هز زمان که صحبت از کشور اتریش به میان می آید بدون شک ثروت اقتصادی این کشور به ذهن افراد خطور می کند. بر خلاف اندازه نسبتا کوچک و جمعیت نسبتا کم، کشور اتریش به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورها در قرن 12 معرفی شد. باید بدانید که این کشور در سال های اخیر نسبت به افزایش تولیدات سرانه، توسعه اجتماعی بازارهای اقتصادی و افزایش سطح استانداردهای زندگی مبادرت ورزیده است. با مطالعه ای مقاله اطلاعات مفیدی راجع به مهاجرت تحصیلی به اتریش به دست خواهید آورد.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تهران و شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش مهاجرت تحصیلی به اتریش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به اتریش کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به اتریش به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

در این مطلب میخوانید

شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش

بسیاری افراد جهت مهاجرت به اتریش معمولا از طریق مهاجرت تحصیلی به اتریش اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش مهاجرت تحصیلی به اتریش نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اتریش میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به اتریش می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در اتریش و سرمایه گذاری در اتریش نیز وجود دارند. تابعیت اتریش از طریق تولد فرزند در اتریش در این کشور وجود ندارد.

دانشگاه های معتبر و عالی رتبه، مبلغ شهریه مقرون به صرفه و سایر موارد دیگر همگی از دلایل جذب دانشجویان بین المللی به کشور آلمان به حساب خواهند آمد. ناگفته نماند که زبان تحصیل و تدریس در این کشور آلمانی خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

 • کشور اتریش، کشوریست که 23 دانشگاه دولتی و 11 دانشگاه خصوصی را در خود جای داده است.
 • باید بدانید که سه تا از دانشگاه های اتریش در رنکینگ دانشگاه های جهانی QS و در میان 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. این درحالیست که دانشگاه وین (رتبه 156)، به عنوان رهبر دیگر دانشگاه ها در نظر گرفته می شود. به علاوه دانشگاه فناوری وین (رتبه 246) و دانشگاه اینسبورک (رتبه 288) از دیگر دانشگاه های عالی رتبه کشور آلمان به حساب خواهند آمد.
 • دانشگاه وین یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های آلمان می باشد که به سال 1365 تاسیس شد.
 • به خاطر داشته باشید که بسیاری از دوره های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی خواهد بود. چرا که به طور کلی زبان تدریس در این کشور انگلیسی و آلمانی می باشد.

قوانین و مقررات ورود و اخذ ویزا

دانشجویان متعلق به اروپا جهت تحصیل در کشور اتریش نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت. این درحالیست که آنان ملزم به اخذ مجوز اقامت در اداره ثبت ساکنین بومی خواهند بود.

 • دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ملزم به ارسال درخواست خود به دانشگاه و یا کالج منتخب خواهند بود. باید بدانید که فرم درخواست در اداره پذیرش دانشجویان دانشگاه ها (در بعضی موارد امکان دسترسی به فرم درخواست به صورت آنلاین وجود خواهد داشت) وجود خواهد داشت.
 • همانطور که قبلا نیز گفته شد زبان تحصیل و تدریس در کشور اتریش آلمانی می باشد، لذا از متقاضیان انتظار می رود که نسبت به کسب مهارت های زبان آلمانی، شرکت در آزمون مدارس، مطالعه شخصی و شرکت در دوره هایی جهت اخذ دیپلم زبان آلمانی (آزمون DAF) مبادرت ورزند. این درحالیست که جهت اخذ گذرنامه و مهاجرت تحصیلی به اتریش دانشجویان ملزم به اخذ مدرک B1 و یا B2 آلمانی می باشند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و بخش تحقیقات تا زمانی که به سمت دانشجویان بین المللی نرسیده اند نیازی به فراگیری زبان آلمانی نخواهند داشت. مهاجرت تحصیلی به اتریش بدون مدرک زبان ممکن نیست.
 • اگر زبان آموزش شما انگلیسی می باشد، باز هم اخذ مدرک زبان حداقل B1 و یا B2 آلمانی طبق گذرنامه زبان های اروپایی ضروری خواهد بود.

کمک هزینه های مالی جهت تحصیل

از سال 2008، دانشجویان متعلق به اروپا از پرداخت هرگونه شهریه دانشگاه به دور شدند و هیچگونه محدودیتی برای آنان در نظر گرفته نشد و هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم گشت.

 • باید بدانید که دانشجویانی که برای پذیرش در دانشگاه های اتریش درخواست می دهند ملزم به پرداخت 5000 یورو برای یکسال می باشند. به هر حال، در تمامی موارد پرداخت 17 یورو برای دانشجویان متعلق به اروپا و جهت پرداخت وجه بیمه ضروری خواهد بود.
 • دانشگاه کشور اتریش اطلاعات دقیقی در خصوص بورسیه مهاجرت تحصیلی به اتریش و انجام تحقیقات به زبان آلمانی و انگلیسی در سایت grants.at در اختیار دانشجویان قرار می دهد. اطلاعاتی که راهنمایی های لازم را در اختیار دانشجویان بین المللی، فارغ التحصیلان و محققان اتریش قرار می دهد. باید بدانید که هدایای دیگری با عنوان “هدایای شخصی” در اختیار دانشجویان ملی قرار خواهد گرفت.

باید بدانید که برخی و نه تمامی دانشگاه های کشور اتریش مکانی را برای اقامت دانشجویان در نظر می گیرند. این درحالیست که سایز این اتاق ها برای دانشجویان بین المللی و در مقایسه با دانشجویان بومی بسیار کوچکتر خواهد بود.

 • دانشجویان بین المللی قادر به استفاده از خدمات اتریشی (OeAD)، سازمان اطلاعاتی که راهنمایی های لازم را در خصوص اخذ منزل در اختیار افراد قرار می دهد خواهند بود.اما به طور کلی رزرو کردن از قبل به افراد پیشنهاد می شود. این درحالیست که هزینه اقامت یکماهه حدود 300 یورو خواهد بود.

با وجود اینکه سطح استاندارد زندگی بسیار عالی در این کشور مشاهده می شود، دانشجویان متعلق به کشور انگلستان به دنبال زندگی در کشور مقرون به صرفه ای نیز خواهند بود.

برخی از هزینه های معمول یا هزینه زندگی دانشجویی در اتریش (بر اساس GBP – مارس 2015) به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه: 359 تا 419 یورو برای هر ماه.
 • هزینه خوراک در رستورانی ارزان: 5.87 یورو.
 • هزینه خوراک در مک دونالد: 4.62 یورو.
 • هزینه آبجو بومی 0.5 لیتری: 2.49 یورو.
 • هزینه آبجو وارداتی 0.33 لیتری: 2.35 یورو.
 • هزینه کاپوچینو: 1.95 یورو.
 • هزینه کوک / پپسی 0.33 لیتری: 1.68 یورو.
 • هزینه بطری آب 0.33 لیتری: 1.18 یورو.
 • هزینه نان سفید 500 گرمی: 1.11 یورو.
 • هزینه سیگار: 3.38 یورو.
 • هزینه بلیط حمل و نقل بومی: 1.57 یورو.
 • هزینه بلیط سینما: 6.40 یورو.

کار در حین تحصیل در اتریش

 • دانشجویان متعلق به اروپا قادر به کارکردن بیش از سه ماه (به صورت تمام وقت) در هر یکسال و بدون هیچگونه محدودیتی خواهند بود. به علاوه آنان قادر به کارکردن پاره وقت (بیش از 12 ساعت در هفته) با در آمد ماهانه 323 یورو می باشند. در هر دو مورد دانشجو ملزم به اخذ مجوز از کارفرما در موسسه دولتی بومی می باشد.

سلامت و امنیت

 • دانشجویان متعلق به اروپا قادر به استفاه از سیستم سلامت و درمان اتریش همانند دیگر شهروندان اتریش و با در اختیار داشتن کارت بیمه سلامت اروپایی خواهند بود. باید بدانید که اخذ بیمه سلامت عمومی جهت پذیرش در دانشگاه های اتریش اجباری می باشد.
 • کشور اتریش یکی از امن ترین مقاصد تحصیلی می باشد که موارد جرم و جنایت در آن به ندرت مشاهده می شود. ناگفته نماند که مواردی نظیر کیف قاپی و جیب بری تنها در مناطق شلوغ و پرجمعیت این کشور همانند: مناطق مربوط به گردشگران، در اتوبوس ها، ایستگاه های قطار و متروها رخ خواهد داد. بر اساس قانون کشور اتریش، شما ملزم به در اختیار داشتن گذرنامه خود در همه زمان ها خواهید بود. اگر شما گذرنامه خود را به همراه نداشته باشید، شما ملزم به دسترسی به آن به مدت 1 ساعت خواهید بود. باید بدانید که گواهی نامه رانندگی کشور انگستان در این کشور به عنوان یک ID رسمی شناخته نخواهد شد.

رتبه بندی های بین المللی

رنکینگ دانشگاه 2015-16

در زیر رتبه بندی دانشگاه های مختلف اتریش و همچنین دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی قابل مشاهده است.

دانشگاهQSTHE
دانشگاه جوهانس کپلر لینز401 – 500
دانشگاه کارل فرانزنس گراتس351 – 400
دانشگاه پزشکی وین251 – 275
دانشگاه اینسبورک295301 – 350
دانشگاه وین153182
دانشگاه فناوری وین197251 – 300

تمامی اطلاعات موجود در این جدول به صورت صحیحی گردآوری شده اند. رتبه های موجود در این جدول توسط سازمان به رسمیت شناخته شده ای بدست آمده است. رتبه دانشگاه های غیر انگلیسی توسط سازمان دیگری ساماندهی شده است، سازمانی که راهنمایی های لازم را در خصوص رتبه بندی های دانشگاهی در اختیار شما قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر شما قادر به مطالعه رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، رتبه بندی دانشگاه های جهانی THE، رتبه های جهانی MBA، بهترین فوربس های آمریکا و رتبه بندی دانشگاه های اروپایی خواهید بود.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش

تحصیل در مقاطع مختلف در اتریش

اتریش، کشوری آلمانی زبان با حدود 8.7 میلیون نفر جمعیت است که در مرکز اروپا واقع شده است. این کشور نسبتا کوچک مورد توجه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان بین الملل برای تحصیل قرار گرفته است. در جواب این سوال که چرا تحصیل و زندگی در اتریش یک انتخاب ایده آل است باید به دلایل زیر اشاره کرد:

 • ارائه طیف وسیعی از برنامه های آموزشی در مدارس و دانشگاه های اتریش
 • تدریس برنامه ها متعدد در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی
 • امنیت اجتماعی و ثبات اقتصادی بالا در اتریش
 • وجود جاذبه های فرهنگی هیجان انگیز و جامعه پر جنب و جوش
 • مهمان نوازی سخاوتمندانه مردم اتریش و چشم انداز شغلی تضمین شده

در این کشور کوچک، دانشگاه های معتبری وجود دارد که مدارک آنها در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند. بسیاری از دانشگاه های اتریش در رتبه بندی های بین المللی به دلیل ارائه آموزش با کیفیت در رنکینگ های بالا قرار دارند. علاوه بر ارائه آموزش با کیفیت، امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی یک نقطه عطف برای دانشجویان بین الملل محسوب می شود. در نتیجه مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل از مزایای بسیار زیادی برخوردار است.

کشور اتریش دارای بیش از 70 دانشگاه معتبر است که حدود 350.000 دانشجو در این دانشگاه ها تحصیل می کنند. 25% از جمعیت دانشجویان دانشگاه های آلمان را متقاضیان بین الملل تشکیل می دهند. دانش آموزان و دانشجویان بین الملل می توانند در موسسات آموزش عالی مختلف مانند دبیرستان ها، دانشگاه ها، کالج ها و دانشگاه های علمی کاربردی دولتی یا خصوصی ثبت نام کنند.

مهاجرت تحصیلی اتریش و تحصیل در مدارس

با توجه به اینکه سیستم آموزش و پرورش در اتریش، به عنوان یک سیستم خیلی دقیق و کامل در جهان شناخته می شود، می توان گفت مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مدارس این کشور با چالش هایی همراه خواهد بود. متقاضیان اقامت در اتریش از طریق تحصیل می توانند با تماس با مشاوران ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی از تمام الزامات و شرایط مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل مطلع شوند.

بسیاری از والدین به دلیل وجود شرایط مناسب زندگی و تحصیل در اتریش و برای تضمین آینده فرزندانشان، به دنبال اقامت در اتریش از طریق تحصیل هستند. مدارس در اتریش به دو بخش دولتی و خصوص تقسیم می شود. هر چند که اکثر مدارس دولتی اتریش، برنامه های آموزشی را به زبان آلمانی ارائه می کنند، اما امکان تحصیل در مدارس اتریش به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

در خصوص هزینه تحصیل در مدارس اتریش باید گفت که مدارس دولتی هیچ گونه شهریه ای برای دانش آموزان در نظر نمی گیرند و تحصیل در این مدارس کاملا رایگان است. در مدارس خصوصی اتریش شرایط و الزامات تحصیل نسبت به مدارس دولتی کاملا متفاوت بوده و دانش آموزان ملزم به پرداخت شهریه هستند. البته باید به این نکته اشاره کرد که هزینه تحصیل در مدارس خصوصی اتریش بسیار مناسب تر از هزینه تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی و کانادا است. برای اطلاع از تمام هزینه مهاجرت تحصیلی به اتریش با مشاوران ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

تحصیل در مدارس بین المللی اتریش

اتریش با یک محیط فرهنگی قوی در قلب اروپا، پر از مدارس و دانشگاه های بین المللی دو زبانه است که امکان اقامت در اتریش از طریق تحصیل را برای مهاجران فراهم کرده است. برعکس مدارس دولتی اتریش که تحت نظارت دولت های منطقه ای و آموزش پرورش هستند، مدارس خصوصی اتریش که بخش از آن را مدارس بین الملل تشکیل می دهد به صورت کاملا مستقل فعالیت می کنند.

با وجود شهریه های نسبتا بالا در مدارس بین المللی، این مدارس یک انتخاب مناسب برای مهاجرت تحصیلی به اتریش هستند، زیرا علاوه بر ارائه آموزش با کیفیت، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر اتریش را فراهم می کنند. برخی از مدارس بین المللی اتریش ( بیش از 16 مدرسه) مدرک بین المللی Baccalaureate diploma را ارائه می دهند. دارندگان این مدرک بین المللی می توانند در اکثر دانشگاه های معتبر اروپایی و کانادایی ثبت نام کنند.

مدارس بین الملل در اتریش از چندین جهت با مدارس دولتی این کشور متفاوت هستند. در ابتدا اینکه برخلاف مدارس دولتی، برای تحصیل در این مراکز می بایست شهریه پرداخت کرد. دوما آموزش مدارس بین المللی بسیار جهانی است و با مدارس دولتی اتریش متفاوت است. ثالثا مدارس بین المللی اتریش، آموزش کامل از دوره مهد کودک تا کلاس دوازدهم را ارائه می کنند، در حالیکه در بخش دولتی مراکز مختلفی برای ارائه آموزش ابتدایی تا متوسطه وجود دارد.

تحصیل در مدارس بین المللی اتریش

تحصیل در مدارس بین المللی اتریش

انواع مدارس بین المللی در اتریش

مدارس بین المللی زیادی در اتریش وجود دارد که هر کدام از این مدارس، سبک های مختلف آموزش و مدارک تحصیلی را ارائه می دهند. با وجود این تفاوتها، بیشتر مدارس بین المللی دو زبانه هستند و یک آموزش جامع و سطح بالا در یک محیط چند فرهنگی را ارائه می دهند. همانطور که قبلا اشاره شد، برخلاف مدارس دولتی اتریش، متقاضیان برای تحصیل در مدارس بین المللی این کشور می بایست شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی روزانه بین 5.000 یورو تا 40.000 یورو در سال است، در حالیکه هزینه تحصیل در مدارس بین المللی شبانه روزی به 60.000 یورو در سال می رسد.

به طور کلی در سالهای اولیه تحصیل در مدارس بین المللی اتریش، امتحاناتی از دانش آموزان گرفته می شود. به طورمثال، در مدارس بین المللی آمریکایی، دانش آموزان در آزمون های PSATs و  SATsشرکت می کنند؛ یا در مدارس فرانسوی دانش آموزان ملزم به حضور در آزمون Baccalaureate هستند. در هر صورت دانش آموزانی که از مدارس بین المللی اتریش فارغ التحصیل می شوند، می توانند به راحتی در دانشگاه های اروپا، آمریکا و استرالیا ثبت نام کنند.

برنامه کارشناسی بین الملل (IB) در اتریش بسیار محبوب است و تقریبا تمام مدارس بین الملل در این کشور از این سیستم تبعیت می کنند. این مدرک به طور گسترده ای در سراسر جهان شناخته شده و معتبر است و دارندگان آن امکان دریافت پذیرش از برترین دانشگاه های جهان را دارند.

مدارس بین المللی آمریکایی

بسیاری از مدارس بین المللی در اتریش از سیستم آموزشی آمریکا پیروی می کنند. مدارس مطرحی همچون مدرسه بین المللی وین و مدرسه بین المللی آمریکایی- سالزبورگ از جمله این مدارس هستند. با توجه به استفاده از سیستم آموزشی آمریکایی در این مدارس، برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. علاوه بر این برخی مدارس امکان تحصیل به زبان آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی را نیز فراهم می کنند.

دانش آموزان در سالهای اولیه تحصیل در مدارس بین المللی آمریکایی می بایست در آزمون MAP ( آزمون میزان پیشرفت تحصیلی) شرکت کنند تا نمرات دروسی همچون ریاضی و زبان آنها ارزیابی شود. در دوره دبیرستان نیز دانش آموزان در آزمون های PSAT  و SATشرکت می کنند.

مدارس بین المللی فرانسوی

مدرسه اصلی فرانسه در اتریش مدرسه Lycée Français Wien در وین است که مدرک French Bac ( کارشناسی) در زمان فارغ التحصیلی ارائه می کند. این مدارس مناسب دانش آموزانی است که قصد دارند در دانشگاه های فرانسوی تحصیل کنند.

مدارس مذهبی اتریش

به دلیل تاریخ مذهبی طولانی اتریش، مدارس بین المللی زیادی در اتریش با وابستگی های مذهبی وجود دارد. بسیاری از مدارس مذهبی بین المللی از سیستم آموزش آمریکایی پیروی می کنند و مدرک کارشناسی بین المللی را ارائه می دهند. دانش آموزان در این مدارس ملزم به مطالعه کتاب مقدس و کتابهای مذهبی هستند.

مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مقطع کارشناسی

اتریش به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین الملل شناخته می شود. به طور کلی شش نوع موسسه آموزش عالی در اتریش وجود دارد که شامل 22 دانشگاه دولتی ( 6 دانشگاه هنر، 3 دانشگاه پزشکی، 3 دانشگاه فنی )، 16 دانشگاه خصوصی، 21 دانشگاه علوم کاربردی (Fachhochschulen) و 14 کالج دانشگاهی تربیت معلم (Pädagogische Hochschulen) می شود.

حدود 2000 برنامه آموزشی در بیش از 70 موسسه آموزش عالی اتریش ارائه می شود که دارای اعتبار بالایی در سطح بین الملل هستند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند و به صورت آنلاین درخواست رسمی خود را ارسال کنند. توجه داشته باشید قبل از درخواست تمام فرایندهای درخواست و مدارک مورد نیاز دانشگاه انتخابی را بررسی کنید.

به طور کلی، دانشجویان برای اخذ مدرک لیسانس در اتریش باید حداقل 180 اعتبار ECTS ( سه سال تحصیلی) را تکمیل کنند. سال تحصیلی در اتریش از اول اکتبر شروع می شود و تا 30 سپتامبر ادامه دارد و شامل دو ترم زمستان ( اول اکتبر تا پایان ژانویه) و ترم تابستان ( اول مارس تا پایان سپتامبر ) می شود.

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مقاطع تکمیلی یک تجربه بسیار ویژه برای دانشجویان بین الملل است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان این شانس را می دهد که در بهترین موسسات و شرکتهای مطرح جهان کار پیدا کنند و رویاهای خود را تحقق بخشند. برخی از دانشجویان پس از تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه های اتریش، علاقه مند به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در این کشور هستند یا در دانشگاه های کشور دیگری فارغ التحصیل شده اند و به ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش فکر می کنند.

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، اتریش در میان با کیفیت ترین آموزش ها برای تحصیلات تکمیلی قرار دارد. حدود 50 دانشگاه اتریش دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می کنند که تقریبا 20 درصد از جمعیت دانشجویان این دوره را دانشجویان بین الملل تشکیل می دهند. مدت دوره کارشناسی ارشد بسته به برنامه و دانشگاه انتخابی بین دو تا سه سال ( به همراه ارائه پایان نامه و کارآموزی) متفاوت است.

برنامه های کارشناسی ارشد در اتریش از سیستم ECTS ( سیستم انتقال اعتبار اروپا) استفاده می کنند. مدرک کارشناسی ارشد اتریش به طور معمول بین 120 تا 150 ECTS  است. دوره های کوتاه تر (یکساله) در دانشگاه های علوم کاربردی (Fachhochschule) معمولا 60  ECTS هستند. البته مدرک دانشگاه های علوم کاربردی به عنوان یک آموزش حرفه ای در نظر گرفته می شوند و برای ورود به دوره دکترا کافی نیست.

علاوه بر این، برنامه های کارشناسی ارشد در اتریش به صورت واحد به واحد ارزیابی می شوند و هر واحد اعتبار ECTS مشخص شده در سیستم دارد. عملکرد شما در هر واحد درسی به همراه پایان نامه به صورت جداگانه ارزیابی و در آخر جمع بندی می شود. ارزیابی واحدها معمولا شامل تکالیف، وظایف تحقیقاتی، پروژه های عملی و امتحانات می شود. دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی ارشد از یک سیستم رتبه بندی چهار قسمتی استفاده می کنند که به صورت زیر است:

رتبهدستهجزئیات
1Sehr Gut( خیلی خوب)بهترین نمره ممکن، نشانه عملکرد عالی
2Gut ( خوب)نمره بالا، نشانه عملکر بالاتر از حد متوسط
3Befriedigend ( رضایت بخش)نمره مناسب، نشانه عملکرد قابل قبول
4Genügend ( قابل قبول)حداقل نمره قبولی، نشانه صرفا قبولی

 

مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در مقطع دکترا

اتریش کشوری در قلب اروپا، دارای دستاوردهای درخشانی در زمینه های فرهنگی و علمی( از اپرای کلاسیک تا مهندسی خودرو ) است. این کشور با تمرکز بر برنامه های ابتکاری و بین رشته ای دکترا، یک قطب پویا برای تحقیقات دوره دکترا محسوب می شود. نظام آموزش عالی اتریش، بیش از 600 سال است که میزبان مشهورترین دانشمندان و هنرمندان اروپا و جهان از جمله زیگموند فریود است.

امروزه دانشگاه های اتریش بسیار پیشرفت کرده اند و اهمیت زیادی برای تحقیقات دوره دکترا قائل هستند و از دانشجویان بین الملل برای مهاجرت تحصیلی به اتریش استقبال می کنند. مقطع دکترا در اتریش (Doktorat) یک دوره سه ساله است که بر اساس چهارچوب های سیستم انتقال اعتبار اروپا در فرایند بولونیا سازماندهی شده است. دانشگاه های اتریش تمایلی به تبلیغ پروژهای تحقیقاتی خاص و یا دعوت از متقاضیان دوره دکترا برای تحقیقاتشان ندارند. آنها برنامه های دکترا با تمرکز بر موضوعات خاص را ارائه می کنند.

برخی از دوره های دکترا در دانشگاه های اتریش نسبتا عمومی هستند و طیف وسیعی از برنامه ها را شامل می شوند، در حالیکه برخی از برنامه ها بر موضوعات از پیش تعیین شده ای متمرکز هستند و این برنامه ها معمولا در مراکز دکترا (Doktoratskollegs) که توسط دانشگاه ها تاسیس شده اند، ارائه می شوند.  برنامه های دکترا در دانشگاه های اتریش معمولا از یک برنامه درسی مشخص شده ای از جمله آموزش سازمان یافته و تحقیقات مستقل پیروی می کنند. در سال اول دکترا، دوره های طراحی شده در موضوعات مشخص برگزار می شود که مقدمه تحقیقات عملی هستند. در پایان سال اول، دانشجویان موضوع تحقیقاتی خود را مشخص می کنند و پس از تایید سرپرست تحقیقات و یا دیگر محققان ارشد، فعالیت تحقیقاتی خود را شروع می کنند.

مهاجرت تحصیلی به اتریش و اخذ بورسیه

بیش از 60.000 دانشجوی بین الملل در دانشگاه های اتریش تحصیل می کنند که تقریبا 26% از جمعیت دانشجویی این کشور را تشکیل می دهند. با توجه به اینکه اتریش یکی از گرانترین کشورهای اروپا برای زندگی محسوب می شود، بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در این کشور به کمک هزینه نیاز دارند. از همین رو، بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین الملل از طرف دولت و بنیادهای خصوصی برای تحصیل در اتریش ارائه می شود. در ادامه به بررسی بهترین بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین الملل می پردازیم:

بورسیه تحصیلی  CEU Presidential Scholar Award

 • مبلغ بورسیه تحصیلی : 5.000 یورو ( تقریبا 6.000 دلار)
 • دوره تحصیلی: لیسانس

دانشگاه اروپای مرکزی اتریش (Central European University) یکی از پرجمعیت ترین دانشگاه های بین المللی در وین است که به دانشجویان بیش از 100 کشور جهان، بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. این دانشگاه با تمرکز بر تدریس و پژوهش با کیفیت، یک محیط آموزشی متنوع برای دانشجویان فراهم می کند. دانشگاه اروپای مرکزی همچنین بورسیه ها و کمک هزینه هایی تحصیلی متعددی در مقاطع تحصیلات تکمیلی را برای کمک بیشتر به دانشجویان ارائه می کند.

بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus Joint Masters Scholarship

 • مبلغ بورسیه تحصیلی : متغیر
 • دوره تحصیلی: فوق لیسانس

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ارائه می شود. افرادی که قادر به دریافت این بورسیه تحصیلی شوند، می توانند مدرک خود را در دو کشور اروپایی تکمیل کرده و مدرک دو کشور اروپایی را دریافت کنند. این بورسیه تحصیلی، هزینه های کامل شهریه، سفر و دیگر هزینه های تحصیل برای یک سال یا حداکثر دو سال را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیل  Ernst Mach Grant

 • مبلغ بورسیه تحصیلی : متغیر
 • دوره تحصیلی: تمام سطوح تحصیلی

بورسیه تحصیلی ارنست ماخ اتریش که به نام فیزیکدان و فیلسوف معروف اتریشی آرنست ماخ نام گذاری شده است، یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان و پژوهشگران بین المللی است که می خواهند در اتریش تحصیل کنند. پنج نوع از این بورس تحصیلی در اتریش در دسترس هستند: بورسیه تحصیلی Ernst Mach Grant –  برای سراسر جهان، بورسیه تحصیلی Ernst Mach Grant برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش، بورسیه تحصیلی  Ernst Mach Follow-up Grant ، بورسیه تحصیلی Ernst Mach Grant Eurasia-Pacific Uninet و بورسیه تحصیلی ASEA-UNINET

بورسیه تحصیلی Foundation of the Republic of Austria

 • مبلغ بورسیه تحصیلی : 1.050 یورو معادل 1.270 دلار در ماه
 • دوره تحصیلی: تمام سطوح تحصیلی

بورسیه تحصیلی جمهوری اتریش برای دانشجویان مقاطع مختلف در رشته های علوم طبیعی، علوم فنی، پزشکی، انسانی، علوم بهداشت، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر در دسترس است. بورسیه های تحصیلی برای یکسال به دانشجویان اعطا می شود که می تواند هزینه های اقامت و تحصیل آنها را پوشش دهد. دانشجویان کشورهای غیر اروپایی، علاوه بر حقوق ماهانه، کمک هزینه سفر نیز دریافت می کنند.

بورسیه های تحصیلی اتریش

بورسیه های تحصیلی اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

متوسط هزینه تحصیل در اتریش حدود 1400 یورو در سال است، در حالیکه هزینه زندگی در این کشور تقریبا 1200 یورو در سال می شود. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اتریش را دارید در جدول زیر هزینه های تحصیل در این کشور ارائه شده است:

هزینه شهریه تحصیلی700 یورو تا 750 یورو در هر ترم
هزینه اقامتخوابگاه: 250 یورو تا 450 یورو در ماه

آپارتمان مستقل: 600 یورو تا 800 یورو

هزینه شخصیتقریبا 300 یورو در ماه
هزینه غذا250 یورو تا 300 یورو در ماه

 

مهاجرت تحصیلی به اتریش و کار دانشجویی

تمام دانشجویان بین الملل می توانند هنگام تحصیل در اتریش کار کنند. البته باید به این نکته اشاره کرد که تعداد ساعاتی که دانشجویان می توانند کار کنند بسته به ملیت و وضعیت ویزای آنها متفاوت است. دانشجویان به منظور کار در اتریش ملزم به دریافت مجوز کار هستند. دریافت مجوز کار برای دانشجویان مشروط به مجوز اقامت معتبر است.

به طور کلی دانشجویان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند. البته در برخی از موارد دانشگاه ممکن است ساعات کاری را محدود کند تا دانشجویان به موقع برنامه های دانشگاهی را به اتمام برسانند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، پس از فارغ التحصیلی می توانند با دریافت کارت قرمز- سفید- قرمز (Red-White-Red card) از سوی مقامات اتریشی به مدت یکسال در این کشور کار کنند. این کارت تنها به یک کارفرمای خاص مرتبط است به این معنی که در طول یکسال تنها می توانید برای کارفرمایی که نام آن در کارت ذکر شده کار کنید.

مهاجرت تحصیلی به اتریش و ویزای همراه

اتریش یک مقصد محبوب برای دانشجویانی است که به دنبال آموزش عالی و با کیفیت هستند. در جواب این سوال که آیا امکان دریافت ویزای همراه برای مهاجرت تحصیلی به اتریش وجود دارد یا خیر؟ باید گفت که دانشجویان می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود به منظور دریافت ویزای همراه درخواست دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش بعد از دریافت ویزای تحصیلی می توانند درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود را ثبت کنند.

در زمان درخواست برای ویزا، متقاضی مهاجرت تحصیلی به اتریش و همسر یا شریک قانونی می بایست حداقل 21 سال سن داشته باشند. علاوه بر این، دارندگان ویزای تحصیلی اتریش باید ثابت کنند که پول کافی برای حمایت از خود و اعضای خانوده شان در طول اقامت در اتریش را دارند.

دانشگاه های برتر اتریش برای تحصیل

اتریش کشور کوهستانی در مرکز اروپا است که از استاندارد بالایی برای تحصیل و زندگی برخوردار است. به طور کلی، اتریش یک کشور امن و پاک است که با فرهنگ غنی موجب جذب دانشجویان از سراسر جهان شده است. دانشگاه های اتریش تجربه های یادگیری پر باری را برای دانشجویان فراهم می کنند. دانشگاه های مهندسی و پزشکی اتریش در میان بهترین دانشگاه های جهان برای ارائه آموزش با کیفیت و تخصصی قرار دارند. علاوه بر این، انجام تحقیقات میان رشته ای از اهداف بزرگ اکثر دانشگاه های اتریش محسوب می شود. در ادامه لیست دانشگاه های برتر برای مهاجرت تحصیلی به اتریش ارائه شده است:

 • دانشگاه وین ( University of Vienna)
 • دانشگاه اینسبروک (University of Innsbruck )
 • دانشگاه کلاگن فورت (University of Klagenfurt)
 • دانشگاه فنی وین (Vienna University of Technology)
 • دانشگاه پزشکی اینسبروک (Medical University of Innsbruck)
 • دانشگاه فنی گراتس (Graz University of Technology)
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز (Johannes Kepler University Linz)
 • دانشگاه گراتس (University of Graz)
 • دانشگاه سالزبورگ (University of Salzburg)
 • دانشگاه پزشکی وین (Medical University of Vienna)
دانشگاه های برتر اتریش

دانشگاه های برتر اتریش

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش که به Ds ویزا نیز معروف است، به دانشجویان بین الملل این امکان را می دهد که به مدت شش ماه در دانشگاه و کالج های این کشور تحصیل کنند. در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، امکان تمدید ویزا وجود دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش شش ماه قبل از شروع دوره می بایست برای ویزای تحصیلی درخواست دهند. در خصوص پروسه رسیدگی به ویزا باید گفت اتریش دارای پروسه نسبتا سریعی برای رسیدگی به پرونده های متقاضیان است. به طور کلی، متقاضیان 6 هفته باید برای دریافت قرار ملاقات در سفارت اتریش منتظر بمانند و در طول حدود چهار هفته تصمیم گیری در خصوص ویزا انجام میشود. در مجموع، پروسه اخذ ویزای دانشجویی اتریش ممکن است دو ماه طول بکشد. مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی اتریش به شرح زیر است:

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزا
 • تکمیل و امضای فرم درخواست مجوز اقامت
 • نامه پذیرش یا ثبت نام در دانشگاه
 • عکس تمام چهره با پس زمینه سفید
 • پاسپورت یا مدارک سفر که حداقل سه ماه بعد از خروج از اتریش معتبر باشد.
 • اثبات توانایی مالی
 • ارائه بیمه درمان
 • ارائه بیمه سفر با پوشش هزینه ای 30.000 یورو
 • نامه پشتیبانی در خصوص دلایل شما برای سفر به اتریش
 • تاریخ پرواز و جزئیات ورود و خروج از اتریش

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اتریش

به منظور مهاجرت تحصیلی به اتریش و اخذ ویزای دانشجویی، متقاضیان می بایست مراحل زیر را طی کنند:

 • پذیرش در دانشگاه: متقاضیان می بایست در مرحله اول، از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرند.
 • مراجعه به سفارت یا کنسولگری اتریش: پس از اخذ پذیرش، دانشجویان باید برای گرفتن ویزای تحصیلی به سفارت یا کنسولگری اتریش مراجعه کنند و درخواست قرار ملاقات برای دریافت ویزا دهند.
 • انتظار برای تصمیم گیری در خصوص ویزا: مدت زمان پردازش درخواست ها در اتریش تقریبا دو تا سه ماه طول می کشد.
 • تعیین قرار ملاقات: زمانی که مجوز اقامت را دریافت کردید، می توانید برای ویزای D اتریش درخواست دهید. تعیین قرار ملاقات در سفارت تقریبا 6 هفته طول می کشد. در زمان مراجعه به سفارت مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را به همراه دارید
 • دریافت نتیجه تصمیم گیری: تصمیم گیری در خصوص درخواست ویزا معمولا در عرض چهار هفته گرفته می شود.
 • ثبت نام در دفاتر محلی اتریش: دانشجویان تا سه روز بعد از ورود به اتریش می بایست محل اقامت خود را در دفاتر محلی ثبت کنند.
ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش

اتریش یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین الملل قرار گرفته است. فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور علاوه بر دریافت مدرک معتبر، فرصت های زیادی برای ورود به بازار کار جهانی برای خود ایجاد می کنند. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به اتریش را دارید در مرحله اول باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید. به منظور برآورده کردن شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش و  اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک دانشگاه مناسب پیدا کنید و الزامات پذیرش دوره مورد نظرتان را بررسی کنید.
 • فرم درخواست را به صورت آنلاین از سایت دانشگاه مربوطه دانلود کنید.
 • مدارک مورد نیاز و درخواستی از طرف دانشگاه را ارسال کنید.

توجه داشته باشید قبل از اتمام مهلت مشخص شده برای درخواست می بایست تمام مدارک خود را ارسال کرده باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه اتریش

دانشجویان به منظور اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به اتریش ملزم به ارائه مدارک زیر هستند:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • اثبات ملیت از طریق مدارک شناسایی و پاسپورت
 • کپی آخرین گواهی تحصیلی ترجمه شده به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • اثبات مهارت زبان آلمانی ( در صورت شرکت در دوره های انگلیسی زبان متقاضیان می بایست مدارک زبان انگلیسی ارائه کنند.)

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی دانشگاه های اتریش

 • گواهی فارغ التحصیلی دوره متوسطه
 • مدرک زبان آلمانی ( مدرک زبان انگلیسی برای دوره های انگلیسی زبان)
 • انتخاب برنامه تحصیلی معتبر در دوره کارشناسی

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های اتریش

 • ارائه مدرک کارشناسی معتبر
 • ثبت نام در یک دوره کارشناسی ارشد تمام وقت حداقل دو ساله
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در دوره دکترا دانشگاه های اتریش

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته انتخابی دکترا
 • ثبت نام در یک دوره دکترای حداقل دو ساله
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی

مهلت ارائه درخواست برای دانشجویان غیر اروپایی، برای ترم زمستان در ابتدای ماه سپتامبر و برای ترم تابستان در آغاز ماه فوریه است.

کار پس از تحصیل در اتریش

کار پس از تحصیل در اتریش

کار پس از تحصیل در اتریش

آیا دانشجویان بین الملل پس از فارغ التحصیلی می توانند در اتریش مشغول به کار شوند؟ دانشجویان دارای مجوز اقامت پس از اتمام دوره تحصیلی می توانند ویزای خود را برای مدت 12 ماه تمدید کنند. در طول این مدت، دانشجویان می توانند به دنبال پیدا کردن یا راه اندازی شغل در اتریش باشند. پس از دریافت پیشنهاد کاری، متقاضیان می توانند کارت قرمز-سفید- قرمز (کارت RWR) که اجازه اقامت و اشتغال برای یک کارفرمای مشخص به مدت 24 در اتریش را می دهد، دریافت کنند. پس از منقضی شدن کارت RWR، افراد می توانند برای کارت قرمز سفید قرمز پلاس (RWR”) درخواست دهند. این کارت امکان اقامت ثابت و دسترسی به بازار کار نامحدود را برای متقاضیان فراهم می کند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل در کشور اتریش و دیگر کشورها است و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا جهت ورود به کشور اتریش را در با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به اتریش برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به اتریش و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای مهاجرت تحصیلی به اتریش را دریافت کرده و به ادامه مهاجرت تحصیلی به اتریش بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه  یا سفارت اتریش تماس حاصل فرمایید.

شرایط تحصیل در کشورهای دیگر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

10 دیدگاه برای “مهاجرت تحصیلی به اتریش

 1. جواد گفت:

  درود ب شما!
  آیا با مدرک لیسانس فنی و کاردانش میشه ب شاخه های پزشکی در اتریش رفت یا خیر?!
  و اینکه محدودیت سنی داره?

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، تحصیل پزشکی در ارتیش محدودیت سنی دارد. در نظر داشته باشید که برای تحصیل پزشکی در اتریش می بایست مدرک دیپلم مرتبط ارائه دهید و با دیپلم فنی توصیه می کنیم کشور های دیگر مانند ترکیه را انتخاب نمایید.

 2. محمدرضا صحافی گفت:

  با سلام من برای پسرم که19ساله ودانشجوی دانشگاه پیام نور در رشته مدیریت صنعتی ترم دوم است پذیرش دانشگاه آلمان یا اتریش در رشته itیاکامپیوتر که دارای مدرک زبانB1 ودارای2 مدرک بین المللی icdl1و2می باشد آیا می توانید اقدامات لازم جهت پذیرش تحصیلی انجام دهید اگر جواب مثبت است بفرمایید به کجا مراجعه کنم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در آلمان و یا اتریش باید رزومه علمی و ریزنمرات شما بررسی شود.

 3. صبا صلح جو گفت:

  سلام من 27 سالمه و معدل کتبی دیپلمم 12/64 میباشد و لیسانس کشاورزی-مهندسی خاک از دانشگاه آزاد با معدل 15/30 دارم. میخواستم بدونم میتونم برای پزشکی از دانشگاه اتریش اقدام کنم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل پزشکی در اتریش محدودیت سنی دارد.

 4. بهنام گفت:

  با سلام.بنده کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل A از دانشگاه آزاد را دارم، رزومه علمی مناسب مانند ۲ جلد کتاب و چند مقاله را هم دارا می باشم، قصد دارم مقطع دکتری را در کشور های مانند آلمان و اتریش ادامه دهم، آیا در مقطع دکتری در گرایش های حقوق، خصوصا گرایش جزا و جرم شناسی، کرسی های تدریس به زبان انگلیسی هم ارائه می گردد یا صرفا آلمانی است؟ و این که امکان اخذ پذیرش برای بنده موجود هست ؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در بحث پذیرش در مقطع دکتری، مدرک و وضعیت تحصیلی فرد،رزومه علمی و مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی و سن، را ملاک قرار می دهند و در برخی دانشگاه های آلمان، دکتری به زبان انگلیسی نیز برگزار میگردد.
   ناگفته نماند در بحث های تخصصی حقوقی، کشور ما دارای زیر ساخت و نوع استدلال متفاوتی با بسیاری از کشورها از جمله آلمان، می باشد که این موضوع محل چالش در هنگام تعیین استاد برای مقطع دکتری خواهد شد.

 5. بابایی گفت:

  با سلام
  بنده قصد مهاجرت تحصيلي به خارج از كشور و تحصيل در رشته هاي علوم پزشكي رو دارم و معدل دبيرستانم ١٢/٨١ ميباشد آيا با اين شرايط امكان پذيرش من در دانشگاههاي خارج ازكشور وجود دارد؟؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله کشورهایی وجود دارند که امکان مهاجرت تحصیلی پزشکی برای شما فراهم باشد. البته تحصیل پزشکی اتریش چندان راحت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *