کشور نروژ

نروژ کشوری زیبا و جذاب در شمال اروپا و یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که فرهنگ، تاریخ و طبیعت غنی و متنوعی دارد. این کشور با سوئد، فنلاند و روسیه هم مرز است. حکومت این کشور یک پادشاهی مشروطه و یکی از اعضای موسس سازمان ملل متحد، ناتو و شورای شمال اروپا و عضو منطقه اقتصادی اروپا و سازمان تجارت جهانی می¬باشد. مهاجرت به کشور نروژ به دلیل اقتصاد قدرتمند، سیستم آموزشی با کیفیت، فرصت¬های شغلی زیاد و رفاه اجتماعی بالا می¬تواند یک فرصت جذاب و چالش برانگیز باشد، اما نیاز به برنامه¬ریزی و آمادگی دقیق دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کشور نروژ

کشور Norway با مساحت 385 هزار کیلومتر مربع یک کشور کوچک در شمال اروپا است که فرهنگ، تاریخ و طبیعت غنی و متنوعی دارد. خط ساحلی این کشور طولانی¬ترین خط ساحلی جهان در حدود 25000 کیلومتر است که شامل سرزمین اصلی، جزایر و آبدره¬ها می¬شود. این کشور به خاطر مناظر طبیعی خیره کننده به ویژه آبدره¬هایش معروف است. آبدره¬ها ورودی¬های باریک و عمیق دریا بین صخره¬های مرتفع هستند که در اثر فرسایش یخچالی ایجاد شده¬اند. نروژ همچنین خانه بسیاری از شگفتی¬های طبیعی دیگر مانند یخچال¬های طبیعی، آبشارها، کوه¬ها، جنگل¬ها و جزایر است.

پایتختاسلو
مساحت385,207 کیلومتر مربع
جمعیت5,488,049
3 شهر بزرگاسلو، برگن، استاوانگر
نوع حکومتپادشاهی مشروطه پارلمانی
زباننروژی و سامی
مذهب84% مسیحی و بقیه سایر ادیان
واحد پولکرون (krone)
پیش شماره تلفن47
رتبه پاسپورت5
رتبه شاخص رفاه اجتماعی3

تاریخچه نروژ

Norway کشوری با تاریخ طولانی و غنی است. آشنایی با تاریخ هر کشوری می¬تواند جذاب¬ترین بخش در مورد آن باشد.

برخی از رویدادها و دوره¬های اصلی به شرح زیر است:

دوران ماقبل تاریخ: اولین انسان¬ها در حدود 10000 سال قبل از میلاد به کشور Norway وارد شدند. در حدود 4000 سال قبل از میلاد، کشاورزی در جنوب این کشور گسترش یافت و مناطق شمالی عمدتاً عشایری بودند.

عصر وایکینگ¬ها (800-1050): این دوره عصر توسعه و اکتشاف نروژی¬ها بود که فرهنگ غنی و سیستم سیاسی پیچیده¬ای را توسعه دادند. این کشور در حدود سال 900 توسط هارالد فرهیر در یک پادشاهی متحد شد و مسیحیت توسط اولاو تریگواسون در سال 995 معرفی شد.

قرون وسطی (1050-1536): این کشور در قرن سیزدهم که بخش¬هایی از اسکاتلند، ایرلند، گرینلند و ایسلند را تحت کنترل داشت، به اوج قدرت و نفوذ خود رسید. در سال 1397 نروژ با دانمارک و سوئد وارد اتحادیه کالمار شد که تا سال 1523 ادامه داشت. سپس وابستگی این کشور به دانمارک افزایش یافته و خودمختاری سیاسی و اقتصادی آن کاهش یافت.

دوره مدرن اولیه (1536-1814): Norway در سال 1536 رسماً با دانمارک ادغام شد و در سال 1537 اصلاحات لوتری را پذیرفت.

در سال 1814، پس از شکست دانمارک در جنگ‌های ناپلئون، این کشور توسط معاهده کیل به سوئد واگذار شد.

اتحاد با سوئد (1814-1905): Norway استقلال خود را اعلام کرد و در سال 1814 قانون اساسی را تصویب کرد، اما پس از یک جنگ کوتاه مجبور به پذیرش اتحادیه شخصی با سوئد شد اما به تدریج استقلال و دموکراسی بیشتری به دست آورد و اقتصاد، آموزش و فرهنگ خود را توسعه داد. در سال 1905، این کشور به طور مسالمت آمیز اتحاد با سوئد را منحل کرده و به یک کشور مستقل تبدیل شد.

قرن بیستم: این کشور در جنگ جهانی دوم توسط آلمان اشغال شد و در سال 1944 به متفقین پیوست. پس از جنگ، Norway به یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد و ناتو تبدیل شد و توسعه اقتصادی و اجتماعی سریعی را تجربه کرد. این کشور همچنین نفت و گاز را در دریای شمال کشف کرد که ثروت و رفاه آن را افزایش داد.

قرن بیست و یکم: نروژ یکی از مرفه¬ترین و صلح آمیزترین کشورهای جهان است که از استانداردهای زندگی بالا، دولت رفاهی قوی و یک دموکراسی پر جنب و جوش برخوردار است. این کشور همچنین یک رهبر جهانی در مسائل زیست‌محیطی و بشردوستانه و مروج همکاری‌ها و گفتگوهای بین‌المللی است و با چالش¬هایی مانند تنوع بخشیدن به اقتصاد خود، ادغام مهاجران و سازگاری با تغییرات آب و هوایی مواجه است.

جمعیت کشور Norway

جمعیت کشور نروژ 5,488,049 نفر است که معادل 0.07 درصد از کل جمعیت جهان می¬باشد و رتبه 119 را در فهرست کشورها بر اساس جمعیت دارد. 86 درصد از جمعیت شهرنشین هستند و میانگین سنی مردم 39.8 سال است.

نـ.ـروژ، یکی از شادترین و مرفه ترین کشورهای جهانطبق آمار سال 2022، نرخ جمعیت آوری به کمتر از سطح جایگزینی رسیده و این بدان معناست که جمعیت Norway در حال پیر شدن است و احتمال دارد با چالش¬هایی مانند کمبود نیروی کار، هزینه¬های بازنشستگی و تقاضای مراقبت¬های بهداشتی مواجه شود اما همچنین دارای امید به زندگی بالای 82.5 سال است که در میان بالاترین¬ها در جهان می¬باشد.

این کشور دارای دو زبان رسمی Norwegian و Sami و چندین گویش منطقه¬ای است. Norwegian یک زبان آلمانی شمالی است که با زبان سوئدی و دانمارکی ارتباط نزدیکی دارد و دارای دو شکل نوشتاری Bokmål و Nynorsk است که هر دو در آموزش و رسانه استفاده می¬شوند. سامی یک زبان اورالیک است که توسط مردم بومی سامی صحبت می‌شود. این کشور همچنین دارای چندین زبان اقلیت مانند Kven، رومانی و زبان اشاره است.

شهرهای مهم نروژ

کشور Norway شهرهای مهم و زیبای زیادی دارد. برخی از مهم¬ترین آن¬ها عبارتند از:

اسلو: اسلو پایتخت و بزرگ¬ترین شهر Norway است که 676462 نفر جمعیت دارد. اسلو مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور است و دارای موزه‌ها، پارک‌ها و مکان‌های دیدنی زیادی مانند کاخ سلطنتی، پارک مجسمه ویگلند و پرش اسکی هولمنکولن است.

برگن: برگن دومین شهر بزرگ نروژ است که حدود 280000 نفر جمعیت دارد. برگن یک بندر مهم و مقصد گردشگری است که به خاطر خانه¬های چوبی تاریخی و رنگارنگ خود در امتداد اسکله بریگن شهرت دارد. برگن همچنین توسط کوه‌ها و آبدره‌ها احاطه شده است و بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی مانند موزه‌ها، جشنواره‌ها، ورزش‌ها و ماجراجویی‌های فضای باز را ارائه می‌دهد.

تروندهایم: تروندهایم سومین شهر بزرگ این کشور است که حدود 194000 نفر جمعیت دارد. این شهر تاریخی و دانشگاهی است که در سال 997 به عنوان اولین پایتخت Norway تأسیس شد. تروندهایم خانه کلیسای جامع نیداروس، بزرگترین ساختمان قرون وسطایی در اسکاندیناوی و دانشگاه علم و فناوری، بزرگترین دانشگاه نروژ است.

استاوانگر: استاوانگر چهارمین شهر بزرگ Norway است که حدود 130000 نفر جمعیت دارد. این شهر پایتخت نفت این کشور و قطب صنعت انرژی است. استاوانگر همچنین یک شهر فرهنگی و هنری است که دارای موزه‌ها، گالری‌ها و جشنواره‌های بسیاری مانند جشنواره بین‌المللی موسیقی مجلسی و جشنواره بین‌المللی فیلم Norway است.

آب و هوای نروژ

آب و هوای Norway تحت تأثیر موقعیت آن در شمال اروپا، خط ساحلی طولانی و زمین¬های متنوع آن است. این کشور بسته به منطقه دارای انواع آب و هوایی مختلف است. سواحل غربی کشور هوای ملایم و مرطوب اقیانوسی و زمستان¬های نسبتاً معتدل دارد که میانگین دما در این ناحیه 1.3 درجه سانتیگراد در زمستان و 14.3 درجه در تابستان است. جنوب شرقی کشور نروژ با زمستان¬های سردتر و تابستان¬های گرم¬تر آب و هوای قاره¬ای¬تری دارد. میانگین دما مناطق جنوب شرقی 2.9- درجه سانتیگراد در زمستان و 17.8 درجه در تابستان است.

شمال کشور نیز زمستان¬های طولانی و سرد و تابستان¬های کوتاه و خنک دارد. در این ناحیه بسته به عرض جغرافیایی، خورشید برای چندین هفته یا ماه طلوع یا غروب نمی¬کند. میانگین دما در نواحی شمال 4.4- درجه سانتیگراد در زمستان و 12.1 درجه در تابستان است.

اقتصاد نروژ

کشور Norway یک اقتصاد ترکیبی بسیار توسعه یافته با مالکیت دولتی در مناطق استراتژیک دارد. این کشور با دارا بودن سیستم رفاهی قوی با استاندارد زندگی بالا، سرانه تولید ناخالص داخلی بالا، نرخ رشد پایدار و نرخ بیکاری پایین یکی از ثروتمندترین و شادترین کشورهای جهان می¬باشد و باعث افزایش مهاجرت کاری به نروژ شده است.

Norway تولیدکننده و صادر کننده عمده نفت و گاز است که حدود 20 درصد تولید ناخالص داخلی و 40 درصد صادرات آن را تشکیل می¬دهد و در میان 20 صادر کننده برتر نفت و دومین صادر کننده گاز طبیعی و غذاهای دریایی در جهان است.

این کشور همچنین دارای اقتصاد متنوع و رقابتی با طیف وسیعی از بخش¬ها و صنایع مانند انرژی¬های تجدیدپذیر، دریایی، گردشگری و فناوری است. همچنین با سطح بالایی از سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و نیروی کار ماهر و خلاق، پیشرو در نوآوری و تحقیق است.

دین و فرهنگ نروژ

Norway دارای فرهنگ غنی و متنوعی است که متاثر از جغرافیا، تاریخ و مردم آن است. بیشتر نروژی¬ها با دانمارکی¬ها و سوئدی¬ها فامیلی نزدیک دارند. مردم این کشور به سنت¬های برابری و انسان دوستانه خود افتخار می¬کنند. این کشور اغلب پناهندگان و افرادی که از کشورهای دیگر به دنبال پناهندگی هستند را می¬پذیرد. مشاغل معمولاً از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر باز هستند و یک استراحت کوتاه برای ناهار دارند. ازدواج رسمی در این کشور رایج نیست. هنگامی که خانواده¬ها یک نوزاد جدید به دنیا می¬آورند، هر دو والدین می-توانند 42 هفته مرخصی با حقوق مشترک داشته باشند.

نروژ دارای 2 زبان رسمی نروژی و سامی بوده و پایتخت آن اسلو استدین 68.7% مردم این کشور تحت سلطه مسیحیت لوتری است. کلیسای کاتولیک با 3.1% بزرگترین کلیسای مسیحی بعدی است. سایر فرقه¬های مسیحی مانند ارتدوکس، باپتیست و پنطیکاستی 2.2 درصد از جمعیت را تشکیل می¬دهند. 3.4 درصد جمعیت از اسلام پیروی می¬کنند که عمدتاً مهاجران آسیایی و آفریقایی هستند. ادیان دیگر مانند بودیسم، هندوئیسم، یهودیت و سیکیسم با هم حدود 1% از جمعیت را تشکیل می-دهند. حدود 18.3% از جمعیت هم اعضای هیچ یک از جوامع مذهبی یا فلسفی رسمی نیستند.

تحصیل در Norway

تحصیل در Norway یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که می¬خواهند در کنار تحصیلات با کیفیت بالا، فرهنگ متنوع و طبیعت خیره کننده را نیز تجربه کنند. این کشور طیف گسترده¬ای از برنامه¬های تحصیلی را به زبان انگلیسی در دانشگاه¬ها و کالج¬های دولتی و خصوصی ارائه می¬دهد و برخی از بورسیه¬ها و کمک¬های مالی را نیز برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل در نروژ در نظر می¬گیرد.

این کشور دارای یک سیستم آموزشی معتبر و شناخته شده بین المللی است و بسیاری از دانشگاه¬ها در بین برترین دانشگاه¬های جهان قرار دارند. برخی از مشهورترین دانشگاه¬های این کشور عبارتند از: دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه علم و صنعت Norway و دانشگاه ترومسو. موسسه مهاجرتی رویال این افتخار را دارد که مشاور مهاجرت تحصیلی افراد زیادی به کشورهای مختلف از جمله کشور نروژ بوده است. برای اینکه یک مهاجرت تحصیلی کم دردسر به دانشگاه دلخواه خود و ریسک ویزای پایین داشته باشید، می¬توانید با مشاوران و وکلای مجرب موسسه رویال در ارتباط باشید.

هزینه زندگی در Norway

هزینه زندگی بسته به سبک و محل زندگی و درآمد شما متفاوت است. به طور کلی، Norway کشوری گران است اما استاندارد زندگی بالا، سیستم رفاهی قوی و فرهنگ و طبیعت متنوع را ارائه می¬دهد.

طبق منابع مختلف، متوسط هزینه زندگی در نروژ برای یک نفر از 1964 تا 2380 دلار در ماه متغیر است که 1.93 برابر گران¬تر از میانگین جهانی است. میانگین حقوق پس از کسر مالیات 3227.22 دلار است که برای پوشش هزینه¬های زندگی 1.8 ماه کافی است.

در جدول زیر مبلغ برخی از هزینه¬های اصلی آورده شده است:

نوع هزینهحدود مبلغ (کرون)
اجاره ماهانه مسکن1 خوابه در مرکز شهر: 11390.9

1 خوابه در سایر نقاط شهر: 9087.7

3 خوابه در مرکز شهر: 19102

3 خوابه در سایر نقاط شهر: 14595.2

خرید مسکنمیانگین قیمت هر متر خانه در مرکز شهر: 68965

میانگین قیمت هر متر خانه در سایر نقاط شهر: 47250.9

مواد غذاییتخم مرغ 12 تایی: 40.21

قرص نان نیم کیلویی: 31.2

شیر 1 لیتری: 21.19

1 کیلو برنج: 29.88

1 کیلو پنیر محلی: 115.65

1 کیلو فیله مرغ: 140.82

1 کیلو گوشت قرمز: 294.12

هر کیلو سیب: 30.87

هر کیلو موز: 23.2

هر کیلو پرتقال: 30.64

هر کیلو پیاز: 23.58

هر کیلو سیب زمینی: 22.17

هر کیلو گوجه فرنگی: 41.53

آب معدنی 1.5 لیتری: 22

حمل و نقلبلیط تک سفره اتوبوس و قطار: 40

کارت بلیط یک ماهه: 792.5

تعرفه ثابت تاکسی: 108

تعرفه تاکسی برای هر متر: 15

خدماتهزینه ماهانه قبوض یک واحد 85 متری: 2225

قبض موبایل با یک پلن ماهانه: 475.6

اینترنت پرسرعت: 557.7 ماهانه

اوقات فراغتباشگاه بدنسازی: ماهانه 430.84

اجاره 1 ساعت زمین تنیس: 322.2

بلیط سینما: 150

یک وعده غذایی در رستوران معمولی: 165

کاپوچینو: 46.14

مک دونالد: 129

پوشاکشلوار جین: 879.8

لباس تابستانی: 435.4

کفش راحتی و روزمره نایک: 1058.3

کفش چرمی رسمی: 1343

مشاغل مورد نیاز Norway

نروژ اقتصادی شکوفا و نرخ بیکاری پایینی دارد که نشان دهنده بازار کار مطلوب است. بخش دولتی به طور مداوم به دنبال افراد با مهارت¬های متنوع است و چشم انداز شغلی را گسترش می¬دهد. با توجه به تقاضای قوی این کشور برای کارگران ماهر، خارجی¬ها و مهاجران با فرصت¬های شغلی فراوانی در Norway مواجه خواهند شد. نرخ اشتغال در میان مهاجران که از 68.9% در سال 2021 به 69.7% در ژانویه 2023 رسیده است، نشان دهنده دسترسی به مشاغل برای این جمعیت است.

بیشترین مشاغل مورد نیاز نروژ موارد زیر است:

  • متخصصان آی تی
  • متخصصین پرستاری و بهداشت و درمان
  • مهندسان مکانیک، برق، عمران و محیط زیست
  • معلمان و اساتید
  • مربی مهدکودک
  • کارگر کشاورزی، دامداری و ماهیگیری

پرستاری، مهندسی، کشاورزی و معلمی از مشاغل مورد نیاز نـ.ـروژ استمیزان درآمد در نروژ

درآمد در کشور Norway بسته به بخش شغلی، جنسیت، تجربه و مکان متفاوت است. در جدول زیر میانگین درامد ناخالص طبق آمار سال 2022 آمده است:

عنواندرآمد ماهانه (آمار 2022)
درآمد میانگین کلی53150 کرون
درآمد میانگین آقایان56250 کرون
درآمد میانگین خانم­ها49280 کرون

متوسط درآمد ساعتی در کشور Norway برابر 323.5 کرون در ساعت است. نرخ پایه مالیات بر درآمد نیز 22 درصد است.

میانگین درآمد ماهانه بر اساس گروه شغلی:

عنواندرآمد ماهانه (آمار 2022) کرون
مدیران78330
مدیران عامل93240
کارشناسان حرفه­ای59980
تکنسین حرفه­ای59210
کارکنان دفتری44610
کارکنان خدمات و فروش38760
کارگران ماهر کشاورزی و جنگلداری40220
اپراتورهای کارخانجات صنعتی44680
کارگر ساده37560

میانگین درآمد ماهانه بر اساس بخش:

بخشدرآمد ماهانه (آمار 2022) کرون
کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری46420
معدن82130
تولید53670
انرژی (برق و گاز)71270
آب و فاضلاب49510
ساخت و ساز50020
عمده و خرده فروشی48360
حمل و نقل و انبارداری51760
خدمات اسکان و غذا36260
اطلاعات و ارتباطات69100
خدمات مالی و بیمه­ای77800
املاک و مستغلات65120
اداری و پشتیبانی44900
علمی و فنی66270
آموزش49820
هنر و سرگرمی46230

مهاجرت به Norway

مهاجرت به کشور Norway با مجموعه¬ای از قوانین و الزامات نسبت به کشور شهروندی و هدف شما از مهاجرت همراه است.

طبق قانون مهاجرت به نروژ، همه اتباع خارجی به استثنای شهروندان کشورهای شمال اروپا برای زندگی و کار در این کشور باید برای اجازه اقامت اقدام کنند.

برای درخواست اجازه اقامت، باید معیارهایی مانند پیشنهاد شغلی، پذیرش تحصیلی، خانواده ساکن در نروژ، یا درخواست معتبر برای پناهندگی داشته باشید. همچنین باید مدارک مختلفی مانند پاسپورت، شناسنامه، گواهی ازدواج، بیمه درمانی، مدرک تمکن و مدرک اقامت ارائه دهید. شما باید هزینه¬ای بپردازید و درخواست خود را به صورت آنلاین یا حضوری در سفارت یا کنسولگری Norway ارسال کنید. همچنین ممکن است نیاز به شرکت در مصاحبه و ارائه اطلاعات بیومتریک داشته باشید. زمان رسیدگی به درخواست شما به نوع مجوز و پیچیدگی پرونده شما بستگی دارد.

در صورت تایید درخواست شما، کارت اقامت دریافت خواهید کرد. پس از اقامت برای مدت سه تا پنج سال، واجد شرایط درخواست اقامت دائم یا تابعیت نروژ خواهید شد که به شما حقوق و مزایای بیشتری می¬دهد اما توجه داشته باشید که ممکن است لازم باشد تابعیت اصلی خود را لغو کنید، زیرا این کشور در اکثر موارد دو تابعیتی بودن را مجاز نمی‌داند.

خدمات موسسه مهاجرتی رویال

موسسه مهاجرتی رویال با داشتن چندین سال تجربه در حوزه مهاجرت افراد به کشورهای مختلف و با بهره بردن از تخصص وکلا و مشاوران مجرب، یکی از بهترین موسسات در این حوزه می¬باشد. در صورتی که قصد مهاجرت کاری، تحصیلی یا توریستی به Norway و اقامت در این کشور را دارید حتما یک وکیل مهاجرت به نروژ در کنار خود داشته باشید تا ریسک ویزا و اقامت شما صفر شود. ما در موسسه مهاجرتی رویال شما را در مسیر اهداف فوق یاری خواهیم کرد.

4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *