تحصیل در آلمان از جمله فرصت‌های بی‌نظیری است که می‌تواند آینده شغلی و تحصیلی متقاضیان را متحول کند. کشور آلمان از جمله معدود کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان و تحصیل به زبان انگلیسی را با مدرک دیپلم فراهم کرده است. از دیگر دلایل تحصیل در این کشور می‌توان به کیفیت بالای آموزشی، بازار کار مناسب پس از فارغ‌التحصیلی و اعتبار بالای دانشگاه‌های آلمان اشاره کرد. دانشجویان کشور آلمان می‌توانند برای اعضای خانواده خود، ویزای همراه دریافت کنند. همچنین شما می‌توانید پس از اتمام تحصیل، با دریافت جاب آفر آلمان، به کار در این کشور بپردازید. متقاضیان عزیز جهت کسب اطلاعات کامل درباره تحصیل در کشور آلمان، مقاله‌ای که توسط نویسندگان ما در این خصوص تهیه شده است را، مطالعه نمایید. در این مقاله قصد داریم تا مهاجرت تحصیلی آلمان و همچنین تحصیل رایگان در آلمان را به همراه شما بررسی کنیم.

در این مطلب میخوانید

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی برای آلمان

مهاجرت به آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

اخذ تابعیت و شهروندی آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در این کشور، در سال‌های اخیر از پرتقاضاترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی در بین متقاضیان ایرانی محسوب می‌شود. آلمان به دلیل صنعت پیشرفته و همچنین دانشگاه‌های بزرگ و سطح بالایی که دارد، کشوری مناسب برای افرادی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. بسیاری از متقاضیان آلمان را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، چرا که این کشور علاوه بر دانشگاه‌های معتبر و سطح بالا، دامنه کاری و شغلی گسترده‌ای را پوشش می‌دهد و همچنین شرایط مناسبی برای زندگی مهاجرین دارد. در صورتی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در این کشور هستید، پیشنهاد می کنیم این پادکست را بشنوید.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانشجویان بین‌المللی و به خصوص افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، باید برای تحصیل در آلمان، ویزای تحصیلی دریافت کنند. شما برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان، باید مدارک خود را برای سفارت این کشور ارسال نمائید و سپس برای مصاحبه حضوری از پیش وقت تعیین کنید. وقت سفارت آلمان برای متقاضیان ایرانی یکی از مشکلات تحصیل در کشور آلمان محسوب می‌شود. گاهی این وقت سفارت برای 18 ماه تا 2 سال بعد تنظیم می‌شود. بر اساس قوانین جدید، متقاضیان با شرایط ویژه می‌توانند در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری برای وقت سفارت اقدام کنند. متقاضیانی که دارای شرایط زیر هستند، می‌توانند در حدود 3 تا 4 هفته برای مصاحبه اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند:

 • افراد دارای بورسیه‌های تحصیلی آلمان
 • افراد پذیرفته شده برای فرصت مطالعاتی آلمان
 • متقاضیان پذیرفته شده برای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، دارای مدرک زبان مورد تأیید دانشگاه

در ادامه مقاطع تحصیلی در آلمان آورده شده است:

تحصیل در مدارس آلمان

به طور کلی ایالت‌های آلمان، سیستم آموزش و پرورش و مدرسه‌ای مجزا و مستقلی دارند. زبان تدریس در مدارس دولتی آلمان، زبان آلمانی می‌باشد. دانش‌آموزان بین‌المللی که قصد تحصیل در مدارس انگلیسی زبان آلمان را دارند، می‌توانند در مدارس خصوصی و با پرداخت شهریه تحصیل کنند. تحصیل در مدارس دولتی آلمان، رایگان خواهد بود. مدارس آلمان دروس ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، زبان و دروس فنی و عملی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان آلمانی باشند. مدرک دیپلم مورد تایید دانشگاه‌های آلمان، دیپلم 13 ساله است. بنابراین متقاضیان ایرانی باید در دوره یک ساله فاندیشن و آمادگی قبل از دانشگاه شرکت کنند. در واقع شرکت در این دوره به منزله اخذ مدرک دیپلم 13 ساله مورد پذیرش آلمان می‌باشد.

متقاضیان ایرانی، پس از شرکت در دوره فاندیشن و کسب نمره لازم، می‌توانند تحصیل در مقطع کارشناسی را شروع کنند. مدرک مهارت زبان آلمانی مورد نیاز برای اخذ پذیرش کارشناسی آلمان، مدرک زبان سطح B1 و B2 می‌باشد. مدت زمان تحصیل لیسانس در آلمان، 6 ترم تا 8 ترم می‌باشد. متقاضیان می‌توانند در مقطع کارشناسی آلمان در رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، اقتصاد و زیست‌شناسی به تحصیل بپردازند. البته طیف تنوع رشته دانشگاه‌های این کشور بسیار است و شما به هر رشته‌ای که علاقمند باشید، می‌توانید در آن پذیرش دریافت کنید.

تحصیل در کشور آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان را دارند، باید دارای مدرک کارشناسی معتبر از دانشگاه‌های آلمان و یا خارج از آلمان باشند. متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دولتی آلمان را دارند، باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه‌های دولتی ایران اخذ کرده باشند. در غیر این صورت نیز، می‌توانند در دوره فاندیشن یا آمادگی پیش از ورود به دانشگاه شرکت کنند. در نهایت، متقاضیان با اخذ نمره لازم در آزمون پایانی، می‌توانند به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور بپردازند.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان در حدود 2 سال، یعنی 3 الی 4 ترم می‌باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی آلمان عمدتا به صورت رایگان است و فقط با پرداخت هزینه اندک 200 یورو در ابتدای هر ترم همراه می‌باشد که این مقدار نیز بسیار ناچیز است. مدارک لازم برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی ارشد آلمان، بر اساس دانشگاه‌های این کشور متفاوت است. مدرک کارشناسی و مدرک مهارت زبان آلمانی و در برخی شرایط، زبان انگلیسی از مهم‌ترین این مدارک می‌باشند.

دانشگاه‌های برتر آلمان

بهترین دانشگاه های آلمان

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، همواره دارای بالاترین رتبه‌ها در بین دانشگاه‌های جهان هستند. سیستم آموزشی دانشگاه‌های آلمان بر پایه تحقیق و پژوهش می‌باشد. از جمله برترین دانشگاه‌های آلمان با رنکینگ‌های جهانی از نظر سایت QS، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مونیخMunich (LMU)رتبه جهانی 62
دانشگاه صنعتی مونیخMunichرتبه جهانی 61
هایدلبرگHeidelbergرتبه جهانی 64
هامبولت برلینHumboldt Of Berlinرتبه جهانی 121
دانشگاه فرایبورگFreiburgرتبه جهانی 186
آخنAachen RWTHرتبه جهانی 144
دانشگاه توبینگنTubingenرتبه جهانی 168

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

نحوه اپلای گرفتن از دانشگاه های آلمان به این صورت است که دانشجویان بین‌المللی، باید نمرات آزمون ACT یا SAT را با حداقل امتیاز 28 و 1300 ارائه دهند. برخی از کالج یا دانشگاه‌ها، بورسیه‌هایی به دانشجویان برای تأمین هزینه کتاب و هزینه‌های زندگی اعطا می‌کنند. رایگان بودن تنها مختص به امور تحصیلی دانشجویان است، به این معنا که شما ملزم به پرداخت شهریه نخواهید بود؛ اما ممکن است برای مواردی مانند خدمات دانشجویی، از شما مبلغ ناچیزی دریافت شود.

برای تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان، باید به زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی، تا حدود زیادی مسلط باشید. با ارائه گواهی معتبر آزمون زبان و یا مدرک دریافتی از موسسات معتبر، می‌توانید مشمول شرایط تحصیل رایگان در این کشور شوید. در صورتی که بخواهید در دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید، ممکن است هزینه اندکی از شما دریافت شود. علاوه بر اینکه افراد می‌توانند از امکانات تحصیل رایگان این کشور استفاده کنند، دانشگاه‌ها نیز به دانشجویان خود، بلیط‌هایی را جهت تخفیف گرفتن در امور حمل و نقل یا خوراک ارائه می‌دهند.

تحصیل رایگان، عموما در دانشگاه‌های دولتی و ایالتی امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های خصوصی بورسیه‌هایی را به متقاضیان ویژه و دارای شرایط ارائه می‌دهند؛ اما اگر بخواهید بدون بورسیه در دانشگاه‌های خصوصی آلمانی تحصیل کنید، باید شهریه آن‌ها را بپردازید. هزینه سالیانه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور، حدود 16,000 الی 20,000 یورو خواهد بود. البته بهتر است قبل از ارسال درخواست و اقدام برای تحصیل، هزینه شرکت در هر دوره را در وبسایت اصلی دانشگاه مربوطه بررسی نمائید.

تمامی دانشگاه‌های دنیا از دانشجویان خارجی شهریه دریافت می‌نمایند؛ اما آلمان از جمله معدود کشورهایی است که شرایط تحصیلات رایگان را در دانشگاه‌های دولتی خود برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. مردم کشور آلمان بر این باورند که، نباید به تحصیل به عنوان هدفی تجارتی نگاه کرد. در سال‌های پیش، قانونی مبنی بر دریافت تنها 1000 یورو در سال از دانشجویان به عنوان شهریه تصویب شد که در سال 2014 منسوخ اعلام گردید.

چه کسانی امکان تحصیل رایگان در آلمان 2022 را دارند؟

تمامی افراد متقاضی اعم از آلمانی‌ها، اروپایی‌ها و همه غیر اروپایی‌ها می‌توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند. فرقی نمی‌کند که شما اهل اتحادیه اروپا هستید یا خیر، زیرا این مسئله شامل تمامی برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی می‌گردد. تنها یک نکته حائز اهمیت وجود دارد و این موضوع است که چنانچه دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشند، نیازمند اخذ مجوز اقامت در آلمان خواهند بود.

آیا رایگان بودن دانشگاه دلیل بر بی‌کیفیت بودن خدمات تحصیلی آن است؟

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را دارند، گمان می‌کنند تحصیلات رایگان به معنی تحصیل در دانشگاه‌های بی‌کیفیت است. خیر به هیچ وجه چنین موضوعی صحت ندارد، زیرا دانشگاه‌های آلمان از بهترین دانشگاه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌آیند. بسیاری از موسسات تحصیلی عالی این کشور، در میان 100 دانشگاه برتر دنیا جای دارند. مسئله رایگان بودن هزینه دانشگاه‌ در آلمان، قانونی می‌باشد که توسط دولت این کشور تصویب شده است. مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های آلمان، راه فارغ‌التحصیلان برای ورود به بهترین جایگاه‌های شغلی در بهترین کشورها و بهترین مراکز را هموار خواهد کرد.

کمک مالی جهت تحصیل رایگان در آلمان

باید گفت که طبق قانونی در کشور آلمان، به دانشجویانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند، به مدت چهار الی پنج سال تا زمان اخذ مدرک کارشناسی، هر ماه 650 یورو اعطا می‌شود. به صورت کلی، زبان آموزش در دانشگاه‌ها آلمانی است، بنابراین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید دارای دانش کافی از زبان آلمانی باشند.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های آلمان

بورسیه‌ تحصیلی دانشگاه‌های آلمان

اکثریت دانشگاه‌های کشور آلمان، به دانشجویان متقاضی، بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌کنند. در واقع، یکی از مواردی که باعث محبوبیت زیاد کشور آلمان در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی شده است، همین بورسیه‌ها هستند. بورسیه در این کشور انواع مختلفی دارد و هر کدام دارای شرایط به خصوصی جهت دریافت هستند. شما باید طبق رزومه و شرایط خود برای اخذ این بورسیه‌ها، درخواست دهید.

به علت رایگان بودن تحصیل در این کشور، معمولا افراد زیادی برای دریافت آن‌ها اقدام نمی‌کنند؛ ولی کسانی که دارای رزومه قوی هستند می‌توانند با کمک این بورسیه‌ها، هزینه‌های زندگی، اسکان و تحقیقات خود را نیز تا حد قابل توجهی کاهش دهند. دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان سخت‌تر خواهد بود؛ اما دریافت بورسیه در مقطع دکترا سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود.

تحصیل رایگان در مقطع دبیرستان در آلمان

بر اساس قوانین موجود در آلمان، تحصیل مقطع دبیرستان در این کشور برای اتباع آلمانی، اجباری و رایگان است. دانش‌آموزان غیر آلمانی که خواستار تحصیل در دبیرستان های آلمان به صورت رایگان هستند، باید بدانند که اخذ ویزای این کشور برای افراد زیر 18 سال کار راحتی نخواهد بود. دانش‌آموزانی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی این کشور شدند، می‌توانند در مدارس دولتی به صورت رایگان تحصیل کنند. پس از اتمام دوره دبیرستان و در صورت قبولی در آزمون نهایی، به دانش‌آموزان مدرکی به نام “Abitur” داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی مقطع دبیرستان آلمان

یکی از امکانات مهمی که دانش‌آموزان جهت تحصیل در آلمان برای اخذ آن اقدام می‌کنند، بورسیه تحصیل در مقطع دبیرستان است. با توجه به سیستم آموزشی موجود در آلمان، تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان می‌باشد. به همین دلیل امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان و مقاطع پایین‌تر تحصیلی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا دانش‌آموزانی که به واسطه تحصیل رایگان در دبیرستان وارد این کشور شده‌اند بابت تحصیل خود هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با تحصیل رایگان در کشور آلمان می‌باشند.

تحصیل رایگان با مدرک دیپلم در آلمان 

تمام دانشجویان از سراسر دنیا می‌توانند پس از اخذ مدرک دیپلم به کشور آلمان مهاجرت کرده و در این کشور به تحصیل رایگان بپردازند. مهاجرت به آلمان با دیپلم یکی از مزیت های تحصیل در این کشور می باشد. تحصیل در آلمان با  دیپلم، چهار سال زمان می‌برد و منجر به اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های این کشور می‌شود. این مقطع تحصیلی دارای طیف وسیعی از رشته‌ها می‌باشد. دانشجویان می‌توانند بدون محدودیت خاصی، در هر کدام از آن‌ها به ادامه تحصیل مشغول شوند.

زبان تحصیل رایگان با مدرک دیپلم در آلمان

اکثر دوره‌هایی که در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ارائه می‌شوند، به زبان آلمانی می‌باشند. حداقل دانش زبان آلمانی مورد نیاز جهت تحصیل رایگان در این مقطع، بسته به رشته انتخابی دانشجویان، سطح B1 یا B2 خواهد بود. البته تعداد کمی از رشته‌های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی آموزش داده خواهند شد. حداقل سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای این رشته‌ها آیلتس 6 است. دانشجویان باید در نظر داشته باشند که شرط سنی جهت اخذ ویزا، برای این مقطع تحصیلی اهمیت زیادی دارد.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در این مقطع، دوره‌ای 4 ساله را شامل می‌شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، متقاضی باید حداقل دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی باشد. علاوه بر آن، فرد باید گواهی قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته‌ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید. فرد متقاضی، باید ابتدا دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه‌های آلمان را دریافت نماید.

الزام شرکت در دوره کالج، به این خاطر است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می‌توان گفت هیچ دانشگاه دولتی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود، باید مدرکی را ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

در حال حاضر کالج‌ها از افراد متقاضی تحصیل، مدرک B1 آلمانی را تقاضا می‌کنند. پس اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید، باید ابتدا برای بدست آوردن مدرک B1 در زبان آلمانی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. بعد از گذراندن دوره یک ساله کالج، فرد باید در آزمون “Feststellungsprüfung” شرکت نماید و بر اساس نمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی، دوره کالج و انتخاب رشته خود، فرد می‌تواند وارد دانشگاه شود. امکان کار همزمان با تحصیل در دوره کالج، فقط در تعطیلات میان‌ترم برای افراد وجود خواهد داشت. پس فرد متقاضی باید توانایی تامین هزینه‌ها بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد، تا در کشور آلمان دچار مشکل نشود. البته توجه داشته باشید که، اجازه کار در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد. در ادامه مقاله، به بررسی این مبحث خواهیم پرداخت.

تحصیل رایگان در کشور آلمان در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد)

تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس، معمولاً دو سال زمان می‌برد. در این مقطع تحصیلی، دانشجویان اجازه کار کردن حین تحصیل را خواهند داشت. رزومه تحصیلی، سطح زبان و ریزنمرات تحصیلی مقطع کارشناسی دانشجویان، برای پذیرش آن‌ها در این مقطع تحصیلی نقش مهمی دارد. اگر چه تحصیل در این مقطع رایگان است؛ اما دانشجویان موظف هستند از 100 یورو تا 350 یورو در سال را، جهت ثبت‌نام و پذیرش به دانشگاه پرداخت کنند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد اکثر رشته‌ها، هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. مدرک زبان قابل قبول در این مقطع، آیلتس 6.5، تافل 90 در زبان انگلیسی و سطح B1 در زبان آلمانی خواهد بود.

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

مدارکی که شما برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان نیاز خواهید داشت، شامل موارد زیر هستند:

 • خلاصه سوابق کاری
 • توصیه‌نامه‌ها (حداقل دو عدد)
 • عکس‌های مناسب برای گذرنامه
 • کپی گذرنامه شما
 • گواهینامه‌های آزمون GMAT / GRE (در صورت درخواست)
 • گواهی پزشکی
 • بیمه‌نامه
 • اسنادی که بیانگر تجربه کاری هستند (در صورت وجود)
 • پرسش‌نامه خاص دوره (در صورت پرسش)
 • امتحان TestAS
 • ترجمه گواهینامه‌های تحصیلی و مدارک (در صورت درخواست)
 • اثبات توانایی و تمکن مالی (در صورت درخواست)

پنج آزمون و گواهی زبان آلمانی وجود دارند که توسط همه دانشگاه‌های آلمان به رسمیت شناخته شده‌اند. عناوین این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 • TestDaF (TDN 3, 4 or 5) (Test Deutsch als Fremdsprache)
 • DSH II or III (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
 • Goethe-Zertifikat C2
 • telc Deutsch C1 Hochschule
 • DSD II (Deutsches Sprachdiplom Stufe II)

نحوه درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان

ویزای تحصیلی کشور آلمان

همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، شما باید پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه، جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمائید. مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان، شامل موارد زیر هستند:

 • فرم درخواست مجوز اقامت به صورت تکمیل شده(نام اصلی ‘Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels’)
 • گذرنامه ملی/ کارت شناسایی ملی
 • اسنادی که محل اقامت شما را در آلمان نشان می‌دهد.
 • تأیید ثبت‌نام
 • قرارداد اجاره خانه
 • نامه‌ای از صاحب‌خانه که آدرس محل اقامت شما را تأیید می‌کند.
 • عکس‌های 4*3 مناسب برای گذرنامه
 • اثبات تمکن مالی(در هنگام درخواست ویزا همان مدرکی را که برای اخذ پذیرش ارائه داده‌اید، ارسال کنید)
 • مدرک پذیرش در مطالعات(به عنوان مثال گواهی ثبت‌نام، تأیید پذیرش، یا شواهد پذیرش مشروط در مطالعات)
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست(هزینه درخواست 56-100 یورو برای درخواست‌های بار اول، 49-96 یورو برای تمدید اجازه اقامت خواهد بود)

تحصیل رایگان در مقطع دکترا در آلمان

مدت زمان تحصیل دکترا در آلمان بین سه تا چهار سال است. اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی چندان ساده نیست. علاوه بر رزومه تحصیلی و توانایی‌های فردی دانشجو، یافتن استاد راهنما نیز نقش مهمی در اخذ پذیرش در مقطع دکترا در کشور آلمان دارد. دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند در زمان تحصیل خود بدون محدودیت در این کشور کار کنند. تحصیلات رایگان در آلمان در مقطع دکترا، مطابق با استانداردهای فرآیند بولونیا خواهد بود.

هزینه تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل مقطع دکترا در تمام دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان رایگان است. اگر چه دانشجویان در هنگام تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد؛ اما آن‌ها باید به طور متوسط ​​250 یورو بابت هزینه‌های مدیریت و خدمات دانشجویی پرداخت کنند.

تحصیل پزشکی در آلمان

دریافت پذیرش تحصیل پزشکی آلمان بسیار سخت و رقابتی است. اصلی‌ترین شرایط پذیرش در این رشته تحصیلی، در دست داشتن دیپلم دبیرستان و گواهی مهارت در زبان آلمانی می‌باشد. شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان نیز یکی دیگر از شروط لازم برای تحصیل در این کشور می باشد.  آزمون “DaF” یک آزمون استاندارد برای سنجش مهارت متقاضیان در زبان آلمانی است. دانشجویان می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد، چه در رشته پزشکی و چه در رشته‌های دیگر، به زبان انگلیسی نیز به ادامه تحصیل مشغول شوند. اگر می‌خواهید در مورد تحصیل پزشکی در این کشور اطلاعات بیشتری داشته باشید، پادکست زیر را بشنوید.

تحصیل به زبان انگلیسی

یکی از دلایلی که کشور آلمان برای بیش از 370,000 دانشجوی بین‌المللی بهترین گزینه تحصیلی بوده است، امکان تحصیل رایگان در این کشور به زبان انگلیسی می‌باشد. در این سرزمین اروپایی، فرصتی مهیا شده است تا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، فرصت تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در این کشور را داشته باشند. رشته‌هایی مانند: علوم ریاضی و طبیعی، اقتصاد، مهندسی، علوم اجتماعی و حقوق، از جمله رشته‌هایی هستند که امکان تحصیل رایگان در این کشور به زبان انگلیسی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان

از جمله دانشگاه‌های کشور آلمان که امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی، را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم کرده‌اند، می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه بن، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه مونستر، دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ، دانشگاه فنی دارمشتات، دانشگاه صنعتی هامبورگ و غیره اشاره کرد.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

همان طور که گفته شد، تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان رایگان می‌باشد. باید توجه داشت که برای تحصیل در این دانشگاه‌ها هنوز برخی هزینه‌های اداری یا کمک هزینه ترم وجود دارد. معمولاً کمک هزینه ترم شامل هزینه انجمن‌های دانشجویی، بلیط حمل و نقل عمومی و هزینه ثبت‌نام می‌شود. هزینه های تحصیل در آلمان بسته به دانشگاه مورد نظر دانشجویان، تغییر می‌کند و بین 150 تا 300 یورو است. هرگونه سوال در رابطه با تحصیل رایگان در آلمان را با کارشناسان موسسه حقوقی اصطهباناتی در میان بگذارید.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

دانشجویان برای پوشش هزینه‌های زندگی خود ماهانه به حدود 850 یورو نیاز خواهند داشت. بیشتر هزینه‌ها، مربوط به اجاره منزل می‌باشد. اجاره مسکن، بزرگ‌ترین بخش از مخارج ماهانه دانشجویان در کشور آلمان را شامل می‌شود. هزینه خانه و مسکن، در بعضی از شهرهای بزرگ همچون کلن، مونیخ، هامبورگ، دوسلدورف و فرانکفورت در مقایسه با سایر شهرهای کشور آلمان بیشتر خواهد بود.

مخارج ماهانه دانشجویی

میانگین هزینه ماهانه زندگی دانشجویی در کشور آلمان، به شرح زیر می‌باشد:

هزینه‌های دانشجوییمبلغ
اجاره و امکانات رفاهی746 $
خوراک و نوشیدنی407 $
حمل و نقل عمومی124 $
قبض برق و آب143 $
اینترنت36.5 $
بنزین1.66 $
بلیط سینما$12.4

مزایای تحصیل در آلمان

متقاضیان با تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، می‌توانند از بسیاری از مزیت‌های اقامت، زندگی و تحصیل در این کشور برخوردار شوند. از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در این کشور، می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

 • تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی
 • تحصیل رایگان در این کشور به زبان رسمی در دانشگاه‌های دولتی
 • اخذ اقامت دائم و تابعیت و شهروندی آلمان پس از فارغ‌التحصیلی
 • امکان یافتن کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی در فرصت 18 ماهه جستجوی کار
 • دریافت مجوز کار پاره وقت دانشجویی و کار و اشتغال و کسب درآمد
 • امکان کار و اشتغال و سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون اخذ ویزا
 • تحصیل رایگان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

اقامت پس از تحصیل

کشور آلمان بنا به دلایلی همچون پایین بودن نرخ بیکاری و وجود فرصت‌های شغلی فراوان، یکی از برترین کشورها برای اخذ اقامت دائم و تابعیت می‌باشد. علاوه بر این، تقاضای فراوان این کشور برای جذب نیروی کار متخصص و حرفه‌ای و بالا بودن میانگین سنی جمعیت این کشور را نیز، می‌توان از دیگر دلایل متقاضیان مهاجرت به این کشور برشمرد. اقامت تحصیلی آلمان به خودی خود امکان پذیر نیست، اما شما می‌توانید از 6 راه به اقامت پس از تحصیل در کشور آلمان بپردازید که شامل اخذ اقامت از طریق کار و اخذ ویزای کار، ادامه تحصیل، سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت، ازدواج، اخذ بلوکارت و پناهندگی می‌شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت کشور آلمان پس از تحصیل، دریافت جاب آفر است.

در روش دریافت جاب آفر، متقاضی باید از یک کارفرمای آلمانی دارای دعوت‌نامه کاری باشد. متقاضی باید سوابق کاری و رزومه حرفه‌ای خود را برای کارفرمای آلمانی ارسال کند. کارفرمای آلمانی نیز باید در ابتدا، آگهی استخدام نیروی کار را به مدت ۳ ماه در کشور آلمان و سپس به مدت ۳ ماه در کشورهای اتحادیه اروپا آگهی کند. در صورتی کارفرمای آلمانی می‌تواند با متقاضی خارجی قرارداد کاری امضا کند، که در طی این ۶ ماه نیروی کاری برای پر کردن این فرصت شغلی در کشور آلمان و کشورهای اتحادیه اروپا یافت نشود.

10 دلیل مهم برای تحصیل در کشور آلمان

معمولا افراد بخاطر موارد زیر، تحصیل در کشور آلمان را انتخاب می‌کنند. شما نیز مطمئنا با آشنایی با مزایای تحصیل در این کشور، به مهاجرت تحصیلی به آلمان علاقمند خواهید شد: 

 1. تحصیل رایگان در اکثر دانشگاه‌ها (و شهریه بسیار پایین در سایر دانشگاه‌ها)
 2. آموزش در سطح جهانی توسط کارکنان مجرب
 3. صدها دوره دانشگاهی برای انتخاب
 4. کشوری جالب برای کشف با تاریخی عمیق
 5. آشنایی با تنوع فرهنگی اروپایی و دانشجویان از سراسر جهان
 6. می‌توانید آلمانی و انگلیسی که دو زبان مهم و زنده در دنیا هستند را کاملا مسلط شوید. 
 7. فرصت‌های بی پایان برای کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی
 8. شما می‌توانید در هر رشته به زبان انگلیسی تحصیل کنید، بدون نیاز به زبان آلمانی. 
 9. هزینه زندگی در آلمان مقرون به صرفه است، به طور متوسط حدود 720-850 یورو شامل اجاره، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی، تلفن/اینترنت،آموزش و فعالیت‌های اوقات فراغت خواهد شد.
 10. فرصتی برای زندگی و کشف یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان و فرهنگ، تاریخ و چشم‌انداز منحصر به فرد آن. 

شرایط زندگی برای دانشجویان خارجی در آلمان 

آلمان به دلیل مزیت‌های بی‌شمار خود مانند: کیفیت زندگی، فرصت‌های شغلی و همچنین فرهنگ و سنت‌های جالب، مردم را از تمام نقاط جهان جذب می‌کند. همچنین اقتصاد آلمان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است، زیرا بازار کار توسعه یافته و شرایط با ثباتی دارد. این کشور جایی است که مردم برای رسیدن به موفقیت به آنجا می‌روند. آلمان اساساً کشور امید، موفقیت، تحقیق و نوآوری برای دانشجویان بین‌المللی است. چشم اندازهای زیبا، قلعه‌های متعدد و معماری جالب، نقش بسیاری در جذب مهاجران و حتی گردشگران دارند.

طبق برآوردهای سال 2022، یک دانشجوی بین‌المللی در آلمان برای تامین هزینه‌های زندگی به حدود 883 یورو در ماه نیاز دارد. اگر برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارید، باید مدرکی مبنی بر ثبات مالی برای درخواست ویزای خود ارائه دهید. به طور کلی، دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند در طول تحصیل خود در آلمان راه خود را پیدا کنند، به خصوص در حالی که کمی درآمد اضافی از بسیاری از مشاغل پاره وقت که آلمان به ویژه برای دانشجویان ارائه می‌دهد، به دست می آورند. 

فرهنگ و آداب و مردم آلمان 

آلمانی‌ها به نظم و وقت‌شناسی اهمیت زیادی می‌دهند، بنابراین اگر وقت‌شناس نباشید، ممکن است برای دوستی با آلمانی‌ها به مشکل برخورد کنید. این کشور دارای فرهنگ شگفت‌انگیزی است که تا حد زیادی تحت تأثیر تاریخ غنی آن و تا حدی تحت تأثیر کشورهای همسایه است. آلمانی‌ها از سخت کوشی، کمال‌گرایی و دقت قدردانی می‌کنند، به همین دلیل، ممکن است در ابتدا غیراجتماعی به نظر برسند؛ اما زمانی که آن‌ها را بشناسید متوجه می‌شوید که در واقع کاملاً دوستانه هستند. آلمانی‌ها از دانشجویان بین‌المللی بسیار استقبال و حمایت می‌کنند، بنابراین لازم نیست نگران روابط اجتماعی خود در این کشور باشید. دانشجویانی که می‌خواهند در آلمان به تحصیل مشغول شوند، می‌توانند در شهرهایی مانند: برلین، مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت، کلن، هایدلبرگ و فرایبورگ به ادامه تحصیل بپردازند.

وضعیت بهداشت و سلامت دانشجویان در آلمان

اگر می‌خواهید در آلمان بمانید (یا حتی وارد این کشور شوید)، باید بیمه درمانی داشته باشید، زیرا در آلمان اجباری است. آلمانی‌ها بیمه درمانی را جدی می‌گیرند و سیستم مراقبت‌های بهداشتی آن‌ها یکی از بهترین‌ها در جهان است. بیمه درمانی برای دانشجویان در آلمان معمولاً مقرون به صرفه است و بسته به اینکه در آلمان بیمه درمانی دولتی یا خصوصی داشته باشید، بدون نگرانی در مورد هزینه‌ها از مزایای بی‌شماری برخوردار خواهید شد. با این حال، همیشه قبل از دریافت بیمه درمانی، مزایا و هزینه‌های تحت پوشش را بررسی کنید، زیرا برخی از طرح‌های بیمه درمانی همه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهند.

کشور آلمان بسیار پیشرفته و صنعتی است و در کنار همه این مزایا، بسیار تاریخی و شگفت‌انگیز است. آلمان سرزمینی پر از تنوع برای سبک زندگی‌های مختلف است و به قطع یقین، دوران تحصیل فوق‌العاده‌ای را برای شما می‌سازد. تحصیل در این کشور در هر سه مقطع امکان‌پذیر است و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی کشور آلمان وجود دارد. یکی از مزایایی که توجه دانشجویان را از سراسر جهان به تحصیل در این کشور جلب نموده است، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور است.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی با سال‌ها تجربه در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی، ویزا و اقامت، آماده ارائه مشاوره تخصصی در رابطه با شرایط تحصیل رایگان در این کشور می‌باشد. هموطنان عزیز می‌توانند جهت راهنمایی و مشاوره حضوری به شعب این موسسه در شهرهای شیراز، تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و رشت مراجعه کنند و از خدمات حرفه‌ای ارائه شده توسط کارشناسان این موسسه، برخوردار شوند.

مشکلات تحصیل در کشور آلمان

تحصیلات در خارج از کشور مشکلات خاص خود را دارد، آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله قصد داریم شما را با مشکلات تحصیل در این کشور آشنا کنیم. موسسه حقوقی وکلای برگزیده ی اصطهباناتی آماده ی ارائه ی خدمت به شما متقاضیان برای تصمیم گیری بهتر جهت تحصیل در آلمان می باشد.

اگر مایلید در مورد مشکلات تحصیل در کشور  آلمان بیشتر بدانید اما حس و حال مطالعه کردن ندارید، شنیدن این پادکست به شما کمک می کند!

کشور آلمان مقصدی برای تحصیلات

تعداد رو به افزایش دانشجویان متقاضی ثبت نام در دانشگاه های آلمان نشان می دهد که این کشور با وجود مشکلات تحصیل در آن، به یک مقصد محبوب برای تحصیل تبدیل شده است. داده های جدید توسط -DAAD  یک سازمان تامین بودجه برای دانشجویان آلمانی، دانشجویان بین المللی و محققان – افزایش چهار درصدی ثبت نام در سال 2018 را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

آمار دانشجویان کشور آلمان

این کشور در حال حاضر میزبان 374583 دانشجوی بین المللی است، این بدان معنی است که آلمان از میزان تعیین شده توسط DAAD و کنفرانس مشترک علمی دولت فدرال و ایالت ها  (Gemeinsame Wissenschaftskonferenz)  برای میزبانی 350000 دانشجو بین المللی تا سال 2020 فراتر رفته است .در حالی که این آمار ها نشان دهنده محبوبیت روزافزون دانشگاه ها در آلمان است، اما چالش هایی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

یک بررسی توسط DAAD نشان می دهد، که مشکلات تحصیل در آلمان تأثیر زیادی بر پیشرفت و موفقیت در تحصیل دانشجویان بین المللی دارد.

مشکلات اصلی تحصیل در کشور آلمان

سه مشکل اصلی و مهم برای تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان وجود دارد:

یافتن محل اقامت

طبق این نظرسنجی، نزدیک به نیمی از دانشجویان بین المللی )حدود 47 درصد( مشکلات زیادی در پیدا کردن محل اقامت گزارش کرده اند. این مشکل، مهمترین مشکل گزارش شده در خارج از محیط دانشگاه است .

افزایش اجاره بها – مهمترین دلیل مشکل یافتن محل اقامت

به نقل از منبع  Shutterstock، اجاره منزل در برلین از سال 2017، 21 درصد افزایش یافته است. این بررسی خاطر نشان می کند که این امر می تواند به دلیل “افزایش قابل توجه قیمت اجاره ده سال گذشته” باشد.

از سال 2010، هزینه مسکن دانشجویان در برلین 67.3 درصد افزایش یافته است، اطلاعات سال 2018 موسسه اقتصادی آلمان نشان می دهد، قیمت اجاره آپارتمان در شهرهای دانشگاهی در سراسر کشور بین 9.8  درصد تا 67.3  درصد افزایش می یابد.

زبان آلمانی

از آن جایی که تحصیل در کشور  آلمان به زبان آلمانی می باشد، عدم مهارت در زبان این کشور می تواند تجربه تحصیل دانشجویان خارج از کشور را در دانشگاه های آلمان سخت کند. قبل از اقدام برای تحصیل در این کشور، باید درباره ی مدرک مهارت زبان آلمانی خود فکری کنید. مدارک مختلفی وجود دارد که با شرکت در کلاس ها و قبولی در آزمون زبان می توانید کسب کنید.

برقراری ارتباط مسئله مهم دیگری در بین دانشجویان بین المللی

حدود یک سوم (33 درصد) از افراد مشکلات زیادی را در برقراری ارتباط به زبان آلمانی گزارش کرده اند. برخی از افراد برقراری ارتباط با جمعیت آلمان را از مشکلات تحصیل در این کشور معرفی کردند و برخی دیگر برقراری ارتباط با دانشجویان آلمانی را مشکل خود می دانستند.

آشنایی سیستم آموزشی

مشکلات مربوط به دوران تحصیل معمولاً از کمترین مواردی است که دانشجویان بین المللی در دانشگاههای آلمان گزارش می کنند. با بیان اینکه، بیشترین مشکلات در مورد شناخت جهت یابی سیستم آموزش عالی آلمان گزارش شد، چیزی که یک چهارم دانشجویان، به عنوان مشکلات تحصیل در این کشور گزارش کردند.

سایر مشکلات مرتبط با تحصیل شامل:

 • الزامات عملکردی در طول تحصیلات آکادمیک (18 درصد )
 • شناخت تحصیلات قبلی و عملکرد مطالعه(15 درصد)
 • برقراری ارتباط با استادان دانشگاه(13 درصد)
 • پذیرش در دانشگاه (12 درصد)

یادگیری زبان آلمانی

بهترین راه برای کاهش مشکلات تحصیل در این کشور یادگیری زبان آلمانی است. با وجود آنکه زبان آلمانی برای یادگیری یک زبان بسیار دشوار است و دارای یک ساختار گرامری بسیار متفاوت نسبت به انگلیسی است، اما می توان گفت هیچ کاری غیر ممکن نیست. همچنین تسلط به زبان آلمانی دیگر مشکلات تحصیل در آلمان از جمله مشکلات در تأمین بودجه تحصیل، ویزا یا اجازه اقامت، اجازه کار یا بیمه درمانی آنها را برطرف می کند.

آمار افراد مسلط به زبان آلمانی در مقابل افراد غیر مسلط

طبق بررسی های انجام شده، مشکلات برقراری ارتباط در میان افراد مسلط به زبان آلمانی کمتر یافت شد. فقط 12 درصد این افراد مشکلات جدی در برقراری ارتباط به زبان آلمانی ذکر کردند، در حالی که در میان دانش آموزان با مهارت آلمانی کم، این رقم 76 درصد است. کسانی که به زبان آلمانی تبحر دارند نیز در یافتن محل اقامت(42 درصد در مقابل 55 درصد)، درخواست اجازه اقامت  (17درصد در مقابل 24 درصد) و دریافت اجازه کار (12 درصد در مقابل 24 درصد)  مشکلات کمتری داشتند.

احساس بیگانگی از مشکلات تحصیل در آلمان

مردم در هر کشوری ترجیح می دهند که به هموطنان خود نسبت به کسانی که از جاهای دیگر هستند، حس انسان دوستی بیشتری داشته باشند و با مردم سایر کشورها همیشه کمی متفاوت رفتار خواهد شد. این یک مسئله کاملا عادی است. بنابر این باید با تنهایی و احساس غربت کنار بیایید.

برای مثال ممکن است پیدا کردن شغل دانشجویی یا گرفتن آپارتمانی که قصد اقامت در طول دوره دانشجویی درآنجا را دارید، برایتان دشوار به نظر برسد، در حالی که احساس کنید مردم محلی در جستجو و یافتن این موارد راحت تر هستند.

مورد تمسخر قرارگرفتن از مشکلات تحصیل در کشور آلمان

طبق تجربه ی دانشجویان بین المللی، حتی با داشتن بیش از یک سال تجربه ی زندگی در آلمان، هنوز هم بسیاری از همکلاسی ها ممکن است لهجه و ساختار جملات شما را مسخره کنند؛ زیرا تلفظ برخی از ساختار های زبان المانی بسیار سخت است. این مشکلی است که احتمالاً باعث آزار دانشجویان بین المللی می شود.

هزینه های تحصیل و زندگی از مشکلات تحصیل در کشور آلمان

تحصیل رایگان در اکثر دانشگاه های آلمان باعث محبوبیت این کشور به عنوان مقصدی برای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی شده است. با این حال باید در نظر داشته باشید که دانشگاه ها فقط از گرفتن شهریه صرف نظر میکنند، اما هزینه های جانبی تحصیل در این کشور هنوز هم زیاد است و همچنین سایر هزینه های زندگی در آلمان همچنان وجود دارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آلمان

جمعیت بیش از حد دانشجویان بین المللی از مشکلات تحصیل در آلمان

تعداد دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان دارند، امسال به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

جمعیت بیش از حد دانشجویان بین المللی تأثیر منفی بر رویه مطالعه و برنامه های درسی آموزش دانشجویان داخلی و همچنین دانشجویان بین المللی ایجاد می کند.

کاهش تعداد اقامتگاه ها ناشی از افزایش تعداد دانشجویان از مشکلات تحصیل در آلمان

با افزایش تعداد دانشجویان، اجتناب ناپذیر است که تعداد فضاهای سکونت دانش جویان بین المللی به شدت کاهش می یابد. شایع ترین شکایات دانشجویان از عدم امکانات رفاهی مناسب است که به عنوان مشکلات تحصیل در این کشور از آن نام می برند.

همچنین، با افزایش تقاضا برای اقامتگاه، اجاره نیز در حال افزایش است. هر دانشجویی که به آنجا می رود قادر به تأمین قیمت بسیار بالای اقامگاه نیست.

یافتن کار دانشجویی از مشکلات تحصیل در آلمان

دانشجویان بین المللی معمولاً در طول تحصیل در دانشگاه یا مشاغل فنی (Hilfsenwissenschaftler) یا شغل فنی در شرکتها مشغول به کار می شوند. همین کار دانشجویی برای تأمین هزینه های زندگی به شما کمک می کند اما ممکن است وقت درس خواندن شما را اشغال کند. اگر دانشگاه شما در یک شهر کوچک واقع شده باشد، یافتن شغل می تواند سخت باشد. یک شهر کوچکتر مانند آخن نسبت به مونیخ یا اشتوتگارت فرصت کار نسبتاً کمتری دارد. همچنین رقابت شدیدی با مردم محلی برای پیدا کردن شغل وجود دارد.

تسلط زبان برای کار دانشجویی

شاید تصور کنید که پیداکردن شغل دانشجویی که نیازی به اثبات مهارت آلمانی نداشته باشد، کار راحتی باشد. اما باید در نظر داشته باشید که معمولاً کارفرمایان خواستار تسلط قابل توجه به زبان آلمانی هستند.

 • برای برخی از شغل ها مثل مهندسی مکانیک بدون تسلط به زبان آلمانی ممکن است با مشکل روبرو شوید؛ زیرا در اکثر ماشین آلات آزمایشگاهی یا در صنایع، زبان پیش فرض آلمانی می باشد.
 • در علوم کامپیوتر و مهندسی پزشکی، فکر نمی کنم مهارت زیادی برای زبان آلمانی نیاز باشد.
 • همچنین یافتن مشاغل غیر فنی مانند کار در یک فروشگاه مواد غذایی یا شغل تایپ، نیز بسیار دشوار است.

با این وجود تسلط بر سطح B1 برای مشاغل دانشجویی در آلمان توصیه می شود؛ زیرا حداقل برای برقراری ارتباط با کارفرما به آن نیاز دارید.

اختلاف فرهنگی از مشکلات تحصیل در آلمان

چنانچه قصد مهاجرت به منظور تحصیل به یک کشور خارجی را دارید، اختلافات فرهنگی را باید مد نظر داشته باشید.

لباس پوشیدن

برای مثال اگر ریش های بلند را دوست دارید، مراقب باشید که آن را به درستی حفظ کنید تا مبادا شما را به عنوان یک پسر بی خانمان تشخیص ندهند.

ممکن است در هند شما بتوانید با صندل به کلاس بروید، اما در آلمان نه تنها هیچ کس حتی لباس راحتی در دانشگاه ها نمی پوشد، بلکه مردم حتی در فروشگاه های مواد غذایی هم لباس راحتی نمی پوشند.

بنابراین، به عنوان یک دانشجوی خارجی در اروپا، باید از طرز لباس پوشیدن و ظاهر خود در جمع آگاه باشید ؛ زیرا مردم در مورد سبک و مد، شما را قضاوت می کنند.

تعطیلات طولانی از مشکلات تحصیل در آلمان

تعطیلات طولانی مانند کریسمس می تواند برای یک دانشجوی بین المللی وحشتناک باشد. شهرهای دانشجویی مانند آخن در تعطیلات طولانی به “شهر ارواح” تبدیل می شوند. چندین مغازه می توانند هفته ها بسته بمانند، بنابراین، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، باید حداقل یک هفته منابع غذایی کافی را ذخیره کنید.

همچنین زمانبندی مراکز خرید محدود است. همه سوپرمارکت ها تا ساعت 8 عصر بسته می شوند. در یک روز عادی ممکن است هوا روشن و آفتابی باشد، اما سوپرمارکت ها می توانند در یک روز کاری منظم در آلمان تعطیل باشند. همچنین شنبه ها و یکشنبه ها روزهای غیر کاری هستند و این فقط مربوط به دفاتر دولتی نیست.

هزینه های زیاد سرویس و تعمیر از مشکلات تحصیل در آلمان

مردم در آلمان معمولاً اقلام قدیمی را دور ریخته و کالاهای جدید می خرند؛ زیرا هزینه های سرویس و تعمیر بسیار زیاد است. در صورتیکه لپ تاپ یا یکی از وسایل مورد نیاز شما نیاز به تعمیر داشته باشد، احتمالا برای تعمیر زمان زیادی می برد و در آخر از مبلغ زیادی که بابت تعمیر از شما درخواست میشود، تعجب خواهید کرد.

ساختار آموزشی طولانی از مشکلات تحصیل در آلمان

تعداد دوره هایی که برای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) در آلمان باید طی شود، تقریباً  1.5 برابر در ایالات متحده و تقریبا 3 برابر در انگلستان است. البته دانشگاه های آلمان مطالعه عمیق تری ارائه می دهند. در حالی که انتظار می رود 4 دوره در هر ترم در ایالات متحده بگذرانید، در آلمان شما باید حداقل 6 دوره در هر ترم بگذرانید.

الزامات درخواست پذیرش از مشکلات تحصیل در آلمان

روند درخواست برای دانشگاه های آلمان بسته به عوامل مختلفی متفاوت است.

 • اگر شما دارای مدرک تحصیلی اروپایی، مانند لیسانس یا سطح A هستید، فقط باید اثبات کنید که می توانید آلمانی صحبت کنید (مگر اینکه در دوره ای که به زبان انگلیسی تدریس می شود، ثبت نام کنید) و سپس می توانید مستقیماً برای دانشگاه درخواست دهید.
 • دانشجویانی که از خارج از اروپا شرایط لازم را دارند ممکن است پس از شرکت در یک دوره مقدماتی Studienkolleg، در آزمون ورودی Feststellungsprüfung  شرکت کنند. دانش آموزان با پیشرفت بالا ممکن است بتوانند این مسئله را دور بزنند.

گرفتن ویزای دانشجویی از مشکلات تحصیل در آلمان

شرایط دریافت ویزای دانشجویی آلمان به کشور مبدا شما بستگی دارد.

گرفتن ویزای دانشجویی در آلمان

بر آورده کردن الزامات ویزای دانشجویی ممکن است دشوار باشد. باید قبل از ورود به آلمان از نزدیکترین سفارت آلمان ویزا و همچنین اجازه اقامت بگیرید. اطمینان حاصل کنید که اگر به جای ویزای شینگن، برای ویزای ملی درخواست می کنید، فقط به مدت سه ماه در آلمان می توانید اقامت داشته باشید. برای دریافت اجازه اقامت باید تأیید ثبت نام خود را در اداره ثبت اسکان ارائه دهید.

 • اثبات داشتن بیمه پوشش درمانی
 • اثبات توانایی مالی
 • قرارداد اجاره که نشان می دهد جایی برای زندگی پیدا کرده اید
 • اثبات عدم سابقه کیفری

برای دریافت ویزا، باید همان لیست اسناد و مدارک مربوط به اجازه اقامت را ارائه دهید. همچنین ممکن است مجبور شوید اثبات کنید که عاری از برخی بیماری ها هستید.

همان الزامات زبانی که برای دانشجویان اتحادیه اروپا مشخص شده است، اعمال می شود. همچنین ممکن است لازم باشد این مدارک را در مرحله ویزا تهیه کنید.

 ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی می باشد. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های زبان آلمانی کشور آلمان را دارند اما فاقد مدرک مهارت زبان آلمانی می باشند، می توانند از دانشگاه های این کشور ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان را اخذ کنند با اخذ پذیرش تحصیلی آلمان همزمان در دوره های آمادگی زبان آلمانی دانشگاه های این کشور شرکت کنند.

 • متقاضی می تواند با اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان در دوره های آمادگی زبان آلمانی شرکت کند و مدرک B2 زبان آلمانی را اخذ کند.
 • زبان تحصیل در دوره های کارشناسی و لیسانس آلمان به زبان آلمانی می باشد.
 • زبان تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه های آلمان زبان های آلمانی و انگلیسی می باشد.

 ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

متقاضی بدون دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی می تواند ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان اخذ کند. یکی از شرایط مهم در اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان، شرکت در دوره های آمادگی زبان آلمانی در کالج ها و دانشگاه های آلمان می باشد. متقاضیان ایرانی برای اخذ ویزا باید مدارک لازم را به سفارت آلمان در کشور ایران تحویل دهد.

ویزای تحصیلی زیر 18 سال برای آلمان

متقاضیان زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور باید پذیرش تحصیلی آلمان را اخذ کنند. متقاضیان زیر 18 سال برای تحصیل و اقامت در کشور آلمان باید دارای قیم قانونی باشند. هزینه های تحصیل در مدارس دولتی آلمان به زبان آلمانی به طور رایگان می باشد. متقاضیان برای تحصیل در مدارس خصوصی آلمان باید شهریه تحصیلی را پرداخت کنند.

 • متقاضیان زیر 18 سال که شرایط زندگی با خانواده خود را ندارند، می توانند در مدارس شبانه روزی آلمان تحصیل و اقامت کنند.
 • دارا بودن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 برای تحصیل در مدارس زبان آلمانی الزامی است.
 • دارا بودن مدرک مهارت زبان آیلتس بالای 6 برای تحصیل در مدارس انگلیسی زبان الزامی می باشد.

ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که دارای قانون ویزای همراه برای همراهی همسر و فرزندان متقاضی در آلمان می باشد. متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین و بالا بردن احتمال اخذ ویزا باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • دارا بودن محل اقامت مناسب برای اقامت همسر و فرزندان در آلمان
 • دارا بودن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و خانواده خود در آلمان
 • دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح A1 برای همسر
 • دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی برای فرزندان زیر 18 سال
 • ارائه سند ازدواج و مدارک هویتی
 • ارائه عکس و پاسپورت همسر و فرزندان

دریافت مجوز کار دانشجویی

دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی در آلمان می توانند علاوه بر کسب درآمد و تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در آلمان، تجربه کاری برای کار و اشتغال پس از فارغ تحصیلی در آلمان را نیز کسب کنند. شرط مهم اخذ مجوز کار دانشجویی در آلمان دارا بودن مدرک مهارت زبان آلمانی و دارا بودن مهارت کار می باشد.

 • مدت زمان کار دانشجویی تا 40 ساعت در هفته می باشد.
 • دانشجویان با کسب درآمد ساعتی 8 یورو تا 12 یورو می توانند بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در آلمان را تأمین کنند.
 • دانشجویان با اخذ مجوز کار دانشجویی می توانند تا 120 روز در سال به کار و اشتغال بپردازند.

دریافت مجوز کار دانشجویی

ویزای تحصیلی آلمان و خدمات موسسه اصطهباناتی

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند، برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان، اخذ ویزای تحصیلی، اخذ ویزای تحصیلی برای متاهلین، اخذ ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان و دیگر شرایط تحصیل و اقامت در این کشور اروپایی باید از طریق یک موسسه مهاجرتی مجرب اقدام به این کار کنند.

از آن جا که متقاضیان برای مهاجرت به کشورهای برتر جهان خود به تنهایی نمی توانند اقدام کنند و بدون کمک و مشاوره با متخصصان مهاجرت این کار بسیار دشوار، زمان بر و پر هزینه خواهد بود، مشاوره با متخصصان مهاجرت موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی روند مهاجرت را سهل و راحت می کند.

بورسیه تحصیلی آلمان

دانشجويان بين المللي در تمام سطوح تحصيلي آلمان در صورت تمايل مي توانند به تحصیل رایگان بپردازند. در ادامه، مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی آلمان آورده شده است.

 

بورسيه دولتي برای تحصیل در کشور آلمان

بورسيه هاي دولتي دانشگاه هاي المان، شامل موارد زير است:

 • خدمات تبادل علمی آلمان (DAAD): از طريق اعطاي بورسيه به دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمک مي کند تا به تحصیل رایگان بپردازند. علاوه بر اين DAADاهدافي نظير ترویج فعالیت های بین المللی دانشگاه ها و سازمان های تحقیقاتی آلمان، تقویت مطالعات فرهنگی و کمک به کشورهای در حال توسعه جهت ایجاد مؤسسات آموزش عالی مولد را نيز دنبال مي کند.
 • خدمات اتحادیه اروپا برای حمایت از آموزش، کارورزي، جوانان و ورزش Erasmus )+): بزرگترین ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در اتحاديه اروپاست که با تخصيص بودجه ساليانه، به صورت رايگان فرصت هاي تحصيلي و آموزشي ويژه اي را براي بیش از 4 میلیون شرکت کننده، فراهم می کند.

بورسیه غیر دولتی برای تحصیل در آلمان

بورسيه هاي غير دولتي براي تحصیل در آلمان، شامل اين موارد است:

بورسيه هاي تحقیقاتی Humboldt:  محققان و دانش پژوهان فوق دکتري از هر مليتي مي توانند بابت تحقيقات خود فارغ از موضوع مورد پژوهش، اين بورسيه را دريافت کنند.

بورسیه تحصیلی هاینریش بل (Heinrich Böll): اين بورسيه متعلق به تمامي دانشجويان بين المللي در تمام سطوح تحصيلي است که تمايل دارند در يک موسسه معتبر در کشور آلمان به تحصيل بپردازند.

بورسیه های بنیاد کنراد آدناور: (KAS)بورسیه هایي که به صورت ماهيانه به متقاضيان بين المللي در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق مي گيرد، با اين شرط که که سن آنها کمتر از 30 سال بوده و مدرک دانشگاهي شان را از کشور خود، دريافت کرده باشند. به علاوه بايد مدارکي مبني بر عملکرد تحصیلی بالاتر از حد متوسط ​و همينطور علاقه مند بودن به مسائل سياسي و سابقه فعاليت در کارهاي داوطلبانه اي که به نفع جامعه است، ‌از طرف متقاضي ارائه شود.

بورسیه های علمی Kurt Hansen: تامين کننده اين بورسيه بنياد باير است و آن را به دانشجوياني که به منظور اشتغال به عنوان مدرس در يکي از شاخه هاي علمي، در حال تحصيل هستند ارائه مي کند.

بورسیه بین‌المللی فوق دکتراي انیشتین: اين بورسيه توسط بنیاد انیشتین ارائه مي شود و به تحقيقات فوق دکترا در دانشگاهي در کشور برلين اختصاص دارد.

بورسیه تحصیلی Mawista: اين بورسيه مختص کساني است که در خارج از کشور تحصیل کرده اند؛ در حال حاضر از یک کودک مراقبت می کنند و قصد تحصیل در آلمان را دارند.

بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگي(Deutschland Stipendium) : به مبلغ 300 یورو در ماه برای دانشجویان بسیار با استعداد از هر ملیتی که مشغول تحصیل در دانشگاه هاي المان هستند. در اين بورسيه، ملیت و درآمد شخصی، امتيازي ندارد.

بورسیه های بین المللی ماری کوری (IIF): اين بورسيه مختص کشورهای در حال توسعه است و به دانشجويان بين المللي جهت تحقيقات فوق دکتري در آلمان تعلق مي گيرد.

انجمن هلمهولتز: اين بورسیه به صورت ساليانه، موقعيتي تحقيقاتي در کشور آلمان را برای دانشجویان دکترا و فوق دکترا از سراسر جهان فراهم مي کند.

 

بورسیه غیر دولتی برای تحصیل در آلمان

بورسیه تحصیلی ویژه دانشگاه هاي المان

برخي از دانشگاه ها براي تحصيل در آلمان،‌ بورسيه تحصيلي ارائه مي دهند. از جمله اين دانشگاه ها مي توان به موارد زير اشاره کرد:

معافیت از شهریه دکتری دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت: با این بورسیه دانشجویان دکترا در دوره های ​​انگلیسی زبان در رشته هاي مالی، حسابداری، ریاضیات و مدیریت بازرگانی، از شهریه معاف خواهند شد.

کمک هزینه تحصیلی FRIAS Cofund: بورسيه اي براي دانشجويان بين المللي است که قصد تحصيل در دانشگاه فرايبورگ و کار بر روي يک برنامه در سطح تحقیقاتی دارند.

موسسه ماکس پلانک برای شیمی جامدات: يک بورسیه فوق دکترا برای مطالعه شیمی حالت جامد در دانشگاه است.

بورسیه های دانشگاه اولم: بورسیه هايي مبتنی بر نیاز آن دسته از دانشجویان بین المللی است که در دانشگاه اولم مشغول به تحصيل و در آستانه فارغ التحصیلی هستند. اين بورسيه ها تنها براي يک ترم، بودجه دانشجو را تامين مي کنند.

بورسیه های شایستگی دانشگاه هامبورگ: مختص دانشجویانی است که حداقل دو ترم را در اين دانشگاه گذرانده اند و توانایی ويژه اي از خود در رشته و سطح تحصيلي شان نشان داده اند.

بورسیه های دانشگاه RWTH آخن: فرصتي است که دانشجویان بین المللی و داخلی در دانشگاه RWTH آخن را تامين مالي مي کند.

دانشگاه هایدلبرگ: مجموعه ای از بورسیه ها را برای دانشجویان بین المللی ارائه مي کند. بورسیه امیرانا يکي از اين بورسيه هاست که به دانشجویان کشورهای در حال توسعه که مايلند در رشته پزشکی یا دندانپزشکی تحصيل کنند، اختصاص مي يابد.

بورسیه های تحقیقاتی بین المللی دانشگاه هومبولت: يک بورسیه تحقیقاتی است که به دانشجویان بین المللی اي اختصاص دارد که به دنبال پژوهش در رشته هاي تاریخ، مردم شناسی، حقوق و جامعه شناسي هستند.

بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد HHL: دانشجويان را برای تحصیل مدیریت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده مدیریت HHL لایپزیگ،‌ تامين مالي مي کند.

بورسیه های کارشناسی ارشد دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ: اين بورسیه برای دانشجویان بین المللی مشغول به تحصيل در اين دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. البته رشته هاي طراحی، بهداشت عمومی و مدیریت عمومی مستثني هستند و تحت اين بورسيه نيستند.

بورسیه های KAAD: براي دانشجویاني است که از کشورهای در حال توسعه (شامل آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای لاتین ) هستند و قصد ادامه تحصيل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در آلمان دارند. البته متقاضيان بايد از فرقه کاتولیک-مسیحی بوده و به زبان آلماني مسلط باشند.

بورسیه تحصیلی کوفی عنان MBA: اين کمک هزينه به حداکثر پنج دانشجوی بین المللی از کشورهای در حال توسعه ارائه مي شود تا بتوانند براي يک سال به تحصيل MBA در مدرسه اروپایی مدیریت و فناوری (ESMT) که در برلین واقع شده است، بپردازند. از ديگر بورسیه های اين موسسه مي توان بورسیه تحصیلی داوطلبان زن در رشته MBA  را نام برد.

بورسيه دانشکده تحصیلات تکمیلی مطالعات اروپای شرقی و جنوب شرقی: بورسیه اي که براي تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان پژوهشگر مطالعات اروپای شرقی و جنوب شرقی در دانشگاه رگنسبورگ يا دانشگاه لودویگ-ماکسیمیلیان-دانشگاه مونیخ در نظر گرفته شده است.

بورسیه های تحصیلی DRD: ملاک اين بورسيه، شايستگي دانشجويان فارغ التحصيل از جنوب آفريقاست که در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد در شاخه مطالعات و مديريت توسعه و مدیریت دولتی در دانشگاه روهر بوخوم تحصيل مي کنند.

بورسیه تحصیلی ویژه دانشگاه هاي المان

 

دانشگاه های آلمان

در حال حاضر بيش از 380 دانشگاه رسمی در سراسر آلمان وجود دارد که حدود بیش از 17000 رشته تحصيلي را ارائه می دهند. در ادامه، ليستي از بهترین دانشگاه های آلمان آورده شده است. 5 دانشگاه ابتدايي در ليست، طي آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS®، بهترین دانشگاه آلمان شناخته شده اند.

 1. دانشگاه دانشگاه لودویگ-ماکسیمیلیانس مونیخ – https://www.lmu.de/en/
 2. دانشگاه هایدلبرگ – https://www.uni-heidelberg.de/en
 3. دانشگاه هومبولت برلین – https://www.hu-berlin.de/en
 4. دانشگاه فرایبورگ – https://uni-freiburg.de/
 5. مدرسه بازرگانی – https://www.studying-in-germany.org/gisma-business-school/
 6. دانشگاه آردن برلین – https://www.studying-in-germany.org/arden-university/
 7. مدرسه تجارت و نوآوری برلین – https://www.studying-in-germany.org/berlin-school-of-business-and-innovation/
 8. دانشگاه علوم کاربردی اروپا – https://www.studying-in-germany.org/university-of-applied-sciences-europe/
 9. دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU –
 10. https://www.iu.org/?clickref=1100ljiBxsTE&utm_source=private-network&utm_medium=koop&utm_campaign=partner1100l60410&utm_content=
 11. دانشگاه فنی مونیخ – https://www.tum.de/
 12. دانشگاه آزاد برلین – https://www.studying-in-germany.org/universities-germany/freie-universitat-berlin/
 13. دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین – https://www.berlin-international.de/en/
 14. دانشگاه جیکوبز – https://www.jacobs-university.de/
 15. گئورگ-اگوست گوتینگن دانشگاه – https://www.studying-in-germany.org/universities-germany/georg-august-universitaet-goettingen/
 16. آکادمی حرفه ای راونسبورگ – http://www.ba-ravensburg.de/
 17. دانشگاه اقتصاد و جامعه لودویگشافن – https://www.hwg-lu.de/
 18. دانشگاه دورتموند – https://www.tu-dortmund.de/en/
 19. دانشگاه فنی درسدن – https://tu-dresden.de/
 20. دانشگاه ارنست موریتز آرنت گرایفسوالد – https://www.uni-greifswald.de/universitaet/geschichte/ernst-moritz-arndt/IUBH
 21. آموزش از راه دور – https://www.studying-in-germany.org/de/fernstudium/iu-fernstudium/
 22. دانشگاه اروپایی ویادرینا فرانکفورت (اودر) – https://www.europa-uni.de/en/index.html
 23. دانشگاه علمی کاربردی فولدا – https://www.hs-fulda.de/en/home
 24. دانشگاه علوم کاربردی کارلسروهه – https://www.h-ka.de/
 25. دانشگاه علوم کاربردی روتلینگن، دانشگاه فناوری و اقتصاد – https://www.reutlingen-university.de/home/

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

اکثر دانشگاه هاي برجسته آلمان براي مقاطع کارشناسي ارشد،‌ معدل 2.5به بالا را مي پذيرند. البته برخي از بهترین دانشگاه های آلمان، معدل 2.0 تا 2.4 را نيز معدل پايين در نظر مي گيرند و براي دانشجويي با اين معدل،‌ ویزای تحصیل آلمان صادر نمي کنند. با اين حال دانشجوياني که معدل پايين تر از  دارند )به عنوان مثال معدل 2.5 تا  (3.0، همچنان می توانند برای ویزای تحصیل آلمان و پذيرش در دانشگاه هاي المان با معیارهای نمره پایین درخواست دهند.

در ادامه سيستم نمره دهي دانشگاه هاي المان را مشاهده مي کنيد:

توضيحتوصيفنمره
تمامي الزامات را برآورده مي کند.عالي1
بخش زيادي از الزامات را برآورده مي کند.خوب2
برخي از الزامات را برآورده مي کند.رضايت بخش3
الزامات کمتري را برآورده مي کند.کافي4
الزامات را برآورده نمي کند.غير رضايت بخش5

 

بهترین رشته های تحصیلی در آلمان

کشور آلمان با داشتن 400 دانشگاه در حال حاضر به 2 ميليون و 700 دانشجو خدمات ارائه مي کند که 300 هزار نفر آنها از ديگر کشورها هستند. اين کشور حرفهاي بسياري برای ارائه در دنیای آکادمیک دارد که سبب شده در تمامي سطوح علمي، علاقه مندان زيادي را به خود جذب کند و مرتب رتبه بندي جهاني خود را در امر آموزش ارتقا دهد. با اين همه، بهترین رشته ها برای تحصیل در این کشور شامل مواردي است که در ادامه بيان شده است:

 

فیزیک

اولين و بهترین رشته تحصیلی در آلمان،‌ فيزيک است. دانشگاه هاي فيزيک آلمان رتبه 35 از ميان 400 دانشگاه برتر فيزيک را از آن خود قرار دارد که 32 آلماني را موفق به دريافت جايزه صلح نوبل در رشته فيزيک کرده است. آلمان با داشتن برترين مراکز تحقیقاتی در جهان، بهترين مقصد براي افرادي است که تمايل دارند در رشته فيزيک تحصيل کنند. برخي از دانشگاه هاي فيزيک آلمان عبارتند از:  دانشگاه فناوری کلاوستال و دانشگاه لایبنیتس هانوفر

 

شیمی

شيمي دومين رتبه را در بين رشته هاي تحصيلي مطرح در آلمان دارد. 7 دانشگاه آلمان در بين 100 دانشگاه شيمي برتر دنيا شناخته شده است. تاکنون 30 شيميدان آلماني موفق به دريافت جايزه نوبل شده اند.از جمله اکتشافات برجسته در دانشگاههاي شيمي آلمان،‌آسپرين و مورفين است. دانشجویان علاقه مند به تحصيل شیمی در آلمان مي توانند در دانشگاه هایی نظير دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ  و دانشگاه فنی براونشوایگ پذيرش شوند.

 

بهترين رشته هاي تحصيلي در آلمان

 

مهندسی

در بین 100 دانشگاه برتر مهندسی دنيا، 7 دانشگاه در آلمان واقع شده است. دانشگاه فنی مونیخ از جمله اين مراکز است که در رتبه 26 جهاني قرار دارد. آلمان با سابقه طولاني در خلق شاهکارهای مهندسی و همينطور پيشرفت هاي عجيب در حوزه های مکانیکی و عمرانی، در خط مقدم نوآوری در همه اشکال مهندسی قرار دارد. از جمله مراکز دانشگاهي مهندسي در آلمان مي توان به دانشگاه فناوری Ilmenau و دانشگاه فنی برلین، اشاره کرد.

علاوه بر اين در ادامه مي توانيد اسامي برخي از پردرآمد ترين رشته هاي حال حاضر المان را به همراه ميزان درآمد سالانه آنها مشاهده کنيد:

رشتهدرآمد سالانه
پزشکی و دندانپزشکی79538 یورو
حقوق (وکيل)74013 یورو
مهندسی صنایع70288 یورو
مهندسي69850 یورو
ریاضیات و علوم کامپیوتر68241 یورو
علوم طبیعی66954 یورو
تجارت و اقتصاد65404 یورو
معماری55822 یورو
روانشناسی55204 یورو
علوم زمین53713 یورو
علوم سیاسی و اجتماعی52974 یورو
تدریس50000 یورو
فلسفه و علوم انسانی47022 یورو
علوم تاریخی و فرهنگی46836 يورو
طراحی46075 یورو
آموزش45116 یورو

 

شرایط سنی تحصیل در آلمان

خوشبختانه در کشور آلمان، هيچگونه محدوديت سني براي ادامه تحصيل وجود ندارد. متقاضيان تحصيل در اين کشور فارغ از سني که دارند خواه 20،‌30 ساله يا حتي بالاتر و مثلا 40 ساله مي توانند براي ویزای تحصیل آلمان در مقاطع کارشناسي يا ‌کارشناسي ارشد درخواست دهند. اما بايد در نظر داشت که سن بالاتر امکان دريافت ويزا را کمي دشوارتر مي کند. جالب است بدانيد آلمان به داشتن سن بالاترين فارغ التحصيلان در قاره اروپا، مشهور است. متوسط سن دانشجويان در اين کشور 28 سال است.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

اصلی‌ترین انگیزه متقاضيان تحصيل دندانپزشکی در آلمان،‌ درآمد بالا و آينده شغلي خوب اين رشته در آلمان است. 2 راه براي ورود به رشته دندانپزشکي آلمان وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • روش مستقيم: قبولي در آزمون ورودي (حداقل سطح شرکت در اين آزمون، ‌سطح B2 است )
 • روش غير مستقيم: گذراندن دوره هاي يکساله کالج که به صورت رايگان و براي آموزش درس هاي شيمي،‌ زبان و زيست شناسي که در دو ترم برگزار مي شود. (حداقل سطح شرکت در اين دوره، ‌سطح B1 است )

 

با اينکه محدوديت سني تحصيل در آلمان وجود ندارد اما افرادي که بالاتر از 26 سال سن دارند به دليل فاصله گرفتن از دوره تحصيلي شان،‌ سخت تر پذيرش مي شوند. به علاوه بايد در نظر داشت که دانشگاه های دولتی آلمان، در رشته دندانپزشکی تنها یکبار در سال و آن هم در سپتامبر،‌ پذيرش دارند.

دوره عمومی دندانپزشکي در این کشور حدود 5 الي 6 سال (10-12 ترم) مي باشد. دوره تخصص دندانپزشکی در آلمان نيز بسته به تخصص بين 3 تا 6 سال، زمان مي برد.

از جمله بهترین دانشگاه های آلمان در رشته دندانپزشکي که تحصيل در آنها رايگان است،‌ مي توان به موارد زير اشاره کرد:

نام دانشگاه دندانپزشکي
1آخن  RWTH  دانشگاه
2دانشگاه مونستر
3دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
4دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
5دانشگاه هایدلبرگ
6دانشگاه هومبولت زو برلین
7لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
8دانشگاه گوتینگن
9دانشگاه اولم
10آلبرت لودویگز فریبورگ
11دانشگاه هامبورگ
12دانشگاه آزاد برلین
13دانشکده پزشکی هانور
14دانشگاه بن
15دانشگاه کلن

 

محدوديت سني براي ادامه تحصيل در آلمان

تحصیل داروسازی در آلمان

آلمان در واقع مرکز تحقیقات و تولید صنعت داروسازی است. در حال حاضر اين کشور، ‌شرکت‌های بزرگ دارویی نظير بایر و بوهرینگر اینگلهایم را در خود جا داده است. شهرهاي برلين،‌هامبورگ، اشتوتگارت، اسن، کلن، مونیخ، هانوفر، برمن، از جمله شهرهاي پردرآمد و مورد علاقه داروسازان از سراسر جهان به حساب مي آيند.

مدت تحصيل داروسازي در آلمان، 8 ترم يعني حدود چهار سال به طول مي انجامد. طي تحصيل داروسازي، 2 دوره آموزشي، هر کدام به مدت 4 هفته حتما بايد گذرانده شود. براي گرفتن مدرک داروسازي و اخذ مجوز فعاليت، بايد يک سال دوره آموزشي عملي زیر نظر یک داروساز دارای مجوز کارآموزی، گذارنده و در آزمون دولتي اين رشته موفق شده باشيد. از مزيت هاي تحصيل داروسازي در آلمان مي توان به آزمایشگاه های به روز و قابل دسترس، محیط های مطالعاتی عالی، اساتید و محققان فرهيخته و باتجربه و همينطور شهریه پايين اشاره کرد.

در ادامه، 8 دانشگاه برتر تحصيل داروسازي در آلمان آورده شده است:

نام دانشگاه داروسازي
1دانشگاه ماربورگ
2دانشگاه گریفسوالد
3دانشگاه فرانکفورت
4دانشگاه فرایبورگ
5دانشگاه کیل
6دانشگاه وورزبورگ
7دانشگاه فراي برلين
8دانشگاه فنی برانزویک

 

تحصیل در کالج های آلمان

آلمان بیش از 400 دانشگاه (کالج) دارد که با فراهم نمودن شرايط زير، باعث شده است که بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل خود در دانشگاه های آلمان باشند.

 • برگزاري دوره ها به زبان انگليسي: حدود 220 کالج دولتي در آلمان دوره هاي خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. به علاوه بیش از 200 دوره لیسانس و 1700 برنامه کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی است.
 • معتبر بودن مدارک فارغ التحصيلي: مدرکي که دانشجو در کالج هاي آلمان در يافت مي کند،‌در سرتاسر جهان معتبر است.
 • امکان تحصيل رايگان: تمام دانشجویان شامل دانشجویان بین المللی و غیر اتحادیه اروپا، می توانند به صورت رایگان در کالج ها و دانشگاه های دولتي آلمان تحصیل کنند.

 

مدرک تحصيلي مورد پذيرش، مدرک زبان انگليسي معتبر،‌‌ از معیارهای اصلی واجد شرایط بودن برای تحصیل در کالج هاي آلمان به حساب مي آيند.

 

فاکتورهاي انتخاب بهترين دانشگاه (کالج) آلمان عبارتند از:

رتبه بين المللي کالج: در حال حاضر آلمان رتبه سوم برترين دانشگاه هاي جهان را دارد.

هزينه تحصيل: بسياري از کالج ها در آلمان شهريه اي دريافت نمي کنند. به استثنا، دانشگاه های دولتی بادن-وورتمبرگ که در آن دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید هزینه ای معادل 1500 یورو در هر ترم بپردازند.

تنوع آموزشي: در محيط هاي آموزشي آلمان، رشته هاي مطالعاتي متنوع وجود دارد.

قوي بودن در رشته هاي موضوعي خاص: برخي از دانشگاه ها به رغم عملکرد بالا، در يک سري از رشته ها ضعيف هستند. پس لازم است جستجو کنيد که دانشگاه مورد نظر در شاخه مد نظر هم قوي باشد.

 

برترين کالج ها برای تحصيل داروسازي در آلمان

 

در ادامه ليست کالج ها بر اساس معيارهاي رتبه برتر و ‌پرطرفدار بودن، آورده شده است:

کالج هايي با رتبه برتر
1دانشگاه فنی مونیخ
2LMU – دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
3دانشگاه روپرشت کارل هایدلبرگ
4دانشگاه آزاد برلین
5دانشگاه هومبولت برلین
6دانشگاه RWTH آخن
7دانشگاه بن
8دانشگاه فریبورگ
9دانشگاه توبینگن

 

کالج های پرطرفدار
1Hochschule Fresenius – دانشگاه علمی کاربردی
2دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU
3دانشگاه لوفانا لوئنبورگ

 

در صورتي که قصد داريد همزمان تحصيلات عالي را در کالج بگذرانيد و در محل کار خود نيز آموزش ببينيد، مي توانيد دانشکده مدیریت بازرگانی هامبورگ (HSBA) را انتخاب کنيد.

در نظر داشته باشيد که اصطلاح “کالج” در آلمان استفاده نمی شود و معمولا معادل آن يعني همان “دانشگاه” رايج است. در واقع موسسات آموزشي در آلمان، دانشگاه، دانشگاه علمي کاربردي،‌آکادمي و مدارس ناميده مي شوند.

 

بهترین رشته ها برای اپلای المان

دانشجويان هنگام اپلاي المان مي توانند رشته هاي مختلف زيادي را انتخاب کنند، با اين حال بهترین رشته ها برای تحصیل در این کشور عبارتند از:

تعداد دانشجويانرشته تحصيلي
71,352مهندسی
52,168مديريت کسب و کار
37,619علوم انساني
29,748رياضيات و علوم کامپيوتر
24,412هنرهاي زيبا و کاربردي

 

سخن آخر

این مقاله به چگونگی اخذ ویزای تحصیلی آلمان، اخذ ویزای تحصیلی برای متاهلین، ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان، گرفتن ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی آلمان پرداخت.

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان را دارید، می توانید از خدمات مشاوره ای مهاجرتی موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی برخوردار شوید. مشاوران و کارشناسان این موسسه برتر در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، رشت و مشهد با آگاهی از به روزترین قوانین حقوقی و مهاجرتی به شما کمک می کنند.

سوالات متداول در رابطه با تحصیل در آلمان

شما می‌توانید در بخش زیر، به صورت خلاصه و مفید پاسخ سوالات خود را در زمینه تحصیل در کشور آلمان بیابید.

 آیا امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود دارد؟

بله، آلمان از معدود کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده است.

آیا مدرک خاصی جهت تحصیل رایگان نیاز است؟

بله، مدرک زبان مورد نیاز در صورت تحصیل به زبان انگلیسی آیلتس و در صورت تحصیل به زبان آلمانی سطح B2 می‌باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان چقدر است؟

دانشجویان در زمان تحصیل رایگان در این کشور، برای پوشش هزینه‌های زندگی خود ماهانه به حدوداً 850 یورو نیاز خواهند داشت.

آیا مدرک اخذ شده پس از تحصیل معتبر است؟

بله، مدرک اخذ شده پس از تحصیل در کشور آلمان معتبر است و در تمام دنیا به رسمیت شناخته می‌شود.

آیا امکان تحصیل رایگان برای ایرانیان وجود دارد؟

بله، تمام افراد اعم از آلمانی‌ها، اروپایی‌ها و همه غیر اروپایی‌ها می‌توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند.

شرایط تحصیل در آلمان چیست؟

دانشجویان بین‌المللی برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان، باید نمرات آزمون ACT یا SAT را با حداقل امتیاز 28 و 1300 ارائه دهند.

آیا امکان تحصیل در مقطع دبیرستان وجود دارد؟

بله، دانش‌آموزانی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی این کشور شدند، می‌توانند در مدارس دولتی به رایگان تحصیل کنند.

آیا امکان دریافت بورسیه در زمان تحصیل در دبیرستان وجود دارد؟

خیر، با توجه به سیستم آموزشی موجود در آلمان، تحصیل در مدارس دولتی این کشور رایگان می‌باشد. به همین دلیل امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان امکان‌پذیر نیست.

تحصیل در مقطع کارشناسی چگونه است؟

تمام دانشجویان از سراسر دنیا می‌توانند پس از اخذ مدرک دیپلم به کشور آلمان مهاجرت کنند و در این کشور به تحصیل رایگان بپردازند.

بهترین شهرها برای مقطع کارشناسی ارشد کدامند؟

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که می خواهند به تحصیل رایگان در این کشور مشغول شوند، می‌توانند در شهرهایی مانند برلین، مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت، کلن، هایدلبرگ و فرایبورگ به ادامه تحصیل بپردازند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله، فرصتی مهیا شده است تا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد فرصت تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در این کشور را داشته باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

در مقطع کارشناسی ارشد اکثر رشته‌ها هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. مدرک زبان قابل قبول در این مقطع آیلتس و تافل در زبان انگلیسی و سطح B1 در زبان آلمانی خواهد بود.

رشته‌هایی که امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی را فراهم می‌کنند، کدامند؟

رشته‌هایی مانند: علوم ریاضی و طبیعی، اقتصاد، مهندسی، علوم اجتماعی و حقوق از جمله رشته‌هایی هستند که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه می‌دهند.

 

3.7/5 - (4 امتیاز)

775 دیدگاه برای “تحصیل در آلمان 2023 از صفر تا صد

 1. سلام.وقت بخیر .
  در مورد پذیرش تحصیلی آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   پذیرش تحصیلی در آلمان در هر مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. متاسفانه اطلاعات شما جهت ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

 2. سهیل گفت:

  سلام من سهیل هستم ۱۸ سالمه و نمره دیپلم تجربی ام ۱۵ هست و میخواهم سال بعد ترمیم معدل کنم و
  ۱۹ بالا کنم و در کنکور هم شرکت کنم و امکان انتخاب رشته داشته باشم وچقدر طول می کشد تا مدرک زبان آلمانیb2
  گرفت ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر
   مدت زمانی که شما نیاز دارید مدرک زبان آلمانی بگیرید، کاملا بستگی به خود شما دارد.

 3. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من هنوز به دانشگاه نرفتم و میخوام برای گذروندن دوره ی کامل دانشگاه به المان مهاجرت کنم
  سابقه دو سال کار رو هم دارم و مدرک زبان انگلیسی رو هم دارم و المانی هم بلدم
  همچنین معدلمم خوبه
  رشتمم تجربی هستش برای جراحی اندام داخلی میخوام بخونم
  امکان بورسیه شدن رو توی این کشور دارم؟
  و اینکه ایا توی سایتتون بخشی مربوط به هزینه ها و پولی که ماهانه دولت بهتون توی این کشور میده هست؟
  و باید کنکور بدم؟
  مرسی از وقتی که میزارید

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل رشته های پزشکی در آلمان شرایط سنی، مدرک زبان و … بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 4. رارا گفت:

  سلام من کارشناسی ناپیوسته آموزش زبان انگلیسی دارم و مدرک کاردانی و کارشناسیم غیرمرتبط هستند آیا می‌توانم برای ارشد اپلای کنم در دانشگاه های المان؟ چون ناپیوسته هستم مشکلی پیش نمیاره؟

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان بسته به شرایط سنی و مدرک زبان شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 5. صفیه گفت:

  با سلام
  من اخیرا از رشته مدیریت صنعتی یکی از دانشگاه های دولتی تهران با معدل 17 فارغ تحصیل شده ام.23 سالمه و برای آیلتس میخونم. افغان هستم.
  شانس من برای پذیرش در ارشد مدیریت پروژه در آلمان چقدر است؟
  لازم به ذکر است که 3 سال هم سابقه حسابداری دارم. پروژه کارشناسی ام را نیز در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه انجام داده ام.

  با سپاس از وقتی که می گذارید.

  1. با سلام و عرض ادب
   با ارائه مدرک زبان، شانس شما برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان بسیار بالاست.

 6. صبا گفت:

  سلام خسته نباشید من 19 سالمه دیپلم تجربی با معدل 17 دارم از مدرسه تیزهوشان برای پذیرش رشته حسابداری در المان حتما باید توی کنکور ایران
  رشته حسابداری در دانشگاه قبول بشیم؟و مدرک b1زبان المانی ام دارم

  1. با سلام و احترام
   برای افزایش شانس خود بهتر است در کنکور شرکت نمایید و مجاز به انتخاب رشته شوید.

 7. مرصاد گفت:

  سلام
  مهندسی کشاورزی از دانشگاه ازاد دارم 38 سالمه متاهلم سطح زبانم اپر هست امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد در المان یا کلا درخارج از کشور باهزینه پایین برای من وجود داره؟

  1. با سلام و احترام
   برای کشور آلمان شما گپ تحصیلی بالایی دارید. به شما توصیه می کنیم کشوری مانند مجارستان را انتخاب نمایید.

 8. مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من چند ماه دیگه 30 ساله میشم. لیسانس IT با معدل 15.67 دارم و سال 93 فارغ التحصیل شدم. بعد از فارغ التحصیلی 4 سال در مدرسه کامپیوتر تدریس می کردم و بعد از اون هم در چاپ خونه به عنوان طراح و مسئول بخش IT مشغول به کار بودم. 3 یا 4 سال سابقه بیمه تأمین اجتماعی و 2 مدرک فنی حرفه ای طراحی سایت هم دارم.
  تا 1 سال آینده هم میتونم مدرک IELTS یا یک سطح زبان آلمانی بگیرم.
  با توجه به شرایطم میتونم برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام کنم و با توجه به اینکه نمیتونم زیاد هزینه کنم کدوم راه بهتر هست اینکه از ایران اقدام کنم یا مجارستان و ارمنستان؟
  اگر ویزای تحصیلی بگیرم همسرم میتونن همراه من بیان و همزمان از ویزای جستجو کار استفاده کنن؟
  یا هردو از طریق کاری اقدام کنیم بهتر هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، امکان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان برای شما وجود دارد. کشور آلمان جزء کشورهایی است که ویزای همراه ارائه می دهد.

 9. میلاد گفت:

  برای تحصیل در مقطع کارشناسی در المان باید حتما یک دوره درالمان بگزرونیم یا یا میشه با شرکت در یک ازمون در ایران در دانشگاه پذیرش گرفت

  1. سلام، با توجه به اینکه دیپلم آلمان 13 ساله هست، شما باید بعد از ورود به این کشور در یک دوره یک ساله کالج شرکت کنید.

 10. سلام وقت بخیر بنده ۲۸ساله ام وکارشناسی تربیت بدنی وعلوم ورزشی دارم با معدل۱۷.۵۵
  مربیگری بدنسازی و آمادگی جسمانی دارم وفعلا باشگاه دارم
  برای تحصیل کارشناسی ارشد میتونم اقدام کنم هزینه تحصیل رایگان هست؟واینکه برای همسر و دختر ۶ساله ام میتونم با خودم بیارم ؟ درکنار تحصیلات میتونم کار کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، تحصیل در آلمان رایگان است و به همسر و فرزندان زیر 18 سال شما نیز ویزای همراه تعلق می گیرد.

 11. سلام. خیلی مطلب خوبی بود ممنون. چجوری میتونم ویزای تحصیل در آلمان رو اخذ کنم؟

  1. سلام، برای تحصیل در آلمان شما نیاز هست تا مدارک تحصیلی، رزومه، مدارک زبان و گذرنامه و مدارک هویتی تون رو برای سفارت آلمان بفرستین. همچنین دقت کنین که اول لازمه تا پذیرش از دانشگاه دریافت کنین.

 12. Nima ki گفت:

  هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجوهای مهندسی چقدره؟

  1. سلام. هزینه تحصیل در آلمان برای هر رشته، مقطع، دانشگاه و حتی ایالت متفاوته بنابراین نمیشه به صورت دقیق گفت. همچنین سوال شما هم بسیار کلی بود. میتونین با مشاوران ما تماس بگیرین تا شما رو راهنمایی بیشتری کنن.

 13. Golbahar گفت:

  سلام شرایط تحصیل در آلمان در دوران کرونا چیه؟ برای اعطای ویزا سختگیری نمیشه؟

  1. سلام، این کشور در دوران کرونا هم دانشجو میپذیره بنابراین مشکلی نخواهد بود. شما میتونین به راحتی برای تحصیل در آلمان اقدام کنید.

 14. Lilac sh گفت:

  برای تحصیل در آلمان تو مقطع کارشناسی ارشد، چه نمره زبانی دقیقا لازمه؟ و اینکه میشه به زبان انگلیسی هم تحصیل کرد؟

  1. با سلام، برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید یا B2 آلمانی داشته باشید یا آیلتس 6.5.

 15. Hordad mhf گفت:

  میشه بگین واسه تحصیل در آلمان توی رشته روانشناسی چه شرایطی وجود داره؟ مرسی

  1. دوره های مختلفی مانند لیسانس روانشناسی و کارشناسی ارشد در مشاوره و روانشناسی در آلمان وجود داره. شرایط ورود از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوته، اما عموماً شامل مدارک تحصیلی، تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی و مهارت های تحلیلی قوی هست.

 16. مینا گفت:

  سلام تحصیل در آلمان هزینه ش برای دانشجوهای هنر چقدره؟

  1. سلام، دوست عزیز تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هست. اگر میخواهید در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنین، باید دقت کنید که هزینه هر کدوم متفاوته. پس برای تحصیل در آلمان در رشته هنر باید درباره دانشگاه مورد نظرتون تحقیق کنید.

 17. سارا گفت:

  سلام من نوزده سالمه و مدرک a۱ آلمانی دارم و میخوام برای دریافت بورس تحصیلی اقدام کنم ،آیا راهی هست برای تحصیل رایگان بدون اثبات تمکن مالی ؟دوره های کالج و آوسبیلدینگ هم نیاز به تمکن مالی داره ؟چون مبلغ بالایی هست

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، دریافت ویزای تحصیلی از هر طریقی نیاز به ارائه تمکن مالی دارد. دوره های اوسبیلدونگ بستگی به میزان حقوق دریافتی شما دارد. در صورتیکه از میزان هزینه زندگی شما پایین تر باشد، نیاز به ارائه تمکن مالی دارید.

 18. مرجان گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۳۴ ساله و لیسانس شیمی و لیسانس ناپیوسته معماری داخلی هستم
  امکان تحصیل رایگان و گرفتن بورسیه در رشته کارشناسی طراحی داخلی برای من وجود داره؟
  باید حتما زبان آلمانی یاد بگیرم یا با مدرک انگلیسی هم میتونم وارد مقطع کارشناسی بشم؟
  شرایط گرفتن ویزای کار و اقامت بعد از تحصیل چیه؟
  ممنونم از راهنمایی شما

  1. با سلام و احترام
   جهت تحصیل در آلمان بهتر است رشته مرتبط با مقاطع تحصیلی سابق خود را انتخاب نماییدو تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد.

 19. BTH گفت:

  سلام
  میخواستم در مورد هزینه ی کالج های آلمان در رشته ی مهندسی کامپیوتر سوال کنم
  شنیدم کالج ها هزینه ی زیادی نیاز دارن.. آیا این درسته؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، تحصیل در آلمان رایگان است.

 20. یاسمن گفت:

  سلام من الان تازه یه ترمه که دانشگاه می رم در رشته ی علوم کامپیوتر می خواستم ببینم شنیدم می شه اگه توی ایران ۴۰ واحد تخصصی بگذرونم می تونم پذیرش از المان بگیرم
  خواستم بدونم برای اطلاع از این نوع پذیرش باید کجای سایت های دانشگاه المان رو نگاه کنم؟
  چطور بتونم تطبیق واحد بدم؟

  1. با سلام و احترام
   لطفا در نظر داشته باشید که امکان تطبیق واحد وجود ندارد. قبولی شما در دانشگاه های ایران و گذراندن تعدادی واحد در این دانشگاه ها به پذیرش مستقیم از آلمان کمک می کند.

 21. سارا گفت:

  سلام من یه پسر ۱۴ ساله دارم که کلاس نهم و زبان انگلیسی تو سطح بزرگسال داره میخونه .سوالم اینه برای ورود به دانشگاه رایگان آیا باید دیپلمش رو ایران بگیره یا خیر ؟ دوم اینکه از لحاظ سربازی مشکلی برای خروجش پیش نمیاد .سوم اینکه دختر خاله اش تو هایدلبرگ زندگی میکنه میتونه پیش اون زندگی کنه .ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان زیر سن 18 سال نیاز به اقدام از طریق مدارس است. همچنین زیر 18 سال نیازی به ارائه پایان خدمت و یا معافیت تحصیلی ندارید.

 22. زهرا گفت:

  سلام،من امسال رشته پرتودرمانی قبول شدم می‌خوام ببینم بعد از پنج سال یعنی در سن بیست و پنج سالگی با لیسانس پرتودرمانی می تونم برم آلمان برای تحصیل رشته پزشکی؟؟ایا تحصیل این رشته برای من رایگان خواهد بود؟؟چه شرایطی باید داشته باشم میشه کاملا راهنماییم کنید

  1. سلام روزتون بخیر
   در نظر داشته باشید که تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی دارد و حداکثر 23 سال است.

 23. Angel گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و در رشته اقتصاد دانشگاه اصفهان درس میخونم..میخواستم بدونم بعد از اینکه در یکی از دانشگاه های دولتی آلمان شروع به تحصیل کردم میتونم بورسیه تحصیلی بگیرم که هزینه های زندگیم رو پوشش بده

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، رزومه علمی قوی دریافتی شما در رابطه با دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک می کند.

 24. سلام،خسته نباشید.بنده ۲۶ سالمه و دارای مدرک کارشناسی مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد با معدل ۱۴.۵۰ ،و مدرک زبان B2 آلمانی هستم.میخواستم بدونم شانسی برای گرفتن پذیرش تحصیلی رایگان تو مقطع کارشناسی ارشد در آلمان دارم؟

  1. با سلام و احترام
   تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است و امکان اقدام برای تحصیل رایگان در رشته مورد نظر شما وجود دارد.

 25. مینو گفت:

  سلام وقت بخیر من دیپلم گرفتم و رشتمم علوم انسانیه و میخوام در مقطع کارشناسی در المان تحصیل رایگان داشته باشم در رشته ی انسانی . میشه لطف گنید راهنمایی بعرمایید پله به پله چیکار باید کرد؟

  1. با سلام و احترام
   در صورت قبول نشدن در دانشگاه های ایران بهتر است برای کالج های پیش دانشگاه های اقدام نمایید و پس از کالج نیاز به شرکت و قبولی در ازمون ورودی را دارید.

 26. سهند گفت:

  سلام خسته نباشید من 18 سالمه امسال سال آخر دبیرستان هستم زبان آلمانیم در حد A2 هست ولی تا آخر امسال میتونم حداقل مدرک B1 یا حتی B2 را بگیرم فقط من میخوام به جای کنکور در آزمون SAT شرکت کنم میخواستم بدونم آیا میتوان از طریق آزمون Sat و مدرک B1 آلمانی در رشته مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟ یا حتی راهی هست که فقط از طریق مدرک زبان و معدل دیپلم پذیرش گرفت؟ ممنون میشم از راهنمایتان.

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، شما می توانید از طریق شرکت در آزمون sat ترکیه نیز برای قبولی در دانشگاه و کالج های آلمان اقدام نمایید.

   1. سهند گفت:

    بی نهایت ممنون بابت راهنمایتان.

    1. با سلام روزتون بخیر
     ممنون از دیدگاه شما

 27. ترنم گفت:

  سلام من 34 ساله با مدرک MBA دانشگاه تهران هستم و کار حسابداری و برنامه ریزی انجام میدم ، 9 سال سابقه بیمه و متاهل و دارای فرزند ، برای دکتری با توجه به شرایطی که دارم می توانم کشور المان انتخاب کنم یا کشور دیگری بهتر است؟
  کسی که مدرک ارش دارد می تواند دوباره از دیپلم ، مثلا برای رشته پزشکی اقدام کند؟ چقدر زمان بر هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل رشته های پزشکی در آلمان محدودیت سنی حداکثر 25 سال دارد. برای تحصیل دکترا نیز نیاز به ارائه رزومه علمی قوی است.

 28. مایسا گفت:

  سلام، من ۲۵ سالم و دیپلم نقاشی دارم و میخام کارشناسی و برای دانشگاهای رایگان آلمان رشته طراحی لباس یا طراحی جواهرات اقدام کنم، امکانش هست که بتونم ؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، در صورتیکه مدرک زبان آلمانی ارائه دهید، می توانید مشغول به تحصیل رایگان شوید.

 29. سپهر گفت:

  سلام
  من با ۲۲سال سن و معدل دیپلم ۱۹ و پیش۱۸ شانس پذیرش از دانشگاههای المان برای دندان از طریق سفارت المان در ترکیه رو دارم؟سوال بعد اینکه دوره کالج در چه کشورهایی برگزار میشه و با چه قیمتی؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید از طریق سفارت آلمان در ترکیه اقدام نمایید. دوره کالج در آلمان برگزار می شود.

 30. مهرداد گفت:

  سلام من مدرکه کارشناسی عمران از دانشگا آزاد با معدل پایین دارم میتونم برای کارشناسی ارشد بصورت رایگان در آلمان تحصیل کنم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان ملزم به تایید مدرک تحصیلی کارشناسی شما است. در صورتیکه تایید باشد امکان تحصیل برای شما وجود دارد.

 31. مهسا گفت:

  سلام وقت بخیر. من 19 سالمه دیپلم ترببیت بدنی با معدل 18 به بالا دارم و دو سال گپ تحصیلی. میخواستم راهنماییم کنین که میتونم رشته روانشناسی رو به زبان انگلیسی در المان بخونم و اینکه میتونم بدون گذروندن کالج وارد دانشگاه بشم؟

  1. با سلام و احترام
   به شما توصیه میکنیم جهت افزایش شانس ویزا و پذیرش خود رشته های مرتبط با رشته های تحصیلی خود را انتخاب نمایید.

 32. reza گفت:

  درود و خسته نباشید در بعضی سایت ها گفته شده که اگر مدرک لیسانس را از کشوری غیر از آلمان اخذ کرده باشی برای تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس باید بین 20000تا 30000 یورو شهریه در سال بدهیم. این درست است؟ لطفا توضیح دهید در این مورد

  1. سلام وقتتون بخیر
   هر دانشگاه تحصیلی در آلمان شرایط متفاوتی را دارد. بعضی از دانشگاه های آلمان هزینه تحصیلی پایینی را دریافت میکند.

 33. مصطفی گفت:

  سلام من 19 سالمه و دانشجوی ترم 2 کارشناسی در رشته ی مهندسی هوافضا در دانشگاه شریف هستم
  معدلم 16.6 هست
  مدرک زبان آلمانی هم دارم
  میخواستم بدونم میتونم برای ادامه ی کارشناسی به آلمان مهاجرت کنم و به تحصیل رایگان بپردازم ؟
  چه اقداماتی برای مهاجرت باید انجام بدم ؟ و چه هزینه هایی باید متقبل بشم؟
  خواهشا کامل پاسخ بدید
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، می توانید برای تحصیل مستقیم کورس اصلی اقدام نمایید؛ اما در نظر داشته باشید امکان تطبیق واحد بسیار کم است.

 34. پریسا گفت:

  سلام من32 ساله ام ولیسانس علوم تربیتی دانشگاه آزاد تهران مرکز فارغ التحصیل شدم ، فوق لیسانس دانشگاه آزاد کرج فارغ التحصیل شدم دانشجوی دکتری دانشگاه اردبیل دانشجو هستم ولی رزومه ندارم یکسری مقالات در مجلات چاپ کردم مقاله آی اس آی روش نوشتنش بگویید

  1. با سلام و احترام
   شما می توانید در سایت های مربوطه چهارچوب نوشتن مقاله های آی اس آی رو مشاهده نمایید.

 35. فرشيد گفت:

  سلام
  من 34 سالمه و ليسانس علوم كامپيوتر دارم.
  10 سال از گرفتن مدركم مي‌گذره
  براي مهاجرت به آلمان مي‌تونم روي تحصيل رايگان حساب كنم يا گزينه job seeker برام بهتره؟
  ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر
   با توجه به گپ تحصیلی شما بهتر است در صورت داشتن سابقه کار با بیمه برای ویزای جست و جوی کار آلمان اقدام نمایید.

 36. سلام
  ببخشید امکانش هست در طول ۲ سال خدمت سربازی بتونم زبان آلمانی تا سطح B2 رو یاد بگیرم ؟

  1. سلام رزوتون بخیر
   بله، به صورت فشرده در 2 سال می توانید به سطح تسلط زبانی آلمانی خوبی برسید.

 37. سلام
  ببخشید امکانش هست با ارائه مدرک شرکت در کلاس زبان آلمانی بتونم ۲ سال پشت کنکور بودنم رو از نظر گپ تحصیلی برای کشور المان توجیح بکنم ؟ ممنونم?

  1. با سلام و عرض ادب
   گپ تحصیلی با توجه به شرایط شما قابل توجیه است.

 38. بنیاد گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده مدرک کارشناسی مهندسی صنایع شیمیایی از دانشگاه علمی کاربردی دارم ولی معدلم پایین ۱۴هستش میتونم برای تحصیل در رشته دیگه در آلمان اقدام کنم مثلا دکوراسیون داخلی

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در کشور آلمان بهتر است رشته مرتبط باکارشناسی خود را انتخاب نمایید.

 39. شیوا گفت:

  سلام من 21 سالمه و دانشجوی رشته مهندسی خاک دانشگاه روزانه هستم و معدلم حدودی 15 هست و در حال حاضر اقدام ب یاد گیری زبان المانی کرده ام ایا امکان تحصیل رایگان در کشور المان رو دارم ؟ و اینکه شماره تماسی برای گرفتن اطلاعات بیشتر وجود داره؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، تحصیل در آلمان برای افراد واجد شرایط رایگان است. شماره های ذکر شده در سایت برای ارتباط مستقیم با کارشناسان ما می باشد.

 40. شیوا گفت:

  سلام.من دانشجوی خاکشناسی در مقطع کارشناسی هستم و میخوام برای مهاجرت تحصیلی در مقطع فوق لیسانثس اقدام کنم من مدارک فنی هم دارم و معدلم تقریباد16 هست ایا امکان تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس رو دارم ؟؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل رایگان در آلمان مدرک زبان، شرایط سنی و دانشگاه تحصیلی شما حائز اهمیت است.

 41. با سلام
  ببخشید من‌۲۰ سالمه و دانشجوی رشته حقوق هستم ترم۲
  میخواستم ببینم امکان ادامه تحصیل برای رشته حقوق در المان برای ما ایرانیا وجود داره؟یا کلا حقوق مبنی بر اسلام‌مارو قبول ندارن؟؟
  من دوست دارم مهاجرت کنم اما میخوام بدونم اگه رشتم مناسب نیست برای مهاجرت از دانشگاه دولتی انصراف بدم برم ازاد یه رشته ای که ایندش برای مهاجرت بهتره.ممنون میشم راهنمایی کنید
  و اینکه تازه میخوام اقدام کنم برای کلاس زبان المانی

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای انتخاب رشته کارشناسی خود از طریق رشته حقوق برای کشور های دیگر بهتر است برای گرایش های دیگر اقدام نمایید.

 42. Aylin گفت:

  سلام من 18سالمه. امسال كنكور ميدم و مدرك B2 زبان آلماني دارم. ميخوام رشته پرستاري يكي از دانشگاه هاي آلمان رو بخونم. آيا در چه شرايطي نياز به دوره كالج نيست؟ چون من خانوادم نمي تونن اون يك سال تأمينم كنن و من روي كار كردن توي اونجا حساب كردم و معدلم 18 به بالاست

  1. با سلام و احترام
   با شرکت در دوره های کالج پزشکی نیز اجازه کار به شما داده می شود و می توانید با کارکردن هزینه های خود را پوشش دهید.

 43. معصومه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من۲۶سالمه.مدرک کارشناسی ژئومورفولوژی (جغرافیا طبیعی)از دانشگاه دولتی گرگان با معدل ۱۵دارم.با یادگیری زبان آلمانی چگونه میتوانم بصورت رایگان در آلمان تحصیل کنم؟

  1. با سلام
   زمان مهاجرت بسته به شرایط شما مانند وضعیت اقتصادی، تسلط زبانی غیره شما دارد.

 44. با سلام من 17سالمه و رشته ی تجربی ..در حال اماده شدن برای کنکور هستم و انشاالله که قبول بشم چجوری باید همون سال اقدام کنم برای بورسیه به المان …حتی اگه قبول نشدم چجوری باید اینکارو بکنم …مثلا فرض کنین کنکور قبول شدم همون سال نمیتونم وارد دانشگاه بشم و به گفته خودتون 14 ماه طول میکشه یعنی باید الان اقدام کنم الان که یازدهمم باید وقت سفارت بگیرم..ممنون از پاسخگوییتون

  1. با سلام و احترام
   در صورتیکه رشته انتخابی خود را در دانشگاه های روزانه ایران قبول شویم، می توانید برای اخذ پذیرش مستقیم در دانشگاه های آلمان اقدام نمایید. وقت سفارت آلمان از ایران زمانبر است.

 45. سلام با تشکر زیاد از شما:
  اګر میشه راهنمایی کنید چطور میتوانم در کشور آلمان ادامه تحصیل بدهم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بسته به مقع تحصیلی انتخابی شرایط تحصیل نیز متفاوت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 46. Sh گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون.. ببخشید آزمون SAT برای رشته پرستاری در آلمان هم الزامیه؟البته برای کسی که میخواد ۲ سال بعد از اخذ دیپلم مهاجرت کنه!

  1. سلام وقتتون بخیر
   آزمون sat در کشور المان مورد تایید نمی باشد و آزمون مربوط به خود را برگزار می کند.

   1. Sh گفت:

    ممنونم میشه معرفی کنید چه آزمونی هست و شرایطش چیه؟!

    1. سلام روزتون بخیر
     شرایط و مفاد آزمون بسته به رشته انتحابی شما دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 47. شهرزاد گفت:

  سلام… ببخشید من یه سوال داشتم…من امسال دوازدهم تجربی هستم و کنکور دارم،ولی قصد دارم بعد از دیپلم برای تحصیل رایگان آلمان اقدام کنم بابت مدرک زبان هم مشکلی نیست و معدل دهم و یازدهم هم بالای ۱۸ هست..میخواستم بدونم شرایط پذیرش چجوری هست و من چجوری میتونم شانس پذیرش خودمو ببرم بالاتر؟ آیا رتبه کنکور تاثیری داره روی رزومه یا نه؟!

  1. با سلام و عرض ادب
   شرایط سنی و معدل شما برای اخذ پذیرش آلمان مناسب است. برای افزایش شانس خود بهتر است در کنکور شرکت نمایید و مدرک زبان آلمانی بالایی را ارائه دهید.

 48. رویا گفت:

  سلام رویا هستم 38 سالمه مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد از رودهن دارم می خواستم بدونم برای کارشناسی ارشد تحصیل رایگان به چه صورت هست

  1. با سلام و عرض ادب
   لطفا در نظر داشته باشید که تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان محدودیت سنی حداکثر 32 سال دارد. شما می توانید با توجه به شرایط سنی خود برای کشور های دیگری اقدام نمایید.

 49. سلام من دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه ازاد هستم.ترم ۳.به نظر شما میتونم برای ارشد وارد المان بشم؟میتونم معدلمو ببرم بالا ولی میگن المان مدارک دانشگاه ازاد ایران رو قبول نداره.امکان پذیرش در دانشگاه المان به صورت رایگان در رشته خودم رو دارم؟؟؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای کسب اطلاعات در رابطه با تاییدیه مدارک خود می توانید به سایت آموزش و پرورش آلمان مراجعه نمایید. در صورت تایید نبودن می توانید مدارک خود را برای سایت زاب در آلمان ارسال نمایید و تاییدیه را دریافت نمایید.

 50. با سلام بنده ترم اخر کارشناسی رشته روان شناسی هستم با معدل کل حدود ۱۶ میخواستم بدونم اگر که میتونم برا ارشد تو دانشگاه المان رایگان تحصیل کنم و شرطش چی هست ؟ اینک مدرک زبان المانی داشته باشم؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل رایگان در آلمان دانشگاه تحصیلی شما حائز اهمیت است. بسته به زبان تحصیل دانشگاه نیاز به ارائه مدرک زبان دارید. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 51. با سلام .من کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه آزاد با معدل 12.73 دارم و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد تهران شمال با معدل 15 را دارم.آیا برای پذیرش در دانشگاه های آلمان برای مستر مجدد شانسی وجود دارد؟با سن 27سال.مساله بورسیه و رایگان بودن هزینه دانشگاه هم اهمبتی ندارد.صرفا دانشگاه مورد تایید وزارت علوم باشد.آیا با این شرایط شانسی وجود دارد؟

  1. با سلام و احترام
   در ابتدا باید مدارک تحصیلی سابق شما مورد تایید وزارت آموزش و پرورش آلمان قرار بگیرد. در صورت تایید مدارک شما و ارائه مدرک زبان شانس اقدام برای شما وجود دارد.

 52. Samin گفت:

  سلام من كنكور تجربي دادم همين امسال ميخواستم ببينم كي بايد وقت براي سفارت گرفت و اين كه سفارت چند وقت ديگه نوبت ميده؟

  1. سلام روزتون بخیر
   وقت سفارت برای تحصیل پزشکی در آلمان حداقل 14 ماه طول می کشد.

 53. الی گفت:

  سلام
  من دانشجوی تربیت بدنی مقطع کارشناسی از دانشگاه دولتی تبریزم،معدلم۱۶ه
  میخوام کارشناسی ارشد رو تو آلمان بخونم و بعد تحصیل اونجا بمونم.میشه منو راهنمایی کنین؟
  برا قبول شدن باید مقاله بنویسم یا بعد کارشناسی اقدام کنم قبول میشه؟
  معدلم چقدر باید باشه؟کارشناسی ارشد روهم باید از دانشگاه دولتی قبول شم؟
  و اینکه با کارکردن حین تحصیل امکان تآمین مخارج هست(مخارج خیلی زیاده)؟یا باید ساپورت بشیم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد شرایط سنی و دانشگاه تحصیلی شما حائز اهمیت است. متاسفانه اطلاعات شما کافی نمی باشد.

 54. منا گفت:

  سلام شرمنده من الان کلاس دهمم و دارم زبان المانی هم‌میخونم‌خواستم‌بدونم میشه ۱۷ سالگی برم المان و دیپلمم رو ایران بگیرم. بعد برای پزشکی آلمان باید حتما کنکور ایران بدی اگه کنکور ندی و معدلت ۱۹ به بالا باشه و المانیم‌بلد باشی شرایط چجوری میشه؟؟

  1. سلام روزتون بخیر
   در صورت عدم قبولی در کنکور سراسری، می بایست در ابتدا در کالج های آمادگی شرکت نمایید.

 55. Mohsen گفت:

  سلام
  من دانشجوی حقوق نرم 6در دانشگاه غیرانتفاعی هستم معدل دیپلمم17.5شده و نهایی16 رتبه کنکور هم 6100.
  میخاستم بدون شانسی برای گرفتن فوق لیسانس رو در آلمان دارم یا خیر
  ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا باید مدارک خود را برای تاییدیه به موسسه zab فرستاده و تاییدیه را دریافت نمایید. سپس با داشتن مدرک زبان می توانید برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.

 56. سلام من ٣٣ سال سن دارم، مدرك معماري از دانشگاه آزاد با معدل كل ١٧/٨٥ هستم
  در پي گرفتن مدرك آيلتس هستم، مي خواستم بدونم واجد شرايط تحصيل رايگان در آلمان هستم؟
  ويا اگر در آلمان نمي توانم با شرايط بالا تحصيل كنم شما كدام كشور را پيشنهاد ميكنيد؟

  1. با سلام و عرض ادب
   با توجه به زمان بر بودن وقت سفارت آلمان و شرایط سنی شما بهتر است برای کشور دیگری مانند فرانسه اقدام نمایید.

 57. زهرا گفت:

  سلام
  من درحال حاضر ترم چهار مهندسی مکانیک هستم در دانشگاه روزانه و میخواستم بپرسم بغیر از مدارک مورد نیاز ایا شرط معدل هم وجود داره؟
  و همچنین واسه ی رشته ی من کدوم کشور پذیرش بهتر و اسونتری داره؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   رقابت در آلمان بسیار زیاد است؛ بابت این رقابت بهتر است رزومه علمی قوی تری را ارائه دهید.

 58. سارا گفت:

  با سلام و خسته نباشید.میخاستم بدونم متوسط هزینه سالانه برای تحصیل در رشته ی پزشکی و زندگی در المان چقدره؟راهنمایی گنید ممنون میشم.

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل در آلمان رایگان است و هزینه های زندگی در آلمان بسته به شهر انتخابی و سبک زندگی شما دارد. برای زندگی معمولی در آلمان هزینه ای حدود 500-800 یورو در نظر داشته باشید.

 59. shiva گفت:

  سلام خسته نباشيد ببخشيد ميخواستم بپرسم من سال دوازدهم هستم معدل سال دهمم١٨.٦٨و سال يازدهم ١٨.٩٠هست رشته تجربي هستم ميخواستم براي ليسانس واسه ي رشته ي معمارى اقدام كنم اگر سعى كنم معدل سال دوازدهمم بالاي ١٩بشه ومدرك زبان b٢هم بگيرم ميتونم از دانشگاه معمارى پذيرش بگيرم؟ممنون.

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، با داشتن رزومه علمی قوی و مدرک زبان آلمانی، شرایط تحصیل در آلمان را دارید.

 60. سلام من ۲۵ ساله هستم کارشناسی دانشگاه ازاد رشته مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی خوندم و کارشناسی ارشد دانشگاه ازاد رشته فناوری مواد غذایی خوندم و در حال حاضر پایان نامه مونده ک ایشالا ثبت اختراع میشه در زمینه بسته بندی مواد غذایی امکان ادامه تحصیل رایگان در المان هست یا خیر ؟ ممنون

  1. با سلام و عرض ادب
   دانشگاه های آلمان اکثر رشته های تحصیلی شما را ارائه می دهند. در صورت داشتن مدرک زبان شانس اقدام برای تحصیل در آلمان را دارید.

 61. Ali shabani گفت:

  سلام

  من ليسانس و ارشد زبان انگليسي هستم. و ٣١ سالمه.
  ميخوام دوباره ارشد بخونم براي رشته جامعه شناسي. آلمان رو انتخاب كردم.
  مشكلي براي آيلتس و تافل و مدرك آلماني ندارم.
  ١٢ سال سابقه كار دولتي دارم(دبير دبيرستان هستم)
  ميخواستم بدونم آيا دانشگاههاي المان به كسي كه زبان خونده اجازه ميدن ارشد يه رشته ديگه(مثلا جامعه شناسي) بخونه.

  سپاس از توجه تون

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان باید رشته های تحصیلی مرتبط با مدرک کارشناسی و دیپلم خود انتخاب نمایید.

 62. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم مهاجرت برای پرستاران به کانادا از طریق express entry بهتره یا اینکه در المان ویزای تحصیلی بگیرن با مدرک کارشناسی ارشد فارغ التحصیل بشن بعد تو المان درخواست اقامت دائم بدن؟ بعدم اینکه شرایط پرستاران از لحاظ کار و زندگی و درامد در کدوم کشور بهتره.

  1. سلام روزتون بخیر
   دریافت ویزای express entry مقداری زمانبر است که به شما توصیه می کنیم از لحاظ زمان چروسه انجام کار، برای آلمان اقدام نمایید. بازار کار در هر دو کشور مناسب می باشد.

 63. سلام من دانشجوی رشته میکروبیولوژی دانشگاه ازاد هستم ترم پنجم ایا میتونه برای ادامه تحصیل ب صورت رایگان در المان اقدام کنم و اگه رشته پزشکی میتونم ک چ بهتر

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در آلمان باید از طریق کالج ها اقدام نمایید.تحصیل پزشکی و یا رشته های دیگر بسته به معدل و ریز نمرات شما دارد.

 64. باسلام
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  عرض کنم که من 32 سال دارم. متاهل هستم. کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران-مرکز دارم با معدل 16.80. 8 سال سابقه کار مرتبط با بازرگانی خارجی هم دارم.
  همسرم هم 33 سالشونه و این ترم دفاع می کنند. رشته شون مدیریت بازرگانی ست. ایشون هم 8 سال سابقه کاری در یک اداره دولتی دارند و کارمند رسمی هستند.
  لطفا بفرمایید آیا بنده می تونم برای رشته ای رایگان در یکی از دانشگاه های آلمان اقدام کنم و همسرم هم همراهم باشن؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، شرایط تحصیل در آلمان را دارید و کشور المان به همسر و فرزندان زیر 18 سال ویزای همراه می دهد.

 65. سلام من دیپلم تجربی با معدل 19/50
  دارم و مدرک پیش دانشگاهیم رو تو مدرسه تیزهوشان(استعداد های درخشان) گرفتم برای تحصیل در آلمان به صورت رایگان چیکار میتونم بکنم حتی اگه لازم باشه با پناهندگی هم مشکلی ندارم راه حلی برای من هست ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در ابتدا برای تحصیل در آلمان می توانید برای کالج ها اقدام نمایید و سپس وارد کورس اصلی شوید.

 66. somaye گفت:

  با سلام
  لیسانس حسابداری با معدل ۱۴ دارم ، ۲۴ ساله هستم و میخواهم بورسیه در دانشگاه آلمان در رشته طراحی مد و لباس مجددا کارشناسی بخونم ، سوالم اینه من اجازه دارم مجددا کارشناسی بخونم با در نظر نگرفتن مدرک قبلی، و اینکه دانشگاه طراحی مدولباس به طور رایگان (بورسیه) در کدام دانشگاه آلمان وجود دارد؟ و اینکه جریان کالج چی هست که در مطلبتون گفتید؟یعنی باید کالج گذرونده بشه و این کالج بورسیه نیست و هزینه دارد؟ و سوال اخر تا چه سنی اجازه بورسیه برای کارشناسی وجود دارد، لطفا جواب بدید?ممممنون?❤

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل کارشناسی در آلمان باید در کالج ها شرکت نمایید و سپس برای کورس اصلی دانشگاهی اقدام نمایید.

 67. سلام
  من18سالمه و سال اخر دبیرستانمو میگذرونم…در واقع کنکوری هستم و رشته تجربی. قصد تحصیل رایگان در دانشگاه های المان رو دارم و نزدیک هست مدرک ایلتسم رو بگیرم…فقط نمیدونم دقیقا چه رشته هایی در اونجا به زبان المانی تدریس میشه تا انتخاب بکنم! میشه در این مورد راهنماییم کنید و بگید برای این سالی که در پیش دارم چه برنامه ای رو در این مورد باید دنبال کنم؟
  ممنون

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی است.

 68. mahsa_eam گفت:

  با سلام .
  من الان دارم پیش دانشگاهی رشته انسانی میخونم دوره جدید هستم .، یعنی پیش دانشگاهیه ما میشه سال چهارم دوره جدید. میخواستم بدونم من میتونم بعد از قبول سراسری در تهران در المان رشته حقوق را بخونم .؟!
  و ایا معدل سال اخر مهم است ؟! و اگر معدل متوسط داشته باشیم ولی در دانشگاه سراسری قبول شده باشیم . امکان تحصیل در المان وحود دارد؟!
  و اینکه مدرک زبان المانی b2 هم دارم‌

  1. با سلام و عرض ادب
   در صورت قبولی در کنکور سراسری می توانید در همان رشته تحصیلی در آلمان تحصیل کنید.

 69. سلام من دانشجوی ترم 4 برق هستم دانشگاه ازاد تهران جنوب میخواستم ببینم با توجه ب این ک من دارم دانشگاه ازاد درس میخونم میتونم برای مدرک ارشد به المان برم من مدرک زبانش رو هم دارم بعد دانشگاه های المان هیچ هزینه ای ندارن؟یعنی اگ مثلا من بتونم برم المان برای ادامه تحصیل فقط باید هزینه مثلا خوراکو پوشاکو مسکنو بدم دیگه؟یا نه دانشگاه هم هزینه هایی داره؟؟بعد یه سوال دیگه این بورس دولتی ک میگن هیچ هزینه ای رو دانشجو نمیده؟؟؟؟حتی هزینه مسکن رو؟؟و این ک از دانشگاه ازاد نمیشه بورس دولتی شد؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای ادامه تحصیل در آلمان باید تاییدیه دانشگاه آزاد خود را دریافت نمایید. تحصیل در آلمان رایگان است و هزینه های زندگی به عهده دانشجو است که می تواند کار پاره وقت در آلمان انجام دهد.

 70. فاطمه گفت:

  سلام من با معدل هیجده و خورده ای سوم و معدل هفده و خورده ای پیش در رشته تجربی هستم و نوزده سالمه ایا میتونم تحصیل رایگان در رشته هایه پزشکی یا دندون یا دارو در المان داشته باشم ؟؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل رشته های پزشکی در آلمان باید رزومه علمی قوی تری ارائه دهید.

 71. باسلام
  بنده کلاس نهم هستم و میخواهم رشته تجربی را انتخاب کنم .
  و میخواهم در اینده در یکی از دانشگاه های المان تحصیل کنم.شرایطش را اگر به من بگویید ممنون میشوم و بگویی باید چه کار کنم؟ ممنون

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان بسته به رشته انتخابی شما دارد. به طور کلی بابت رقابت بسیار که برای تحصیل در آلمان وجود دارد، بهتر است رزومه علمی قوی ارائه دهید و آشنایی با زبان آلمانی داشته باشید.

 72. نیلوفر گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و دانشجوی دکتری عمومی رشته داروسازی دانشگاه ازاد تهران هستم و معدلم ۱۶ . میخاستم بدونم برای تحصیل رایگان در تخصص های داروسازی چه شرایطی لازمه ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تخصص در آلمان باید در آزمون شرکت کرده و با موفقیت به اتمام برسانید.

 73. حسین گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم شما کارای اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد رو برای المان انجام میدید؟
  هزینش چقدر میشه و شما چقدر از ما میگیرید تا تمام کار هارو انجام بدید و ما به المان برای تحصیل بریم
  ممنون

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، کارشناسان ما می توانند در تمامی مسیر کنار شما باشند. در نظر داشته باشید که تحصیل در آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه تحصیل ندارید.

 74. صیادی گفت:

  سلام خسته نباشید، من لیسانس جغرافیا و برنامه ریزی شهری از دانشگاه آزاد با معدل 12:50دارم و 30 سالمه ، درحد ایلتس 4 زبان انگلیسی بلدم. شما چه پیشنهادی دارید برا ادامه تحصیل در اروپا. فوق لیسانس میتونم ادامه بدم یا باید دوباره کارشناسی مجدد بخونم؟؟؟؟؟ ممنون میشم رانماییم کنید؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در آلمان باید مدرک زبان بالاتری ارائه دهید.

 75. سلام و ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیار ما قرار دادید. من مدرک کارشناسی تربیت بدنی دارم معدلم متوسطه ۱۵ یا ۱۶ .میخواستم بدونم برای مقطع ارشد درهمین رشته میتونم بطور رایگان در آلمان تحصیل کنم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل در تمامی رشته های تحصیلی در آلمان رایگان است.

 76. با عرض سلام وخسته نباشید…من امسال در مقطع یازدهم ریاضی و فیزیک در حال تحصیل هستم و میخواستم بدونم که با معدل 19/20 در سال دهم و امسال هم انشاالله بالای 19 میشه از بعد از کنکور بدون ورود به دانشگاه های دولتی(قبول شدن در آن) و برای مدرک فوق دیپلم و بالا تر وارد کشور آلمان شوم و در یک دانشگاه دولتی به صورت رایگان(همون600 الی 700 یورو در ماه) ادامه تحصیل بدم…بدون کارت پایان خدمت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای خروج از کشور می بایست کارت پایان خدمت و یا نامه معافیت تحصیلی ارائه دهید.

 77. Ngr adi گفت:

  سلام من دانشجوی رشته مکانیک دانشگاه تهران ترم 2 کارشناسی هستم معدل ترم اول دانشگاه19هست و معدل دیپلم18.90و معدل پیش دانشگاهی 15.83 مدرک b2 آلمانی هم اخذشده آیا شرایط تحصیل رایگان در آلمان رو دارم

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان اقدام نمایید.

 78. با سلام ايا با داشتن مدرك ديپلم تجربي ومعدل بالاي ١٩وقبولي در كنكور تجربي در دانشگاه سراسري در يك رشته كارشناسي مثل ميكروبيولوژي ميتوان براي ادامه تحصيل در دانشگاههاي دولتي المان براي رشته حقوق(علوم انساني)اقدام كرد ياقطعا بايد در كنكور علوم انساني در ايران قبول شد؟ممنون ميشم اگه پاسخ كامل بدهيد

  1. با سلام و عرض ادب
   برای پذیرش مستقیم باید رشته مورد نظر خود که حقوق است قبول شوید.

 79. سلام ببخشید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان،باید حتما پایان خدمت داشته باشم؟!
  یا مستقیم میشه رفت؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   شما برای خروج از کشور نیاز به نامه معافیت تحصیلی و یا کارت پایان خدمت دارید.

 80. mehran گفت:

  سلام من دیپلم تجربی دارم و الان دارم زبان المانی میخونم در زبانکده گوته اگر من مدرک B1بگیرم ایا میتونم برای تحصیل اقدام کنم یا حتما باید رتبه کنکور داشته باشم ؟؟؟؟چون شما نوشتید باید پذیرش دانشگاه سراسری داشته باشیم،امکانش هست با دیپلم اقدام کرد و داشتن مدرک b1

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در آلمان در صورت قبول نشدن در کنکور سراسری،می توانید از طریق کالج ها اقدام نمایید.

 81. شیرازی گفت:

  سلام وقتتون بخیر . مطالبتون خوب و عالی بود . یه راهنمایی می خواستم . من ۳۲ ساله هستم و مدرک کارشناسی معماری از دانشگاه ازاد تهران جنوب با معدل ۱۶ دارم و الان در حال گذراندن کلاس زبان المانی هستم و سه بار هم دانشگاه غیرانتفاعی در کنکور قبول شدم .برای رفتن از لحاظ کار بهتر میتونم اقدام کنم یا بصورت درسی . امکانش هست راهنماییم کنید .

  1. با سلام و عرض ادب
   شرایط شما برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان مناسب است.

 82. سلام..فارغ التحصیل رشته مامایی برای مهاجرت ب المان چ شرایطی باید داشته باشه؟..برای اشتغال و یا ادامه تحصیل..و اینکه هزینه ی لازم برای این کار حدودا چقدر هستی؟

  1. با سلام
   برای ادامه تحصیل و یا کار در آلمان می بایست تاییدیه مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایید. همچنین نیاز به ارائه مدرک زبان نیز دارید.

 83. پگاه گفت:

  سلام
  من مدرک کارشناسی خودم رو توی رشته مهندسی پزشکی با معدل 16/70 از دانشگاه آزاد گرفتم و سابقه پنج سال کار مرتبط مدیریتی دارم
  الان قصد مهاجرت برای کارشناسی ارشد به آلمان رو دارم به همراه همسرم
  آیا امکان کار تمام وقت یا پاره وقت برای همسرم وجود داره ؟
  و اقامت بعد از تمام شدن درس خودم صد در صدیه برامون؟

  1. با سلام
   تحت عنوان ویزای همراه اجازه کار را ندارند؛ اما امکان تغییر ویزا برای ایشان وجود دارد. بعد از فارغ التحصیلی به شما فرصتی داده می شود تا کار پیدا کرده و در این کشور بمانید.

 84. سلام باید حتما باید زبان آلمانی یا انگلیسی بلد باشیم اگر بلد نباشیم برای دانشجویی اخذ نمیشویم؟
  سوال دوم این است آنجا کلاس آلمانی و انگلیسی برای ما نمی گذارند تا همان جا یاد بگیریم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   زبان تحصیل بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما دارد. برای افزایش شانس ویزای خود بهتر است مدرک زبان ارائه دهید.

 85. Eli گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من دیپلم علوم انسانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد اقتصاد دارم. علاقه دارم که در رشته فلسفه در آلمان تحصیل کنم، می خواستم بدونم که شرایط این کار به چه صورت هست.

  سپاس

  1. با سلام و عرض ادب
   شرایط تحصیل بسته به سن، رزومه علمی، مدرک زبان و سایر شرایط شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 86. نکیسا گفت:

  با سلام من ۲۹ ساله هستم و مدرک لیسانسم رو از دانشگاه پیام نور و مدرک ارشدم رو در همون رشته فیزیک از دانشگاه روزانه اراک گرفتم یه مقاله isi هم دارم و در حال حاضر در حال خوندن زبان المانی هستم ، ممنون میشم راهنماییم کنید من شرایط تحصیل در المان رو دارم؟ میتونم واسه دکتری تو همون رشته اقدام کنم ؟ یا اینکه برای ارشد اقدام کنم بهتر هستش؟ و اینکه حتما نیاز هست ک ایلتس هم داشته باشم ؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان بسته به رزومه علمی شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 87. سلام
  فاطمه احمدی هستم ۲۰ سالمه میخواهم درالمان زبان المانی بخوانم تا بتونم دردانشگاه المان رایگان تحصیل کنم لطفا راهنمای کنید

  1. با سلام و عرض ادب
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 88. مسعود گفت:

  با سلام
  من دانشجوی ارشد مهندسی مواد ترم اخر دانشگاه صنعتی اصفهان هستم
  معدل لیسانس 14 و ارشد 15
  متولد 70
  دارای کارت معافیت دایم
  ایا امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد دوباره در رشته مهندسی مواد در المان برای من وجود داره؟
  با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان و تاییدیه دانشگاه تحصیلی شما، امکان اقدام وجود دارد.

 89. سلام
  من دانشجوی ترم 6 داروسازی هستم و همسرم کارشناسی رشته شیمی
  چجور میشه اقدام کنیم برای ادامه به تحصیل؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورت اتمام دوره داروسازی خود می توانید برای ویزای کاری این کشور اقدام نمایید.

 90. سلام من نوزده سالمه با معدل ديپلم تجربي بالاي نوزده ولي معدل پيش كمتر از هفده…كنكور دادم و دانشگاه دولتي بهداشت حرفه اي قبول شدم…الان ميخواستم ببينم اين رشته مرتبط با دندون ميتونه باشه كه من ديگه كالجو نگذرونم؟الان آلماني هم دارم ياد ميگيرم تا سطحB2
  شرايط من چجوريه برا رشته ي دندون و ترجيحا پذيرش مستقيم از دانشگاه هاي آلمان؟

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، برای تحصیل رشته های پزشکی باید همان رشته را در کنکور سراسری قبول شده باشید.

 91. هادی گفت:

  وثیقه خروج از کشور چقدر باید باشه ؟
  شنیدم دانشگاه هم یک پولی حدود 10000 یورو بعنوان وثیقه میگیره تا پایان دوره تحصیل… درسته ؟

  1. با سلام و عرض ادب
   حدود 10000 یور باید به عنوان تمکن مالی در کشور آلمان بلوکه نمایید. مقدار وثیقه ای که برای خروج از کشور می گذارید بابت نداشتن کارت پایان خدمت شما است.

 92. babak گفت:

  سلام . من ،دیپلم انسانی دارم . فوق دیپلم معماری . لیسانس عمران واز دانشگاه ازاد بدون کنکور . میخام ارشد عمران رو تو المان ب صورت رایگان ادامه بدم ایا مشکلی پیش میاد یا ن؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در آلمان باید رشته های تحصیلی شما با یکدیگر مرتبط باشد.

 93. عباس گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی هستم و الان ۲۳.۵ سالمه و تا ۴ماه دیگه کارشناسیم تموم میشه، میخواستم بدونم برای پذیرش پزشکی درآلمان حتمن باید خدمت برم؟ ایا اگه نیازه خدمت برن میتونم همزمان با سربازی برای پذیرش اقدام کنم؟چون اگه بخوام ۱۵ماه بعد اتمام سربازی اقدام کنم از ۲۶ سال ستم رد میشه
  خیلی برام حیاتیه خواهش میکنم جواب بدین

  1. با سلام و عرض ادب
   برای خروج از کشور می بایست نامه معافیت تحصیلی و یا کارت پایان خدمت ارائه دهید. نوبت سفارت شما مقداری طولانی است که در این فاصله زمانی می توانیم برای شما پذیرش را دریافت نماییم.

 94. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم اخر کاردانی رشته مکانیک خودرو هستم معدلم بالای ۱۴ هست می خاستم بدونم با هزینه خودم چطوری میتونم تو دانشگاه المان کارشناسی بگیرم و پناهندگی این کشورو و هزینه های تحصیل و زندگی ماهیانه متوسط چقدر میشه با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   موسسه ما در رابطه با پناهندگی اطلاعاتی ندارد.

 95. سلام من فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه تهران گرایش علوم خاک هستم و در حال حاظر در همین دانشگاه مشغول به تحصیل در مقطع ارشد هستم. متاسفانه معدل کارشناسی من پایین و 13.3 است و سن من 35 سال است( متولد سال 63) مدرک زبان آلمانی و انگلیسی دارم آیا میتوانم از تحصیل رایگان آلمان استفاده کنم؟ قصد من اخذ پذیرش دوره ارشد در آلمان است، شانس من برای گرفتن پذیرش چقدر است؟؟ در حال حاظر شروع به یادگیری زبان فرانسه کرده ام، آیا از فرانسه بهتر میتوانم پذیرش بگیرم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل در آلمان و فرانسه محدودیت سنی دارد. در صورتیکه بتوانید سابقه کار با بیمه ارائه دهید، امکان اقدام برای فرانسه برای شما وجود دارد.

 96. سلام من مهندسی برق دارم و 32 سالمه و 5 سال سابقه کار مرتبط دارم و برا ادامه میخوام به یکی از دانشگاههای المان برم ایا شانس قبولی رو دارم و به چه صورت هست

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان محدودیت سنی 32 سال دارد. همچنین برای تحصیل در آلمان دانشگاه تحصیلی و رزومه علمی شما حائز اهمیت است.

 97. ن اژدری گفت:

  سلام من 18سالمه و ترم سوم حسابداری گرایش حسابرسی در دانشگاه جهاد دانشگاهی هستم و تا یک سال دیگر فوق دپلم می گیرم
  دیپلم فنی حسابداری دارم و در حال یادگیری زبان آلمانی ابتدایی همان A1 هستم
  لطفا برای تحصیل در آلمان راهنمایی بفرمایید با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای ادامه تحصیل در آلمان باید با مدرک دیپلم و یا کارشناسی اقدام نمایید. متاسفانه در آلمان مدرک تحصیلی فوق دیپلم به رسمیت شناخته نشده است.

 98. محسن ع گفت:

  سلام
  من دانشجوی ارشد رشته برق آنالوگ از پردیس شهید بهشتی هستم 27 سال دارم و خدمتم رو گذروندم
  مدرک لیسانس رو با معدل 16.68 دانشگاه آزاد گرفتم
  آمادگی آزمون زبان آیلتس یا تافل هم دارم، میخواستم ببینم برای دانشگاه های آلمان مقطع دکترا رایگان میتونم پذیرش بگیرم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل دکترا در آلمان باید رزومه علمی و پژوهشی قوی ارائه دهید.

 99. شعله گفت:

  سلام
  من٢٤ساله،ليسانس اتاق عمل از دانشگاه دولتى،درحال گذراندن طرح كه يك سال ازش گذشته،ميخاستم بدونم اگه مدوك ب٢ آلمان رو تا قبل از٢٦سالگى بگيرم ميتونم در رشته دندان پزشكى يا پزشكى تحصيل رايگان داشته باشم؟
  در ضمن معدل كتبي سوم و پيش دانشگاهيم بالاى١٨ هستن و معدل دانشگاهم ١٧
  لطفا راهنماييم كنين

  1. با سلام
   تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان محدودیت سنی 23 سال دارد.

 100. خاکشور گفت:

  سلام
  من دانشجوی ترم پنج علوم آزمایشگاهی ام ۲۱سال هم سن دارم ،سراسری هم درس میخونم مدرک زبانم ندارم معدل دیپلمم ۱۹/۶۰ اگه بخوام برم آلمان ودندانپزشکی بخونم شرایطم باید چه جوری باشه؟هزینه هاچه جوری لحاظ میشه؟

  1. سلام روزتون بخیر
   در ابتدا در کالج ها شرکت کرده و سپس بعد از قبولی در آزمون وارد کورس اصلی می شوید.

 101. با سلام من دانشجو رشته جغرافيا برنامه ريزي شهري هستم از دانشگاه باهنر كرمان و مدرك تافل دارم سوالم اينكه كه امكان ادامه تحصيلم در ارشد رشته شهرسازي در كشور المان هشت

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان بسته به سن، رزومه علمی و سایر شرایط شرایط شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 102. با سلام من دانشجوی مهندسی تکنولوژی خودرو دانشگاه شهید بهشتی کرج هستم مقطع کارشناسی میخواستم ببینم میتونم تو یه دانشگاه معتبر تو آلمان پذیرش بشم برا ادامه تحصیل وهزینه هاش چطوره؟

  1. سلام روزتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 103. الهه گفت:

  سلام ايا براي تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد در دانشگاه هاي دولتي المان نياز به باز كردن حساب ٨٠٠٠يورو در المان است؟

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، با توجه به تغییرات هزینه های زندگی حدود 10000 یورو باید به عنوان تمکن مالی ارائه دهید.

 104. M.h گفت:

  باسلام من رتبه کنکور ومعدل دیپلم ضعیفی دارم ولی معدل کارشناسی عمران دانشگاه یاسوج ۱۹ و در حال اتمام یک مقاله و نمره آیلتس ۶.۵ دارم
  آیا شانسی برای بورسیه در دانشگاه های مطرح جهان برای من وجود داره؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بسته به شرایط سنی شما دارد.

 105. سلام من دانشجوی ترم یک مهندسی مکانیک دانشگاه اصفهانم ودر حال خوندن المانی هم هستم میخوام واسه کارشناسی المان اقدام کنم ولی نمیخوام کالج برم میخواستم بدونم شرایط چجوریه و اینکه با داشتن معدل بالا در دبیرستان میشه از دانشگاه های سطح بالا برای کارشناسی پذیرش گرفت یا نه؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل مستقیم باید در کنکور سراسری قبول شوید.

 106. حسین گفت:

  سلام خسته نباشین میخواستم ببینم حتما باید ابتدا در دانشگاه های دولتی در ایران قبول بشیم تا بتونیم بورسیه بشیم یا فقط نمرات اصلی دیپلم و میخواد

  1. سلام وقتتون بخیر
   از هر دو طریق می توانید اقدام نمایید.

 107. سلام وقت بخیر من ۳۲ سالمه و تازه میخوام دیپلم بگیرم میشه بگید من میتونم برای ادامه تحصیل اقدام کنم یا ن ممنون میشم جواب بدید

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد. به شما توصیه میکنیم روش دیگر و یا کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 108. نگار گفت:

  سلام من 25سالمه مدرک کارشناسی هوشبري از دانشگاه دولتی دارم معدل ديپلمم 19.بوده اما پیش دانشگاهی 15امیخواستم ببینم اگه مدرک آلمانی بگیرم میتونم برای رشته پزشکی در آلمان اقدام کنم?

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی 18-23 سال دارد.

 109. با سلام دانش اموزی هستم در مقطع دوازدهم رشته ی تجربی و معدل سال قبلم حدود ۱۹ و تجربه ی قبولی در المپیاد زیست رو هم دارم به اضافه ی مدرک زبان انگلیسی.به دلیل اینکه دیگه انگیزه ای برای ادامه تحصیل ایران ندارم خواستم بدونم که من توانایی اخذ قبولی در دانشگاهای دولتی المان رو دارم ؟و اینکه بدون کنکور هم میشه قبولی در دانشگاه های دولتی الکان رو اخذ کرد؟

  1. با سلام و عرض ادب
   معدل و شرایط سنی شما برای تحصیل در دانشگاه های آلمان مناسب است.

 110. MS گفت:

  با سلام
  من دانش آموز سال دوازدهم هستم، 18 سالمه و امسال قراره کنکور بدم
  معدل دهم 19، یازدهم 17، دوازدهم17 (معدل دیپلم) – با این معدل می تونم ادامه تحصیل در دانشگاه آلمان بدم؟
  زبان آلمانی هم دارم یاد میگیرم تا B2…
  میخواستم ببینم برای گرفتن ویزا چه کارهایی باید انجام بدم؟ چه مدارکی باید ترجمه کنم؟ برای مسئله سربازی که دارم چیکار باید بکنم؟
  در ضمن دانشگاهی که میخوام برم در شهر دوسلدرف است

  1. سلام روزتون بخیر
   شرایط تحصیل بسته به رشته انتخابی شما دارد. در صورت داشتن معافیت تحصیلی می توانید با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شوید.

 111. باسلام و عرض ادب
  بندە چهل سال دارم و ارشد حقوق بین الملل هستم و حال تمایل دارم در دانشگاههای آلمان برای تحصیل اقدام کنم چە برای ادامە تحصیل و حتی کارشناسی در رشتە فلسفە. آیا امکانپذیر است؟ باسپاس

  1. با سلام
   تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد.

 112. مهتاب** گفت:

  سلام من کاردانی زیست شناسی از دانشگاه دولتی دارم و الان هم دارم در مقطع کارشناسی میخونم. 22 سالمه و توانایی مالی هم دارم. میخواستم بدونم میشه از رشته ی الانم صرف نظر کنم و کارشناسی در رشته مدیریت بازرگانی رو از اول در آلمان شروع کنم؟ منظورم اینه محدودیت سنی نداره؟ البته دارای مدرک زبان انگلیسی و آلمانی هم هستم

  1. سلام وقتتون بخیر
   بلهف با توجه به شرایط سنی شما امکان تحصیل مدیریت بازرگانی در آلمان وجود دارد.

 113. باسلام بنده 27سال سن دارم مدرک حقوق بامعدل14 ودرحال گذراندن زبان آلمانی هستم آیا باگرفتن مدرک ب1من شانس ادامه تحصیل در المان دارم یاخیر؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان بهتر است حداقل b2 داشته باشید.

 114. Sara گفت:

  سلام
  من ١٨ سالمه و قصد دارم در يكي از دانشگاه هاي المان در رشته هاي پزشكي تحصيل كنم معدل ديپلمم ١٨ به بالا اما پيش دانشگاهي ١٤ به بالا ميباشد و نمره ٦/٥ ايلس را هم دارم اما كنكور ندادم ميخواستم بدونم شانسي دارم يا نه؟

  1. با سلام و احترام
   برای تحصیل پزشکی در آلمان باید رزومه علمی بسیار قوی تری ارائه دهید. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 115. مینا گفت:

  با سلام. من ۳۵ ساله هستم و کارشناسی شیمی محض خوانده ام. در کشور آلمان با توجه به محدودیت سنی در چه رشته ای می توانم تحصیل کنم ؟ البته همسر و فرزندانم پاسپورت آلمانی دارند و برای رفتن مشکلی ندارم.

  1. سلام روزتون بخیر
   دریافت ویزای تحصیلی محدودیت سنی دارد. به شما توصیه می کنیم از طریق همسر خود اقدام کرده و در آنجا برای ادامه تحصیل اقدام نمایید.

 116. کوروش گفت:

  با سلام
  بنده 22 سالمه مدرک دیپلم دارم و در حال حاضر دارای مدرک B1 میباشم و تا چند ماه دیگه مدرک B2 را اخذ میکنم و همچنین دارای مدرک IELTS نیز هستم.
  آیا شانس ادامه تحصیل در آلمان در رشته هتل داری را دارم؟؟؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، می توانید رشته هتل داری را انتخاب نمایید. لطفا در نظر داشته باشید که برای تحصیل کارشناسی در آلمان باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید و در کالج ها شرکت نمایید.

 117. سلام عرض ادب من امسال دیپلم رشته برق قدرت در مدرسه فنی حرفه ای میگیرم میخام جهت تحصیل در رشته برق ابزار دقیق در یکی از دانشگاه های المان درس. رو ادامه دهم شرایط برای ادامه تحصیل من چگونه است.
  با تشکر

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید رزومه علمی و شرایط سنی خوبی داشته باشید.

 118. سلام
  من فارغ التحصیل رشته علوم دامی(مهندسی کشاورزی) دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد با سن 27 سال هستم . دوره کارشناسی هم تو دانشگاه خوزستان بودم که دانشگاه معتبریه. مدرک زبان انگلیسی رو هم دارم به نظر شما شانسی برای ادامه تحصیل تو یکی از کشور های اروپایی یا استرالیا رو دارم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   در صورت داشتن رزومه علمی قوی، می توانید برای تحصیل در کشور های اروپایی و یا استرالیا اقدام نمایید.

 119. هانیه گفت:

  سلام من پشت کنکوری هستم ۱۸ سالمه با معدل ۱۹/۶۱رشته حسابداری.ایا میتونم بورسیه تحصیلی بگیرم شرایطش چجوریه؟

  1. سلام روزتون بخیر
   بسته به رشته تحصیلی شما دارد؛ اما در نظر داشته باشید که تحصیل در آلمان رایگان است.

 120. سعید گفت:

  درود..
  بنده آقا ۳۶ ساله هستم
  مدرس دانشگاه.. به صورت حق التدریس با ۵ سال سابقه
  ارشد رشته معماری..
  هدف اصلی من مهاجرت هست
  یک بار هم برای اتحادیه اروپا جهت ویزای توریستی و نهایتا پناهندگی اقدام کردم ، اما ۲ماه پیش رد شدم.
  دارم به موضوع ادامه تحصیل و یا کار و .. فکر میکنم.
  البته مدرک زبان ندارم.
  با توجه به گفته هام ، میخواستم ازتون بپرسم به چه صورت می تونم به هدفم برای اقامت برسم؟

  1. سلام روزتون بخیر
   در صورت تسلط به زبان آلمانی می توانید برای اخذ ویزای جست و جوی کاری این کشور اقدام نمایید.

 121. سلام
  من 32سالم هست مدرک کارشناسی معماری بامعدل 15/50 و مدرک ارشد معماری از دانشگاه علوم تحقیقات با معدل 18/75 را دارم. مدرک آیلتس من 6.5 میباشد. میخواستم بدانم امکان ادامه تحصیل بصورت “رایگان” در مقطع دکترا یا ارشد دوم را دارم؟ ضمنا من یکبار برای دانشگاه اشتوتگارت اقدام کردم که در مصاحبه بمن گفتن برای 2018 نمیتوانم شرکت کنم اما 2019 شرایط برایم مهیا است.اما آن دانشگاه شهریه داشت که برایم مقدور نبود.

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در مقطع دکترا آلمان بابت رقابت بسیاری که وجود دارد، باید رزومه پژوهشی بسیار قوی ارائه دهید. در صورت داشتن مدرک زبان می توانید برای کارشناسی ارشد مجدد اقدام نمایید.

 122. سلام من دانشجوی ترم ۲ دارو سازی روزانه هستم می توانم در المان در رشته داروسازی ادامه دهم واحد پاس شده قبول می کنند

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، همین رشته را در المان از ابتدا شروع می نمایید.

 123. سلام خسته نباشید من کلاس دهم هستم انسانی ومیخواستم بقیه تحصیل خود را در آلمان بگذرانم میتونید کمک کنید چطوری چقد هزینه دارد یا چی؟؟؟؟
  اقامت چگونه است؟¿

  1. سلام روزتو بخیر
   تحصیل در آلمان رایگان است. برای تحصیل و اقامت در آلمان باید رزومه علمی قوی داشته باشید. همچنین باید به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشید.

 124. ارمان
  سلام من دانش اموز سال سوم دبیرستان ترم اول قبول شدم با معدل16.83یامیتوانم بعد پایین سال تحصیلی برای بورسیه به المان یا کاندا برم

  1. سلام وقتتون بخیر
   شرایط تحصیل و بورسیه تحصیلی بسته به رشته تحصیلی شما دارد. به طور کلی برای تحصیل در المان بایدرزومه علمی قوی و مدرک زبان آلمانی برای کارشناسی ارائه دهید.

 125. امیر گفت:

  با سلام بنده مرداد امتحان تست داف دارم و بعد باید به خدمت سربازی برم مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک با معدل 16 دارم اگر در ایران فوق لیسانس بگیرم،آیا سفارت ویزای مستر مجدد خواهد داد؟
  زیر به گفته دوستانم سفارت جدیدا ویزای مستر مجدد نمی دهد.

  1. سلام روزتون بخیر
   بسته به شرایط سنی و مدرک زبان شما دارد.

 126. سلام و خسته نباشید من 23 سالمه و پشت کنکور موندم و معدل دیپلم 19.35 و معدل پیش دانشگاهی 17.25 من و سربازی هم نرفتم میتونم برا شرکت در رشته پزشکی در آلمان اقدام کنم

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل پزشکی در آلمان باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی شما بالای 19 باشد. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 127. نگار گفت:

  سلام من دانشجو ترم دو پزشکی هستم و میخواستم بدونم میشه بعد از یکسال تحصیل در دانشگاه شیراز اقدام برای مهاجرت تحصیلی کنم؟ در اون صورت باز هم باید کالج برم؟چه چیز هایی بسته به شرایط من برای بورسیه شدن مد نظر هست؟

  1. با سلام و عرض ادب
   نیازی به شرکت در کالج ها ندارید و می توانید برای کورس اصلی اقدام نمایید.

 128. فاطیما گفت:

  سلام.. وقت به خیر.. من فارغ التحصیل کارشناسی مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه تهران هستم… اگه بخام تغییر رشته بدم و روانشناسی بخونم.. میتونم مجددا در مقطع کارشناسی( تحصیلات رایگان) آلمان یا اتریش شرکت کنم؟ یا اینکه در صورت ادامه تحصیل در مقطع ارشد گردشگری شرایط پذیرشم راحتتره؟ معدل کارشناسی 18/83 لطف میکنید اگه راهنماییم کنیم… سپاس 

  1. با سلام و عرض ادب
   لطفا در نظر داشت هباشید که تحصیل در آلمان و اتریش محدودیت سنی دارد.

 129. سلام ببخشید در متن ذکر شده که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد،ریز نمرات مقطع کارشناسی و حتی معدل دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است.بنده معدل پیش دانشگاهی حدود ۱۶ و دیپلم حدود ۱۸ کسب کردم و ریز نمرات ترم اول مقطع کارشناسی هم بعضا چندان بالا نبوده.آیا در اینصورت امکان گرفتن پذیرش از دانشگاه های خوب آلمان رو از دست میدم؟ میشه ذکر کنید حدود نمرات و معدل قابل قبول مورد نظر دانشگاه های برتر آلمان چقدر است؟و یا اینکه راهی وجود داره تا این نقص به روشی جبران بشود؟ممنون از شما.

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان بابت رقابت بسیاری که وجود دارد، باید رزومه علمی قوی ارائه دهید.

 130. سیما گفت:

  سلام ، ببخشید با مدرک لیسانس معماری میشه در رشته ی طراحی لباس برای ارشد اقدام کرد ، در آلمان ؟ یا باید از کارشناسی شروع بشه؟ با مدرک ایلتس میشه اقدام کرد یا باید مدرک زبان آلمانی داشته باشم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید رشته های تحصیلی مرتبط را انتخاب نمایید.

 131. ariakab گفت:

  سلام
  من معدل دیپلمم ب خاطر کمی مشکلات پایین شد
  ایا میتوانم در زیر مجموعه های پزشکی در دانشگاه های المان درس بخونم یا خیر

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل رشته های پزشکی باید معدل بالای 19 ارائه دهید.

 132. عادل گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 27 سال سن دارم و در سال دوم دبیرستان ترک تحصیل کردم . علت : شاید در روند پرونده تاثیری داشته باشد .( فوت پدر و فشار آوردن بار روانی و مشکلات مالی)
  الان مدتیه که به فکر رفتن افتادم و دارم رو زبانم کار میکنم ( آلمانی ) با توجه به سنم و رشته ای که میخوام برم ( برنامه نویسی )
  سوال ??
  گپ تحصیلی که افتاده چه تاثیری در پرونده من داره ؟
  بازار کار در رشته من وجود داره ؟
  تمکن مالی باید چقدر باشه ؟
  آیا میتونم تحصیل رایگان در کشور آلمان بگیرم ؟
  آیا قبولی سراسری داشته باشم تاثیری داره برای ویزا و پذیرش ؟
  خواهشمندم اگر ممکنه به سوال های من جواب بدید ممنون میشم .

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد و همچنی گپ تحصیلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 133. فریدون گفت:

  سلام
  من ۲۶ سالمه.چند سال از تحصیل دور بودم .برای ادامه تحصیل در کشور المان یا اتریش میتونم بعد از قبولی در ازمون سراسری درخواست بدم . یا باید بعد از اخذ لیسانس در رشته مورد نظر درخواست بدم بهتر است .مدرک پیام نور مورد قبول هست یا سراسری باید باشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در کشوری مانند اتریش و آلمان محدودیت سنی دارد.

 134. سلام
  میخواستم بپرسم من با دیپلم تجربی و معدل ۱۸ ولی بدون مدرک زبان انگلیسی چجوری میتونم وارد دانشگاه های دندانپزشکی المان بشم؟
  اگه لازم باشه میتونم المانی رو تلاش کنم و یاد بگیرم و مدرکشو بگیرم
  امابه نظر شما کشور های دیگه هستن که با شرایطی ک من دارم بشه بهتر و راحت تر تحصیل کرد؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های آلمان ملزم به معدل بالای 19 است.

 135. Mary گفت:

  سلام
  من دیپلم تجربی نظام جدید دارم با معدل دیپلم ۱۹/۶۴ . پارسال کنکور دادم و چیزی که میخواستم نشد. یکسال موندم اما امسال هم کنکور استاندارد نبود و با اینکه نتایج نیومده بنظرم شانس قبولی زیادی برای پزشکی و دندانپزشکی ندارم.از طرفی پشتوانه مالی خوبی هم متاسفانه ندارم. میخواستم ببینم تقریبا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان هزینه ها توی چه حدیه و اینکه شاسم برای پذیرش توی آلمان چقدره؟ و اینکه اگر اینجا پیراپزشکی بخونم میتونم اونجا به پزشکی تغییرش بدم؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در آلمان باید رشته تحصیلی مرتبط را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید. تحصیل در آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

 136. سلام من 19سالمه معدل پیش دانشگاهی و دیپلمم در رشته ی تجربی بالای 17هستش امسال میخوام دانشجوی ازاد شیمی ازمایشگاه بشم ولی میخواستم بگم که میتونم تو رشته ی داروسازی از همین دانشگاه ازاد بورس المان شم و اینکه اگه میشه شرایطش چیه میشه سریعتر جواب بدین چطوری باید اقدام کنم خواهش میکنم میشه جواب بدین شرایطم طوریه که خیلی احتیاج دارم به این جواب اگه میشه سریعتر جواب بدین

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در کورس اصلی دانشگاهی باید در کنکور سراسری همان رشته تجصیلی قبول شوید.

 137. سلام من فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد حقوق جزا از دانشگاه فردوسی مشهد هستم. مجرد و ۲۴ ساله‌ام و سربازی هم رفته‌ام. در همایش‌های مختلف منطقه‌ای و کشوری، چند مقاله برگزیده دارم. مدرک زبان هم دارم‌. قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارم. به نظرتون خوبه؟ چه‌کار باید بکنم؟ سپاس.

  1. سلام روزتون بخیر
   دانشگاه های آلمان دارای رتبه و رنکینگ خوبی در سراسر جهان هستند که باید برای تحصیل در این دانشگاه ها الزامات آن ها را برآورده نمایید.

 138. سلام.
  من دانشجوی رشته ی هوشبری در دانشگاه سراسری بوعلی همدان مشغول به تحصیل هستم و مدرک آیلتس با نمره 6.5 دارم. می خواستم بدونم که میتونم در شته ی پزشکی در آلمان ادامه تحصیل بدم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل پزشکی در آلمان شرای سنی و رزومه علمی شما مورد بررسی قرار بگیرد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 139. مهردل گفت:

  سلام و خسته نباشيد
  ميخواست بدونم براي تحصيل حتما بايد مدرك زبان آلماني موجود باشه يا در حين تحصيل ميشه تكميلش كرد؟
  ممنونم

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید مدرک زبان ارائه دهید.

 140. سلام.
  من دانشجو رشته ژنتیک گیاهی ( دانشکده کشاورزی ) از دانشگاه تهران هستم . ۲۴ سالمه ، و مدرک زبان ندارم. میخواستم ببینم شانس پذیرش در دانشگاه های رایگان آلمان در مقطع کارشناسی ارشد را دارم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید مدرک زبان ارائه دهید.

 141. مهدی گفت:

  سلام در خصوص ادامه تحصیل در مقطع دکترای مکانیک در آلمان میخواستم بدونم
  من فوق لیسانس مکانیکم معدل 17 بدون مقاله بین المللی و کارمند رسمی نفت 12 ساله. مدرک زبان PTE
  با تشکر

  1. با سلام و عرض ادب
   بابت رقابت بسیاری که در آلمان وجود دارد برای اخذ پذیرش باید رزومه علمی و پژوهشی بسیار قوی ارائه دهید.

 142. احسان گفت:

  سلام من مدرک فوق دیپلم برق دارم دانشگاه ازاد برای اینکه کارشناسی بخونم باید سراسری قبول بشم؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، در صورتیکه شرایط مورد نیاز را داشته باشید می توانید از طریق کالج های دانشگاهی نیز اقدام نمایید.

 143. با عرض سلام بنده در حال یادگیری زبان آلمانی هستم تا مدرک B1 بگیرم.فوق دیپلم رشته عمران دارم اما از اونجایی که علاقه به هنر آرایشگری و گریم داشتم شغلم گریموری و آرایشگری هست میخوام در آلمان رشته چهره پردازی بخونم. با این که رشته ای که میخوام بخونم با رشته قبلیم فرق میکنه باید مدرک فوق دیپلمم ترجمه کنم؟بعد میخواستم بدونم آکادمی های هنری در آلمان تحصیل رایگان هستند؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان شرایط سنی شما مناسب باشد و همچنین رشته انتخابی شما باید با یکدیگر منظبق باشد.

 144. فرزاد گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه و مدرک کارشناسی عمران دارم و اینکه چطور میتونم برم آلمان یا یک کشوری که تحصیلش رایگان باشه و اینکه آیا اونجا میتونم تغییر رشته بدم؟ و زبان هم بلد نیستم و آیا اونجا میتونم یاد بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای افزایش شانس پذیرش و ویزای خود بهتر است مدرک زبان ارائه دهید.

 145. سلام.من دانش اموز دوازدهم تجربی هستم.درس هام خیلی قویه.برای تحصیل در المان حتما باید کنکور بدم یا خیر؟واینکه برای پزشکی ایا تو ایران هم باید پزشکی بیارم تا بتونم برم یا خیر؟تشکر

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در المان دو روش مستقیم و از طریق کالج ها وجود دارد که می توانید اقدام نمایید.

 146. شقایق گفت:

  من دانشجوی ترم4پرستاری با معدل فعلی 17 هستم و در حال شروع یادگیری زبان المانی هستم. معدل دیپلم 18.89 و معدل پیش دانشگاهی 15.44 است. آیا با توجه به معدل پیش دانشگاهی امکان تحصیل پزشکی یا دارو سازی را در آلمان دارم؟ مهاجرت با ویزای کار به المان امکان تحصیل را نیز میدهد یا حتما باید با ویزای تحصیلی مهاجرت کرد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل رشته های پزشکی در آلمان باید رزومه علمی قوی تری ارائه دهید.

 147. سحر گفت:

  سلام من دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی در دانشگاه اصفهان هستم لیسانسم رو پیام نور گرفتم میخواستم برای دکتری در المان ببینم بورس میشم و به مدرک زبان هم لازم است

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید مدرک بین المللی زبان مورد نیاز را ارائه دهید.

 148. سلام.
  من کارشناسی گیاهپزشکی از دانشگاه دولتی یاسوج دارم اما چون علاقه ای به این رشته نداشتم معدلم در حد ۱۵ ست ولی معدل دیپلم ۱۸ و خورده ایه.قصد مهاجرت دارم ولی پشتوانه ی مالی زیادی هم ندارم.بنظرتون میشه مهاجرت کنم و رشته دندانپزشکی رو طبق معدل دیپلمم بخونم؟؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه معدل شما برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان پایین است. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 149. سلام من 19 ساله هستم مدرک پیش دانشگاهی ریاضی رو دارم معدلم 16.5 هستش
  میخاستم تو رشته ی عمران تو دانشگاه آلمان بخونم
  لطفا کمکم کنید که چطوری میتونم به این هدفم برسم ؟

  خیلی جدی هستم و میخام برم خارج از کشور
  ممنون میشم که کمکم کنید .

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در آلمان باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. شما می توانید در ابتدا برای کالج های دانشگاهی اقدام نمایید.

 150. سلام و خسته نباشید
  آیا تفاوتی هست بین لیسانسه های دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری برای پذیرش گرفتن در دانشگاه های آلمان؟
  و اینکه بطور کلی بهتره مدرک b1 داشته باشیم یا تفاوتی بین مدرک آیلتز و b1 برای تحصیل وجود نداره ب طور کلی؟
  با تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   مدارک تحصیلی دانشگاه های دولتی از اعتبار بالاتری برخوردارند. مدرک زبانی که باید ارائه دهید بسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد.

 151. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر،خدمتتون عرض کنم من ترم آخر لیسانس روانشناسی از دانشگاه تهران هستم و قصد دارم که برای تحصیل در مقطع ارشد به آلمان برم همچنین آمادگی برای آیلتس رو هم دارم،سوالم هم در این باره بود که من اگر ارشد و دکتری روانشناسی رو اونجا بخونم آیا میتونم برای همیشه اقامت داشته باشم و شهروند اونجا محسوب بشم

  1. با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه کار پیدا کنید و بتوانید ویزای خود را تغییر دهید، می توانید به اقامت دائم و یا شهروندی دسترسی داشته باشید.

 152. Atoosa گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲۵ سالم و کارشناس محیط زیست اما به طراحی لباس علاقه دارم مدرک فنی طراحی لباس هم دارم با توجه به سنم میتونم برای کارشناسی طراحی لباس برای دانشگاه المان اقدام کنم ؟
  ممنون

  1. با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه مدرک دیپلم شما مرتبط باشد، امکان اقدام وجود دارد.

 153. mona ramzani گفت:

  سلام وقت بخیر بنده در حال تحصیل در رشته مهندسی نرم افزار در مقطع لیانس در دانشگاه غیر انتفاعی می باشم. می خوام با مدرک دیپلم مجدد برای لیانس در کشور المان اقدام کنم هزینه تحصیل به چه صورتی می باشد؟ ایا می تونم بورسیه دریافت کنم؟ هزینه تحصیل در کشور المان به چه صورت می باشد برای ورود چقدر باید با خودم داشته باشم؟

  1. با سلام
   لطفا در نظر داشته باشید که تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد و رایگان است.

 154. شقایق گفت:

  با سلام
  من دانش آموز دهم رشته ریاضی با معدل ۲۰ از مدرسه نمونه دولتی هستم و در حال حاضر در حال یاد گرفتن زبان آلمانی هستم. میخواستم بپرسم اگه بتونم تا تابستون سال ۱۴۰۰ مدرک زبان B1 یا B2 رو بگیرم و معدل سال یازدهم رو هم ۲۰ بیارم میتونم برای سال دوازدهم به طور رایگان در دبیرستان های آلمان تحصیل کنم؟ من فامیل یا آشنایی ندارم که اونجا منو ساپورت کنه، آیا این مسئله تاثیرگذار هست؟

  1. با سلام و عرض ادب
   با توجه به شرایط شما به شما پیشنهاد می دهیم برای تحصیل در کالج های آلمان اقدام نمایید.

 155. سلام…ببخشید تحصیل در رشته های پیراپزشکی در المان شرایط سنی داره؟ از ۳۵ سال به بالا امکان تحصیل رایگان هست؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، محدودیت سنی دارد.

 156. سلام من رشتم تجربیه و میخوام در آلمان پزشکی بخونم… معدلم دیپلمم ۱۸ ولی پیش دانشگاهی ۱۶ هس.. مدرک زبانم در حال گرفتن هستم خواستم ببینم ایا میشه بصورت رایگان تحصیل کرد؟ یا اگه هزینه ای داره چطوریه؟
  و اینکه مدرک المان مورد پذیرش ایران هس؟

  1. سلام روزتون بخیر
   رزومه علمی شما برای تحصیل پزشکی در آلمان مناسب نمی باشد. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 157. الهام گفت:

  سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون
  من 23 سالمه و دانشجوی مهندسی IT در دانشگاه سراسری هستم و معدل دیپلمم حدود 17 هست .میخواستم بدونم میتونم همین رشته و مقطع رو در المان پذیرش بگیرم؟یعنی اونجا کارشناسی آی تی بخونم.میشه؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه بتوانید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید، شانس اقدام برای کورس اصلی برای شما وجود دارد.

 158. سلام من امسال دیپلم میگیرم و رستم تجربی هست و تابستان امسال مدرک b2 زبان آلمانی رو هم میگیرم من می خواستم بدونم با اینکه من رشته ی دبیرستانم تجربی هست میتونم در دانشگاه های هنر آلمان بخصوص موسیقی و یا هنر های نمایشی مثل بازیگری شرکن کنم و اینکه من کنکوره هنر رو هم ثبته نام کردم و می خواستم بدونم آزمون ورودی رشته ی بازیگری چگونه است

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید در رشته های مرتبط تحصیل کنید.

 159. خسرو گفت:

  سلام
  من 24 سالمه و لیسانس مدیریت بازرگانی دانشگاه دولتی شبانه دارم. معدلم 13.90 هست. آیا با این معدل امکان پذیرش در دانشگاه های رایگان المان وجود دارد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید رزومه علمی قوی تری ارائه دهید.

 160. mmd گفت:

  سلام وقت بخیر این امکان هست که اگه معدل سال دوازدهمم پایین باشه بازم میتونم در المان پزشکی بخونم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، برای تحصیل پزشکی در آلمان باید رزومه علمی قوی ارائه دهید.

 161. بهار گفت:

  سلام .
  من 17 سال سن دارم و امسال برای سال 12 درس خواهم خوند ، میخواستم بدونم شرایط تحصیل در آلمان بعد از گرفتن دیپلم در ایران قبل از دانشگاه چطوریه و شهریه مدارس و … به چه صورت است ؟ ممنون میشم جواب بدید
  میخ.ام بعد از گذروندن 1 سال در آلمان و گرفتن دیپلم آنجا بورسیه بگیرم

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای ورود به دانشگاه های آلمان یک سال کالج شرکت کرده و سپس وارد کورس اصلی می شود. تحصیل در آلمان رایگان است و باید رزومه علمی و شرایط سنی خوبی داشته باشید.

 162. سلام
  من ترم ۵ کارشناسی معماری هستم و به زبان المانی مسلط نیستم می خواستم بدونم شرایطش چجوریه برای ادامه تحصیل
  و خدمت نرفتم درحال تحصیل میشه مهاجرت کنم به المان یا خیر

  1. با سلام
   ارائه مدرک زبان بسته به مقطع تحصیلی شما دارد. با داشتن نامه معافیت تحصیلی و یا پایان خدمت می توانید از کشور خارج شوید.

 163. سلام وقت بخير من كارشناسي پرستاري دارم ٢٣ساله هستم ميخواستم بدونم برا ارشد و دكتراي رشته ي خودم برم المان تحصيل كنم رايگان هستش يا بايد هزينه اي پرداخت كنم به عنوان شهريه؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله، تحصیل در آلمان رایگان است.

 164. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر من 22 سالمه لیسانس مکانیک سیالات دارم ومدرک زبان المانی B1رادارم میتونم درالمان ادامه تحصیل بدم وهم کار کنم

  1. سلام روزتون بخیر
   بله، امکان اقدام برای شما وجود دارد.

 165. سلام
  من ارشد حسابداری دارم و خانمم ارشد روانشناسی با معدل بالا ، شرایط ادامه تحصیل برای کدوممون هموارتر هست که بتونیم هردومون بریم .

  1. سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 166. سلام روزتون بخیر
  لطفا در نظر داشته باشید که اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل ارشد در آلمان به زبان انگلیسی مدرک آیلتس را دریافت می کنند.

 167. سلام .من در حال حاضر دانشجوی کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه دولتی هستم .رشته دبیرستانم تجربی بوده و معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهیم هر دو ۱۸ هست آیا امکانش هست که بعد از لیسانس در آلمان در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم در ضمن محدودیت مالی هم دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید ‌

  1. سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد.

 168. s.n.m گفت:

  سلام وقت بخیر ، من دکترای برق میخونم دانشگاه ازاد برای پایان نامم میخوام درخواست بدم که برای ی دوره شش ماهه اونجا از تاسیسات اونجا استفاده کنم هزینه چقد میشه ؟ و اینکه چه مدارکی نیازه ؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای ادامه تحصیل در آلمان در ابتدا باید مدارک تحصیلی شما مورد تایید آلمان باشد و علاوه بر ارائه مدرک زبان رزومه علمی خوبی داشته باشید.

 169. سلام خسته نباشید جناب من 17سالمه و در مقطعه راهنمایی درس میخونم و میخوام برم کشور المان ادامه تحصیل بدم ایا امکانش هست و چه مدرکی لازم داره

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان بابت رقابت بسیار زیادی که وجود دارد باید رزومه علمی قوی ارائه دهید. علاوه بر آن برای تحصیل نیز باید به زبان آلمانی نیز آشنایی داشته باشید.

 170. تارا گفت:

  سلام من معدل کل دیپلمم 18.5 و پیش دانشگاهیم 15.5 هستش می تونم تو المان داروسازی بخونم ؟؟؟

  1. سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در آلمان باید رزومه علمی قوی تری داشته باشید. به شما توصیه می کنیم کشور دیگری را انتخاب نمایید.

 171. ثمین گفت:

  سلام. با داشتن دیپلم تجربی امکانش هست در رشته تربیت بدنی تحصیل کرد برای دانشگاه؟!
  شرایط خاصی داره؟ میشه برای دانشگاه اقدام کرد یا باید یه دوره سال اخر کالج روهم گذروند؟

  1. با سلام و عرض ادب
   بله، باید در ابتدا در کالج ها شرکت نمایید و سپس وارد کورس اصلی شوید.

 172. سلام میبخشید من متولد ۱۳۶۹هستم دیپلم فنی دارم لیسانس کامپیوتر معدل ۱۴ با توجه به اینکه گفتین کشور آلمان شرایط سنی ندارد ولی به فاصله تحصیلی حساس هست من بخوام دیپلم یا پیش دانشگاهی تجربی با معدل خوب بگیرم و فاصله تحصیلی دیگه وجود نداشته باشه می تونم برای تحصیل رایگان در آلمان اقدام کنم برای رشته دندانپزشکی؟

  1. با سلام
   تحصیل در آلمان محدودیت سنی دارد و برای رشته های پزشکی بابت رقابت بسیار بهتر است حداکثر 23 سال سن داشته باشید.

 173. حسن گفت:

  سلام باعرض درود
  من کاردانی برق صنعتی دارم بامعدل 16میتونم درآلمان تحصیل کنم وشرایط تحصیلم چه میشود

  1. با سلام و عرض ادب
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 174. amirreza گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دیپلم تجربی با معدل 18.56ومعدل پیش دانشگاهی 16.09 دارم.می خواستم ببینم وضعیتم برای پزشکی آلمان خوبه؟؟؟

  1. با سلام
   متاسفانه رزومه علمی شما برای تحصیل پزشکی در آلمان پایین است. به شما توصیه می کنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 175. سلام خسته نباشید من دخترم رو برای تحصیل در مقطع لیسانس میخوام بفرستم به آلمان میخواستم بدونم بجز دیپلم واسمون زبان آلمانی چیز دیگه ای هم لازم هست

  1. با سلام
   برای تحصیل در آلمان باید دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی و هم چنین مدارک هویتی و مدرک زبان خود را ارائه دهید.

 176. با سلام من لیسانس شیمی دارم و ۲۸سالمه میخواستم بدونم میتونم برای تحصیل در رشته پزشکی به آلمان برم؟

  1. سلام روزتون بخیر
   تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی دارد.

 177. amir ramian گفت:

  سلام من ۳۲سالمه
  کارشناسی ارشد سازه از دانشگاه آزاد دارم معدل ۱۴.۷
  آیا میتونم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری
  اقدام کنم ؟
  راهنمایی بفرمائید
  باتشکر

  1. با سلام و عرض ادب
   برای ادامه تحصیل دکترا در ابتدا باید مدرک تحصیلی سابق شما مورد تایید کشور آلمان باشد و سپس رزومه علمی و پؤوهشی شما قوی باشد.

 178. سلام،ببخشید می خواستم بدونم راهی وجود داره که بدون رفتن به کالج پذیرش از دانشگاه های آلمان گرفت؟من دیپلم تجربیم ۱۹.۳۰ شده سراسری روزانه و شبانه مجاز شدم،دوران دبیرستان هم مقاله دادم

  1. با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل مستقیم در کورس اصلی باید رشته ای که قصد ادامه در آلمان را دارید، در دانشگاه های سراسری ایران قبول شوید و چند واحدی را گذرانده باشید.

 179. سلام من مدرک دیپلم با معدل ۱۵ ام میخواستم بدونم اگه یکسال توی ایران زبان المانی رو بخونم میتونم در المان تحصیل کنم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   شرایط تحصیل بسته به رشته انتخابی شما دارد. در نظر داشته باشید که برای تحصیل در آلمان باید رزومه علمی بسیار قوی ارائه دهید.

 180. مهران گفت:

  سلام من معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم هر دو بالای 17 است و زبان المانی رو هم کلاس میرم و میتونم تا 6 ماه دیگه b1 بگیرم امسال هم رتبم 7000 منطقه دو تجربی شده…میتونم واسه بورسیه پزشکی المان اقدام کنم؟20 سالمه و هنوز انتخاب رشته نکردم واسه دانشگاه تو رو خدا جواب بدین لطفا…

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل پزشکی در آلمان بابت رقابت بسیاری که وجود دارد بهتر است معدل شما بالای 19 باشد.

 181. ppt گفت:

  سلام من تازه کنکور دادم و می خوام برای تحصیل به آلمان برم و مدرک b1 زبان آلمانی رو هم دارم اگر من اینجا دانشگاه دولتی قبول شم برای مثال اگه من اینجا رشته ی طراحی دانشگاه دولتی قبول شم میتونم در آلمان رشته ی دیگری در هنر بخونم ؟ و برای رفتن به آلمان کی باید اقدام کنم؟ باید اینجا دانشگاه ثبته نام کنم یا وقتیی جواب کنکور اومد اقدام کنم ؟ رشته ی دبیرستان من تجربیه

  1. با سلام و عرض ادب
   خیر، باید همان رشته ای را ادامه دهید که در آن قبول شده اید. برای ادا