شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد حکم می‌کند که شما نتوانید در این دوره پذیرفته شوید، مگر اینکه سوئدی خوانده باشید و در آزمون آن قبول شده باشید. معنای این جمله این است که امکان اخذ پذیرش رشته پزشکی در سوئد برای دانشجویان خارجی چندان راحت نیست و شاید بهتر باشد به فکر گزینه‌های دیگری باشید. در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی در سوئد پرداخته شده است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد

در بخش زیر شرایط کلی که دانشجویان باید جهت تحصیل پزشکی در سوئد داشته باشند، آورده شده است.

 • تسلط به زبان سوئدی (نمره B2، آزمون TISUS یا Svenska B از مدرسه راهنمایی و یا Komvux)

دوره پزشکی در دانشگاه لوند به زبان سوئدی است. در پی آن، شما نمی‌توانید در این دوره پذیرفته شوید مگر اینکه سوئدی خوانده باشید و در آزمون آن قبول شده باشید. اگر در خارج از کشور ساکن هستید، لطفا با سفارت سوئد در کشور خود تماس .بگیرید تا اطلاعات بیشتری را در مورد دوره‌ها و آزمون‌های زبان سوئدی بدست بیاورید

 • تسلط به زبان انگلیسی
 • قبولی در درس علوم در دوره راهنمایی و دبیرستان که شامل دروس ذیل می‌باشد: ریاضیات سه ساله، زیست شناسی، شیمی و فیزیک مربوط به دو سال تحصیلی.

مدارک لازم پذیرش تحصیلی

در گوتنبرگ، 132 دانشجو در هر ترم در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند. مدارک هم برای ترم بهار و هم ترم پاییز پذیرفته می‌شوند. این دوره به زبان سوئدی برگزار می‌شود.

دوره پزشکی هر دو سال یکبار آغاز می‌شود. مهلت ارسال مدارک برای ترم پاییز از 15 مارچ تا 15 آوریل و برای ترم بهار از 15 سپتامبر تا 15 اکتبر است.

می‌توانید درخواست خود را بصورت آنلاین از طریق این وبسایت ارسال کنید Antagning.se و یا ابتدا می‌توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی مشورت کنید.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل پزشکی

اگر مقیم کشورهایی بجز کشورهای اتحادیه اروپا هستید، باید شهریه برای تحصیل در سوئد بپردازید. همچنین هنگام ارسال مدارک نیز باید مبلغی را پرداخت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش پذیرش دانشگاه بروید.

شهریه دانشجویان که شهروندی اتحادیه اروپا و منطقه شنگن را ندارند:

رشته پزشکی (لیسانس) 

 • امتیاز ١٨٠ ECTS
 • مدت دوره تحصیل ٣ سال
 • به صورت تمام وقت
 • هزینه پرداخت سالیانه برای دانشجویان غیر اروپایی ٠٠٠ ١٨٠ ( کرون سوئد )
 • هر قسط ٠٠٠ ٩٠( کرون سوئد )

رشته پزشکی ( فوق لیسانس ) 

 • امتياز ١٢٠ ECTS
 • مدت دوره تحصيل ٢ سال
 • به صورت تمام وقت
 • شهریه و هزینه ثبت‌نام هر سال برای دانشجویان غیر شهروند اتحادیه اروپا / منطقه شنگن ٠٠٠ ٢٠٠ ( کرون سوئد )
 • هر قسط ٠٠٠ ١٠٠ ( کرون )

بقیه هزینه‌های تحصیل در کشور سوئد معمولا مربوط به پیوستن به انجمن دانشجویی منطقه‌اي و پرداخت حق عضویت است. از این طریق دانشجو به فعالیت‌های دانشجویی و تخفيفات دانشجویی دسترسی خواهد داشت. هزینه ثبت‌نام در انجمن ٣٥٠-٥٠ کرون در هر ترم است که بستگی به انجمن دارد.

هزینه‌های زندگی در این کشور نیز بستگی به موقعیت مكاني تحصیل دارد( شهرهای بزرگتر معمولا هزینه‌های بیشتری دارند)؛ اما این هزینه حدود ٨٠٠٠ کرون در ماه است که شامل اجاره يا معادل ٩٢٥ دلار / ٨٣٠ یورو در اکتبر ٢٠١٦ می‌باشد. هزینه مراقبت‌های پزشکی و درمانی برای دانشجویان بين‌المللي متفاوت است و بستگی به مدت زمان و این که دانشجو شهروند سوئیس/اتحادیه اروپا یا شنگن می‌باشد یا خیر مشخص می‌شود.

دوره پزشکی سوئد

تمام پزشکان باید جلوی بیماری‌ها را بگیرند و بیماری‌ها را معالجه کنند و دردها را تسکین بخشند. این وظیفه‌ای است که در دروس علمی به تخصص نیاز دارد و نیز توانایی برای ملاقات با افراد نیز مورد نیاز است. ماهر شدن در این حرفه نیازمند آموزش و تحصیل گسترده‌ای است.

دوره پزشکی با 11 ترم خود، یکی از طولانی‌ترین دوره‌های درسی در دانشگاه‌های سوئد است. تحصیل بمدت پنج سال و نیم، شخص را پزشک می‌کند.

در مرحله اول این دوره، دانش عمومی درباره نحوه کارکرد بدن و ساختمان آن بدست می‌آورید. بعد از آن مباحث روی زیست سلولی، تاریخچه، فیزیولوژی، داروسازی، بیوشیمی، ژنتیک، آناتومی و زیست شناختی تمرکز خواهد کرد. دانشجویان همچنین یاد می‌گیرند که چگونه بر اساس رویکرد علمی خود فعالیت کنند.

در دوره دوم این دوره، آموزش روی بیماری‌ها، منشاهای آن، علل، نحوه پخش و درمان تمرکز می‌کند. دروس اصلی شامل: پاتولوژی، مهارت‌های مشاوره، عفونت‌ها، میکروبیولوژی و ایمنی، بیماری‌های پوستی، سلامت عمومی، پزشکی داخلی، روانپزشکی و سلامت زنان می‌باشد.

تحصیل تجربی در سوئد

بعنوان دانشجوی پزشکی در گوتنبرگ، با بیماران از ابتدای تحصیل خود سر و کار دارید. یک هفته آموزشی در مراکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان‌های محله Vastra Gotaland برگزار می‌شود. به همراه سوپروایزر خود، امور را از نزدیک دنبال می‌کنید. آموزش در این دوره در قالب سخنرانی‌ها، آموزش‌های دانشجویان بعنوان تمرین‌های موردی، جلسات آزمایشگاهی، کار تیمی، سمینار و تکالیف است.

در ابتدای ترم پنج، آموزش‌ها در کلینیک انجام می‌شود تا کار به‌صورت عملی و تحت نظارت پزشکان در بیاید. این به شما این موقعیت را می‌دهد تا دانش تئوریک خود را به عمل تبدیل کنید. بیشتر دروس، امتحان شفاهی و کتبی دارند. در موقعیت‌های امتحانی، شما باید نشان دهید که دانش مربوط به عناصر عملی را نیز فرا گرفته‌اید.

پژوهش

اگر شما می‌خواهید بعنوان دانشجو پژوهشی انجام دهید، موقعیت‌های خوب زیادی وجود دارد. این دوره پایه و بنیانی عظیم را در پژوهش در رشته پزشکی ارائه می‌دهد. تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد برای علاقمندی‌های دانشجویان در پژوهش، آکادمی Sahlgrenska یک برنامه پژوهشی را بنیان نهاده است. در این برنامه مشاوری نیز در 10 درصد این دوره حدود ده ماه، در کنار این فرآیند تحقیقی هست و 100 درصد در طول تابستان در هر سال به متقاضیان مشاوره می‌دهد.

ملزومات ورود به دانشگاه و پذیرش

ملزومات عمومی عبارتند از:

 • تسلط به زبان سوئدی و یا مدرک دوره زبان سوئدی B با حداقل نمره قبولی، و یا آزمون I svenska for universitetsstudies, Tisus (آزمون زبان سوئدی برای دانشگاه). برای کسانی که قبل از 1 ژانویه 2010 درس خود را تمام کرده‌اند، داشتن حداقل نمره B در زبان سوئدی لازم است.
 • دوره زبان انگلیسی با نمره قبولی A و یا دانش برابر
 • دوره ریاضی با سطح A و یا دانش معادل آن. برای آن‌هایی که قبل از 1 ژانویه 201 دانش آموخته دبیرستان شده‌اند، داشتن نمره A در ریاضیات الزامی نیست.

اگر از سال 2013 مدرک IB دارید و یا دیپلم خود را گرفته‌اید و سواد پایه برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد را دارید، همچنین اگر دانش کافی نسبت به زبان سوئدی و ریاضی دارید، برای اطلاعات بیشتر، شما باید موارد ذیل را داشته باشید:

 • مدرک زبان سوئدی سطح A1 و A2. اگر تحصیلات دبیرستانی خود را قبل از 1 ژانویه 2010 به اتمام رسانده‌اید، نمره B در زبان سوئدی کافیست. همچنین شما می‌توانید این ملزومات را با دوره‌های زبان سوئدی دبیرستان به دست بیاورید: سوئدی 3 و یا سوئدی به‌ عنوان زبان دوم 3. سوئدی B و یا سوئدی بعنوان زبان دوم که پیش از تاریخ 2013/07/01 صادر شده باشد و یا آزمون زبان سوئدی برای تحصیل در سوئد (Tisus).
 • هر کسی که مدرک IB را داشته باشد و ملزومات اولیه را در ریاضیات برای سواد پایه‌ای داشته باشد، در غیراین‌صورت، دوره ریاضیات A و یا ریاضیات 1a/1b/1c نیاز است. اگر تا قبل از 1 ژانویه سال 2010 تحصیلات دبیرستانی خود را به اتمام رسانده‌اید، این مدرک برای پذیرش عمومی نیاز نیست.

دروس پیش نیاز پذیرش تحصیل در سوئد

ملزومات کلی پذیرش زیست شناسی سطح B، فیزیک سطح B، شیمی سطح B، ریاضیات سطح D و یا زیست شناسی سطح 2، فیزیک سطح 2، ریاضیات سطح 4 (ملزومات ورود به رشته‌های خاص 13/A13) هستند.

انتخاب: نمرات (66 درصد) و آزمون زبان سوئدی (34 درصد). برای نیمی از موارد انتخاب از روی نمره، دفتر آزمون دانشگاهی سوئد ملاک‌های مختلفی را برای سنجش صلاحیت‌های یکسان بکار می‌گیرد.

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) در دفاتر تهران و شیراز آماده ارائه هرگونه مشاوره تحصیلی، مهاجرتی و… در رابطه با شرایط مهاجرت به سوئد می‌باشند. درصورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه نیز تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.