اقامت کانادا
مهاجرت به آمریکا یا کانادا

اطلاعات کلی کشور کانادا

 • مساحت: 9.984.670 کیلومتر مربع
 • جمعیت: حدود 35 میلیون
 • زبان رسمی: انگلیسی، فرانسوی
 • پایتخت: اتاوا
 • واحد پول: دلار کانادا
 • دامنه اینترنتی: .ca
معایب تحصیل پزشکی در کانادا

مهاجرت به کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ جهان (پس از روسیه) است؛ موقعیت استراتژیک بین روسیه و ایالات متحده از طریق مسیر قطب شمال برقرار می شود؛ حدود 85٪ از جمعیت در 300 کیلومتری مرز آمریکا / کانادا متمرکز شده است. این مقاله در رابطه با قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ شهروندی و مهاجرت به کانادا می باشد. روش های گوناگونی جهت مهاجرت به یک کشور نظیر تولد کودک، ماندن یا اقامت برای مدت معین، ازدواج ، سرمایه گذاری ، خرید ملک و غیره به بدست آوردن اقامت شما کمک می کند.

ویزای کار کانادا

مجوز کار کانادا برای اشخاصی صادر می شود که تابعیت کانادا یا مجوز اقامت دائم کانادا را ندارند( برای مشاغل خاص و در مدت زمان مشخص). آیا لازم است که کارفرما کانادایی باشد؟ برای درخواست مجوز کار باید به صورت قانونی توسط یکی از شهروندان کانادایی برای کار دعوت شده باشید. مجوز کار به شما اجازه اقامت دائم در کانادا را نمی دهد. برای انجام این کار شما باید واجد شرایط گروه مهاجرت با عنوان مجوز اقامت دائم باشید.

بازار کار فیزیوتراپی در کانادا
مراحل پذیرش در دانشگاه های کانادایی

تحصیل در کانادا

عزیزانی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی در کشور کانادا می شوند می توانند از شرایط تحصیل رایگان در کانادا و در این دانشگاه ها استفاده کنند، از شهرهای مهم کانادا می توان به تورنتو، ونکوور، مونترال، کلگری، ادمونتون، کبک و اوتاوا اشاره کرد. راه های مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کار در کانادا، سرمایه گذاری و تحصیل در کانادا می باشد، بنابراین اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ، کار و تحصیل صورت می پذیرد.

شرایط زندگی در کانادا

کانادا برای تمام افراد بومی این کشور که به دنبال دسترسی آسان به بخش های خدمات عمومی و نیمه عمومی هستند، محل خوبی به شمار می رود. این کشور برای تازه واردین ماهر یا نیمه ماهر اشتغال خوبی را فراهم می کند. با این حال برخی تازه وارد ها که تنها با یک مدرک دانشگاهی و بدون مهارت خاصی به این کشور می آیند باید برای یافتن کار تلاش کنند. بر اساس آمار کانادا، فارغ التحصیلان دانشگاهی نیمی از جمعیت مهاجران فقیر کانادا را تشکیل می دهند. بخش مشکل افراد ماهر، به دست آوردن مجوز و مدارک لازم برای کار است.

مهاجرت کاری به انگلستان
الزامات اعزام نیروی کار ساده به کانادا

اخذ اقامت کانادا

با داشتن اقامت کانادا شما حق قانونی برای کار، زندگی ، تحصیل در هر یک از ده استان یا سه ناحیه کانادا را دارید. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند به یک کارفرمای خاص و یا یک مکان خاص وابسته نیستند.افرادی که اقامت کانادا را دارند سه ماه پس از ورود به کانادا تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می گیرند. افرادی که اقامت کانادا را دارند می توانند برای همسر، فرزندان و افراد وابسته به خود برای پیوستن به آنها در کانادا درخواست دهند . فرزندان افرادی که اقامت کانادا را دارند حق تحصیل رایگان تا سن 18 سالگی در تمام مدارس دولتی کانادا را دارند.پس از دریافت اقامت دائم می توانید تابعیت کانادا را به دست اورید . بعد از سه تا پنج سال اقامت واجد شرایط تابعیت کانادا می شوید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

بسیاری افراد جهت مهاجرت به این کشور معمولا از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی می توانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به کانادا می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار و سرمایه گذاری نیز وجود دارند. تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد. زبان تحصیل در کانادا بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد.

پذیرش رشته مامایی از دانشگاه های کانادا
شرایط اخذ پاسپورت کانادا

تابعیت و شهروندی کانادا

قانون تابعیت کانادا در اصل بر اساس قانون مصوب 1910 به وجود آمد. بر طبق این قانون، تابعیت یا شهروندی کانادا به آن دسته از اتباع انگلیس که مقیم کانادا بودند تخصیص داده شد و دیگر اتباع انگلیس برای ورود به خاک کانادا موظف به اجازه بودند.

بعد از انقضاء قانون مصوب وست مینستر در سال 1931 که به موجب آن هر یک از ایالت‌های خودگردان بریتانیای کبیر اجازه تصویب و وضع قوانین برای ایالت‌های خود را داشته هر یک از ایالت‌های خودگردان قوانین مختص به خود را تصویب نموده و در قلمرو خود به اجرا در می‌آوردند و قانون تابعیت کانادا نیز در سال 1947 به تصویب رسید.

هزینه زندگی در کانادا

فست فود و رستوران

 • هزینه یک وعده خوراک در رستوران ارزان قیمت ۱۵ دلار
 • هزینه یک وعده خوراک در رستوران معمولی (دو نفر) ۶۰ دلار
 • هزینه یک عدد مک دونالد ۹ دلار

کافه و بار

 • هزینه یک فنجان کاپوچینو ۳.۷۷ دلار
 • هزینه ۰.۳۳ لیتر نوشابه  ۱.۹۵ دلار
 • هزینه ۰.۳۳ لیتر آب معدنی  ۱.۶۷ دلار
مهارت های مورد نیاز معمارها در کانادا
مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

سرمایه گذاری در کانادا

کانادا برترین مقصد دنیا برای مهاجرت تجاری برای خانواده هایی با دارایی خالص بالا است. کانادا به دلیل برنامه سرمایه گذار بسیار مشهور دولتی مدیریت کبک (Government Manages Quebec Investor Program)، امنیت و کیفیت زندگی، مالیات های تجاری کم، بهترین دسترسی به توافقات تجاری آزاد و استقبال از مهاجران از همه ملیت ها انتخاب می شود.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به کانادا

1- مهاجرت به کانادا به چه روش هایی انجام می شود ؟

از طریق کار و تخصص ، تحصیل ، روش حرفه و تخصص فدرال، روش تخصصی نووااسکوشیا ، سرمایه گذاری ، روش خوداشتغالی فدرال ، روش خوداشتغالی کبک کانادا ، ازدواج

2- چگونه می توان از طریق تحصیل به کانادا مهاجرت کرد؟

هنگامی که شما یک مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کردید، شما می توانید تقاضای خود را مجددا تمدید کنید اگر شما در کانادا تصمیم به ادامه تحصیل دارید. برای دانش آموزان تمام وقت ثبت نام در یک موسسه معتبر آموزش عالی، اجازه کار همراه با تحصیل را می دهد تا شما به کار پاره وقت در محوطه دانشگاه مشغول گردید. همچنین شما قادر به کار در خارج از دانشگاه هستید، کار در یک تعاونی و یا به عنوان کارآموز در یک بخش، بعد از فارغ التحصیلی نیز می توانید در کانادا به عنوان یک مقیم دائم بمانید و یا یک کار پیدا کنید.

3- مهاجرت به کانادا از طریق کار و تخصص چگونه است؟

اجازه کار کانادا برای متقاضیان با پیشنهاد کار تنها به این شرط که شما از سوی کارفرمای خاصی مورد حمایت باشید به صورت موقت صادر شده است. پیشنهاد کار به خودی خود باید توسط یک شهروند کانادایی برای شخص صادر گردد و آن کارفرما آثار تلاش خود برای استخدام یک شهروند کانادایی قبل از استخدام یک کارگر خارجی را به اثبات برساند. زمانی که تمام معیارها برای اخذ مجوز کار و ویزای کار کانادا فراهم شود شما می توانید مجوز را دریافت کنید.

4- مهاجرت به کانادا از روش حرفه و تخصص فدرال چگونه است؟

برنامه حرفه و تخصص فدرال یکی از بهترین برنامه های مهاجرتی برای اخذ اقامت دائم کانادا می باشد. کارکنان متخصص و ماهر می توانند برای برنامه حرفه و تخصص فدرال برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهند. متقاضیان این روش از سال 2015 باید درخواست خود را از مسیر ورود پیشتاز (Express Entry) به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال نمایند.

5- در برنامه حرفه و تخصص فدرال کانادا افراد بر اساس چه معیار هایی ارزیابی می شوند؟

 • تحصیلات : حداکثر 25 امتیاز
 • سابقه کار : حداکثر 15 امتیاز
 • سن : حداکثر 12 امتیاز
 • مهارت زبان انگلیسی و فرانسوی : حداکثر 6 امتیاز
 • درخواست کار از کانادا : حداکثر 10امتیاز
 • قابلیت سازگاری : حداکثر 10 امتیاز

6- چه افرادی واجد شرایط اخذ ویزا مهاجرت از روش حرفه و تخصص فدرال هستند؟

 • افرادی که حداقل یک سال ( در ده سال اخیر ) به صورت تمام وقت در شغل درخواستی در مهارت های O ، A و یا B فعالیت داشته اند و : یکی از مشاغل لیست تایید شده از طرف اداره مهاجرت و شهروندی با رضایت بازار کار گرفته باشند یا دارای یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای کانادایی باشند یا یک دانشجوی فارغ التحصیل بین المللی باشند که برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های کانادا ثبت نام کرده است .
 • قبولی در آزمون مهارت زبان انگلیسی ( CLB ) با حداقل نمره 7
 • اخذ امتیاز اضافه با آزمون مهارت زبان فرانسوی
 • دارا بودن دیپلم کانادایی ، کارشناسی ، گواهی تجارت و یا سایر مدارک معتبر و معادل با مدارک کانادایی
 • گواهی عدم سوابق کیفری

7- مزایا ویزا مهاجرت به کانادا از روش حرفه و تخصص فدرال چیست؟

 • به طور دائم در کانادا زندگی و کار کرد .
 • خانواده دارنده این ویزا از این طریق می توانند به کانادا مهاجرت کنند.
 • پس از سه سال زندگی در کانادا می توان برای کسب شهروندی این کشور درخواست داد.

8- الزامات مهاجرت به کانادا از روش تخصصی نووااسکوشیا چه هستند؟

 • در “سیستم ورودی” درخواست دهید و یک نامه از NSNPدریافت کنید
 • حداقل تجربه ی کاری مورد نیاز را داشته باشید
 • پول کافی برای شروع زندگی خود و خانواده تان در نوااسکوشیا را داشته باشید و از پس مخارج مهاجرت و هزینه های سفر بر بیایید.
 • در کشور محل سکونت فعلیتان وجهه قانونی داشته باشید و معیار های صلاحیت مدنظر این برنامه را داشته باشید

9- مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری سه دسته مختلف ویزای کسب و کار کانادا برای مهاجران بالقوه که مایل به سرمایه گذاری و یا شروع یک کسب و کار در کانادا هستند را اعمال می کند.مهاجرت تجاری به کانادا مستلزم آن است که متقاضیان توانایی و قصد کمک به اقتصاد کانادا با مشارکت مثبت از طریق ایجاد و حفظ یک کسب و کار مناسب در کانادا را داشته باشند، شما بایستی دانش کسب و کار قابل توجهی برای کار را داشته باشید.

10- طبق برنامه سرمایه گذاران مهاجر به کانادا چقدر باید در این کشور سرمایه گذاری کرد؟

سرمایه گذاران باید ارزش خالص 800،000 $ کانادا و یک سرمایه گذاری به ارزش 400،000 $ کانادا به صورت عمومی برای اقتصاد کانادا به ارمغان آورند. سرمایه گذاری عمومی در کانادا توسط شرکت هایی در استان ها و مناطق مختلف به صورت تضمینی صورت می گیرد و هنگامی انجام کار توصیه هایی راجع به انجام این کار توسط اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) به شما ارائه می شود.

11- هزینه مهاجرت به کانادا از روش خوداشتغالی فدرال چقدر است؟

هزینه ی مهاجرت از طریق خود اشتغالی از 1540 دلار آغاز می شود و کل فرآیند آن حدود 25 ماه زمان می برد.

12- زبان رسمی کشور کانادا چیست؟

انگلیسی ، فرانسوی

13- واحد پول کشور کانادا چیست؟

دلار کانادا

14- آیا افراد غیر بومی می توانند در کانادا مشغول به کار شوند؟

این کشور برای تازه واردین ماهر یا نیمه ماهر اشتغال خوبی را فراهم می کند.

15- آیا هزینه مراقبت های بهداشتی برای مهاجران کانادا هم رایگان است ؟

مهاجران برای برخورداری از منافع سلامتی باید حداقل 3 ماه اقامت داشته باشند

16- آیا هزینه سیستم مراقبت های بهداشتی در کانادا مناسب است؟

مراقبت های بهداشتی در کانادا، بدون توجه به شدت شرایط، به لطف برنامه جهانی سلامت عمومی، رایگان است. خدمات رایگان سلامتی به بیمارستان ها و کلینیک های خاصی محدود نمی شود.

17- آیا ایرانی ها می توانند به طور رایگان در کانادا تحصیل کنند؟

تحصیل در کانادا برای ایرانی ها به عنوان دانشجوی بین المللی رایگان نیست

18- آب و هوای کانادا تا چه حد سرد است؟

شما باید نزدیک به 7 ماه در دماهای زیر 30 درجه سانتی گراد کت زمستانی بپوشید.

19- آیا می توان با هزینه کم در کانادا زندگی کرد؟

به طور خلاصه کانادا می تواند محیط گرانی برای زندگی باشد. تفاوت قابل توجهی در هزینه زندگی در کانادا بین مناطق روستایی و شهرهای اصلی مانند تورنتو و ونکوور _ که بسیار گرانتر هستند_ وجود دارد.

20- آیا یافتن شغل مناسب برای مهاجران در کانادا آسان است؟

بسیاری از مهاجرین مشاغل یقه سفید خود را در کشور خود رها می کنند و برای مشاغلی مثل راننده تاکسی، خدمه فروش یا نگهبانی در کانادا می مانند.

21- آیا می توان با کار در کانادا درآمد بالایی کسب کرد؟

بالاترین حقوق پرداختی در کانادا در بخش های معدن و حفاری نفت گاز و کار در شرکت های رفاهی ( آب، برق و مخابرات ) می باشد. از طرفی ، مهاجرانی که در خدمات غذایی و مسکن، هنر ، بخش های تفریحی و سرگرمی مشغول به کار هستند، درآمد کمتری دارند.

22- آیا هزینه مسکن و خدمات رفاهی برای مهاجران در کانادا مناسب است؟

مهاجرانی که در کانادا زندگی می کنند باید حدود 35 _ 50 درصد از درآمد خود را صرف هزینه های مسکن و خدمات رفاهی از جمله رهن یا اجاره آب ، برق ، گاز و تلفن کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه برای “کانادا

 1. علی گفت:

  با سلام من و همسرم هر دو پزشک متخصص از دانشگاه های معتبر ایران هستیم میخواستم ببینم چطور میشه در کانادا به عنوان متخصص مشغول به کار شد؟ آیا می توان در استان های سردسیر مثل نیوفاند مشغول شد( ضمنا داری پی آر هستیم) با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای ادامه تحصیل و یا کار رشته های پزشکی در کانادا باید در ابتدا در آزمون تایید مدارک خود شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.