رفتن به کالج در اسپانیا موضوعی است که هزاران نفر از دانشجویان بین المللی آن را به عنوان تصمیم هر ساله خود در نظر می گیرند. بخاطر داشته باشید که کالج های بسیار عالی در اسپانیا یافت خواهند شد که مواردی نظیر: وجود کالج در مادرید و بارسلونا را در برخواهد گرفت. باید بدانید که شما قادر به کسب درآمد با در اختیار داشتن هر نوع مدرک تحصیلی خواهید بود. دانشگاه های موجود در اسپانیا دانشجویان را در جهت اخذ مدرک کارشناسی، کارشناسی  و یا دکترا یاری خواهند کرد که همه این موارد تا حد بسیاری بستگی به خود شخص خواهد داشت. مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در این مقاله جهت مهاجرت تحصیلی به اسپانیا نگاهی اجمالی به لیست دانشگاه های اسپانیا داشته اند.

بررسی اجمالی دانشگاه ها جهت مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

 دانشگاه کامیلو خوزه سلا در مادرید واقع شده است و طیف گسترده ای از برنامه هایی که شامل کسب و کار؛ مدیریت هتل، مهندسی کامپیوتر، درمان می شود را در اختیار افراد قرار می دهد. شهریه در این دانشگاه معقول است و هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دانشگاه مقرون به صرفه می باشد. دانشگاه کامیلو خوزه سلا، این دانشگاه در Villanueva de la Cañada واقع شده است و به عنوان یکی از معروف ترین دانشگاه های این کشور در نظر گرفته می شود.

بخاطر داشته باشید که گرایش هایی نظیر: تبلیغات؛ روابط عمومی؛ معماری؛ ارتباطات، طراحی؛ جرم شناسی و بسیاری از گرایش های دیگر در این دانشگاه امکان پذیر می باشد. بخاطر داشته باشید که میانگین شهریه در این دانشگاه و برای هر ترم مابین 16 تا 40 یورو می باشد که باز هم تا حد بسیاری بستگی به مقطع و گرایش تحصیلی شما خواهد داشت.

 

دانشگاه کارلوس در اسپانیا

دانشگاه کارلوس مادرید سوم؛ دانشگاهی می باشد که در شهر مادرید واقع شده است و به عنوان یکی از محبوب ترین دانشگاه های موجود در کل کشور در نظر گرفته می شود. بخاطر داشته باشید که بسیاری از دوره های ارائه شده در این دانشگاه جهت تحصیل در اسپانیا، به زبان اسپانیایی نیز تدریس می شوند. برخی از گرایش های تحصیلی در این دانشگاه عبارت است از: مهندسی هوافضا، حقوق کسب و کار، ارتباطات، مهندسی کامپیوتر، مکانیک صنعتی، گردشگری، حقوق و غیره.

دانشگاه کارلوس در اسپانیا

دانشگاه کاتولیک سن آنتونیو در مادرید واقع شده است. بسیاری از دانشجویان خارجی این دانشگاه را خود انتخاب می نمایند. بسیاری از برنامه های در دسترس از طریق کالج وجود دارد، بخاطر داشته باشید که در این دانشگاه همه اصول با تمرکز بر شیوه زندگی کاتولیک ها خواهد بود. علاوه بر این تمام دوره ها با توجه به مذهب کاتولیک نیز برگزار خواهد شد. دوره های آموزشی و پیشنهادی در این دانشگاه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مقدور می باشد و مواردی نظیر: تغذیه بالینی، تبلیغات، حقوق کسب و کار، آموزش دوران کودکی، جرم شناسی، آموزش و پرورش، روانشناسی، کاردرمانی و تعدادی از گرایش ها را در برخواهد گرفت.

تحصیل در دانشگاه کاتولیکی هررا اسپانیا

دانشگاه کاتولیکی هررا در والنسیا واقع شده است. بخاطر داشته باشید که دانشگاه کاتولیکی هررا یکی دیگر از دانشگاه های برتر اسپانیا می باشد که هزینه های دوره آن متفاوت می باشد. هر چند که تمامی این موارد با توجه به نظارت دولت می باشد. بیاد داشته باشید که کمک های مالی در این دانشگاه ها پذیرفته نیست. با این حال، تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین شرکت در برخی از دوره های آموزشی جهت اخذ مدرک دکترا نیز امکان پذیر است. دوره های موجود در این دانشگاه بزرگ مواردی نظیر: آموزش و سلامت دوران کودکی؛ کسب و کار، حقوق کسب و کار، فناوری اطلاعات کامپیوتر، طراحی داخلی، سلامت و تناسب اندام، یادگیری اسپانیایی به عنوان زبان دوم و … را در بر خواهند گرفت.

دانشگاه سن پابلو اسپانیا

دانشگاه سن پابلو نیز در مادرید قرار دارد و یکی دیگر از موسسات آموزش عالی در کشور اسپانیا می باشد. بخاطر داشته باشید که این دانشگاه از جهت قدرت آموزشی؛ اساتید کارآمد و کارکنان با صلاحیت نیز محبوب شناخته می شود. این در حالیست که اکثر دانشجویان از شرایط ذکر شده در فوق نیز لذت خواهند برد. این دانشگاه دانشجویان را در جهت اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیل در گرایش هایی نظیر: تاریخ هنر، تبلیغات، روابط عمومی، ارتباطات دیجیتال، فناوری اطلاعات، دندانپزشکی، تاریخ، فیلم سازی، مطالعات مربوط به اروپا نیز یاری خواهد کرد.

یکی دیگر از دانشگاه کاتولیک، دانشگاه کاتولیک سن ویسنت مارتیر می باشد که در والنسیا واقع شده است. بخاطر داشته باشید که بسیاری از دانشجویان که قصد تحصیل در کالج را دارند این دانشگاه را انتخاب می نمایند، زبان تدریس و تحصیل در این دانشگاه اسپانیایی نیز خواهد بود. برخی از گرایش های مشهور در این دانشگاه عبارت است از: دندانپزشکی، حقوق کسب و کار، نوآوری کسب و کار، توسعه و رشد در دوران کودکی، دندانپزشکی، آموزش و پرورش بیاد داشته باشید که این کالج توسط کسانی که مدرک دکترا را در اختیار دارند اداره می شود.

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

اگر بخواهید مدرک کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه های اسپانیا بگیرید، روند تکمیل درخواست با توجه به کشوری که تحصیلات متوسطه خود را گذرانده اید، متفاوت خواهد بود. اگر شما از یک کشور اروپایی نیستید و به دنبال کسب مدرک کارشناسی خود هستید، لازم است که از دبیرستان خود شناخت داشته باشید. این شناخت، دستیابی شما به گواهی لازم جهت موافقت با الزامات در اسپانیا را تضمین می کند. این شناخت می تواند در سفارت اسپانیا بدست آید.

سفارت به شما یک استوارنامه ولانتی (در اسپانیایی چرخ فرمان) می دهد، که می تواند برای درخواست در دانشگاه های مورد نظر شما استفاده شود. پس از اعطای استوارنامه ولانتی لازم است شما برای امتحان ورودی یک دانشگاه اسپانیایی ثبت نام کنید. این امتحان، انتخابی یا تست دسترسی دانشگاه نامیده می شود. کسانی که به دنبال مدرک فوق لیسانس هستند باید با موسسه ای که علاقمند هستند مستقیما درباره الزامات پذیرش از آن یاد بگیرند، در تماس باشند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

در اغلب موارد شما باید گواهی کسب مدرک کارشناسی، یک کپی از پاسپورت و رونوشت خود را اراده دهید. این برای کسانی که پس از حضور در دانشگاه و یا تحصیل در کشور دیگر به دانشگاه بازگشته اند، نیز صادق است. ممکن است بیش از یک دوره کاربردی در دانشگاه وجود داشته باشد که شما می خواهید در آن شرکت کنید، زیرا بسیاری از دانشگاه ها هم ترم پاییزی و هم ترم تابستانی پیشنهاد می دهند. برای ترم اصلی (تابستان) معمولا درخواست شما باید تا ماه جولای سال ارسال شود.

اطمینان حاصل کنید که همه اطلاعات، و همچنین درخواست خود را در اسرع وقت را بفرستید. هرگز تا آخرین لحظه صبر نکنید که همه چیز را به مدرسه برسانید. این که آیا شما برای یک اقامت کوتاه در اسپانیا برنامه ریزی کرده اید یا برای مطالعه طولانی مدت در این کشور خواهید بود، ضروری است که شما ویزاهای مختلف و الزامات ورود مورد نیاز برای دسترسی به ورود قانونی به این کشور را بدانید. این اطلاعات برای کمک به شما در درک روند دریافت ویزا، در صورت نیاز و اطلاعات اضافی مهم برای عزیمت شما به کشور طراحی شده است.

اگر شما از یک کشور غیر اروپایی می آیید و قصد دارید برای مدت زمان سه ماه یا بیشتر بمانید، گرفتن پاسپورت الزامی است. پاسپورت باید برای مدت زمان 90 روز پس از طول مدت اقامت برنامه ریزی شده در اسپانیا معتبر باشد. دانشجویانی که از ایالات متحده می آیند برای اقامت کمتر از 90 روز نیازی به ویزا ندارند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی اسپانیا جهت مهاجرت تحصیلی

در اولین فرصت برای پاسپورت و ویزا اقدام کنید. پروسه ثبت نام چندین هفته به طول می انجامد و تا زمانی که این اطلاعات به دستتان نرسد نمیتوانید محیای رفتن شوید. برای ثبت نام باید اوراق اداری را در سفارت یا کنسولگری اسپانیا در کشور خودتان تکمیل کنید. زمان ثبت نام برای ویزای اسپانیا به اطلاعات زیر نیاز دارید:

 • اثبات حضور در دانشگاه اسپانیا
 • اقدام برای گرفتن پاسپورت (اگر پاسپورت ندارید) و اطمینان از اعتبار آن
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • عکس کارت ملی یا گواهی نامه
 • گواهی تولد

به خاطر داشته باشید برای گرفتن پاسپورت نیز مانند ویزا باید هزینه بپردازید. هنگام ثبت نام، هزینه ویزا را نیز پرداخت خواهید کرد. هزینه ها متفاوت است. اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما به تعداد کافی صفحه سفید دارد؛ پیشنهاد میشود حداقل 2 یا 3 صفحه خالی در دسترس باشد. تنها کسانی که به صورت تمام وقت در کالج ثبت نام کرده اند می توانند ویزای خود را تمدید کنند.

از تاریخ تکمیل و ارسال فرم ثبت نام، پروسه ویزا حداکثر 15 روز زمان میبرد، درحالی که این بازه زمانی می تواند برای موارد خاص به 30 روز نیز برسد. هزینه ویزا 60 یورو است که قابل پرداخت به کنسولگری اسپانیا است. این هزینه غیرقابل استرداد نیست، حتی اگر فرم ثبت نام را کامل نکرده باشید. برای دانشجویان ویزای جداگانه ای وجود دارد؛ که برای دانشجویان امریکایی نیز لازم است. درخواست شهروندان امریکایی باید توسط فرد مجاز تایید و شخصا ارسال شود. مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی:

 • فرم های درخواست شینگن تکمیل و امضا شده
 • پاسپورت باید برای مدت زمانی که در اسپانیا اقامت دارید معتبر باشد و حداقل یک صفحه سفید برای افزودن ویزا داشته باشد.
 • گواهی رانندگی امریکا
 • کارت شناسایی امریکایی
 • کارت شناسایی دانشجویی فعلی
 • عکس پرسنلی جدید با پشت زمینه سفید. برای هر فرم درخواست یک عکس
 • نامه حضور تمام وقت در دانشگاه یا مدرسه اسپانیا و یا دوره های آمریکایی شامل نام، ادرس و کد ثبت مدرسه در دپارتمان
 • آموزش اسپانیا، پرداخت کامل تمام شهریه، طول دوره، رشته تحصیلی و ساعات مطالعه در هفته که نباید کمتر از 20 ساعت باشد.
 • بیمه سلامت (فقط فرم اصلی مورد قبول است): پوشش بیمه بین المللی برای سلامت / تصادف با حداقل پوشش برابر 30000 یورو در طول اقامت در اسپانیا (یا برابر آن به دلار) به جای EHC.

اثبات تامین مالی در طول مدت اقامت در اسپانیا. باید یکی از مدارک زیر را فراهم کنید:

 • نامه از دانشگاه یا مدرسه در اسپانیا یا امریکا که تمام مسئولیت مالی را تا زمان اقامت شما به عهده بگیرد.
 • تضمین کمک مالی یا بورسیه حداقل 1000 دلار در ماه برای غذا و اتاق
 • نامه تاییدیه از پدر و مادر یا قیم قانونی که مسئولیت تامین مالی برای حداقل 1000 دلار در ماه برای غذا و آب را بپذیرد.
 • نامه حساب بانکی شخصی که حداقل 1000 دلار در ماه برای اقامت را نشان دهد.

به خاطر داشته باشید ممکن است موارد دیگری نیز مورد نیاز باشد بنابراین بررسی سایت سفارت قبل از ثبت نام لازم است تا مطمئن شوید تمامی شرایط لازم برای مسافرت به یک کشور خارجی مثل اسپانیا را دارید. با این اطلاعات شما می توانید مطمئن باشید تمامی موارد مورد نیاز برای ورود به اسپانیا را ارائه داده اید و می توانید ازادانه برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کنید. لطفا برای کسب اطلاع از جدیدترین شرایط ویزا با سفارت اسپانیا در کشور خود مشورت کنید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در اسپانیا

اقتصاد اسپانیا در بین سال های 2008 تا 2013 دچار رکود بود اما مجدد احیا شد و فرصت های شغلی در زمینه هایی مثل امور مالی و مشاوره، رشد کرد. با این حال، سطح بیکاری در اسپانیا در بین کشور های اروپایی جز بالاترین هاست، مخصوصا در بین جوانان، بنابراین برا گرفتن پست ها و شغل های خالی رقابتی برقرار است. درکی خوب از زبان اسپانیایی شانس شما را بزای استخدام به طور قابل توجهی افزایش می دهد. رشته های صنعتی شامل:

 • کشاورزی
 • امور بانکی و مالی
 • بیوتکنولوژی
 • ساختمان و زیرساخت(عمران)
 • انرژی، شامل انرژی خورشیدی
 • تولید، از جمله تولید دارو و مواد شیمیایی، و خودرو
 • توریست

کارفرمایان پیشرو، بسیاری از شرکت های چندملیتی در اسپانیا دفتر دارند. شرکت های زیر اینجا دفتر نظارتی دارند:

 • Banco Santander ( پولی و بانکی)
 • Banco Bilbao Vizcaya (پولی و بانکی)
 • CaixaBank (بانکی)
 • Ferrovial (ساختمان و زیرساخت)
 • Telefónica ( مخابرات)
 • Gas Natural Fenosa (گاز)
 • Iberdrola (برق)
 • Inditex (خرده فروش کفش و پوشاک)
 • Mapfre ( بیمه)
 • Repsol YPF (نفت و گاز)

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در اسپانیا

مهارت های مورد نیاز: فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف از جمله حسابداری و امور مالی، مشاوره، فناوری اطلاعات، عمران، پزشکی، تجارت کشاورزی(مهندسی کشاورزی)، انرژی های تجدیدپذیر، توسعه شبکه و چند رسانه ای و تجارت الکترونیک، و مهندسی مکانیک. زبان رسمی اسپانیا، اسپانیایی است و همچنین به Castilian اشاره کرد که زبان اول بیش از 72 درصد جمعیت است. دیگر زبان هایی که در به طور محلی استفاده می شود شامل:

 • Catalan در کاتالینا(Catalonia) و جزاير بالئارس
 • (Balearic Islands)، Euskara در منطقه باسک
 • Basque country، Galician در گالیسیا
 • Valencian در والنسیا

به متن تبلیغات شغلی توجه کنید، ممکن به زبانی که شما برای آن شغل احتیاج دارید اشاره شده باشد. اگر به زبان اسپانیایی صحبت نکنید انتخاب های شغلی تان محدود خواهد بود، اگرچه ممکن است بتوانید در بخش گردشگری و تدریس انگلیسی و شرکت های چند ملیتی، جاهایی که صحبت به زبان اسپانیایی مورد نیاز نیست، شغلی بدست اورید. همچنین امکان دارد بتوانید در جوامع خارجی کار پیدا کنید.

اما به خاطر داشته باشید فارغ التحصیلان خارجی نسبت به کسانی که در کشور زندگی می کنند، برای یافتن شغل با مشکلات بیشتری مواجه هستند. کارفرمایان بیشتر ترجیح میدهند که اسپانیایی ها برای انها کار کنند، و از انجایی که تعداد افراد شایسته و تحصیل کرده بسیار است، یافتن فردی مناسب برای موقعیت های شغلی، کار سختی نیست.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

فاکتورهای زیادی در میزان پولی که برای تحصیل خود صرف می‌کنید، دخیل است. از جمله و البته دانشگاهی که انتخاب می کنید، مقاطعی که می خواهید در آن به تحصیل بپردازید، همچنین ممکن است تحت تاثیر کمک های مالی احتمالی دانشگاه نیز قرار بگیرد، هرچند تا کنون اداره آموزش اسپانیا کمک مالی برای دانش آموزان بین المللی نداشته است. با این وجود، هزینه تحصیل در اسپانیا به شرح زیر آورده شده است:

 • تحصیل در مقطع لیسانس در هر سال تحصیلی دانشگاه‌های عادی و سراسری بین 680 تا 1280 یورو هزینه نیاز دارد.
 • شهریه‌ی دانشگاه‌ها مقداری ثابت است که توسط انجمن مستقلی تعیین شده است، هرچند دولت مرکزی می تواند شهریه‌ی تحصیلات دانشکده‌های منطقه خود را تعیین کند.
 • هزینه تحصیل در یک دانشگاه خصوصی برای اخذ مدرک لیسانس از 5،500 تا 18،000 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است.
 • برای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری، هزینه های دانشگاه در موسسات دولتی نیز توسط دولت تعیین می شود و بین 22 تا 36 یورو به ازای هر واحد درسی متفاوت است.

یکی از مهمترین سوالاتی که برای شما پیش خواهد آمد این است که هزینه زندگی در اسپانیا برای زندگی روزمره‌ی خود چقدر است. گرچه میانگین هزینه های ماهانه یک دانشجو حدود 900-1000 یورو است، اما قیمت ها (به ویژه مسکن) بسته به مکان مورد نظر شما متفاوت است (ممکن است شما یک آپارتمان مشترک، سالن محل اقامت و غیره را انتخاب کنید) و قیمت ها در شهرهای بزرگ، به ویژه در مرکز شهر، بالاتر است.

بنابراین توصیه می کنیم یکی از اولین تصمیماتی که در هنگام ورود به اسپانیا می‌گیرید در مورد محل زندگی و فاصله‌ی آن تا دانشگاه باشد، چرا که بر اساس تحقیقات اخیر Eurostudent ، هزینه های مسکن دانشجویی در اسپانیا معمولا 40 درصد از بودجه دانشجویان را به خود اختصاص می دهد و حمل و نقل 7 درصد.

اگرچه مسایل مربوط به مسکن دانشجویی – آپارتمان ها و اقامتگاه های مشترک دانشجویی – تقریبا همه جا یکسان است، اما در برخی موارد ممکن است شما برای اجاره با مشکل مواجه شوید. این امر به خصوص در صورتی پیش می‌آید که آپارتمان خود را مستقیما از یک صاحبخانه اجاره کنید. اما در بعضی موارد، حتی در آپارتمان دانشجویی مشترک یا اقامتگاه دانشجویی، باید علاوه بر اجاره بها، شارژ ماهانه نیز پرداخت کنید.

برق – در حال حاضر هر دو ماه یکبار در اسپانیا، یک خانوار معمولی با 1 تا 3 نفر، ممکن است بسته به لوازم مورد استفاده، بین 45 تا 190 یورو در هر ماه برای پرداخت قبض برق هزینه کند. اگر در یک آپارتمان و در زمستان از سیستم پکیج، تهویه و وسیله‌ی گرمایشی برقی استفاده شود، صورتحساب نیز افزایش خواهد یافت. اگر بخواهید در مصرف برق صرفه جویی کنید، باید از دستگاه های تهویه کمتر استفاده کنید ، و بعد از ساعت 11 شب هنگام اعمال نرخ ارزان تر شبانه،ماشین لباسشویی را روشن کنید.

هزینه آب در اسپانیا به طور معقولی ارزان است ، خانوار 1 تا 3 نفره احتمالا بین 30 تا 90 یورو برای قبض آب در هر سه ماهه‌ی سال پرداخت می‌کنند. گاز (برای آبگرمکن، گرمایش زمستانی یا پخت و پز) ممکن است به یک آپارتمان متصل شود، اما اغلب کپسول‌های گاز باید خریداری شوند. اینها” bombonas” نامیده می شوند. در حال حاضر شما برای یک بمبون گاز حدود 16،50 یورو پول لازم دارید و می توانید آن را به مدت 2 تا 3 هفته در صورتی که به اندازه کافی مصرف شود، در یک خانه‌ی 1 تا 3 نفره داشته باشید.

تلفن و D.S.L – شرکتهای تلفن اسپانیایی پیشنهادات و بسته های مختلفی ارائه می‌دهند که عبارتند از خط ثابت (همراه با پایانه‌ی تلفنی) و D.S.L که به طور متوسط در حدود 50-60 € در هر ماه هزینه بر است. در اسپانیا می توانید یک تلفن همراه قابل شارژ ارزان خریداری کنید و برای برقراری تماس در اسپانیا و یا برای اینکه افرادی از خارج از کشور به راحتی با شما تماس بگیرند، استفاده کنید که می توانید از طریق فروشندگان تلفن همراه یا فروشگاه های تلفن (locutorios) برای دسترسی به انواع مختلف موبایل با قیمت های متفاوت استفاده کنید که گاهی اوقات می توان موبایلی با پرداخت تنها 10 € تهیه کرد.

اما هزینه‌ی مکالمه و ارسال پیام متنی با سیمکارت‌های اعتباری زیاد است و فقط چند تماس تلفنی و پیام متنی ممکن است تا 10 یورو برای شما هزینه داشته باشد و اعتبارتان به سرعت تمام شود. هنگام خرید، تمام پیشنهادات را بررسی کنید تا بتوانید در خرج کردن صرفه جویی کنید. برای بقیه‌‌ی نیازهایتان، این لیست قیمت های متوسط به شما کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که قیمت ها در شهرهای بزرگ بالاتر از این حد میانگین است:

 • قهوه: € 1.25
 • صبحانه کامل: € 2-4
 • یک قرص نان: 0.70 یورو
 • منوی یک رستوران معمولی: € 10-15
 • یک بلیط واحد برای اتوبوس یا مترو: € 1.35
 • 10 بار استفاده از دوچرخه یا اسکوترهای اجاره‌ای € 9
 • استفاده از اسکوتر یا دوچرخه(ماهانه): € 40.
 • روزنامه: 1.20 یورو (یکشنبه‌ها گرانتر است)
 • بلیط سینما: € 7
 • اتصال به اینترنت: تقریبا € 40 در ماه

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سیستم آموزشی اسپانیا می توانید با کارشناسان آموزشی و حقوقی موسسه برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

شرایط تحصیل در کشورهای دیگر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *