آمریکا از کشورهای پیشرو برای جذب دانشجویان بین المللی است. علی رغم اینکه هزینه زندگی و هزینه های تحصیل در آمریکا نسبتا بالا است، اما استاندارد ها و کیفیت عالی دانشگاه های آمریکا مورد استقبال علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی تحصیل دندانپزشکی در آمریکا پرداخته و شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور را بیان می کنند.

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در آمریکا

بیش از 65 دانشکده دندانپزشکی مورد تایید کمیسیون اعتبار بخشی دندانپزشکی ADA جهت تحصیل در آمریکا وجود دارد. هر برنامه به طور دقیق با توجه به محتوا و کیفیت آن مورد ارزیابی قرار می گیرد. معمولا تکمیل برنامه های DDS/DMD چهار سال به علاوه سال های اضافه برای اخذ تخصص دندانپزشکی مانند جراحی فک و صورت و دندانپزشکی اطفال طول می کشد.

پذیرش در دانشکده های دندانپزشکی بسیار رقابتی است و فرآیند درخواست نیز همیشه دشوار بوده است. اکثر دانشکده های دندانپزشکی آمریکا، درخواست آنلاین را طریق American Association of Dental Schools Application Service می پذیرند. دانشجویان باید با دانشکده دندانپزشکی مورد نظر خود تماس بگیرند تا از شرایط خاص پذیرش آگاه شوند. معمولا دوره های مورد نیاز عبارتند از :

  • 8 ساعت زیست شناسی و آزمایشگاه
  • 8 ساعت فیزیک
  • 8 ساعت زبان انگلیسی
  • 8 ساعت شیمی عمومی و آزمایشگاه
  • 8 ساعت شیمی آلی و آزمایشگاه

تخصص در علوم الزامی نیست، اما تکمیل پیش نیازهای رشته دندانپزشکی ضروری است. مدرک کارشناسی کالج مقدمه ای برای دانشکده دندانپزشکی است. اکثر دانشجویان دندانپزشکی دوره 4 ساله کالج را گذرانده اند. پیشنهاد می شود حداقل یک سال پیش از درخواست به دانشکده دندانپزشکی در آزمون DAT شرکت کنید. این آزمون توانایی عمومی نظری و علمی، درک اطلاعات علمی و توانایی ادراک را ارزیابی می کند. تکمیل حداقل دوره های یک ساله زیست شناسی و شیمی عمومی و آلی در سطح کالج پیش از شرکت در آزمون DAT توصیه می شود.

کمیسیون پذیرش مدارکی از جمله مدارک تحصیلی، نتایج آزمون DAT، معدل کل (GPA)، معرفی نامه، مصاحبه های شخصی انجام شده و حداقل تجربه در مطب دندانپزشکی را بررسی می کنند. شرایط پذیرش هر دانشکده با یکدیگر تفاوت دارند. اکثر دانشکده های دندانپزشکی با متقاضیان مصاحبه ای انجام می دهند تا تمایل به کمک به افراد، اعتماد به نفس، توانایی مواجه با چالش ها و صلاحیت مستقلانه کار کردن متقاضیان را ارزیابی کنند.

مصاحبه شخصی نیز فرصتی برای کسب اطلاعاتی درباره دانشکده فراهم می کند. بهتر از یک سال پیش از تاریخ ثبت نام برای پذیرش درخواست دهید. اکثر دانشکده های دندانپزشکی در American Association of Dental Schools Application Service شرکت می کنند . برای پرداخت هزینه، دانشجویان می توانند عضو این سرویس شوند و یک فرم را برای درخواست به چند دانشکده پزشکی تکمیل کنند.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی آمریکا

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی کشور امریکا تا حد زیادی بستگی به جایی دارد که در آن به تحصیل مشغول میشوید. اگر در دانشگاه های دولتی به تحصیل این رشته بپردازید می توانید انتظار هزینه های کمتری داشته باشید، به خصوص اگر واجد شرایط تخفیفات دانشجویی باشید. هزینه های تحصیل از جمله شهریه ی دانشگاه، کتاب، امکانات آموزشی، مسکن و خوراک برای یک دوره ی چهار ساله ی رشته ی دندان پزشکی در مقطع کارشناسی می تواند بین 15000 تا 60000 دلار در سال متغیر باشد.

در دانشگاه ایالت بال در ایندیانا، دانشجویان بومی این ایالت، حدود 19240 دلار در سال هزینه می کنند. این در حالیست که دانشجویان غیر بومی، حدود 34204 دلار باید در سال پرداخت کنند. در دانشگاه دولتی کنت، در شهر کنت اوهایو، شهریه ی سالیانه برای دانشجویان بومی 20752 دلار می باشد و برای دانشجویان غیر بومی 28712 دلار در نظر گرفته شده است.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی آمریکا

دانشگاه ها و کالج های خصوصی، به طور معمول تا حدی گرانترند. این دانشگاه ها صرف نظر از ایالت محل زندگی دانشجویان، شهریه های یکسانی را برای تمامی متقاضیان در نظر گرفته اند. در دانشگاه بوستون در شهر ماساچوست، شهریه ی سالیانه برای دروس پیش نیاز دندان پزشکی ( پیش دانشگاهی ) حدود 59500 دلار می باشد. این مبلغ در دانشگاه دیتون (University of Dayton) ، مقداری کم تر است و حدود 48290 دلار می باشد.

پس از دریافت مدرک کارشناسی رشته ی دندان پزشکی، دانشجویان می توانند آموزش رسمی خود را در رشته ی دندان پزشکی آغاز کنند. متقاضیان می توانند انتظار داشته باشند که در صورت تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی کشور آمریکا ، در مقایسه با دانشگاه های خصوصی، شهریه های کمتری بپردازند. برای اینکه با هزینه های دانشگاه ها اشنا شوید می توانید نگاهی به دانشکده ی دندان پزشکی دانشگاه واشنگتون بیندازید.

دانشجویان بومی این ایالت برای سال اول باید 45718 دلار شهریه بپرازند. این مبلغ برای سال دوم 45832 دلار، برای سال سوم 47822 دلار و برای سال چهارم تحصیل 45506 دلار می باشد. از طرفی دیگر، دانشجویان غیر بومی، می بایست در سال اول تحصیل 66235 دلار، در سال دوم 66349 دلار، در سال سوم 78484 دلار، و در سال جهارم 76168 دلار بپردازد. این هزینه های شامل تمامی هزینه های تحصیل، شهریه، کتاب، امکانات و بیمه می باشد.

اما، در کل باید گفت که این شهریه ها برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در رشته ی دندان پزشکی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. بیشترین مبلغ شهریه برای دانشجویان بین المللی 300000 دلار و کم ترین حد آن 100000 دلار است. علاوه بر شهریه های دانشگاه هزینه زندگی در آمریکا برای دانشجویان مثل اجاره خانه، خرید مواد غذایی ، حمل و نقل و سایر موارد خواهد بود. تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در ایالات متحده آمریکا، برای دانشجویان بین المللی و یا دانشجویان خارجی بسیار گران است.

تمامی این موارد، هزینه های ابتدایی شما هستند! دانشجویان باید مبالغی را نیز برای مواردی مثل مسکن، خوراک، رفت و آمد، و مخارج شخصی خود در نظر بگیرید. در دانشگاه واشنگتون، هزینه های اتاق و خوراک برای هر چهار سال تحصیل در این رشته، 65688 دلار خواهد بود در صورتی که هزینه های شخصی می تواند برای این چهار سال به 10570 دلار برسد. هزینه ی تردد و حمل و نقل حدود 6048 دلار برای هر چهار سال تخمین زده می شود. هم چنین مخارج زندگی برای کل دوره ی دندان پزشکی حدود 82306 دلار است.

شرایط کار پس از تحصیل رشته دندانپزشکی در آمریکا

دندان پزشکی، فرصت های شغلی بسیاری دارد. علاوه بر کار در بخش های خصوص، موقعیت های خوبی در زمینه ی تدریس و تحقیقات، کار در آژانس های دولتی و یا در صنعت وجود دارد. بخش خصوصی: بسیاری از دندان پزشکان یا به صورت فردی و به صورت خصوصی به این کار مشغول می شوند و یا با دندان پزشکان دیگر در این زمینه شریک می شوند. اکثریت دندان پزشکان، مطب های خصوصی خود را دارند.

دندان پزشکی اکادمیک: شغل دندان پزشکی آکادمیک، ترکیبی است از تدریس، تحقیقات، خدمات اجتماعی، و مراقبت از بیمار. اساتید و اعضای دانشکده های دندان پزشکی، در محیطی مهیج و از لحاظ فکری پر فعالیت به کار مشغول می شوند. فرصت های شغلی برای دندان پزشکان دانشگاهی در این برحه از زمان، فوق العاده اند. اطالعات بیشتر در این خصوص در وبسایت انجمن آموزش دندان پزشکی کشور آمریکا (AD EA) وجود دارند.

دندان پزشکی عمومی: تمرکز اصلی این شاخه از دندان پزشکی، برخلاف بخش خصوصی، بیشتر در بخش های مراقبتی عمومی است و به گسترش و بهبود سلامت دهان، توسعه ی سیاست های سلامتی و پزشکی، پیشگیری از بیماری ها مربوط به دهان و دندان از جمله وظایف اصلی یک دندان پزشک در بخش عمومی است. فرصت های فراوانی در زمینه ی تحقیقات و آموزش در بخش سلامت عمومی دندان پزشکی نیز وجود دارد.

خدمات پزشکی عمومی کشور آمریکا، به دندان پزشکان این فرصت را می دهد که در محیط های فرهنگی منحصر به فرد به انجام مراقبت های دندان و فعالیت در زمینه دندان پزشکی بپردازند. به عنوان مثال در بخش رزرواسیون هندی، بخش گارد ساحلی و یا زندان دولتی. تحقیقات: شغل های تحقیقاتی فرصت کسب دانش و اطلاعات جدید را به دندان پزشکان می دهد و آنها را در اکتشافات علمی ای که در نهایت بر سیستم مراقبت از بیمار تاثیر می گذارد سهیم می کند.

برخی از اخرین زمینه های تحقیقاتی که در توسعه ی علم دندان پزشکی تاثیر گذار بوده اند عبارت اند از: استفاده از لیزر در جراجی، ایمپلنت های ترمیم استخوان های اسیب دیده و ایکس ری کامپیوتری. بسیاری از محققین در دانشکده های دانشگاه ها کار می کنند و برخی دیگر در تجهیزات دولتی مثل موسسه دولتی تحقیقات فک و دهان و دندان پزشکی (N.I.D.C.R)، موسسه ملی سلامت (NIH) و یا در بخش صنایع خصوصی. کار در زمینه ی تحقیقات علاوه بر مدرک دندان پزشکی احتیاج به آموزشات بیشتر و داشتن مدرک سطح پیشرفته است.

مراقبت دهان و دندان بین المللی: این دسته از دندان پزشکان به افراد خارج از کشور خدمات ارائه می دهند و برای آژانس هایی همچون سازمان سلامت جهانی (WHO)، سازمان تربیتی، علمی ، فرهنگی ملل متحده (UNESCO) و سازمان کشاورزی و غذا ی ملل متحد (F.A.O) کار می کنند. بسیاری از دندان پزشکان برای سرویس رسانی و کمک به مردم کشور های در حال توسعه داوطلب می شوند.

دندان پزشکی بیمارستان: دندان پزشکان بیمارستان ها، در کار سایر پزشکان، به معاینه و درمان بیماران می پردازند و به طور معمول در اتاق های عمل و یا بخش های اورژانس فعالیت می کنند. دندان پزشکان بیمارستان، علاقه ی زیادی به پزشکی و انجام کار های مشارکتی دارند و حداقل یک سال یا بیشتر، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در محیط بیمارستان آموزش دیده اند. کار به عنوان متخصص دندان پزشکی: اکثریت 164000 دندان پزشکی که در حال حاضر مشغول به فعالیت هستند، پزشکان عمومی محسوب می شوند. باقی مانده ی آنها (حدود 20 درصد) متخصصین دندان پزشکی هستند که فعالیت های خود را به یکی از 9 شاخه ی تخصص ADA محدود کرده اند.

این نه بخش عبارت اند از: سلامت عمومی دندان، ریشه درمانی، پاتولوژی فک و دهان، رادیولوژی فک و دهان و دندان، جراحی فک و دهان، ارتوپدی ریشه ای و دهانی، دندان پزشکی کودک، پریودنتیست و پروستودنتیست. برای کار در زمینه تخصصی، علاوه بر شرکت در دوره ی چهار ساله ی دندان پزشکی، می بایست دو سال یا بیشتر آموزش ببینید. می توانید با موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید و از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا مطلع شوید.

 

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”/telegram/telegarm-medical-channel/” target=”yes” position=”ta_center”]کانال تلگرام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور[/button]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.estahbanaty.org/study/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل در کشورهای دیگر[/button]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[carousel_posts_sc type=”cbp_type02″ posts_per_line=”3″ category=”medical-dental-education”]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *