مهاجرت تحصیلی به پرتغال

مقدمه

کشور پرتغال(Portugal) یکی از کشورهای غربی اروپا است که در سال­های اخیر مقصد بسیاری از دانشجویان بین­المللی بوده است. بورسیه­های تحصیلی، هزینه تحصیل پایین در اروپا و امکان کار در طول تحصیل از مزیت­های تحصیل در پرتغال است. اگر شما نیز قصد تحصیل در اروپا را دارید و مایل هستید تا با شرایط مهاجرت تحصیلی به پرتغال آشنا شوید، با این مطلب از موسسه مهاجرتی اصطهباناتی همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به پرتغال

پرتغال یکی از اعضای قرارداد بولونیا است. طبق این قرارداد امکان تطبیق مدرک و انتقال دانشجو بین 47 کشور اروپایی وجود دارد. بنابراین، کلیه استانداردهای آموزش عالی اروپا در دانشگاه­های دولتی و خصوصی پرتغال اجرا می­شود. در بین روش­های مهاجرت به پرتغال، مهاجرت از طریق تحصیل متقاضیان بیشتری دارد. توجه داشته باشید که قبل از مهاجرت تحصیلی به پرتغال باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. به محض ورود به خاک پرتغال باید مجوز اقامت از اداره مهاجرت پرتغال(SEF) را دریافت کنید تا بدون هیچ مشکلی مشغول تحصیل شوید.

برای پذیرش در هر­ مقطع تحصیلی شرایط خاصی وجود دارد. به ­عنوان مثال، برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید در آزمون ورودی شرکت کنید. از طرفی دیگر، داشتن مدرک زبان یکی دیگر از شرط­های پذیرش در مقاطع مختلف است. اکثر دوره­های تحصیلی مقطع کارشناسی به زبان پرتغالی تدریس می­شوند. بنابراین، دانشجویان متقاضی باید حداقل در سطح B1/B2 باشند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تسلط به زبان انگلیسی اهمیت بالایی دارد. تافل، آیلتس، CAE و CPE جزء مدارک زبان قابل ­قبول در دانشگاه­های پرتغال هستند. همچنین، برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم داشته باشید. یکی از نکاتی که در زمان درخواست مهاجرت تحصیلی به پرتغال باید به آن دقت کنید، تقویم آموزشی دانشگاه­های پرتغال است. نیمسال اول تحصیلی از سپتامبر شروع می­شود و تا ژانویه ادامه دارد. نیمسال دوم نیز از فوریه تا ژوئن ادامه دارد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به پرتغال اصطهباناتی

در این بخش از مقاله لازم دانستیم تا شما را بیشتر با خدمات موسسه اصطهباناتی آشنا کنیم. در موسسه حقوقی اصطهباناتی، وکلا و مشاورین برتر از سراسر دنیا کارهای اخذ اقامت و تابعیت متقاضیان را برنامه­ریزی می­کنند. مشاورین و متخصصان اصطهباناتی با دانش و تجربه کافی همه راه­های مناسب و قانونی مهاجرت را پیش روی شما قرار می­دهند. شما می­توانید برای انتخاب از میان روش­های موجود از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه ما بهره­مند شوید. کلید موفقیت موسسه حقوقی اصطهباناتی، حسن اعتماد شما هموطنان عزیز است. بنابراین، در مسیر مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل می­توانید به­ طور کامل از خدمات موسسه اصطهباناتی استفاده کنید.

طول دوره مقطع کارشناسی در پرتغال

طول دوره مقطع کارشناسی در پرتغال

مهاجرت تحصیلی به پرتغال در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال حدود 4 سال طول می­کشد. همانطور که پیش­تر به این موضوع پرداختیم، تحصیل در این مقطع به زبان پرتغالی است. در برخی موارد امکان تحصیل به زبان اسپانیایی نیز وجود دارد. یکی از مدارک مهمی که در هنگام پذیرش در مقطع کارشناسی باید ارائه دهید، مدرک اصل دیپلم و ترجمه آن است. در حین تحصیل در دوره کارشناسی اجازه کار کردن به ­صورت نیمه وقت دارید. مدت زمان تقریبی این کار حدود 10 ساعت در هفته است. با توجه به این که برای تحصیل بیشتر از سه ماه به ویزا نیاز دارید، بهتر است اقدامات دریافت ویزا را قبل از عزیمت انجام دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی پرتغال شامل موارد زیر هست:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه پرتغالی
 • فیش پرداخت هزینه دانشگاه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • مدرک اقامت در پرتغال ( اجاره­نامه، نامه خوابگاه و دعوت­نامه یکی از آشنایان مقیم پرتغال)
 • گواهی سوابق کیفری
 • گواهی بیمه سلامت

مهاجرت تحصیلی به پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال 2 سال طول می­کشد. دوره­های کارشناسی ارشد بیشتر به زبان انگلیسی برگزار می­شوند و در برخی موارد امکان تحصیل به زبان پرتغالی نیز وجود دارد. اکثر دانشجویان بین­المللی خواهان مهاجرت تحصیلی به پرتغال تحصیل به زبان انگلیسی را ترجیح می­دهند. برای این منظور متقاضیان باید حداقل نمره 6.5 آیلتس یا معادل آن در آزمون­های دیگر را کسب کنند. البته، شما با شرکت در دوره زبان پرتغالی می­توانید مشغول تحصیل به زبان پرتغالی شوید. مزیت مهم تحصیل به زبان پرتغالی هزینه کمتر آن نسبت به زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد به انگلیسی حدود 3500 الی 8000 یورو است. تحصیل به پرتغالی هزینه­ای حدود 850 الی 1300 یورو نیاز دارد. در طول دوره کارشناسی ارشد نیز امکان کار نیمه وقت وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به پرتغال در مقطع دکترا

طول دوره دکتری در پرتغال حدود 3 الی 4 سال است. لیسبون، پورتو، فارو و آویرو جزء بهترین شهرها برای تحصیل دکتری در پرتغال هستند. یکی از مهم­ترین ملاک­های انتخاب دانشگاه از سوی متقاضیان، شهریه و هزینه­های تحصیل است. بدیهی است که هزینه تحصیل در دانشگاه­های خصوصی بیشتر از دانشگاه­های دولتی است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه­های دولتی پرتغال حدود 2500 الی 3000 یورو در سال است. یکی از بهترین مزیت­های مهاجرت تحصیلی به پرتغال در مقطع دکتری امکان دریافت ویزای همراه است. بنابراین، اگر متاهل هستید و نگران دوری از خانواده در حین تحصیل هستید، با دریافت این ویزا نگرانی­های شما حل می­شود. توجه داشته باشید، این ویزا به همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی اعطا می­شود.

مهاجرت تحصیلی به پرتغال در رشته پزشکی و دندانپزشکی

در پرتغال نیز همچون بسیاری از کشورهای جهان، رشته­های پزشکی و ­دندان­پزشکی جزء رشته­های محبوب هستند. برای پذیرش در این رشته­ها لازم است در آزمون مهارت مخصوص هر رشته شرکت کنید و نمره قبولی را دریافت کنید. با توجه به این که پزشکی یکی از رشته­های پرمتقاضی در جامعه است، شما می­توانید به ­راحتی پس از فارغ­التحصیلی در پرتغال مشغول کار شوید. شما برای پذیرش در رشته پزشکی و دندان­پزشکی مدارک مشخصی مانند سوابق تحصیلی گذشته، مدرک زبان، ریز نمرات دبیرستان و دیپلم را ارائه می‌دهید. برای موفقیت در این دو رشته تسلط کامل به هر دو زبان انگلیسی و پرتغالی بسیار تاثیرگذار است. دانشگاه پورتو و لیسبون جزء بهترین دانشگاه­های ارائه دهنده این رشته­ها هستند. طول دوره تحصیل پزشکی در پرتغال 6 سال است. تحصیل در رشته دندان­پزشکی در پرتغال نیز حدود 3 الی 4 سال طول می­کشد.

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به پرتغال

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به پرتغال

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به پرتغال

به­ طور کلی، در پروسه مهاجرت تحصیلی به پرتغال هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و شما در صورت داشتن شرایط مورد نیاز می­توانید اقدام کنید. البته، باید توجه داشته باشید که هر چه سن شما پایین­تر باشد شرایط مهاجرت شما راحت­تر می­شود. برای انتخاب بهتر لازم است با شرایط سنی پرتغال آشنا شوید. افراد بین 15 الی 18 سال برای مهاجرت تحصیلی باید در دوره دوم تحصیلی که معادل کلاس دهم تا دوازدهم ایران است شرکت کنند. پس از دریافت دیپلم از مدارس پرتغال می­توانید برای ورود به دانشگاه درخواست دهید. سن معمول برای ورود به دانشگاه در پرتغال 18 سال به بالا است.

هزینه مهاجرت تحصیلی به پرتغال

یکی از مواردی که ذهن همه افراد را درگیر می­کند هزینه­ مهاجرت تحصیلی به پرتغال است. نداشتن اطلاعات کافی در خصوص هزینه­های زندگی و تحصیل در پرتغال کار شما را سخت می­کند. در اینجا اهمیت مشورت با یک مشاور حقوقی باتجربه مشخص می­شود. موسسه حقوقی اصطهباناتی با داشتن 20 هزار پرونده مهاجرتی موفق در سابقه خود یکی از معتبرترین موسسات مهاجرتی کشور است که می­توانید کارهای مهاجرتی خود را با خیال راحت به آن بسپارید. موسسه اصطهباناتی در همه فرآیندهای اعزام دانشجو، دریافت ویزا و اقامت در کنار شما است. همانطورکه گفتیم هزینه تحصیل و زندگی در پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین­تر است. هزینه تحصیل در پرتغال به عواملی مانند دانشگاه، رشته و شهر محل اقامت بستگی دارد. برخی از رشته­ها مانند پزشکی و دندان­پزشکی هزینه بالاتری دارند. همچنین، هزینه تحصیل در مقطع دکتری بیشتر از مقاطع دیگر است. علاوه بر هزینه­های تحصیل، باید هزینه­های زندگی در پرتغال را نیز در نظر بگیرید. مهم­ترین هزینه­های زندگی در پرتغال به شرح زیر است:

 • هزینه اقامت: 300 الی 600 یورو در ماه
 • هزینه غذا: 270 الی 300 یورو در ماه
 • هزینه حمل و نقل: 80 الی 100 یورو در ماه
 • هزینه قبوض: 60 الی 80 یورو در ماه

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت تحصیلی به پرتغال

در طول فرآیند مهاجرت تحصیلی به پرتغال مدارک مختلفی وجود دارند که باید ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر پاسپورت ندارید و قصد دریافت آن را دارید، به مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، عکس بیومتریک و کارت پایان خدمت برای آقایان نیاز دارید. مدارک مورد نیاز هر مقطع تحصیلی نیز متفاوت است. به ­عنوان مثال، در مقطع کارشناسی مدارکی مانند دیپلم، نامه پذیرش دانشگاه، گواهی قبولی در امتحان ورودی و فرم درخواست لازم هستند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد لازم است مدرک لیسانس خود را ارائه دهید. به همین ترتیب، در مقطع دکتری باید مدرک فوق لیسانس خود را ارائه دهید. دقت داشته باشید، در صورتی که مدرک دیپلم خود را در ایران دریافت کرده­اید باید اصل و ترجمه دیپلم و نمرات دبیرستان را برای پذیرش ارسال کنید.

دانشگاه­های برتر برای مهاجرت تحصیلی به پرتغال

اکثر افراد به دنبال تحصیل در دانشگاه­های برتر جهان هستند. دانشگاه­های پرتغال جزء دانشگاه­های پیشرو جهان در زمینه­های مختلف مانند اقتصاد، مهندسی و پزشکی هستند. یکی از ملاک­های انتخاب دانشگاه­های برتر برای مهاجرت تحصیلی به پرتغال تعداد دانشکده­ها و رشته­های ارائه­ شده در آن است. دانشگاه کاتولیکا پرتغال(Catholic) در لیست بهترین­ دانشگاه­های پرتغال قرار دارد. این دانشگاه در شهر لیسبون واقع شده است. دانشکده­های اقتصاد، پزشکی، حقوق و هنر از جمله دانشکده­های این دانشگاه هستند. یکی دیگر از ملاک­های انتخاب دانشگاه­ها، رنکینگ جهانی آنها است. دانشگاه لیسبون (University of Lisbon) مهم­ترین دانشگاه پرتغال است و دانشجویان بین­المللی زیادی خواهان تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه رنکینگ 1 پرتغال و 151 جهان را در اختیار دارد. پس از این دانشگاه، دانشگاه پورتو (University of Porto) در رتبه دوم قرار دارد. رنکینگ جهانی این دانشگاه 301 است. در ادامه لیست سایر دانشگاه­های برتر پرتغال به ترتیب رنکینگ کشوری را مشاهده می­کنید:

 • دانشگاه مینهو
 • دانشگاه کویمبرا
 • دانشگاه آویرو
 • دانشگاه جدید لیسبون
 • دانشگاه کاتولیک پرتغال

بورسیه­ های تحصیلی پرتغال

یکی از مزیت­های اصلی مهاجرت تحصیلی به پرتغال، ارائه بورسیه­های تحصیلی در مقاطع مختلف است. بورسیه­های تحصیلی پرتغال به دو دسته تقسیم می­شوند. دسته اول بورسیه­هایی هستند که توسط موسسات دولتی و خصوصی اعطا می­شوند. دسته دوم بورسیه­های ارائه شده توسط دانشگاه­های پرتغال هستند. اداره کل آموزش عالی پرتغال (DGES)، شورای تحقیقاتی اروپا و جامعه نشنال جغرافی از موسسات اصلی ارائه­دهنده بورسیه هستند. مبلغ بورسیه تحصیلی هر ساله متفاوت است و تقریبا 900 الی 2000 یورو است. عواملی مانند مدرک زبان، رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا و مقاله بین­المللی از جمله مواردی هستند که شانس دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال را افزایش می­دهند. مهم­ترین بورسیه­های تحصیلی پرتغال شامل موارد زیر می­شوند:

 • بورسیه شایستگی پرتغال
 • بورسیه روتاری
 • بورسیه اراسموس پلاس
 • بورسیه FCT

شرایط اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به پرتغال

علاوه بر تحصیل در دانشگاه­های پرتغال و گرفتن مدرک معتبر می­توانید اقامت این کشور را نیز دریافت کنید. برای این منظور باید ویزای تحصیلی یا شینگن دریافت کنید. این ویزا به شما این امکان را می­دهد تا برای اخذ اقامت اقدام کنید. به این طریق شما اجازه اقامت موقت در پرتغال را کسب می­کنید. در طول دوره اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به پرتغال باید هر سال ویزا و اجازه اقامت خود را تمدید کنید. پس از گذشت 5 سال، دولت پرتغال به شما اجازه می­دهد تا اقامت دائم این کشور را بگیرید. همچنین، پس از اتمام هر مقطع تحصیلی به شما یک سال وقت داده می­شود تا شغل مناسب پیدا کنید. برای دریافت اقامت پرتغال از طریق تحصیل باید سه مدرک اصلی داشته باشید:

 • شواهد اثبات­کننده تمکن مالی در پرتغال
 • مدرک پذیرش در موسسه یا دانشگاه پرتغالی
 • مدرک پرداخت هزینه دانشگاه

مهاجرت تحصیلی به پرتغال و اخذ تابعیت

یکی از راه­های اخذ تابعیت پرتغال،  مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل است. برای دریافت تابعیت پرتغال باید مراحل مختلفی را طی کنید. پس از این که از دانشگاه فارغ­التحصیل شدید باید به ­دنبال کار مناسب بگردید. پس از پیدا کردن شغل مناسب باید ویزای تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنید تا همچنان امکان زندگی در پرتغال را داشته باشید. پس از گذراندن 5 سال کار کردن در پرتغال می­توانید برای اخذ تابعیت درخواست دهید. شما باید درخواست خود را در وزارت دادگستری پرتغال ثبت کنید. پس از دریافت شهروندی پرتغال می­توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید و به 124 کشور جهان بدون ویزا سفر کنید. هزینه دریافت تابعیت پرتغال حدود 175 الی 250 یورو است.

جمع بندی

پرتغال یکی از محبوب­ترین مقاصد دانشجویان بین­المللی است. مزایای بسیار تحصیل و کار در پرتغال ممکن است شما را هم علاقه­مند به این کشور کرده باشد. در این مطلب از موسسه حقوقی اصطهباناتی تلاش کردیم از صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به پرتغال را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *