تحصیل در قطر

این سرزمین از سواحل شمالی شبه جزیره عربستان سر برافراشته است. سرزمینی که اشتراک بسیاری با مرزهای عربستان سعودی و آب های خلیج فارس دارد. درست است که این منطقه نسبت به دیگر کشورهای همسایه خود کوچک تر به نظر می رسد اما در سال های اخیر این منطقه به عنوان یک منطقه ثروتمند از نظر ازیاد فعالیت های تجاری شناخته شد. در حال حاضر این منطقه به عنوان ثروتمندترین منطقه از جهت تولید ناخالص داخلی ( GDP ) خواهد بود. این درحالیست که دولت این کشور سرمایه گذاری های بسیاری در جهت توسعه و بین المللی ساختن سیستم های آموزش عالی داشته است. تحصیل در قطر در بین کشور های عربی به علاقه مندان توصیه می گردد.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز با داشتن وکلای مجرب میتواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل در قطر از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای متقاضیان تحصیل در قطر کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به قطر به صورت تضمینی و مشاوره رایگان تلفنی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در قطر

بسیاری افراد جهت مهاجرت به قطر معمولا از طریق تحصیل در قطر اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در قطر نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی قطر میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به قطر می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در قطر و سرمایه گذاری در قطر نیز وجود دارند. تابعیت قطر از طریق تولد فرزند در قطر از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

تحصیل در قطر

دانشگاه های قطر

با وجود اینکه دانشگاه های بسیاری جهت تحصیل در قطر وجود دارد اما تنها یکی از آنان خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را به خود اختصاص داده اند. به علاوه این دانشگاه رتبه های بالایی را از نظر فعالیت های آموزشی در منطقه عرب بدست آورده است.

علاوه بر تمامی موسساتی که در این منطقه وجود دارد، کشور قطر خانه بسیاری از دیگر شعب دانشگاهی و دیگر موسسات خواهد بود. این درحالیست که تمامی این دانشگاه ها در ” شهر آموزش ” تجمع یافته اند. باید بدانید که کشور قطر میزبان بسیاری از دانشگاه های آمریکایی نظیر : دانشگاه Weill Cornell، کالج پزشکی در شهر George قطر، مدرسه روزنامه نگاری و دانشگاه Medill در شمال غربی قطر، دانشگاه Carnegie Mellon در قطر، دانشگاه Virginia در قطر ( مدرسه هنر ) و دانشگاه تگزاس A&M در قطر خواهد بود.

دیگر موسسات آموزشی در شهرهای قطر مواردی نظیر : آکادمی قطر، مدرسه بین المللی مهندسین، شعب دانشگاه های کانادا ( دانشگاه Calgary ) در قطر، کالج شمال جزیره، مدارس تجاری ( HEC پاریس ) اروپایی و UCL انگلیسی را در بر خواهند گرفت.

 شهرهای آموزشی قطر نه تنها امکانات آموزشی بسیاری را در اختیار افراد قرار می دهند بلکه فرصت های بسیاری نظیر برقراری ارتباط با ساختمان های صنعتی و استفاده از دیگر امکانات آموزشی در قطر نظیر : پارک علم و فناوری و موسسه سیاست های قطر ( RAND ) را برای افراد فراهم می کنند. باید بدانید که مرکز تحقیقات ملی در قطر و شهرهای آن وجود خواهد داشت.

باید بدانید که اوج نوآوری های آموزشی جهان ( WISE ) توسط کشور قطر صورت گرفت. چرا که این کشور در سال 2009 به ساخت پایه های علوم، آموزش و توسعه انجمن های علمی مبادرت ورزید، به علاوه این کشور با هدف راه یافتن نوآوری به مناظر آکادمی و بحث در خصوص عناوین آموزشی در قطر و ماورای آن شروع به کار کرد.

دانشگاه های برتر قطر

این مسئله بسیار روشن است که قطر در رابطه با دراختیار قرار دادن فرصت های آموزشی هیچگونه کوتاهی نمی کند. این درحالیست که این منطقه دانشگاه های ارشد بسیاری را در خود جای داده است. رتبه بندی های اخیر دانشگاه های QS نشان می دهد که منطقه عرب رتبه 11 را در این منطقه بدست آورده است.

بسیاری از دانشگاه های قطر در شمال کشور قطر و به عبارتی دیگر در پایتخت قطر ( شهر دوحه ) واقع شده اند. باید بدانید که دانشگاه دولتی قطر حدود 16000 دانشجو را در خود جای داده است. برنامه های آموزشی این مدارس آکادمی برای گرایش هایی نظیر ( علوم طبیعی، مهندسی و تجارت ) به زبان انگلیسی و برای گرایش هایی نظیر : ( هنر، آموزش و علوم اجتماعی ) به زبان عربی خواهد بود. ناگفته نماند که دانشکده حقوق، علوم اسلامی، تجارت و اقتصاد، مهندسی، داروسازی و آموزش در این کشور یافت خواهد شد. امکانات آموزشی دانشگاه تحقیقاتی قطر مواردی نظیر : آزمایشگاه ها، تجهیزات فناوری، کتابخانه ها، نسخه های خطی کمیاب و گردشگری های علمی دریایی را در بر خواهد گرفت. بنابراین زبان تحصیل در قطر عربی و انگلیسی می باشد.

در خصوص ساختار دانشجویی فعلی در قطر باید گفت که حدود 65 درصد از دانشجویان متعلق به ملت قطر و 35 درصد مهاجران مقیم در قطر خواهند بود. ناگفته نماند که جمعیت کثیری از آنان ( 70 درصد ) خانم می باشند. بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نمیگیرد بنابراین تحصیل در قطر رایگان نیست.

شهرهای دانشجویی قطر

باید بدانید که کشور قطر خانه بسیاری از شبکه های تلویزیونی و میزبان 2022 جام جهانی FiFA خواهد بود. لذا این جای تعجب نیست که این کشور کوچک مبحث بین المللی بودن را به خود اختصاص داده باشد.

این کشور کوچک یکی از سالم ترین GDP ها در سیاره را به خود اختصاص داده است. باید بدانید که ثروت عظیم کشور قطر به دلیل صادر کردن نفت خواهد بود، چرا که این تجارت سودمند به تنهایی حدود 30 درصد از کل تولید ناخالص داخلی را در بر می گیرد. این امر به معنای این است که کشور قطر یکی از بزرگترین خریداران نیرو در جهان می باشد این درحالیست که این کشور توسعه های اقتصادی خود را حتی در چین گسترانیده است. تخمین زده شده است که حد متوسط توسعه اقتصادی از سال 2000 تا 2010 و حدود 9/12 درصد بوده است. این امر به معنای ادامه این خط سیر به سال های آتی خواهد بود. به علاوه این فرایند نشان دهنده تخلیه میلیاردها بشکه نفت در سال های جاری خواهد بود.

کشور قطر یکی از متنوع ترین مقاصد از جهت تحصیل خواهد بود. چرا که کارگران مهاجر بسیاری از جنوب آسیا، فیلیپین و دیگر کشورهای مختلف در جهان به این کشور سفر می کنند. به خاطر داشته باشید که جهت تحصیل در قطر شما با محدودیت هایی روبرو خواهید بود چرا که عدم آزادی در گفتار یکی از این محدودیت ها خواهد بود. در سال های اخیر دستگیری ها و اعتراضات قابل توجهی از سوی شاعران و دیگر آزادی خواهان، کسانی که جرات اعتراض کردن به دولت و مذهب را داشتند صورت گرفت.

به طور کلی کشور قطر کم محافظه تر از دیگر مناطق عربی خواهد بود، چرا که این امر در فرهنگ و تاریخ آن به وضوح مشاهده خواهد شد. موزه هنری اسلامی در شهر دوحه یکی از مثال های روشن در این خصوص خواهد بود چرا که این شهر حدود 14000 سال است که خانه کار های هنری می باشد. دیگر بناهای فرهنگی مواردی نظیر : مسجد عمومی Grand، موزه شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی  و مرکز فرهنگ اسلامی را در بر خواهند گرفت.

کسانی که از بودن در هوای گرم بیمی ندارند قادر به لذت بردن و گردش در خلیخ دوحه ( تفرجگاه کورنیش ) خواهند بود. این درحالیست که امکان گردش در بیابان ها، بازدید از مسابقه تپه دیوانه ( در فاصله ای ایمن ) و بازدید از یکی از پارک های خانوادگی برای آنان وجود خواهد داشت.

( Doha ) دوحه

شهر دوحه به عنوان پایتت کشور قطر در نظر گرفته می شود. یکی از دلایلی که موجب شهرت این شهر شده است پرتوهای نور خیره کننده خواهد بود. این شهر بین المللی اهمیت ویژه ای بدلیل فعالیت های تجاری و بازرگانی و وجود آسمان خراش های گیرا خواهد داشت. باید بدانید که توسعه های پر سرعت موجب اختلاف های فرهنگی شده است. ناگفته نماند که فرهنگ شهر دوحه با فرهنگ مدرن و سنتی در آمیخته است چرا که مواردی نظیر : نقش های تاریخی گوناگون، فرهنگ و خوش بینی نسبت به آینده را در بر خواهد گرفت. اگر موزه های تاریخی شهر دوحه مورد پسند شما نیست شما قادر به استفاده کردن از دیگر مزایا نظیر : شرکت در رویدادهای ورزشی، خرید کردن در مراکز خرید، رستوران های مجلل، لذت بردن از دریای بی نهایت و مناظر بیابان ها خواهید بود.

دیگر مناطق شهری و ارزشمند که شما قادر به بازدید آنان خواهید بود مواری نظیر: Rayyan ( رایان )، Al khor UMM Bab ( الخور ام باب )، Abu Samrah ( ابو ثمره ) و Wakra ( واکرا ) را در بر خواهند گرفت. اگر شما به ایجاد کمی تفاوت در زندگی خود علاقه مندید، باید بدانید که منطقه khor al Udeid بهترین مکان برای بازدید از مسابقات رالی خواهد بود. ناگفته نماند که شما قادر به رفتن به Zubara و کشف خرابه های شهر بیابانی شیخ عبدالله بن قاسم آل ثانی خواهید بود.

درخواست جهت پذیرش در دانشگاه های قطر

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های قطر و پذیرش در این دانشگاه ها به وب سایت موسسه انتخابی مراجعه نمایید، فرایند درخواست پذیرش در دانشگاه را مطالعه نمایید و شرایط ورود و اخذ دوره های انتخابی را مورد ارزیابی قرار دهید. در بسیاری از موارد دانشجویان بومی و بین المللی قادر به درخواست دادن به صورت آنلاین و به ساختمان مربوطه خواهند بود.

در برخی از موسسات قوانین خاصی برای ورود دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. برای مثال دانشگاه قطر تنها دانشگاه معتبر دولتی می باشد که مجوز اقامت یا شهروندی را از کشورهای خلیجی جهت ثبت نام دانشجویان می خواهد.

اگر شما مجوز اقامت را در اختیار ندارید اما قصد تحصیل در قطر را در سر دارید، به وب سایت دانشگاه منتخب جهت آگاهی از شرایط دانشجویان بین المللی مراجعه نمایید. چرا که در صورت مراجعه به این سایت کارشناسان ارشد شما را در جهت چگونگی اخذ مجوز اقامت یاری خواهند کرد.

مبلغ شهریه و هزینه های زندگی در قطر

به طور کلی مبلغ شهریه توسط هر موسسه آموزشی در قطر مشخص خواهد شد. اغلب اوقات دانشجویان بومی قطر و دانشجویان غیر قطری ملزم به پرداخت شهریه ای یکسان خواهند بود. در برخی از مدارس نظیر : شهر آموزشی شعبه تگزاس A&M دانشجویان تحت حمایت ملزم به پرداخت نصف شهریه در مقایسه با دانشجویانی که تحت حمایت نیستند خواهند بود. این درحالیست که کل مبلغ پرداختی حدود 72100 ریال قطر ( 19800 دلار آمریکا ) برای هر ترم تحصیلی خواهد بود. به طور کلی یک سال آکادمی شامل دو ترم تحصیلی ( پاییز و بهار ) خواهد بود.

اگر شما قصد تحصیل در قطر و در شهر آموزش را در سر دارید شما ملزم به تحصیل در میان دانشجویان ثبت نام شده خواهید بود. لذا از شما انتظار می رود که در دوره های اضافی که توسط موسسات تعیین می گردد شرکت نمایید.

برای مثال در کشور قطر دانشجویان مقطع کارشناسی ملزم به پرداخت 800 ریال قطر برای هر ساعت آموزش خواهند بود، مبلغی که معادل با 9600 ریال قطر ( 2650 دلار آمریکا ) برای هر ترم می باشد. این درحالیست که دانشجویان گرایش مهندسی ملزم به پرداخت 1000 ریال قطر برای هر ساعت آموزش و به طور کلی 12000 دلار قطر ( 3300 دلار آمریکا ) برای هر ترم خواهند بود. اگر شما یک دانشجوی پزشکی و مشغول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قطرهستید شما ملزم به پرداخت شهریه ای بیشتر خواهید بود این درحالیست که در ابتدا ( سال اول تحصیلی ) شما ملزم به پرداخت 60000 ریال قطر ( 16500 دلار آمریکا ) و در سال های بعد ( سال چهارم تحصیل ) 90000 ریال قطر ( 24700 دلار آمریکا ) و برای سال های پنجم و ششم ( آموزش بالینی ) حدود 120000 ریال قطر ( 33000 دلار آمریکا ) خواهید بود.

برخلاف هزینه بنزین ارزان، باید بدانید که هزینه های زندگی در قطر مقرون به صرفه نخواهد بود. رشد پرسرعت اقتصاد موجب راکد شدن هزینه های اقامت و اوقات فراغت و سرگرمی شده است، این درحالیست که این فرایند تاثیرات بسیاری بر هزینه های حمل و نقل و بر خود مردم داشته است. با وجود واردات دامنه گسترده ای از مواد غذایی، تخمین زده شده است که حدود 90 درصد از مصرف کنندگان مواد غذایی اظهار دارند که هزینه های مربوط به خوراک و مواد غذایی گران می باشد. بر اساس آمارهای Numbeo تخمین زده شده است که شما ملزم به پرداخت 21 ریال قطر ( 6 دلار آمریکا ) جهت خورن غذای مک دونالد، 40 ریال قطر ( 11 دلار آمریکا ) جهت نوشیدن یک آبجو وارداتی و یا بومی، 5،5 ریال قطر ( 15 دلار آمریکا ) و 8350 ریال قطر ( 2300 دلار آمریکا ) برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه خواهید بود. ناگفته نماند که پرداخت هزینه های بیشتر در امکانات موجود در مرکز شهر دوحه منعکس خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی قطر

اگر شما قصد تحصیل در قطر در مدت زمان کوتاهی را در سر دارید، شما ملزم به اخذ ویزای گردشگری به محض رسیدن به فرودگاه دوحه خواهید بود. ناگفته نماند که این امر در خصوص دیگر کشورها نظیر : انگلستان، آمریکا، استرلیا، سنگاپور و هنگ کنگ نیز صدق می کند. شهروندان کشورهای خلیجی نظیر : عربستان صعودی، کویت، بحرین، عمان و امارات متحده عربی نیازی به اخذ ویزا جهت ورود به کشور قطر نخواهند داشت. هزینه ویزای گردشگری جهت اقامت 30 روزه حدود 105 ریال قطر ( 30 دلار آمریکا ) خواهد بود. این هزینه به محض ورود به قطر بایستی پرداخت گردد و پس از گذشت 30 روز قابل تمدید می باشد.

اگر شما قصد تحصیل در قطر به مدت بیش از یکماه را در سر دارید شما ملزم به اخذ ویزایی که به مراتب سخت تر از ویزای قبلی می باشد خواهید بود. این امر به معنای این است که سفارت قطر اجازه صدور ویزا برای شما را نخواهد داشت، این بدین معناست که فرد حمایت کننده ملزم به تکمیل این فرایند برای شما خواهد بود. در بسیاری از موارد دانشگاه منتخب شما به عنوان یک فرد حمایت کننده عمل خواهد کرد. لذا شما ملزم به درخواست جهت اخذ ویزا به موسسه انتخابی خواهید بود. اگر فرایند اخذ ویزای شما توسط فرد حامی صورت گرفته است، شما ملزم به ارائه شناسنامه، گواهی پزشکی جهت اثبات سلامت، اثبات تمکین مالی کافی که بتواند هزینه اقامت شما را پوشش دهد و ارائه یک گزارش از اداره پلیس جهت اثبات عدم سوء پیشینه خواهید بود.

باید بدانید که ویزای گردشگری تمامی اهداف شما را پوشش نخواهد داد و این ویزا صرفا جهت گردشگری می باشد. در برخی از موارد دانشگاه منتخب ممکن است محدودیت هایی را برای افرادی که مجوز اقامت را در اختیار ندارند در نظر بگیرد. بنابراین شما ملزم به داشتن یک حامی که معمولا دانشگاه می باشد خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مدارس بین المللی مراجعه نمایید.

اطلاعات بیشتر در خصوص قطر

در مقایسه با عربستان صعودی ( همسایه قطر )، کشور قطر مردمانی روشن فکر را از جهت نظریه های جنسیتی در خود جای داده است. چرا که زنان این کشور قادر به رانندگی در سطح شهر خواهند بود. این درحالیست که زنان غیر مسلمان قادر به پوشیدن دیگر لباس ها به غیر از عبا ( جامه مشکی بسیار بلند که توسط زنان قطری پوشیده می شود) خواهند بود. ناگفته نماند که پوشیدن لباس های متعارف برای تمامی زنان ( با هر عقیده ای ) ضروری خواهد بود. بر اساس گفته مقام گردشگری قطر، لباس گردشگران باید به صورتی باشد که شانه ها، قسمت های ممنوعه بدن، قسمت پایین سینه و زانوها را بپوشاند.

این درحالیست که زنان متاهل قادر به کارکردن در خارج از منزل و سفر کردن به دیگر کشورها به صورت تنها خواهند بود. زنان مجرد در یافتن شغل مورد نظر بدون داشتن یک فرد حامی و یا اخذ مجوز اقامت برای مدت زمان مشخص با دشواری هایی مواجه خواهند شد. چرا که دولت نگران امنیت آنان خواهد بود.

با وجود اینکه کشور قطر جمعیت مسلمانی را در خود جای داده است اما به طور کلی از نظر ملت و فرهنگ با عربستان صعودی متفاوت خواهد بود. باید بدانید که خوردن مشروب در این کشور و در شهر گردشگری دوحه آزاد نخواهد بود. این درحالیست که بسیاری از هتل های بین المللی، رستوران ها و میخانه ها مشروبات الکلی را برای افراد سرو می نمایند. لذا اگر شما قصد خریدن مشروبات الکلی به منظور استفاده شخصی را در سر دارید، شما ملزم به در دست داشتن مجوز خرید الکل خواهید بود.

آب و هوای کشور قطر نسبتا دلپذیر خواهد بود، چرا که در فصل زمستان دمای هوا حدود 25-21 درجه سانتی گراد ( 77-70 درجه فارنهایت ) خواهد بود. ناگفته نماند که گرم ترین ماه سال جولای می باشد چرا که خورشید در تمام طول روز بالای سر شما قرار خواهد داشت.

وضعیت حمل و نقل در قطر

یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل که شما قادر به استفاده از آن در طول دوران تحصیل می باشید، اتوبوس و یا لیموزین ( خودرو سواری بزرگ ) در صورتی که شما حس تفنن را در سر دارید خواهد بود. ناگفته نماند که کرایه اتوبوس در این کشور 4 ریال قطر ( 1 دلار آمریکا ) می باشد. این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که از سال 2010 پرداخت پول نقدی به رانندگان اتوبوس منع شد و پس از آن شهروندان ملزم به پرداخت کرایه اتوبوس از طریق کارت هوشمند شدند، کارتی که قابل خرید و شارژ شدن می باشد.

خدمات تاکسی رانی در این کشور پیشرفته می باشد. از سال 2013 سیستمی بر روی گوشی های موبایل طراحی شد که بر اساس آن رانندگان تاکسی توانستند موقعیت شما را به راحتی پیدا کنند و در عرض ربع ساعت در اختیار شما باشند. ناگفته نماند که برای امنیت بیشتر تمامی مسافران عکس، نام و کد تاکسی راننده تاکسی را بر روی گوشی خود دریافت خواهند کرد.

علاقه مندان به تحصیل در قطر برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به قطر و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در قطر را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در قطر بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه برای “تحصیل در قطر

 1. GHAMAR گفت:

  سلام من یپلم رشته علوم تجربیات هستم می توانم برای خواندن درس در رشته پزشکی در کشور قطر بروم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   متاسفانه با توجه به شرایط موجود به شما توصیه می کنیم کشور دیگری را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.