تحصیل در ایتالیا

4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا، شناخته شده با نام رسمی “جمهوری ایتالیا”، یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان است. این کشور هشتمین اقتصاد بزرگ در جهان می‌باشد. ایتالیا دارای اقتصادی پیشرفته است و در برخی از مهم‌ترین صنایع جهان، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. همچنین بیش از نیمی از میراث فرهنگی مهم ثبت شده در یونسکو، در کشور ایتالیا قرار گرفته‌اند. با توجه به این مسائل و امور دیگر، ایتالیا به مقصد مهم و قابل توجهی برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. اگر شما نیز علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستید، 4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا را به شما معرفی می‌کنیم، تا بدانید بهتر است در چه دانشگاه‌هایی اقدام به پذیرش کنید.

مطالب مرتبط:

تحصیل در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

تابعیت و شهروندی ایتالیا

اقامت و مهاجرت به ایتالیا

معرفی 4 دانشگاه برتر تحصیلی در ایتالیا

دانشگاه‌های کشور ایتالیا، اکثرا از بهترین دانشگاه‌ها در اروپا هستند. تقریبا تمامی آن‌ها هرساله رتبه‌های بالایی را، در سازمان‌های رتبه‌بندی دانشگاهی دریافت می‌کنند. در بخش زیر ما نام 4 تا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل را، آورده‌ایم که در ادامه به جزئیات‌شان خواهیم پرداخت:

نام دانشگاهنام دانشگاه به فارسیرتبه جهانی دانشگاهشهر دانشگاه
University Of Bolognaدانشگاه بولونیا112بولونیا
University Of Sapienzaدانشگاه ساپینزا114رم
University Of Paduaدانشگاه پادوا114پادوا
University Of Milanدانشگاه میلان164میلان

4 دانشگاه برتر در کشور ایتالیا طبق لیست گفته شده، اکثرا دانشگاه‌های دولتی هستند. پس می‌توانیم به شما این اطمینان را بدهیم که هزینه تحصیل در این دانشگاه‌های فوق‌العاده، اصلا سنگین نخواهد بود. همچنین این دانشگاه‌ها دقیقا از ترتیب بالا به پایین، رتبه‌های اول تا 4 را در خود کشور ایتالیا کسب کرده‌اند.

دانشگاه بولونیا(University Of Bologna)

7 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

محوطه داخلی دانشگاه بولونیا-ایتالیا

دانشگاه بولونیا، دانشگاهی دولتی تاسیس شده در سال 1088 میلادی است. امروزه در این دانشگاه 85,000 نفر در حال تحصیل هستند و حدود 7 درصد از این تعداد را، دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. این دانشگاه 5 پردیس در شهرهای بولونیا، چزنا، فورلی، راونا و ریمینی ایتالیا دارد. پردیس اصلی دانشگاه در شهر بولونیا قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه پردیسی در شهر “بونس آیرس” کشور آرژانتین نیز دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه بولونیا، با توجه به رشته و مقطع تحصیلی شما ممکن است متفاوت باشد. هزینه‌ای که از دانشجویان داخلی و خارجی دریافت می‌شود، کاملا یکسان است.

دانشگاه بولونیا دارای 11 دانشکده می‌باشد. دانشکده‌ها به صورت زیر هستند:

 1. کشاورزی و دام‌پزشکی
 2. هنر، علوم انسانی و میراث‌فرهنگی
 3. اقتصاد، مدیریت و آمار
 4. مهندسی و معماری
 5. زبان‌ها و ادبیات‌خارجی
 6. ترجمه
 7. قانون
 8. پزشکی
 9. داروسازی، بیوتکنولوژی و علوم ورزشی
 10. علوم سیاسی
 11. روان‌شناسی

زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه، عموما ایتالیایی است. برخی از رشته‌ها نیز که به صورت بین‌المللی آموزش داده می‌شوند را، می‌توان با زبان انگلیسی تحصیل کرد.

دانشگاه ساپینزا(University Of Sapienza)

7 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

دانشگاه ساپینزا-رم

دانشگاه ساپینزا رم، از دانشگاه‌های دولتی و بسیار‌خوب ایتالیا می‌باشد که در سال 1303 تاسیس شد. تاسیس این دانشگاه به دست “پاپ بونیفیس هشتم” صورت گرفت. در ابتدا نام این دانشگاه “Studium Urbis” بود؛ اما در سال 1660 به صورت رسمی به نام ساپینزا تغییر یافت و به فعالیت خود ادامه داد. پردیس اصلی دانشگاه در نزدیکی مرکز شهر رم قرار دارد. همچنین این دانشگاه امکانات مختلفی در سراسر شهر رم دارد.

طی سال‌های اخیر بیش از 110,000 دانشجوی جدید برای تحصیل در این دانشگاه پذیرش شدند. هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا مانند دیگر دانشگاه‌های جهان به رشته تحصیلی و مقطع دانشجو بستگی دارد. دانشجویان بین‌المللی و خارجی میتوانند در جهت اسکان خود، از مسکن‌های ارائه شده توسط دانشگاه استفاده کنند.

در این دانشگاه 11 دانشکده و چندین مدرسه مختلف وجود دارد که رشته‌های متنوع دانشگاه ساپینزا در آن‌ها تدریس می‌شود:

 1. معماری
 2. هنر و علوم انسانی
 3. مهندسی عمران و صنایع
 4. اقتصاد
 5. مهندسی اطلاعات
 6. آنفورماتیک و آمار
 7. قانون
 8. ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی
 9. پزشکی و دندان‌پزشکی
 10. پزشکی و روان‌شناسی
 11. داروسازی و دارو
 12. علوم سیاسی و جامعه شناسی
 13. علوم ارتباطات
 14. مدرسه مهندسی هوا و فضا

سال تحصیلی در این دانشگاه از ماه سپتامبر تا فوریه می‌باشد. تقریبا تمامی دروس در مقطع کارشناسی، به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند. البته چندین واحد نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. مراکز تحقیقاتی در این دانشگاه تمرکز بسیاری بر حمل و نقل، تدارکات، اطلاعات سایبری و امنیت اطلاعات دارند.

دانشگاه پادوا(University Of Padua)

7 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

دانشگاه پادوا-ایتالیا

دانشگاه پادوا تاسیس سال 1222، در شهر پادوا شمال ایتالیا قرار گرفته است. این شهر حدودا در 25 مایلی غرب ونیز می‌باشد. در سال گذشته، 6000 دانشجو به این دانشگاه پذیرش شدند. زبان اصلی تحصیل در این دانشگاه ایتالیایی می‌باشد؛ اما برخی دروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.

هزینه تحصیل برای هردو دانشجوی خارجی و داخلی یکسان است. همچنین امکانات خوابگاهی و مسکونی برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

این دانشگاه 8 دانشکده و مدرسه دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 1. علوم کشاورزی و دام‌پزشکی
 2. اقتصاد و علوم سیاسی
 3. حقوق
 4. مهندسی
 5. پزشکی
 6. روان‌شناسی
 7. علوم
 8. علوم انسانی، اجتماعی و میراث‌فرهنگی

سال تحصیلی این دانشگاه از ماه اکتبر آغاز می‌شود و تا جولای ادامه دارد. برخی از مراکز تحقیقاتی دانشگاه پادوا شامل: مرکز بیوتکنولوژی CRIBI، مرکز علوم اعصاب‌شناختی و مرکز مطالعات و فعالیت‌های فضایی به نام “جوزپه کلمبو” می‌باشند.

تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا(University Of Milan)

7 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا

دانشگاه ایالتی میلان-ایتالیا

دانشگاه میلان ایتالیا، دانشگاهی دولتی است که در سال 1924 تاسیس شد. پردیس اصلی دانشگاه میلان در مجموعه‌ای تاریخی به نام “Ca’ Granda” در مرکز شهر میلان قرار دارد. همچنین امکانات بیشتر این دانشگاه در سطح شهر میلان و حتی خارج از شهر نیز وجود دارند.

هزینه تحصیل برای دانشجویان داخلی و خارجی یکسان است؛ اما با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. تعدادی اتاق خوابگاهی و منازل مسکونی در اختیار دانشجویان خارجی میلان قرار خواهند گرفت.

رشته‌های مختلفی در دانشکده‌های میلان تدریس می‌شوند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 1. علوم کشاورزی و مواد غذایی
 2. ورزش و علوم ورزشی
 3. علوم انسانی
 4. قانون
 5. علوم میانجی‌گری زبانی و فرهنگی
 6. پزشکی
 7. داروخانه
 8. علوم سیاسی
 9. اقتصادی و اجتماعی
 10. علم و تکنولوژی
 11. دامپزشکی

در مجموع، در این دانشگاه 65 برنامه و دوره در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. تقویم آکادمیک و تحصیلی دانشگاه، بر اساس شروع هر ترم می‌باشد؛ اما ممکن است تاریخ شروع و اتمام دوره‌های مختلف در حد چند روز با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

زبان تحصیل در دانشگاه میلان نیز مانند تمامی دانشگاه‌ها در ایتالیا، به زبان رسمی کشور است. البته بعضی از دوره‌ها، دروسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. برای اطلاع دقیق‌تر می‌توانید به وبسایت اصلی دانشگاه میلان(https://www.unimi.it/en) مراجعه نمایید.

بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا که در رتبه‌های 1 تا 4 قرار گرفته‌اند، همه دولتی هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها با توجه به دولتی بودن آن‌ها بسیار کم است و برای دانشجویان خارجی و داخلی کشور ایتالیا به یک مقدار می‌باشد. این هزینه بیش از هرچیز، به رشته تحصیلی و مقطع شما بستگی دارد.

اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی هستید و می‌خواهید با شرایط 4 دانشگاه برتر برای تحصیل در ایتالیا، بیشتر آشنا شوید، می‌توانید با مشاوران باتجربه موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. ما شما را تا رسیدن به هدف و مهاجرت به کشور مورد نظر، همراهی خواهیم کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *