آزمون شهروندی آلمان

آیا علاقه‌مند به زندگی در آلمان هستید؟ می‌خواهید تابعیت و شهروندی کشور آلمان را اخذ نمائید؟ شما از دو طریق می‌توانید شهروندی آلمان را دریافت کنید: 1. اگر خویشاوندی نزدیک در کشور آلمان داشته باشید 2. از طریق گذراندن مراحل دریافت تابعیت. اگر هیچ‌گونه ارتباط خانوادگی در آلمان ندارید (یعنی هیچ یک از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما شهروند آلمان نبوده‌اند)، تنها راه ممکن گزینه دوم، یعنی گذراندن مراحل تابعیت است. یکی از این مراحل، قبولی در آزمون شهروندی آلمان است. نگران نباشید، زیرا در این بخش ما به صورت کامل این آزمون را بررسی کرده‌ایم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

6 دلیل مهم برای دریافت شهروندی آلمان

آزمون شهروندی آلمان

اگر در حال حاضر در آلمان زندگی می‌کنید و قصد ندارید به زودی این کشور را ترک کنید، می‌دانید که اخذ تابعیت آلمان مزایای زیادی دارد، به طور مثال:

 1. شما می‌توانید هر زمان و به هر مدتی که مایل بودید، از کشور خارج شده و بازگردید.
 2. پاسپورت آلمانی برای شما صادر خواهد شد. این گذرنامه، از نظر جهانی یکی از قوی‌ترین و معتبرترین گذرنامه‌ها است.
 3. شما آزادی سفر در اتحادیه اروپا و دسترسی به بازار کار اتحادیه اروپا را خواهید داشت.
 4. شما می‌توانید به دولت آلمان و پارلمان اروپا رای دهید.
 5. فرزندان آینده شما به طور خودکار شهروند آلمان خواهند بود.
 6. شما می‌توانید در آلمان کارمند سازمان‌های دولتی شوید.

آزمون شهروندی آلمان

هرکسی که متقاضی تابعیت آلمان است، باید آزمون تابعیت را بگذراند. این آزمون میزان شناخت شما از سیستم حقوقی و اجتماعی در آلمان و همچنین شیوه زندگی آلمان را می‌سنجد. آزمون شهروندی توسط سازمان فدرال مهاجرت و پناهندگان اداره می‌شود و شما باید پس از شروع مراحل تابعیت خود، برای ثبت‌نام در این آزمون اقدام کنید.

علاوه بر ارائه گواهی مهارت زبان آلمانی در سطح B1، از سپتامبر 2008 هرکسی که برای تابعیت آلمان درخواست می‌کند، ملزم به نشان دادن دانش خود از نظم قانونی و اجتماعی آلمان و شرایط زندگی آن است. این شرط با موفقیت در امتحان مشخص شده، برآورده می‌شود.

آزمون شهروندی حدود یک ساعت طول می‌کشد و شامل 33 سوال چند گزینه‌ای است. متقاضیان باید پاسخ صحیح را از بین چهار پاسخ احتمالی داده شده، انتخاب کنند. این سوالات از یک بانک 300 سوالی در زمینه موضوعات “زندگی در دموکراسی”، “تاریخ و مسئولیت” و “مردم و جامعه” گرفته شده‌اند. سه سوال نیز مربوط به ایالت فدرالی است که در آن زندگی می‌کنید.

برای قبولی در آزمون شهروندی آلمان، متقاضیان باید حداقل 17 سوال را به درستی پاسخ دهند. در سال‌های اخیر، بیش از 90 درصد متقاضیان این آزمون را با موفقیت گذرانده‌اند.

استثنائات در آزمون شهروندی آلمان

افرادی که در شرایط زیر قرار دارند مجبور به دادن امتحان نخواهند بود:

 • افرادی که سن زیر 16 سال دارند.
 • کسانی که شرایط آزمون را به دلیل بیماری، معلولیت یا کهولت سن ندارند.
 • هر کسی که از یک مدرسه آلمانی فارغ‌التحصیل شده باشد.
 • اشخاصی که دارای تحصیلات عالی کشور آلمان در زمینه حقوق، علوم اجتماعی، سیاسی یا اداری می‌باشند.

شما عزیزان متقاضی دریافت تابعیت آلمان، می‌توانید نمونه سوالات آزمون شهروندی را در وب‌سایت اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان مشاهده کنید. بعد از اینکه به تمام سوالات پاسخ دادید، می‌توانید ببینید کدام سوالات به درستی جواب داده شده‌اند. سپس می‌توانید پاسخ‌های صحیح از جمله اطلاعات مختصر پس زمینه را بخوانید. همچنین می‌توانید به صورت تعاملی به سوالات آنلاین پاسخ دهید. پس از جواب دادن به هر سوال، پاسخ صحیح نمایش داده می‌شود.

قبولی در آزمون

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برای قبولی در آزمون باید از 33 سوال به 17 سوال به درستی پاسخ دهید. اگر به کمتر از 17 سوال به درستی پاسخ دهید، می‌توانید در آزمون مجدد شرکت کنید. محدودیتی در تعداد دفعاتی که می‌توانید در آزمون تابعیت شرکت کنید وجود ندارد.

در صورت قبولی در آزمون، گواهی با نتیجه خود را از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان دریافت خواهید کرد. این گواهی می‌تواند به عنوان اثبات دانش مدنی شما هنگام درخواست شهروندی آلمان، به مقامات مسئول تابعیت ارائه شود.

الزامات اساسی جهت دریافت شهروندی

افراد بین‌المللی که به مدت 8 سال و به صورت مداوم و قانونی در آلمان زندگی کرده‌اند، ممکن است واجد شرایط دریافت تابعیت باشند. الزامات اساسی برای اخذ تابعیت به شرح زیر است:

 • حق اقامت دائم در زمان تابعیت
 • انصراف از تابعیت کشور قبلی
 • آشنا بودن با سیستم حقوقی، جامعه و شرایط زندگی در جمهوری فدرال آلمان (آزمون تابعیت)
 • توانایی حمایت از خود بدون استفاده از کمک‌های اجتماعی
 • مهارت‌های شفاهی و نوشتاری زبان آلمانی معادل سطح B1(چارچوب مرجع مشترک اروپا برای زبان‌ها)
 • نداشتن سابقه و محکومیت جنایی
 • پایبندی به اصول قانون اساسی آزادی و دموکراسی

هزینه دریافت تابعیت، برای هر نفر 255 یورو است. البته، هزینه کودکان خردسال که می‌خواهند به همراه والدین خود تابعیت‌شان را دریافت کنند، 51 یورو می‌باشد.

سوالات متداول درباره آزمون شهروندی آلمان

آزمون شهروندی آلمان شامل چه مواردی است؟

این آزمون شامل 33 سوال می‌باشد که به سه بخش تقسیم شده‌اند:

 1. زندگی در دموکراسی
 2. سابقه و مسئولیت
 3. مردم و جامعه

چگونه برای آزمون شهروندی آلمان اقدام کنم؟

شما می‌توانید از طریق پرسشنامه ارائه شده توسط وبسایت دفتر فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان، برای آزمون تابعیت اقدام کنید.

هزینه شرکت در آزمون شهروندی آلمان چقدر است؟

برای شرکت در آزمون تابعیت باید 25 یورو پرداخت کنید. حتی در صورت عدم قبولی در آزمون، این مبلغ قابل استرداد نیست.

آیا می‌توان از راه‌های دیگری شهروندی و تابعیت آلمان را اخذ نمود؟

راه‌های دیگری نیز جهت شهروند شدن در آلمان مانند: دریافت تابعیت از طریق ازدواج و دریافت تابعیت از طریق کار، نیز وجود دارند؛ اما زمان بسیار زیادی صرف خواهند کرد و ممکن است برای همه مناسب نباشند.

دریافت تابعیت و شهروندی در کشور آلمان چقدر طول می‌کشد؟

در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست، به شما گواهی شهروندی اعطا می‌شود که مدرک شهروندی آلمان شما خواهد بود. این گواهی پس از پرداخت هزینه لازم، به شما تحویل داده می‌شود. زمان پردازش ممکن است بین دو تا سه سال طول بکشد.

آیا کشور آلمان به افراد متقاضی تابعیت دوگانه اعطا می‌کند؟

کودکی که از والدین خارجی و والدین آلمانی متولد می‌شود، بدون در نظر گرفتن محل تولد، هر دو تابعیت را دارا خواهد بود. در حالی که آلمان مفهوم تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد؛ اما در بیشتر اهداف، یک تابعیت دوگانه در آلمان را فقط شهروند آلمان محسوب می‌کند.

اگر شما متقاضی مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت هستید، باید مراحل مربوط به دریافت این گواهی را کاملا طی کنید. یکی از این مراحل، قبولی در آزمون ورودی شهروندی آلمان است. در این آزمون 33 سوال داده می‌شود که به صورت چهار گزینه‌ای هستند و شما باید 17 تا از آن‌ها را به درستی پاسخ دهید. پس از قبولی باید مراحل دیگر را طی نموده و سپس هزینه‌ای بسیار اندک را به دولت کشور پرداخت کنید. در نهایت شما قادر خواهید بود تا به تحصیل در آلمان بپردازید و از مزایای شهروندی خود کمال استفاده را ببرید. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره دارید یا می‌خواهید درباره شرایط اعزام دانشجو به آلمان و روش تحصیل پزشکی در آلمان، اطلاعات کسب کنید، با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *