آلمان یکی از محبوب ترین مقصد بین المللی برای تحصیل در دنیا با حدود 4000 فارغ التحصیلان بین با درجه دکترا خود در هر سال است. مقاله زیر به بررسی شرایط تحصیل در مقطع دکترا در آلمان می پردازد.

در کنار روش های متعدد مهاجرتی بهترین روش های مهاجرت به آلمان مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل می باشد.

شرایط بورسیه و تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

آلمان یکی از محبوبترین مقاصد تحصیلی جهان است. این کشور دارای شهرت جهانی به عنوان رهبر جهان در نوآوری در فن آوری و پژوهش است، و همچنین دارای یک اقتصاد قوی و با کیفیت بالای زندگی است، آلمان دارای بیشینه تاریخی غنی در زمینه های مهندسی و ساخت و ساز است.

بسیاری از دانشگاه های آلمان دارای شهرت بین المللی قوی هستند، این کشور با دارا بودن 43 دانشگاه دارای رتبه برتر جهانی زیر 800 در Rankings® دانشگاه های جهان QS  در سال 2015/16 است. در این میان، دانشگاه تحقیقاتی معتبر فنی مونیخ برای اولین بار در آلمان ودارای رتبه 60، به دنبال آن دانشگاه روپرشت-Karls-Universitaet  هایدلبرگ دارای رتبه 66 شدند.

این کشور همچنین یک استاندارد بالای زندگی را ارائه می دهد، دانشجویان بین المللی آلمان به علت هزینه کم فرصت های مالی خوب در مقطع دکترا از تحصیل در این کشور استقبال می کنند. دکترا در آلمان معمولا بدون شهریه است و توسط دولت این کشور مورد حمایت قرار میگیرد، و بیش از یک چهارم دانشجویان دکترا در آلمان بودجه عمومی دریافت میکنند.

شرایط تحصیل دکترا در آلمان

همانطور که گفته شد روش های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد، اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به آلمان معمولا از طریق تحصیل اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند.

شما می توانید برای کسب مشاوره رایگان تلفنی در زمینه شرایط اعزام دانشجو به آلمان به صورت تضمینی با مشاورین ما در تهران و شیراز تماس حاصل فرمائید. موسسه مهاجرت به آلمان برگزیده اصطهباناتی در تمامی مسیر مهاجرت شما می تواند در اخذ پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران و وزارت بهداشت به متقاضیان کمک کند.

سیستم آموزشی آلمان

در سیستم آموزش و پرورش آلمان ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های آلمان با یکدیگر متفاوت باشند. . شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان در دانشگاه های پزشکی تایید وزارت علوم این کشور امکانپذیر است.  مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی بین المللی که سن آنها کمتر از 18 سال می باشد موجود است.

 تحصیل در مقطع دکترا در آلمان بدون مدرک زبان ممکن نیست، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است زبان تحصیل در این کشور به زبان آلمانی و انگلیسی می باشد.

انواع دوره های تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

دکترای فردی

این گزینه تحصیلی دکترا با آنکه دارای روش سنتی است هنوز هم به عنوان محبوب ترین دوره باقی مانده است. در این نوع تحصیل دکتر شما باید پایان نامه یا رساله خود را تولید تحت نظارت استاد تکمیل کنید. طول این دوره دکترا متفاوت است، به طور کلی بین سه تا پنج سال به طول می انجامد. این گزینه مقدار زیادی از انعطاف پذیری دارد، و بسته به ابتکار شخصی و مسئولیت پذیری فردی متغیر است. به دست آوردن دکترای در این روش محدود به انجام کار تحقیقاتی در دانشگاه نمی شود؛ شما همچنین بایستی یک پروژه در یک سازمان تحقیقاتی غیر دانشگاهی و یا در یک شرکت آلمانی در بخش صنعت را تکمیل کنید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان معمولا وابسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد. اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی است زیرا شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان بسیار بالاتر است.

برنامه ی دکترای ساختار یافته آلمان

شما همچنین می توانید برنامه ای به عنوان برنامه دکترا ساختار یافته را برای تحصیل خود انتخاب کنید. این برنامه شامل یک گروه از دانشجویان دکترا است که توسط یک گروه از ناظران هدایت می شوند. بیش از 700 برنامه در این زمینه در دانشگاه های آلمان وجود دارد، که اغلب با زبان انگلیسی ارائه میگردند. این برنامه های دکترا با برنامه های دکترا فردی متفاوت هستند در این برنامه به دانشجویان باید طرح های پژوهشی به تناسب با برنامه های دکترا خود شرکت کنند، برنامه دکترای فردی آزادانه تر برنامه دکترا ساختار یافته است.

دانشگاه های ارائه کننده مدرک دکترا در آلمان

بسیاری از دانشگاه ها آلمان مدرک دکترا را ارائه می کنند. خدمات دانشگاههای آلمان (DAAD)  یک پایگاه داده برای  جستجو برای برنامه دکترا مناسب شما را ارائه می دهد. سطح علمی دانشگاه های آلمان با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

هزینه تحصیل دوره دکترا در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، در همه دانشگاه در آلمان رایگان است یا  حداقل برای شش ترم اول رایگان است. مانند تمام سطوح تحصیل در آلمان، دانشجویان دکترا کمک هزینه تحصیلی در هر ترم بین € 150 (~ US $ 170) و 200 € (US $ 230) برای پوشش هزینه های زندگی خود دریافت میکنند.

این هزینه ماهانه برای پوشش هزینه های زندگی، از جمله اجاره، غذا، لباس، حمل و نقل، مواد کار، تفریحی و دیگر هزینه های زندگی است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد. بنابراین قبل از اقدام در رابطه با آن تحقیقات لازم را به عمل آورید.

بودجه تحقیقات در مقطع دکترا در آلمان

به اکثر دانشجویان دکترا هزینه یک پروژه تحقیقاتی پرداخت می یا یک بورس تحصیلی به آنها تعلق میگیرد. اگر می خواهید برای یک بورس تحصیلی برای کمک به هزینه های خود دریافت کنید، بایستی برای دریافت این بورسیه درخواست خود را ارسال کنید.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های آلمان معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های آلمان  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان درآلمان برای شما امکان پذیر میگردد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکترا PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در مقطع دکترا در آلمان یا PhD و شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند.

شما همچنین در زمان دکترا می توانید برای تکمیل بودجه خود به یک کار پاره وقت مشغول گردید، اگر شما یک دانشجوی تمام وقت  از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید  (به استثنای دانشجویان بلغارستان و رومانی)، هیچ محدودیتی در زمان کاری شما وجود ندارد. اگر شما یک دانشجوی تمام وقت از خارج از اتحادیه اروپا هستند و (یا از رومانی و بلغارستان)، شما تا 190 روز کامل یا 240 روز در هم نیم سال مجوز کار دارید.

شرایط ورود و پذیرش مقطع دکترا در آلمان

شرایط ورود بین دانشگاه ها و برنامه های مختلف دکترا در آلمان متفاوت است، اما به طور کلی شما نیاز به یک مدرک کارشناسی ارشد دارید. در روش دیگر، متقاضیان خارجی واجد شرایط با مدرک کارشناسی ممکن است به عنوان دانشجویان دکترا از طریق یک برنامه سریع پذیرفته شوند، و در زمان مصاحبه بایستی این مورد را متذکر شوند.

اگر شما در حال تحصیل دوره دکترای به زبان انگلیسی هستید، شما نیاز به اثبات مهارت در زبان انگلیسی خود با یک آزمون زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل ندارید. اگر شما در حال تحصیل زبان آلمانی هستید، شما نیاز به اثبات مهارت خود زبان آلمانی خود با شرکت در آزمون هایی مانند DSH یا TestDaF دارید.

شرایط ورود و پذیرش مقطع دکترا در آلمان

اقدام برای دوره دکترا در آلمان

در آلمان فرایند پذیرش به صورت مرکزی برای دانشجویان دکترا وجود دارد. بنابراین، در وهله اول شما نیاز به پیدا کردن یک استاد راهنمای مناسب که مایل به سرپرستی شما باشد دارید. شما ممکن است قادر به پیدا کردن یک سرپرست از طریق تماس با دانشگاه و یا جستجو در مراکز تحقیقاتی و موسسات باشید.

سایت های زیر امکان جستجوی یک استاد مناسب برای سرپرستی را به شما می دهند:

  • DAAD
  • PhD Germany
  • Hochschulkompass.de
  • academics.de

گام بعدی ثبت نام در دانشگاه است. برای اینکه واجد شرایط ثبت نام در دانشگاه باشید، بایستی اطلاعات خود را برای دانشگاه ارسال کنید. الزامات مورد نیاز برای ثبت نام دوره های دکترا در سایت هر دانشگاه موجود است.

شما همچنین باید مطمئن شوید که مدرک کارشناسی ارشد شما توسط دانشگاه به رسمیت شناخته شده است، به دست آوردن اجازه اقامت و یا ویزای دانشجویی، پس از اخذ پذیرش در دوره دکترا ضروری است.

ویزای دانشجویی دانشجویان دکترا در آلمان

نیاز به ویزای دانشجویی برای تحصیل در دوره دکترا در آلمان بستگی به کشور مبدا شما دارد. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نیاز به ویزای دانشجویی ندارند، اما نیاز به داشتن یک اجازه اقامت ضروری است. شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن ویزای دانشجویی آلمان در سایت ما مطالعه کنید و یا به وب سایت اداره فدرال امور خارجه آلمان مراجعه کنید.

توانایی صحبت به زبان آلمانی متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

اگر چه برای تحصیل در مقطع دکترا توانایی صحبت کردن به زبان آلمانی ضروری نیست زیرا دوره به زبان انگلیسی ارائه میگردد اما برای زندگی در این کشور دانستن زبان آلمانی در حد متوسط ضروری است، اغلب پایان نامه دکترا در کشور آلمان به زبان انگلیسی نوشته می شوند.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی اعزام دانشجو به آلمان برگزیده اصطهباناتی جزو بهترین موسسات حقوقی کشور می باشد، آماده پاسخگوی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به شما دوست و هموطن عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در آلمان برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت به آلمان و شرایط اعزام دانشجو و اخذ ویزای تحصیلی در این کشور به صورت تضمینی با کمک  وکلای مجرب دفاتر تهران و شیراز موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی می توانند به راحتی ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان بپردازند.

شرایط تحصیل در کشورهای دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *