نیل گفت:

  سلام من دانشجوی ادبیات اسپانیایی در دانشگاه تهران هستم نمراتمم تقریبا بالا هستن
  میخواستم بدونم دانشگاهی که دوره کارشناسیمو گدروندم تاثیر مثبت روی پذیرشم برای ارشد داره؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، رشته تحصیلی شما در دانشگاه های اسپانیا تدریس می شود و در صورت داشتن رزومه علمی خوب می توانید اقدام نمایید.

 8. پریسا گفت:

  آیا در اسپانیا دوره های زبان انگلیسی وجود داره؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   بله دوره های زیادی وجود داره ولی معمولاً سفارت این کشور به برای دوره زبان ویزا نمیده.

 9. مسى گفت:

  سلامشانس من 18 سالمه اگر بخواھم در اسپانىا پزشکى بخوانمچقد ر است با معدل نھایی 17.35

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   معمولا برای سنین پایین و زیر 18 سال، شرایط مطلوبی برای ادامه تحصیل فراهم است.
   شما می توانید از طریق شرکت در دوره های پیش از دانشگاه و اخذ مدرک زبان اسپانیایی، در دوره های دانشگاهی این کشور آزمون بدهید و شرکت کنید.

 10. الناز گفت:

  با سلام
  مدرک کارشناسی من در رشته شیمی از دانشگاه پیام نور است
  و مدرک ارشدم در رشته شیمی تجزیه از دانشگاه دولتی بوعلی سینا است
  معدلم در هر دو مقطع متوسط است
  الان درحال خواندن زبان انگلیسی هستم مطمعنم نمره ی خوبی میگیرم
  ایا اینک مدرک کارشناسیم از دانشگاه دولتی نیست دیگه شانسی ندارم برای تحصیل در اوپا؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در مقطع دکتری می بایست نمره آیلتس بالا، رزومه ی قوی و مقالات آی اس آی خود را ارائه دهید و در صورتی که مقالات و سابقه علمی قوی داشته باشید، قطعا اخذ پذیرش ممکن خواهد بود.

 11. علی بهنیا گفت:

  با سلام.
  من مهندسی عمران – عمران ( ناپیوسته ) از دانشگاه آزاد با معدل 14 دارم.
  از سال 91 تا به حال رزومه کاری با بیمه دارم و تخصصم طراحی سازه های امنیتی و خاص هست.
  در رزومه ام طراحی سازه هایی مانند : بیمارستان، زندان، پاویون بیمارستان، برج و … رو دارم و همچنین در حال تالیف کتاب آموزشی برای یکی از نرم افزارهای مهندسی سازه هستم. متاهل و دارای یک فرزند هستم.
  آیا برای تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا راهی هست ؟ ضمنا سنم 32 هست.

  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   می بایست مدراک و ریز نمرات و مدارک زبان اسپانیایی شما، برای اخذ پذیرش به دانشگاه مد نظر، ارسال شود و باید در نظر داشته باشید بعد از اخذ پذیرش دو موضوع حائز اهمیت است: تایید شدن درخواست ویزای شما به استناد پذیرش از دانشگاه اسپانیایی و تایید ویزای همسر و فرزند زیر 18 سال.
   به همین دلیل پیشنهاد میشود در خصوص برنامه ریزی مهاجرت تحصیلی، حضورا با مشاوران متخصص در ارتباط باشید.
   شماره تماس های مندرج در سایت، پاسخگوی رایگان پرسش های عمومی تمامی هموطنان عزیز در داخل و خارج از کشور است.

 12. پوریا محمدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید می خواستم برای ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنم ببینم که شانسی دارم برای تحصیل در مقطع کارشناسی بنده 28 ساله دارای مدرک دیپلم ریاضی و پیش دانشگاهی ومسلط به زبان اسپانیایی می خواستم بدونم سنم مشکلی نداره با ویزا گرفتن ممنون میشم.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در اسپانیا شما محدودیت سنی معقول برای تحصیل ندارید، لازم به ذکر است اخیرا سفارت این کشور ویزا را تقریبا فقط بر اساس مهاجرت از طریق تمکن مالی ارائه می کند.

 13. علی گفت:

  با سلام وخسته نباشيد. من و همسرم كارشناسي ارشد مهندسي شيمي داريم،مدرك زبان هم نداريم !٢٦سالمون هست!ايا با اين شرايط ميتونيم براي ارشد مجدد رشته خودمون يا رشته هاي اقتصاد و مديريت اقدام كنيم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله امکان تحصیل مجدد مقطع فوق لیسانس را دارید. البته توصیه می شود در صورتی که کشور مدنظر از نظر بردن همراه مشکلی ندارد، برای یک نفر از ایران اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *