اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری

استونی به دلیل سرمایه گذاری های مناسب و دلایل دیگری که در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد به یکی از کشورهای جذب سرمایه گذار خارجی تبدیل شده است. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی شرایط و ویژگی های اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری پرداخته اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذار برای اخذ مجوز اقامت موقت باید درخواست خود را به دولت استونی ارسال کند و دولت را از شرایط خود برای اخذ مجوز ثبت شرکت در استونی و مدیریت شرکتی که برای اقتصاد کشور سودآور است، مطلع سازد. در هر صورت شرکت باید شعبه، عضو وابسته و یا زیر مجموعه ای از یک شرکت خارجی باشد و یا به هر طریقی به شرکت موجود در خارج ارتباط داشته باشد.

در درخواست باید طرح بیزنسی شرکت توضیح داده شود و مدارک عملکردی آن ضمیمه شود. علاوه بر این اگر متقاضی سهامی در شرکت داشته باشد، باید حداقل 65000 یورو در بیزنس استونی سرمایه گذاری کند. به طور مشابه، اگر متقاضی تنها مالک شرکت باشد، حداقل 16000 یورو برای سرمایه گذاری در بیزنس استونی مورد نیاز است. سرمایه گذار پس از تایید درخواست، مجوز اقامت موقت را دریافت می کند و می تواند برای زندگی و کار در شرکت همراه با همسر و فرزندان کوچک خود به استونی نقل مکان کند.

مدت اعتبار مجوز اقامت موقت اولیه 5 سال خواهد بود و در صورتی که حداقل 200000 یورو در سال درآمد حاصل از فروش به دست آید و یا مالیات ماهانه پرداخت شده به کارکنان پنج برابر حقوق متوسط سالیانه باشد، می توان  این مجوز را مجددا تمدید کرد. در طول مدتی که سرمایه گذار و خانواده او ساکنان موقت هستند، سرمایه گذار باید دولت استونی را از هر گونه تغییر در نحوه عملکرد و فعالیت های شرکت مطلع سازد. سرمایه گذار پس از پنج سال اقامت در استونی ممکن است بتواند برای اقامت دائم درخواست دهد. شرایط لازم سرمایه گذار برای درخواست اقامت دائم :

 • باید حداقل 5 سال ساکن استونی باشد .
 • مجوز اقامت موقت معتبر داشته باشد.
 • درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده داشته باشد.
 • دارای بیمه درمانی باشد .
 • مهارت زبان استونی را اثبات کند.
 • آدرس ثبت شده در اداره ثبت جمعیت استونی داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری استونی

استونی کشوری پیشرفته و  توسعه یافته ایست که در شمال اروپا واقع شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن می باشد. رتبه استونی در آزادی، حقوق شهروندان و مطبوعات بسیار بالاست. تالین پایتخت این کشور و ارز رایج آن یورو می باشد. صنایع اصلی مهندسی، الکترونیک و محصولات چوبی می باشد. e-Residency  توسط مردم استونی معرفی شده است. e-Residency این امکان را به همه افراد در سراسر جهان می دهد تا بیزنس آنلاین را به راحتی انجام دهند.

استونی دارای سیستم مالیاتی مناسب برای سرمایه گذاری با قوانین شفاف و کارآمد است. این کشور دارای 4 تجارت آزاد است که سرمایه گذاران خارجی به طور مستقیم می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذار در صورتی می تواند برای مجوز اقامت سرمایه گذاری درخواست دهد که صاحب سهام شرکتی باشد و یا به تنهایی مالک شرکتی  باشد . مبالغ سرمایه گذاری از این قرارند :

 • حداقل سرمایه 65000 یورو برای صاحب سهام شرکت
 • حداقل سرمایه 16000 یورو برای مالک واحد شرکت
 • مبلغ سهام یک شرکت و ارزش دارایی معین ثبت شده می تواند به عنوان مبلغ سرمایه در نظر گرفته شود.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری استونی

در فرم درخواست باید طرح بیزنس که ویژگی ها و گستره بیزنس توضیح داده شده است، پیش بینی های مالی و مدارک عملکردی بیزنس قید شود. سرمایه گذار پس از تایید درخواست، به مدت 5 سال برای زندگی و کار در استونی  اقامت داشته باشد. پس از 5 سال اقامت موقت می تواند برای اقامت دائم یا تمدید مجوز اقامت موقت درخواست دهد. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای سرمایه گذاری:

 • پاسپورت معتبر که طی 10 سال اخیر صادر شده باشد و حداقل 2 صفحه خالی برای ویزا داشته باشد و حداقل تا سه ماه پس از انقضای ویزا اعتبار داشته باشد.
 • فرم درخواست تکمیل شده و امضا شده
 • یک قطعه عکس 3.5*4.5
 • بیمه درمانی معتبر در استونی یا منطقه شنگن با پوشش حداقل 30000 یورو در کل دوره اقامت
 • مدارکی از هدف سفر
 • نامه تاییدیه از میزبان
 • نامه تاییدیه از سازمان بین المللی
 • مدارکی که نشان دهد قصد استفاده از محصولات سرگرمی و گردشگری را دارید.
 • مدارکی که حق ورود به کشور را نشان دهد.
 • مدارک استفاده از خدمات باری( حمل و نقل) بین المللی
 • مدارکی که نشان دهد متقاضی قصد کار در استونی را دارد.
 • بلیط هواپیما
 • شناسنامه یا سند ازدواج
 • هر گونه اطلاعاتی درباره علت ترک شنگن پیش از انقضای ویزا
 • داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در استونی و بازگشت به کشور مبدا ( 180 یورو در روز )
 • فیش پرداختی هزینه ویزا ( 80 یورو)

شرایط اخذ اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

اجازه ویزا و اقامت استونی به خارجیانی تعلق می گیرد که در کشور استونی در یک شرکت کار می کنند یا مالک یک شرکت هستند و یا در یک فعالیت تجاری در استونی حداقل ۶۵۰۰۰ یورو سرمایه گذاری کرده اند (۱۶۰۰یورو در صورت خود اشتغالی). سهام سرمایه و میزان دارایی های ثابت ثبت شده را می توان به عنوان سرمایه گذاری در نظر گرفت. مجوزهای اقامت موقت معمولا  ۵ سال اعتباردارند. بعد از آن، شما ممکن است اجازه تمدید مجوز یا درخواست اقامت دائم را داشته باشید.

به این شرط که محل اقامت شما در دفتر ثبت جمعیت استونیایی وارد شده باشد، دارای بیمه سلامت، درآمد قانونی دائمی (260 در ماه) و دارای مدرک سطح B1 زبان استونی باشید. پس از8 سال زندگی در استونی، که 5 سال آن را با  اجازه اقامت دائم سپری کرده اید، ممکن است شما واجد شرایط تابعیت شوید. برای دریافت شهروندی، نیاز به مهارت در زبان استونیای، قبولی  در امتحان قانون اساسی و قانون شهروندی، درآمد قانونی دائمی (260 در ماه) و وفاداری به کشور استونی می باشد.

استونی تابعیت دوگانه شهروندان ملی را به رسمیت نمی شناسد. هر کسی که تابعیت کشور استونی  را دریافت کند  باید ملیت پیشین خود را از دست بدهد. شما می توانید برای داشتن اقامت دائم در کشور استونی در صورت داشتن شرایط زیر درخواست اجازه ی اقامت دهید:

 • شما مجوز اقامت موقت در استونی را داشته باشید و اقامت دائم شما در استونی در راستای منافع عمومی باشد.
 • به شما اجازه اقامت موقت در استونی داده شده باشد.
 • قبلا به شما اجازه اقامت طولانی مدت در استونی را داده باشند.
 • قبلا یک شهروند استونی بوده اید که حداقل 3 سال از 5  سال متوالی را در استونی اقامت داشته اید (به جز هنگامی که تحصیلات عالی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری کسب کرده باشید ).

فعالیت های شما تا کنون مطابق با هدف و شرایط اعطای مجوز اقامت برای شما بوده است. این امکان وجود دارد که برای اقامت دائم در کشور استونی دراداره امور خارجه ی استونی یا در اداره پلیس و اداره مرزبانی، شخصا درخواست اجازه ی اقامت دهید. شما باید بدانید که خرید املاک در استونی موجب دریافت اجازه اقامت دائم و شهروندی نمی شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در استونی

مزایای اصلی این کشور عبارت اند از:

 • یکی از آزادترین اقتصادها در جهان
 • حساب های عمومی متعادل با سطح بسیار پایین بدهی
 • محیط تچاری بسیار مطلوب غنی از موسسات پایدار و مستقل
 • همه ی سودهای مشارکتی سرمایه گذاری مجدد از مالیات بر درامد معاف هستند.
 • موقعیت جغرافیایی ای که این کشور را در فصل مشترک آسیا و اروپا قرار داده است.
 • روایط بین المللی موثر که به وسیله ی عضویت این کشور در اتحادیه ی اروپا تقویت شده است.

دولت استونی از طریق روابط آزاد برای صادرات قصد بهبود سرمایه گذاری خارجی را دارد. دولت این کشور با ارائه ی حق مالکی صد درصدی به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی است اما برای برخی صنایع قوانین خاصی وضع کرده است. استونی از سال 2011 از واحد پولی یورو استفاده می کند که این موضوع به آزاد شدن بازار و از این رو سهولت سرمایه گذاری برای خارجی ها، منجر شده است. با توجه به سیاست های خفظ و انتقال این کشور، هیچ محدودیتی برای انتقال یا تبدیل ارزها به یکدیگر وجود ندارد. سودهای سهام و همچنین تمام دارایی های شرکتی که فعالیتش را در استونی متوقف می نماید نیز می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی به فرد تعلق گیرند.

یکی از نکات کلیدی سیستم مالیاتی استونی این است که هیچ گونه مالیات مشارکتی ای وجود ندارد و از این رو شرکت های خارجی تنها هنگام تقسیم سود مشمول مالیات بر درامدی به میزان 21 درصد می شوند. از آغاز ژانویه ی سال 2009 سود سهام ارسال شده به سهام داران خارجی شامل هیچ گونه مالیات استهلاک نمی شوند. هدایا، ارثیه و املاک به جز برخی استثناها شامل مالیات نمی شوند. استونی همچنین توافق های مالیات دوجانبه را به امضا رسانده است که به این کشور در جذب سرمایه گذاران خارجی کمک می نماید. نقاط ضعف اضلی این کشور عبارت اند از:

 • اندازه ی کوچک بازار داخلی آن را به ویژه در برابر شوک های خارجی آسیب پذیر می نماید.
 • وابستگی بالای انرژی به روسیه و واردات آن از فنلاند و سوئد
 • قدرت خرید پایین تر در مقایسه با کشورهای منطقه

استونی که هنوز فقیر ترین عضو ناحیه ی یورو است و به عنوان نور چشمی اتحادیه ی اروپا به آن نگاه می شود [ یادداشت مصحح: نسخه ی اصلی به اشتباه بیان کرده است که استونی فقیر ترین کشور اروپاست. این کشور فقیر ترین عضو ناحیه ی یورو است]. در این کشور تهدید اندکی از جانب تروریسم وجود دارد؛ اما شما می بایست از خطر جهانی حملات تروریستی غیر مستقیم در مکان های عمومی نظیر موارد ایجاد شده توسط پناهنده ها و مهاجران خارجی، آگاه باشید.

بنا به گفته ی سازمان ارزیابی تهدید جنایی پلیس اروپا، دینامیک جنایت سازمان یافته در استونی (و همچنین دیگر کشورهای حوزه ی بالتیک) به این دلیل است که این کشور بین کشورهای تامین کننده ی سیگار و مواد مخدر صنعتی و کشورهای مقصد مشتری این مواد، ناشی می شود. اطلاعات تکمیلی را از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

سوالات متداول در مورد اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری

1- شرایط اخذ اقامت استونی از طریق سرمایه گذاری به چه صورت است؟

سرمایه گذار برای اخذ مجوز اقامت موقت باید درخواست خود را به دولت استونی ارسال کند و دولت را از شرایط خود برای اخذ مجوز ثبت شرکت در استونی و مدیریت شرکتی که برای اقتصاد کشور سودآور است، مطلع سازد. در هر صورت شرکت باید شعبه، عضو وابسته و یا زیر مجموعه ای از یک شرکت خارجی باشد و یا به هر طریقی به شرکت موجود در خارج ارتباط داشته باشد.

2- درخواست ارائه شده به دولت استونی برای اخذ ویزای سرمایه گذاری می بایست چگونه باشد؟

در درخواست باید طرح بیزنسی شرکت توضیح داده شود و مدارک عملکردی آن ضمیمه شود.

3- شخص سرمایه گذار چه مبلغی باید در کشور استونی سرمایه گذاری کند؟

اگر متقاضی سهامی در شرکت داشته باشد، باید حداقل 65000 یورو در بیزنس استونی سرمایه گذاری کند. به طور مشابه، اگر متقاضی تنها مالک شرکت باشد، حداقل 16000 یورو برای سرمایه گذاری در بیزنس استونی مورد نیاز است.

4- شخص سرمایه گذار چه زمانی مجوز اقامت موقت در کشور استونی را دریافت می کتد؟

سرمایه گذار پس از تایید درخواست، مجوز اقامت موقت را دریافت می کند و می تواند برای زندگی و کار در شرکت همراه با همسر و فرزندان کوچک خود به استونی نقل مکان کند.

5- مدت زمان اقامت موقت با ویزای سرمایه گذاری در کشور استونی چقدر هست؟

مدت اعتبار مجوز اقامت موقت اولیه 5 سال خواهد بود و در صورتی که حداقل 200000 یورو در سال درآمد حاصل از فروش به دست آید و یا مالیات ماهانه پرداخت شده به کارکنان پنج برابر حقوق متوسط سالیانه باشد، می توان این مجوز را مجددا تمدید کرد.

6- شخص سرمایه گذار چه زمانی می تواند در کشور استونی اقامت دائم بگیرد؟

سرمایه گذار پس از پنج سال اقامت در استونی ممکن است بتواند برای اقامت دائم درخواست دهد.

7- آیا برای اقامت دائم در کشور استونی از طریق سرمایه گذاری شرایط خاصی لازم هست؟

بله ، شرایط لازم سرمایه گذار برای درخواست اقامت دائم شامل این موارد می باشد : باید حداقل 5 سال ساکن استونی باشد ، مجوز اقامت موقت معتبر داشته باشد ، درآمد کافی برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده داشته باشد ، دارای بیمه درمانی باشد ، مهارت زبان استونی را اثبات کند ، آدرس ثبت شده در اداره ثبت جمعیت استونی داشته باشد.

8- آیا کشور استونی ثبات اقتصادی دارد و مکان خوبی برای سرمایه گذاری هست؟

استونی کشوری پیشرفته و توسعه یافته است که از اقتصاد خوبی برخوردار است و با توجه به قوانین مالیاتی مناسب می تواند مقصد خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

9- مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری در کشور استونی چه مدارکی هست؟

پاسپورت معتبر که طی 10 سال اخیر صادر شده باشد و حداقل 2 صفحه خالی برای ویزا داشته باشد و حداقل تا سه ماه پس از انقضای ویزا اعتبار داشته باشد ، فرم درخواست تکمیل شده و امضا شده ، یک قطعه عکس 3.5*4.5 ، بیمه درمانی معتبر در استونی یا منطقه شنگن با پوشش حداقل 30000 یورو در کل دوره اقامت ، مدارکی از هدف سفر ، نامه تاییدیه از میزبان ، نامه تاییدیه از سازمان بین المللی ، مدارکی که نشان دهد قصد استفاده از محصولات سرگرمی و گردشگری را دارید ، مدارکی که حق ورود به کشور را نشان دهد ، مدارک استفاده از خدمات باری( حمل و نقل) بین المللی ، مدارکی که نشان دهد متقاضی قصد کار در استونی را دارد ، بلیط هواپیما ، شناسنامه یا سند ازدواج ، هر گونه اطلاعاتی درباره علت ترک شنگن پیش از انقضای ویزا ، داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در استونی و بازگشت به کشور مبدا ( 180 یورو در روز ) ، فیش پرداختی هزینه ویزا ( 80 یورو).

10- آیا خرید ملک در کشور استونی موجب اقامت می شود؟

خیر ، در کشور استونی خرید املاک موجب اقامت دائم یا شهروندی نمی شود.

11- مزایای سرمایه گذاری در کشور استونی شامل چه چیزهایی می باشد؟

محیط تجاری بسیار مطلوب و سرشار از موسسات پایدار ، قوانین مالیاتی مناسب ، موقعیت جغرافیایی خوب و…

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *