تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای اروپایی گزینه خوبی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است و می تواند بیش از حد برای زندگی آینده آنها مفید باشد. مکان های به خصوص بسیاری در اروپا برای تحصیلات عالی وجود دارد. سوئد یکی از مقاصد در حال رشد در اروپا است که می تواند آموزش و پرورش با کیفیت بالا را در زمینه پزشکی و دندانپزشکی ارائه کند. اگر شما مایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد هستید، دانستن جزئیات مربوط به آن برای شما مهم است.

مشاوره رایگان مشاوره رایگان

یکی از راه­های مهاجرت به سوئد اقدام از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل است. این روش در کنار روش­های دیگر مهاجرت به این کشور می­باشد. در همه روش­های فوق شخص پس از مهاجرت به این کشور باید نسبت به اخذ اقامت و نهایتا تابعیت یا شهروندی سوئد اقدام نماید. مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد.

اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

به عنوان یک دانش پایه دوره های پزشکی در سوئد دارای تحصیلات پیش بالینی (2 ساله) است در این دو سال دانشجو به مطالعه دروس آسیب شناسی، ویروس شناسی، باکتری شناسی و سرولوژی می پردازد.

موسسه مهاجرت به سوئد برگزیده اصطهباناتی می تواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به تحصیل در سوئد کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به سوئد به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند. بسیاری افراد جهت مهاجرت به سوئد معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی می توانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد.

دوره های کارآموزی در بیمارستان های وابسته به دانشگاه گذرانده می شود.

کار تحقیقاتی بر روی در گروه های تحقیقاتی در دانشکده پزشکی صورت می گیرد، و یا دانشجو پایان نامه خود را  تحت هدایت استادان در دانشگاه می گذارند.

شرح دوره های پزشکی سوئد 2016-2017

امکان تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد TRANSMED و برنامه های دکترا در دانشگاه های سوئد در رشته های پزشکی و دندان پزشکی وجود دارد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد به زبان فنلاندی یا سوئدی

برای دانشجویان پزشکی مسلط به زبان فنلاندی یا سوئدی امکان تحصیل در این کشور به این زبان وجود دارد.

گاهی اوقات تبادل دانشجویان پزشکی مشغول به تحصیل که حداقل 3 سال از تحصیل خود را در یک دانشگاه معتبر گذراندند و همچنین دوره های زبان فنلاندی یا سوئدی را طی کرده اند در دانشگاه هلسینکی پزشکی وجود دارد. تبادل دانشجو با دانشگاه های دیگر نیاز به مذاکره خاص در این مورد دارد.

امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و تخصص پزشکی در کشور سوئد وجود دارد، دانشجو برای دریافت این موارد باید درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال کند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های سوئد معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های سوئد  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان در سوئد برای شما امکان پذیر می گردد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در سوئد در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های سوئد با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

شما پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بایستی دوره های بالینی یا کارآموزی را در همین کشور در یک بیمارستان معتبر بگذرانید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد در دانشکده اومئو

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی اومئو ، یکی از چهار دانشکده بزرگ پزشکی و دندانپزشکی در سوئد می باشد (نام این دانشگاه به “دانشکده پزشکی و دندان” در آوریل 2004 تغییر یافت). این دانشکده یک سازمان آموزشی و تحقیقاتی در زمینه های پزشکی، دندانپزشکی و مراقبت های بهداشتی است. در حال حاضر 13 گروه و حدود 5800 در مقطع کارشناسی و 550 دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. در حال حاضر حدود 150 کارمند، معلمان و محقق در این دانشگاه مشغول به کار می باشند.

نکات اصلی در رابطه با تحصیل پزشکی در سوئد

جزئیات دوره

آموزش زبان ​​- برای بسیاری از دانشگاه ها در سوئد قبل از شروع دوره اصلی تحصیل، در صورت عدم تسلط شما به زبان سوئدی دوره آموزشی سوئدی برای شما برگزار می کنند.

 • مدت زمان دوره – دوره کارشناسی پزشکی در صورت مطالعه منظم بین 5 سال و 6 ماه به طول می انجامد. شما نیاز به مطالعه تئوری و عملی تحت عنوان یک کارآموز به عنوان بخشی از این دوره پزشکی برای اخذ مدرک دارید.
 • نوع ترم – بسیاری از دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی سوئد دارای ترم های پاییزه و بهاری هستند.
 • ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های سوئد با یکدیگر متفاوت باشند.
 • مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است.
 •  تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان در برخی دانشگاه ها ممکن است، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. زبان تحصیل در این کشور به زبان فنلاندی یا سوئدی می باشد.
 • شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید.

موارد مورد نیاز دوره

به منظور ورود به دوره پزشکی، شما نیاز به تکمیل تحصیلات خود در دوره متوسطه و یا معادل آن را دارید. برای مثال، اگر شما به دنبال پذیرش در یک دوره پزشکی و دندانپزشکی در سوئد هستید، شما باید دروس زیست شناسی را در کلاس های پیش دانشگاهی خود را آموخته باشید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی سوئد معمولا بالا می باشد.

الزامات خاص دیگر جهت تحصیل در سوئد

 • انجام آزمایش پزشکی،
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهینامه مهارت زبان سوئدی یا (آزمون زبان سوئدی TISUS  برای تحصیلات دانشگاهی)
 • پاسپورت (گذرنامه)

شهریه و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

مقررات پذیرش در هر دوره ای و در دانشگاه های مختلف فرق می کند، به تبع شهریه هر دانشگاهی بسته به دوره انتخابی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. علاوه بر شهریه دوره قبل از پذیرش همراه با ارسال درخواست متقاضی می بایست هزینه پردازش درخواست خود را واریز کند.

در برخی از دانشگاه های دولتی نیاز به پرداخت شهریه نیست البته این عدم پرداخت شهریه برای همه دانشجوها صدق نمی کند، اگر شما نیاز به پرداخت هزینه جهت تحصیل دارید، باید هزینه به دانشگاه مربوطه در مقدار و و زمان مشخص پرداخت شود. برای روشن شدن جزئیات بیشتر با دانشگاه مربوطه تماس حاصل فرمایید.

نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه های پزشکی سوئد

در این بخش قصد داریم شما را با روند ارسال پذیرش از دانشگاه های سوئد در دوره های پزشکی و دندانپزشکی آشنا کنیم و همچنین اطلاعات دانشگاه، آماده سازی زبان، موارد لازم برای سفر و اقامت نیز بیان می شوند.

برخی از مراحل اصلی که شما بایستی دنبال کنید عبارتند از:

 • جستجو برای دوره ها و رشته
 • بررسی دانشگاههای مرتبط
 • بررسی رتبه بندی دانشگاه
 • قطعی کردن رشته و دانشگاه
 • شرکت در دوره های آموزش زبان سوئدی
 •  تماس با دانشگاه مربوطه برای دریافت جزئیات بیشتر

دانشگاه های علوم پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

برخی از دانشگاه ها که آموزش پزشکی و دندانپزشکی را در سوئد ارائه می کنند:

 • دانشگاه گوتنبرگ  (دانشگاه گوتنبرگ، موسسه پزشکی)
 • موسسه کارولینسکا
 • دانشگاه لینشوپینگ (دانشگاه لینشوپینگ، گروه علوم پزشکی و بهداشت)
 • دانشگاه لوند (دانشگاه لوند، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اومئو (دانشگاه Umea، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اوربرو (دانشگاه اوربرو، دانشکده پزشکی و سلامت)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه اوپسالا

اقامت تحصیلی سوئد

شما می توانید جهت مهاجرت تحصیلی به سوئد برای دریافت اجازه اقامت قبل از پرداخت بخشی از هزینه های شهریه خود اقدام کنید، اما شما قادر به دریافت مجوز تنها پس از پرداخت بخشی از هزینه ها خواهید بود.

شما می توانید برای صرفه جویی در هزینه های زندگی دانشجویی خود در یک خوابگاه دانشجویی زندگی کنید در خوابگاه های دانشجویی معمولا یک اتاق توسط چند نفر به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ اقامت با توجه به مکان و زمان متفاوت است، اما به طور متوسط، ماهانه نرخی بین SEK 2000 و 4500 کرون برای هر اتاق می باشد. شما می توانید اطلاعات بیشتر و جزئیات دقیق در این زمینه را از اتحادیه دانشجویی دانشگاه یا انجمن دانش جویی جویا شوید.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با هزینه زندگی دانشجویی در سوئد را به دست آورید.

گرفتن پذیرش در دانشکده های پزشکی در سوئد دشوار است، اما تحقیقات کامل و پشتکار می تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند.

در نهایت موسسه حقوقی اعزام دانشجو به سوئد برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به تحصیل در سوئد برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با کمک  وکلای مجرب ما، در دفاتر تهران و شیراز موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات اعزام دانشجو کشور به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در سوئد را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در سوئد بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

1- آیا دانشگاه های سوئد مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند؟

بله، تعدادی از دانشگاه های سوئد جهت تحصیل رشته های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند.

2- زبان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد چیست؟

در سوئد امکان تحصیل به زبان های سوئدی، فنلاندی و انگلیسی برای متقاضیان فراهم است.

3- جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد به مدرک زبان نیاز است؟

بله، داشتن مدرک زبان الزامی است. هر چند متقاضیانی که مدرک زبان ندارند می توانند دوره های زبان را در این کشور و قبل از ورود به کورس اصلی پشت سر بگذارند.

4- مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد چه مدت است؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد به مدت پنج تا شش سال به طول می انجامد.

5- هزینه تحصیل پزشکی پدر سوئد چه میزان است؟

در سوئد جهت تحصیل رشته پزشکی به 4,000 تا 10,000 دلار در سال نیاز است.

6- هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل دندانپزشکی در سوئد به طور میانگین مابین 6,000 تا 12,000 دلار در سال می باشد.

7- مدارک مورد نیاز جهتاخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد کدامند؟

پاسپورت معتبر، ارائه مدرک زبان سوئدی یا انگلیسی، مدارک تحصیلی مقطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه، گواهی سلامت پزشکی، گواهی تمکن مالی، انگیزه نامه، مدارک شناسایی به همراه ترجمه و غیره

8- بهترین دانشگاه های سوئ جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کدامند؟

دانشگاه گوتنبرگ، موسسه کارولینسکا، دانشگاه اوربرو، دانشگاه اومئو، دانشگاه لوند و غیره

9- آیا جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد به ارائه گواهی تمکن مالی نیاز است؟

بله، متقاضیان می بایست جهت اثبات تامین هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد، نیازمند ارائه گواهی تمکن مالی می باشند.

10- امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد وجود دارد؟

بله، در صورت داشتن سابقه و رزومه تحصیلی قوی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور وجود دارد.

11- دوره های تحصیلی دندانپزشکی در سوئد شامل کدام موارد است؟

تحصیل دوره های دندانپزشکی عمومی، ارتودنسی، بهداشت دهان و دندان، پریودنتولوژی، امراض دهان و دندان و غیره

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد 2023

 1. F گفت:

  این امکان وجود داره که مدرک کارشناسی رشته های علوم پایه مثلا زیستشناسی رو در ایران بگیریم و برای ارشد پزشکی در سوئد اقدام کنیم یا باید کارشناسی رو هم در سوئد گرفت

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، با مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید ایران می توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد اقدام نمایید.

 2. helma گفت:

  سلام میخواستم بدونم چن سال باید درس بخونم تا دندون پزشکی قبول شم در کشور سوئد

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   دوره دندانپزشکی در سوئد 5 ساله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *