کشور آلمان یک مبلغ مشخص مالیاتی برای شرکت ها تعیین نکرده است. برای شرکت ها این مبلغ تقریبا ۳۰% است که شهرداری این مبلغ را کاهش می دهد. با این وجود آلمان یکی از رقابتی ترین سیستم های مالیاتی را در بین کشور های صنعتی دارد و همین مسئله نیز از دید کارشناس موسسه حقوقی توسعه گران مهر، بر روند ثبت شرکت در آلمان تاثیر به سزایی دارد. در ادامه شرایط زندگی در آلمان را برای شما بررسی خواهیم کرد.

ثبت شرکت در آلمان

دولت کشور آلمان از طریق دفتر وزارت اقتصاد و فناوری آلمان، اطلاعات خوبی را در خصوص تاسیس شرکت در این کشور در اختیار متقاضیان قرار می دهد. اتباع خارجی ای که علاقه مند به سرمایه گذاری در کشور آلمان هستند می توانند از طریق وبسایت وزارت اطلاعات بسیار خوبی به دست آورند. از این طریق می توانند قدم به قدم با فرایند شروع سرمایه گذاری در شرکت های آلمانی، استراتژی های برنامه ریزی تجاری، تکنیک هایی که میتوانند در مدیریت و حفظ فعالیت شرکت خود به کار ببرند، آشنا شوند. این وبسایت اطلاعات ذکر شده را به زبان های انگلیسی، ترکی، فرانسوی، و روسی در اختیار شما میگذارد.

ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان

فرایند تاسیس و ثبت شرکت در کشور آلمان بسیار واضح و راحت است. روندها و تشریفاتی که طی فرایند ثبت شرکت در آلمان باید انجام دهید تابع قوانین و مقررات کشور آلمان هستند. در بحث ثبت شرکت در این کشور، قوانین و مقررات آلمان تفاوتی میان شهروندان و اتباع خارجی قائل نمیشود.

قوانین کشور آلمان شرمت های محدود، شرکت های عمومی محدود ( شرکت های سهامی ) و سایر فرم های شراکت تجاری تمایز ایجاد میکند. شرکت های مسئولیت محدود یا (Gesellschaft mit beschränkter Haftung) GmbH رایج ترین شکل و ساختار شرکتی در کشور آلمان است.

برای ثبت شرکت های مسئولیت محدود حداقل به 25000 یورو سرمایه نیاز دارید اما در صورتی که توان پرداخت این سرمایه را ندشاه باشید می توانید یک شرکت Unternehmergesellschaft تاسیس کنید. این نوع شرکت، یک شرکت GmbH کوچک محسوب میشود که در نوامبر سال 2008 معرفی شد. با داشتن حداقل سرمایه 1 تا 24999 یورو می توانید این نوع شرکت را ثبت کنید. اما صاحبان چنین شرکتی ملزم به پرداخت حداقل یک چهارم از کل سود سالیانه شرکت خود در اینده هستند و می بایست این مبلغ را سرمایه گذاری کنند. این کار به منظور افزایش ارزش سهام شرکت انجام میشود تا زمانی که این سهام به مبلغ قراردادی 25000 یورو برسد.

ثبل از ثبت یک شرکت مسئولیت محدود در کشور آلمان، می بایست در یکی از دفتر اسناد رسمی عمومی، قراردادی بین شریکان و سهام داران این شرکت نوشته شود. توافق نامه و درخواست ثبت شرکت در آلمان توسط دفتر اسناد رسمی مورد بررسی قرار میگیرد. این حداقل شرط لازم برای ورود شرکت شما به شرکتهای ثبت شده در کشور آلمان است.

طبق قوانین، شرکتهای مسئولیت محدود در کشور آلمان می بایست سوابق حسابداری کافی داشته باشند. صرف نظر از اندازه ی شرکت این سوابق می بایست به ترتیب و با استفاده از سیستم حسابداری دو طرفه به ثبت برسند. حسابداری الکترونیک می بایست بر اساس شرایط GDPdU کشور آلمان باشد. شرکت ها می بایست گزارش سالیانه سود و ضرر، ترازنامه و توضیحات مربوط به حسابداری شرکت را ظرف مدت سه ماه پس از شروع یک سال مالی جدید ارسال کنند. شرکت های کوچک (Unternehmergesellschaft) میتوانند اطلاعات مربوط به حساب خود را دیرتر ارسال کنند. این اظهارنامه های حسابداری می بایست از طریق اعلانات فدرال (Federal Bulletin) منتشر شوند.

انواع شرکت در آلمان

در مجموع پنج نوع اصلی از شرکت های آلمانی وجود دارد:

 • شرکت سهامدار یا به اختصار (gmbh) ، mini gmbh  و یا شرکت (AG) ، بخش مشارکت و مالکیت.

در شرکت خصوصی سهامداری GesellschaftmitbeschrankterHaftung- Gmbh شخص سرمایه گذار می تواند با حداقل سرمایه 25000 یورو به صورت نقدی وارد کار شود و اقدام به سرمایه گذاری و خرید سهام کند. شخص سرمایه گذار باید توسط انجمن و هیئت مدیره شرکت تایید شود و مقدار مبلغ مورد نظر را به آن ها پرداخت کند. البته لازم به ذکر است که سهامداران کوچک با حداقل سرمایه نمی توانند در جلسات مهم و خصوصی شرکت کنند و تنها مدیر مسئول می تواند تعیین کنند که تصمیمات چگونه است و به چه صورت اعمال می شوند.

 • شرکت سهامداری Aktiengesellschaft (AG):

در این شرکت شخص سرمایه گذار باید از مقدار حداقل 50000 یورو برای خرید سهام، سرمایه گذاری خود را شروع کند و اختیارات این اشخاص و سهامداران در شرکت بسیار محدود است. سرمایه گذاران باید توسط هیئت نظارتی و هیئت مدیره و بخش حسابرسی مورد تایید قرار بگیرند. هیئت  نظارتی از سه بخش تشکیل شده و توسط هیئت مدیره تایید می شوند. هیئت مدیره برنامه و تصمیمات شرکت را بصورت روزانه برای شرکت تعیین می کند.

 • مشارکت در  offenehandelsgesellschaft- OHG

در اینگونه شرکت ها افراد بصورت مشارکتی در یک برنامه اقتصادی و بر روی یک پروژه اقتصادی سرمایه گذاری می کنند و به صورت کامل مسئول هزینه ها برنامه می شوند. هر دو شخص سرمایه گذار می توانند بر روی پروژه اعمال نظر کنند و تصمیمات خود را نسبت به روند کاری بیان کنند. در اینگونه سرمایهگذاری ها در صورت ورشکستگی تمامی هزینه ها مربوط به سپرده گذاران می باشد و هیچ قسمتی مبنی بر حفاظت و بیمه  سرمایه این اشخاص وجود ندارد و سود و زیان به عهده خود اشخاص می باشد.

 • شرکت   KOMMANDITGESELLSCHAFT- kg

مشارکت در اینگونه شرکت ها به دو صورت شرکای اصلی و شرکای عمومی می باشد.در اینگونه شرکت ها و مشارکت ها تنها شرکای اصلی می توانند تصمیمات را اتخاذ کنند و در صورت عدم موفقیت و عمل به تعهدات خود مسئول پرداخت ضررهای وارده به شرکت و سایر شرکا می باشند. مالکیت شرکت به صورت فردی تنها زمانی امکان پذیر است که شما بدون هیچ شریک و سهام گذاری شرکت خود را تاسیس کنید که در این صورت تمامی هزینه ها و پرداختی ها به عهده خود شما می باشد.

انواع شرکت در آلمان

انواع شرکت در آلمان

سیستم شعبه: داشتن شعبه در آلمان به صورتی است که شما شرکتی در کشورهای خارجی داشته باشید و بخواهید همتای آن شرکت را در آلمان هم تاسیس کنید که در این صورت شرکت اصلی مسئول تمامی مخارج و هزینه ها می باشد. انتخاب بین این انواع از کسب و کار و تجارت در آلمان بستگی به عوامل مختلفی همچون مقدار سرمایه گذاری و تعداد افراد و برنامه های کاری و هدف کاری شما دارد. شرکت gmbh یکی از بهترین و محبوب ترین نوع شرکت ها می باشد که اجازه می دهد فرد سرمایه گذار با حداقل سرمایه در تصمیمات و برنامه ریزی شرکت دخیل باشد و همچنین با حداقل سرمایه می توان در آن سهیم شد.

هزینه ثبت انواع شرکت در آلمان

راه اندازی یک شرکت در آلمان به چه چیزهایی بستگی دارد و نیازمند چه شرایطی می باشد؟ حداقل سرمایه موجود برای سرمایه گذاری و خرید سهام 25000 یورو می باشد. سرمایه گذاری در gmbH  محبوب ترین نوع سرمایه گذاری در آلمان است.

 • این شرکت به گونه ای طراحی شده است که بسیار قوانین ساده و شرایط مناسبی دارد.
 • برای سرمایه گذاری و خرید سهام تنها یک شخص کافی است.
 • یک شرکت ثبت برای این کار لازم است.
 • حضور و سفر به کشور آلمان و قرار ملاقات لازم است

MINI GMBh – UG چیست؟ و شرایط آن چه می باشد؟

 • این شرکت سخته کوچک تر از شرکت فوق می باشد.
 • حداقل سرمایه گذاری در آن بین 500 الی 1000 یورو می باشد.
 • برای سرمایه گذاری تنها یک فرد کافیست و نیاز به مشارکت ندارد.
 • برای ثبت نوع سرمایه گذاری باید به یکی از بخش ها ثبت مراجعه کنید.
 • قرار ملاقات در آلمان و حضور در آلمان الزامیست

شرکت AG چیست و شرایط آن چگونه می باشد؟

 • حداقل مقدار برای سرمایه گذاری در این شرکت 50000 یورو می باشد.
 • ارسال مدرک و فرم برای هیئت مدیره شرکت
 • حداقل اعضا برای شرکت و همکاری یک نفر می باشد.
 • تمامی شرایط خود را به عنوان درخواست دهنده برای سرمایه گذاری به عنوان یک لیست برای شرکت ضمیمه کنید

راه اندازی یک شرکت مشارکتی به چه شکلی می باشد و شرایط آن چگونه است؟

حداقل دو سرمایه گذار به صورت مشترک باید برای ایجاد شرکت اقدام نمایند. تمامی هزینه ها و مخارج به عهده خود اشخاص می باشد که البته بیشتر سرمایه گذاران خارجی شرکت های سهامی را ترجیح می دهند و کمتر به ایجاد کسب و کار شخصی در آلمان می پردازند. حداقل دو نفر باید به صورت شرکا باشند و یک نفر از آن ها به صورت انتخابی شخص اول باشد.

این روش به صورت کلی برای شرکت های کوچک و یا خانوادگی در آلمان استفاده می شود. تشکیل یک شرکت انفرادی به چه صورت می باشد؟ و شامل چه شرایطی می شود؟

 1. این نوع سرمایه گذاری ساده ترین نوع سرمایه گذاری و تجارت است که شخص سرمایه گذار مسئول تمامی مخارج و هزینه ها و تصمیمات می باشد و البته لازم به ذکر است که مالیات در آلمان بستگی به سود کاری افراد دارد.
 2. ثبت نام نیازمند حضور شما در بخش های تجاری محلی و تبلیغاتی منطقه می باشد.
 3. سرمایه گذار انفرادی مسئول تمامی هزینه های شرکت به تنهایی می باشد.
 4. مالیات ها در آلمان بر طبق سود حاصل شده از کار و امتیازات شرکت می باشد.
 5. علاوه بر هزینه های دفتر ثبت و اسناد که بین 20 تا 60 یورو است برای ثبت اسم شرکت نیز باید 150 یورو هزینه کرد.
هزینه ثبت انواع شرکت در آلمان

هزینه ثبت انواع شرکت در آلمان

مراحل ثبت شرکت در آلمان

در فهرست زیر ما ده مرحله برای ثبت و ایجاد شرکت در آلمان را برای شما مطرح کرده ایم. سرمایه گذارانی که برای تاسیس و ثبت شرکت در آلمان اقدام می کنند باید مراحل زیر را کاملا صحیح و کامل رعایت کنند تا بتوانند شرکت خود را تاسیس کنند.

 1. ساختار قانونی: برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت شخص سرمایه گذار باید طبق قانون آلمان یکی از انواع سرمایه گذاری ها را انتخاب کند.
 2. اسناد به صورت قانونی: یکی از وکلای حقوقی که در آلمان حضور دارند باید مدارک و شرایط را طبق دستور کار ماده کند و به دست مسئولین برساند.
 3. ثبت نام و برند تجاری:  تنها اسم شخص سرمایه گذار ثبت می شود به همین دلیل است به سرمایه گذاران پیشنهاد می شود برای انتخاب آن به همکاری با افراد در همین زمینه بپردازند و پیشنهادات را بررسی کنند.
 4. تاسیس و راه اندازی:  برای راه اندازی باید طبق اساسنامه ها و قرارداد  های قانونی عمل کرد و پیش از هر کاری باید به دفتر ثبت اسناد رسمی در آلمان مراجعه کرد.
 5. حساب بانکی: یک حساب بانکی برای شرکت مد نظر در آلمان باز می شود و حداقل سرمایه مورد نیاز باید در آن ریخته شود و مدارک مربوط به آن تایید شود. پس از تایید و ایجاد حساب، مدارک تایید شده از ایجاد حساب به دفتر رسمی ثبت اسناد برده می شود و تاییدیه راه اندازی و سپرده گذاری گرفته می شود.
 6. ارائه اسناد و مدارک: تمامی اسناد محضری به همراه تاییدیه سپرده گذاری باید در دادگاه منطقه لحاظ و ثبت شود.

پس از انجام این کارها و طی مراحل شما باید منطقه را برای تاسیس شرکت مطرح کنید و شرکت خود را به اداره و مرکز  محلی اطلاع دهید و افراد حرفه ای و کارکنان خود را برای کار در شرکت انتخاب کنید و بیمه آن ها را مشخص کنید و در بخش اجتماعی و بهداشت بیمه افراد را ثبت نام  کنید. هر شرکت شامل مالیات می شود که طبق سود شرکت به شما اعلام می شود. همچنین مالیات بر ارزش افزوده و غیره تعیین می شود و توسط اداره مالیات برای شما ارسال می شود.

ثبت و حضور در دفتر مالیات در مرحله آخر قرار دارد که شما پس از تاسیس شرکت و راه اندزی کار و تکمیل تمامی شرایط باید اقدام به ثبت شرکت در اداره مالیات نمایید. لازم به ذکر است که برای تاسیس برخی شرکت ها شما باید مجوزهای خاص و سخت گیرانه تری را از دولت آلمان دریافت کنید.

مالیات شرکت ها در آلمان

می توان گفت تاسیس و تشکیل شرکت در آلمان دارای یک روند تقریبا ساده می باشد، چرا که دارای مراحلی می باشد که مشخص شده و باید انجام شود. روش ها و مراحل تاسیس شرکت در آلمان کاملا متفاوت از سایر کشورها و بسیار آسان تر می باشد.

نرخ مالیات به طور متوسط در کشور آلمان به مقدار 31% می باشد. نرخ مالیات برای شرکت ها در آلمان شامل مالیات بر درآمد به مقدار 15% و مالیات بر  ارزش افزوده 0.825% می باشد. مالیات برای مناطق مختلف از بین 17.15-14% متفاوت می باشد و مالیات ها در منطقه های متفاوت به صورت یکسان و یک اندازه نمی باشد.

در آلمان نرخ بهره کالا به میزان 19% می باشد. در اتحادیه اروپا مالیات ارزش افزوده بر کالاها  و شرکت ها 0% می باشد. اما شرکت ها ممکن است شامل برخی از مالیات بر ارزش افزوده شوند. اقتصاد آلمان پیشرو در اقتصاد اروپا می باشد و به عنوان کشور الگو و پایه در اروپا مطر شده است. آلمان به دلیل داشتن کیفیت بالا در کار و زیرساخت های پیشرفته و آب و هوای عالی یک منطقه کاملا مناسب برای سرمایه گذاری می باشد.

شرایط دریافت اقامت آلمان با ثبت شرکت

مهاجرت تجاری از طریق کسب و کار به آلمان نیازمند همکاری دقیق و فعال شما با مقامات محلی می باشد. در کشور آلمان درخواست اقامت شما به بخش  AUSLANDERBEHORDE یا auslanderamt که در تمامی شهر ها و مناطق در سراسر آلمان وجود دارد ارسال می شود. در نتیجه متقاضیان اقامت از طریق کسب و کار و سرمایه گذاری با ارسال مدارک و اسناد خود به صورت غیر حضوری به مناطق و مراکز محلی آلمان اقدام به دریافت مجوز اقامت می کنند. بنابراین دریافت مجوز اقامت برای آلمان بسیار آسان تر از سایر کشورها می باشد و تنها کافیست که شما مدارک خود را ارسال نمایید و تماس برقرار کنید.

اما دفاتر خارجی به تنهایی مسئول پذیرفتن مدارک شما و تایید مجوز شما نیستند بلکه مدارک شما باید توسط سازمان هایی همچون بخش بازرگانی و کسب و کار محلی و انجمن پزشکی و حتی بسیاری دیگر از سازمان ها مورد تحقیق و بررسی و نهایتا تایید قرار بگیرند. بنابرین بسیار مهم است که مدارک شما قبل از ارسال کامل شود تا بتواند تاییدیه خود را دریافت کند.

تیم ما تشکیل شده از اشخاص حرفه ای و وکلای مهاجرتی بسیار قوی که برای تاسیس شرکت های تجاری و کسب و کار می توانند بهترین راه کار های موجود را به شما بدهند و تمامی شرایط پذیرفته شدن مدارک شما توسط تمامی سازمان های آلمانی را برای شما محیا کنند تا بتوانید اقامت خود را به آسودگی دریافت کنید.

شرایط دریافت اقامت آلمان با ثبت شرکت

شرایط دریافت اقامت آلمان با ثبت شرکت

امکان دریافت اقامت آلمان با ثبت شرکت

افرادی که به عنوان یک کارآفرین به  دنبال شروع کسب و کاری در کشور آلمان می باشند ، ممکن است بتوانند اجازه ی اقامت کشور آلمان را به دست بیاورند . موارد مورد نیاز برای دریافت اجازه ی اقامت کشور آلمان به عنوان فردی کارآفرین متفاوت است . مهمترین چیزی که در این فرایند لازم است در نظر بگیرید این است که باید طرح تجاری خود را به مقامات قانونی ارائه دهید .

این طرح باید در برگیرنده جزئیات زیر باشد:

 1. کسب و کار مورد نظر ( برای مثال شکل قانونی آن و زمینه ی تجاری )
 2. متقاضی ( تجربه های تخصصی ، آموزشات آکادمیک دریافت شده)
 3. بودجه و مباحث مالی آن کسب و کار

طرح کسب و کارتان همچنین باید شامل پاسخ سوالات زیر باشد:

 • آیا این کسب و کار پتانسیل بازار و فرصت های فروش دیگر شرکت های آلمانی را افزایش می دهد؟
 • آیا این کار شرکت تولیدات پایدار را به همراه دارد؟
 • این شرکت محصولات خارجی به بازار کشور آلمان عرضه می کند یا تولیدات آلمانی را صادر خواهد کرد؟
 • آیا منطقه ای که این کسب و کار در آن قرار است تاسیس شود با کمبود عرضه ی محصولاتی که شرکت قرار است ارائه دهد مواجه است؟

کلید دریافت اجازه ی اقامت کشور آلمان به عنوان یک کارآفرین این است که نشان دهید کسب و کارتان تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور آلمان خواهد گذاشت . به این معنا که با سود اقتصادی همراه است و یا نیاز منطقه است و منابع مالی آن تضمین شده اند. پیش از یکم آگوست سال 2012 یک کسب و کار در صورتی قابل اعتماد محسوب می شد که با 250000 سرمایه گذاری همراه می بود و 5 موقعیت شغلی ایجاد می کرد . متاسفانه ایجاد موقعیت شغلی برای آلمانی ها یا دیگر شهروندان اروپا و سرمایه گزاری میزان به میزانی قابل توجه همچنان از معیار های ضروری می باشد.

در نهایت توصیه میکنیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در آلمان و موارد مشابه به مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید و از مشاوره مشاورین موسسه بهره مند شوید. همچنین سایت مهاجرت آلمان نیز اطلاعاتی راجع به این موضوع ارائه می کند.

2 دیدگاه برای “ثبت شرکت در آلمان

 1. Avatar محمد باقر رسولی گفت:

  با سلام خدمت شما و همکاران شما بنده رئیس و مسئول شرکت تجارتی هستم بنده مایلم یک نماینده گی ویا یک شرکت به آلمان بزنم که در قسمت تجارت زعفران و میوه خشک مثل بادام چلغوز و غیره تجارت کنم. میشه لطف کنید معلومات دهید آیا این کار امکان پذیر است یا خیر. با تشکر از شما.

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را به طور کامل راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *