شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد حکم می‌کند که شما نتوانید در این دوره پذیرفته شوید، مگر اینکه سوئدی خوانده باشید و در آزمون آن قبول شده باشید. معنای این جمله این است که امکان اخذ پذیرش رشته پزشکی در سوئد برای دانشجویان خارجی چندان راحت نیست و شاید بهتر باشد به فکر گزینه‌های دیگری باشید. در این مقاله به بررسی تحصیل پزشکی در سوئد پرداخته شده است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در سوئد

در بخش زیر شرایط کلی که دانشجویان باید جهت تحصیل پزشکی در سوئد داشته باشند، آورده شده است.

 • تسلط به زبان سوئدی (نمره B2، آزمون TISUS یا Svenska B از مدرسه راهنمایی و یا Komvux)

دوره پزشکی در دانشگاه لوند به زبان سوئدی است. در پی آن، شما نمی‌توانید در این دوره پذیرفته شوید مگر اینکه سوئدی خوانده باشید و در آزمون آن قبول شده باشید. اگر در خارج از کشور ساکن هستید، لطفا با سفارت سوئد در کشور خود تماس .بگیرید تا اطلاعات بیشتری را در مورد دوره‌ها و آزمون‌های زبان سوئدی بدست بیاورید

 • تسلط به زبان انگلیسی
 • قبولی در درس علوم در دوره راهنمایی و دبیرستان که شامل دروس ذیل می‌باشد: ریاضیات سه ساله، زیست شناسی، شیمی و فیزیک مربوط به دو سال تحصیلی.

مدارک لازم پذیرش تحصیلی

در گوتنبرگ، 132 دانشجو در هر ترم در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند. مدارک هم برای ترم بهار و هم ترم پاییز پذیرفته می‌شوند. این دوره به زبان سوئدی برگزار می‌شود.

دوره پزشکی هر دو سال یکبار آغاز می‌شود. مهلت ارسال مدارک برای ترم پاییز از 15 مارچ تا 15 آوریل و برای ترم بهار از 15 سپتامبر تا 15 اکتبر است.

می‌توانید درخواست خود را بصورت آنلاین از طریق این وبسایت ارسال کنید Antagning.se و یا ابتدا می‌توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی مشورت کنید.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل پزشکی

اگر مقیم کشورهایی بجز کشورهای اتحادیه اروپا هستید، باید شهریه برای تحصیل در سوئد بپردازید. همچنین هنگام ارسال مدارک نیز باید مبلغی را پرداخت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش پذیرش دانشگاه بروید.

شهریه دانشجویان که شهروندی اتحادیه اروپا و منطقه شنگن را ندارند:

رشته پزشکی (لیسانس) 

 • امتیاز ١٨٠ ECTS
 • مدت دوره تحصیل ٣ سال
 • به صورت تمام وقت
 • هزینه پرداخت سالیانه برای دانشجویان غیر اروپایی ٠٠٠ ١٨٠ ( کرون سوئد )
 • هر قسط ٠٠٠ ٩٠( کرون سوئد )

رشته پزشکی ( فوق لیسانس ) 

 • امتياز ١٢٠ ECTS
 • مدت دوره تحصيل ٢ سال
 • به صورت تمام وقت
 • شهریه و هزینه ثبت‌نام هر سال برای دانشجویان غیر شهروند اتحادیه اروپا / منطقه شنگن ٠٠٠ ٢٠٠ ( کرون سوئد )
 • هر قسط ٠٠٠ ١٠٠ ( کرون )

بقیه هزینه‌های تحصیل در کشور سوئد معمولا مربوط به پیوستن به انجمن دانشجویی منطقه‌اي و پرداخت حق عضویت است. از این طریق دانشجو به فعالیت‌های دانشجویی و تخفيفات دانشجویی دسترسی خواهد داشت. هزینه ثبت‌نام در انجمن ٣٥٠-٥٠ کرون در هر ترم است که بستگی به انجمن دارد.

هزینه‌های زندگی در این کشور نیز بستگی به موقعیت مكاني تحصیل دارد( شهرهای بزرگتر معمولا هزینه‌های بیشتری دارند)؛ اما این هزینه حدود ٨٠٠٠ کرون در ماه است که شامل اجاره يا معادل ٩٢٥ دلار / ٨٣٠ یورو در اکتبر ٢٠١٦ می‌باشد. هزینه مراقبت‌های پزشکی و درمانی برای دانشجویان بين‌المللي متفاوت است و بستگی به مدت زمان و این که دانشجو شهروند سوئیس/اتحادیه اروپا یا شنگن می‌باشد یا خیر مشخص می‌شود.

دوره پزشکی سوئد

تمام پزشکان باید جلوی بیماری‌ها را بگیرند و بیماری‌ها را معالجه کنند و دردها را تسکین بخشند. این وظیفه‌ای است که در دروس علمی به تخصص نیاز دارد و نیز توانایی برای ملاقات با افراد نیز مورد نیاز است. ماهر شدن در این حرفه نیازمند آموزش و تحصیل گسترده‌ای است.

دوره پزشکی با 11 ترم خود، یکی از طولانی‌ترین دوره‌های درسی در دانشگاه‌های سوئد است. تحصیل بمدت پنج سال و نیم، شخص را پزشک می‌کند.

در مرحله اول این دوره، دانش عمومی درباره نحوه کارکرد بدن و ساختمان آن بدست می‌آورید. بعد از آن مباحث روی زیست سلولی، تاریخچه، فیزیولوژی، داروسازی، بیوشیمی، ژنتیک، آناتومی و زیست شناختی تمرکز خواهد کرد. دانشجویان همچنین یاد می‌گیرند که چگونه بر اساس رویکرد علمی خود فعالیت کنند.

در دوره دوم این دوره، آموزش روی بیماری‌ها، منشاهای آن، علل، نحوه پخش و درمان تمرکز می‌کند. دروس اصلی شامل: پاتولوژی، مهارت‌های مشاوره، عفونت‌ها، میکروبیولوژی و ایمنی، بیماری‌های پوستی، سلامت عمومی، پزشکی داخلی، روانپزشکی و سلامت زنان می‌باشد.

تحصیل تجربی در سوئد

بعنوان دانشجوی پزشکی در گوتنبرگ، با بیماران از ابتدای تحصیل خود سر و کار دارید. یک هفته آموزشی در مراکز بهداشتی درمانی یا بیمارستان‌های محله Vastra Gotaland برگزار می‌شود. به همراه سوپروایزر خود، امور را از نزدیک دنبال می‌کنید. آموزش در این دوره در قالب سخنرانی‌ها، آموزش‌های دانشجویان بعنوان تمرین‌های موردی، جلسات آزمایشگاهی، کار تیمی، سمینار و تکالیف است.

در ابتدای ترم پنج، آموزش‌ها در کلینیک انجام می‌شود تا کار به‌صورت عملی و تحت نظارت پزشکان در بیاید. این به شما این موقعیت را می‌دهد تا دانش تئوریک خود را به عمل تبدیل کنید. بیشتر دروس، امتحان شفاهی و کتبی دارند. در موقعیت‌های امتحانی، شما باید نشان دهید که دانش مربوط به عناصر عملی را نیز فرا گرفته‌اید.

پژوهش

اگر شما می‌خواهید بعنوان دانشجو پژوهشی انجام دهید، موقعیت‌های خوب زیادی وجود دارد. این دوره پایه و بنیانی عظیم را در پژوهش در رشته پزشکی ارائه می‌دهد. تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد برای علاقمندی‌های دانشجویان در پژوهش، آکادمی Sahlgrenska یک برنامه پژوهشی را بنیان نهاده است. در این برنامه مشاوری نیز در 10 درصد این دوره حدود ده ماه، در کنار این فرآیند تحقیقی هست و 100 درصد در طول تابستان در هر سال به متقاضیان مشاوره می‌دهد.

تحصیل تجربی در سوئد

ملزومات ورود به دانشگاه و پذیرش

ملزومات عمومی عبارتند از:

 • تسلط به زبان سوئدی و یا مدرک دوره زبان سوئدی B با حداقل نمره قبولی، و یا آزمون I svenska for universitetsstudies, Tisus (آزمون زبان سوئدی برای دانشگاه). برای کسانی که قبل از 1 ژانویه 2010 درس خود را تمام کرده‌اند، داشتن حداقل نمره B در زبان سوئدی لازم است.
 • دوره زبان انگلیسی با نمره قبولی A و یا دانش برابر
 • دوره ریاضی با سطح A و یا دانش معادل آن. برای آن‌هایی که قبل از 1 ژانویه 201 دانش آموخته دبیرستان شده‌اند، داشتن نمره A در ریاضیات الزامی نیست.

اگر از سال 2013 مدرک IB دارید و یا دیپلم خود را گرفته‌اید و سواد پایه برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد را دارید، همچنین اگر دانش کافی نسبت به زبان سوئدی و ریاضی دارید، برای اطلاعات بیشتر، شما باید موارد ذیل را داشته باشید:

 • مدرک زبان سوئدی سطح A1 و A2. اگر تحصیلات دبیرستانی خود را قبل از 1 ژانویه 2010 به اتمام رسانده‌اید، نمره B در زبان سوئدی کافیست. همچنین شما می‌توانید این ملزومات را با دوره‌های زبان سوئدی دبیرستان به دست بیاورید: سوئدی 3 و یا سوئدی به‌ عنوان زبان دوم 3. سوئدی B و یا سوئدی بعنوان زبان دوم که پیش از تاریخ 2013/07/01 صادر شده باشد و یا آزمون زبان سوئدی برای تحصیل در سوئد (Tisus).
 • هر کسی که مدرک IB را داشته باشد و ملزومات اولیه را در ریاضیات برای سواد پایه‌ای داشته باشد، در غیراین‌صورت، دوره ریاضیات A و یا ریاضیات 1a/1b/1c نیاز است. اگر تا قبل از 1 ژانویه سال 2010 تحصیلات دبیرستانی خود را به اتمام رسانده‌اید، این مدرک برای پذیرش عمومی نیاز نیست.

دروس پیش نیاز پذیرش تحصیل در سوئد

ملزومات کلی پذیرش زیست شناسی سطح B، فیزیک سطح B، شیمی سطح B، ریاضیات سطح D و یا زیست شناسی سطح 2، فیزیک سطح 2، ریاضیات سطح 4 (ملزومات ورود به رشته‌های خاص 13/A13) هستند.

انتخاب: نمرات (66 درصد) و آزمون زبان سوئدی (34 درصد). برای نیمی از موارد انتخاب از روی نمره، دفتر آزمون دانشگاهی سوئد ملاک‌های مختلفی را برای سنجش صلاحیت‌های یکسان بکار می‌گیرد.

دانشگاه های پزشکی در سوئد

بیشتر دانشگاه های پزشکی در کشور سوئد به یک شکل برنامه ریزی شده اند و زیر نظر یک نهاد می باشند، بنا براین نحوه تحصیل در تمام آن ها یکسان است و فقط بستگی به این دارد که شما در کدام یک از آن ها بتوانید پذیرش بگیرید. فقط اعتبار مدرک پزشکی با توجه به دانشگاه تفاوت می کند. دوره های پزشکی در سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی در دانشگاه ها برگزار می شود، در حالی که در رشته دندانپزشکی، تدریس دروس فقط به زبان انگلیسی می باشد. کشور سوئد دارای بالاترین امکانات رفاهی و بیشترین کیفیت زندگی می باشد، که بخشی از این بهترین بودن از وجود نظام آموزشی پیشرفته و دانشگاه های عالی نشات می گیرد. در ادامه قصد داریم بهترین دانشگاه های پزشکی سوئد را به شما عزیزان معرفی نماییم:

 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه کارولینسکا
 • دانشگاه لاند
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه اومئا
 • دانشگاه اوربرو
 • دانشگاه لینکوپینگ

در اینجا توضیح مختصری در مورد برخی از دانشگاه های پزشکی در کشور سوئد ارائه خواهیم داد:

دانشگاه اوپسالا (Uppsala)

مدرک این دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد و رتبه دوم را در دانشگاه های برتر سوئد دارد. دانشگاه اوپسالا در سال 1477 میلادی تاسیس شده است و قدیمی ترین دانشگاه سوئد به حساب می آید. تحصیل پزشکی در این دانشگاه 6 سال زمان می برد که 4 ترم اول آن، شامل دروسی از قبیل نوروبیولوژی و آناتومی می شود. دروس تخصصی پزشکی از ترم پنجم آغاز می شود و از ترم 10، دانشجویان دوره های کارورزی را شروع می کنند.

دانشگاه کارولینسکا (Karolinska)

این دانشگاه در استکهلم، پایتخت کشور سوئد قرار گرفته است و دوره های پزشکی در آن به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشگاه کارولینسکا یا همان دانشگاه سلطنتی کارولین معتبر ترین دانشکده پزشکی در سوئد می باشد. سالانه 160 دانشجوی پزشکی جذب این دانشگاه می شوند. دانشگاه کارولین جزء 40 دانشکده پزشکی برتر دنیا قرار دارد و وزارت بهداشت ایران نیز مدرک آن را تائید می نماید.

دانشگاه لاند (Lund)

این دانشگاه رتبه سوم برترین دانشگاه پزشکی سوئد را دارد و در سال 1666 افتتاح شده است. دوره های پزشکی در این دانشگاه به زبان سوئدی ارائه می شود و 11 ترم طول می کشد، که 5 ترم نخست دروس تئوری ارائه می شود و ترم های 6 تا 9 تمرکز بر روی دانش بنیادی و کاربرد آن در درمان بیماری ها می باشد. در ترم های 10 و 11 دانشجویان ملزم به انجام تحقیقاتی در زمینه بیماری های مختلف هستند و بعد از آن دانشجویان به کارورزی در بیمارستان ها مشغول خواهند شد.

مهاجرت پزشکان به سوئد

کشور سوئد دارای دانشگاه های مطرحی در زمینه پزشکی می باشد که رتبه جهانی دارند و از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. در این قسمت می خواهیم در مورد مهاجرت پزشکان به سوئد توضیحاتی ارائه دهیم. مهاجرت پزشکان به سوئد نیازمند تسلط به زبان سوئدی می باشد که حتما لازم نیست قبل از مهاجرت به این کشور، به زبان سوئدی مسلط شوید، چرا که امکان یادگیری این زبان در کشور سوئد نیز وجود دارد. به علت نیاز مبرم به نیروی متخصص در زمینه پزشکی، این کشور شرایط مناسبی را برای مهاجرت پزشکان مهیا کرده است. پزشکان برای اینکه بتوانند در سوئد مشغول به کار شوند، باید مدرک خود را معادل سازی نمایند و بعد از این مرحله لازم است در آزمون های پزشکی این کشور شرکت نمایند. افراد پس از قبولی در این آزمون می توانند به عنوان پزشک در سوئد مشغول به کار شوند.

 

کار پس از تحصیل پزشکی در کشور سوئد

دانشجویان پزشکی در کشور سوئد، این امکان را دارند که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور،  مشغول به کار شوند. دولت سوئد به این افراد یک فرصت یک ساله می دهد تا به دنبال کار بگردند. از آن جایی که در سوئد فرصت های شغلی مناسبی وجود دارد و نرخ بیکاری در این کشور در سال های 2021 و 2022 به ترتیب 8.8 درصد و 7.5 درصد بوده است، یافتن شغل کار سختی نیست. البته اگر دانشجویان از دانشگاه های معتبری همچون دانشگاه اوپسالا و استکهلم فارغ التحصیل شده باشند، به راحتی می توانند شغل مناسب پیدا کنند. رشته پزشکی نیز جزو مشاغلی است که همیشه در صدر نیازمندی های سوئد قرار دارد و از لحاظ سطح درامدی هم، حقوق مکفی ای دارد. حمایت دولت و اتحادیه کاری در قالب سامانه رفاه تکمیلی، همواره شامل حال پزشکان در این کشور بوده است.

سوئد یکی از کشور های اسکاندیناوی است و عضو شینگن و اتحادیه اروپا می باشد، این یعنی دانشجویان، دیگر مشکل شغل نخواهند داشت. دانشجویان پزشکی پس از اتمام تحصیلات این امکان را خواهند داشت که نه تنها در سوئد بلکه در تمام اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند. از آن جایی که برخی از دانشگاه های سوئد در رشته های پزشکی، مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند، دانشجویان پزشکی پس از فارغ التحصیلی می توانند به ایران باز گشته و در آن جا مشغول به کار شوند.

بیشتر پزشکان در کشور سوئد، در شورای شهرستان استخدام می شوند و در کلینیک ها و یا بیمارستان ها کار می کنند. همچنین حدود یک سوم از آن ها نیز در کلینیک های خصوصی، در زمینه بهداشت، تحقیق و یا تدریس می نمایند.

مزایای تحصیل پزشکی در کشور سوئد

کشور سوئد دارای سطح بالایی از زندگی می باشد و دانشگاه های مطرحی در آن وجود دارند. دانشجویان بین المللی رویای تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارند و بعد از فارغ التحصیلی در این کشور می توانند صاحب شغل شده و پس از مدتی اقامت سوئد را اخذ نمایند. تحصیل پزشکی در سوئد مزایای بسیاری دارد که در اینجا می خواهیم به آن ها اشاره کنیم:

 • ثبات و امنیت کشور سوئد
 • داشتن خوابگاه های پیشرفته و مجهز
 • امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپا
 • پایین بودن نرخ بیکاری و اجازه کار دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته
 • امکان اخذ اقامت و تابعیت سوئد پس از فارغ التحصیلی
 • کشف استعداد های دانشجویان توسط دانشگاه ها
 • امکان دریافت شماره نظام پزشکی و تاسیس مطب در ایران
 • بالا بودن استاندارد های زندگی
 • امکان استفاده از ویزای همراه

از شرایط تحصیل پزشکی در سوئد می توان عنوان کرد که دانشجویان ایرانی بعد از دو سال تحصیل پزشکی در کشور خود، این امکان را خواهند داشت، با تطبیق دادن واحد ها و ارائه مدرک زبان سوئدی یا فنلاندی، در دانشکده های پزشکی سوئد ادامه تحصیل بدهند.

 

اخذ اقامت سوئد با تحصیل پزشکی

معایب تحصیل پزشکی در کشور سوئد

در کنار مزایایی که تحصیل پزشکی در کشور سوئد دارد، معایبی نیز وجود دارد که البته خوبی ها و محاسن تحصیل در دانشگاه های سوئد به قدری زیاد است که این معایب به چشم نخواهد آمد. در این قسمت به برخی از این معایب اشاره می کنیم:

 • بالا بودن هزینه تحصیل
 • وجود آزمون های زیاد در طول تحصیل
 • بالا بودن هزینه و سختی اجاره کردن خانه در سوئد
 • آب و هوای سرد به خصوص در شمال سوئد
 • دشوار بودن زبان سوئدی
 • محدود بودن دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی در سوئد

برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های سوئد لازم است تمام مراحل اخذ پذیرش را با دقت و به طور کامل پشت سر بگذارید، تا بتوانید در نهایت با تهیه مدارک مورد نیاز، پذیرش دانشگاه های این کشور را دریافت کنید.

اولین شرط برای گرفتن پذیرش دانشگاه های پزشکی سوئد، شرط معدل برای پذیرش می باشد. متقاضیان باید حداقل معدل 14 را داشته باشند ولی در صورتی که معدل شما بالای 16 باشد شانس قبولی شما بیشتر خواهد شد. مورد بعدی مدرک زبان می باشد که برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشور سوئد باید مدرک زبان سوئدی TISUS و یا SVENSKA ارائه دهید. مرحله بعدی دادن درخواست پذیرش می باشد که متقاضی بایستی فرم درخواست را تکمیل کرده و به همراه انگیزه نامه تحصیلی برای دانشگاه ارسال کند. ارائه انگیزه نامه تحصیلی به این دلیل است که فرد دانشگاه را مجاب کند تا بتواند در آن جا تحصیل کند و دانشگاه قانع شود تا فرد را پذیرش کند.

بعد از ارسال درخواست پذیرش، نوبت به ثبت نام اینترنتی می رسد که برای این کار لازم است، تمام مدارک تحصیلی دانشجو ترجمه شده و به دانشگاه ارائه گردد. بعد از اینکه دانشگاه با درخواست پذیرش شما موافقت کرد، باید برای دریافت ویزا برای این کشور اقدام نمایید و از سفارت سوئد وقت بگیرید. پس از درخواست ویزا توسط شما، یک جلسه مصاحبه برگزار می شود که روشن شود، هدف دانشجو از اخذ ویزا برای این کشور چه می باشد و شرایط شما از لحاظ تمکن مالی و سوء پیشینه بررسی می گردد.

بورسیه تحصیل پزشکی در کشور سوئد

گرفتن بورسیه تحصیلی برای دانشجویان پزشکی، یک کمک هزینه حساب می شود که می توانند برای تامین مخارج روزانه زندگی روی آن حساب کنند. اما باید در نظر داشت که گرفتن بورسیه تحصیلی به این سادگی ها هم نیست و دارای یک سری شرایط می باشد که دانشجو باید آن ها را فراهم کند. برای دریافت بورسیه ابتدا باید دانشجو وارد دانشگاه شود و در صورتی که دانشگاه شرایط بورسیه را داشته باشد، بورسیه به دانشجو تعلق می گیرد؛ که البته دانشجو نیز باید شرایط لازم را داشته باشد. بورسیه به افرادی تعلق می گیرد که دارای معدل بالا باشند و جزو نفرات برتر دانشگاه محسوب شوند. با این همه لازم است بدانید که در سوئد برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی، هیچ گونه بورسیه ای در نظر گرفته نشده است و فقط دانشجویان شهروند سوئد و اتحادیه اروپا می توانند در این کشور تحصیل رایگان داشته باشند.

 

شرط معدل پذیرش در دانشگاه های پزشکی سوئد

رشته های علوم پزشکی در سوئد

تحصیل در رشته پزشکی، کار بسیار سختی است و دروس سنگینی دارد. تحصیل در دیگر رشته های علوم پزشکی نیز جذاب است و شما فرصت های شغلی بیشتری خواهید داشت. با تحصیل در رشته های پیرا پزشکی، شانس شما برای مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی بیشتر خواهد بود. پیراپزشکی رشته ای است که دانشجویان در آن دوره های پیرا پزشکی را می گذرانند تا بتوانند در مواقع اضطراری به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کنند. این افراد بخشی از EMS هستند، یعنی برای خدمات فوریت های پزشکی در آمبولانس ها و … آموزش دیده اند و در موارد اضطراری می توانند وظایف یک پزشک را انجام دهند.

بهترین رشته های پیرا پزشکی عبارتند از:

 • کارشناسی پرستاری
 • کارشناسی ارشد پرستاری بهداشت جامعه
 • کارشناسی ارشد پرستاری زنان و زایمان
 • دیپلم دستیار مراقبت پرستاری
 • کارشناسی ارشد پرستاری روانپزشکی
 • کارشناسی ارشد پرستاری اطفال
 • کارشناسی ارشد پرستاری بهداشت
 • MD در بیهوشی
 • MD در تشخیص رادیویی
 • MD در پاتولوژی

یکی دیگر از رشته های علوم پزشکی، رشته پرستاری در سوئد می باشد که از موقعیت اجتماعی خوبی برخودار است. پرستاران و پزشکان ارتباط مستقیم با بیمار دارند و تاثیر زیادی در سیستم سلامت خواهند داشت. به دلیل این ارتباط مستقیم، پزشکان و پرستاران ملزم هستند تا به زبان سوئدی تسلط کامل اشته باشند، چرا که اولین مهارت لازم برای ارتباط با بیماران، ارتباط کلامی است.

به طور قطع می توان اذعان کرد که رشته دندانپزشکی دومین شغل در سوئد از لحاظ درامدی می باشد. دندانپزشکان در سوئد می توانند بعد از اتمام تحصیلات در بخش های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند. بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها و آزمایشگاه های مختلف نمونه ای از این مراکز می باشند.

درامد پزشکان در سوئد

در حال حاضر بیش از 36 هزار پزشک در گرایش های مختلف در کشور سوئد مشغول به کار هستند. پزشکان در کشور سوئد دارای جایگاه اجتماعی ویژه و همچنین درامد بالایی هستند. به دلیل کمبود نیروی کار پزشکی در این کشور و رقابتی بودن فرایند جذب پزشک در بیمارستان های سوئد، میزان درامد پزشکان، ماهانه بین 50 هزار تا 120 هزار کرون سوئد می باشد که در برابر دیگر مشاغل رایج در سوئد، رقم بالایی می باشد. تخصص پزشکی در سوئد درامد بالایی دارد و پزشکان متخصص در این کشور ماهانه مبلغی بین 38900 تا 179000 کرون سوئد دریافت می کنند، که البته مقدار دریافتی متخصصان با توجه به سابقه کار، مهارت و تجربه، جنسیت و محل کار آن ها متفاوت خواهد بود.

 

درامد پزشکان در سوئد

در جدول زیر میزان دریافتی برخی گرایش های پزشکی آورده شده است:

گرایش پزشکیحقوق ماهانه در سال 2022
پزشک عمومی122.000 کرون سوئد
متخصص قلب و عروق170.000 کرون سوئد
پزشک زنان116.000 کرون سوئد
متخصص تغذیه92.100 کرون سوئد
فیزیوتراپ84.100 کرون سوئد
روانشناس124000 کرون سوئد

 

 

 

 

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه‌گران مهر) در دفاتر تهران و شیراز آماده ارائه هرگونه مشاوره تحصیلی، مهاجرتی و… در رابطه با شرایط مهاجرت به سوئد می‌باشند. درصورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه نیز تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *