در این مقاله به بررسی راه های متعدد اقامت کانادا پرداخته ایم، مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، اصفهان آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت این کشور پر طرفدار برای مهاجرت هستند. امروزه پس از مشکل شدن مهاجرت از طریق ویزای کار، اقدام از طریق ویزاهای تحصیلی دانشگاه ها و کالج ها مورد استقبال واقع شده است. در این مقاله به بررسی اخذ اقامت از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج می پردازیم.

مزایای زندگی و داشتن اقامت کانادا

کانادا در فهرست رنکینگ سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)در پیشرفت برای زندگی بهتر در میان بهترین کشورهای جهان قرار دارد. در مقاله ای که توسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی( OECD) منتشر شد کانادا در رتبه بندی های مختلف مثل مسکن ، در امد ، بهداشت عمومی، در میان بهترین کشورهای جهان قرار دارد.این مقاله 36 کشور جهان که سی و چهار عضو OECDهستند به همراه روسیه و برزیل را شامل میشود . طبق این گزارش آنلاین کانادا به طور استثنایی مقیاس های زندگی بهتر را اجرا می کند.
در اینجا هفت دلیل شاخص گزارش OECD ذکر شده است؛

درآمد: متوسط درامد سالانه هر خانواده کانادایی 28194 دلار پس از پرداخت مالیات است. و این 5.000 دلار بیشتر از میانگین OECD است. هر چند که در هر دو انتهای درامد ناهمخوانی هایی وجود دارد اما این تفاوت خیلی شگفت انگیز نیست. %20 خانواده ها در امریکا در آمد بالای 55.718 دلار دارند و %20 انها در امد پایین تر از 10.526 دلار دارند.کانادا در رتبه هفتم خانواده های ثروتمند و نهم درامد قرار دارد.

جامعه: کانادایی ها به طور میانگین دو دقیقه در روز را برای انجام کارهای خیر خواهانه داوطلب میشوند و این حدود نیمی از میانگین OECD است. از طرفی دیگر %64 کانادایی ها گفتند که در ماه گذشته به غریبه ها کمک کرده اند( میانگین %48 OECD) و %94 از مردم افرادی را میشناسند که میتوانند در هنگام نیاز روی آنها حساب کنند. کانادا در شبکه پشتیبانی در رتبه هفتم قرار دارد

مسکن: از هر ده نفر ، نه نفر در کانادا از خانه های خود راضی هستند.متوسط خانه در کانادا 2.5 اتاق برای هر نفر است که بیشتر از هر کشور دیگری است. 99.8 درصد کانادایی ها در خانه های زندگی میکنند که واحدهای خصوصی دارند
محیط زیست: کشور کانادا در هر دو اندازه گیری آلودگی و کیفیت آب از میانگین اندازه گیری بالاتر است. کانادا در رتبه چهارم در مورد آلودگی هوا و دوازدهم در کیفیت آب است.

سلامت: امید به زندگی در کانادا سن هشتاد و یک سالگی است و این از میانگین OECD بالاتر است. کانادا در سلامت در رتبه سوم و در امید به زندگی در رتبه هفدهم قرار دارد. هزینه سلامت در این کشود 11.4 از درامد تولید ناخالصی داخلی را تشکیل میدهدو %88 کانادایی ها از سلامت خوبی برخورادند.

امنیت: تنها %13 کانادایی ها گفته اند که در طی سال گذشته مورد حمله قرار گرفته اند و این خیلی پایین تر از میانگین جهانی است.

تعادل بین کار و زندگی: کارکنان کانادایی به طور متوسط 1702 ساعت در سال کار میکنند و این %74 کمتر از میانگین OECDاست.

مزایای اقامت دائم در کانادا

با داشتن اقامت کانادا شما حق قانونی برای کار، زندگی ، تحصیل در هر یک از ده استان یا سه ناحیه کانادا را دارید. افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند به یک کارفرمای خاص و یا یک مکان خاص وابسته نیستند.افرادی که اقامت کانادا را دارند سه ماه پس از ورود به کانادا تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار میگیرند. افرادی که اقامت کانادا را دارند میتوانند برای همسر، فرزندان و افراد وابسته به خود برای پیوستن به انها در کانادا درخواست دهتد . فرزندان افرادی که اقامت کانادا را دارند حق تحصیل رایگان تا سن 18 سالگی در تمام مدارس دولتی کانادا را دارند.پس از دریافت اقامت دائم میتوانید تابعیت کانادا را به دست اورید . بعد از سه تا پنج سال اقامت واجد شرایط تابعیت کانادا می شوید.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

تحصیل در کانادا مسیری برای اقامت دائم در کانادا را ارائه میدهد. طیف وسیعی از دوره های تحصیلی وجود دارد که دانشجویان بین الملل میتوانند برای تحصیل در انها درخواست دهند. دانشجویان بین الملل در کانادا می توانند تا بیست ساعت در هفته کارکنند . دانشجویان زمانی که تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام رساندند می توانند مجوز کار پس از پایان تحصیلات دریافت کنند که معادل دوره های تحصیلی انها اعتبار دارد و این به دانشجویان اجازه میدهد که قبل از دریافت اقامت دائم در کانادا بمانند. همچنین دانشجویان میتوانند همسر خود یا شریک قانونی زندگی خود را همراه داشته باشند و مجوز کار تمام وقت برای انها درخواست کنند و این اجازه را داشته باشند که برای هر کارفرمایی کار کنندو می توانند فرزندان کوچک خود را برای تحصیل در کانادا همراه خود داشته باشند. برای دریافت اقامت از طریق تحصیل مراحلی وجود دارد.

مرحله اول: ابتدا موسسه ای را که میخواهید در آن تحصیل کنید را انتخاب کنید و اطلاعات دقیقی در مورد مکان، هزینه ، شرایط پذیرش و موارد دیگر به دست اوردید.

مرحله دوم: از یک موسسه کانادایی پذیرش دریافت کنید . زمانی که یک برنامه تحصیلی خاص را انتخاب کردید الزامات و مدارک دوره مورد نظر را باید تهیه کنید. رویه پذیرش بین دانشگاه های کانادایی متفاوت است . در وب سایت دانشگاه مورد نظر نحوه دقیق پذیرش را بررسی کنید.

مرحله سوم: برای مجوز تحصیل در کانادا درخواست دهید. پس از پذیرش در یک برنامه تحصیلی برای مطالعه در کانادا به مجوز تحصیل نیاز دارید . متقاضیان ویزای تحصیلی باید ثابت کنند که پول کافی برای خود و همراهانشان برای هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی دارند.

مرحله چهارم: تحصیلات خود را تکمیل کنند و مجوز کار دریافت کنند. مهم است که در زمان تحصیل در کانادا وضعیت خود را حفظ کنید. پس از فارغ التحصیلی مسیر مشخصی برای اقامت دائم وجود دارد . مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی چیزی است که در کشورهای دیگر خیلی مشکل فراهم میشود. این مجوز کار به دانشجویان اجازه میدهد که برای هر کارفرمایی کار کنند.
مرحله پنجم:شما به فردی که اقامت دائم کانادا را دارد تبدیل میشوید.افرادی که مدرک دیپلم یا گواهی هایی ار دانشگاه های کانادا دریافت کرده اند و تجربه کار حرفه ای در کانادا را دارند واجد شرایط دریافت اقامت دائم در کانادا می شوند.

اقامت کاری کانادا از طریق تخصص

چگونه میتوانم به عنوان یک کارگر ماهر به کانادا بروم:
برنامه کارگران ماهر فدرال(FSW) برای افرادی است که کانادا را به دلیل تجربه های کاری و مهارت های فردی انتخاب کرده اند.
تذکر مهم: از 1 ژانویه 2015 ، داوطلبان برنامه کارگران فدرال از طریق سیستم EXPRESS ENTRY انتخاب میشوند. اگر قبل از 1 ژانویه 2015 درخواست داده باشید، به درخواست شما طبق سیستم قبلی رسیدگی می شود.

سیستم EXPRESS ENTRY اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

EXPRESS ENTRY(EE) : یک سیستم درخواست مهاجرت آنلاین است .این سیستم به افراد اجازه میدهد که مشخصات خود را ثبت کنند و به عنوان مهاجرت تخصصی به انها رسیدگی میشود. داوطلبانی که بیشترین رتبه را دارند برای درخواست اقامت دائم دعوت می شوند.

EE چگونه کار می کند:

 • اگر شما فرم EXPRESS ENTRY را پر کنید،درخواست شما طبق سیستم امتیاز ها رتبه بندی می شود.
 • اگر شما در رتبه های بالا باشید ،برای درخواست برای اقامت دائم به عنوان مهاجر متخصص دعوت می شود.
 • در ابتدا شما باید درخواست دهید و فرم تقاضای PR شما در مدت شش ماه پردازش می شود.

برای واجد شرایط بودن برای FSW باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • پیشنهاد شغلی داشته باشید.
 • واجد شرایط کار در کانادا باشید.
 • قادر باشید ثابت کنید که پول کافی برای پشتیبانی از خود و وابستگان خود در زمانی که در کانادا هستید را دارید
  و حداقل یک سال به صورت تمام وقت یا معادل آن تجربه کافی مرتبط با مهارت خوددرا داشته باشید. حداقل آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشید و یک مدرک دوره متوسطه ، دیپلم یا مدرک داشته باشید.

چه نوع تجربه کاری لازم دارم؟
تجربه کاری شما باید در یکی از انواع مهارت های نوع0، سطح مهارت A یا سطح مهارت B در رده بندی شغل های ملی کاندا(NOC)باشد.
تجربه کاری شما باید به صورت تمام وقت یا معادل ساعت کاری تمام وقت باشد. تمام وقت یعنی 30 ساعت کار در هفته. شما در مدت ده سال گذشته باید تجربه کاری داشته باشید. اگر شما پیشنهاد شغلی داشته باشید این محدودیت ها اجرا نمی شود.
***در کاندا برای رتبه بندی مشاغل از NATIONAL ACCUPTIONAL CLASSIFICATION (NOC) استفاده می شود. مشاغل به دو دسته اصلی تقسیم میشود:

 • وظایف کاری
 • کارهایی که افراد میتوانند انجام دهند.

برای اهداف مهاجرتی گروه های اصلی کاری به این دسته ها تقسیم می شوند:

 • نوع مهارت0(صفر) شامل مشاغل مدیریتی
 • مدیر رستوران
 • مدیر معدن
 • کاپیتان ساحل(ماهیگیر)
 • سطح مهارت A: کارهای حرفه ای که معمولا مدارک دانشگاهی نیاز دارند
  پزشکان
  دندانپزشکان
  معماران
 • سطح مهارتB: کارهای عملی و شغلهای مهارتی که معمولا دیپلم کالج یا کارآموزی به عنوان شاگرد نیاز دارند
  سرآشپزها
  لوله کش
  کارهای الکتریکی
 • سطح مهارت C: شغل های متوسطی که معمولا مدرک دوره های دبیرستان یا به کارآموزی مشاغل خاص نیاز دارند
  قصاب های صنعتی
  راننده کامیون
  خدمتکار غذاها و نوشیدنی ها
 • سطح مهارت D: مشاغلی که معمولا به کاراموزی در ضمن کار نیاز دارند
  جمع کننده میوه
  کارگران نظافت
  کارگران میدان نفتی

سیستم امتیاز دهی فدرال کانادا FDW:

شما حداقل به 67 امتیاز نیاز دارید تا واجد شرایط درخواست FSW شوید. شما باید امتیازهای مختلفی بر اساس

 • تحصیلات
 • تجربه کاری
 • شایستگی
 • توانایی زبان انگلیسی یا فرانسه
 • سن
 • اگر شما در کانادا کار کرده باشید

چگونه می توانم به عنوان یک کارگر تجاری ماهر به کانادا بروم:

برنامه کارمهارت تجارت فدرال(FSTP) برای کسانی است که می خواهند اقامت دائم کانادا را بر اساس واجد شرایط بودن در توانایی های تجاری به دست اورند.
برای واجد شرایط بودن برای درخواست باید:

 • حداقل دو سال تجربه کاری تمام وقت در یک مهارت تجارت مورد تایید داشته باشید.
 • حداقل آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشید.
 • یک پیشنهاد کار تمام وقت حداقل برای یک سال داشته باشید.
 • مدارک فنی در مهارت های تجاری که توسط استان یا کشور شما صادر شده باشد داشته باشند.
 • برای FSTP تجربه کاری مهارت سطح لازم است و باید در طول پنج سال گذشته تجربه کاری داشته باشند.

تجربه کلاس کاندا(CEC) چیست: این کلاس برای افرادی است که تجربه کار مهارتی در کانادا دارند.

برای واجد شرایط بودن برای درخواست CEC:

 • باید حداقل یک سال (یا معادل ان) تجربه کار حرفه ای در کانادا داشته باشند.
 • در طول سه سال گذشته درخواست کار حرفه ای کسب کرده باشند.
 • موقعیت قانونی در زمان تحصیل یا کار در کانادا داشته باشند.
 • حداقل اشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشند.
 • سطح مهارت نوع 0،A و B داشته باشند.

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری

چنانچه شما فعالیت تجاری ای دارید که به رشد اقتصادی کانادا کمک نماید خطوط شرکتی انتاریو میتواند نمونه کامل و مناسبی برای شما باشد . پیش نیاز های شرکت به قرار زیر هستند: شرکت شما باید دست کم 36 ماه قبل از درخواست تاسیس شده باشد .

ساختار های شرکتی زیر نیز برای برنامه ما قابل قبول می باشند : 1-شرکت دولتی 2-مالکیت شخصی 3- شراکت .پیش نیاز های لازم برای شراکت : حداقل 25 میلیون دلار باید توسط شرکت شما برای توسعه انتاریو و یا خرید تجارتهای موجود در ایالت سرمایه گذاری شود . –سرمایه گذاری باید از پولهای قانونی باشد و فعالیت سرمایه گذاری باید منفعت مشخصی برای اقتصاد انتاریو در بر داشته باشد . پیش نیاز های کلی : علاوه بر معیار هایی که در بالا بدان اشاره شد شرایط کلی ای نیز وجود دارد که شرکت شما باید آنها را بر آورده سازد . –باید ارتباط شفافی شرکت والد (اصلی)و شرکت جدیدی که در انتاریو تاسیس می شود وجود داشته باشد. هدف شرکت جدید باید ایجاد سود از طریق فروش محصولات و یا ارائه خدمات باشد .

در آمد اولیه از تجارت باید حاصل در آمد های به دست آمده از فعالیت شرکت باشد . تجارت جدید باید همسو با تمام فعالیتهای قانونی مرتبط کانادایی و اختیارات و جواز های قانونی باشد .اگر شما قصد خرید تجارتی در این منطقه دارید این تجارت باید در انتاریو به ثبت رسیده باشد.و تجارت جدید بایداز تمامی قوانین کار انتاریو متابعت نماید . باید تجارت جدید را به عنوان یک تجارت دائم در نظر بگیرید. هر گونه شریک سومی برای این برنامه ها باید یک سرمایه گذار موسسه ای و یا ضمیمه اوراق مالیاتی از یک یا دو بانک باشد .شما باید نقشه و طرح تجاری خود را ارائه نمایید.

اقامت کانادا از طریق ازدواج

شما به عنوان فرد مقیم یا شهروند کانادا می توانید به همسر یا شریک ازدواجی خود کمک نمایید تا به کانادا مهاجرت کند . از 25 اکتبر سال 2012 قوانین جدیدی در رابطه با طرح حمایتی زوجه برای اقامت دائم ارائه شد تا از تقلبکاریهای بالقوه در سیستم مهاجرتی کانادا بکاهد . زوجینی که برای زندگی در کانادا تحت حمایت قرار می گیرند و به آنها کارت پی آر داده می شود باید دست کم به مدت دو سال پس از اعطای کارت پی آر به آنان در یک رابطه مشروع با هم باشند . اگر رابطه ای کمتر از این حد میان آنها وجود داشته باشد خطر اخراج شما وجود دارد . این قانون برای تمامی زوجین حمایت شده در کانادا و تحت قانون اکتبر لحاظ می شود .

واجدین شرایط برای این قانون : در کل شما می توانید اسپانسر تعداد افراد مشخصی باشید اگر بتوانید از لحاظ مالی این افراد را حمایت نموده و هیچ کدام از شماها مرتکب جرم نشوید . مسلما حمایت مالی مهمترین بخش را شکل می دهد چرا که دولت کانادا قصد ندارد تا افراد سربار را به جامعه خود راه دهد . فرم در خواست : در واقع دو نوع درخواست وجود دارد که شما باید آنها را ارائه نمایید تا به شریک ازدواجی خود برای رفتن به کانادا کمک نمایید.

زوج شما باید در خواست اقامت دائم در مرکز رسیدگی به پرونده ها در کانادا داده و شما هم باید فرمی را جهت حمایت مالی زوج یا زوجه در همان زمان تسلیم نمایید به خاطر داشته باشید که هرفرد متقاضی برای اقامت دائم درکانادا بایداز کانال معاینات پزشکی و چک آپ های پس زمینه ای بگذرد . اگر فرد نتواند این تستها را بگذراند اجازه ورود به کانادا به وی اعطا نمی شود .پس از ارائه در خواست های هر دو طرف بررسی پرونده شما بیش از یکماه به طول می انجامد .

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه اخذ اقامت کانادا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *