اقامت چین

اقامت چین

برای اخذ اقامت چین می تواند یکی از گزینه های انتخابی افراد از نقاط مختلف دنیا باشد. این کشور پرجمعیت اما تجاری امکانات خوبی را برای اقامت افراد خارجی فراهم نموده است. می بایست پیش از گرفتن هر تصمیمی به بررسی مزایا و معایب زندگی در چین بپردازید. شما می توانید به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به عنوان معتبرترین موسسه در امر مهاجرت، مراجعه کرده و تمامی امور خود در این زمینه را به کارشناسان این موسسه بسپارید.

مزایای زندگی و داشتن اقامت چین

برخی از مزایای زندگی و مهاجرت به چین عبارت اند از، اقتصاد چین بسیار پر رونق بوده و پیدا کردن شغل خوب در این کشور امری آسان می باشد، مخصوصا برای معلمان زبان انگلیسی فرصت های شغلی در این کشور بسیار زیاد می باشد و برای افراد دیگر، مشاغل زیادی در زمینه های تجارت، موسیقی، هنر وجود دارد.

 • مردم چین بسیار مهمان نواز بوده و با مهربانی با خارجیان رفتار می کنند.
 • سیستم حمل و نقل عمومی در چین فوق العاده است و قطار های سریع السیر در تمام شهر های آن وجود دارند.
 • اجاره ی خانه ها و هزینه ی زندگی در این کشور ارزان تر از شهر های بزرگ در ایالات متحده بوده و امکانات رفاهی در نزدیک تمام خانه های آن قرار دارند( مثل فروشگاه ها)
 • افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، بدون نیاز به داشتن ویزا می توانند از این کشور خارج شوند و به آن باز گردند.
 • افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، می توانند در این کشور کار کنند و استخدام شوند.
 • فرزندان افرادی که اقامت این کشور را دارند، می توانند بدون نیاز به پرداخت هزینه های اضافی در چین تحصیل کنند.
 • افرادی که اقامت این کشور را دارند، مجاز به شرکت در آزمون های مختلف در این کشور می باشند( استعداد یابی و ..)

  فرم مشاوره فوری

  اقامت چین از طریق تحصیل

  دانش آموزانی که برای تحصیل در چین می آیند، اگر بخواهند برای مدت زمان بیش تر از 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند باید ظرف 30 روز از اقامت خود در این کشور، برای دریافت مجوز اقامت خود در اداره ی مهاجرت پکن درخواست دهند؛ در غیر این صورت اگر فرد در مدت زمان تعیین شده مجوز اقامت خود در این کشور را دریافت نکند، روزانه جریمه ی سنگینی را متحمل خواهد شد و اقامت او در چین نقض قانون بوده و غیر قانونی می باشد.

  اولین قدم برای گرفتن مجوز اقامت در چین برای دانش آموزانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند، دریافت ویزای تحصیلی چین می باشد؛ چه دانش اموز به طور رسمی در یکی از داننشگاه های چین ثبت نام کرده باشد و چه به طور مستقل برای انجام پروژه های تحقیقاتی به این کشور آمده باشد، باید از طرف موسسه ای در چین برای دریافت مجوز اقامت و ویزای خود حمایت شوند. برای دریافت ویزای تحصیلی چین دانش آموزان باید مدارک زیر را ارسال کنند:

  • گذر نامه و عکس
  • فرم در خواست ویزا
  • فرم درخواست ویزای تحصیلی برای دانش آموزان خارجی( که توسط دانشگاه فرستاده می شود)
  • نامه ی پذیرش از دانشگاه مورد نظر در چین

  برای دریافت اقامت دانشجویی در چین دانش آموزان پس از ورود به این کشور ظرف 24 ساعت باید آدرس محل اقامت خود را در یک ایستگاه محلی پلیس ثبت کنند و اگر در هتل اقامت دارند، این فرآیند به طور اتوماتیک در چین ثبت خواهد شد( از طرف هتل و با گرفتن شماره ی گذرنامه ی شخص). مدارکی که برای ثبت محل اقامت فرد چین مورد نیاز می باشند شامل:

  • گذر نامه ی معتبر و کپی تمام صفحات آن
  • کپی اجاره نامه
  • کپی کارت شناسایی صاحب خانه و اطلاعات وی

  همچنین فرد برای دریافت مجوز اقامت در چین ملزم به انجام معاینه ی پزشکی بوده که شامل آزمایش خون، تست بینایی و شنوایی می باشد و هزینه ی آن در حدود 1000 یوان می باشد(145.52 دلار). پس از تایید این مدارک و انجام روند اداری آن، مجوز اقامت موقت در چین به دانش آموز در طول دوره ی تحصیلش داده می شود.

  اقامت کاری چین از طریق تخصص

  روند مهاجرت به چین به طور عمده در سطح ملی انجام می شود و هر منطقه ی آن شرایط خاصی برای مهاجرت دارد؛ بنابراین مهاجرانی که قصد مهاجرت به این کشور را از طریق کار و تخصص دارند و مایل به گرفتن مجوز کار در چین هستند، با توجه به شرایط مختلف آن باید برای درخواست خود اقدام کنند. شرایط مهاجرت به چین از طریق کار و تخصص در هر شهر این کشور متفاوت با دیگری می باشد و الزامات خاص خود را دارد؛ به طور کلی الزاماتی که برای این امر مورد نیاز است شامل موارد زیر است

  • ویزای کاری کشور چین که ویزای z می باش
  • درخواست مجوز کار که باید توسط یک شرکت ثبت شده در چین صورت گیرد؛ هم چنین مهاجران باید در همان منطقه ای که مجوز کاری برای آن ها صادر شده( از طرف شرکت یا اسپانسر مربوطه)، اقامت داشته باشند و کار کنند.

  معاینه ی پزشکی فرد متقاضی که می تواند در داخل چین یا خارج از آن در بیمارستان های مورد تایید انجام شده و نتیجه ی آن به صورت مهر و امضا شده از طرف پزشک مربوطه و رئیس بیمارستان به کشور چین تحویل داده شود. در برخی شهر ها ی این کشور مثل شانگهای، فرد متقاضی پس از دریافت مجوز و ویزای کاری در چین، می توانند معاینه ی پزشکی را انجام داده و پس از آن مشغول به کار شوند.

  • گواهی عدم سوء سابقه ی افراد نیز در برخی از شهر های چین مثل پکن مورد نیاز است.
  • گذر نامه و عکس پاسپورتی و اثر انگشت فرد
  • گواهی سلامت که بیش تر از 1 سال اعتبار داشته باشد.

  هنگامی که مجوز استخدام فرد در چین تایید شد، شرکت یا کارفرمای مربوطه باید برای ویزای کاری کارمند در کمیسیون تجاری و اقتصادی خارجی درچین اقدام کرده و آن را برای سفارت یا کنسول گری کشور متقاضی ارسال کند. متقاضی پس از ورود به چین باید در عرض 24 ساعت فرم ثبت نام اقامت موقت در این کشور را تکمیل کرده و همراه با گذر نامه ی خود به اداره ی امنیت عمومی در چین ارائه دهد؛ هم چنین اگر فرد در هتل اقامت داشته باشد می تواند از طریق همان جا برای اقامت خود ثبت نام کن

  مجوز تابعیت و اقامت در چین نشان می دهد که فرد به طور قانونی در این کشور زندگی می کند و معمولا مجوز اقامت موقت تا 1 سال اعتبار دارد و پس از آن باید تمدید شود، علاوه بر این اگر فرد متقاضی به منطقه ی دیگری ازکشور چین نقل مکان کند باید مجددا برای دریافت مجوز اقامت خود در اداره ی امنیت عمومی چین در مقصد جدید درخواست دهد، هم چنین مواردی مثل تغییر آدرس محل اقامت فرد نیز باید در عرض 10 روز به مراجع مربوطه اعلام شوند.

  اقامت چین از طریق سرمایه گذاری

  سرمایه گذاران خارجی در صورتی می توانند برای اقامت دائم کشور چین درخواست دهند که سرمایه گذاری مستقیم در کشور چین به مدت 3 سال پی در پی انجام داده باشند و سوابق مالیاتی نیز داشته باشند. همچنین باید دارای یکی از شرایط زیر نیز باشند :

  • سرمایه گذاری بیش از 500000 دلار در صنایع مشخص شده در کاتالوگ صنایع سرمایه گذاری خارجی که توسط دولت منتشر شده است.
  • سرمایه گذاری بیش از 500000 دلار در شهرستان های بخش غربی کشور یا سرمایه گذاری در شهرستان های فقیر نشین به منظور ارائه تسهیلات با کمک دولت
  • سرمایه گذاری بیش از یک میلیون دلار در قسمت مرکزی کشور
  • سرمایه گذاری بیش از دو میلیون دلار در جمهوری خلق چین( PRC )

  مدارک مورد نیاز :

  • تکمیل فرم درخواست خارجیان برای اقامت دائم چین
  • 4 قطعه عکس اخیر 2 اینچی
  • پاسپورت معتبر
  • گواهی سلامت صادر شده توسط اداره قرنطینه و بازرسی ورود و خروج( Entry-Exit Inspection and Quarantine Bureau) تایید شده توسط دولت چین و یا گواهی صادر شده توسط آژانس های پزشکی خارجی که در سفارت خانه و یا کنسول گری چین معتبر است. ( این گواهی برای 6 ماه اعتبار دارد.)
  • گواهی عدم سو پیشینه معتبر
  • گواهی تایید شرکت های سرمایه گذاری خارجی، گواهی ثبت نام، اثبات بازرسی سالانه، گزارش ارزیابی دارایی و اثبات پرداخت مالیات شخصی. در شرایط شرکت های سرمایه گذاری خارجی، نامه تاییدیه پروژه سرمایه گذاری خارجی مورد نیاز است.

  اقامت چین از طریق ازدواج

  خارجیان در صورتی می توانند برای اقامت دائم چین از طریق پیوست همسر (ازدواج) درخواست دهند که شرایط زیر را داشته باشند:

  • همسر یک شهروند چینی و یا یک فرد مقیم چین با اقامت دائم باشند.
  • طی 5 سال گذشته ازدواج کرده باشند.
  • به مدت 5 سال مداوم در چین اقامت داشته اند.(حداقل 9 ماه در سال در کشور چین اقامت داشته اند.)
  • وضعیت زندگی پایدار و امن و مسکنی برای زندگی داشته باشند.

  مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم :

  • تکمیل فرم درخواست خارجیان برای اقامت دائم در چین
  • 4 قطعه عکس اخیر 2 اینچی
  • پاسپورت معتبر
  • گواهی سلامت صادر شده توسط اداره قرنطینه و بازرسی ورود و خروج( Entry-Exit Inspection and Quarantine Bureau) تایید شده توسط دولت چین و یا گواهی صادر شده توسط آژانس های پزشکی خارجی که در سفارت خانه و یا کنسول گری چین معتبر است. ( این گواهی برای 6 ماه اعتبار دارد.)
  • گواهی عدم سو پیشینه معتبر

  اثبات ثبت شهروندی همسر چینی و یا گواهی اقامت دائم همسر مقیم چین، سند ازدواج، اثبات وجود مسکن مناسب، تمام مدارک باید توسط سفارت و یا کنسولگری چین تایید و تصدیق شوند. اطلاعات تکمیلی در خصوص مهاجرت و هزینه زندگی در چین را بهتر است که از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

  سوالات متداول در زمینه اقامت چین

  1. آیا چین اجازه تابعیت دوگانه را می دهد؟

   چین تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد. ماده 3 قانون تابعیت چین تصریح می کند که این کشور تابعیت دوگانه یک شهروند چینی را نخواهد پذیرفت.

  2. آیا می توانم به چین مهاجرت کنم؟

   در حالی که هر فردی می تواند برای مدت کوتاهی وارد چین شود، اما همه نمی توانند اقامت دائم چین را داشته باشند. فرد باید حداقل 5 سال با یک شهروند چینی یا یک مهاجر مقیم دائم چین ازدواج کرده باشد یا ضوابط و شرایط اقامت چین را داشته باشد.

  3. مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت در چین چیست؟

   برای دریافت اجازه اقامت، باید مستندات زیر را تهیه کنید:

   گذرنامه شما با ویزای مربوطه که مطابق با اجازه اقامت مورد درخواست شماست.

   عکس گذرنامه.

   ثبت درخواست اقامت شما.

   تکمیل فرم درخواست مربوطه

   در صورت کار، قرارداد کار و مجوز کار خود را دریافت کنید.

  4. از کجا می توانم برای اقامت چین اقدام کنم؟

   از طریق سفارت و کنسولگری چین می توانید برای مجوز اقامت در چین اقدام نمایید.

  5. ارزیابی درخواست اخذ اقامت چین چقدر زمان میبرد؟

   در صورتی که درخواست شما به طور دقیق و کامل ارسال شده باشد، ارزیابی درخواست شما برای اخذ اقامت چین 4 هفته طول می کشد.

  6. انواع مجوز های اقامت چین کدامند؟

   انواع مجوز های اقامت چین عبارتند از: ترانزیت، تحصیلی، کاری، دیپلماتیک، ازدواج، تجاری، توریستی، معمولی و ویزای اقامت

  7. قوانینی که مهاجران کشور چین باید رعایت کنند چیست؟

   قوانینی که مهاجران چینی باید رعایت کنند همان قوانینی است که شهروندان بومی باید رعایت کنند. مهاجران چین نباید هیچ گونه اختلالی در نظم و مقررات چین ایجاد کنند تا در نهایت بتوانند اقامت دائم چین را دریافت نمایند.

  8. شرایط اخذ اقامت دائم چین از طریق سرمایه گذاری کدام است؟

   ثبت شرکت یکی از روش های سرمایه گذاری در چین برای دریافت اقاکت این کشور است. دفتر شرکت باید در منطقه ای ثبت شود که اجازه به صاحب آن داده شده است. صاحب اصلی شرکت باید توسط شرکت مادر معرفی شده باشد. در نظر داشته باشید که هرگونه تغییری در اطلاعات شرکت ایجاد شد، باید به مقامات دولتی اعلام گردد.

  9. دریافت اقامت چین از طریق ازدواج به چه صورت است؟

   برای دریافت اقامت چین از طریق ازدواج باید با یک شهروند چینی ازدواج کرده و اسناد مربوط به ازدواج خود را ارائه دهید. بعد از 5 سال زندگی مشترک با شهروند چینی می توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید.

  10. آیا تولد فرزند در چین منجر به دریافت اقامت این کشور می شود؟

   خیر، فقط زمانی تولد فرزند در چین می تواند منجر به دریافت اقامت چین می شود که هر دو یا یکی از والدین شهروند چین باشد.

  11. تحصیل در چین چگونه می تواند منجر به دریافت اقامت دائم چین شود؟

   در صورتی که بعد از فارغ التحصیلی بتوانید در چین کار پیدا کنید و 5 سال در چین حضور داشته باشید می توانید اقامت دائم چین را دریافت کنید.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.