مهاجرت تحصیلی به چین

چین به یکی از محبوب ترین مقصدهای تحصیلی در خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی به دلیل سابقه ی طولانی و فرهنگ هیجان انگیز تبدیل شده است. در سال 2012، بیش از 320،000 دانشجو از بیش از 180 کشور برای ادامه تحصیل به چین جهت برنامه های مدرک دار و یا بدون مدرک آمده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

مهاجرت به چین

تحصیل در چین

تابعیت و شهروندی چین

شرایط ادامه تحصیل در چین

 • سفر و اکتشاف چین

ادامه تحصیل در چین یک فرصت عالی برای کشف پرجمعیت ترین کشور جهان است. شما ترکیب منحصر به فردی از تمدن های باستانی و مدرن و همچنین زیبایی منظره اش و شب زنده داری شلوغ را در چین تجربه خواهید کرد. بازدید از مکان های جدید با دیگر دانشجویان از سراسر جهان که شما ملاقاتشان کرده اید، و یافتن خودتان به گونه ای که چشم خود را نه تنها به روی چین، بلکه به تمام جهان، باز کنید.
وسعت قلمرو چین به معنی انواع بسیار زیادی از آب و هوا، فرهنگ ها و مناظر در انتظار می باشد.در شمالی ترین قسمت به طرف Harbin از جشنواره ی یخ لذت می برید، به دامنه های اسکی برخورد می کنید و یا فقط آب را در چشم خود از یخ پاره های اطراف مژه های تان می بینید. اگر -25 ° C کمی بیش از حد سرد به نظر می رسد، در مقابلش ضلع جنوبی سر به بهشت ​​ساحل گرمسیری جزیره ی Hainan می گذارد و پشت پا به آفتاب می زند.

هزینه مناسب و مقرون به صرفه ادامه تحصیل در چین

تحصیل و هزینه زندگی در چین ارزان تر از تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی، ایالات متحده، ژاپن، کره ی جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر است.
از سوی دیگر، در چین، شهریه ی هر ترم به طور کلی بیش از 1000 دلار آمریکا نیست، تعدادی از دوره های زبان کوتاه مدت تنها چند صد دلار هزینه دارد. محصولات غذایی و مصرفی در چین مقرون به صرفه می شود. یک جفت شلوار جین خوب حدود 10-20 دلار آمریکا، کرایه ی اتوبوس تنها 15 سنت، و یک بلیط مترو در پکن تنها 30 سنت، می باشد. به طور کلی، همه چیز در چین بیش از حد مقرون به صرفه است؛ ارزان است! اطلاعات بیشتر در مورد زندگی در چین را به دست آورید.

ادامه تحصیل در چین

وضعیت اشتغال و کار دانشجویی

هنگامی که به اقتصاد می رسد، چین سریع ترین کشور در حال رشد در جهان در 30 سال گذشته بوده است. حتی در بحران مالی، رشد اقتصادی چین سطح 8٪ رسیده است، سرعتی که در کشورهای دیگر غیر قابل تصور است. تولید ناخالص داخلی چین اخیرا از مرز ژاپن عبور کرده، تا به دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده تبدیل شود.

کیفیت تحصیلی و دانشجویان بین المللی چین

چین در تلاش است تا دانشگاه ها ی بیشتر در سطح جهانی، ایجاد کند و به شدت در بخش آموزش عالی سرمایه گذاری کند. گذشته از دوره های منحصر به فرد زبان، خوشنویسی، هنرهای رزمی چین و دیگر موضوعات فرهنگی، برنامه های تحصیلی چینی در رشته هایی مانند مهندسی، علوم پایه، پزشکی، اقتصاد و تجارت، MBA و همچنین امور مالی بسیار مورد احترام است. و برای کسانی که هیچ اطلاعی از زبان چینی ندارند، بسیاری از دانشگاه ها برنامه های مدرک زبان انگلیسی را ارائه می کنند، به طوری که شما می توانید مدرک خود را کسب کرده در حالی که وسیع ترین زبان گفتاری در جهان را یاد می گیرند.

تجربه ی فرهنگ جهت ادامه تحصیل در چین

هرچند که ممکن است بسیار تعجب انگیز باشد، فرهنگ و مردم چین بسیار متنوع و چند فرهنگی هستند، متشکل از 56 قومیت های مختلف. به عنوان مثال، در Lijiang، در جنوب استان Yunnanن، دوازده اقلیت مختلف با هم در هماهنگی اجتماعی هزاران سال است که با هم زندگی می کنند، تمرین آرایش ادیان از بودیسم چینی، تائویسم، مسیحیت و اسلام، تا بسیاری از آنهایی که کمتر شناخته شده اند،مانند: بودیسم تبتی و Bimo دین Baiyi.

شرایط عمومی در مهاجرت تحصیلی به چین

چین یکی از محبوب ترین کشور های آسیایی برای مهاجرت تحصیلی است و دارای دانشگاه های سطح بالا و پیشرفته ای می باشد. یکی از دلایل محبوبیت این کشور برای دانشجویان بین المللی، هزینه های پایین تحصیلات می باشد، همچنین این کشور، بورسیه های تحصیلی متعددی برای دانشجویان در نظر گرفته است. در مهاجرت تحصیلی به چین، بسته به مقطعی که در آن تحصیل می کنید، نیاز به شرایط و مدارک مخصوصی دارید که در ادامه این مقاطع را بررسی می کنیم. مهاجرت به این کشور از روش های مختلفی امکان پذیر است که ما در این بخش می خواهیم شرایط مهاجرت به چین از طریق تحصیل را بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا در ادامه در مورد مهاجرت به چین برای تحصیل و شرایط لازم آن، برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه دهیم.

مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه های چین به دلیل اعتبار بالایی که دارند، هر ساله مقصد شمار زیادی از دانشجویان بین المللی می باشند. تحصیل به زبان انگلیسی در چین یکی از مزایای مهاجرت به چین برای تحصیل می باشد. مقاطع تحصیلی که افراد می توانند در آن تحصیل کنند عبارتند از:

تحصیل در مدارس چین و دانشگاه های این کشور که تحصیل در دانشگاه های چین به صورت زیر دسته بنذی می شوند:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی در چین
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین
 • تحصیل در مقطع دکتری در چین

در ادامه به توضیح کامل هر یک از این مقاطع تحصیلی می پردازیم.

مهاجرت تحصیلی به کشور چین برای تحصیل در مدارس

سیستم آموزشی کشور چین شامل مقاطع ابتدایی، مقدماتی و تکمیلی متوسطه و همچنین آموزش عالی می باشد. تحصیل در دو مقطع ابتدایی و مقدماتی و تکمیلی متوسطه، به صورت اجباری می باشد و همه باید در این مقاطع تحصیل کنند. افراد از سن 6 سالگی و به مدت 9 سال به مدرسه می روند. مدارس چین به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که زبان تدریس در مدارس دولتی، چینی است اما در مدارس خصوصی چین، تحصیل به زبان انگلیسی هم امکان پذیر خواهد بود. هزینه تحصیل در مدارس دولتی چین رایگان است ولی افراد مهاجر باید شهریه پرداخت کنن که البته این شهریه مبلغ نا چیزی خواهد بود. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی در این کشور، سالانه 10 هزار دلار می باشد. در صورتی که والدین دانش آموزان مهاجر در این کشور، کنار آن ها نباشند، افراد 12 تا 18 ساله این امکان را دارند که از Homestay استفاده کنند. Homestay به خانواده هایی گفته می شود که دانش آموزان مهاجر در کنار این افراد مانند خانواده خود، زندگی می کنند و صلاحیت این خانواده ها توسط دولت چین تائید می شود.

مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در چین 4 سال است که تحصیل در این کشور اغلب به زبان انگلیسی ارائه می شود. یکی از مدارک مهم برای مهاجرت به چین از طریق تحصیل، ارائه مدرک زبان آیلتس می باشد. معدل متقاضیان نباید کم تر از 14 باشد و افراد زیر 25 سال شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی خواهند داشت. پذیرش دانشجویان در مقطع لیسانس در ماه های ژانویه و سپتامبر در این کشور انجام می شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی چین با توجه به رشته و دانشگاه های مختلف، تفاوت دارد، اما این مبلغ به طور کلی حدود 3 تا 4 هزار دلار در سال می باشد. از محبوب ترین رشته ها در این کشور می توان به پزشکی، حسابداری، کشاورزی، مدیریت و مهندسی اشاره کرد.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های چین پایین می باشد

مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور چین، به دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر است. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان آیلتس ارائه دهند. طبق آمار به دست آمده تعداد دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند، هر ساله رو به افزایش است و این کشور تبدیل به کشوری محبوب برای تحصیل دانشجویان شده است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو تا سه سال طول می کشد و حداقل معدل افراد برای پذیرش در این مقطع 14 می باشد. افرادی که قبل از 35 سالگی برای تحصیل ارشد در چین اقدام کرده اند، شانس بیشتری برای پذیرش خواهند داشت. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین، مبلغی بین 4 تا 5 هزار دلار در سال می باشد که همان طور که قبلا گفته شد، این مبلغ بستگی زیادی به رشته و دانشگاه محل تحصیل متقاضی دارد.

مهاجرت تحصیلی به چین در مقطع دکتری

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در چین 3 تا 4 سال است و این مقطع بیشتر به زبان انگلیسی ارائه می شود که در برخی دانشگاه ها به هر دو زبان انگلیسی و چینی تدریس می شود. مقطع دکتری شامل دو دوره می باشد که در دوره اول، دانشجو واحد های درسی مربوطه را می گذراند و دوره دوم مختص پایان نامه است که باید زیر نظر استاد راهنما انجام شود. در حالت کلی متقاضیان مهاجرت به چین برای تحصیل در دکتری، بیشتر در حال تحقیق و کار های عملی می باشند تا دورس تئوری. شهریه تحصیل در مقطع دکترا در چین حدود 5000 دلار خواهد بود. حدود 2500 دانشگاه در چین در مقطع دکترا فعالیت می کنند.

معرفی برترین دانشگاه های چین

در تعیین اینکه کدام دانشگاه برتر است، یک سری معیار ها وجود دارد که برای رتبه بندی دانشگاه ها نیز به کار می رود. این معیار ها شامل مواردی چون میزان تحقیق و پژوهش، برنامه های آموزشی، کیفیت آموزش و تعداد دانشجویان می باشند. در صورتی که دانشجو در دانشگاه با رتبه بالا تحصیل کند، اعتبار مدرک اخذ شده از دانشگاه بالاتر خواهد بود و همچنین در مسئله یافتن شغل، تاثیر فراوانی خواهد داشت. در گزارشات سال 2018، نزدیک به یک سوم دانشگاه های برتر در رتبه بندی QC متعلق به دانشگاه های چین می باشد و این یعنی کشور چین از بهترین دانشگاه ها، برخوردار است. بنابراین مهاجرت به چین برای تحصیل انتخاب خوبی برای دانشجویان بین المللی خواهد بود. در اینجا به برخی از دانشگاه های برتر چین اشاره می کنیم:

 

نام دانشگاهرتبه جهانی در QC
دانشگاه سینگوا- Tsinghua University16
دانشگاه پکن- Peking University23
دانشگاه فودان- Fudan University34
دانشگاه جیائو تونگ شانگهای- Shanghai Jiao Tong University47
دانشگاه ژجیانگ- Zhejiang University53
دانشگاه علم و فناوری چین- china University of science and Technology of93
دانشگاه نانجینگ- Nanjing University124
دانشگاه ووهان- Wuhan University246
دانشگاه تونگجی- Tongji University256
مؤسسه فناوری هاربین- Harbin Institute of Technology260

 

در ادامه به توضیح برخی از این دانشگاه ها می پردازیم:

دانشگاه سینگوا

دانشگاه سینگوا با رتبه جهانی 16 در شهر پکن واقع شده است و یکی از برترین دانشگاه های چین به شمار می رود. این دانشگاه در رشته های زیادی از جمله علوم کامپیوتر، طراحی، معماری، مهندسی برق، مهندسی شیمی، برق، مکانیک، حقوق و پزشکی فعالیت می کند. در دانشگاه سینگوا بیش از 38 هزار دانشجو تحصیل می کنند که 13 درصد این تعداد را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.

 

نزدیک به یک سوم دانشگاه های برتر در رتبه بندی QC متعلق به کشور چین می باشند

دانشگاه پکن

زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1898 بر می گردد که جزء معروف ترین و بهترین دانشگاه های چین به شمار می رود. در دانشگاه پکن رشته هایی از قبیل فیزیک، ریاضی، تاریخ، مهندسی، پزشکی، روزنامه نگاری و ارتباطات و علوم رسانه تدریس می شود. این دانشگاه سالانه مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد و یکی از مراکز تحقیقیاتی برتر چین می باشد.

دانشگاه فودان

دانشگاه فودان در سال 1905 با نام مدرسه عمومی فودان تاسیس شده است. این دانشگاه سومین دانشگاه برتر چین محسوب می شود و نزدیک به 32 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند که 3 هزار نفر از این تعداد، دانشجویان بین المللی می باشند. دانشگاه فودان رشته هایی نظیر تاریخ و فرهنگ چینی، فلسفه، جامعه شناسی، اقتصاد، روانشناسی، ریاضیات و فیزیک را ارائه می دهد. این دانشگاه تخصص بی نظیری در تدریس رشته هایی همچون شیمی، علوم مواد، علوم سیاسی، زبان های مدرن، کسب و کار و مدیریت دارد.

 مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور چین

برای اقامت چین از طریق تحصیل نیاز به ویزای تحصیلی این کشور می باشد، که به ویزای X نیز معروف است و به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول، ویزای X1 است که برای تحصیل و اقامت بیشتر از 180 روز (اقامت طولانی مدت) در چین استفاده می شود و نوع دوم، ویزای X2 می باشد که برای اقامت های کوتاه مدت و کم تر از 180 روز قابل استفاده است. هر دوی این ویزا ها تا 90 روز اعتبار دارند و متقاضی باید قبل از این مدت زمان وارد خاک چین شود. بعد از ورود به این کشور افراد باید این ویزا را تمدید کنند. مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی چین نیاز است به قرار زیر می باشد:

 • اصل و کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • مدارک شناسایی به همراه ترجمه آن ها
 • معاینه پزشکی معتبر ( برای ویزای X1)
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • مدارک محل سکونت دانشجو در چین
 • پرداخت هزینه صدور ویزا

حداکثر زمان لازم برای بررسی مدارک برای ویزای تحصیلی و صدور ویزا، یک هفته می باشد. دانشجویانی که قصد  مهاجرت به چین از طریق تحصیل را دارند، باید بعد از ورود به چین اقدام به خرید بیمه نامه نیز نمایند.

چه مدارکی جهت اخذ پذیرش تحصیلی چین لازم است؟

کشور چین با ارائه بورسیه های مختلف و داشتن دانشگاه های با کیفیت، سالانه مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل می باشد. افراد متقاضی باید مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های چین را با دقت تهیه و تحویل سفارت چین بدهند. این مدارک شامل موارد زیر خواهند بود:

 • ترجمه تمام مدارک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات مقاطع قبلی
 • رزومه به زبان انگلیسی
 • پاسپورت
 • ارائه 2 توصیه نامه از اساتید
 • مدرک زبان انگلیسی

انواع ویزای دانشجویی کشور چین

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند، باید ویزای دانشجویی یا ویزای X دریافت کنند. این ویزا به دو دسته تقسیم می شود که بسته به مدتی که در این کشور تحصیل می کنید، آن را دریافت می کنید.

 

حداکثر زمان برای بررسی مدارک و صدور ویزای تحصیلی چین یک هفته می باشد

ویزای تحصیلی X1

این ویزا یک ویزای طولانی مدت برای آن دسته از دانشجویان بین المللی است که قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند و تحصیلشان بیش از 6 ماه طول می کشد. ویزای تحصیلی X1 برای افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را داشته باشند می باشد.  در این نوع ویزا، ممکن است برنامه تحصیلی دانشجویان سال ها طول بکشد. دارندگان ویزای تحصیلی X1  چین، هنگامی که وارد این کشور می شوند، باید در یک دفتر محلی ورود و خروج و مدیریت، ثبت نام کنند تا اجازه اقامت موقت در این کشور را بگیرند که باید ظرف 30 روز اول ورود به این کشور انجام شود. به طور کلی تحصیل بلند مدت در چین با ویزای  تحصیلی X1  انجام می شود.

ویزای تحصیلی X2

ویزای تحصیلی X2 چین یک ویزای کوتاه مدت برای دانشجویان بین المللی می باشد. این ویزا برای افرادی مناسب است که قصد دارند در دوره های آموزشی کوتاه مدت شرکت کنند. دارندگان این نوع ویزا می توانند یک ماه قبل از تمام شدن اعنبار ویزای خود، آن را تمدید کنند. از ویزای توع X2 نمی توان برای برنامه های تحصیلی طولانی مدت استفاده کرد.

نحوه زمان بندی ثبت نام دانشجویان در چین

برای ثبت نام دانشجویان در دانشگاه های چین زمان بندی انجام شده است. در ترم پاییز که از ماه سپتامبر آغاز می شود، زمان ارائه مدارک، ماه فوریه تا جولای تعیین شده است. نتایج دانشگاه ها در اواخر جولای تا آگوست مشخص می شود و آغاز کلاس ها نیز از ماه سپتامبر می باشد. در ترم بهار که از ماه مارس آغاز می شود، برای ارائه مدارک، ماه های اکتبر تا ژانویه مناسب است و شروع ثبت نام و کلاس ها از ماه مارس می باشد. لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های چین از ترم پاییزی (ماه سپتامبر) آغاز می شوند و کم تر دانشگاهی از فصل بهار شروع می شود. بیشتر دانشگاه ها از فصل بهار، برای ارائه دوره های زبان استفاده می کنند.

هزینه تحصیل و زندگی در چین

کشور چین یکی از کشور های کم هزینه می باشد که می توان این مسئله را از برتری های این کشور به شمار آورد، همین هزینه های پایین یکی از دلایل مهم دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به چین می باشد. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور با توجه به نوع رشته و دانشگاه، شهری که در آن تحصیل می کنید و همچنین سبک زندگی متفاوت است. بیشترین هزینه های زندگی در این کشور مربوط به مسکن و خورد و خوراک می باشد. به طور متوسط دانشجویان بین المللی در چین، سالانه حدود 4 هزار دلار برای هزینه های خوابگاه نیاز دارند و حدود 2 هزار دلار در سال، برای تامین هزینه های زندگی همچون غذا، حمل و نقل و … لازم است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های چین، به نوع رشته و مقطع آن بستگی زیادی دارد، که البته دانشجویان چینی معاف از پرداخت شهریه هستند و تحصیل آن ها رایگان می باشد. تحصیل در بیشتر دانشگاه های چین رایگان است و یا با هزینه خیلی پایین همراه است، مگر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی. شهریه لازم برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور، بین 6 تا 7 هزار دلار در سال می باشد.

 

بیشترین هزینه های دانشجویان در چین مربوط به مسکن و غذا می باشد

 

در ادامه هزینه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه در چین در سال 2021 آورده شده است:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: 500 دلار
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: 740 دلار
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری: 800 دلار

معرفی بورسیه های تحصیلی چین

کشور چین از سال 2018 رتبه دوم بهترین دانشگاه های جهان را از آن خود کرده است. بورسیه های تحصیلی چین شامل دو دسته می شوند. بورسیه تحصیلی کامل (که کامل ترین آن CSC می باشد) و بورسیه های تحصیلی جزئی که به عنوان کمک هزینه تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته شده و به تصویب دولت چین رسیده است. طبق قوانین این کشور، دوره های آموزشی بورسیه به دانشجویان بین المللی، به زبان چینی ارائه می شود. در ادامه انواع بورسیه های چین را به شما معرفی می کنیم:

بورسیه دولتی چین CSC

در بورسیه دولتی چین CSC، مدارک و شرایط دانشجو توسط دانشگاه و استادان بررسی می شود و در صورت واجد شرایط بودن دانشجویان، این بورسیه به آنان تعلق می گیرد. بورسیه دولتی چین تمام هزینه های مربوط به خوابگاه و تحصیل دانشجو را پرداخت می کند و افراد به صورت رایگان تحصیل کرده و کمک هزینه ماهانه نیز از دانشگاه دریافت خواهند کرد.

بورسیه دانشگاه های چین

بورسیه ارائه شده از طریق دانشگاه های چین، فقط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشند. متقاضیان برای دریافت این بورسیه ها باید از طریق دانشگاه های مربوطه اقدام نمایند. این نوع بورسیه تمام هزینه های تحصیل دانشجویان بین المللی را پرداخت می کند.

بورسیه گریت وال

بورسیه گریت وال برای حمایت از دانشجویان کشور های در حال توسعه ای می باشد که در این کشور، مشغول مطالعه و تحقیق هستند. این نوع بورسیه به پژوهشگران عمومی و پژوهشگران ارشد تعلق می گیرد و کلیه هزینه های افراد تحت پوشش این بورسیه، پرداخت می شود.

بورسیه AUN

بورسیه AUN  متعلق به شبکه دانشگاه آسه آن (ASEAN University Network) و با هدف ترغیب دانشجویان عضو آسه آن برای تحصیل در چین و ایجاد تبادلات علمی بین چین و اعضای این شبکه می باشد. این نوع بورسیه فقط به دانشجویان مقطع کارشناسی و دکترا تخصیص می یابد.

بورسیه اتحادیه اروپا

این نوع بورسیه به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد. بورسیه اتحادیه اروپا برای تشویق دانشجویان اتحادیه اروپا برای تحصیل در چین می باشد و هدف آن گسترش روابط بین اروپا و چین است. متقاضیان این نوع بورسیه باید از طریق دفاتر فرهنگی چین در اتحادیه اروپا، اقدام نمایند.

بورسیه های دیگری که توسط کشور چین ارائه شده است به ترتیب زیر می باشند:

 • بورسیه WMO
 • بورسیه بین دولت ها
 • بورسیه برنامه PIF
 • بورسیه دو جانبه

 

همراهان دانشجو در چین اجازه کار کردن در این کشور را نخواهند داشت

مهاجرت تحصیلی به چین و دریافت ویزای همراه

یکی از مسائل و دغدغه های دانشجویان بین المللی در مهاجرت به چین از طریق تحصیل، حضور خانواده در کنار آن ها است. ویزای همراه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد و افرادی مانند پدر، مادر، خواهر و برادر نمی توانند از این ویزا استفاده کنند. در کشور چین همراهان دانشجو، اجازه کار کردن نخواهند داشت. زمانی که دانشجویان ویزای تحصیلی خود را دریافت می کنند، می توانند برای دریافت ویزای همراه نیز اقدام نمایند.

کار پس از فارغ التحصیلی در کشور چین

با توجه به پیشرفت صنعت در چین و توسعه این کشور در اکثر زمینه ها، بازار کار مناسبی برای بسیاری از رشته ها مهیا می باشد. دانشجویان بین المللی می توانند بعد از اتمام تحصیلات در این کشور مشغول به کار شوند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. توصیه ما به شما این است که حتما در طول تحصیل در کار های پاره وقت، مشغول شوید تا از شرایط کاری و فرهنگ این کشور، آگاهی های لازم را کسب کنید. با انجام این کار شما شانس بیشتری هم برای پیدا کردن شغل، خواهید داشت. بسیاری از شرکت های چند ملیتی بزرگ مانند مایکروسافت، ایر باس و آی بی ام دفاتری در چین دارند و به دنبال کارمندانی با سابقه بین المللی هستند. این یک فرصت مناسب برای دانشجویان بین المللی در زمینه شغلی می باشد.

اخذ تابعیت چین پس از فارغ التحصیلی در این کشور

معمولا دانشجویان بین المللی علاقه دارند پس از فارغ التحصیلی در کشور مقصد، شغل مناسب پیدا کرده و اقامت دائم آن کشور را اخذ کنند. در مورد کشور چین نیز این مسئله وجود دارد. اقامت چین از طریق تحصیل به خودی خود امکان پذیر نیست و متقاضیان باید با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری اقدام به اخذ اقامت این کشور نمایند.  افراد می توانند پس از 3 سال کار کردن و یا سرمایه گذاری در این کشور و همچنین پرداخت به موقع مالیات، درخواست اقامت دائم نمایند. علاوه بر این افرادی که به مدت 5 سال با یک شهروند چینی زندگی کرده باشند، می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. کشور چین در مورد دادن تابعیت به افراد، کمی سخت گیرانه عمل می کند. همچنین این کشور تابعیت دو گانه را نمی پذیرد و در صورتی که شما برای شهروندی چین اقدام کنید، تابعیت قبلی خود را از دست خواهید داد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحصیل و اعزام دانشجو و همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *