سرمایه گذاری در آلمان

  فرم مشاوره فوری

  آلمان از کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه و به زعم بسیاری قدرتمندترین عضو اتحادیه محسوب می شود. شرایط بسیار خوب اقتصادی و همچنین زندگی در این کشور، سبب شده سالانه تقاضاهای زیادی برای سرمایه گذاری در آلمان از کشورهای مختلف و همچنین از ایران بوجود بیاید. ما در این مقاله به بررسی شرایط سرمایه گذاری در آلمان پرداخته ایم. امید است این مطلب بتواند پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشد.

  سرمایه‌ گذاری یا کار آزاد در کشور آلمان می تواند به روش‌های زیادی انجام شود و از روش های حقوقی‌ متعددی انجام پذیرد. یک فرد خارجی می تواند برای سرمایه‌گذاری یا کار آزاد خود مهم ترین گونه‌های حقوقی زیر را انتخاب نماید. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در خصوص سرمایه گذاری در آلمان اطلاعات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند.

  آلمان از لحاظ دموکراسی، قدرت اقتصادی و فراست در تجارت یکی از مهمترین کشورهای جهان است. آلمان از لحظ مساحت و جمعیت (82.5 میلیون نفر)بزرگترین کشور در اروپای غربی است و ثروتمندترین و قویترین اقتصاد را دارد. مسلما آلمان بعد از ایالت متحده آمریکا دومین کشور است که بیشترین نفوذ را در اتحادیه اروپا دارد. نفوذ جهانی آلمان از لحاظ قومیت نیزعمیق است. افراد آلمانی – آمریکایی بیشترین درصد شهروندان ایالت متحده با 50 میلیون نفر را تشکیل میدهند در حالیکه این تنها یک سوم جمعیت پراکنده آلمان است. آلمان پرجمعیت ترین کشور و بزگترین اقتصاد در اروپای غربی است. آلمان دارای تاریخ غنی از لحاظ هنر و علم است و به اندازه کافی به عنوان یک کشور بزرگ در تاریخ شناخته شده است. آلمان برای بسیاری از خارجی ها، سرمایه گذاران، کارآفرینان و افراد شاغل برای زندگی و کار جذاب است.

  مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری، به عنوان کشوری جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) محسوب می شود، اما رکود جهانی و بحران ناشی از بحران منطقه یورو در سال 2012، مانع ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال های اخیر شده است. پس از رسیدن به 33.3 میلیارد دلار در سال 2015، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 2016 به 17 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2017، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان نسبت به سال قبل دو برابر شده و تقریبا 35 میلیارد دلار افزایش یافته است.

  در میان نقاط قوت کشور، یک شبکه صنعتی بسیار قدرتمند و متنوع، یک نیروی کار بسیار ماهر با فرماندهی خوب انگلیسی، زیرساخت قابل اعتماد، یک فضای اجتماعی مطلوب، یک چارچوب قانونی پایدار و مکانی در قلب اروپا وجود دارد. ضعف اصلی آن یک نرخ مالیات بالا (هم برای افراد وهم برای شرکت ها) و  قوانین کار نسبتا سخت است. بانک جهانی در گزارش تجارت جهانی 2018 خود، آلمان را در رده 20 از 190 کشور قرار می دهد.

  قوانین اصلی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مالکیت و سرمایه گذاری توسط اتباع خارجی و سرمایه گذاران بر پایه منافع ملی را تنظیم می کنند کدامند؟ قانون تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWG) و  آیین نامه تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWV) آلمان پایه قانونی برای کنترل سرمایه گذاری خارجی در آلمان را فراهم می کند. آخرین اصلاحیه AWV از تاریخ 13 دسامبر 2017 است. قانون دستور العمل اجرایی، روند بازبینی سرمایه گذاری را کنترل می کند. روش دادرسی دادگاه اداری حاوی راه حل اقدامات کنترل سرمایه گذاری اجرایی است.

  چرا باید در آلمان سرمایه‌گذاری کنیم؟

  برنامه اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری بر اساس برنامه ویزا سرمایه گذاری EB-5 آمریکا است و به طور وسیعی همان اصول سرمایه گذاری برای اجرا یک کسب و کار جدید یا ادامه کسب و کار قبلی با استخدام شهروندان محلی با هدف نهایی درخواست برای تابعیت و پاسپورت را داراست. این روش به طور محسوسی با روش اخذ تابعیت قدیمی از طریق سرمایه گذاری برای کسب تابعیت و پاسپورت صرفا از طریق سرمایه گذاری مالی متفاوت است.

  خوشبختانه، راه دیگری برای اقامت وجود دارد و آن اقامت از طریق سرمایه گذاری است. سرمایه گذارانی که در کسب و کار خود سرمایه گذاری می کنند و تاثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان دارند راهی برای اقامت برای انها وجود دارد. یک پروسه معین گام به گام برای اقامت وجود دارد و ابتدا سرمایه گذاری حداقل 25.000 یورو در یک شرکت خصوصی (LLC) است. ایجاد یک کسب و کار در آلمان یک پروسه گام به گام است و باید حجم زیادی از مدارک را تکمیل کرد و برای مسئولان مربوطه ارسال کرد . زمان درخواست برای مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری مدارک بیشتری مورد نیاز است. موارد زیر شامل دلایلی هستند که چرا باید در آلمان سرمایه‌گذاری کنید:

  • آلمان بزرگترین اقتصاد و بهترین مکان برای سرمایه گذاری در اروپاست.
  • آلمان عضو منطقه شنگن است.
  • لزومی به داشتن حداقل الزامات اقامت نیست.
  • سفر بدون ویزا در منطقه شنگن
  • مرکز تعاملات تجاری در اروپا
  • اعضای خانواده میتوانند اقامت آلمان را دریافت کنند.
  • دریافت کارتPR بعد از سه سال
  • کسب تابعیت آلمان بعد از هشت سال زندگی در آلمان
  • پاسپورت آلمان در بین قوی ترین پاسپورت های جهان قرار دارد.
  • بهترین مقصد برای سرمایه گذاری در اروپا
  • امکان سرمایه گذاری در املاک و مستغلات آلمان
  • ارتباطات هوایی گسترده به اکثر نقاط اروپا

  بررسی سرمایه گذاری در آلمان

  BMWi حق دارد تمام مالکیت شرکت های آلمانی را بررسی کند که در آن سرمایه گذاران مالکیت حداقل 25 درصد از حق رای شرکت را بدست می آورند. این بررسی مربوط به معاملات دارایی و همچنین معاملات سهم، از جمله سهام مستقیم و غیر مستقیم و در اصل – صرف نظر از بخش صنعت مربوطه و هم ماهیت و هم اصالت سرمایه گذار است. هدف باید “داخلی” باشد، یعنی:

  • اشخاص حقوقی و مشاغل مستقر یا دارای دفتر اصلی در آلمان باشد.
  • نماینده های شخص حقوقی خارجی یا مشارکت با مقر اصلی در آلمان باشد.
  • تشکیلات دائمی اشخاص حقوقی یا مشاغل خارجی در آلمان باشد.

  با این حال، بخش صنعت مربوطه، تعیین کننده سطح موشکافی مورد استفاده در این بررسی می باشد. در بازبینی بخشی، BMWi ممکن است بررسی کند که آیا اکتساب مربوطه تهدیدی برای نظم عمومی یا امنیت “جمهوری فدرال آلمان” محسوب می شود. اکتساب ها ممکن است به طور خاص تهدیدی محسوب شود اگر هدف:

  • با زیرساخت های حیاتی مانند انرژی، آب، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور سر و کار داشته باشد، زیرساخت مورد استفاده برای تامین مالی یا بیمه، بهداشت، حمل و نقل یا غذا
  • توسعه و اصلاح نرم افزاری که برای انجام چنین زیرساختی حیاتی به کار می رود.
  • مجاز به انجام اقدامات سازمانی در بخش ارتباطات راه دور یا تولید تجهیزات فنی مورد استفاده برای اجرای مقررات قانونی برای نظارت بر ارتباطات راه دور و دانش در مورد این فن آوری است.
  • خدمات محاسباتی مجازی را در صورت دستیابی آستانه های مشخص فراهم می کند. یا دارای مجوز برای ارائه اجزاء و خدمات زیرساختی telematics است.

  بازبینی مربوط به بخش، یک روش بازنگری دقیق تر برای کسب شرکت هایی که در زمینه های امنیتی حساس مانند دفاع و تکنولوژی Cryptotechnology فعالیت می کنند، یک روش بررسی دقیق تر را ارائه می دهد. این شامل تولید کنندگان و توسعه دهندگان سلاح های جنگی، مهمات، تجهیزات نظامی مانند موتور های تانک و افزار و هر فن آوری ای است که برای پردازش اطلاعات طبقه بندی شده دولتی استفاده می شود.

  کار آفرینی از طریق کسب جواز های صنفی

  شما می توانید در فعالیت هایی مثل رستوران، کافی شاپ، فروشگاه پوشاک، خوراک و … در کشور آلمان سرمایه گذاری کنید. برای این کار می توانید جواز صنف مربوطه را دریافت و اقدامات لازم در خصوص کسب و کار را انجام دهید.

  ثبت شرکت مسئولیت محدود در آلمان

  چنانچه شما به عنوان یک سرمایه گذار صاحب شرکت در کشور ایران مشغول به فعالیت هستید، می توانید یک شرکت مشابه در آلمان احداث کرده و فعالیت خود را در این کشور ادامه دهید. لازم است بدانید تا کمترین سرمایه لازم برای احداث این نوع شرکت ۲۵ هزار یورو می باشد.

  سرمایه گذاری در آلمان از طریق اوراق قرضه

  سرمایه گذاری از طریق اوراق قرضه به زبان ساده یعنی اینکه شما به دولت و یا شرکت‌های کشور آلمان مبلغ مشخصی را قرض داده و در قبال آن سود معینی دریافت می کنید. این روش یک روش سودآور و پر بازدهی به شمار می‌رود اما دریافت اقامت آلمان را به دنبال ندارد. آزمون و خطا و ریسک پذیری برای انجام این سرمایه گذاری حداقل ممکن است و خرید اوراق قرضه به عنوان یک سرمایه گذاری با ثبات به شمار می‌رود. با وجود مزیت و سودآوری بالا به دلیل نیاز به سرمایه اولیه بالا بسیاری از افراد از این سرمایه‌گذاری امتناع می‌کنند.

  سرمایه‌گذاری از طریق ای تی اف

  شما با اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در واقع سرمایه اولیه خود را در صندوق های قابل معامله شرکت داده اید. سرمایه گذاری در این روش به معنی شرکت در بورس اوراق بهادار عمومی کشور آلمان است. لازم است بدانید که شما با این روش نمی توانید اقامت کشور آلمان را به دست آورید.

  سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

  اگر قصد دارید تا برنامه ریزی بلند مدت برای سرمایه خود انجام دهید خرید سهام یک گزینه فوق‌العاده است. توصیه می شود تا پیش از آنکه در بازار سهام وارد شوید  اطلاعات کافی در مورد چگونگی خرید و فروش، سودآوری و زیان احتمالی این روش سرمایه گذاری به دست آورید. از مزیت های ورود به این نوع سرمایه گذاری این است که شما می توانید با سرمایه بسیار کم شروع کنید و آنچه با علم و آگاهی وارد آن شوید سود بسیار بالایی را به دست آورید.

  نکات مهم در خصوص برآورد هزینه های سرمایه گذاری

  در خصوص حداقل هزینه برای ورود به روش سرمایه گذاری در آلمان باید گفت که ۲۵ هزار یورو به عنوان حداقل هزینه برای دریافت اقامت از طریق روش سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است. اما شما به عنوان یک سرمایه گذار علاوه بر اطلاع از کسب حداقل هزینه برای سرمایه‌گذاری باید هزینه هایی مثل اجاره دفتر، حقوق کارمندان استخدام شده، خرید تجهیزات، هزینه مربوط به تبلیغات و غیره را در نظر بگیرید تا از یک برنامه ریزی مالی دقیق پیروی کنید.

  چه مواردی امکان پذیرش ایده کار آفرینی را افزایش می دهد؟

  در مرحله اول اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری شما باید ایده تجاری را مطرح کنید که ثابت کند برای کشور آلمان منافع اقتصادی به دنبال دارد. این ایده تجاری باید به طور کلی تاثیرات مثبتی بر اساس اقتصاد کشور آلمان داشته باشد تا مورد پذیرش آن واقع شود. اثبات سرمایه اولیه جهت سرمایه گذاری و طراحی یک بیزینس پلن و برنامه تجاری کامل برای ارائه به دولت کشور آلمان از ضرورت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. شما باید در طرح تجاری خود هزینه های مربوطه، میزان درآمد نسبی، تعداد افراد استخدام شده و … را به طور شفاف و واضح معین کنید. برای سرمایه گذاری در کشور آلمان باید بیشتر از ۱۸ سال داشته باشید و از داشتن سابقه کیفری مبرا باشید.

  شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آلمان

  شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آلمان

  پاسپورت آلمان تنها برای شهروندان آمریکا و انگلستان از لحاظ قدرت و اعتبار هماهنگ است و بلافاصله آنها را به وضعیت یک شهروند جهانی بدون در نظر گرفتن ملیت اصلی تبدیل میکند. در اینجا چندین مزیت پاسپورت آلمان ذکر شده است.

  • شهروند بزرگترین اقتصاد جهان
  • شهروند برترین کشور اروپا
  • صاحب یکی از قدرمندترین پاسپورت های جهان
  • دسترسی به 177 کشور سراسر جهان بدون ویزا
  • آزادی برای زندگی در هر کجا از اروپای غربی برای زمان نامحدود
  • بدون نیاز به حداقل اقامت

  متقاضیان باید نشان دهند که توانایی سرمایه گذاری 1میلیون یورو در اقتصاد آلمان از طریق پروژه های تجاری را دارند. این پروژه ها باید برای 10 شهروند آلمانی شغل ایجاد کند.

  متقاضیان برای اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری میتوانند نوع شرکتی که میخواهند در آن سرمایه گذاری کنند را انتخاب کنند. متقاضیان میتوانند کسب و کار جدیدی آغاز کنند یا کسب و کاری که قبلا داشته اند را ادامه دهند. متقاضیان موفق حقوق برابر شهروندان آلمانی دریافت میکنند. برای اینکه یک متقاضی واجد شرایط سرمایه گذاری آلمان و مجوز اقامت این کشور باشد باید قادر به سرمایه گذاری 1میلیون یورو(این رقم ثابت نیست) در یک کسب و کار ی که تازه راه اندازی کرده اند یا کسب و کاری که قبلا داشتند در آلمان باشد. در کسب و کار موجود باید حداقل ده شهروند آلمانی استخدام کنند. زمانی که کسب و کار جدید ایجاد شد سرمایه گذار و اعضای خانواه آن واجد شرایط مجوز اقامت آلمان هستند.

  پس از پنج سال اقامت، متقاضیانی که زبان آلمانی را یاد گرفتند و همچنین از نظام حقوقی و فرهنگ آلمان آگاهی پیدا کردند اقامت دائم آلمان که قبل از تابعیت آلمان است را کسب می کنند.

  مدارک مورد نیاز برای شروع درخواست

  • پاسپورت معتبر که حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد.
  • تمام مدارک مربوط به جزئیات تعهد متقاضی برای اقامت در آلمان
  • بیمه کامل درمانی به ارزش 30.000 یورو
  • مدارک تایید شده که نشان میدهد متقاضی پول کافی برای حمایت از خود در هنگام اقامت در آلمان را دارد.
  • 2 عکس پاسپورت
  • همه گواهی های مربوط به تولد و ازدواج متعلق به متقاضی (همسر و وابستگان در صورت لزوم)

  شرایط اخذ پاسپورت آلمان از طریق سرمایه گذاری

  نقاط قوتاقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری به شرح زیر است:

  • متقاضی باید ۱ میلیون یورو برای کسب و کار جدید آلمان سرمایه گذاری کرده یا یک کسب و کار آلمانی را خریداری نماید.
  •فرد باید ده آلمانی را استخدام کرده یا برای ده آلمانی شغل جدیدی خلق کند
  • برنامه ویزا سرمایه گذار شامل اعضای خانواده متقاضی می شود
  •ویزای سرمایه گذار به دارنده حق دسترسی نامحدود و کامل به منطقه شنگن اتحادیه اروپا می دهد
  • پس از پنج سال، متقاضیان می توانند درخواست وضعیت اقامت دائم و پس از آن تابعیت و پاسپورت آلمانی را درخواست کنند.
  • گذرنامه آلمان در جهان بدون نیاز به ویزا به 177 کشور رتبه اول رتبه بندی شده است
  • آلمان بزرگ ترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد جهان است.
  سرمایه گذاران خارجی پس از سرمایه گذاری در کسب و کار واجد شرایط دریافت ویزا و اجازه اقامت طولانی مدت (اقامت موقت) در آلمان می باشند. مدت زمان اجازه اقامت معمولا دو یا سه سال است که میتواند طولانی باشد. پس از سه سال زندگی، می توانید درخواست اخذ اقامت دائمی در آلمان را درخواست کنید.
  هیچ نیازی نیست که برای همیشه در آلمان زندگی کنید، اما باید حداقل سالی یکبار از المان بازدید کنید.
  اقامت دائم آلمان
  اجازه اقامت دائم (اجازه اقامت نامحدود – § 9 بخش 2 AufenthG) در آلمان می تواند پس از ۳ سال اعطا شود، اگر پوشش کامل متقاضی برای امرار معاش و یک کسب وکار موفق بتواند اثبات شود.

  درخواست شهروندی آلمان

  درخواست برای شهروندی در آلمان پس از ۸ سال زندگی پیوسته در آلمان امکان پذیر است در صورت :

  • بدون سابقه کیفری
  • درآمد و مالی مناسب برای زندگی در آلمان
  • مالیات پرداخت شده و کمک های بهداشتی
  • دانش زبان آلمانی.

  شهروندی آلمان یا اقامت دائم آلمان؟

  سه روش برای زندگی نامحدود در آلمان وجود دارد: اقامت دائم EC، مجوز اسکان و درخواست برای شهروندی آلمان. دو درخواست اقامت دائمی آلمانی بسیار شبیه هم هستند، تفاوت اصلی این است که اولی به شما این امکان را می دهد که زندگی کنید و در جای دیگری در اتحادیه اروپا کار کنید در حالی که اجازه اقامت (یا اقامت دائم آلمان)تنها به آلمان محدود می شود. اما یک مجوز دائمی آلمان می تواند زودتر از یک محل اقامت دائم اروپا در موارد خاص بدست آید، برای مثال کارگران بسیار ماهر می توانند برای اجازه اقامت فوری درخواست دهند.

  شهروندی آلمانی حق یک سان را به عنوان یک شهروند آلمانی از جمله حق رای، حمایت کنسولی، جنبش آزاد و دسترسی نامحدود به بازار کار ارائه می دهد. با این حال، به عنوان یک شهروند آلمانی،با این حال، به عنوان یک شهروند آلمانی، شما باید شهروندی فعلی خود را انکار کنید – مگر اینکه از داشتن ملیت دوگانه آلمانی معاف باشید – و به وظایف شهروندی و اجتماعی مانند دادگاه یا خدمات انتخاباتی احترام می گذارید. ملیت دوگانه آلمانی به طور معمول به شهروندان اتحادیه اروپا و برخی دیگر دسته ها و همچنین کسانی که نمی توانند از شهروندی فعلی خود (مثلا پناهندگان و پناهجویان) خودداری کنند، ارائه می شود.

  بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در آلمان

  بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در آلمان

  بیشتر سرمایه گذاری های خارجی در کشور آلمان متعلق به کشور های هلند، لوکزامبورگ، ایالات متحده می باشند که این مالکیت بیش از نیمی از سهام ها را در بر می گیرد. کشور های سوئیس، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، اتریش، ژاپن، اسپانیا و دانمارک نیز از دیگر سرمایه گذاران اصلی در این کشور هستند.این سرمایه گذاری ها اساسا در به سمت خدمات حرفه ای، علمی و تکنیکی، مالی و بیمه، اطلاعات و ارتباطات، تولید و تجارت، جهت گیری کرده‌اند .

  نقاط قوت این کشور عبارتند از شبکه ارتباطی صنعتی بسیار قدرتمند و متنوع، نیروی کار با مهارت بالا و سطح دانش انگلیسی خوب، زیر ساخت های قابل اعتماد، شرایط اجتماعی مطلوب، چهارچوب قانونی پایدار و جایگیری در قلب اروپا.نقاط ضعف اصلی کشور آلمان هزینه زیاد مالیات مربوط به اشخاص و کسب و کار ها و قوانین کارگری نسبتا انعطاف پذیر می باشد. آلمان در میان 190 کشور رتبه بانکی جهانی بیستم را دارد که این رتبه در گزارش فعالیت های سال 2018 ذکرشده است.

  بخش های کلیدی اقتصاد ملی

  کالا های مصرفی، به دلیل آنکه آلمان بیشترین جمعیت ساکن در اروپا را دارد.کالاهای خورده فروشی، به دلیل آنکه کشور آلمان تولید کننده پیشرو در زمینه ابزار آلات ماشینی می باشد و این بخش با تشکر از پیشرفت فرایند های صنعتی رونق جدیدی خواهد گرفت.دیگر بخش های کلیدی عبارتند از : مواد پیشرفته، صنعت هوافضا، صنعت کشاورزی، صنعت خودرو سازی، صنعت داروسازی و شیمیایی، عمده فروشی، خورده فروشی و تجارت آنلاین.

  بخش های بالقوه 

  خدمات رسانی به مصرف کنندگان، فناوری پیشرفته، چند رسانه ای، الکترونیک، درمانی و بیوتکنولوژی،
  اطلاعات مناقصه، انرژی های تجدید پذیر ( طرح های بلند پروازانه خورشیدی،بادی و ذخیره انرژی های تجدید پذیر)

  برنامه های خصوصی سازی 

  مناقصه ها، پروژه ها و تدارکات عمومی
  برگ مناقصه در سراسر کشور ( bundesausschreibungsblatt )، مناقصه های رسمی
  مناقصه های روزانه الکترونیکی Ted، فرصت ها تجاری در اتحادیه اروپا
  بازار الکترونیکی، مناقصه در سراسر جهان
  بخش هایی که فرصت های سرمایه گذاری در آن ها کمتر است.
  تحصیلات. پروژه های متعلق به دولت محدود به خدمات رسانی های پایه ای هستند.( آب، انرژی و ریل های حمل و نقل ملی)

  شرایط اخذ اقامت آلمان از طریق خرید ملک

  کشور آلمان به دلیل ارزش خالص بالایی که دارد یکی از پر آوازه ترین مقاصد مهاجرتی در جهان است. در زمینه ی خرید ملک توسط خارجی ها،کشور های کمی در جهان هستند که به میزان کشور آلمان آزادی خواه باشند. درون این کشور چه افراد حقیقی و چه شرکت های حقوقی و قانونی مجاز به داشتن ملک و زمین هستند و ریشه و نوع شهروندی خریداران در این اتفاق تاثیر گذار نخواهد بود. در کشور آلمان گزینه ای برای افراد ثروتمند جهت دریافت اجازه ی اقامت از طریق خرید ملک وجود دارد، در اینجا اساسا برای این نوع مهاجرت برنامه ی دولتی ای وجود ندارد. از طریق همکاری با یک از شهرداری های آلمان غربی، شرایطی مهیا کرده ایم که در صورت خرید ملک و زمین، حق شهروندی صادر شود.

  کشور آلمان توسط طرح سرمایه گذاری از طریق خرید ملک به سرمایه گذاران غیر اروپایی اقامت می دهدکه مزایای این نوع اقامت عبارتند از:

  • به شما سریعا ویزای اقامت جهت زندگی در آلمان تعلق خواهد گرفت.
  • خانواده و فرزندانتان نیز می توانند به واسطه ی این سرمایه گذاری برای دریافت اقامت آلمان اقدام کنند.
  • پس از گذشت پنج سال از زندگی در کشور آلمان کارت اقامت دائم برای شما صادر خواهد شد.
  • پس از گذشت شش تا هشت سال زندگی در کشور آلمان حق شهروندی آلمان را دریافت خواهید کرد.
  • اجازه اقامت کشور آلمان امکان حرکت آزادانه به کشور های عضو شینگن را برای شما فراهم خواهد کرد.

  هزینه خرید ملک در آلمان

  در این قسمت از مقاله هزینه خرید ملک ویلایی و آپارتمانی در شهر های برتر کشور آلمان به شما ارائه شده است.

   نام شهر هزینه هر متر مربع آپارتمان هزینه هر متر مربع ملک ویلایی
  مونيخ ۵.۸۵۰ یورو ۴.۲۳۵ یورو
  برلین ۳.۵۹۵ یورو ۲.۳۲۰ یورو
  هامبورگ ۳.۶۷۰ یورو ۲.۵۳۰ یورو
  کلن ۲.۷۱ یورو ۲.۲۴۰ یورو
  هانوفر ۲.۲۶۰ یورو ۲.۰۰۷ یورو
  فرانکفورت ۳.۱۷۰ یورو ۲.۵۰۰ یورو

  شرایط سرمایه گذاری در خرید املاک آلمان

  • املاک خریداری شده نباید ارزشی کمتر از 300000 یورو داشته باشند.
  • توانایی اثبات داشتن درآمد ماهیانه حداقل 3000 یورو به واسطه ی درآمدحاصل از سرمایه ( اجازه، کرایه، بهره، سهام، پانسیون) یا داشتن حداقل مبلغ 2500000 یورو پول نقد.
  • پرداخت هزینه اسناد رسمی املاک و مستقلات ( برای خرید حدود k 300 یورو حدود مبلغ 3000 یورو)
  • بادادن هزینه کارگذار : 3.5 درصد از هزینه ی خرید
  • پرداخت هزینه ثبت زمین ( برای خرید حدود k 300 یورو حدود مبلغ 4000 یورو)
  • مالیات بر خرید املاک: 6.5 درصد از کل مبلغ خرید.

  خرید ملک و املاک در کشور آلمان بر اساس برنامه مهاجرتی حق اقامت در کشور های اروپایی متعدد را برای شما به ارمغان می آورد. متقاضیانی که از کشور های غیر اروپایی مانند چین، امارات متحده عربستان، ترکیه، ایران یا روسیه آمده اند، از حق سفر آزادانه به کشور های ناحیه شنگن لذت خواهند برد. که این کشور ها شامل 28 منطقه اروپایی می شوند و از لحظه ای که ملک یا زمینی در آلمان خریداری کنند و اقامت آلمان را دریافت کنند، این حق احراز می شود.

  1. نحوه ارائه درخواست
  2. انتخاب یک محل
  3. تقاضای پیش تایید در اداره مهاجرت محلی
  4. ملاقات با کارگذار و پرداخت هزینه خرید
  5. تقاضای ویزا در یکی از سفارت های آلمان
  6. تقاضای اجازه اقامت

  کمترین مبلغ سرمایه گذاری در آلمان جهت اخذ اقامت

  کمترین مبلغ سرمایه گذاری در آلمان جهت اخذ اقامت

  تحصیل در آلمان و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برای بسیاری از افراد یه فرصت تکرار نشدنی محسوب می شود. پاسپورت کشور آلمان یکی از قدرتمند ترین پاسپورت ها در دنیا به حساب می آید و شهروندان این کشور از امکان سفر بدون نیاز به ویزا به 177 کشور دنیا لذت می برند. این در حالی است که کشور آلمان برای سرمایه گذاران، برنامه ویزای به خصوصی ندارد. قانون اقامت کشور المان به سرمایه گذاران خارجی این اجازه را می دهد که برای دریافت مجوز اقامت سه ساله اقدام کنند.

  سرمایه گذاران می بایست یا شرکت خود را به ثبت برسانند و یا اینکه مبلغ مشخصی را در یکی از شرکت های المانی سرمایه گذاری کنند. فرایند درخواست ویزا حدود یک ماه طول می کشد. اما در هر صورت، فرآیند مربوط به سرمایه گذاری و شرکت و تایید آن توسط مسئولین این کشور مدت زمان بیشتری طول می کشد. حداقل میزان سرمایه گذاری مشخصی وجود ندارد اما سرمایه گذاری باید به اندازه ای باشد که تجارت و شغلی را ایجاد کند.

  افرادی که ویزای این کشور را داشته باشند می توانند مجوز اقامت سه ساله ای دریافت کنند که امکان ارتقا آن به مجوز اقامت دائم نیز در صورتی که فرد متقاضی ثابت کند که تجارت موفقی را در این کشور راه اندازی کرده است وجود دارد. مجوز اقامت می تواند برای همسر و فرزند و سایر افراد خانواده که تحت کفالت متقاضی باشند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

  این نوع ویزا معمولا از طریق خود اشتغالی، به معنای تاسیس و اداره یک اداره یا بیزنس در آلمان به دست می آید. اشکال قانونی این شرکت ها می توانند متفاوت باشند اما یکی از متداول ترین آنها برای شرکت های کوچک و متوسط، GmbH است که به حداقل 25000 یورو برای سرمایه گذاری نیاز دارد.

  برای سرمایه گذاران و خود اشتغال ها راه دیگری هم وجود دارد. این افراد می توانند طبق قوانین اقامتی این کشور با سرمایه گذاری یا تاسیس یک شرکت در آلمان مجوز اقامت در ان را کسب نمایند. حداقل میزان سرمایه گذاری برای این کار، 300000 تا 350000 یورو می باشد. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک نیز در برخی از موارد می تواند امکان پذیر باشد.

  طبق قانون اقامت کشور آلمان، سرمایه گذاران و افراد خود اشتغال از کشور های غیر اروپایی نیز اجازه ی دریافت مجوز اقامت کشور آلمان را دارند. این متقاضیان در شرایط زیر می توانند درخواست مجوز اقامت بدهند:

  کارآفرینان خارجی که قصد راه اندازی تجارت و بیزنسی در المان دارند. کارافرینان خارجی ای که قصد تاسیس یک شعبه از شرکتی را تاسیس کنند.فریلنسر ها مدیران، و نمایندگان قانونی شراکت تجاری نیز به همراه سهام شرکتی تا زمانی که به عنوان کارمند مشغول به کار نباشند نیز مشمول این مجوز می شوند. کلید اصلی کسب مجوز اقامت کشور آلمان به عنوان یک فرد خود اشتغال، این است که نشان دهند تجارت آنها روی اقتصاد آلمان تاثیرات مثبتی می گذارد. به این معنا که در کشور آلمان، نیازی به این شغل وجود دارد و در بخش اقتصادی سودی به این کشور می رساند و از لحاظ مالی ضمانتی در مورد ان وجود دارد.

  مزایا و معایب سرمایه گذاری

  آلمان به عنوان کشوری جذاب برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی(FDI) محسوب میشود. اما رکود اقتصاد جهانی و متعاقبا بحران در منطقه یورو در سال 2012 مانع نفوذ FDI در سالهای اخیر شده است. بعد از بدهی 33.3 میلیارد دلاری در سال 2015، FDI در سال 2016 به ارزش 17 میلیارد دلار سقوط کرد. در سال 2017 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان نسبت به سال قبل دو برابر شد و تقریبا به 35 میلیارد دلار افزایش یافت. بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی توسط UNCTAD، آلمان در رتبه بندی برترین اقتصادهای جهان با 8 پله صعود در رتبه یازدهم قرار دارد. این پیشرفت به طورعمده توسط M& A بزرگ با هدف سرمایه گذاری در دارایی های آلمان انجام شد. سهام FDI در مقایسه با سال 2016 افزایش یافته است و در سال 2017 به 93 میلیارد دلار رسیده است.

  مزایا و معایب سرمایه گذاری در آلمان

  نقاط قوت سرمایه گذاری در آلمان:

  نقاط قوت FDI
  • موقعیت استراتژیک در مرکز اروپا
  • ثبات سیاسی و روابط خوب بین الملل
  • بزرگترین کشور از لحاظ جمعیت در اتحادیه اروپا
  • تولیدات قوی( تقریبا یک سوم تولید ناخالص داخلی)
  • صادرات قوی( محصولات متنوع و مشتریان مختلف)
  • تکنولوژی پیشرفته و وجود متخصصان
  • نیروی کار بسیار کارآمد
  • بخش مالی تثبیت شده
  • مالیات رقابتی
  نقاط ضعف FDI
  • بخش شرقی آلمان (DDR سابق) تلاش می کند تا بسیاری از مناطق بخش غربی را تسخیر کند.
  • جمعیت پیر آلمان در حال افزایش است.
  • اقتصاد آلمان به شدت وابسته به صادرات به ویژه به چین است.
  • زیرساخت های قدیمی
  • بخش خدمات بی حاصل
  • ناتوانی زیر ساختها برای توسعه استارت آپ ها
  • کمبود مهندسین
  • سود پایین تولید ناخالص داخلی سرمایه
  اقدامات دولت آلمان برای گسترش یا منحصر کردن FDI

  آلمان با ایجاد شرایط تجاری مطابق با استانداردهای بین الملل و شفافیت سیستم قضایی متمایز شده است. دولت آلمان در زمینه تشویق سرمایه گذاری اقدامات زیر را انجام میدهد.

  • کمک های مالی از اتحادیه اروپا یا نهادهای فدرال آلمان
  • کمک در مرحله سرمایه گذاری اولیه و همچنین در مرحله عملیاتی پروژه
  • مشوق های مناسب برای سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه

  در سال 2013، مهاجرت به آلمان و اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری در بخش های حیاتی جایگزین سرمایه گذاری خارجی شد. همچنین قوانین پرداخت و تجارت خارجی و دستورالعمل ها اصلاح شد. دولت آلمان پروژه های سرمایه گذاری در بخش های حساس را بررسی و تایید می کند. در عمل این موارد نادر هستند.

  پیش از سرمایه گذاری به‌ چه مواردی توجه کنیم؟

  پیش از سرمایه گذاری به‌ چه مواردی توجه کنیم؟

  در این قسمت از مقاله نکاتی مهم در خصوص افزایش ایمنی سرمایه گذاری و مواردی که سرمایه گذاران باید پیش از انجام این روش به آن توجه کنند ارائه خواهد شد.

  موارد مورد بررسی توضیحات مربوطه
  نرخ مصادره اموال نرخ مصادره اموال از بین عدد ۱ تا ۷ شماره گذاری می شود. بدین ترتیب کشوری که نزدیک به عدد یک باشد کمترین و کشوری که نزدیک به عدد ۷ باشد بالاترین ریسک را دارد. کشور آلمان در طی چند سال متمادی توانسته نرخ مصادره اموال یک را به دست آورد که این نشان دهنده ایمنی سرمایه گذاری در این کشور و برخورد عادلانه سیستم قضایی آن است.
  نرخ کیفیت نظارتی اندازه شاخص نظارتی کشور آلمان از بین +۲.۵ تا ۲.۵- در تغییر است که این مسئله نشان دهنده وضعیت مناسب نظارت سیستم های مربوطه بر سرمایه‌گذاری در این کشور می باشد.
  نرخ کنترل فساد همانطور که از اسم این شاخص پیداست بیانگر چگونگی و نرخ کنترل فساد در کشور آلمان است. این کشور در طی چند سال گذشته توانسته ایمنی سرمایه گذاران را ارتقا دهد و جزو کشورهای موفق در کنترل فساد شناخته شود.
  نرخ تورم نرخ تورم نشان دهنده ثبات اقتصادی و میزان سودآوری سرمایه گذاران در کشور مقصد می باشد. المان با کنترل تورم و پایین نگه داشتن این نرخ توانسته قدرت خرید مردم خود را در یک سطح متعادل نگه دارد و جزو بهترین کشور ها در این مسئله شناخته شود.
  نرخ مالیات دریافت مالیات در قبال امکاناتی که دولت در اختیار شهروندان و سایر صنف ها قرار می‌دهد امری ست که تعادل اقتصادی را برقرار می کند. در کشور آلمان مالیات بر اساس درآمد افراد تعیین شده و مقدار متفاوتی را شامل می شود.
  نرخ تولید ناخالص داخلی رابطه نرخ تولید ناخالص داخلی با توان تولید و فروش یک کشور می باشد. بدین ترتیب هر چه که نرخ تولید ناخالص بیشتر باشد توان تولید و فروش نیز بیشتر خواهد بود که این مسئله در مورد کشور آلمان به خوبی صدق می کند.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

  سرمایه گذاران خارجی در آلمان

  یک سرمایه گذار خارجی چگونه در قانون تعریف شده قابل اجرا است؟ AWV بررسی متقاطع را به هر سرمایه گذار غیر وابسته به اتحادیه اروپا یا غیر EFTA اعمال می کند. علاوه بر این، سرمایه گذاران مستقر در سرزمین های اتحادیه اروپا و EFTA ممکن است تحت کنترل سرمایه گذاری خارجی قرار بگیرند، که به نظر می رسد برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد.

  این ممکن است موردی باشد که سرمایه گذار هیچگونه فعالیت اقتصادی مستقل را دنبال نکند یا یک سازمان دائمی در اتحادیه اروپا را در قالب محل کسب و کار، پرسنل یا تجهیزات حفظ نکند. BMWi تمایل دارد که عبارت “دور زدن” را بسیار گسترده بخواند و بنابراین به طور قابل توجهی اقتدار بازبینی خود را افزایش می دهد.

  بررسی به بخش مربوط به هر سرمایه گذار غیر آلمانی (یعنی هر سرمایه گذار غیر عضو اتحادیه اروپا) است. سرمایه گذاران آلمانی نیز ممکن است مشمول کنترل سرمایه گذاری خارجی باشند که به نظر می رسد این کار برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد. اگر می خواهید در خصوص بهترین سرمایه گذاری در آلمان اطلاعات مفیدی را به دست آورید، بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

  سوالات متداول درباره سرمایه‌گذاری در آلمان

  شما می‌توانید پاسخ سوالات خود را در زمینه سرمایه‌گذاری در آلمان، در بخش زیر بیابید.

  سرمایه گذاری در آلمان در چند سال اخیر چه تغییراتی داشته؟

  در سال ۲۰۱۲ رکود جهانی و بحران یورو مانع ورود سرمایه گذار خارجی در چند سال اخیر شد. پس از رسیدن به 33.3 میلیارد دلار در سال 2015، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی از 2016 به 17 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2017، جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آلمان نسبت به سال قبل دو برابر شده و تقریبا 35 میلیارد دلار افزایش یافته است.

  نقاط قوت آلمان برای سرمایه گذاری چه جیزهایی هست؟

  شبکه صنعتی بسیار قدرتمند و متنوع، نیروی کار بسیار ماهر با فرماندهی خوب انگلیسی، زیرساخت قابل اعتماد، فضای اجتماعی مطلوب، چارچوب قانونی پایدار و مکانی در قلب اروپا.

  آیا سرمایه گذاری در نقاط ضعف هم دارد؟

  بله از جمله نقاط ضعف سرمایه گذاری در آلمان می توان به مواردی از جمله نرخ مالیات بسیار بالا هم برای افراد هم برای شرکت ها و قوانین کاری نسبتا سخت اشاره کرد.

  طبق گزارش بانک جهانی سرمایه گذاری در آلمان رتبه چندم را دارد؟

  بانک جهانی در گزارش تجارت جهانی 2018 خود، آلمان را در رده 20 از 190 کشور قرار می دهد. قوانین اصلی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مالکیت و سرمایه گذاری در آلمان را توسط اتباع خارجی و سرمایه گذاران بر پایه منافع ملی را تنظیم می کنند کدامند؟ قانون تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWG) و آیین نامه تجارت خارجی و حقوق آلمان (AWV) آلمان پایه قانونی برای کنترل سرمایه گذاری خارجی در آلمان را فراهم می کند. آخرین اصلاحیه AWV از تاریخ 13 دسامبر 2017 است. قانون دستور العمل اجرایی، روند بازبینی سرمایه گذاری را کنترل می کند. روش دادرسی دادگاه اداری حاوی راه حل اقدامات کنترل سرمایه گذاری اجرایی می باشد.

  سرمایه گذاری در آلمان توسط کدام شرکت بررسی می شود؟

  BMWi حق دارد تمام مالکیت شرکت های آلمانی را بررسی کند که در آن سرمایه گذاران مالکیت حداقل 25 درصد از حق رای شرکت را بدست می آورند.

  بررسی سرمایه گذاری در آلمان مربوط به کدام معاملات می باشد؟

  این بررسی مربوط به معاملات دارایی و همچنین معاملات سهم، از جمله سهام مستقیم و غیر مستقیم و در اصل – صرف نظر از بخش صنعت مربوطه و هم ماهیت و هم اصالت سرمایه گذار است.

  اینکه هدف از سرمایه گذاری در آلمان باید دتخلی باشد به چه معناست؟

  یعنی:

  • اشخاص حقوقی و مشاغل مستقر یا دارای دفتر اصلی در آلمان باشد.
  • نماینده های شخص حقوقی خارجی یا مشارکت با مقر اصلی در آلمان باشد.
  • تشکیلات دائمی اشخاص حقوقی یا مشاغل خارجی در آلمان باشد.

  در چه مواردی اکتساب های سرمایه گذاری در آلمان به طور خاص تهدید محسوب می‌شود؟

  اکتساب ها ممکن است به طور خاص تهدیدی محسوب شود اگر هدف: با زیرساخت های حیاتی مانند انرژی، آب، فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور سر و کار داشته باشد، زیرساخت مورد استفاده برای تامین مالی یا بیمه، بهداشت، حمل و نقل یا غذا توسعه و اصلاح نرم افزاری که برای انجام چنین زیرساختی حیاتی به کار می رود.مجاز به انجام اقدامات سازمانی در بخش ارتباطات راه دور یا تولید تجهیزات فنی مورد استفاده برای اجرای مقررات قانونی برای نظارت بر ارتباطات راه دور و دانش در مورد این فن آوری است.خدمات محاسباتی مجازی را در صورت دستیابی آستانه های مشخص فراهم می کند. یا دارای مجوز برای ارائه اجزاء و خدمات زیرساختی telematics است.

  کدام زمینه های سرمایه گذاری در آلمان به طور دقیق تر توسط شرکت های امنیتی مانند دفاع و تکنولوژی بررسی می شوند؟

  این شامل تولید کنندگان و توسعه دهندگان سلاح های جنگی، مهمات، تجهیزات نظامی مانند موتور های تانک و افزار و هر فن آوری ای است که برای پردازش اطلاعات طبقه بندی شده دولتی استفاده می شود.

  در جهت سرمایه گذاری در آلمان آیا صرفا سرمایه گذارانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند بررسی می شوند؟

  بررسی به بخش مربوط به هر سرمایه گذار غیر آلمانی (یعنی هر سرمایه گذار غیر عضو اتحادیه اروپا) است. سرمایه گذاران آلمانی نیز ممکن است مشمول کنترل سرمایه گذاری خارجی باشند که به نظر می رسد این کار برای جلوگیری از سو استفاده یا دور زدن قواعد کنترل سرمایه گذاری خارجی لازم به نظر می رسد.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.