دانشگاه های آلمان روابط بسیار خوبی با دانشگاه های سراسر جهان دارند. هر ساله هزاران دانشجو فرصت رفتن به خارج از کشور، گذراندن اوقات فراغت، تحصیل و مطالعه در کشور های مختلف را دارند لذا این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) با کادری مجرب و با همکاری وکیل مهاجرت به آلمان، راه مهاجرت تحصیلی به آلمان را فراهم آورده است. این کشور به دلیل قوانین تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی گزینه بسیار خوبی برای افرادی است که از پس هزینه زندگی برنمی آیند و یا قصد مهاجرت ارزان به آلمان را دارند.

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به آلمان

کار در آلمان در زمینه و رشته های مختلف خواهان بسیاری افراد در سراسر جهان است و کارمندان آلمانی شانس واقعی در کسب شغل در شرکت های بین المللی در کشور های مختلف دارند. آلمان به تنهایی کشوری خوب و جذاب برای کار در آینده می باشد. این فرصت ها با توجه به سیستم اموزشی آلمان وجود دارد. همین عامل سبب شده افراد زیادی خواهان مهاجرت تحصیلی به آلمان و در نهایت اخذ ویزای کار در آلمان شوند. البته این کشور هم اکنون ویزای کاری نیز ارائه می دهد و افرادی که شرایط تحصیل در آلمان را ندارند می توانند از این روش نسبت به مهاجرت به آلمان اقدام کنند.

دانشگاه ها و فارغ التحصیلان آلمان در سراسر جهان شناخته شده اند و آینده دانشجویانی که اموزش دیده اند و اطلاعات بیشتری دارند را نشان می دهد. در دانشگاه های المان فعالیت های عملی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. کار اموزی که در اکثر برنامه ها میبایست انجام بگیرد و بسیاری از استادان این امر را پیشنهاد می کنند. صنایع عظیم در شهرهای بزرگ فرصت های بسیاری را برای گذراندن دوره کار اموزی افراد فراهم می کنند. بنابراین یک فرد می تواند افراد را در شرکت های مختلف تحت آموزش خود قرار دهد.

فعالیت، مسافرت، اوقات فراغت و تعطیلات بسیاری با توجه به اینکه فرد تصمیم به تحصیل در کدام منطقه از المان را دارد وجود دارد. در طول این سفر فرد می تواند مناظر و چهره های مختلف این کشور را ببیند. با صرف وقت و پول بیشتر فرد می تواند سفر از اروپا به المان را اغاز کند. این کشور فرصت های بسیار عالی را برای سفر افراد فراهم می کند و انان را قادر به دیدن کشور های بسیاری در طول سفر می کند.

دوره های تحصیل در آلمان

در کشور آلمان دریا و سواحل بسیاری در شمال دریای بالتیک وجود دارد و شهرهای جالبی با جاذبه های فرهنگی و تاریخی یا ساختمان ها و ورزش های زمستانی در مناطق جنوبی وجود دارد. لذا لحظات کسل کننده در حین تحصیل در المان وجود ندارد. تحصیل در آلمان در طول دوره بولونیا تغییرات بسیار زیادی کرده است و نتیجه این تغییرات در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نمایان است. بعد از این رویداد امکان ادامه تحصیل تا مرتبه استادی امکان پذیر بود. لذا همه ی این ها بستگی به استقلال و تحصیلات تکمیلی فرد دارد.

دوره های تحصیل در آلمان

از اهداف تمرکز بر پروژه های تحقیقی شهرت دانشگاه های آلمان است. لذا دولت مبالغ بسیاری را برای تحقیق بر روی این پروژه ها در اختیار افراد قرار می دهد. لذا این امر باعث می شود که دانشجویان خودشان تحقیق را انجام دهند و ان را در زندگی واقعیشان بکار گیرند. برنامه های تحصیلی دانشگاه های آلمان به نسبت دیگر کشور ها پیچیده تر است اما این امر تاثیر مثبتی بر شهرت جهانی دارد.

فارغ التحصیل شدن در المان فرصت های بسیاری برای اینده افراد فراهم میکند و با کمی انگیزه درونی افراد می توانند در سراسر جهان مشغول به کار شوند. به علاوه، تحصیل در آلمان نه تنها مباحث بسیار جالبی را در اختیار افراد قرار می دهد بلکه فعالیت های رایگان و فرصت های گردشگری بسیاری را برای افراد فراهم می کند. لذا شناخت کشوری که در قلب اروپا واقع شده است بسیار حائز اهمیت است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

تمام دانشجویانی که مایل به تحصیل در یک دانشگاه در آلمان هستند، باید یک کپی از مدرک Abitur خود را ارائه دهند، که این مدرک در استونی و فنلاند نیز پس از اتمام موفق امتحانات نهایی در سال آخر تحصیلات متوسطه دریافت می شود. در حالی که شهروندان آلمانی که Abitur ندارند می توانند برای تحصیل در یک دانشگاه آزمون دیگری به نام Begabtenprüfung بدهند؛ در اکثر موارد دانشجویان بین المللی، جهت واجد شرایط بودن برای پذیرش باید نمرات ACT یا SAT به ترتیب حداقل 28 و 1300 را داشته باشند.

دیپلم دبیرستان مشابه آنچه که در ایالات متحده به دست آورده اید، معادل یک Abitur محسوب نمی شود و به طور کلی شانس پذیرش یک دانشجو در یک کالج یا دانشگاه را ارتقا نخواهد داد. بعضی از دانشگاه ها و کالج ها برای هزینه های کتاب و هزینه زندگی به دانشجویان کمک هزینه تحصیلی پرداخت می کنند.

با این وجود قانون آلمان تضمین می کند که دانشجویانی که از لحاظ اقتصادی محروم هستند، برای 4 یا 5 سال که اخذ مدرک لیسانس طول می کشد، ماهانه تا 650 یورو (860 دلار آمریکا) دریافت کنند. به طور معمول، نیمی از این مقدار باید به دولت به عنوان وام بدون بهره بازپرداخت شود. به طور کلی زبان آموزشی، آلمانی است. بنابراین دانشجویانی که می خواهند برای یک دانشگاه آلمانی پذیرش بگیرند، باید دانش کافی از زبان آلمانی داشته باشند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آلمان جهت مهاجرت تحصیلی

سه نوع ویزا برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند وجود دارد:

  • ویزای دوره های زبان (ویزا برای یادگیری زبان): این نوع ویزا برای فعالیت های آموزشی با هدف شرکت در دورهای کوتاه مدت زبان آلمانی که بین 3 ماه تا یک سال طول میکشد صادر می شود.
  • ویزای متقاضیان تحصیل (VISUM ZUR STUDIENBEWERBUG) : اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید اما هنوز در حال تلاش برای پیدا کردن دوره مناسب هستید یا هنوز نامه تایید از دانشگاه خود را دریافت نکرده اید.
  • ویزای دانشجویی(VISUM ZUR STUDEINZWECKEN ) : اگر در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته شده باشید.

اگر شما قصد دارید بیش از 3 ماه در آلمان بمانید به ویزای ملی نیاز دارید. دانش آموزان باید مشخص کنند که چرا به ویزای ملی نیاز دارند و در فرم اظهار کنند که آیا می خواهند دوره دکتری را تکمیل کنند یا در یک دوره تمام وقت ثبت نام کنند. علاوه بر این دانشجویان قبل از اینکه بتوانند درخواست ویزا دهند مدارک زیر را لازم دارند:

  • نامه پذیرش
  • کارت بیمه سلامت
  • اثبات نتایج پذیرش در آزمون های پیش از دوره
  • اثبات اینکه میتوانند به زبان آلمانی صحبت کنند و بنویسند یا میخواهند دوره های زبان آلمانی که بخشی از برنامه درسی آنهاست را انتخاب کنند.
  • برای درخواست ویزا باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور مراجعه کنید.
  • هزینه درخواست برای ویزای دانشجویی 75 یورو است.

در ابتدا، شما نیاز به یک قرار ملاقات برای مصاحبه ویزا دارید. مصاحبه ویزا زمانی است که شما مستقیما با کارمند کنسولگری به عنوان متقاضی ویزا ملاقات می کنید. در همان زمان شما باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهید زیرا کارمند کنسولگری خود به طور مرتب آنها را درخواست می کند.

در طول مصاحبه ویزا کارمند کنسولگری سوالاتی در رابطه با درخواست و موارد شخصی از شما میپرسد که شما باید با دقت و صحیح به آنها پاسخ دهید. مدت زمان پردازش ویزای دانشجویی برای اقامت طولانی مدت در آلمان بین 6 تا 12 هفته بعد از درخواست است. درحالیکه ویزای تحصیلی کوتاه مدت در طول 15 تا 30 روز توسط هئیت آلمانی در خارج بررسی می شود.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در آلمان

مجوز اقامت آلمان برای کار بعد از تحصیل برای دانشجویانی که تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه های آلمان تکمیل کرده اند و هنوز به دنبال فرصتهای شغلی هستند با 18 ماه اعتبار صادر می شود. در طول این دوره متقاضیان می توانند هر کاری انجام دهند تا بتوانند در دوره اقامت بعد از تحصیل در آلمان از خودشان حمایت مالی کنند و در عین حال به دنبال شغلی که مطابق با شرایط تحصیلی و حرفه ای شان است باشند.

مهمترین چیز این است که شغلهای زیادی وجود دارد و کمبود یا فقدان شغل وجود ندارد. مشاغل زیادی وجود دارد اما سوال این است که در زمان تحصیل در آلمان خود را برای کار آماده کرده اید یا نه؟ . مهم نیست که تا الان انجام نداده اید. بعد از رفتن به آلمان با افراد با تجربه ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید که به چیزهای خاصی برای کار در کمپانی ها نیاز است و در طول تحصیل آنها را یاد بگیرید. شما هنوز خیلی وقت دارید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در آلمان

حضور در نمایشگاه های کار و کنفرانس های ارائه شده توسط صنایع و دانشگاه ها. در این مکان ها شما می توانید با شرکتها ارتباط برقرار کنید و می توانید به صورت مستقیم از آنها در مورد ویژگی های خاصی که معمولا برای متقاضیان در نظر میگیرند سوال کنید. با آنها ارتباط برقرار کنید، واقعا مفید است، باور کنید. اگر شما در گوگل جستجو کنید بسیاری از مردم نوشته اند که کار برای دانشجویان بین الملل ارائه نمی شود. این کاملا اشتباه است. زمانی که شخصی کار پیدا نمی کند معمولا دلایلی برای مقصر دانستن دیگران پیدا می کند. من همچنین دلایلی که چرا مردم کار پیدا نمیکنند را می نویسم.

آلمان ها درباره چگونگی مطرح کردن درخواست خیلی سختگیر هستند. اگر شما الزامات را تکمیل نکرده اید، درخواست ندهید. در هر صورت درخواست شما رد خواهد شد، همانند زمانی که برای دانشگاه درخواست میدهید. زمانی که درخواست میدهید به آنچه آنها در تبلیغات شغل خواسته اند توجه داشته باشید و ببینید شما چیزهایی که آنها می خواهند را دارید؟ زبان آلمانی، تمام دانشجویان بین الملل در مورد دشواری یادگیری زبان آلمانی فکر میکنند.

خیلی از مردم فکر میکنند تا جایی که به آن نیازی نیست لزومی نیست آن را یاد بگیرند. اگرچه اجباری برای یادگیری زبان آلمانی نیست و یکی از اولویت های کارهایی که میخواهید انجام دهید نیست اما افرادی که می توانند آلمانی را خوب صحبت کنند زودتر از آن چیزی که فکرش را می کنند، می توانند کار پیدا کنند. شما بدون داشتن مهارتهای زبان آلمانی می توانید کار پیدا کنید اما از یاد گرفتن زبان آلمانی ضرر نمی کنید بنابراین انتخاب های خود را محدود نکنید.

رفتن به دانشگاه و دوره ها،دانشگاه ها و درجه ای که کسب می کنید اهمیت زیادی ندارند. مهم این است که چه چیزی را یاد گرفته اید و چه پروژه هایی در طول تحصیل انجام داده اید و چه تجربه های کاری قبلا کسب کرده اید. بنابراین قبل از رفتن به آلمان عاقلانه دوره تحصیل خود را انتخاب کنید.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به آلمان

در حالی که شهریه تحصیلی دانشگاه های دولتی آلمان تقریباً رایگان است، شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان برای یک سال تحصیلی چیزی حدود 2.000 تا 20.000 هزینه دارد.  در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی در آلمان تقریباً مناسب است. هزینه های غذا، مسکن، پوشاک، وقایع فرهنگی اساساً هم سطح با میانگین اتحادیه اروپا می باشد. برای پوشش مخارج زندگی خود تقریباً ماهانه 850 یورو نیاز خواهید داشت. بیشترین هزینه مربوط به اجاره ماهیانه می باشد.

کرایه آپارتمان بیشترین سهم از هزینه های ماهانه فرد را در بر می گیرد. با این حال قیمت کرایه در آلمان بسیار متفاوت می باشد. بسته به اینکه دانشگاه در کجا واقع شده است، چیزی بین 210 تا 360 یورو هر ماه باید برای محل اقامت پرداخت شود. قیمت کرایه در برخی شهر های بزرگ مانند کلن، مونیخ، هامبورگ، دوسلدورف و فرانکفورت در مقایسه با سایر شهر ها بسیار بیشتر است.

اگر به دنبال زندگی ارزان هستید بهتر است یک اتاق در خوابگاه دانشجویی یا در آپارتمان مشترک (WG) بگیرید. دانشجویان واجد شرایط تعداد زیادی تخفیف قیمت می باشند. با ارائه دادن کارت شناسایی دانشجویی در پیشخوان بلیط می توانید هزینه های ورودی برای تئاتر، موزه، سالن اپرا، سینما، استخر عمومی شنا و سایر مکان های فرهنگی را با تخفیف دریافت کنید. تمام دانشجویان دانشگاه موظف به پرداخت “مالیات ترم” به میزان 250 یورو می باشند اما بسته به دانشگاه و خدماتی که ارائه می شود این میزان متفاوت است.

مالیات ترم در بسیاری از دانشگاه ها نیز شامل هزینه بلیط حمل و نقل عمومی می باشد. با “بلیط ترمی” می توانید از تمامی وسایل نقلیه عمومی در دانشگاه و اطراف شهر به مدت نیم سال به صورت رایگان رفت و آمد کنید. قیمت بلیط بسته به شهر و محدوده بلیط بین 25 تا 160 یورو در هر ترم می باشد. اگر پوشش بیمه سلامتی کشور شما در آلمان به رسمیت شناخته نمی شود، باید از بیمه نامه های اینجا استفاده کنید.

ارائه دهندگان بیمه سلامت عمومی بیمه نامه هایی را به قیمت 80 یورو در ماه به دانشجویان ارائه می دهند، البته تازمانیکه که سن شما زیر 30 سال باشد و بیش از 14 ترم تحصیل نکرده باشید. پس از آن حق بیمه شما به صورت خودکار به 160 یورو یا بیشتر در ماه افزایش می یابد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون روش ها و قوانین جدید مهاجرت به این کشور، مثل مهاجرت تحصیلی به آلمان یا اخذ ویزای کار در آلمان می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *