مهاجرت به قطر در 2021 – شرایط و راه‌های مهاجرت به قطر

مهاجرت به قطر

ما به عنوان کارشناسان مهاجرتی اطلاعات جامعی در خصوص مهاجرت به قطر در اختیار شما قرار خواهیم داد. به این ترتیب انتظار می رود که شما اطلاعات دقیقی در رابطه با مهاجرت به قطر ، بررسی دقیق مسائل انتقال، مهاجرت، حرکت و حمل و نقل حیوانات نیز بدست آورید. شما همچنین میتوانید برای اخذ اقامت و ثبت شرکت در عمان نیز اقدام کنید.

بررسی جمعیت افراد در کشور قطر

کشور قطر از جمله کشور‌های حوزه خلیج فارس و ثروتمند‌ترین کشور جهان است. این کشور در سال‌های اخیر، جزو کشور‌های بسیار پر طرفدار برای مهاجرت بوده است.

به دلیل پیشرفت زیاد این کشور، همه ساله موج عظیمی از مهاجران برای کار، سرمایه گذاری و همچنین زندگی در قطر به سمت این کشور سرازیر می‌شوند.

بر اساس آمار‌های رسمی، جمعیت کشور قطر در سال 2021، 2.9 میلیون نفر اعلام شده است. 78 درصد از این جمعیت را مهاجران تشکیل می‌دهند. از این جمعیت مهاجران خارجی، 32000 نفر از آن‌ها ایرانی هستند.

جمعیت افراد بومی در این کشور، 350 هزار نفر می‎‌باشد. یکی از مشکلات مهاجران ایرانی به این کشور، دشواری در روند اخذ ویزا و اقامت کشور قطر است.

شرایط مهاجرت به قطر

دولت قطر دولتی می باشد که در سال های اخیر رشد بسیاری داشته است. اغلب ثروت بدست آمده در این کشور از طریق منابع طبیعی می باشد که این امر برای سرمایه گذاران خارجی بسیار جذاب می باشد. گاز طبیعی در این شبه جزیره نشان دهنده یک سوم از ذخائر جهان می باشد. همچنین می توانید درباره ویزای کار عمان نیز اقدام کنید .

این منبع همراه با استراتژی اقتصادی موفق قطر به همراه می باشد. تمامی این اوامر موجب شده است که کشور کوچک قطر به یک مرکز بزرگ بین المللی برای امور مالی و سرمایه گذاری تبدیل شود. بر این اساس، جمعیت غیرقانونی قطر در دهه های گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است و در این میان حدود 200 هزار نفر از ساکنان این کشور  به عنوان بومیان قطر در نظر گرفته می شوند.

راه های مهاجرت به قطر

برای تعیین نیازهای مهاجرتی خارجی، اطلاعات ذکر شده در زیر بایستی به اشتراک نیز گذاشته شود:

 •  ملیت خارجی
 •  محل کار (آدرس شرکت)
 •  نام شرکت ارسالی
 •  نام شرکت دریافت کننده
 •  عنوان شغلی و شرح شغل خارجی
 •  مدت زمان انتصاب، تاریخ ورود و تاریخ شروع
 •  اعتبار گذرنامه
 •  اگر اعضای خانواده در این میان مطرح باشد: ملیت، سن، تاریخ ورود برنامه ریزی شده، میزان حقوق و دستمزد خارجی نیز از موارد اهم دیگر می باشد.
 •  اطلاعات تماس برای احزاب (خارجی، شرکت ارسالی، دریافتی شرکت و افسر ارتباطات عمومی در قطر).

مهاجرت به قطر از طریق تحصیل

تحصیل در قطر نیز یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است. انتخاب تحصیل در یک دوره کارشناسی در قطر به معنای داشتن امکان زندگی و تحصیل در یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان است. برخلاف وسعت کم این کشور، قطر بازیکنی جهانی است که سالانه صدها گروه دانشجو و مهاجر به آن وارد می شوند.

بردن مزایده میزبانی جام جهان فوتبال 2022 به این معناست که شهرت قطر به زودی در آینده رشد خواهد کرد. به همراه شکوفایی صنعت توریسم، صادرات و مهندسی، انتخاب تحصیل در یک دوره تحصیلی لیسانس در قطر می تواند انتخابی زیرکانه باشد.

مهاجرت به قطر از طریق تحصیل

با وجود کوچکی این کشور، تعداد دانشگاه های قطر که می توانید در آن در مقطع لیسانس تحصیل کنید، غافلگیر کننده است. که در این بین دو دانشگاه بین المللی نیز وجود دارد:

 • دانشگاه قطر
 • دانشگاه حامد بن خلیفه

همچنین چندین مجتمع دانشگاهی خارجی وجود دارد که در قطر نیز شعبه دارند و می توانید در آن ها تحصیل کنید. این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه Carnegie Mello در قطر
 • HEC پاریس
 • دانشگاه Northwestern در قطر
 • دانشگاه A&M تگزاس در قطر
 • کالج دانشگاه لندن در قطر
 • دانشگاه کلگاری در قطر

اکثر دانشگاه های قطر در شهر پایتختی دوحه یا در شهر تحصیلی، محوطه کالج تحصیل محوری که در 14 کیلومتری دوهه قرار دارد، بنیان گذاری شده اند. بیشتر دوره ها در قطر به زبان انگلیسی تدریس می شوند و انتظار می رود که دوره لیسانس بین 3 تا 5 سال طول بکشد تا به اتمام برسد.

مهاجرت و ویزا در کشور قطر

اگر می خواهید در یک دوره کارشناسی در قطر شرکت کنید لازم است که ویزای تحصیلی داشته باشید.ویزای تحصیلی توسط حامی شما که به طور نرمال دانشگاهتان است، صادر می شود و لازم است که قبل از ورود به کشور درخواست ویزا دهید. برای دریافت این ویزا معمولا نیاز به ارائه مدارک زیر می باشد:

 • داشتن تاییدیه پذیرش در یک دوره در یکی از موسسات تحصیلی شناخته شده
 • رسید پرداخت تمام هزینه های مربوط به ویزا
 • گواهی پزشکی از سوی یک متخصص دارای پروانه کار که نشان دهنده سلامت شما باشد.
 • پوشش نامه از سوی حامیتان که درباره دوره شما توضیح دهد.

زندگی در قطر

قطر کشوی با سرعت پیشرفت بالا می باشد که این کشور به ده ها تن از مهاجران جدید و دانشجویان بین المللی روزانه خوشامد می گوید. در حالی که قطر هنوز پیروی سنت های قدیمی کشور اسلامی است اما با صنعت توریستی نیز هم سو می باشد.

با اینکه سرگرمی ها بیشتر محدود به صرف غذا در خارج از منزل است اما کشور قطر دارای زیبایی های طبیعی هم می باشد و اگر می خواهید از همه چیز دور شوید در آنجا همیشه صحرا و آسمان شب زیبایش را دارد.

کار در قطر

قطر پولدار ترین کشور جهان است. اگرچه اقتصاد این کشور بر پایه صادرات نفت است اما منابع عظیم گاز طبیعی که دارد طبیعتا مناسب دانشجویان مهندسی که به دنبال کار کردن در خارج هستند، می باشد.

اقتصاد کشور قرار است که در آینده توسط صنعت توریستی که یکی از بخش های اصلی رو به پیشرفت است، رشد کند. مخصوصا با توجه به جام جهانی فوتبال 2020 که پیش رو دارد. همچنین دانشجویانی که در برنامه های تحصیلی کارشناسی شرکت کرده اند تنها پس از پایان دوران تحصیلشان می توانند به دنبال کار بگردند چرا که ویزای تحصیلی اجازه کرکردن در قطر را نمی دهد.

اقامتگاه در قطر

راحت ترین راه برای حل و فصل کردن زندگی در طول دوران دانشجویی در کشور قطر رفتن به اقامتگاه هایی است که دانشگاه ها برای دانشجویانشان تدارک دیده اند. دانشجویان بین المللی در خوابگاه های دخترانه یا پسرانه زندگی خواهند کرد و معمولا اتاق مخصوص به خود به همراه آشپزخانه، حمام و امکانات رفاهی مشترک دارند.

البته این امکان نیز وجود دارد که به دنبال اقامتگاه های شخصی بروید. احتمالا پس از آنکه چند ماهی را در قطر سپری کردید پیدا کردن محلی شخصی برای اقامت، آسانتر خواهد بود. اما اگر می خواهید مستقیما پس از ورود به کشور در همچین مکانی اقامت کنید باید با دانشگاهتان صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

قیمت ماهانه اجاره در قطر

 • آپارتمان تک اتاق خوابه در مرکز شهر : 6950 ریال قطر ( 1900 دلار آمریکا)
 • آپارتمان تک اتاق خوابه خارج از مرکز شهر : 5000 ریال قطر ( 1380 دلار آمریکا)
 • آپارتمان سه اتاق خوابه در مرکز شهر : 14000 ریال قطر ( 3800 دلار آمریکا)
 • آپارتمان سه اتاق خوابه خارج از مرکز شهر : 9670 ریال قطر ( 2650 دلار آمریکا)

مهاجرت به قطر از طریق کار و تخصص

خارجیانی که مایل به اقامت و کار در قطر هستند نخست باید ویزای کار و مجوز اقامت را به دست آورند. آن ها همچنین به اسپانسر نیاز دارند. برای کار در قطر، داشتن مجوز اقامت معتبر و ویزای کار اجباری است. رویه های اجرایی برای گرفتن مجوز قانونی برای زندگی و کار در قطر اغلب پیچیده هستند : اول، شما باید یک ” اسپانسر “، یعنی یک کارفرمای محلی که می خواهد شما را استخدام کند، پیدا کنید.

اسپانسر درخواست ویزای کار را با درخواست همه مجوزهای قانونی برای استخدام یک کارگر خارجی به وزارت کشور قطر ارائه می کند. اسپانسر نقش ویژه ای را بازی می کند زیرا او باید شما را برای موقعیت هایی مثل زمانی که حساب بانکی را باز می کنید و یا زمانی که اجاره خانه در کشور را امضا می کنید، ضمانت کند.

هنگامی که این روند در حال انجام است، کارگران خارجی باید با ویزای یکبار ورود به قطر سفر کنند و ویزا باید حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد تا همه روال های اداری اجباری را طی کرده و برای ویزای اقامت درخواست دهند. اگر شما کشور را در طول این 3 ماه ترک کنید، این فرآیند به محض ورود شما به کشور دوباره آغاز خواهد شد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد درخواست های ویزای ورودی با سفارت کشور خود تماس بگیرید.

مهاجرت به قطر از طریق کار و تخصص

در قطر باید مجوز اقامت و ویزای کار دریافت کنید. شرکت های محلی به طور کلی در حال انجام دادن ویزا و صدور مجوز برای کارمندان مهاجر خود هستند. با این حال،آزمایش خون و اشعه ایکس اجباری هستند. ابتلا به HIV نیز انجام شده است؛ در صورت بروز عفونت، شما باید کشور را ترک کنید. شما همچنین انگشت نگاری می شوید.

زمانی که اجازه اقامت و ویزای کار به شما داده شد، اجازه کار در قطر داده خواهد شد. توجه داشته باشید که تنها باید برای اسپانسر خود کار کنید؛ اگر می خواهید شغل دیگری داشته باشید، حداقل یک دوره دو ساله کار با اسپانسر اصلی تان اجباری است. بعد از دو سال، اگر می خواهید کار دیگری با اسپانسر دیگر انجام دهید، کارفرمای شما باید یک گواهینامه به شما بدهد : این مدرک NOC( گواهی عدم شکایت ) نامیده می شود. اگر شما NOC را از اسپانسر اولیه خود دریافت نکنید، این حمایت را نمی توان به کارفرمای دیگر منتقل کرد.

یکی از روش‌های پر درآمد و بسیار آینده دار برای مهاجرت به کشور قطر، کار پزشکی در قطر است.

ویزای خانواده در قطر

دارندگان ویزای کاری اگر حقوق 8000 ریال یا بیشتر را دریافت می کنند می توانند خانواده های خود را با خود بیاورند. آن ها باید از اجازه اقامت برای همسران و فرزندان زیر 25 سال حمایت کنند. در اغلب شرایط، برای یک زن بسیار مشکل است که حامی یک شوهر باشد، اما از طرف دیگر این مشکل وجود ندارد. در این شرایط، شوهر به حمایت جداگانه ای نیاز دارد یا برای مدت 6 ماه از ویزای بازدید خانوادگی استفاده کند.

این امکان وجود دارد که زنان تحت حمایت شوهر خود قرار گیرند. در این شرایط، شما یک بسته مهاجرتی کامل با چیزهای اضافی مانند کمک هزینه مسکن دریافت نخواهید کرد، اما شما با یک حقوق پایه و انعطاف پذیری برای تغییر دادن کارفرمایان بدون گواهی عدم شکایت تامین خواهید شد.

اگر یک کارگر خارجی باید به طور موقت قطر را ترک کند، ویزای خروجی اجباری است. ویزای خروجی برای افراد تحت تکفل درخواست نمی شود. لازم است که در قطر یک کارت هویت محلی حاوی اطلاعات شخصی خود دریافت کنید ( نوع ویزایی که دارید، ملیت و غیره ). برای درخواست smart ID card از سایت دولت قطر بازدید کنید تا در مورد روند درخواست اطلاعات کسب نمایید.

اگر می خواهید ساعات اضافی برای کارفرما یا به صورت خصوصی کار کنید ( به عنوان مثال مربی)، ممکن است به اجازه کارفرما / اسپانسر خود برای انجام این کار نیاز داشته باشید. عدم درخواست این اجازه می تواند منجر به عواقب جدی و نقض قرارداد شود.

مهاجرت و اخذ اقامت قطر از طریق ازدواج

اگر قصد دارید در قطر ازدواج کنید، در اینجا مروری بر آداب و تشریفاتی که باید به عنوان یک خارجی آن را رعایت کنید، وجود دارد. قطر در درجه اول یک کشور مسلمان است. اما افراد خارجی از ملیت های مختلف و دیگر فرقه های مذهبی اگر بخواهند می توانند در آنجا ازدواج کنند.

به طور کلی، ازدواج های افراد خارجی در کشور در معرض تعدادی از تشریفات و شرایط قرار دارند، اما اگر از قبل اطلاعات را به دست آورده اید و همه مدارک مورد نیاز را دارید، این موارد نباید پیچیده باشند. شما ممکن است برخی از این شرایط را از طریق فرآیند استخدام خود به دست آورده باشید. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درخواست ویزای ورودی خانواده
 • NOC در مورد شغل و میزان حقوق می باشد
 • قرارداد کاری ( که توسط وزارت کار تایید شده است )
 • مدرک تحصیلی ( ترجمه به عربی که توسط وزارت امور خارجه قطر تایید شده باشد )
 • قرارداد اجاره خانه ( توسط وزارت شهرداری تایید شده باشد )
 • پاسپورت و QID

روند ازدواج در قطر به طور عمده به ملیت و مذهب همسر آینده بستگی دارد. بنابراین به شما توصیه می شود که در مورد هر نوع تشریفات خاص از سفارت قطر یا کنسولگری در کشور خود پرس و جو کنید. زندگی مشترک بدون ازدواج به شدت در قطر ممنوع است.

ازدواج دو نفر از یک دین مجاز می باشد. ازدواج مردان قطری با زنان غیر قطری می تواند با کسب اجازه ازدواج صورت گیرد. با این حال، ازدواج بین یک زن قطری یا مسلمان با مردی غیر مسلمان ممنوع است، مگر اینکه مرد به اسلام تغییر دین دهد.

مراحل ازدواج با فرد قطری

به طور کلی، این زوج باید گواهینامه صلاحیت ازدواج را دریافت نمایند. در برخی موارد لازم است قصد خود را برای ازدواج به شهرداری نزدیکترین شهر به محل اقامت تان در کشور خودتان به مدت حداقل دو تا سه هفته منتشر کنید. هنگامی که این مرحله انجام شد و بدون اعتراض بود، گواهی صلاحیت شما برای ازدواج در هفته های آینده صادر خواهد شد.

اسناد و مدارک لازم شامل گواهی تولد، گذرنامه، طلاق یا شناسنامه شما در صورت ازدواج قبلی می باشد. این موضوع برای هر دو طرف صدق می کند. به هزینه درخواست خود توجه داشته باشید.

نکته مهم:

همه زوج هایی که قصد ازدواج در قطر را دارند باید تحت معاینه پزشکی قرار گیرند تا سازگاری ژنتیکی آن ها مشخص شود. این اقدامی است که توسط شورای عالی بهداشت برای مبارزه با خطرات ژنتیکی پس از ازدواج مطرح شده است.

ازدواج عرفی و مدنی در قطر

در بیشتر موارد، زوج های خارجی در قطر تنها مراسم ازدواج مدنی در سفارت یا کنسولگری را انجام می دهند. با این حال، آن ها باید الزامات مدنی و مذهبی خود را برآورده کنند. اما توجه داشته باشید که ازدواج های مسیحی تنها راه قانونی برای مهاجران برای ازدواج در قطر محسوب می شود.

جشن عروسی در قطر

شما می توانید زمانی که گواهینامه صلاحیت خود را برای ازدواج به دست آورده اید، اقدام به ازدواج نمایید. این ازدواج می تواند در دو نوع کلیسا در دوحه برگزار شود : Anglican Church و یا Catholic Church مشروط بر اینکه یکی از زوجین مسیحی یا کاتولیک باشد. برای ازدواج در Anglican Church لازم است که شما گواهی توانایی ازدواج، یک کپی از پاسپورت و ویزا، و همچنین گواهی تولد خود را ارائه دهید. به هزینه درخواست خود توجه داشته باشید.

نکته مهم؛ حضور دو شاهد در طول ازدواج اجباری است.

اگر می خواهید در کلیسای کاتولیک ازدواج کنید، ابتدا باید در دوره های آمادگی ازدواج شرکت نمایید. آنگاه گواهی حضور صادر خواهد شد. هنگامی که این مرحله به پایان رسید، لازم است که از سه ماه قبل، آمادگی برای ازدواج به کلیسا اطلاع داده شود. مدارک زیر باید ارائه گردند :

 • گواهی دوره آماده سازی ازدواج
 • یک کپی از پاسپورت و ویزا
 • گواهی توانایی شما برای ازدواج
 • گواهی غسل تعمید شما
 • گواهی تایید هویت شما
 • توانایی شما در ازدواج، گواهی صادر شده توسط کلیسای کاتولیک
 • ثبت ازدواج شما

هنگامی که مراسم عروسی در کلیسا برگزار شد، یک گواهی ازدواج دریافت خواهید کرد که باید به عربی رونویسی شود. سپس باید آن را در وزارت دادگستری قطر ثبت کنید. پس از آن، این سند توسط وزارت امور خارجه تایید خواهد شد. توجه داشته باشید که کلیسا نیز می تواند این رویه ها را از طرف شما در برابر پرداخت هزینه انجام دهد، و یا با مشاوره رایگان به شما کمک کند.

هنگامی که این تشریفات را تکمیل کردید، می توانید ازدواج خود را از سفارت یا کنسولگری در قطر ثبت کنید. با این حال، این یک روش اجباری برای همه ملیت ها نیست.

ازدواج افراد مسلمان در قطر

ازدواج مسلمانان در دادگاه شریعت برگزار می شود. با این حال، ازدواج بین مردان مسلمان و زنان مسیحی یا کاتولیک مجاز نیست. از سوی دیگر، ازدواج فرد قطری و فرد غیر قطری باید توسط کمیته ازدواج تایید شود تا بتواند در دادگاه شریعت اتفاق بیفتد.

توجه داشته باشید که مراسم ازدواج در قطر نسبتا رسمی است. پدر عروس نیز به 2 شاهد نیاز دارد که باید حضور داشته باشند. پدر عروس موظف است تا موافقت خود را با ازدواج دخترش چه به صورت شخصی و چه از طریق نامه اعلام نماید. اگر عروس یتیم باشد، سرپرست او می تواند رسما این مسئولیت را با ارائه شناسه خود به عهده بگیرد.

برای یک ازدواج مسیحی در کشور قطر، شما باید با یکی از کلیساها در قطر تماس بگیرید و مراسم ازدواج را ترتیب دهید. پس از این مراسم، ممکن است یک گواهی ازدواج صادر شود. شما باید یک کپی از گواهی ازدواج را به عربی از طریق مترجم رسمی که توسط اتاق بازرگانی و صنایع قطر ( QCCI ) به رسمیت شناخته می شود، ترجمه کنید.

گواهی ازدواج شما و ترجمه عربی باید در دفتر ثبت قانونی در دفتر وزارت دادگستری در خلیج غرب ثبت شوند. وزارت دفاع گواهی ازدواج را با شماره ثبت مهر و موم خواهد کرد و ترجمه عربی برای رکوردهای آن را حفظ خواهد کرد.

مهاجرت و اخذ اقامت قطر از طریق سرمایه گذاری

قطر به عنوان بخشی از مجموعه قوانینی که هدف آنها تسهیل و جذب سرمایه گذاری خارجی است، قوانینی برای کارت اقامت دائم برای خارجی ها تصویب کرده است. این مجموعه قوانین مزیت های زیادی را فراهم می آورند و به سرمایه گذاران غیر قطری این امکان را می دهند که تا 100% سرمایه خود را در بخش های اقتصادی به کار گیرند.

مهاجرت و اخذ اقامت قطر از طریق سرمایه گذاری

قانون شماره 10 سال 2018 مربوط به مساله اقامت دائم در حال حاضر آماده بوده و به زودی به اعلان رسمی می رسد. حق اقامت دائم تا میزان صد متقاضی در سال محدود شده است و برای اینکه خارجی ها صلاحیت گرفتن اقامت دائم را داشته باشند حداقل باید 20 سال در این کشور زندگی کرده باشند. مطابق قانون جدید، مهاجران خارجی درون کشور صلاحیت اقدام برای اقامت دائم را دارند به شرط اینکه برخی شرایط را دارا باشند.

متقاضیانی که در قطر به دنیا آمده باشند باید بر مبنای مجوز اقامت موقت قانونی 20 سال در قطر زندگی کرده باشند. مدت زمان این اقامت باید متوالی و منتهی به تاریخ ارسال درخواست مجوز اقامت دائم باشد. اقامت متقاضی نباید به وسیله اقامت بیش از 60 روز در سال فرد در خارج از قطر همراه باشد. مدت زمان اقامت در خارج از کشور از مدت زمان کل اقامت کسر خواهد شد. اگر پس از درخواست مجوز اقامت فرد به مدت بیش از شش ماه قطر را ترک کرده باشد وزارت کشور حق رد صلاحیت مدت اقامت پیشین فرد در کشور را داراست.

متقاضی باید درآمد کافی برای تامین مخارج خود و خانواده اش را داشته باشد. تصمیم کابینه حداقل درآمد مورد نیاز متقاضی و موارد خاص را تعیین خواهد نمود. متقاضی باید شهرت و رفتار خوبی داشته باشد و نباید به جرم های بی شرمانه متهم باشد مگر اینکه مطابق قانون دوره محکومیتش طی شده باشد. متقاضی باید دانش کافی ای از زبان عربی داشته باشد. وزارت کشور قطر کمیته ای را تحت عنوان کمیته تفویض اقامت دائم ایجاد خواهد کرد که به کار متقاضیان خواهند پرداخت.

مهاجرت به قطر از طریق خرید ملک

کشور قطر در سال 2020 سیاستی به منظور کاهش وابستگی درآمد این کشور به حوزه نفت و گاز اتخاذ کرد. بر اساس این تصمیم، بخشی از سرمایه گذاری در این کشور از طریق خرید ملک صورت می‌گیرد.

بر همین اساس، کشور قطر قوانین خود در زمینه خرید ملک در قطر را آسان‌تر کرده است. شما می‌توانید با سرمایه گذاری 200 هزار دلاری در زمینه خرید ملک در کشور قطر اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید با خریداری ملکی به ارزش یک میلیون دلار در کشور قطر، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

مهاجرت به قطر از طریق ثبت شرکت

کشور قطر شرایط بی نظیری را برای افرادی که در این کشور شرکت ثبت می‌کنند فراهم می‌کند، بنابراین شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت و همچنین راه اندازی کسب و کار جدید در قطر از امکاناتی ویژه برخوردار شوید.

موارد زیر از جمله مزایای ثبت شرکت در کشور قطر هستند:

 • اخذ اقامت موقت(نهایت دو ساله) به متقاضی ثبت شرکت
 • مالیات بر درآمد صفر و یا بسیار پایین
 • برخورداری از امکانات بسیار ویژه کشور قطر در حوزه صادرات و واردات
 • جذب سرمایه گذاران و سیاست‌های حمایتی قوی در ثبت شرکت

مهاجرت ورزشی به کشور قطر

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور قطر، مهاجرت ورزشی به این کشور است. با توجه به استخدام ورزشکاران در کشور قطر و همچنین حمایت زیاد این کشور از آن‌ها، یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به قطر مهاجرت ورزشی است.

چند مزیت مهاجرت ورزشی به کشور قطر شامل موراد زیر است:

 • استخدام ورزشکارارن خارجی
 • به کارگیری آن‌ها در مسابقات بین المللی
 • درآمد و حقوق بالا
 • اقامت دائم برای ورزشکاران در این کشور

با توجه به موارد مذکور، جمعیت زیادی از ورزشکاران و مربیان به مهاجرت ورزشی به قطر علاقه دارند. این سیاست کشور قطر مورد انتقاد بسیاری از کشور‌ها در سطح بین المللی شده است.

کشور قطر میزبان جام جهانی 2022 نیز می‌باشد که برای آن برنامه‌های بسیار خوبی دارد. همچنین این کشور برای پیشرفت هر چه بیشتر در حوزه ورزش نیز برنامه‌های زیادی دارد.

بنابراین اگر شما نیز ورزشکاری حرفه‌ای هستید و یا در زمینه‌ای ورزشی تخصص دارید، کشور قطر مقصد بسیار خوبی برای مهاجرت ورزشی است. در صورتی که شما از نظر ورزشی مورد تایید کارشناسان این کشور باشید، باشگاه‌های مطرح قطر می‌توانند اسپانسر اعزام شما به مسابقات بین المللی مهم شوند.

مهاجرت به قطر از طریق تولد فرزند

اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در همه کشور‌ها، بر اساس دو قانون خون و خاک است. کشور قطر در این زمینه از قانون خون پیروی می‌کند.

در واقع هر کودکی پس از تولد برای اخذ تابعیت کشور قطر باید دارای پدر و یا مادری باشد که تابعیت کشور قطر را داشته باشد. در غیر این صورت، فقط به کودک گواهی تولد داده می‌شود.

همچنین در صورت مشخص نبودن تابعیت پدر و مادر، کشور قطر پس از تولد فرزند درباره تابعیت وی تصمیم می‌گیرد. بنابراین اخذ تابعیت قطر از طریق تولد فرزند، زیاد هم فکر و ایده خوب و جالبی نیست!

هزینه مهاجرت به قطر

زمانی که صحبت از مهاجرت به کشوری دیگر می‌شود، شما باید علاوه بر هزینه‌های زندگی در آن کشور هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا را نیز در نظر بگیرید.

نوع ویزا و همچنین روش مهاجرت، مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه‌های مهاجرت به کشور قطر هستند. در ادامه، جزئیات هزینه‌های اخذ ویزا و همچنین هزینه‌های زندگی را بررسی می‌کنیم.

هزینه‌های اخذ ویزای قطر

مهم‌ترین هزینه‌ها در روند اخذ ویزای قطر، مربوط به هزینه‌های سفارت، انگشت نگاری و همچنین صدور ویزا است. سایر هزینه‌ها به شرح زیر هستند:

 • ویزای تجارت در قطر Business Visa: 200 ریال قطر
 • ویزای کاری چند بار ورود به قطر Multiple Entry Work Visit Visa: 200 ریال قطر به ازای هر ماه اقامت در این کشور
 • ویزای سرمایه گذاری در قطر Investor Residence Visa: 200 ریال قطر
 • ویزای توریستی قطر Visi Visas: 100 ریال قطر
 • ویزای ترانزیت قطر Transit Visas: 100 ریال قطر

هزینه‌های مذکور فقط هزینه‌های دولتی اخذ ویزای قطر هستند که کشور قطر این هزینه‌ها را از شما دریافت می‌کند. شما باید هزینه‌های مربوط به وکیل مهاجرتی را نیز در نظر بگیرید.

هزینه‌های زندگی در قطر

عمده هزینه‌ زندگی در قطر، مربوط به هزینه‌های خوراک و پوشاک و همچنین اجاره خانه است. سایر هزینه‌ها اعم از هزینه‌های سوخت، برق و سایر هزینه‌ها به نسبت کم است.

مهم‌ترین عامل موثر بر هزینه‌های زندگی در قطر، روش و سبک زندگی شما است. متوسط هزینه‌های زندگی یک فرد در قطر به همراه اجاره بهای یک منزل یک خوابه در خارج از شهر، معادل 8000 درهم(2200 دلار در ماه) است.

هزینه مذکور به ویژه برای مهاجران ایرانی کمی سنگین است؛ اما با توجه به درآمد بسیار زیاد در این کشور شما می‌توانید همه هزینه‌های خود را پرداخت کرده و پس انداز قابل قبولی نیز داشته باشید.

پاسپورت کشور قطر

یکی از مشکلات اساسی کشور‌های حوزه خلیج فارس، ارائه اقامت دائم و پاسپورت به مهاجران است. این موضوع پروسه‌ای نسبتا سخت است.

البته افرادی که موفق به اخذ ویزای کشور قطر شوند، می‌توانند به 85 کشور بدون داشتن ویزای کشور مقصد مهاجرت کنند. زیرا ویزای کشور از نظر قدرتمندی در جهان، دارای رتبه 31 می‌باشد.

در صورتی که قصد دریافت پاسپورت کشور قطر را دارید، ابتدا باید اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید. سه مورد زیر از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم کشور قطر هستند:

 • سرمایه گذاری در کشور قطر
 • خربد ملک در قطر
 • ازدواج با یک فرد قطری

مجوز اقامت دائم قطر

مجوز اقامت دائم از صد نفر در سال متجاوز نخواهد بود. با این حال این رقم می تواند با مجوز امیر شیخ تمیم بن احمد آل ثانی تغییر کند. با در نظر گرفتن موارد قانون شماره 21 برای سال 2015، فردی که مجوز اقامت دائم را گرفته باشد می تواند کشور را ترک کرده و بدون کسب اجازه باز گردد.

دارنده کارت اقامت دائم می تواند مطابق شرایط تبیین شده توسط وزارت خدمات بهداشتی و آموزشی را در مراکز دولتی دریافت نماید. همسر دارنده کارت و فرزندان او (زیر 18 سال) می توانند از همه مزایای اقامت نظیر سیستم درمانی و تحصیلات بهره مند باشند.

دارندگان کارت اقامت دائم می توانند بدون نیاز به شریک قطری در بخش های اقتصادی کشور سرمایه گذاری نمایند. دارنده کارت مجوز اقامت دائم می تواند املاک و مستغلات را در این کشور به نام خود خریداری کند. جهت کسب اطلاعات تکمیلی درباب مهاجرت به قطر مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) میتوانند به شما کمک کنند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

26 دیدگاه برای “مهاجرت به قطر در 2021 – شرایط و راه‌های مهاجرت به قطر

 1. بهزاد ریلی پور گفت:

  سلام
  بنده بیست وسه ساله هستم با مدرک لیسانس فناوری اطلاعات.چ کشوری برای مهاجرت من خوبه.ضمن اینکه پایان خدمت ندارم و کشوری ک خرج زیادی برای مهاجرت نداشته باشه میخوام؟؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   شرایط مهاجرت برای هر کشوری متفاوت است. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 2. Mohsen sameri گفت:

  سلام..من دارای مدرک کارشناسی حقوق هستم وبرای ادامه تحصیل همراه باهمسرم میخواهم به کشورقطرمهاجرت کنیم..میخواستم شرایطش رابفهمم..ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه شرایط اخذ ویزا و پذیرش از کشور قطر با سخت گیری های زیادی روبرو شده است. به شما توصیه می کنیم کشور دیگری را انتخاب نمایید.

 3. شهرام خوش خلق گفت:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم در مورد کار در قطر یا عمان در زمینه جواهر سازی و جواهر نگاری سوال کنم ،ایا در این زمینه امکان کار یا مهاجرت وجود دارد؟
  ممنون از راهنماییتون.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه بتوانید کارفرمای مورد نظر خود را پدا کنید، می توانید از طریق کاری به این کشور مهاجرت کنید.

 4. نگار گفت:

  با سلام
  من برنامه نویس html , css هستم ، شرایط مهاجرت به آلاسکا یا نیوزلند رو برام لطف میکنید توضیح بدید ؟
  تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   مهاجرت به کشور نیوزلند شرایط بهترین را شامل می شود که می توانید با ویزای جستجوی کار وارد شوید و به دنبال یافتن کار، ویزای موقت اقامت دریافت کنید.
   البته پیشنهاد میکنیم که خلاصه ای از مدارک شما را در زمینه های حرفه تان در دست داشته باشیم تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی کنیم.

 5. عباس گفت:

  با سلام میخواستم بدونم برای سرمایه گذاری تو کشور قطر و گرفتن اقامت اون کشور باید تو چه رشته هایی سرمایه گذاری کردو حدالقل چ مبلغی رو باید اختصاص داد برای سرمایه گذاری مچکرم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   با سلام سرمایه گذاری در حوزه خلیج فارس مستلزم ارائه سرمایه زیادی است، که حتما فرد باید یک فیلد کاری را ارائه بده که مورد تایید قرار بگیرد. بهتر است برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.

 6. علیرضا گفت:

  سلام من یک مخترع هستم و میخواهم درقطر فعالیت کنم چند اختراع هست که کاملا کابرد درقطر دارد لطفا بفرمایید چطور می توانم ازطریق شما اقامت بگیرم

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   رزومه شما، برای اخذ ویزا و اقامت کفایت نمی کند.
   در صورتی که پیشنهاد کاری و اسپانسر مالی از کشور قطر داشته باشید، می توانید اقدام نمایید.

 7. فاطمه گفت:

  سلام من اقامت المان دارم میخوام کشورم رو عوض کنم به قطر ایا امکانش وجود دارد و چگونه

  1. مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   در صورتی که بتوانید از طریق سرمایه گذاری اقدام نمایید، این امکان فراهم است.
   سفارت کشور قطر، بسیار سخت ویزا می دهد.

 8. ميلاد گفت:

  باسلام
  بنده داراي ليسانس حسابداري،فوق ليسانس مديريت مالي،تافل و همچنين چهار سال سابقه كار دريك مركز دولتي هستم،ميخاستم بدونم ايا ميتونم جهت گرفتن ويزاي كار در قطر اقدام كنم؟
  اگر جوابتان منفي است چه كشوري پيشنهاد ميدين تا سطح رفاه و درامد بالايي داشته باشد همچنين هزينه هاي زندگي و تحصيل حداقل بيشتر از ايران نباشد?
  ممنون

  1. مشاور مهاجرت های عمومی گفت:

   با سلام
   شما می توانید برای تحصیل رایگان در کشورهایی مثل فرانسه به زبان فرانسوی، اقدام نمایید.
   همچنین در صورتی که مقاله های چاپ شده در مجلات بین المللی دارید، می توانید برای دکتری در بسیاری از کشور ها، اقدام نمایید.

 9. عبدالخالق امینی گفت:

  با سلام من از افغانستان هستم فارغ از انستیتوت اداره و حسابداری شدم انگلیسی بلدم عربی هم کم میتونم به قطر کار پیداکنم و شرایط اقامت قطر چگونه است ؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   اخیرا کشور قطر بسیار سخت ویزا می دهد و بر همین منوال، اخذ اقامت قطر بسیار دشوار است.
   تنها در صورتی که کارفرمای معتبری، پیشنهاد کاری به شما داده باشد، احتمال ویزا شدن و سپس اخذ اقامت، بسیار بالاست.
   همچنین برای افرادی که استطاعت مالی بالایی دارند، می توانند از طریق سرمایه گذاری، اقامت بگیرند.

 10. bahar zrgar گفت:

  با سلام
  همسر بنده پرستار هستن .آيا پرستاران در اين كشور ميتونن كار كنن؟؟امكان اقامت وجود دارد؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   در این بازه زمانی، کشورهای عربی حوزه ی خلیج فارس، بسیار دشوار ویزا می دهند و بسیاری از درخواست های ویزای کار را ریجکت میکنند.
   با داشتن مدرک و سابقه ی کار با بیمه در رشته ی پرستاری می توانید به انگلیس مهاجرت نمایید در حالی که بسیاری از درخواست های ویزای کاری را ریجکت می کند، اگر با افراد متخصص مهاجرت، این روند را پیش ببرید، به سادگی می توانید اقامت انگلیس را اخذ نمایید.

 11. شهرام گفت:

  باسلام بنده کارشناس ارشد HSE و استاد دانشگاه هستم بفرمایید بنده با این مدرک میتونم اقامت داعم در قطر دریافت کنم آیا این مدرک من انجا کاربرد دارد. میتوانم انجا مشغول به کار شوم؟ تشکر

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   متاسفانه کشور قطر بسیار سخت ویزای کار میدهد و در شرایطی که پیشنهاد کاری از مجموعه ای معتبر داشته باشید، امکان تایید ویزا بیشتر میشود.

 12. moh گفت:

  با سلام و خسته نباشید من به زبان عربی انگلیسی مسطم.کافی من و آشپز فستفود هم هستم آیا شرایط کاری و اقامت برام مهیاست؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   با توجه به سختگیری های اخیر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، در صدور ویزا ، پیشنهاد میشود کشورهای دیگر را مورد بررسی قرار دهید.
   موفق باشید.

 13. Mo.na گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  می خواستم بپرسم من می تونم برای ویزای کار برای کشور قطر با مدارک فنی و حرفه ای صنایع فلز، جوشکاری، پکیج، حرارت مرکزی(موتورخانه)، دستگاه سرد کننده و آبگرمکن زودجوش اقدام کنم؟ چقدر احتمال پیدا کردن کار با این مدارک اونجا وجود داره؟
  لطف می فرمایید اگر جواب رو به آدرس ایمیل من ارسال کنید. ممنونم

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   در صورتی که موفق به اخذ ویزا شوید و به زبان عربی تسلط کافی داشته باشید، قطعا اشتغال به این شغل ممکن است ، اما متاسفانه اخیرا سفارت این کشور در صدور ویزا ، سختگیری ها و تاخیر زیادی اعمال میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *