مزایای اقامت در آلمان

اقامت در آلمان به دلیل قدرت اقتصادی این کشور، موقعیت آن در قلب اتحادیه اروپا و دسترسی بدون ویزا به بیش از 180 کشور، بسیار مورد توجه است. شهروندی آلمان مزایای زیادی دارد و تعجبی ندارد که پاسپورت این کشور، به عنوان یکی از قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان شناخته شود. در این مقاله، ما مزایای اقامت در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. وکلای ما متخصصین حقوقی مهاجرت به آلمان هستند و می‌توانند شما را در مسیر مهاجرت و اقامت به کشور آلمان، راهنمایی کنند. در صورت نیاز می‌توانید با کارشناسان باتجربه ما، مستقیماً تماس بگیرید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مزایای اقامت در آلمان

مزایای اقامت در آلمان چیست؟

در بخش زیر، قرار است تا ما 5 مورد از مهم‌ترین مزایای اقامت در کشور آلمان را بررسی کنیم. متقاضیانی که می‌خواهند از طریق تحصیل در آلمان و مهاجرت کاری به آلمان و غیره، اقامت خود را دریافت کنند، تا انتهای مقاله با ما همراه باشند.

زندگی، کار و راه‌اندازی تجارت نامحدود در آلمان

اولین مزیت شهروندی آلمان این است که شما حق زندگی، کار، تحصیل و راه‌اندازی کسب و کار در آلمان را بدون نیاز به برخورد با بروکراسی آلمان خواهید داشت. دسترسی نامحدود به امکانات زندگی در آلمان از طریق تابعیت، به این معنی است که شرایط ویزا یا مجوز اقامت شما را محدود نخواهد کرد. این امر باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه زندگی در آلمان و برنامه‌های آینده شما می‌شود.

مجوز زندگی، کار و سفر در سراسر اروپا

تابعیت اتحادیه اروپا یکی از مزایای بارز اخذ اقامت و تابعیت آلمان است. به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، مزایای ذکر شده در بالا برای زندگی، کار و افتتاح مشاغل در آلمان، در مورد 26 کشور اعضای اتحادیه اروپا نیز صدق می‌کند. اگر در موقعیتی حرفه‌ای قرار دارید که در خارج از مرزها کار می‌کنید و اغلب در محدوده اروپا به فعالیت‌های خود می‌پردازید، داشتن تابعیت آلمانی به این معنی است که دسترسی شما به سایر حوزه‌های قضایی اتحادیه اروپا بسیار آسان‌تر می‌شود. همچنین شما برای کار در اسپانیا، فرانسه، ایرلند و از این قبیل کشورهای اروپایی، نیازی به ویزا و اجازه اقامت نخواهید داشت.

امکان تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی، از مزایای اقامت در آلمان

یکی دیگر از مزایای شهروندی آلمان این است که شما یا فرزندان خود می‌توانید در سراسر اروپا تحصیل کنید. دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند که نسبتاً ارزان و دارای استاندارد بسیار بالایی هستند. بسیاری از برنامه‌های ارائه شده در این کشور، به زبان انگلیسی است.

با این حال، اگر آلمان به عنوان مقصد تحصیلی مورد علاقه شما نیست، این امکان وجود دارد که در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا مانند ایرلند (یک کشور عضو انگلیسی زبان اتحادیه اروپا) یا در اسکاندیناوی تحصیل کنید. درست مانند آلمان، بسیاری از برنامه‌های انگلیسی زبان در سراسر اروپا ارائه می‌شوند.

فرایند درخواست برای دانشگاه‌های سایر کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، نسبت به دانشجویان کشورهای جهان سوم ساده‌تر خواهد بود. تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی به این معنی است که، در صورت تمایل به استفاده از برنامه Erasmus+ در طول تحصیل می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

بازنشستگی در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی

افرادی که به عنوان شهروند در کشور آلمان بازنشسته می‌شوند، از مزایای بسیاری بهره‌مند خواهند شد. سهولت بازنشستگی در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی یکی از مزایای شهروندی آلمان است. آزادی سفر در اتحادیه اروپا به کسانی که در سال‌های بازنشستگی خود هستند تعلق می‌گیرد.

آلمان از جهت بازنشستگی، کشوری بسیار امن با نرخ جنایت پایین و ثبات سیاسی است. در مقایسه با سایر نقاط جهان، بازنشستگان می‌توانند انتظار مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت بالا در آلمان را داشته باشند. با این حساب، افراد بازنشسته در آلمان می‌توانند با خیال راحت برای زندگی آینده خود در محیطی امن برنامه‌ریزی کنند.

دسترسی بدون ویزا به بیش از 180 کشور در سراسر جهان

کشور آلمان، دارای سومین گذرنامه قدرتمند جهان پس از ژاپن و سنگاپور است. با گذرنامه آلمانی، شما می‌توانید تقریباً به بیش از 180 کشور بدون ویزا (یا با ویزا هنگام ورود) در سراسر جهان دسترسی داشته باشید. کشورهایی که به ویزا احتیاج دارند شامل: چین، عراق و چندین کشور آفریقایی می‌باشند. دسترسی بدون ویزا، آسودگی خاطر بیشتری را برای کسانی که در خارج از مرزها تجارت می‌کنند، تضمین می‌کند. مزیت گذرنامه آلمانی این است که تجارت شما می‌تواند بدون محدودیت در مرزها ادامه یابد.

سوالات متداول درباره مزایای اقامت در آلمان

در صورت داشتن مجوز اقامت دائم، مزایای شهروندی آلمان چیست؟

با داشتن اجازه اقامت دائم، شما حق زندگی و کار در آلمان را دارید؛ اما تابعیت آلمان مزایای بسیار بیشتری دارد. از این مزایا می‌توان به، به دست آوردن حقوق یک شهروند اتحادیه اروپا و دسترسی به حمایت کنسولی آلمان در سراسر جهان تا حق رای در آلمان اشاره کرد. شما می‌توانید به عنوان یک شهروند آلمانی، اگر علاقه دارید به سیاست این کشور نیز وارد شوید. علاوه بر این، مزیت اصلی شهروندی آلمان نسبت به اقامت دائم این است که، دیگر نیازی به رعایت هیچگونه شرایط اجازه اقامت پس از اخذ تابعیت ندارید. این بدان معناست که شما آزادی بیشتری در زندگی و انتخاب‌های خود در آلمان خواهید داشت. در صورت واجد شرایط بودن، شهروندی آلمان باید مورد توجه شما نیز قرار گیرد(برای اخذ آن اقدام نمائید).

مقاله مرتبط جهت کسب اطلاعات بیشتر: آزمون شهروندی آلمان چگونه شرایطی دارد؟

آیا تابعیت دوگانه در آلمان امکان‌پذیر است؟

تابعیت دوگانه شامل تابعیت آلمانی برای شهروندان اتحادیه اروپا و موارد خاصی که متقاضی دارای والدین آلمانی است امکان‌پذیر است. با این حال، قانون دو تابعیتی پیچیده است. در بسیاری از کشورها، تابعیت مضاعف مجاز نیست، در حالی که در سایر حوزه‌های قضایی ترک تابعیت قبلی شما مجاز نیست. برای آلمانی‌های خارج از کشور که به دنبال دریافت تابعیت دوگانه هستند، این امکان وجود دارد که آن‌ها هنگام درخواست برای تابعیت دیگر، تابعیت آلمانی خود را حفظ کنند.

چند سال طول می‌کشد تا بتوانیم اقامت آلمان را اخذ کنیم؟

برای واجد شرایط بودن اخذ تابعیت، شخص باید حداقل هشت سال به طور قانونی در آلمان زندگی کرده و مجوز اقامت مناسب را داشته باشد. افراد خارجی که دوره ادغام را با موفقیت گذرانده‌اند، پس از هفت سال واجد شرایط دریافت تابعیت خواهند بود.

کشور المان از لحاظ کیفیت زندگی، دارای رتبه 161 در بین تمامی کشورهای جهان است. این کشور به دلیل ثبات اقتصادی، وضعیت مناسب بهداشت و سلامت، استاندارد آموزشی عالی و سطح زندگی مطلوب مردم، دارای امتیاز بالایی در جهت مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت می‌باشد. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت در کشور آلمان، مهاجرت به آلمان و شرایط زندگی در آلمان، و یا حتی تحصیل پزشکی در آلمان دارید، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *