دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

University of Bologna

موقعیت:ایتالیا - بولونیا
نوع:دولتی
تعداد دانشجویان:71509 نفر
تعداد دانشجویان بین المللی:6502 نفر
سایت دانشگاه
رنکینگ QS
154
رتبه در کشور
1
هزینه ویزا
76 یورو
نرخ پذیرش
73%
بورسیه تحصیلی
دارد
خوابگاه/هزینه
ندارد/--
زمان فرآیند ویزا
1 تا 3 هفته
مجوز کار
دارد
شهریه
1 هزار یورو در سال
مقاطع تحصیلی
کارشناسی، دکترا، ارشد

درباره دانشگاه

Information

دانشگاه بولونیا (University of Bologna) از قدیمی‌ترین دانشگاه های ایتالیا و غرب است که در سال 1808 تأسیس شده است. این دانشگاه از زمان تأسیس خود یک دانشگاه دانشجو محور بوده و در حال حاضر دارای 5 پردیس در شهرهای مختلف ایتالیا است. این دانشگاه با بیش از 90 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا و از نظر رتبه تبادل دانشجو جزو 5 دانشگاه برتر اروپا به شمار می‌رود. دانشگاه بولونیا به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی جامع، عمیقا به توسعه پایدار متعهد است و یکی از فعال‌ترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود.این دانشگاه بر اساس رتبه‌بندی QS رتبه 154 را در بین دانشگاه‌های جهان در سال 2024 کسب کرده است و هفتمین دانشگاه برتر اروپا است.

ددلاین دانشگاه بولونیا بر اساس رشته و مقطع ممکن است متفاوت باشد. اما معمولا اصلی‌ترین زمان پذیرش این دانشگاه در تاریخ‌های زیر است:

مرحله اولاوایل ماه مارچ (اسفند ماه)
مرحله دوماوایل ماه آپریل (فروردین ماه)
مرحله سوماوایل ماه جون (خرداد ماه)

دانشکده ها

Faculties

دانشگاه بولونیا دارای تعداد زیادی دانشکده است که در هر یک از این دانشکده‌ها رشته‌های تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه عبارت است از:

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده هنر و علوم انسانی
 • دانشکده ریاضی، فیزیک و علوم طبیعی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده علوم آماری
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم سیاسی

برخی رشته ها و دوره ها

programs

دانشگاه بولونیا هر ساله طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. رشته‌های محبوب در این دانشگاه عبارتند از: کشاورزی، هنر و علوم انسانی، اقتصاد، مدیریت و آمار، مهندسی و معماری، زبان و ادبیات خارجی، و حقوق و پزشکی که اطلاعات برخی از آنها در جدول زیر ارائه شده است:

دوره هاشهریهمدتشرایط
کارشناسی ارشد ژنتیک و زیست سلولی مولکولی3000 یورو2 سالIELTS: 5.5-6, TOEFL: 80-87
کارشناسی ارشد مهندسی برق3000 یورو2 سالIELTS: 5.5-6, TOEFL: 80-87
کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک3000 یورو2 سالIELTS: 5.5-6, TOEFL: 80-87
کارشناسی ارشد معماری3000 یورو2 سالIELTS: 5.5, TOEFL: 70-80
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی3000 یورو2 سالIELTS: 5.5, TOEFL: 70-80

حداقل نمرات آزمون های مختلف که برای این دانشگاه نیاز دارید

Grades
IELTS 5.5 به بالا
TOEFEL 60 به بالا
PTE 51 به بالا
GPA 2.5 به بالا
GRE --
GMAT --

بورسیه تحصیلی

Scholarships

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین‌المللی کمک‌های مالی تا سقف 11000 یورو ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی علمی دانشجو و نمرات SAT یا GRE برای یک سال تحصیلی ارائه می‌شود. برخی از کمک‌های مالی ارائه شده توسط دانشگاه به شرح زیر است:

 • بورسیه Unibo Action 1 & 2
 • بورسیه Collegio Superiore
 • بورسیه ISA
 • بورسیه دولتی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

خوابگاه و تغذیه

Accommodation and food

دانشگاه بولونیا برای دانشجویان خوابگاه و امکانات اقامتی در نظر نگرفته است. به همین دلیل به دانشجویان پیشنهاد می‌شود که برای محل اقامت خود برنامه‌ریزی کرده و مکانی را در نظر داشته باشند تا با مشکل مواجه نشوند.

لوکیشن و تصاویر دانشگاه

Location

مشاهیر

Celebrities
نیکلاس کوپرنیک (Nicolaus Copernicus)
نیکلاس کوپرنیک (Nicolaus Copernicus)
ریاضی‌دان و ستاره‌شناس
الکساندر ششم (Alexander VI)
الکساندر ششم (Alexander VI)
رئیس کلیسای کاتولیک اسپانیا
پیر پائولو پازولینی (Pier Paolo Pasolini)
پیر پائولو پازولینی (Pier Paolo Pasolini)
شاعر، فیلمساز، نویسنده اهل ایتالیا
پترارک (Petrarch)
پترارک (Petrarch)
شاعر اهل ایتالیا
گوگلیلمو مارکونی(Guglielmo Marconi )
گوگلیلمو مارکونی(Guglielmo Marconi )
مخترع ایتالیایی و مهندس برق

سوالات متداول

Location

نرخ پذیرش دانشگاه بولونیا 40 درصد است که این عدد نشان دهنده سخت بودن پذیرش در این دانشگاه است.

5/5 - (2 امتیاز)

بیشتر بخوانید

Read more

آیا به تحصیل در کشور ایتالیا علاقه‌مند هستید؟ به دنبال کسب علم و دانش در یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشید؟ دوست دارید در یک دانشگاه قدیمی با معماری شگفت‌انگیز تحصیل کنید؟ ما دانشگاه بولونیا کشور ایتالیا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دانشگاه بولونیا بهترین دانشگاه این کشور است که رتبه اول را در جدول ملی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها کسب کرده است. در این مقاله ما تحصیل در دانشگاه بولونیا کشور ایتالیا را، برای شما بررسی می‌کنیم.

تحصیل در دانشگاه بولونیا کشور ایتالیا

دانشگاه بولونیا با قرن‌ها سابقه فعالیت در سال 1088 میلادی تاسیس شد. با وجود قدیمی بودن دانشگاه، از بروزترین متدها و تجهیزات جهت آموزش استفاده می‌شود و بسیاری از متقاضیان خواستار تحصیل در ایتالیا و در این دانشگاه هستند. در طول تاریخ بسیاری از بزرگان علم و فرهنگ اروپا، از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. بولونیا با 65000 دانشجوی در حال تحصیل یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایتالیایی می‌باشد. دانشگاه بولونیا دارای پردیس‌های متعددی در شهرهای ایتالیا است و حتی برخی از آن‌ها در کشورهای خارجی مثل آرژانتین، آمریکا، بلژیک و چین به تعلیم دانشجویان می‌پردازند.باتوجه به اعتبار بسیار بالای دانشگاه بولونیا، پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانید در دانشگاه‌های سراسر جهان ادامه تحصیل دهید یا در بهترین بازارهای کار دنیا استخدام شوید.

دوره‌های تحصیلی دانشگاه

تعداد دوره‌های تحصیلی در دانشگاه به صورت زیر است:

دورهتعداد دوره‌هاطول دورهواحدهای درسی
کارشناسی1053 ساله180
کارشناسی ارشد1102 ساله120
کارشناسی ارشد پیوسته125 تا 6 ساله300 تا 360
دکترا47وابسته به رشتهوابسته به رشته

علاوه بر دوره‌های بالا، 16 دوره نیز به عنوان دوره‌های بین‌المللی ارائه می‌شوند که، تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی می‌باشد. زمان برای درخواست پذیرش دانشگاه بولونیا، از ماه فوریه آغاز می‌شود. شما می‌توانید دوره‌های کارآموزی حوزه رشته خود را نیز در این دانشگاه بگذرانید.

هزینه تحصیل در دانشگاه بولونیا

شهریه سالانه دانشگاه به صورت میانگین از 1000 تا 3000 یورو می‌باشد. متغیر بودن این مقدار به رشته و مقطع تحصیلی شما بستگی دارد. به‌طور مثال؛ تحصیل در مقطع دکترا عموما رایگان می‌باشد. یکی از مزیت‌های تحصیل در بولونیا این است که، نسبت به درآمد و توان پرداخت شما برای تحصیل، کمک هزینه‌هایی از سمت دولت و خود دانشگاه تعلق خواهد یافت.همچنین شما می‌توانید با دریافت بورسیه استانی ایتالیا، به صورت رایگان تحصیل کرده که این بورسیه مهاجرت به ایتالیا را برای شما آسان می‌سازد. از مزایای عمده‌ای که در این بورسیه ارائه می‌شود مانند؛ اسکان رایگان در خوابگاه، یک وعده غذایی رایگان در روز، تخفیف استفاده از امکانات حمل و نقل و کمک هزینه‌های مالی دیگر استفاده کنید.این نوع بورسیه که به “بورسیه جهان سوم” نیز شناخته می‌شود، مخصوص دانشجویان متقاضی است که در کشورهای جهان سوم و کم بضاعت زندگی می‌کنند. این نوع بورسیه به اکثریت متقاضیان ایرانی داده می‌شود. بودجه این بورسیه از سمت سازمان ملل تامین می‌شود.علاوه بر امکان اخذ بورسیه‌های متنوع از دانشگاه بولونیا، شما می‌توانید وام‌های دانشجویی نیز دریافت نمایید. همچنین می‌توانید به صورت پاره‌وقت در مشاغلی استخدام شوید تا بتوانید نیازهای روزمره خود را فراهم کنید.

شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه بولونیا

تحصیل در دانشگاه بولونیا کشور ایتالیاشما برای دریافت پذیرش از دانشگاه بولونیا ملزم به داشتن شرایط و ارائه مدارک به خصوصی می‌باشید. در بخش زیر تمامی مدارک مورد نیاز برا اپلای را بررسی می‌کنیم:

 • کپی و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی قبلی به زبان ایتالیایی
 • کپی گذرنامه معتبر دارای 2 سال اعتبار
 • اجازه اسکان برای تحصیل مورد تایید توسط سفارت ایتالیا
 • عکس گذرنامه‌ای معتبر مورد تایید توسط سفارت ایتالیا
 • رزومه کامل تحصیلی و شغلی شما
 • معرفی‌نامه یا توصیه‌نامه(لیست دروس گذرانده شده با ریزنمرات مقطع قبلی + مدرک تحصیلی دوره قبلی)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی(توضیح اینکه هدف شما از تحصیل در دانشگاه بولونیا چیست)
 • مدرک زبان معتبر(زبان ایتالیایی جهت تحصیل به ایتالیایی)
 • توصیه‌نامه از استادان قبلی دانشگاه شما
 • ثبت‌نام در وبسایت دانشگاه
 • ترجمه ویزای تحصیلی به زبان ایتالیایی
 • پرداخت بخش اولیه شهریه دانشگاه

درصورتی که می‌خواهید برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایید، باید اظهارنامه مالی از وضعیت خود را برای سفارت این کشور ارسال کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، به وبسایت اصلی دانشگاه بولونیا مراجعه نمایید.

مدارک زبان مورد نیاز

درصورتی که متقاضی تحصیل در رشته‌های این دانشگاه به زبان ایتالیایی هستید، باید مدرک معتبر زبان خود را در همین حوزه دریافت کنید. خوشبختانه دانشگاه بولونیا آزمون ورودی زبان ایتالیایی را در خود این دانشگاه برگزار می‌کند. پس تنها لازم است تا، مدرک زبان انگلیسی خود را دریافت و برای این دانشگاه به همراه مدارک دیکر ارسال کنید. نمرات آزمون انگلیسی به شرح زیر می‌باشند:

نام آزموننمره مورد نیاز برای پذیرش
آیلتس5.5
تافل PBT507 تا 557
تافل CBT180 تا 217
تافل IBT80 تا 99

دانشگاه بولونیا ایتالیا علاوه بر اعتبار بالایی که در سطح جهانی دارد، از بهترین کیفیت و سطح آموزشی برخوردار است. همچنین این دانشگاه جهت حمایت و برقراری رفاه دانشجویان خود، امکانات و خدمات تحصیلی بسیاری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. به لطف شناخته شدن‌ در سطح جهانی، بولونیا تبادل بسیاری با دانشگاه‌ها و کشورهای دیگر دارد.در دانشگاه بولونیا مراکز تحقیقاتی پیشرفته و مجهزی وجود دارند که از ایده‌های دانشجویان حمایت می‌کنند. بنابراین شما فرصت این را خواهید داشت تا، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را شکوفا کرده و در نهایت به شخصی مهم در سطح بین‌الملل تبدیل شوید.

معرفی دانشکده های بولونیا

بولونیا یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا است و رشته‌های مختلفی در این دانشگاه تدریس می‌شوند. علاقه شما در هر زمینه‌ای باشد، مطمئنا با تنوع دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، قادر خواهید بود تا به تحصیل در بولونیا بپردازید.کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا، در 4 دانشکده خلاصه می‌شوند که به صورت زیر هستند:

 1. دانشکده هنر
 2. دانشکده علوم انسانی و میراث فرهنگی
 3. دانشکده مهندسی
 4. دانشکده پزشکی
 5. دانشکده علوم پایه

در ادامه به بررسی رشته‌های موجود در هر دانشکده و مقطع تحصیلی خواهیم پرداخت.

دانشکده هنر، علوم انسانی و میراث‌فرهنگی بولونیا

رشته های تحصیلی دانشگاه بولونیا

بخشی از نمای دانشکده هنر بولونیا-ایتالیا

دانشکده‌های هنر، علوم انسانی و میراث‌فرهنگی با وجود اینکه به عنوان دو دانشکده جداگونه در بولونیا قرار گرفته‌اند؛ اما فعالیت‌های مشترک بسیاری دارند و در تعامل کامل با یکدیگر هستند. بخش‌های اصلی این دو دانشکده شامل: هیئت مدیره دانشکده هنر و دانشکده علوم انسانی و میراث‌فرهنگی، ریاست دانشکده، معاونت و معاونت پردیس راونا می‌باشند. همچنین رشته‌های ارائه شده این دانشکده‌ها در زمینه‌های زیر هستند:

 • رشته‌های معماری و تاریخی
 • فلسفه و خداشناسی
 • هنر
 • هنرهای اجرایی و طراحی
 • باستان‌شناسی
 • زبان
 • ادبیات و زبان‌شناسی

دانشکده مهندسی بولونیا

هدف اصلی دانشکده مهندسی، هماهنگی و مدیریت امور بین دپارتمان‌های مربوطه مثل؛ دپارتمان‌های مهندسی، ریاضیات، فیزیک، نجوم و مدیریت است. برخی از دپارتمان‌هایی که با دانشکده مهندسی در ارتباط هستند جزء خود دانشکده نمی‌باشند. بخش‌های اصلی که در دانشکده مهندسی بولونیا فعالیت دارند شامل: معاونت پردیس چزنا، ریاست، معاونت و هیئت مدیره دانشکده مهندسی می‌باشند. برخی از رشته‌هایی که در این دانشکده تدریس می‌شوند در زمینه‌های زیر هستند:

 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی عمومی
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی مکانیک

رشته‌های بیشتری که در تعامل با دانشکده مهندسی هستند را، می‌توانید در بخش دپارتمان‌های دانشگاه بولونیا به صورت جزئی‌تر مشاهده کنید.

دانشکده پزشکی بولونیا

بخش‌های اصلی دانشکده پزشکی شامل: معاونت، هیئت مدیره و ریاست دانشکده پزشکی هستند. رشته‌هایی که در این دانشکده تدریس می‌شوند عموما در حوزه سلامت بالینی و پیش‌بالینی، دندان‌پزشکی و سلامت عمومی می‌باشند.

دانشکده علوم‌پایه بولونیا

بخش‌های اصلی که در این دانشکده وجود دارند نیز مانند دیگر دانشکده‌ها ریاست، معاونت و هیئت مدیره دانشکده هستند. رشته‌های تحصیلی دانشکده علوم‌پایه در زمینه‌های مختلف فیزیک و ریاضیات تدریس می‌شوند، مانند:

 • ریاضیات و استاتیستیک
 • زمین شناسی و محیط زیست
 • علوم زمینی و دریایی
 • فیزیک
 • شیمی‌
 • فضاشناسی

رشته های تحصیلی دانشگاه بولونیا

در این بخش رشته‌های تحصیلی دانشگاه بولونیا را، بر اساس مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد حرفه‌ای بررسی می‌کنیم.

رشته های تحصیلی کارشناسی بولونیا

حوزه‌های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی دانشگاه بولونیا، به ترتیب موارد زیر هستند:

 1. دام‌پزشکی
 2. آمار
 3. جامعه‌شناسی
 4. علوم‌ورزشی
 5. علوم‌سیاسی
 6. علوم‌انسانی
 7. روان‌شناسی
 8. علوم
 9. داروسازی
 10. پزشکی
 11. حقوق
 12. زبان،ادبیات و ترجمه
 13. آموزش
 14. مهندسی و معماری
 15. کشاورزی
 16. اقتصاد
 17. مدیریت

رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد بولونیا

حوزه‌های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بولونیا، به ترتیب موارد زیر هستند:

 1. اقتصاد و مدیریت
 2. کشاورزی
 3. مهندسی و معماری
 4. آموزش
 5. زبان، ادبیات و ترجمه
 6. علوم انسانی
 7. پزشکی
 8. داروسازی
 9. روان‌شناسی
 10. علوم
 11. علوم‌سیاسی
 12. علوم‌ورزشی
 13. جامعه‌شناسی
 14. آمار
 15. دام‌پزشکی

حوزه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریبا یکسان هستند؛ اما گرایش‌ها و جزئیات رشته‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت‌اند.

رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد حرفه‌ای بولونیا

حوزه‌های تحصیلی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد حرفه‌ای دانشگاه بولونیا، به ترتیب موارد زیر هستند:

کارشناسی ارشد حرفه‌ای(سطح یک)

 • اینترنت اشیاء
 • منابع انسانی و سازمان
 • مدیریت بین‌المللی
 • ارتباطات بازاریابی و رسانه جدید
 • ارشد مدیریت کسب و کار
 • علم داده
 • مدیریت فناوری دیجیتال

کارشناسی ارشد حرفه‌ای(سطح دو)

 • بیماری‌های عروق ریوی
 • مدیریت کمی ریسک
 • ارولوژی کودکان
 • جراحی کم‌تهاجمی زنان و زایمان
 • جراحی کم‌تهاجمی و رباتیک کودکان

تدریس تمامی این رشته‌ها، به زبان انگلیسی صورت خواهد گرفت.

رشته‌های انگلیسی زبان در دانشگاه بولونیا

اگر از متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی دانشگاه بولونیا هستید، رشته‌های زیر برای شما مناسب هستند:

 • علوم‌آمار
 • حقوق‌بشر
 • سیاست بین‌الملل
 • مدیریت اقتصاد
 • مدیریت فرهنگ مد
 • نوآوری و سازماندهی فرهنگ و هنر
 • منابع اقتصادی و توسعه‌پایدار
 • مدیریت اقتصاد سلامت
 • مطالعات اروپای شرقی
 • روان‌شناسی مشاغل
 • فرهنگ سلامت
 • دانش دیجیتال
 • پزشکی
 • زبان‌جامعه و ارتباطات
 • مهندسی مخابرات
 • مهندسی اتوماسیون
 • طراحی پیشرفته برق خودرو
 • مهندسی عمران
 • اقتصاد و تجارت
 • بیوانفورماتیک
 • مرمت آثار تاریخی
 • مهندسی هوا و فضا
 • اقتصاد و امور مالی

اگر شما نیز از علاقه‌مندان و متقاضیان تحصیل در دانشگاه بولونیا کشور ایتالیا هستید، می‌توانید با مشاوران باتجربه موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. ما شما را در راه تحقق اهداف و رویاهایتان همراهی خواهیم کرد.

دانشگاه های مشابه

Similar universities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *