ویزای ازدواج و پیوستن به همسر در سوئیس

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و بستگان و یا شرکای آنها می توانند آزادانه به زندگی و کار در سوئیس بپردازند ، اما نیاز به، به دست آوردن اجازه اقامت در این کشور را دارند. در این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با ویزای ازدواج ، نامزدی و پیوستن به همسر در سوئیس آمده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا (EU) و یا منطقه اقتصادی اروپا (انجمن تجارت آزاد اروپا) (کشورهای عضو اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس ) می توانند در این کشور زندگی و کار کنند، هر چند محدودیت هایی برای اعضای جدید اتحادیه اروپا و تمام اعضای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای اجازه اقامت وجود دارد. شرایط مختلف برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا اعمال می شود. اطلاعات لازم و راهنمایی ویژه در رابطه با سفارت سوئیس را می توانید از کنسولگری کشور خود و یا از اداره فدرال مهاجرت (FOM) دنبال کنید.

مقاله مذکور به کمک همکاران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی شیراز (توسعه گران مهر) مهیا شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر  در زمینه ویزای ازدواج ، نامزدی و پیوستن به همسر در سوئیس می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ ویزای ازدواج

این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و بسیاری از سیاست های اتحادیه اروپا در این کشور به تصویب رسیده است و آزادی حرکت در سراسر اتحادیه اروپا را پذیرفته است، و به شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی و کار آزادانه در اتحادیه اروپا و سوئیس اجازه می دهد. با این حال، در ماه فوریه سال 2014، بیش از نیمی از تمام رای دهندگان سوئیسی به جناح راست رای دادند که پشتیبان سهمیه دقیق مهاجرت و محدودیت های دیگر برای شهروندان اتحادیه اروپا حمایت می کرد.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این تصمیم بحث برانگیز را قبول نمی کند، در عین حال گزارش ژانویه 2015 حکایت از آن دارد که دیپلمات های سوئیس با اضافه کردن یک بند به اعضای اتحادیه اروپا اجازه مهاجرت به سوئیس را تحت شرایط خاصی می دهد. این مسئله ممکن است به یک بن بست بین اتحادیه اروپا و سوئیس منجر شود، بنابراین برای دریافت آخرین به روز رسانی در رابطه در زمان حرکت خود حتما تحقیق کنید. در این میان، امروزه وضعیت به شرح زیر است.

اگر شما یک فرد بومی از یکی از کشورهای «اتحادیه اروپا با منطقه اقتصادی اروپا – اتریش، بلژیک، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، بریتانیا، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، لهستان، و یا پرتغال – شما می توانید با آزادی کامل از حرکت خود در سراسر سوئیس لذت ببرید و به زندگی و کار بپردازید. با این حال، شما هنوز هم اگر برای بیش از سه ماه قرا است در این کشور بمانید نیاز به گرفتن اجازه اقامت دارید.

همه افراد نیاز به یک پاسپورت معتبر و ID سفر دارند و اشکالات در پاسپورت یک تهدید برای امنیت داخلی یا خارجی سوئیس در نظر گرفته میشود (و هر گونه دستکاری در پاسپورت یک سابقه کیفری محسوب می شود). شما می توانید آزادانه وارد این کشور شوید و باید ظرف مدت 14 روز از ورود خود را در سوئیس با مراجعه به اداره ثبت و دفاتر مهاجرت استانی ثبت نام کرده و درخواست خود را برای اجازه اقامت برای بیش از سه ماه ارسال کنید.

مقررات ویژه ای برای شهروندان بلغاری، رومانیایی و کرواسی وجود دارد. آنها رایگان می توانند بدون محدودیت وارد سوئیس شوند اما برای بلغاریها و رومانیایی هایی از 31 می 2016 قوانین جدیدی وضع شد. افراد کرواسی باید یک گذرنامه (نه کارت شناسایی) برای ورود به سوئیس داشته باشند و همچنین برای کار بایستی اجازه کار داشته باشند.

اقامت در سوئیس تا 90 روز / سه ماه برای شهروندان اتحادیه اروپا

بدون اجازه و یا مجوز تا سه ماه افراد در یک دوره شش ماهه مجاز به اقامت هستند، اما باید ورود خود را در اداره ثبت ساکنان در دفاتر مهاجرت استانی ظرف مدت 14 روز از ورود خود در سوئیس ثبت کند، راهنمایی های لازم در این رابطه را میتوانید در پایین ببینید.

اگر شما به دنبال کار به سوئیس آمده اید اما در پایان سه ماه کار مورد نظر یافت نشد، مقامات استانی محلی می توانند به شما اجازه اقامت کوتاه مدت برای بیشتر از سه ماه اعطا کنند. این اجازه را می توانید تا یک سال نیز تمدید کنید.

پس از سه ماه از زندگی در سوئیس، هر کس نیاز به ثبت در دفتر مهاجرت استانی و اجازه اقامت در این کشور را دارد (پایین را ببینید).

اقامت در سوئیس بیش 90 روز / سه ماه برای شهروندان اتحادیه اروپا

هر شهروند اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی آزاد اروپا که مایل به اقامت در این کشور برای بیش از 90 روز / سه ماه هستند بایستی در اداره ثبت ساکنان در کانتون سوئیس ثبت نام کنند، و درخواست اجازه اقامت برای مدت 14 روز از ورود خود در سوئیس را اخذ کنند. اگر شما خواهان اخذ اجازه اقامت دو برابر یک مجوز کار معمولی را دارید (پایین را ببینید). اگر شما در حال آمدن به این کشور به عنوان یک دانش آموز هستید، یا اینکه به دنبال زندگی مستقل همراه با بازنشستگی هستید، و یا به همراه خانواده خود هستید، شما باید برای اجازه اقامت برای مقاصد زیر اعمال شود.

اجازه اقامت در سوئیس برای افراد اتحادیه اروپا / شهروندان انجمن تجارت آزاد اروپا

مجوزهای لازم جهت اخذ اقامت در سوئیس

 • مجوز نوع L اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و مجوز های کوتاه مدت اقامت تا یک سال. اگر شما یک قرارداد کار برای کمتر از 12 ماه داشته باشید، (به یاد داشته باشید، اگر شما یک عضو اتحادیه اروپا و یکی از 25 کشور هستید شما نیاز به یک مجوز ندارد اگر شما در حال برنامه ریزی برای کمتر از سه ماه هستید.) این مجوز اغلب زمانی که برای کار به سوئیس می آیید پیش می آید.
 • مجوز نوع B اقامت در اتحادیه اروپا / منطقه آزاد اروپا : برای کسانی که قرارداد کار برای بیش از 12 ماه لازم دارند. شما باید ثابت کنید که می توانید حمایت مالی و پوشش بیمه کافی را تقبل کنید. مجوز برای مدت پنج سال قابل تمدید و معتبر است. ممکن است برای دانش آموزان این مجوز به صورت سالانه صادر شود، و همچنین در مدت تحصیل تمدید گردد.

شما برای اثبات تمکن مالی کافی و حمایت مالی کافی در سوئیس و همچنین تمکن مالی کافی جهت موارد بهداشتی مناسب و بیمه حوادث و بیمه سلامت داشته باشد. دانش آموزان همچنین نیاز است کنند که در یک موسسه آموزشی به رسمیت شناخته شده استخدام شده اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص با مقامات مهاجرت استانی صحبت کنید.

 • مجوز نوع G برای اجازه رفت و آمد مرزی در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا : برای کسانی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا زندگی می کنند اما در سوئیس کار می کنند. قانونی وجود دارد که این افراد باستی هفته ای یک بار به محل زندگی و خانه خود را در خارج از سوئیس مراجعه کنند. اگر شما یک قرارداد کاری برای کمتر از یک سال دارید، این مجوز برای مدت زمان قرار داد شما طول می کشد؛ اگر قرارداد برای 12 ماه یا بیشتر باشد، مجوز برای مدت پنج سال معتبر و قابل تمدید است.
 • مجوز نوع C در اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا : به شما اجازه اقامت در سوئیس به طور نامحدود را می دهد هر چند شما باید وضعیت خود را هر پنج سال به روز کنید. به اتباع بلژیک، آلمان، دانمارک، فرانسه، لیختن اشتاین، یونان، ایتالیا، هلند، اتریش، پرتغال، اسپانیا، فنلاند، انگلستان، ایرلند، ایسلند، لوکزامبورگ، نروژ و سوئد ممکن است اجازه اسکان بعد از پنج سال زندگی در سوئیس به مدت مداوم اعطا شود؛ اتباع دیگر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا نیاز است به به مدت 10 سال به طور مداوم در سوئیس زندگی کنند.
 • مجوز نوع Ci اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (اجازه اقامت در مشاغل درآمدزا) برای اعضای سفارتخانه های خارجی / کنسولگری ها و بستگان کارگران سازمان های دولتی.

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا کار در سوئیس

کار برای 90 روز / سه ماه

اگر شما در حال رفتن برای سه ماه به سوئیس برای کار هستید ، شما باید به صورت آنلاین حداقل هشت روز قبل از ورود برای این کار ثبت نام کنید. اما حتما لازم نیست که به ثبت نام در کمتر از هشت روز کاری بپردازید، مگر اینکه شما در دسته بندی های مشخصی بخواهید به کار مشخصی بپردازید ، به عنوان مثال ، در کارهای ساخت و ساز یا به عنوان یک کارگر دوره گرد همیشه ثبت نام اجباری است.

شما می توانید آنلاین در اینجا ثبت نام کنید.

کار در سوئیس برای بیش از سه ماه

اگر شما در حال رفتن به مدت بیش از سه ماه برای کار در سوئیس هستید، شما پس از ورود بایستی ثبت نام کنید. شما نیاز است اجازه اقامت را در هر حال دریافت کنید، اگر شما از بلغارستان، کرواسی و رومانی وارد این کشور میگردید نیاز است اجازه کار را جداگانه دریافت کنید (پایین را ببینید)، بنابراین شما نیاز است یک کار سازمان یافته را در نظر داشته باشید و یا به دنبال کار بگردید.

شما نیاز است ظرف مدت 14 روز از ورود خود در سوئیس ورود خود را ثبت کنید و قبل از شروع کار از طریق مهاجرت به بازار کار و مقامات استانی را از محل اقامت خود آگاه کنید.

شما نیاز به ارائه مدارک زیر دارید:

 • پاسپورت / ID سفر معتبر؛
 • یک کپی از اجاره نامه / قرارداد اجاره خانه شما.
 • عکس پاسپورت؛
 • اسناد دیگر بسته به وضعیت شما، مانند قرارداد کار (اگر شما شاغل هستید) و یا مجموعه ای از حساب ها، طرح کسب و کار، و غیره (اگر شما خود مشغول به کار هستید).

ارائه دهندگان خدمات / تنظیمات حرفه ای

اگر می خواهید خدماتی را در سوئیس ارائه دهید، برای مثال به عنوان یک وکیل، یک دکتر و یا دیگر حرفه ها برای مدت 90 روز تا سه ماه ، شما بایستی یک اظهارنامه را از طریق (دولت دبیرخانه SERI برای آموزش و پرورش، تحقیقات و نوآوری) به صورت آنلاین ارسال کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تنظیم این مورد، این اطلاعات رسمی را ببینید. اگر شما در تنظیم حرفه ای نیستید پس شما لازم نیست این بیانیه را خودتان پر کنید.

با این حال، تمام ارائه دهندگان خدمات، تنظیم برای تا 90 روز باید یک اظهارنامه کار در کوتاه مدت برای اداره فدرال مهاجرت،  هشت روز قبل از شروع به ارائه خدمات ارسال کنید.

AU pair

افراد خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، که از طریق یک آژانس  به عنوان یک AU pair  در سوئیس کار می کنند بایستی سنی بین 17 و 30 سال داشته باشند. شما می توانید اجازه اقامت خد را در سایت مقامات استانی ثبت کرده و کارت نشان دهنده مجوز را دریافت کنید.

زمانی که شما دانش آموز هستید

شما می توانید به محض اینکه به عنوان یک دانشجو به سوئیس آمدید. به مدت 15 ساعت در طول هفته در طول ترم تحصیلی و به صورت تمام وقت در طول تعطیلات تا زمانی که کارفرما وضعیت شما را به مقامات اطلاع رسانی کند به کار بپردازید. اگر شما پس از تحصیل بخواهید همچنان به کار بپردازید، باید توسط کارفرمای شما اجازه کار اعمال شود.

اگر شغل خود را از دست بدهند قرارداد به پایان می رسد.

اگر شغل خود را از دست بدهند و یا قرارداد به پایان رسد شما می توانید بیشتر از شش ماه در سوئیس برای یافت کار دیگری در این کشور اقامت داشته باشید ، ممکن است اقامت شما مستلزم گرفتن مجوز مقامات از مهاجرت استانی برای انجام این کار باشید. توجه: اگر شما دارای مزایای رفاهی در این کشور باشید، شما حق ماندن در سوئیس دارید (مگر اینکه اجازه اسکان نداشته باشید) اما امکانات رفاهی خود را از دست می دهید.

قوانین ویژه ای برای اتباع رومانی و بلغارستان که به سوئیس آمدند

اگر شما می خواهید برای یافتن کار به سوئیس بیایید یا دلایل دیگری برای ماندن در این کشور دارید، برای مثال برای تحصیل، شروع یک کسب و کار، یا برای پیوستن به خانواده خود به این کشور می آیید. شما دارای همان حقوق دیگر اعضای اتحادیه اروپا / شهروندان منطقه اقتصادی اروپا هستید. با این حال، اگر شما می خواهید به عنوان یک کارمند در این کشور کار کنید، محدودیت های خاص و جدیدی در 31 می سال 2016 تصویب شده است.

کار در سوئیس برای افراد رومانی و بلغارستانی

از سال 2016، افراد رومانی و بلغارستانی که میخواهند به کار در سوئیس بپردازند برای مدت اشتغال در سوئیس نیاز به مجوز دارند. قبل از اینکه شما به کار مشغول شوید بایستی یک مجوز کار برای شغل و قرارداد کار خود اخذ کنید. پس از ارسال قرارداد امضا کارفرما به نیروی های کار استانی و ارسال درخواست اجازه کار برای شما مجوز صادر خواهد شد. اینکه آیا مجوز را دریافت می کند یا نه بستگی به این دارد که هیچ فرد سوئیسی به همان اندازه واجد شرایط برای آن کار، با دستمزد و شرایط ارائه شده موجود نباشد، تعداد مجوزهای کار برای اتباع خارجی سهمیه بندی خاصی دارد. به منظور کار در سوئیس شما همچنین نیاز به یک اجازه اقامت معتبر دارید.

شرایط کارآموزی

سوئیس دارای شرایط خاصی برای کارآموزان بین المللی از بلغارستان و رومانی است به موجب آین قوانین فرد بایستی بین 18-35 ساله باشد و تا 18 ماه در این کشور به کار و توسعه مهارت های حرفه ای و زبان خود بپردازد. برای اطلاعات بیشتر، به مقاله کار در سوئیس و اجازه کار در این کشور مراجعه کنید.

قوانین ویژه ای برای افراد کرواسی که در حال حرکت به سوئیس هستند

با توجه به قانون  1 ژوئیه 2014 شهروندان کرواتی تنها میتوانند با توجه به سهمیه بندی وارد این کشور شوند. دولت سوئیس 50 مجوز نوع B برای مدت یک سال و 450 مجوز کوتاه مدت نوع L برای افراد کرواسی برای ورود به بازار کار این کشور صادر کرده است، و توافق کرده اند که این افراد را به رسمیت بشناسند و به افراد کرواتی آموزش حرفه ای و آموزش دیپلم در بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، کشاورزی، ساخت و ساز و ورزش را اعطا کند.

بستگان و شرکای شهروندان اتحادیه اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا

اعضای خانواده، از جمله همسر یا شریک زندگی ثبت شده، فرزندان یا نوه زیر 21 سال، یا پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ وابسته می توانند به افراد شهروند سوئیس صرف نظر از ملیت خود بپیوندند. با این حال، اگر شما یک دانش آموز، همسر تنها / شریک و کودکی دارید آنها حق ثبت نام برای پیوستن به شما دارند.

بستگان باید یک پاسپورت یا ID سفر معتبر که تهدیدی برای کشور سوئیس نباشد را داشته باشند (یعنی هیچ سابقه کیفری در انتظار آنها نباشد). آنها همچنین ممکن است نیاز به یک ویزای ازدواج یا دیگر انواع ویزا برای ورود به سوئیس داشته باشند. برای پیوستن به بستگان خود شما نیاز به یک ویزای ازدواج یا دیگر انواع ویزا برای ورود به این کشور برای یک دوره کوتاه مدت کمتر از 90 روز یا یک دوره 180 روزه دارید، در صورتی که یک اجازه اقامت از کشورهای عضو شنگن دارید به طور خاص، می توانید در درخواست خود برای ویزای ازدواج و دیگر ویزاها قبل از ورود این گزینه را تیک بزنید.

در حالی که سوئیس، اجازه اقامت در اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا را اعطا می کند و این افراد مجاز به کار کردن نیز هستند  اما باید مهاجرت و مشغول به کار شدن خود را به مقامات استانی از قبل اطلاع دهند.

افراد خارج از اتحادیه اروپا / شهروندان انجمن تجارت آزاد اروپا که اجازه اقامت بر اساس الحاق به خانواده را دریافت کرده اند با گرفتن طلاق از شریک زندگی خود یا مرگ وی در حالی که آنها هنوز در این کشور هستید، اجازه اقامت خود را میتوانند تمدید کنند اگر آنها با هم به مدت سه سال در سوئیس زندگی می کردند، می توانند مجددا در سوئیس اجازه اقامت دریافت کنند، اگر بتوانند دلیلی ذکر کنند که دیگر نمی توانند به کشور خود برگردند. اگر آنها اجازه اسکان خود را برای پنج سال اقامت به طور مداوم نگه دارند، میتوانند اقامت خود را در این کشور حفظ کنند.

گرفتن اجازه شهروندی یا اسکان در  سوئیس

پس از اقامت مداوم پنج سال در سوئیس، شهروندان اتحادیه اروپا و 25 کشور عضو اتحادیه اروپا می توانند اجازه اقامت دائم (مجوز نوع C اتحادیه اروپا /منطقه اقتصادی اروپا) اعمال شود. شهروندان بلغاری، کرواتی و رومانیایی می توانید پس از 10 سال اقامت را کسب کنند.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی از موسسات برتر و معتبر حقوقی کشور خدمات ویزای ازدواج را به صورت تضمینی برای افراد انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل ، کار اقامت و مهاجرت به کشور سوئیس با تیم وکلا، همکاران و مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید و از مشاوره بهره مند شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

4 دیدگاه برای “ویزای ازدواج ، نامزدی و پیوستن به همسر در سوئیس

 1. صاحب داد خلیلی گفت:

  واقعن که خیلی مطلب عالی بود

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   ممنون از حسن توجه شما

 2. صاحب داد خلیلی گفت:

  مطب مفید و خیلی هم با اهمیت بود

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   ممنون از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *