کشور پهناور کانادا در شمال قاره آمریکا قرار دارد. کشوری با جاذبه های طبیعی و تنوع فرهنگی و استاندارهای برتر زندگی. کانادا یکی از ایده آل ترین کشورهای جهان برای زندگی و تحصیل و کار محسوب می شود. اما ارزش و اهمیت کشور کانادا فراتر از زیبایی مسحور کننده آبشار نیاگارا، عظمت کوه های راکی، شهرهای افسانه ای ونکور و مونترال و آبی خیره کننده دریای کانادا است. در واقع بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، حقوق شهروندی، تنوع فرهنگی، امنیت و آرامش و بالا بودن سطح درآمد از ارزشمندترین ویژگی های این کشور به شمار می رود. تنوع فرهنگی موجود در این کشور موجب آشنایی افراد با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف می شود و سطح سازگاری افراد را افزایش می دهد. بالا بودن کیفیت زندگی، برخورداری از بیمه سلامت و بالا بودن استانداردهای زندگی در این کشور سالانه مهاجران زیادی را روانه این کشور می کند. همه این عوامل موجب می شود تا این کشور در بالاترین فهرست مقاصد مهاجران تحصیلی و شغلی قرار گیرد.

دولت کانادا در جهت اعطای مجوز اقامت دائم به مهاجران، برنامه های متنوعی را به آن ها ارائه می دهد. متقاضیان اخذ اقامت و تابعیت این کشور شگفت از روش های گوناگونی چون ازدواج، سرمایه گذاری، تولد، کار و تحصیل می توانند موفق شوند تا کلید طلایی اقامت این ایده آل ترین کشور جهان برای زندگی را از آن خود کنند. از آن جا که کانادا کشور بسیار پهناوری است که جمعیت کمی را در خود جای داداه است؛ در صورتی که متقاضیان دارای هر یک از شرایط اخذ اقامت این کشور باشند، به راحتی می توانند در این کشور زندگی و اقامت کنند و پس از اخذ تابعیت و شهروندی از همه حقوق شهروندی شهروندان این کشور برخوردار شوند.در همین راستا و به منظور آشنایی با قوانین مهاجرت به این کشور شگفت، مشاوران و کارشناسان موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله سعی کرده اند تا به پرسش های شما پاسخ دهند و همه ابهامات موجود در مورد این موضوع را برطرف کنند. در این مقاله می خوانید:

 • شاخص های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مورد کانادا
 • اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل
 • کار و اشتغال پس از فارغ تحصیلی در کانادا
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 • اخذ اقامت کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری(EXPRESS ENTRY)
 • شرایط لازم برای اخذ مجوز برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW)
 • تجربه کاری لازم برای اخذ مجوز برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW)
 • انواع مهارت های شغلی در کانادا
 • شرایط لازم برای اخذ امتیاز لازم برای برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW)
 • برنامه کار مهارت تجارت فدرال کانادا (FSTP)
 • برنامه تجربه و مهارت کاری کلاس (CEC) کانادا
 • اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در ایالت انتاریو
 • سرمایه گذاری در ایالت کبک
 • سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا
 • اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج
 • نکات مهم در مورد اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج
 • اخذ اقامت کانادا از طریق تولد
 • اخذ اقامت کانادا از طریق پناهندگی
 • مزایای اخذ اقامت کانادا
 • تفاوت اخذ اقامت کانادا با اخذ تابعیت کانادا
 • هزینه های زندگی در کانادا
 • مزایای زندگی در کانادا

شاخص های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مورد کانادا

کانادا در فهرست رتبه بندی و رنکینگ جهانی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) از لحاظ پیشرفت برای زندگی بهتر در میان بهترین کشورهای جهان قرار دارد. بر اساس مقاله سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، کشور کانادا در این رتبه بندی و رنکینگ جهانی از لحاظ شاخص هایی مانند درآمد، مسکن و بهداشت عمومی در میان بهترین کشورهای جهان قرار دارد. این مقاله به بررسی شاخص های زندگی استاندارد در ۳۶ کشور جهان پرداخته است. بر طبق این مقاله، کشور کانادا به طرز شگفتی شاخص های زندگی بهتر را دارا می باشد. مهم ترین شاخص های زندگی بهتر از لحاظ سازمان توسعه و همکاری اقتصادی(OECD) شامل مواردی مانند سطح درآمد، اقدامات بشردوستانه، مسکن، محیط زیست، وضعیت سلامت، امنیت اجتماعی و تعادل میان کار و زندگی است. در ادامه به بررسی هریک از این شاخص ها می پردازیم:

سطح درآمد

هر خانواده کانادایی پس از پرداخت مالیات به طور متوسط سالانه ۲۸۱۹۴ دلار درآمد دارد. این میزان درآمد در حدود ۵۰۰۰ دلار بیشتر از متوسط درآمد تععین شده توسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است. در مقایسه در آمریکا ۲۰٪ خانواده ها سالانه درآمد بیشتر از ۵۵.۷۱۸ دلار و ۲۰٪ خانواده ها سالانه درآمد کمتر از ۱۰.۵۲۶ دلار درآمد دارند. کشور کانادا از لحاظ داشتن خانواده های مرفه و ثروتمند در رتبه هفتم و از لحاظ درآمد در رتبه نهم قرار دارد.

اقدامات بشردوستانه

کانادایی ها در زمره افرادی هستند که به طور متوسط روزانه ۲ دقیقه در کارهای بشردوستانه و خیرخواهانه شرکت می کنند. این میزان مشارکت از نصف میزان شاخص سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بالاتر است. علاوه بر این، ۶۴٪ کانادایی اذعان داشتند که در ماه گذشته به کسانی که نمی شناختند، کمک کرده اند. متوسط میزان شاخص کمک سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در حدود ۴۸٪ است. ۹۴٪ مردم کانادا اعلام کردند که اگر با مشکلی مواجه شوند، افرادی را می شناسند که می توانند روی آن ها حساب کنند. کشور کانادا از لحاظ کمک های انسان دوستانه و حمایت در رتبه هفتم قرار دارد.

مسکن

از هر ۱۰ نفر کانادایی ساکن در این کشور، ۹ نفر از آن ها از وضعیت خانه و محل زندگی خود رضایت دارند. هر نفر در کانادا به طور متوسط دارای ۲.۵ اتاق است که بالاترین میزان در کشورهای جهان است. ۹۹.۸٪ کانادایی ها در خانه هایی زندگی می کنند که دارای واحدهای شخصی است.

محیط زیست

شاخص آلودگی محیط زیست و شاخص کیفیت آب کشور کانادا از میانگین شاخص سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بالاتر است. این کشور از لحاظ آلودگی محیط زیست در رتبه چهارم و از لحاظ کیفیت آب در رتبه دوازدهم قرار دارد.

وضعیت سلامت

میانگین شاخص امید به زندگی کانادایی ها سن ۸۱ سال است که از میانگین شاخص سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بالاتر است. در واقع ۸۸٪ مردم کانادا از لحاظ سلامتی در وضعیت خوب و ایده آل قرار دارند. در حدود ۱۱.۴٪ از درآمد تولید ناخالص داخلی این کشور صرف هزینه های بیمه و سلامت مردم می شود. کشور کانادا از لحاظ وضعیت سلامت در رتبه سوم میانگین شاخص های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی و از لحاظ شاخص امید به زندگی در رتبه هفدهم قرار دارد.

امنیت اجتماعی

کشور کانادا در میان دیگر کشورهای جهان از سطح امنیت اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است. بر طبق آمارها و بر اساس گزارش های مردمی فقط در حدود ۱۳٪ از کانادایی ها در سال گذشته مورد حمله و تهدید قرار گرفته اند. در واقع این میزان بسیار پایین تر از میانگین شاخص سازمان توسعه و همکاری اقتصادی است.

امنیت اجتماعی از شاخص های سازمان توسعه کانادا

امنیت اجتماعی از شاخص های سازمان توسعه کانادا

تعادل میان کار و زندگی

کشور کانادا از جمله کشورهایی است که میان ساعات کاری و ساعات اوقات فراغت و تفریح و زندگی تعادل مناسبی وجود دارد. کارمندان و شاغلان کانادایی سالانه به طور متوسط در حدود ۱۷۰۲ ساعت کار می کنند. این میزان کار اداری ۷۴٪ از میانگین شاخص سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پایین تر است.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت دائم کشور کانادا را دارند، می توانند از طریق ادامه تحصیل این مجوز را دریافت کنند. این روش یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به کانادا است. کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی صادر شده از دانشگاه های این کشور و شرایط اخذ مجوز کار پس از فارغ تحصیلی موجب شده است تا هر روز به شمار مهاجران تحصیلی کانادا اضافه شود. متقاضیان می توانند در مقاطع و رشته های تحصیلی مختلف به تحصیل بپردازند و از این طریق نه تنها زمینه لازم برای اشتغال در فرصت های شغلی گوناگون این کشور را فراهم کنند، بلکه به راحتی مجوز اقامت این کشور ایده آل را اخذ کنند. اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل به این گونه است که ابتدا دانشگاه و موسسه آموزشی و رشته مورد نظر در کشور کانادا را انتخاب می کنید. در مورد شرایط ورود به این دانشگاه، هزینه های تحصیل و دیگر موارد ضروری اطلاعات لازم را کسب می کنید. پس از آن مدارک لازم برای اخذ پذیرش از این موسسه آموزشی و دانشگاه را ارائه می دهید. پروسه پذیرش دانشگاه ها در کشر کانادا با هم متفاوت است.

یکی از مراحل مهم برای تحصیل در کانادا، ارائه درخواست پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر می باشد. به منظور دریافت مجوز تحصیل در این کشور، متقاضی باید واجد شرایطی باشد. از مهم ترین این شرایط می توان به تمکن مالی اشاره کرد. متقاضی باید با ارائه گواهی و اسناد بانکی ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل در کانادا را دارد. اخذ ویزای تحصیلی به عنوان مهم ترین قدم در شروع تحصیل در دانشگاه های کانادا محسوب می شود.پس از تمام شدن دوره تحصیلی در کانادا، دانشجو می تواند برای اخذ مجوز کار در این کشور اقدام کند. اعطای مجوز کار پس از فارغ تحصیلی در کشورهای دیگر به راحتی انجام نمی شود. اما کشور کانادا به فارغ تحصیلان خود فرصت می دهد تا با جست و جوی کار در موقعیت شغلی مناسب مشغول شوند. فارغ تحصیلان با اخذ مجوز کار پس از فارغ تحصیلی میتوانند کارفرمای خود را انتخاب کنند و در شغل مورد نظر به کار مشغول شوند. فارغ تحصیلان با دریافت مدرک تحصیلی از موسسه های آموزشی و دانشگاه های کانادا و اخذ مجوز کار پس از فارغ تحصیلی واجد شرایط اخذ مجوز اقامت دائم این کشور می شوند.

کار و اشتغال پس از فارغ تحصیلی در کانادا

دانشجویان در حین تحصیل می توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی ضمن کسب درآمد و کمک به تامین هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی در این کشور، زمینه لازم در جهت اشتغال و کسب تجربه کاری را نیز فراهم کنند. دانشجویان در مدت تحصیل در کانادا می توانند با درخواست ویزای همراه دانشجویی، برای همسر و شریک زندگی خود مجوز اقامت و کار دریافت کنند.دانشجویان در مدت زمان تحصیل در کانادا از این حق برخوردار هستند که کارفرمای خود را انتخاب کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان می توانند برای فرزندان خردسال خود درخواست اقامت و تحصیل دهند. با تمام شدن دوره تحصیلی دانشگاهی، دانشجویان می توانند با اخذ مجوز کار پس از تحصیل با جست و جوی کار مناسب، مجوز اقامت را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا به منظور اخذ ویزای تحصیلی باید مدارکی را ارائه دهند. قبل از ذکر این مدارک، خوب است بدانید که متقاضیانی که در کانادا مشغول تحصیل می باشند و کمتر از ۱۸ سال سن دارند، می توانند والدین خود را در کنار خود داشته باشند. متقاضیانی که در کانادا مشغول تحصیل می باشند و بیشتر از ۱۸ سال دارند، می توانند برای همسر خود در کانادا مجوز کار دریافت کنند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک مهارت به زبان انگلیسی
 • ارائه ریزنمره های آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه اسناد و گواهی محل اقامت در کانادا
 • اثبات تمکن مالی مبنی بر این که متقاضی توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در کانادا را دارا می باشد.

اخذ اقامت کانادا از طریق کار

کشور کانادا از جمله کشورهایی است که نیازمند افراد متخصص و با مهارت است تا نقشی فعال در رونق اقتصادی این کشور داشته باشند. سیاست دولت فدرال کانادا در ابتدای سال ۲۰۲۰ متکی بر برنامه جذب ۳۰ هزار نفر از طریق ویزای کار خواهد بود. در پایان سال ۲۰۲۰ در حدود یک میلیون نفر بر طبق این برنامه ویزای کار این کشور را دریافت خواهند کرد. بر این اساس، دولت کانادا برنامه کارگران ماهر فدرال(FSW) را برای افرادی در نظر گرفته است که دارای تجربه کاری و مهارت فردی می باشند.برنامه کارمهارت تجارت فدرال کانادا(FSTP) نیز برای افرادی در نظر گرفته شده است که توانایی خاصی در امر کسب و کار و تجارت دارند. یکی دیگر از برنامه های کاری کانادا مهارت و تجربه کلاس (CEC) می باشد. افراد با مهارت و متخصص حرفه ای می توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری(EXPRESS ENTRY) درخواست خود را ارائه دهند. در ادامه به بررسی هریک از این برنامه ها خواهیم پرداخت.

برنامه اکسپرس اینتری(EXPRESS ENTRY)

این برنامه یک سیستم درخواست مهاجرت به صورت آن لاین است. متقاضیان می توانند در این سیستم مشخصات خود را ثبت کنند. متقاضیان با ذکر مهارت کاری و تخصص حرفه ای خود درخواست خود را برای مهاجرت به کانادا ارائه می دهند. متقاضیانی که دارای امتیاز بیشتری باشند، احتمال پذیرش درخواست آن ها بیشتر خواهد بود.

نکات مهم در ارتباط با برنامه اکسپرس اینتری

 • در صورت ثبت نام در برنامه سیستم اکسپرس اینتری، درخواست متقاضی بر اساس سیستم امتیازدهی رتبه بندی می شود.
 • در صورتی که امتیاز متقاضی در سطح بالایی باشد و از مهارت و تخصص حرفه ای ویژه ای برخوردار باشد، احتمال دعوت به منظور اخذ مجوز اقامت دائم کشور کانادا به عنوان متخصص حرفه ای وجود خواهد داشت.
 • به منظور پذیرش در برنامه اکسپرس اینتری کانادا، متقاضی باید درخواست خود را ارائه دهد. مدت رسیدگی و پردازش درخواست در این برنامه ۶ ماه می باشد.

شرایط لازم برای اخذ مجوز کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW)

متقاضیانی که به عنوان کارگران ماهر و متخصص حرفه ای قصد اخذ مجوز اقامت کانادا را دارند، باید واجد شرایطی باشند. از جمله شرایط لازم برای این کار می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • متقاضی دارای تمکن مالی لازم باشد. متقاضی باید ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همراهان خود در مدت اقامت در کانادا را دارد.
 • متقاضی باید واجد شرایط کار و اشتغال در کانادا باشد.
 • متقاضی باید از طرف کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی داشته باشد.
 • متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کاری مرتبط با تخصص حرفه ای خود و یا معادل آن تجربه و مهارت لازم را داشته باشد.
 • متقاضی باید آشنایی با زبان انگلیسی و یا فرانسه داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم و یا مدرک حرفه ای باشد.

تجربه کاری لازم برای اخذ مجوز برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا (FSW)

متقاضیان کار بر اساس برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا باید دارای تجربه و مهارت کاری و حرفه ای باشند. متقاضیان بر طبق این برنامه باید تجربه و مهارت های زیر را دارا باشند:

 • دارای تجربه کاری و مهارت در سطح o، سطح A یا سطح B در رتبه بندی شغل های ملی کانادا(NOC)
 • دارای تجربه کاری تمام وقت (۳۰ ساعت در هفته) یا معادل ساعات کاری تمام وقت
 • دارای تجربه کاری مرتبط با شغل مورد نظر در ۱۰ سال گذشته
 • در صورت وجود پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی نیاز به رعایت شرایط ذکر شده نمی باشد.

انواع مهارت های شغلی در کانادا

در کشور کانادا مهارت های شغلی و تخصص های حرفه ای در سطوح مختلف تقسیم بندی می شوند. این سطوح عبارت است از:

مهارت در سطح o

مهارت در سطح صفر شامل مشاغل مدیریتی است. شغل هایی با این سطح مهارت مانند: مدیر رستوران، مدیر معدن و ماهیگری است.

مهارت در سطح A

مهارت در سطح A شامل کارهای حرفه ای است که نیاز به مدرک دانشگاهی دارد. شغل هایی با این سطح مهارت مانند: پزشکی، دندانپزشکی و معماری است.

مهارت سطح B

مهارت در سطح B شامل کارهای عملی و مهارتی است که نیاز به مدرک دیپلم کالج و یا دوره کارآموزی دارند. شغل هایی با این سطح مهارت مانند: سرآشپزی، لوله کشی و کارهای الکتریکی است.

مهارت سطح C

مهارت در سطح C شامل شغل های متوسطی است که نیاز به مدرک دیپلم دبیرستان و یا کارآموزی دارند. شغل هایی با این سطح مهارت مانند: قصاب های صنعتی، رانندگان کامیون و خدمتکار رستوران ها و بارها می باشد.

مهارت سطح D

مهارت در سطح D شامل شغل هایی است که به کارآموزی در حین کار نیاز دارند. شغل هایی با این سطح مهارت مانند: کارگران نظافت، کارگران جمع کننده میوه ها و کارگران میدان های نفتی است.

شرایط لازم برای اخذ امتیاز لازم برای برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW)

متقاضیانی که قصد دریافت مجوز اقامت کانادا بر اساس برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا را دارند، باید امتیاز لازم را کسب کنند. حداقل امتیاز لازم ۶۷ است. این امتیاز بر اساس معیارهای زیر کسب می شود:

 • تحصیلات
 • تجربه و مهارت کاری
 • شایستگی
 • مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه
 • سن
 • تجربه کار در کانادا

برنامه کارمهارت تجارت فدرال کانادا(FSTP)

برنامه کارمهارت تجارت کانادا یکی دیگر از برنامه های جذب افراد متخصص و حرفه ای در زمینه های حرفه ای می باشد. این برنامه مختص افرادی است که بر اساس توانایی خود در زمینه کسب و کار و تجارت حرفه ای خواستار اخذ اقامت این کشور می باشند. بدین منظور این افراد باید حائز شرایطی باشند. از جمله شرایط مهم برای پذیرش در برنامه کارمهارت تجارت کانادا می توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • متقاضی دارای حداقل ۲ سال تجربه کاری تمام وقت مرتبط با شغل مورد نظر باشد.
 • متقاضی با زبان انگلیسی یا فرانسه آشنایی داشته باشد( ارائه مدرک زبان الزامی نیست).
 • متقاضی دارای مدرک مهارت تجاری صادره از کشور خود باشد.
 • متقاضی دارای مدرک مهارت لازم بر طبق این برنامه باشد.

برنامه تجربه و مهارت کاری کلاس (CEC) کانادا

برنامه تجربه و مهارت کاری کلاس (CEC) کانادا مختص افرادی است که دارای تجربه کار مهارتی در کشور کانادا باشند.متقاضیان به منظور درخواست برای اخذ پذیرش این برنامه باید واجد شرایطی باشند که عبارت است از:

 • دارای حداقل یک سال کار حرفه ای و یا معادل آن تجربه کار حرفه ای در کانادا باشد.
 • دارای مجوز قانونی برای تحصیل و یا مجوز قانونی کار در کانادا باشد.
 • به زبان انگلیسی یا فرانسه آشنایی داشته باشد( ارائه مدرک مهارت زبان الزامی نمی باشد).
 • دارای مهارت سطح o، A وb باشد.

اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

متقاضیان دارای تمکن مالی کافی می توانند با روش های سرمایه گذاری در ایالت های مختلف کانادا به راحتی مجوز اقامت این کشور را اخذ کنند. روش های سرمایه گذاری در کانادا عبارت است از:

سرمایه گذاری در ایالت انتاریو

متقاضیان اخذ اقامت کشور کانادا از طریق سرمایه گذاری، در صورتی که دارای فعالیت تجاری باشند که به رونق و رشد اقتصادی کشور کانادا کمک کند، می توانند از طریق فعالیت در شرکت های انتاریو نه تنها در جهت توسعه اقتصادی این کشور گامی بردارند، بلکه با طی مراحل لازم موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوند. بدین منظور متقاضی باید شرایط زیر را رعایت کند تا واجد شرایط لازم برای اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری شود:

 • شرکت متقاضی باید حداقل ۳۶ ماه قبل از ارائه درخواست برای سرمایه گذاری در کانادا تاسیس شده باشد.
 • به منظور شراکت با شرکت های انتاریو در کانادا، متقاضی باید حداقل ۲۵ میلیون دلار را برای توسعه شهر انتاریو و یا خرید تجارت های موجود در ایالت انتاریو هزینه کند.
 • بودجه سرمایه گذار خارجی متقاضی باید از طریق قانونی کسب شده باشد.
 • فعالیت تجاری سرمایه گذاری باید برای اقتصاد انتاریو دارای سود و منفعت باشد.
 • متقاضی باید یک ارتباط شفاف میان شرکت اصلی(مادر) و شرکت های اخیرا تاسیس شده در انتاریو ایجاد کند.
 • هدف شرکت اخیر باید کسب سود و منفعت از طریق فروش محصولات و یا ارائه خدمات باشد.
 • درآمد اولیه کسب شده از تجارت باید حاصل درآمدهای کسب شده از فعالیت های شرکت باشد.
 • فعالیت تجاری اخیرا سرمایه گذاری شده باید در راستای فعالیت های قانونی شرکت های تجاری کانادایی باشد.
 • خرید تجارت باید در انتاریو به ثبت رسیده باشد.
 • تجارت ثبت شده باید از همه قوانین کار انتاریو تبعیت کند.
 • تجارت ثبت شده جدید باید به صورت یک تجارت دائمی باشد.
 • متقاضی باید برنامه طرح تجاری خود را ارائه دهد.
 • در صورتی که سرمایه گذار دیگری خواستار شراکت در این فعالیت اقتصادی باشد، این سرمایه گذار باید سرمایه گذار یک موسسه باشد و یا دارای اوراق مالیاتی از یک یا دو بانک باشد.

سرمایه گذاری در ایالت کبک

متقاضی سرمایه گذاری در ایالت کبک باید با ارائه اسناد و مدارک ثابت کند که در حدود ۲ میلیون دلار سرمایه دارد. متقاضی باید از این مبلغ در حدود ۱.۲ میلیون دلار را به دولت کبک قرض دهد. پس از گذشت ۵ سال، دولت کبک همه این سپرده را به صورت کامل به متقاضی سرمایه گذار برمی گرداند؛ اما سود این مبلغ به متقاضی تعلق نمی گیرد. در صورتی که متقاضی تمکن مالی کمتری داشته باشد، می تواند مبلغ ۳۵۰ هزار دلار کانادا را به یکی از موسسه های مالی مورد تائید کانادا پرداخت کند تا این موسسه مالی اعتبار ۱.۲ میلیون دلاری را به جای متقاضی سرمایه گذار به دولت کانادا پرداخت کند. در این روش مبلغ پرداخت شده به متقاضی برگردانده نخواهد شد، اما به متقاضی از بدو ورود به کانادا مجوز اقامت دائم پرداخت می شود.

سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا

متقاضی سرمایه گذاری در ایالت بریتیش کلمبیا می تواند با سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار دلار اقدام به کارآفرینی در این ایالت کند و اقامت دائم این کشور را اخذ کند. به منظور سرمایه گذاری به این روش، متقاضی باید ثابت کند که پشتوانه مالی ۶۰۰ هزار دلاری دارد. شرط دیگر این روش سرمایه گذاری این است که متقاضی دارای سابقه کار مدیریتی باشد. در صورتی که متقاضی در شهرهای کوچک ایالت بریتیش کلمبیا سرمایه گذاری کند، این مبلغ به ۱۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری و ۳۰۰ هزار دلار پشتوانه مالی کاهش می یابد. در این روش به متقاضی در ابتدا اقامت ۲ ساله داده می شود. در صورتی که کسب و کار و طرح تجاری متقاضی در مدت ۱۸ ماه به سوددهی مناسبی برسد و از گردش مالی خوبی برخوردار باشد، متقاضی می تواند اقامت دائم را اخذ کند.

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

بر طبق قوانین مهاجرتی کشور کانادا و به منظور اتحاد و کیان خانواده، دولت کانادا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را در اولویت برنامه های مهاجرتی خود قرار داده است. شاهد این امر این که ویزای ازدواج در مدت کوتاه ۶ تا یک سال برای متقاضیان صادر می شود.متقاضیانی که قصد اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج را دارند، باید واجد شرایطی باشند. معمولا برای دریافت این نوع اقامت، فردی در کشور کانادا اسپانسر می شود و فردی که متقاضی اخذ اقامت این کشور می باشد؛ باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند. از دیگر شرایط لازم برای اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • اسپانسر ازدواج باید دارای تابعیت و شهروندی کانادا و یا مجوز اقامت دائم این کشور باشد.
 • اسپانسر ازدواج باید اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همسر خود در کشور کانادا را دارا می باشد.
 • هر دو طرف ازدواج باید ثابت کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و صرفا به منظور اخذ اقامت این کشور انجام نشده است.

در صورت ازدواج متقاضی با اسپانسر کانادایی، در ابتدای امر به متقاضی اقامت موقت اعطا می شود. پس از ۳ سال از ازدواج در صورتی که این ازدواج هنوز به قوت خود باقی باشد، متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی و پاسپورت کانادا اقدام کند. از دیگر شرایط اخذ تابعیت کانادا این است که هر دو طرف ازدواج در مدت ۳ سال در یک خانه مشترک زندگی کرده باشند و بتوانند ثابت کنند که ازدواج آن ها بر اساس تعهد و علاقه متقابل است.

نکات مهم در مورد اخذ اقامت کانادا به طریق ازدواج

 • در صورتی که متقاضی در مدت ۳ سال زندگی مشترک، از دولت کانادا کمک مالی دریافت کند اسپانسر باید همه این هزینه ها را پرداخت کند.
 • در صورتی که متقاضی و اسپانسر در طول این ۳ سال از هم جدا شوند، اسپانسر باید تا تمام شدن مدت ۳ سال همه هزینه های زندگی متقاضی را پرداخت کند.
 • اسپانسر در زمان ارائه درخواست ازدواج، دارای همسر یا شریک زندگی نباشد.
 • اسپانسر نباید در کشور کانادا مرتکب جرم و جنایتی شده باشد. در صورت ارتکاب جرم و گذراندن مجازات، ۵ سال از آن گذشته باشد.
 • ازدواج اسپانسر و متقاضی یک ازدواج واقعی باشد و برای اخذ مجوز اقامت کانادا صورت نگرفته باشد. اثبات واقعی بودن ازدواج از ارائه مدارکی مانند عکس های خانوادگی و پیام ها و نامه های دو طرف ازدواج اثبات می شود.

اخذ اقامت کانادا از طریق تولد

تمام کشورهای جهان در مورد اعطای تابعیت و شهروندی به متقاضیان بر اساس دو قانون عمل می کنند؛ قانون خاک و قانون خون. کشور کانادا نیز از این امر مستثنی نیست. بر طبق قانون خاک، کودک متولد شده در خاک یک کشور مشخص، تابعیت و شهروندی آن کشور را دریافت خواهد کرد. بر طبق قانون خون، کودک متولد شده از پدر و مادری که تابعیت یک کشور مشخص را دارند، تابعیت آن کشور را دریافت می کند. کشور کانادا از قانون خاک تبعیت می کند. بر اساس این قانون، متقاضیانی که کودک آن ها در خاک کانادا متولد می شود، کودک از همان بدو تولد تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت می کند؛ اما پدر و مادر این کودک در صورتی می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند که کودک آن ها به سن ۱۸ سالگی برسد و حامی پدر و مادر شود و در این صورت پدر و مادر می توانند اقامت کانادا را اخذ کنند.

اخذ اقامت کانادا از طریق پناهندگی

یکی از روش های اعطای مجوز اقامت دائم کانادا روش پناهندگی است. موسسه حقوقی ومهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی کند. ذکر و شرح این روش در این مقاله نیز به عنوان تائید آن محسوب نمی شود و صرفا به منظور آگاهی متقاضیان از روش های مختلف اخذ اقامت کانادا ارائه شده است.بر طبق کنوانسیون ژنو، پناهنده فردی است که به موجب آزار، شکنجه، تهدید و مرگ و یا به دلیل داشتن عقاید خاص سیاسی، مذهبی و اجتماعی نمی تواند در کشور خود زندگی کند و بر همین اساس می تواند از کشورهای دیگر تقاضای پناهندگی کند. اخیرا شرایط پذیرش پناهندگان بسیار سخت و دشوار شده است و در کل پناهندگان از وجهه خوبی در کشور مقصد برخوردار نمی باشند. بهتر است متقاضیان اخذ مجوز اقامت کانادا بر اساس شرایط زندگی و تحصیل خود روش های قانونی دیگر را امتحان کنند تا این مسیر سخت را با اطمینان و آرامش خاطر طی کنند.

مزایای اخذ اقامت کانادا

افرادی که موفق به دریافت مجوز اقامت کشور کانادا می شوند، از امتیازهایی برخوردار می شوند. برخی از مهم ترین این امتیازها و مزایا شامل موارد زیر است:

 • داشتن حق قانونی برای کار و زندگی و تحصیل در همه استان ها و نواحی کشور کانادا
 • عدم وابستگی به یک کارفرمای خاص و یا مکان خاص
 • برخورداری از بیمه و مراقبت های بهداشتی ۳ ماه پس از ورود به کانادا
 • امکان درخواست متقاضی دارای مجوز اقامت کانادا برای اخذ ویزای همراه خانواده
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان متقاضی تا ۱۸ سالگی در مدارس دولتی کانادا
 • امکان اقدام برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا(پس از مدت ۳ تا ۵ سال)

تفاوت اخذ اقامت کانادا با اخذ تابعیت کانادا

متقاضی اخذ اقامت کشور کانادا براساس روش های ذکر شده؛ سرمایه گذاری، تحصیل، کار، ازدواج و تولد می تواند با رعایت شرایط ذکر شده مجوز اقامت این کشور را اخذ کند. اما برای اخذ تابعیت و شهروندی کانادا متقاضی باید ابتدا مجوز اقامت را دریافت کند، چند سال در این کشور زندگی کند و همه شرایط لازم را داشته باشد تا بتواند تابعیت و شهروندی را اخذ کند. تفاوت اقامت دائم و تابعیت و شهروندی کانادا در حقوق و مزایایی است که افراد از آن برخوردار می باشند. افرادی که دارای مجوز اقامت دائم کانادا می باشند؛ از بیمه رایگان و خدمات اجتماعی این کشور برخوردارند. افراد دارای مجوز اقامت دائم کانادا می توانند در هر شهر و ایالت این کشور پهناور تحصیل و زندگی کنند، اما حق رای ندارند و نمی توانند شغل ها و پست های سیاسی داشته باشند. در صورتی که فردی که دارای تابعیت و شهروندی کانادا است، از همه حق و حقوق شهروندی کشور کانادا مانند همه شهروندان این کشور برخوردار است. افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، در صورتی که در طی مدت اقامت در کشور کانادا مالیات خود را بپردازند و از قوانین و مقررات این کشور تبعیت کنند، می توانند پس از چند سال تابعیت کانادا را اخذ کنند.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی هر فرد در هر کشور به سبک زندگی و الگوی مصرف آن فرد بستگی دارد. یکی از پرهزینه ترین موارد زندگی در کشور کانادا هزینه اجاره محل زندگی است. به طور متوسط اجاره یک آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر در حدود ۹۹۰ دلار کانادا است. هزینه حمل و نقل ماهانه در حدود ۹۵ دلار کانادا می باشد. هزینه های کلی زندگی در کانادا به طور متوسط ماهانه در حدود ۱۰۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار کانادا می باشد. البته هزینه های زندگی و مسکن در شهرهای تورنتو و ونکور و انتاریو بالا است اما در شهر کبک هزینه ها پایین تر و مقرون به صرفه تر است.

مزایای زندگی در کانادا

بسیاری از افرادی که در دومین کشور پهناور جهان زندگی می کنند، بنا به امتیازها و مزیت های فراوانی به کشور خود افتخار می کنند. از جمله این مزیت ها می توان موارد زیر را برشمرد:

 • خدمات درمانی رایگان کانادا
 • بالا بودن کیفیت سیستم آموزشی کانادا
 • معتبر بودن پاسپورت کانادا در میان برترین کشورهای جهان
 • آزادی های فردی و اجتماعی کشور کانادا
 • حقوق برابر افراد ساکن در کانادا
 • امنیت و ثبات سیاسی و اجتماعی کانادا
 • فرصت های کاری گوناگون
 • وجود امکانات عمومی فراوان در شهرهای کانادا
 • ثبات و امنیت اقتصادی کانادا
 • بالا بودن استانداردهای تحصیلی
 • خونگرم و مهمان نواز بودن مردم کانادا
 • رشد و توسعه زیرساخت های شهری کانادا
 • حمایت دولت از شهروندان در سختی ها و بحران ها
 • دارای بالاترین رتبه استاندارد جهانی بالاتر از کشور آمریکا و برخی از بهترین کشورهای اروپایی
 • سازگاری و احترام مردم کانادا به مهاجران
مزایای زندگی در کانادا

مزایای زندگی در کانادا

سوالات متداول در مورد اقامت کانادا

1- شاخص های سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مورد کشور کانادا چیست؟

شاخص هایی مانند درآمد، مسکن، سطح درآمد، محیط زیست، سلامت، امنیت اجتماعی و تعادل میان کار و زندگی و بهداشت عمومی.

2- مهم ترین شرط دریافت مجوز تحصیل در کشور چیست؟

مهم ترین شرط تمکن مالی است. تمکن مالی یعنی متقاضی اثبات کند که توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در مدت زمان تحصیل در کانادا را دارا می باشد.

3- وضعیت کار و اشتغال دانشجویان پس از فارغ تحصیلی در کانادا چگونه است؟

دانشجویان در حین تحصیل می توانند با اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی ضمن کسب درآمد و کمک به تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور، زمینه لازم در جهت اشتغال و کسب تجربه کاری را نیز فراهم کنند. دانشجویان در مدت تحصیل در کانادا می توانند با درخواست ویزای همراه دانشجویی، برای همسر و شریک زندگی خود مجوز اقامت و کار دریافت کنند. دانشجویان در مدت زمان تحصیل در کانادا از این حق برخوردار هستند که کارفرمای خود را انتخاب کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان می توانند برای فرزندان خردسال خود درخواست اقامت و تحصیل دهند. با تمام شدن دوره تحصیلی دانشگاهی، دانشجویان می توانند با اخذ مجوز کار پس از تحصیل با جست و جوی کار مناسب، مجوز اقامت را دریافت کنند.

4- مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

ارائه پاسپورت معتبر، ارائه مدرک مهارت به زبان انگلیسی، ارائه ریزنمره های آخرین مدرک تحصیلی، ارائه اسناد و گواهی محل اقامت در کانادا، اثبات تمکن مالی مبنی بر این که متقاضی توانایی تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در کانادا را دارا می باشد.

5- برنامه های کاری دولت کانادا برای اعطای اقامت به روش اخذ مجوز کار چیست؟

برنامه اکسپرس اینتری، برنانه کارگران ماهر فدرال کانادا، برنامه کار مهارت تجارت فدرال کانادا و برنامه تجربه و مهارت کاری کلاس CEC کانادا

6- شرایط لازم برای برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا چبیست؟

متقاضی دارای تمکن مالی لازم باشد. متقاضی باید ثابت کند که توانایی تامین هزینه های زندگی خود و همراهان خود در مدت اقامت در کانادا را دارد-متقاضی باید واجد شرایط کار و اشتغال در کانادا باشد-متقاضی باید از طرف کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی داشته باشد-متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کاری مرتبط با تخصص حرفه ای خود و یا معادل آن تجربه و مهارت لازم را داشته باشد-متقاضی باید آشنایی با زبان انگلیسی و یا فرانسه داشته باشد-متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم و یا مدرک حرفه ای باشد.

7- شرایط مهم برای پذیرش در برنامه کارمهارت تجارت کانادا چیست؟

متقاضی دارای حداقل ۲ سال تجربه کاری تمام وقت مرتبط با شغل مورد نظر باشد-متقاضی با زبان انگلیسی یا فرانسه آشنایی داشته باشد( ارائه مدرک زبان الزامی نیست)-متقاضی دارای مدرک مهارت تجاری صادره از کشور خود باشد-متقاضی دارای مدرک مهارت لازم بر طبق این برنامه باشد.

8- شرایط لازم برای اخذ امتیاز لازم برای برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا(FSW) چیست؟

متقاضیانی که قصد دریافت مجوز اقامت کانادا بر اساس برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا را دارند، باید امتیاز لازم را کسب کنند. حداقل امتیاز لازم ۶۷ است. این امتیاز بر اساس این معیارها می باشد.تحصیلات ـتجربه و مهارت کاری-شایستگی-داشتن مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه-سن-دارای تجربه کار در کانادا .

9- شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا از طریق ازدواج چیست؟

در صورت ازدواج متقاضی با اسپانسر کانادایی، در ابتدای امر به متقاضی اقامت موقت اعطا می شود. پس از ۳ سال از ازدواج در صورتی که این ازدواج هنوز به قوت خود باقی باشد، متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی و پاسپورت کانادا اقدام کند. از دیگر شرایط اخذ تابعیت کانادا این است که هر دو طرف ازدواج در مدت ۳ سال در یک خانه مشترک زندگی کرده باشند و بتوانند ثابت کنند که ازدواج آن ها بر اساس تعهد و علاقه متقابل است.

10- کشور کانادا در اعطای اقامت به طریق تولد از چه قانونی تبعیت می کند، قانون خاک یا قانون خاک؟

کشور کانادا از قانون خاک تبعیت می کند. بر اساس این قانون، متقاضیانی که کودک آن ها در خاک کانادا متولد می شود، کودک از همان بدو تولد تابعیت و شهروندی کانادا را دریافت می کند؛ اما پدر و مادر این کودک در صورتی می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند که کودک آن ها به سن ۱۸ سالگی برسد و حامی پدر و مادر شود و در این صورت پدر و مادر می توانند اقامت کانادا را اخذ کنند.

11- تفاوت اقامت دائم و تابعیت و شهروندی کانادا چیست؟

تفاوت تابعیت و اقامت دائم کانادا در حقوق و مزایایی است که افراد از آن برخوردار می باشند. افرادی که دارای مجوز اقامت دائم کانادا می باشند؛ از بیمه رایگان و خدمات اجتماعی این کشور برخوردارند. افراد دارای مجوز اقامت دائم کانادا می توانند در هر شهر و ایالت این کشور پهناور تحصیل و زندگی کنند اما حق رای ندارند و نمی توانند شغل ها و پست های سیاسی داشته باشند. در صورتی که فردی که دارای تابعیت و شهروندی کانادا است، از همه حق و حقوق شهروندی کشور کانادا مانند همه شهروندان این کشور برخوردار است. افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، در صورتی که در طی مدت اقامت در کشور کانادا مالیات خود را بپردازند و از قوانین و مقررات این کشور تبعیت کنند، می توانند پس از چند سال تابعیت کانادا را اخذ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *