مهاجرت تحصیلی به استونی

استونی از نظر آموزش عالی از اعتبار جهانی برخوردار می باشد. مشاورین مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در این مقاله به مهاجرت تحصیلی به استونی اشاره کرده اند، به این نکته توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی که با موفقیت تحصیلات خود را در استونی گذرانده اند می توانند برای اقامت موقت درخواست دهند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به استونی

تعداد فارغ التحصیلان مدارس عمومی در هر سال در استونی کاهش یافته است. در حالی که در سال 2007 حدود 11،000 فارغ التحصیل از مدارس عمومی بود. سپس چهار سال بعد تعداد 8،800 نفر است. بر طبق آمار آمار استونی، تعداد دانش آموزان دبیرستان نیز در سال های آینده کاهش می یابد.

براساس تجزیه و تحلیل وزارت آموزش و تحقیقات استونی، تعداد دانشجویان شروع به تحصیل در استونی در موسسات آموزش عالی تا سال 2017 در مقایسه با سال 2011 به میزان 14 درصد کاهش داشته است. به دلیل این که کشور استونی و موسسات آموزش عالی شروع به اتخاذ تدابیری برای یافتن دانشجویان جدید از کشورهای خارجی کرده اند.

 • تعداد موسسات آموزش عالی: 20
 • تعداد دانشجویان تحصیلات عالی: 46،155
 • تعداد دانشجویان بین المللی در آموزش عالی: 4،395
 • آموزش زبان: اکثر دوره های تحصیلات عالی در استونی در زبان استونی تدریس می شود اما شما نیز دوره های زیادی را در زبان انگلیسی خواهید آموخت.
 • در حقیقت،9 موسسه آموزش عالی تحصیلات را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می کنند.
 • دوره کارشناسی: 3 سال
 • برنامه کارشناسی ارشد: 2 سال
 • دکترا / دکترا: 4 سال

موسساتی که دانشجویان را بر روی برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دارای کارمندان و سخنرانان انگلیسی هستند. بنابراین، با موانع زبان مواجه نخواهد شد. به طور متوسط استونیایی ها 2 زبان صحبت می کند، و زبان انگلیسی به طور گسترده صحبت می شود. دانشجویان بین المللی وقتی در استونی زندگی می کنند و فقط انگلیسی صحبت می کنند، بسیار خوب عمل می کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استونی

برای پذیرش در یک دانشگاه، برخی موارد کلی و (برخی از نیازهای خاص موسسه) وجود دارد. الزامات عمومی در همه موسسات آموزش عالی اجباری هستند. علاوه بر توافق بین دانشگاه های شریک، هیچ ثبت نامی برای دانش آموزان تعویضی وجود ندارد. لازم است که همه متقاضیان به برنامه های دانشگاه استونی دسترسی داشته باشند تا به تحصیلات دانشگاهی در کشور خود دسترسی پیدا کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های استونی

متقاضیان نیز باید گواهینامه مهارت های انگلیسی را ارائه دهند. همه آزمون های مهارت زبان در سطح بین المللی (مثلا IELTS، TOEFL) پذیرفته می شوند، هر چند برخی از موسسات ممکن است آزمون زبان را برگذار کنند. معمولا، حداقل آزمون مورد نیاز برای BA و MA 5،5 در IELTS و 70 در TOEFL (IBT) است. لطفا شرایط خاص زبان انگلیسی را در وب سایت پذیرش دانشگاه بررسی کنید، زیرا ممکن است برای هر دانشگاه کمی متفاوت باشد.

بسته به مؤسسه و برنامه، ممکن است آزمون ورودی اضافی مانند مصاحبه، مقاله نوشتاری، نمونه کارها و غیره باشد. شما می توانید اطلاعات مربوط به نیازهای خاص برنامه های مختلف را نیز در پلت فرم پذیرش دانشگاه استونی DreamApply پیدا کنید. متقاضیان مایل به دنبال کردن تحصیلات متوسطه باید تحصیلات متوسطه یا سطح تحصیلات معادل لازم برای آموزش عالی را تکمیل کنند. متقاضیان باید واجد شرایط آموزش عالی در کشور خود باشند. همچنین برای پذیرش موسسات آموزش عالی در استونی، آزمون های مقدماتی اضافی نیز لازم است.

متقاضیان مایل به دنبال کردن تحصیلات سطح کارشناسی ارشد برای تکمیل تحصیلات سطح کارشناسی لازم است و کسانی که خواهان ادامه تحصیلات در سطح دکترا هستند باید تحصیلات سطح کارشناسی ارشد را به پایان برسانند. بیست و سه مؤسسات آموزش عالی استونی در برنامه عمل Socrates/Erasmus، چارچوب حمایت از فعالیت های اروپا در مؤسسات آموزش عالی، از جمله تبادل دانش آموزان و کارکنان آموزشی، شرکت می کنند. هر موسسه آموزش عالی شرکتی دارای هماهنگ کننده Erasmus است که اطلاعات آموزشی را برای دانشجویان تبادلی آینده Erasmus فراهم می کند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی استونی جهت مهاجرت تحصیلی

دانشجویانی که تبعه کشورهای جهان سوم هستند (نه شهروندان اتحادیه اروپا) باید درخواست اقامت موقت برای تحصیل در نزدیک ترین سفارت استونی یا کنسولگری در کشور خود یا کشور محل اقامت (اطلاعات بیشتر در صفحه وزارت امور خارجه استونی) را بدهند. در صورتی که سفارت یا کنسولگری استونی در کشورخود یا کشور اقامت شما وجود نداشته باشد، باید با نزدیکترین سفارت استونی تماس بگیرید.

از اول ماه اکتبر 2010، تمام اتباع کشور ثالث که قبلا اقامت قانونی در استونی داشتند و مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا می باشند، حق درخواست اقامت برای تحصیل در هیات پلیس و مرز گمرک استونی را دارند. اجازه اقامت موقت برای تحصیلات برای مدت کوتاه (لیسانس 3 ساله و کارشناسی ارشد 2 ساله) صادر می شود. دانش آموزان کشورهای ثالث باید محل اقامت خود را در اداره دولتی محلی در مدت یک ماه از زمان ورود به استونی بر اساس اجازه اقامت برای تحصیل ثبت کنند.

منتظر بازخورد اولیه از دانشگاه استونی انتخاب شده تان باشید. اگر الزامات را برآورده کرده و اسناد پذیرش را تحویل داده اید، زمان آن رسیده که برای مجوز اقامت موقت درخواست دهید. به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا (ملیت کشورهای جهان سوم )، شما باید نزدیکترین سفارت یا کنسولگری استونی را در کشور خود یا محل اقامت خود پیدا کنید.

هنگامی که نزدیک ترین سفارت یا کنسول خود را پیدا کرده اید، باید یک قرار ملاقات ایجاد کنید و از آنها بازدید کنید تا بتوانید برای مجوز خود درخواست بدهید. در آنجا، اعضای تعیین شده به شما کمک خواهند کرد. در وب سایت پلیس و مرزهای استونی، شما می توانید تمام اسناد مورد نیاز برای تکمیل فرآیند را مشاهده کنید. مثلا:

 • یک عکس رنگی از خود با اندازه های 40 × 50 میلی متر
 • سند ارائه درآمد کافی قانونی
 • اطلاعات مربوط به بستگان نزدیک و اعضای خانواده
 • قرارداد تحصیلی بین شما و سازمان دانشگاه / سازمان دانشجویی انتخابی شما
 • برای جزئیات بیشتر در مورد الزامات، لیست را چک کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که اجازه اقامت موقت در استونی برای تحصیلات کوتاه مدت صادر می شود (لیسانس 3 ساله و کارشناسی ارشد 2 ساله).
 • هنگامی که مجوز شما کامل شد و شما موافقت خود را از سفارت منتخب استونی دریافت کردید، محل اقامت خود را با مرجع دولت محلی در عرض یک ماه از زمان ورود خود ثبت کنید.
 • از تجربه تحصیلی خود در استونی لذت ببرید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در استونی

دانشجویان بین المللی برای کار در تمام طول تحصیل نیازی به مجوز کار اضافی ندارند، تا زمانی که در دوره تحصیلات آنها مشکل ایجاد نکند. تمام دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا می توانند در استونی برای 270 روز (9 ماه) پس از فارغ التحصیلی به دنبال استخدام در استونی بمانند. هنگامی که کار مورد نظرشان را یافتند، آنها می توانند برای اقامت موقت درخواست دهند.

دانشجویان بین المللی که با موفقیت تحصیلات خود را در استونی گذرانده اند می توانند برای اقامت موقت درخواست دهند. کارفرما روش ساده ای دارد، زیرا نیازی به درخواست مجوز از صندوق بیمه بیکاری در استونی نیست و نیازی به ارزیابی معیار حقوق و دستمزد نیست. با استفاده از اجازه اقامت موقت برای استخدام، کارفرما می تواند دعوت نامه خود را از طریق کارفرما به هیئت پلیس و اداره ی مرزی گمرکی از طریق پست الکترونیکی (ppa@politsei.ee) یا پست (Pärnu mnt 139، 15060 Tallinn) ارسال نماید.

 • starter-kit کارآموزی دانشجویان خارجی
 • یک کیت استارتر اطلاعاتی مورد نیاز برای استخدام یک کارآموز دارد.
 • راهنمای سریع به یک کارآموزی بین المللی.
 • قرارداد کارآموزی به زبان انگلیسی و استونی
 • دستورالعمل های دقیق برای استخدام کارورزان خارجی (توسط کنفدراسیون کارفرمایان استونی، در استونی).
شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در استونی

هزینه های مهاجرت تحصیلی به استونی

هزینه تحصیل در استونی بستگی به موسسه انتخابی شما، سطح تحصیلات و برنامه مورد نظر شما خواهد داشت. در برخی موارد، هزینه تحصیل نیز به کشور مبدأ شما بستگی دارد، زیرا برخی از موسسات آموزش عالی استونی هزینه های جداگانه ای برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا دارند. استونی به فنلاند، نروژ و آلمان به عنوان یکی از چندین کشور اروپایی که امتیاز تحصیل در دانشگاهها را رایگان می دهد، پیوست.

با این حال، این برنامه های تحصیلی فقط در استونی آموزش داده می شود. به طور کلی، برنامه هایی که به انگلیسی آموزش داده می شود هزینه حدود 1660 – 7500 یورو در سال دارند. برنامه های پزشکی مهمترین هستند، که 11000 یورو در سال هزینه می کنند. تجارت، حقوق و علوم اجتماعی نیز به عنوان گران ترین رشته ها در استونی است. برنامه های دکترا در استونی بدون هزینه تحصیل هستند.

دانشجویان دکترا می توانند از کمک هزینه دکترا به مبلغ 383.47 یورو در هر ماه استفاده کنند. مطالعات تبادلی بدون هیچ هزینه ای صورت می گیرد و در صورتی که در این توافقنامه بیان شود، واجد شرایط اعطای یک کمک هزینه کوچک هستند. هزینه های زندگی در استونی مقرون به صرفه هستند و کم تر از سایر کشورهای اروپایی در نظر گرفته می شوند. بازخورد عمومی از خارجیان که مدتی در اینجا بوده اند این است که شرایط زندگی مشابه با کشورهای اروپای غربی است. هزینه زندگی در استونی معمولا وابسته به انتخاب محل اقامت دانشجو، سبک زندگی و الگوهای هزینه است.

هزینه زندگی در استونی ماهانه: 300 تا 500 یورو، بسته به گزینه های دانشجویی دارد. اجاره مسکن دانشجویی در خوابگاه حدود 150 یورو است. برخی از دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی با اتاق های تک، دو و سه نفره دارند. هزینه های مسکن تا حد زیادی به محل و اندازه آپارتمان بستگی دارد. به طور متوسط قیمت ها حدود 100 یورو برای یک مکان در یک اتاق دو نفره در سالن اقامت از 250 تا 500 یورو یا بیشتر برای آپارتمان خصوصی تعیین می شود.

دانشجویان معمولا می توانند از یک زندگی راحت با حدود ۳۰۰ دلار در ماه برای غذا لذت ببرند. هر دانشجو می تواند بسته به نیازها، هزینه های غذا را به طور جداگانه تعیین کند. هر دانشگاه همچنین دارای کافه تریا (ها) ی خود است که غذای خوبی با قیمت مناسب ارائه می دهد. پیشنهادهای ویژه روزانه در رستوران ها و کافه ها:  3- 5 یورو.

حمل و نقل عمومی برای همه دانشجویان در دسترس است و در تالین رایگان است (فقط برای ساکنین تالین، از جمله دانشجویان بین المللی که در تالین مشغول به تحصیل هستند). حمل و نقل عمومی محلی در Tartu: یورو 8.63 با یک بلیط ماهانه (با کارت دانشجویی)، یک بلیط برای یک دانش آموز یورو 0.51 (یورو 1 در اتوبوس). اکثر دانشگاه ها همه چیز مورد نیاز (سوپر مارکت ها، کافه ها، مغازه ها، داروخانه ها، ورزشگاه ها و غیره) را در یک مسیر پیاده روی کوتاه قرار می دهند.

 • تاکسی (بسته به شرکت): میانگین قیمت شروع از یورو 1.9، هر کیلومتر از یورو 0.6
 • بلیط اتوبوس از Tallinn به Tartu: یورو 8.10-10.50
 • بلیط تئاتر: 12- 19 یورو
 • بلیط کنسرت: 8 – 30 یورو
 • بلیط فیلم:  4.5- 5.7 یورو (بسته به سینما یا زمان روز یا روز هفته)
 • هزینه های آموزش گروهی: به طور متوسط 60 –  100 یورو در هر ترم یا 30-  40 یورو در هر ماه (بسته به دانشگاه)
 • باشگاه ورزشی و تناسب اندام:  30-  35 یورو در هر ماه.
 • باشگاه های خصوصی : 30- 70 یورو در هر ماه

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به استونی را مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در اختیار شما عزیزان قرار خواهند داد، کافیست که با ما در ارتباط باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *