مهاجرت کاری به ایتالیا

کشور ایتالیا از جمله مقصدهای مناسب برای مهاجرت کاری می باشد که سالانه افراد زیادی از روش های متفاوت برای اقامت این کشور اقدام می کنند. مهاجرت کاری به ایتالیا یکی از روش های مناسب ورود به این کشور است که شرایط مشخصی دارد و با رعایت آنها می توان به اقامت رسید. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تدوین شده است، شرایط اخذ ویزای کار و همچنین دستمزد و حقوق کار در این کشور را بررسی می کنیم و شما می توانید جهت هرگونه سوال با ما تماس حاصل فرمایید.

شرایط مهاجرت کاری به ایتالیا

بیشترین زمان اقامت مجاز در ناحیه شنگن برای توریست ها یا کسب و کار 90 روز در یک بازه 180 روزه می باشد. در صورتی که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا در معرض تعهد ویزا نباشد، قبل از رسیدن به ایتالیا نیاز به انجام کار خاصی نیست. از طرف دیگر، در صورتی که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا قبل از ورود به اروپا نیاز به ویزا داشته باشند، باید یک ویزای ورود کوتاه مدت به صورت توریستی یا کار (در کنسولگری ایتالیا در کشور مبدا) تهیه کنند که به عنوان ویزای شنگن نیز شناخته می شود.

افراد خارج از شهروندی اتحادیه اروپا که می خواهند بیش از 90 روز در ایتالیا بمانند نیاز به مجوز کار خواهند داشت. درخواست مجوز کار نباید توسط خود فرد کارجو ارسال شود، بلکه می بایست توسط کارفرمای ایتالیایی ارسال شده و به همین دلیل باید متخصص های مهاجرت ایتالیا در ارتباط مستقیم با اداره منابع انسانی محلی باشند. مجوزهای کار به صورت کشوری مدیریت می شوند، با این حال دیگر فرایندهای مرتبط با آن مانند زمان فرایند یا مدارک مورد نیاز ممکن است شهر به شهر با هم متفاوت باشند.

پس از ارسال مدارک و اطلاعات مورد نیاز توسط کارفرماها در مبدا و کشور میزبان و کارجو، مجوزهای کار توسط ادارات مهاجرت کار استانی صادر می شوند. بسته به نوع مجوز مورد نیاز و شهر مقصد مد نظر، مدارک مورد نیاز که باید توسط کارفرماهای مبدا، مقصد و خود کارجو تهیه و ارسال گردند تفاوت خواهد داشت. بسته به نوع شهر مورد تقاضا مجوز کار بین 6 تا 12 هفته صادر می شوند.

هنگامی که کارفرمای ایتالیایی مجوز کار برای شخص کارجو را دریافت کند،کارجو باید تا مدت 4 ماه پس از آن برای درخواست ویزای کار در کنسولگری ایتالیا در کشور خودش اقدام کند. ویزای کاری در ایتالیا به طور معمول بین 2 تا 30 روز صادر می شود که بستگی به کنسولگری مبدا یا زمان درخواست در طول سال دارد. زمانی که ویزا در پاسپورت کارجو ثبت شود، وی می تواند به ایتالیا مسافرت کند. تا 8 روز پس از رسیدن به ایتالیا او قرارداد کار خود را در اداره مهاجرت کاری امضا خواهد کرد.

شرایط و وضعیت کار در ایتالیا

ایتالیا کشوری است که به طور معمول در بالای لیست مقاصد مسافرتی قرار دارد. این امر تعجبی ندارد زیرا این کشور همه چیز دارد! جدا از اهمیت های تاریخی و فرهنگی، زندگی و کار در ایتالیا لذت آب و هوای آفتابی، مناظر نفس گیر، معماری الهام بخش و غذاهای متنوع و لذیذ را به همراه خواهد داشت.

در حالیکه اقتصاد ایتالیا به همراه دیگر کشورهای اروپایی رشد مد نظر را تجربه نکرده است و رقابت بر سر مشاغل مورد نیاز در ایتالیا بالا است، کارجویان خارجی که به زبان ایتالیایی صحبت می کنند و دارای مهارت های متنوع و تجارب کاری خوبی هستند می توانند کار مد نظر خود را پیدا کنند؛ به خصوص در شهرهایی مانند فلورانس، میلان، جنوا و پایتخت این کشور، رم. در حالیکه بر اساس صندوق بین المللی پول، در سال 2018 ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ در جهان بوده است، هنوز هم اثرات رکود بین المللی در این کشور حس شده و این کشور پس از یونان بیشترین بدهی به اتحادیه اروپا را دارد.

شرایط و وضعیت کار در ایتالیا

اکثر جمعیت 60 میلیون نفره ایتالیا در شمال این کشور سکونت دارند و فارغ التحصیلان با انگیزه هدف پیدا کردن شغل در شهرهای بزرگ شمال ایتالیا را در سر دارند. تفاوت در شمال و جنوب ایتالیا کاملا محسوس است. شمال ایتالیا صنعتی تر و پیشرفته تر است و به خاطر وجود شرکت های خصوص شناخته می شود، در حالیکه جنوب ایتالیا عمدتا وابسته به بخش کشاورزی و زراعت می باشد. بیکاری در جنوب ایتالیا بالا و حدود 29% است.

سالانه میلیون ها مسافر به ایتالیا آمده تا مناطق معروف آن را از نزدیک ببینند. پیدا کردن کارهای عادی و قراردادهای موقت در صنعت توریسم بسیار راحت تر از استخدام های دائمی در دیگر بخش های می باشد. بیشتر افراد محلی به زبان انگلیسی مسلط نیستند لذا اغلب کارفرمایان به دنبال اشخاص با تسلط در زبان ایتالیایی هستند. از طرف دیگر، تسلط به زبان انگلیسی هم امتیاز بالایی برای شما به همراه خواهد آورد، به خصوص در صنعت توریسم و تدریس. به همین دلیل موقعیت های شغلی مربوط به تدریس زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در ایتالیا به وفور یافت می شوند.

بخش خدمات با زیربخش های عمده فروشی ها، خرده فروشی ها و حمل و نقل بر اقتصاد کشور مسلط شده است. به دلیل تولید آیتم های لوکس مانند فشن، خودروها و مبلمان، این صنعت بخش بزرگی از صادرات ایتالیا را بر عهده دارد. از نقطه نظر کشاوری، ایتالیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مشروب، روغن زیتون و میوه جات در دنیا می باشد. تعداد شرکت های چندملیتی در ایتالیا کمتر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد، اما برندهای قدرتمند ایتالیایی برای خودرو از جمله فراری، لامبورگینی و برای فشن از جمله گوچی، پرادا، ورساچی و آرمانی در تمام دنیا شناخته شده هستند.

شرایط اخذ ویزای کاری ایتالیا

به نظر میرسد منطقی ترین روش برای مهاجرت به ایتالیا برای کار پیدا کردن شغل و کسب ویزای کار برای این کشور می باشد. متاسفانه این کار ساده ای نیست. مانند بسیاری از کشورها، دولت ایتالیا یک سری محدودیت خاص برای ویزا داشته و همه کسانی که برای این ویزا ثبت نام می کنند پذیرفته نمی شوند.

طرح مجوز کار باید توسط یک شرکت ایتالیایی اسپانسر شود. درخواست این مجوز نباید توسط خود کارجو یا هر آژانس دیگری ارسال شود. زمان این فرایند در مناطق مختلف متغیر است اما متوسط آن حدود دو ماه است. در ایتالیا برای تعداد ویزاهای کار که برای هر ملیت صادر می شود سهمیه ای وجود دارد. زمانی که این سهمیه پر شود، ویزای دیگری برای افراد آن کشور صادر نخواهد شد. به همین دلیل، ارسال زودهنگام درخواست مهم است.

یک nulla osta به سادگی یک سند رسمی مجوز است. انواع مختلفی از اسناد nulla osta در ایتالیا وجود دارد (به عنوان مثال، یک nulla osta می تواند برای ازدواج صادر شود و به دو نفر برای ازدواج در ایتالیا مجوز بدهد). در مورد گرفتن ویزای کاری، شما باید یک سند nulla osta صادر شده از Sportello Unico d’Immigrazione (دفتر مهاجرت ایتالیا) دریافت کنید که به شما اجازه کار می دهد.

permesso di soggiorno per lavoro یک کارت اقامت برای کار است. در حالی که یک ویزای کار به شما اجازه ورود به ایتالیا برای کار را می دهد، permesso di soggiorno lavoro به شما اجازه می دهد که برای کار در ایتالیا بمانید. پس از اینکه یک ویزای کار از طرف دولت ایتالیا صادر شد، باید برای این درخواست اپلای کنید.

پیدا کردن یک کار. به طور طبیعی، قبل از اینکه بتوانید برای ویزای کار درخواست بدهید، باید توسط یک کارفرمای ایتالیایی (یا قرارداد دیگری در آینده کار کنید) استخدام شوید. این یک فرایند ضروری است زیرا کارفرمای شما باید اکثر پروسه های درخواست ویزای شما را تکمیل می کند. اگر میخواهید یک معلم انگلیسی در ایتالیا باشید، فرایند آن کمی دشوار است. بسیاری از مدارس تمایلی ندارند تا یک شهروند غیر اتحادیه اروپا را به دلیل فرایند پیچیده درخواست برای ویزای کار، استخدام کنند

کارفرما درخواست Nulla Osta را ارائه می دهد. در حالی که این فرایند می تواند در مناطق مختلف متفاوت باشد، اولین گام در دریافت ویزای کار این است که کارفرمای شما درخواست مجوز nulla osta را به اداره Sportello Unico d’Immigrazione ارسال نماید. اکثر این اعمال می تواند به صورت آنلاین انجام شود و شما باید برای اطلاعات بیشتر در این رابطه با کارفرمای خود مشورت کنید.

صبر کنید تا ویزا توسط مقامات محلی ایتالیا صادر شود. اگر درخواست nulla osta پذیرفته شده و سهمیه decreto flussi قبلا پر نشده باشد، دولت ایتالیا به کنسولگری محلی ایتالیا (در کشور خودتان) اعلام کرده و تمام اسناد تکمیل شده کارفرمای شما را به صورت الکترونیکی ارسال خواهد کرد. کنسولگری محلی ایتالیا تقاضای شما را پردازش می کند و تا 30 روز پس از آن ویزای کار شما صادر می کند. هنگامی که ویزای شما آماده شد، می توانید بروید و آن را از کنسولگری تحویل بگیرید.

مدارک مورد نیاز ویزای کار ایتالیا

شما باید برای تکمیل شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا و بدون در نظر گرفتن نوع ویزای ایتالیایی که درخواست می دهید، یک لیست کلی از مدارک را به سفارت خانه ارائه دهید. این لیست شامل مدارک زیر می شود:

 • تکمیل صحیح و قانونی فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • دو عکس در اندازه پاسپورت
 • بیمه سفر با حداقل پوشش 30.000 یورو
 • رزرو پرواز رفت و برگشت یا برنامه کامل سفر
 • رزرو هتل یا تأیید محل اقامت
 • نامه عدم سوء پیشینه از کارفرما
 • گزارش موجودی بانک از سه ماه گذشته

ویزای کسب و کار ـ این ویزا مختص افرادی است که برای اهداف کاری موقت به ایتالیا سفر می کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که متقاضی نمی تواند با این نوع ویزا، شغل جدیدی در ایتالیا یا سایر کشورهای شنگن دریافت کند. مدارک لازم برای ویزای کسب و کار به صورت زیر است:

 • دعوت نامه از سوی شرکت ایتالیایی که قرار است ملاقات کنید و آدرس آن به همراه تاریخ سفر خود
 • نامه مجوز سفر از سوی کارفرما
 • گزارش موجودی حساب بانکی از 6 ماه گذشته

همچنین نحوه پوشش مخارج متقاضی در طول سفر باید در دعوت نامه ذکر شود. باید مشخص شود که کارفرما هزینه ها را پوشش می دهد یا شرکت محلی ایتالیا.

دستمزد و‌ حقوق کار در ایتالیا

میانگین درآمد و حدافل دستمزد در ایتالیا برای کارمندان 35.068 یورو می باشد. از جمله مشاغل محبوب در فلورانس، تولید نرم افزار، مهندس نرم افزار و مدیر پروژه، (نوع نا مشخص/ عمومی) با حقوق سالانه 24.420 یورو و 44.494 یورو می باشد. برخی از صنایع معروف فلورانس شامل خدمات فناوری اطلاعات (IT)، توسعه نرم افزار و خدمات نفت و گاز می باشد. محبوب ترین کارفرمایان در فلورانس، شرکت برق عمومی (GE)، برق عمومی (GE) نفت و گاز، و Cree,Inc (شرکت کری) می باشند.

دستمزد و‌ حقوق کار در ایتالیا

کارکنانی که در محل کار فعلی خود، با گروهی از افراد مختلف از نظر سنی، نژادی و قومیتی، مقام والدین و ناتوانی های جسمی برخورد دارند، تعصب کمتری دارند و بیشتر پذیرای افراد متفاوت هستند. تنوع در محل کار، موانع را از بین می برد. کسانی که با توجه به کارمندان همکار خود، تنوع را تجربه می کنند در مقایسه با افرادی که این تنوع را در محل کار خود ندارند، دو برابر بیشتر از نظر درک مثبت گروه های پیرامونی در محل کار، خود را مطابقت می دهند و پذیرا هستند. میانگین جمع کل درآمد ماهانه بخش ها، در ایتالیا با توجه به نظر سنجی (یورو):

 • اداره جات 3.156 یورو
 • کشاورزی، صنایع غذایی 2.101 یورو
 • فرهنگ و هنر 1.887 یورو
 • بانکداری 6.501 یورو
 • صنایع خودرو 2.056 یورو
 • صنایع شیمی 6.632 یورو
 • بخش تجاری 3.549 یورو
 • ساخت و ساز و املاک و مستغلات 2.804 یورو
 • پیشتیبانی مشتری 1.835 یورو
 • اقتصادی، مالی، حسابداری 2.778 یورو
 • آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات 1.547 یورو
 • مهندسی برق و نیرو 2.909 یورو
 • کارگر معمولی 2.200 یورو
 • منابع انسانی 3.381 یورو
 • فناوری اطلاعات 3.521 یورو
 • بیمه 3.277 یورو
 • روزنامه نگاری، هنر چاپ و رسانه 1.000 یورو
 • حقوق و قوانین 8.450 یورو
 • ابزار 4.858 یورو
 • بازاریابی، تبلیغ، PR (روابط عمومی) 3.094 یورو
 • مهندسی مکانیکی 2.802 یورو
 • پزشکی و مراقبت های اجتماعی 4.643
 • معدن کاری، فلزکاری 2.287
 • صنعت داروسازی 4.205

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در ایتالیا

با گسترش فرهنگ رو به رشد همراه با گذر آرام زندگی، ایتالیا در مقایسه با جهان دارای تعداد بیشتری مکان بهتر برای کار می باشد. این شبه جزیره چکمه ای شکل، نه تنها مرکز عمده فرهنگ و زندگی غربی است، بلکه هنوز هم در دنیای غذا، مد، سبک ایده آل زندگی آرام و الهام بخش در وبلاگ های مسافرتی، پیشگام است. ایتالیا سالانه میلیون ها بازدید کننده جذب می کند اما برای تجربه واقعی la dolce vita (زندگی شیرین)، باید در ایتالیا کار کنید. زمانی که در il bel paese (کشوری زیبا) زندگی می کنید، خرید در آخر هفته، aperitivo (نوشابه پیش غذا) پس از کار، بهره بردن از زبان و فرهنگ همگی در دسترس شما هستند.

شما می توانید بدون اقامت ثبت نام کنید (و باید مانند ساکنان و شهروندان ایتالیایی، کمک مشابه دریافت کنید) اما به مجوز اقامت و کارت ثبت نام کارگر (libretto di lavoro: کتاب کار) نیاز دارید. دفاتر استخدامی اطلاعات مربوط به ثبت نام، کارت های بیکاری، مشاغل کشاورزی، اقامت، دوره های کارآموزی، نهادهای عمومی، مزایای درخواست و پرداخت را ارائه می دهد. این دفاتر در مورد جستجوی شغل، سمینار برگزار می کنند و برای کمک به شما در یافتن شغل مناسب، مشاورانی را آموزش داده اند. برخی مراکز دسترسی به اینترنت دارند. آژانس های کاریابی در ایتالیا:

 • In Job
 • Job Italy Spa
 • Gi GroupJob Italia SPA
 • Aims International Italia Srl
 • Michael Page International Italy Srl
 • C/ Work Agenc
 • Job Italia
 • Antal International

با بیان شرایط بالا توصیه ما به شما این است که با مشورت با کارشناسان ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در جهت کار و هزینه زندگی در ایتالیا اطلاعات خود را به روز کنید. مشاوران ما به صورت حضوری و تلفنی در دفاتر شیراز، تهران و اصفهان پاسخگوی تمام سوالات شما در موارد ذکر شده هستند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.