تحصیل دکتری در ایتالیا + شرایط و هزینه تحصیل

تحصیل دکتری در ایتالیا فرصت بسیار خوبی برای مهاجرت به ایتالیا و استفاده از مزایای زندگی در این کشور است. ایتالیا دوره‌های آموزشی بسیار خوب و باکیفیتی در مقطع دکتری دارد. این در حالیست که هزینه تحصیل دکترا در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است و بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد پذیرش دکتری ایتالیا را دارید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این خصوص به دست بیاورید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

همچنین شما عزیزان می‌توانید از مشاوره کارشناسان مهاجرتی و وکلای با سابقه ما در موسسه مهاجرتی و حقوقی برگزیده اصطهباناتی بهره‌مند شوید و پاسخ دقیق سوالات خود را در خصوص شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا دریافت کنید.

شرایط پذیرش دکتری در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیل در مقطع دکترا است و سالانه متقاضیان زیادی را به سمت خود می‌کشاند. دلیل این موضوع، هزینه‌های ارزان زندگی و تحصیل در ایتالیا است که با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست و بورسیه‌های زیادی است که به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. به علاوه سیستم و روش آموزش در دانشگاه‌های ایتالیا به‌روز و حرفه‌ای است و هدف اساتید در دانشگاه‌ها این است که در پایان دوره دکترا دانشجویان مهارت و دانش بالایی کسب کرده باشند.

زندگی در کشور زیبای ایتالیا تجربه‌ای جذاب و فراموش نشدنی خواهد بود. بنابراین اگر برای این تجربه مشتاق هستید، شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا که در جدول زیر ارائه شده است، اولین قدمی است که باید در نظر بگیرید.

شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا
ارائه مدرک کارشناسی ارشدمتقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد 2 ساله باشند و معدل ارشد آنها باید خوب و قابل قبول باشد.
سطح زبان مناسببرای تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا نیاز است که مهارت خوبی در زبان انگلیسی یا ایتالیایی داشته باشید و باید مدرک معتبر زبان ارائه کنید.
ارائه مقالات بین‌المللیمقالات بین‌المللی چاپ شده در مجلات معتبر در پذیرش دوره دکتری ایتالیا نقش مهمی دارد.
ارائه رزومه پژوهشیمتقاضیان باید برای تحصیل در دوره دکترا ایتالیا رزومه و سابقه پژوهشی قابل قبولی ارائه کنند.
شرایط سنیشرایط سنی خاصی برای تحصیل دکتری در ایتالیا تعیین نشده است. با این حال متقاضیان بالای 40 سال بهتر است برای نداشتن ریسک ویزا از مشاوران مهاجرتی مجرب راهنمایی بگیرند.
انتخاب استاد راهنماانتخاب یک استاد راهنما و مکاتبه با استاد یکی از شرایط مهم پذیرش دکتری ایتالیا است. پس از تأیید استاد راهنما، دانشجو می‌تواند برای ارسال مدارک و پذیرش در دانشگاه اقدام کند.
انجام مصاحبهمعمولا مصاحبه آنلاین با استاد راهنما بخشی از روال پذیرش در دوره دکترا محسوب می‌شود و دانشجویان باید آماده انجام مصاحبه باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل phd در ایتالیا

یکی از شرایط لازم برای تحصیل phd در ایتالیا، داشتن مدرک زبان است. اگرچه که دوره‌های دکترا در کشور ایتالیا اکثراً به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند اما در حال حاضر بیش از 500 دوره دکترا به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد و متقاضیان می‌توانند بر اساس علاقه و سطح مهارت خود یکی از زبان‌های انگیسی یا ایتالیایی را برای تحصیل انتخاب کنند.

اگر متقاضیان مایل باشند به زبان ایتالیایی تحصیل کنند باید مدرک زبان ایتالیایی CILS یا CELI دریافت کنند و متقاضیانی که برای تحصیل دوره دکتری ایتالیا به زبان انگلیسی اقدام می‌کنند، باید در آزمون زبان آیلتس (IELTS) شرکت کنند.

مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا

دوره دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر یک دوره تحقیقاتی است، اما دانشجویان واحدهای نظری و درسی هم سپری خواهند کرد که تعداد آن بر اساس رشته تحصیلی متفاوت است. به همین خاطر طول دوره دکترا در ایتالیا بین 3 تا 4 سال متغیر است؛ اما معمولا این دوره حدود 3 سال است و سال 4 نیاز به دریافت مجوز از دانشگاه دارد. در پایان دوره دکترا دانشجویان ملزم به ارائه پایان‌نامه هستند. همچنین دانشجویان جلسه دفاع از پایان‌نامه هم خواهند داشت و در این جلسه دانشجو باید مقابل هیئت داوران به صورت شفاهی از پایان‎نامه تحصیلی خود دفاع کند.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

لیست دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل دکتری

ایتالیا دانشگاه‌های مطرحی در سطح دنیا دارد که بعضی از آنها  مانند دانشگاه بولونیا دارای قدمت بالا و رتبه‌های جهانی هستند. تحصیل در هر کدام از این دانشگاه‌ها اعتبار بالایی به مدرک دانشجو داده و به پشتوانه آن، فرصت‌های زیادی از نظر شغلی در اختیار او قرار خواهد گرفت. لیست دانشگاه‌‌های برتر برای تحصیل دکتری ایتالیا در سال 2023 عبارتند از:

دانشگاه‌های برتر ایتالیا برای تحصیل دکتری
نام دانشگاهرتبه جهانی در سال 2023
دانشگاه بولونیا (University of Bologna)161
دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)201
دانشگاه پادوا (University of Padua)201
دانشگاه سنت آنا پیزا (Sant’Anna School of Advanced Studies Pisa)201
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل (Vita-Salute San Raffaele University)201
دانشگاه پاویا (University of Pavia)251
دانشگاه میلان (The University of Milan)301
دانشگاه میلان بیکوکا (University of Milano – Bicocca)301
دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)301
دانشگاه ترنتو (University of Trento)401
دانشگاه برگامو (University of Bergamo)801

مدارک لازم جهت تحصیل دکتری در ایتالیا

جهت تحصیل دکترا در ایتالیا باید مدارکی را آماده و برای دانشگاه ارسال کنید. معمولا ارسال مدارکی مانند مقالات، رزومه تحصیلی و ریزنمرات برای استاد راهنما هم الزامی است. مدارک لازم برای تحصیل دکتری ممکن است در هر دانشگاه ایتالیا متفاوت باشد؛ بنابراین حتما پیش از ارسال مدارک، سایت دانشگاه مورد نظرتان را برای بررسی دقیق مدارک خواسته شده چک کنید. کلیات مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکترا در ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • دریافت توصیه‌نامه از 2 یا 3 استاد
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه کاری (در صورت وجود)
 • ترجمه اصل مدرک تحصیلی دوره کارشناسی ارشد و ریزنمرات
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS یا مدرک زبان ایتالیایی CILS یا CELI
 • ترجمه پایان‌نامه دوره ارشد به همراه پروپوزال تحقیقاتی
 • ارائه مقالات پژوهشی ترجیحاً بین‎المللی (ISI)
 • گواهی بیمه

هزینه تحصیل دکتری در ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهایی است که هزینه تحصیل در آن در مقایسه با دیگر کشورها پایین است و یکی از دلایل آن بورسیه‌هایی است که به دانشجویان داده می‌شود. اما با این وجود بحث هزینه تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا از مسائل مهم برای متقاضیان است. هزینه دوره دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا براساس رشته و نوع دانشگاه متفاوت است. بعضی رشته‌ها ممکن است واحدهای آزمایشگاهی یا عملی داشته باشند. بنابراین برای اطلاع دقیق شهریه باید سایت دانشگاه را چک کنید.

 اما به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی بوده و به طور میانگین 1,600 یورو در سال است. هزینه تحصیل دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا به شرح زیر است:

هزینه دوره دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا
نوع دانشگاهشهریه سالانه
دولتی 900- 4000
خصوصی€ 6,000- 20,000

بورسیه های تحصیلی دکتری در ایتالیا

دریافت بورسیه برای متقاضیان مقطع دکترا اهمیت زیادی دارد و تمام متقاضیان تمایل دارند تا در صورت امکان از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. خوشبختانه ایتالیا بورسیه‌های بسیار خوب و متعددی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها از منابع مختلفی مانند وزارت امور خارجه ایتالیا و یا سایر سازمان‌های دولتی و خصوصی تأمین می‌شوند و هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا را به میزان زیادی کاهش داده و یا رایگان می‌کنند.

مبلغ بورسیه‌های تحصیلی دکتری در ایتالیا بر اساس رشته تحصیلی مبلغی بین 12,000 تا 20,000 یورو هستند که به صورت سالانه به دانشجو داده می‌شوند و هزینه‌های تحصیل و بیمه درمان را پوشش می‌دهند. همچنین بسته به نوع فاند (فول فاند یا کمک هزینه) بورسیه تحصیلی می‌تواند تمام یا بخشی از هزینه‌های اقامت و زندگی در ایتالیا و رفت و آمد به کشور دانشجو را هم پوشش دهد. به طور خلاصه بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا بر اساس منبع تأمین‌کننده فاند در جدول زیر ارائه شده‌اند:

بورسیه‌های تحصیلی دکتری در ایتالیا
بورسیه بین‌المللی UCSCاین بورسیه توسط دانشگاه کاتولیک ایتالیا ارائه شده و به صورت کمک هزینه است. بورسیه UCSC شهریه سالانه دانشجو را 37 درصد کاهش می‌دهد. دانشجو با دریافت این بورسیه باید تحصیل خود را در مدت تعیین شده از طرف دانشگاه به اتمام برساند و بورسیه شامل مدت زمان اضافی تحصیل نمی‌شود.
بورسیه دانشگاه Scuola Normale Superioreاین بورسیه فقط برای دانشجویان دکترا ارائه می‌شود و به 75 نفر برای مدت 4 سال تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا تعلق می‌گیرد. این فاند تحصیلی تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد و برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی هم مبلغ اضافی به دانشجو داده می‌شود.
بورسیه های دولتی ایتالیا (MAECI)دولت ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی داخل ایتالیا بورسیه‌هایی را در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها فقط برای مقطع دکترا و ارشد ارائه می‌شوند و هزینه تحصیل را به مدت 6 تا 9 ماه پوشش می‌دهند. متقاضیان برای دریافت این بورسیه باید حداکثر 30 سال سن داشته باشند.
بورسیه EDISUاین بورسیه برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های منطقه پیمونت ایتالیا ثبت‌نام کنند با هدف جذب دانشجویان به این منطقه، در نظر گرفته شده است و دانشجویان هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند بر اساس شایستگی و وضعیت مالی بورسیه را دریافت کنند.
هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه های ایتالیا

هزینه تحصیل دکتری در دانشگاه های ایتالیا

مزایای تحصیل دکتری در ایتالیا

ایتالیا مقصد مهاجرتی محبوبی در دنیا است و این موضوع قطعاً بدون علت نیست. مطمئناً بسیاری از افراد وقتی به مزایای زندگی در ایتالیا فکر می‌کنند، اولین چیزی که در نظرشان ظاهر می‌شود جاذبه‌های دیدنی و تاریخی ایتالیا، برندهای معروف مد و فشن و غذاهای ایتالیایی است. اما در کنار این موارد تحصیل دوره دکتری در ایتالیا مزایای دیگری هم دارد که قابل توجه هستند. از جمله:

 • امکان سفر و رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن از طریق دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا
 • تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا با رتبه‌های جهانی زیر نظر بهترین اساتید
 • مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه‌ برای کاهش هزینه‌ها
 • هزینه ارزان زندگی و اقامت در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • اجازه 30 ساعت کار در هفته حین تحصیل
 • سیستم آموزشی بسیار خوب و پیشرفته
 • امکان کار و زندگی در ایتالیا بعد از اتمام تحصیل

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیانی که شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا را داشته باشند و موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا شوند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند. برای این منظور لازم است تا مدارکی را از قبل آماده و در سایت سفارت ایتالیا بارگذاری کنید. همچنین این مدارک باید در روز مراجعه به سفارت برای انجام انگشت‌نگاری همراه شما باشند.

معمولا فرآیند بررسی مدارک توسط سفارت ایتالیا حدود 1 تا 4 هفته طول خواهد کشید، بنابراین توصیه می‌شود 3 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی خود برای اخذ ویزا اقدام کنید. همچنین دقت کنید که اصل تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان ایتالیایی و انگلیسی ترجمه شود و مهر وزارت خارجه ایران را داشته باشد. مدارک جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس 4*3
 • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه ویزا ( مبلغ 50 یورو)
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقطع ارشد
 • سوابق تحصیلی و کاری
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا زبان ایتالیایی CILSیا CELI
 • گواهی تمکن مالی (7 هزار یورو به ازای هر سال تحصیلی)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک نشان‌دهنده محل اقامت شما در کشور ایتالیا (اجاره‌نامه یا نامه دریافت خوابگاه از دانشگاه)
 • بلیط هواپیما به ایتالیا
 • پرداخت هزینه بیمه درمانی (150 تا 170 دلار برای سال اول تحصیل)

کار پس از اتمام مقطع دکترا در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا علاوه بر یک تجربه هیجان‌انگیز فرصت‌های شغلی مناسبی را هم در اختیار دانشجویان می‌گذارد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل، آماده تدریس در دانشگاه‌ها، شرکت در پروژه‌های علمی و پژوهشی و یا ورود به بازار کار هستند و می‌توانند در ایتالیا و یا سایر کشورهای جهان مشغول به کار شوند. دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به مدت 6 تا 12 ماه مجوز اقامت موقت ایتالیا را بگیرند و به دنبال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند.

 پس از دریافت پیشنهاد کاری، دانشجو امکان این را دارد که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری یا ویزای آبی اروپا تبدیل کند. این ویزا اجازه کار در ایتالیا و زندگی برای طولانی‌مدت را به متقاضی می‌دهد. البته باید دقت کرد که پیدا کردن کار در ایتالیا بستگی زیادی به رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، رزومه تحصیلی و توانایی های فردی دارد و ممکن است کار راحتی نباشد. یادگیری زبان ایتالیایی تأثیر زیادی در پیدا کردن شغل در ایتالیا دارد.

اخذ اقامت پس از اتمام مقطع دکترا در ایتالیا

یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل دکتری در ایتالیا است. دانشجویان بسیاری پس از اتمام مقطع دکترا تمایل دارند در ایتالیا بمانند و زندگی کنند. باید به این نکته توجه شود که دانشجویان نمی‌توانند بلافاصله پس از اتمام تحصیل خود درخواست اقامت دائم ایتالیا بدهند و باید ابتدا ویزای کاری دریافت کنند و بعد از 5 سال کار در صورت نداشتن سوء پیشینه می‌توانند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام کنند. بعد از 5 سال دیگر زندگی در ایتالیا متقاضیان می‌توانند برای تابعیت ایتالیا و دریافت پاسپورت این کشور درخواست دهند.

خدمات موسسه اصطهباناتی برای تحصیل دکتری ایتالیا

موسسه مهاجرتی و حقوقی برگزیده اصطهباناتی با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و پذیرش از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکتری، در کمترین زمان ممکن ویزای تحصیلی ایتالیا را برای شما اخذ می‌کند. مشاوران و وکلای برگزیده ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تجربه پرونده‌های مهاجرتی موفق بسیاری را داشته و آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل دکترا در ایتالیا، هزینه و مدارک لازم هستند. جهت دریافت مشاوره مهاجرتی در مقطع دکتری می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

تحصیل دکتری در ایتالیا فرصت‌های زیادی را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. متقاضیانی که قصد پذیرش در مقطع دکترا ایتالیا را دارند، باید پس از آماده‌سازی مدارک و شرایط لازم شروع به مکاتبه با اساتید برای پیدا کردن استاد راهنما کنند و سپس درخواست خود را برای دانشگاه بفرستند. نیازی نیست دانشجویان از بابت هزینه‌های تحصیل نگران باشند، چرا که معمولا بورسیه تحصیلی به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *