بهترین دانشگاه های چین در سال 2022

چین به دلیل سابقه طولانی در عرصه آموزش و فرهنگ، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در خارج از کشور برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. زندگی و تحصیل در چین، ارزان‌تر از تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی، ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر است. یک مزیت مهم برای دانشجویان خارجی این است که، می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی یا اتمام کالج، فقط با داشتن گواهی تحصیل و کپی مدارک در دانشگاه مورد نظرتان ثبت‌نام کنید. در این بخش ما به معرفی بهترین دانشگاه های چین در سال 2023، خواهیم پرداخت. درصورت تمایل به دریافت پذیرش از این دانشگاه ها، با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مطالب مرتبط:

مهاجرت به چین

تحصیل در چین

تحصیل پزشکی در چین

مهاجرت تحصیلی به چین

تابعیت و شهروندی چین

بهترین دانشگاه های چین در سال 2023

با تحصیل در دانشگاه های چین، شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی، اقامت کشور چین را دریافت کنید. در بخش زیر، اسامی بهترین دانشگاه های چین آورده شده است. در ادامه مقاله به بررسی شرایط هر یک از این دانشگاه ها خواهیم پرداخت:

 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه پکن
 • آکادمی علوم چین
 • دانشگاه شانگهای جیائو تونگ
 • موسسه آموزش عالی ژجیانگ
 • دانشگاه فودان

دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی بزرگ در شهر پکن و عضو لیگ C9 بهترین دانشگاه‌های چین است. همچنین، این موسسه عضو پروژه 985 و پروژه 211 نیز می‌باشد. از زمان تأسیس آن در سال 1911، بسیاری از رهبران برجسته در علم، مهندسی، سیاست، تجارت، دانشگاه و فرهنگ را آموزش و تعلیم داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS World University، به عنوان هفدهمین دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده است و توسط رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا و گزارش اخبار و جهان ایالات متحده، در رتبه 1 آسیا قرار دارد.

بهترین دانشگاه های چین

دانشگاه چینهوا تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهد و 51 برنامه کارشناسی، 139 برنامه کارشناسی ارشد و 107 برنامه دکتری را از طریق 20 کالج و 57 گروه ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها شامل طیف وسیعی از موضوعات، از جمله: علوم، مهندسی، هنر و ادبیات، علوم اجتماعی، حقوق و پزشکی هستند.

نام موسسه

Tsinghua University

رتبه جهانی58
رتبه کشوری1
رتبه کیفیت آموزش514
رتبه عملکرد تحقیقاتی29

دانشگاه پکن، یکی از بهترین دانشگاه های چین

دانشگاه پکن (University Of Beijing)، یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در شهر پکن، چین بوده که عضو اتحادیه نخبگان C9 دانشگاه های چین نیز می‌باشد. دانشگاه پکن در سال 1898، هنگامی که اولین منشور سلطنتی خود را توسط امپراتور “گوانگ‌سو” دریافت کرد، به عنوان دانشگاه شاهنشاهی پکن تأسیس شد. این مرکز، همواره به عنوان یکی از برترین موسسات دانشگاهی در چین و جهان رتبه‌بندی می‌شود. تا سال 2021، رتبه 16 جهانی و رتبه اول آسیا و اقیانوسیه و کشورهای در حال ظهور توسط Times Higher Education، توسط این دانشگاه کسب شده است.

بهترین دانشگاه های چین

کتابخانه دانشگاه پکن یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان است، که دارای بیش از 8 میلیون جلد می‌باشد. این دانشگاه همچنین PKU Hall(مرکز هنرهای نمایشی حرفه‌ای و موزه هنرها و باستان شناسی Arthur M. Sackler) را اداره می‌کند. موسسه آموزش عالی پکن، به دلیل محوطه دانشگاه و زیبایی معماری سنتی چینی‌اش مشهور است. علاوه بر این، میزبان یکی از تنها دانشکده‌های “هنرهای لیبرال” در مقطع کارشناسی در آسیا است. کارکنان دانشگاه پکن شامل: 76 عضو آکادمی علوم چین، 19 عضو آکادمی مهندسی چین و 25 عضو آکادمی علوم جهانی است.

نام موسسهPeking University
رتبه جهانی59
رتبه کشوری2
رتبه کیفیت آموزش363
رتبه عملکرد تحقیقاتی33

آکادمی علوم چین

بهترین دانشگاه های چین

آکادمی علوم چین (UCAS)، یک دانشگاه دولتی مخصوص تحصیلات تکمیلی است، که تحت رهبری مستقیم آکادمی علوم چین (CAS) قرار دارد. دانشگاه‌های مستقل از آکادمی علوم چین (GUCAS) و دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت چین (USTC)، که در سال 1978 به عنوان اولین مدرسه تحصیلات تکمیلی در چین با تأییدیه شورای دولتی تأسیس شدند، دانشکده‌های پیشین آکادمی علوم چین هستند. آکادمی علوم چین، در رتبه‌بندی NTU 2019، در رتبه هجدهم قرار دارد و در چین رتبه 1 را دارد. همچنین در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی CWUR 2020-2021 در رتبه 84 قرار دارد و پس از دانشگاه پکن و موسسه چینهوا، در چین رتبه سوم را دارد.

نام موسسه

Chinese Academy of Sciences

رتبه جهانی73
رتبه کشوری3
رتبه کیفیت آموزش
رتبه عملکرد تحقیقاتی21

دانشگاه شانگهای جیائو تونگ

بهترین دانشگاه های چین

موسسه آموزش عالی شانگهای جیائو تونگ (SJTU)، یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در شهر شانگهای است. این دانشگاه در 8 آوریل 1896 به عنوان مدرسه دولتی “نانیانگ” توسط فرمان امپراتوری “گوانگ‌سو” تأسیس شد و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های چین به شمار می‌رود. دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، عضو لیگ C9 و وزارت آموزش و پرورش کشور چین می‌باشد.

نام موسسه

Shanghai Jiao Tong University

رتبه جهانی102
رتبه کشوری4
رتبه کیفیت آموزش
رتبه عملکرد تحقیقاتی45

موسسه آموزش عالی ژجیانگ

دانشگاه ژجیانگ (به اختصار ZJU)، که در زبان محاوره به آن Zheda نیز گفته می‌شود، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی می‌باشد و از اعضای گروه نخبه C9 است. این دانشگاه در شهر “هانگژو”، مرکز استان “ژجیانگ” واقع شده است. دانشگاه ژجیانگ که در سال 1897 تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین، پرمتقاضی‌ترین و معتبرترین موسسات آموزش عالی در چین است. این دانشگاه در 7 دانشکده، 37 موسسه، مدرسه و دپارتمان سازماندهی شده است که بیش از 140 برنامه کارشناسی و 300 برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند.

نام موسسه

Zhejiang

رتبه جهانی110
رتبه کشوری5
رتبه کیفیت آموزش
رتبه عملکرد تحقیقاتی43

دانشگاه فودان

بهترین دانشگاه های چین

موسسه آموزش عالی فودان، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی بزرگ در شانگهای چین است. این دانشگاه به طور گسترده یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین دانشگاه‌ها در چین محسوب می‌شود. فودان در سال 1905، اندکی قبل‌تر از پایان سلسله امپراتوری “چینگ” در کشور چین، تاسیس گردید. همچنین این موسسه، اولین دانشگاهی بود که به طور مستقل توسط مردم این کشور بنا شد. فودان عضو اتحادیه نخبگان C9 و وزارت آموزش و پرورش چین است.

نام موسسهFudan University
رتبه جهانی115
رتبه کشوری6
رتبه کیفیت آموزش311
رتبه عملکرد تحقیقاتی78

سوالات متداول درباره بهترین دانشگاه های چین

آیا دانشگاه چینهوا برای دانشجویان بین‌المللی خوب است؟

بله، موسسه چینهوا به طور مداوم، در بین بهترین دانشگاه های جهان از نظر معتبرترین سازمان‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد.

آیا دانشگاه پکن دانشجوی خارجی می‌پذیرد؟

دانشجویان بین‌المللی جهت پذیرش در برنامه‌های اعطای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه پکن، باید از موارد زیر پیروی کنند:

 • شهروندان غیر چینی
 • دارای گواهی سلامت
 • گذرنامه معتبر
 • بالای 18 سال
 • پیرو قوانین چین و مقررات دانشگاه پکن

چه کسی بودجه آکادمی علوم چین را تأمین می‌کند؟

طی 40 سال گذشته، نیمی از درآمد آکادمی علوم مستقیماً از طریق سرمایه‌گذاری دولت مرکزی تأمین شده است. باقی هزینه‌ها، از محل بودجه رقابتی یا انتقال فناوری بوده است. این دانشگاه بدون بودجه و حمایت دولت مرکزی نمی‌تواند توسعه یابد.

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در چین

آیا دانشگاه شانگهای جیائو تونگ عمومی است؟

بله. دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، یک دانشگاه تحقیقاتی-دولتی در شانگهای چین است.

آیا دانشگاه ژجیانگ به زبان انگلیسی تدریس می‌کند؟

دانشگاه ژجیانگ از نظر کمیت و کیفیت برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، در بین دانشگاه های پیشرو چین رتبه‌بندی شده است. برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد با طول دوره 2-4 سال تحصیلی، به طور کلی به زبان چینی ارائه می‌شوند، در حالی که برخی از برنامه‌های آموزش انگلیسی نیز در دسترس و قابل اخذ می‌باشند.

کشور چین یکی از مقاصد بسیار مناسب برای تحصیل در دانشگاه های معتبر است. با تحصیل در بهترین دانشگاه های چین، آینده فوق‌العاده‌ای برای خود رقم بزنید. این موسسات آموزش عالی در چین، علاوه بر استانداردهای بالای آموزشی، از هزینه مقرون به صرفه‌ای برای تحصیل و اسکان نیز برخوردارند. تحصیل و پذیرش در دانشگاه‌ها، یکی از روش‌های مهاجرت به کشور چین است که متقاضیان زیادی دارد. در صورت تمایل به کسب آگاهی از این روش و راه‌های دیگر مهاجرت به این کشور، با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *