اقامت در چین از طریق ازدواج

چین یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت است که متقاضیان بسیاری دارد. دلیل این امر نیز، هزینه‌های بسیار مناسب زندگی در چین و امکانات و استانداردهای بالای این کشور در سطح جهانی است. یکی از راه‌هایی که می‌توان با آن اقامت چین را کسب نمود، از طریق ازدواج با یک فرد دارای اقامت چین است. پس در صورتی که تمایل به مهاجرت به چین و اقامت در چین از طریق ازدواج را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مطالب مرتبط:

مهاجرت به چین

تحصیل در چین

مهاجرت تحصیلی به چین

تابعیت و شهروندی چین

اقامت در چین از طریق ازدواج

اقامت در چین از طریق ازدواج

دریافت اقامت در کشور چین از طریق ازدواج، ریسک‌ها و مشکلات خود را دارد. در صورت تمایل، می‌توانید از روش‌های دیگر نیز اقدام نمائید. برای مثال: شما می‌توانید از راه تحصیل در چین و کار دانشجویی در چین نیز، به دریافت اقامت و پاسپورت چین برسید. در برخی از کشورها، ملیت مرد در ازدواج، در نهایت موجب اخذ اقامت زن می‌شود. برای مثال: در کشور ایران، قانون تابعیت و اقامت به این صورت است که، تنها اگر مرد دارای اقامت ایرانی باشد، مجوز اقامت به زن نیز اعطا می‌شود. البته در بسیاری از کشورهای دنیا، این قانون تغییر کرده است و در ازدواج، هر فرد که اقامت کشور مورد نظر را داشته باشد، به دیگری نیز اعطا می‌شود.

کشور چین، در دسته‌بندی دوم قرار می‌گیرد. پس اگر فردی که با آن ازدواج نموده‌اید دارای اقامت و شهروندی کشور چین است، موجب اخذ اقامت برای شما نیز می‌شود. شما جهت درخواست برای این امر، باید مدارک و گواهی‌های لازم را تکمیل و به اداره مربوطه ارسال کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که، اقامت و تابعیت دو موضع جدا و متفاوت هستند. بنابراین طول مدت اخذ ویزا برای همسر فرد تابع کشور چین و همسر فرد مقیم چین، ممکن است متفاوت باشد. همچنین شما طی فرآیند طولانی مدت‌تری، قادر خواهید بود تا تابعیت این کشور را کسب نمائید. زیرا، مجوز اقامت زودتر از تابعیت به افراد اهدا می‌شود. با این وجود، مدت زمان لازم برای صدور ویزا و اقامت همسر افراد مقیم و تابع کشور چین، حداکثر یک سال خواهد بود.

مقاله مرتبط جهت کسب اطلاعات بیشتر: تابعیت و شهروندی چین

انواع ویزای خانوادگی در کشور چین

در کشور چین، 4 نوع ویزای مختلف وجود دارد که به خانواده‌های شهروندان چینی داده می‌شود:

ویزای نوع اول، Q1

این نوع ویزا، مخصوص کسانی است که یکی از اعضای خانواده‌شان دارای تابعیت و شهروندی کشور چین می‌باشد. مدت زمان این ویزا، 30 روزه(یک ماه) است. البته پس از ورود به چین و اتمام این ویزا، شما می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید و 90 روز تا 5 سال، به مهلت آن اضافه کنید. برای این نوع ویزا، لازم است که اقوام شما جزء دسته زیر قرار بگیرند:

 • همسر
 • والدین(یا یکی از والدین)
 • فرزندان
 • خواهر و برادر
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • نوادگان

ویزای نوع دوم، Q2

این ویزا از تمامی لحاظ شبیه به ویزای Q1 است. تنها با این تفاوت که، ویزای نوع دوم دارای مدت اعتبار 180 روز بوده و قابل تمدید نیست. همچنین شما جهت دریافت این ویزا، نیازی به گواهی آزمایش‌های پزشکی نخواهید داشت.

ویزای نوع سوم، S1

ویزای S1، به خانواده افراد مشغول به کار یا تحصیل در چین اعطا می‌شود. مدت اقامت این نوع ویزا، حداقل 30 روز است؛ اما قابل تمدید بوده و از 90 روز تا 5 سال می‌توان آن را افزایش داد. همچنین مثل ویزای نوع اول، نیاز به انجام معاینات پزشکی دارد. اعضای خانواده درجه یک در دسته زیر، قادر به دریافت ویزا خواهند بود:

 • همسر
 • والدین
 • فرزندان زیر 18 سال

ویزای نوع چهارم، S2

شرایط صدور ویزای نوع چهارم نیز، مانند نوع سوم است. به این معنا که به خانواده افراد دارای ویزای تحصیلی یا کاری کشور چین، اعطا می‌شود. البته تفاوتی که با نوع دیگر خود دارد، آن است که مدت زمان 180 روزه‌ای دارد و قابل تمدید دوباره نمی‌باشد. همچنین نیاز به انجام آزمایشات پزشکی و معاینات مربوطه نیز نخواهد بود.

نکته‌ای در این میان وجود دارد. افرادی که ویزای Q1 و S1 را کسب می‌کنند، می‌توانند به راحتی اقامت چین را اخذ نمایند؛ اما برای ویزاهای Q2 و S2، این امر به سادگی صورت نمی‌پذیرد.

چگونه اقامت خود را از طریق ازدواج در چین به تابعیت تبدیل کنیم؟

اقامت در چین از طریق ازدواج

متقاضیان دریافت شهروندی چین، باید از شرایط زیر در جهت اخذ تابعیت خود پیروی نمایند:

 • فردی که می‌خواهد تابعیت چین را اخذ کند، باید حداقل 5 سال به صورت متوالی و مداوم اقامت خود را تمدید کند و در چین حضور داشته باشد.
 • در طول 5 سال اقامت دائم، نباید بیشتر از 6 ماه در مجموع از کشور چین خارج شود.
 • افراد باید تمکن مالی لازم و محل زندگی مناسبی در چین برای خود فراهم نمایند.
 • از مدت زمان ازدواج شما، باید بیش از 5 سال بگذرد.

مدارک مورد نیاز

 1. فرم درخواست تکمیل شده
 2. چهار قطعه عکس
 3. گذرنامه دارای اعتبار حداقل یک سال
 4. گواهی سلامت
 5. مدرک عدم سوء سابقه
 6. سند ازدواج با شهروند کشور چین

سوالات متداول درباره اقامت در چین از طریق ازدواج

در صورتی که من با یک فرد چینی ازدواج کنم، ایا شهروندی چین را دریافت خواهم کرد؟

طبق قوانین اقامت و تابعیت چین، ازدواج شما با یک فرد چینی باید بیش از 5 سال به رسمیت شناخته شود. همچنین باید هر سال از 5 سال را، به مدت 9 ماه در چین گذرانده باشید. علاوه بر این امر، باید تمکن مالی داشته باشید. همچنین پیش از دریافت تابعیت و شهروندی، باید اقامت دائم خود را کسب کرده باشید.

ثبت ازدواج در چین چگونه انجام می‌شود؟

درصورتی که شهروند چین نیستید، باید برای گواهی وضعیت مجرد/غیر تاهل اقدام نمائید. اگر شهروندی و تابعیت چین را دارید، باید مطابق با الزامات گواهی دفتر اسناد رسمی در چین درخواست دهید.

قانون ازدواج در چین چیست؟

ازدواج باید بر اساس تمایل کامل زن و مرد باشد. هیچ یک از طرفین نمی‌توانند از اجبار طرف مقابل در این امر استفاده کنند و هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند در این امر دخالت کند. قبل از رسیدن مرد به 22 سال تمام و زن به 20 سال تمام نمی‌شود ازدواج کرد.

دریافت اقامت و تابعیت در چین از طریق ازدواج، مسیری طولانی دارد. افرادی که می‌خواهند با همسر خود در کشور چین زندگی کنند، باید شرایط را فراهم آورده و از قوانین آن پیروی کنند. گذر زمان به شما کمک خواهد کرد تا به خواسته‌تان برسید؛ اما در صورتی که صرفا می‌خواهید اقامت این کشور را بدست آورید، ما به هیچ عنوان این روش را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. زیرا باید 5 سال از ازدواج دو فرد در چین بگذرد و این مدت باید در کشور چین زندگی کنند و تنها 6 ماه اجازه خروج از کشور را دارند. پس اگر می‌خواهید در چین زندگی کنید، می‌توانید از راه سرمایه‌گذاری در چین، تحصیل و کار نیز اقدام نمائید. جهت کسب اطلاعات لازم، با کارشناسان موسسه اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *