امنیت در آلمان برای مهاجران ایرانی

امنیت در آلمان

در فهرست صلح جهانی 2020، آلمان در زمینه ایمنی و صلح کشوری از بین 163 کشور در رتبه 22 قرار گرفت. همچنین در اروپا، آلمان از بین 36 کشور رتبه 11 را دارد. این مقاله به بررسی چندین نکته مهم که باید در مورد امنیت در آلمان بدانید، خواهد پرداخت. علاوه بر آن، برخی نکات ساده که به شما کمک می‌کند تا از موقعیت‌های خطرناک دوری کنید و مهاجرتی امن داشته باشید نیز آورده شده است. در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید!

امنیت در آلمان برای مهاجران ایرانی چگونه است؟

مهاجران باید اقدامات احتیاطی معمول را انجام دهند تا مانند هر کشور دیگری از قربانی شدن در مواردی چون: سرقت، کیف قاپی یا جیب‌بری در آلمان جلوگیری کنند. هرگز اشیای قیمتی خود را بدون مراقبت رها نکنید، کیف‌های خود را به طور امن در سکونت‌گاه قرار دهید و اشیاء قیمتی خود را در مکانی امن، مانند گاوصندوق، نگهداری کنید. اگر وسایل شما به سرقت رفته‌اند، در اسرع وقت به نزدیک‌ترین کلانتری مراجعه کنید تا گزارش آن را به پلیس ارائه دهید.

در کشور آلمان درست مانند کشورهای دیگر جهان، کلاه‌برداری‌های رایجی اتفاق می‌افتد که باید با رعایت نکاتی ساده، جلوی احتمال وقوع آن‌ها را بگیرید. ممکن است شما در این کشور به بازرسان جعلی در مکان‌های عمومی بربخورید، یا با متکدیان مزاحمی که برای گرفتن پول از شما به هر کاری دست می‌زنند رو به رو شوید؛ اما نگران نباشید زیرا با کسب اطلاعات لازم درباره این موارد، می‌توانید از آن‌ها جلوگیری نمائید.

شما باید در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و در فضاهای عمومی و مخصوصا شلوغ، احتیاط بیشتری کنید. نه تنها با توجه به همه‌گیری COVID-19 و نیاز به فاصله‌گذاری اجتماعی، بلکه همچنین آگاهی از هرگونه فعالیت مشکوکی که ممکن است پیش بیاید.

به گفته جان نول، سردبیر Siegessäule، مهاجران LGBTQ+ ممکن است در آلمان با تبعیضاتی روبرو شوند؛ اما افزایش تعداد حوادث گزارش شده ممکن است به دلیل افزایش تعداد قربانیانی باشد که مایلند در مورد این رویدادها در مصاحبه با DW صحبت کنند. به طور کلی، مهاجران LGBTQ+ به طور گسترده‌ای توسط اکثر آلمانی‌ها پذیرفته شده‌اند.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است مهاجران این کشور را کمی نگران کند، اقدامات تروریستی پیش آمده در آلمان است؛ اما مطمئناً این موضوع دلیلی برای اجتناب از مهاجرت و زندگی در آلمان نیست. نگران نباشید زیرا به عنوان یک اقدام احتیاطی، افزایش امنیت در این کشور برقرار شده است.

تروریسم در آلمان

متأسفانه کشور آلمان با حملات تروریستی فراتر از مرزهای خود ارتباط دارد (رهبران حملات 11 سپتامبر در ایالات متحده در سال 2001، دانش‌آموزان مستقر در آلمان بودند) و این سرزمین در سال‌های اخیر شاهد حوادث وحشتناک بسیاری بوده است؛ اما، چقدر باید به عنوان یک مهاجر نگران باشید؟

در ژوئیه 2006، بمب‌های خانگی در قطارهایی که از شهر کلن در آلمان حرکت می‌کردند، پیدا شدند. همچنین در سپتامبر 2007، گروهی تروریستی درست زمانی که در حال برنامه‌ریزی برای انفجار خودرویی در آلمان بودند، منهدم شد. در نوامبر 2010، ترس از بمب و انفجار در یکی از موسسات در مرکز شهر، منجر به افزایش حضور پلیس و بسته شدن ساختمان‌های اصلی شد.

سپس در سال 2016، آلمان شاهد دو حادثه مرتبط با تروریسم دیگر بود. یکی از آن‌ها، تیراندازی در مرکز خرید مونیخ بود که 9 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت و دیگری حمله به بازار کریسمس برلین بود، جایی که یک کامیون به سمت بازاریان هجوم آورد و باعث مرگ 12 نفر از مردم شد و بیش از 50 نفر دیگر را زخمی کرد.

علاوه بر موارد بالا، تعداد افراط‌گرایان راست گرا در آلمان نیز افزایش یافته است. در نتیجه این حوادث‌ها و موارد دیگری که ذکر نشده است، امنیت در سراسر کشور آلمان افزایش پیدا کرد و در صورت بروز تهدیدها و هشدارهای جدید، اخبار آن از طریق دولت آلمان اعلام می‌شود.

افزایش امنیت در آلمان

در کشور آلمان نیروهای امنیتی و پلیس بسیار‌ند. ممکن است شما در یک مرکز سیستم‌های حمل و نقل باشید یا مشغول بازدید از جاهای دیدنی باشید و باز هم متوجه حضور پلیس در آن مکان‌ها خواهید شد. بسیاری از مکان‌های مهم گردشگری در سراسر آلمان، مانند برج تلویزیونی برلین، دارای امنیت بسیار بالایی هستند. همچنین تمامی موزه‌ها در این کشور، از بازدیدکنندگان می‌خواهند وسایل همراه و کت‌های خود را در اتاق بازرسی تحویل دهند. اگر می‌خواهید از انتظار کشیدن در صف‌های طولانی این بازرسی‌ها اجتناب کنید، از قبل وسایل خود را آماده تحویل کنید.

اگر از “رایشتاگ” دیدن می‌کنید، انتظار امنیت بسیار قوی در این محل را داشته باشید. بسیاری از بازدیدکنندگان تا دو ساعت در صف‌ها منتظر می‌مانند و از طریق سیستم‌های امنیتی گسترده‌ای در فرودگاه، تحت بررسی قرار می‌گیرند. رزرو تور خود را از قبل در نظر بگیرید، یا سعی کنید زودتر بیدار شوید و ابتدا به آنجا برسید تا از انتظار خود در صف‌های طولانی جلوگیری کنید.

در کشور آلمان، افراد بالای 16 سال باید همیشه شناسنامه خود را به همراه داشته باشند. اگر گواهی شناسایی همراه شما نباشد و نتوانید در صورت درخواست پلیس شناسنامه یا گذرنامه خود را نشان دهید، آن‌ها ممکن است شما را به محلی که پاسپورت‌تان در آنجا نگهداری می‌شود همراهی کنند – یا ممکن است جریمه شوید.

سفر ایمن به شهرهای آلمان

آلمان دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار کارآمدی است که استفاده از آن برای مسافران تازه‌وارد بسیار آسان است. تأخیر در ساعت حرکت این وسایل عمومی بسیار نادر است. قیمت‌ها منصفانه بوده و به هرکسی که نگران سفرهای طولانی با قطار و به صورت تنهایی است، باید گفت گارد امنیتی عموما شب‌ها در قطارها گشت می‌زند.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر جاده‌ای در سراسر آلمان هستید، نحوه ایمن ماندن هنگام رانندگی در اتوبان‌های این کشور را بیاموزید.

تظاهرات و اعتراضات در آلمان

امنیت در آلمان

اعتراضات علیه مقررات قرنطینه COVID-19 در کشورهای مختلف جهان از جمله ایالات متحده، فرانسه، لهستان و همچنین آلمان آغاز شده است؛ اما، بدنام‌ترین اعتراضات در آلمان، اعتراضات سالانه اول ماه مه است که هر سال در 1 مه برگزار می‌شود. این اعتراضات که به طور سنتی در بسیاری از کشورهای اروپایی با تجمعات اتحادیه همراه بود، در مورد موضوعاتی از اصلاحات بازنشستگی تا سطح زندگی افراد صورت می‌گیرد.

از سال 1987 که اعتراضات تعطیلات روز کارگر در آلمان آغاز شد، پلیس آمادگی خود را برای آتش زدن اتومبیل‌ها و خرابی‌های عمومی، همزمان با راهپیمایی ضد سرمایه‌داران و اعضای احزاب راست افراطی، اتحادیه‌های کارگری و چپ‌ها اعلام کرد.

هامبورگ و برلین مناطق مهم و رایج برای شورش در روز اول ماه مه هستند. از “برزگ” و “فردریششاین” در برلین دور شوید، زیرا این خیابان‌ها، مناطقی هستند که بیشتر اوقات تظاهرات در آن‌ها صورت می‌گیرند.

مهاجران محترم، هرگز خود را در مسیر اینگونه ناامنی‌ها قرار ندهید. در زمان ناآرامی‌های مدنی تا جایی که می‌توانید از ازدحام، جمعیت‌های خشمگین و فضاهای عمومی شلوغ اجتناب کنید.

سوالات متداول درباره امنیت در آلمان

آیا کشور آلمان، سرزمینی نا امن برای زندگی کردن است؟

آلمان کشوری بسیار امن برای زندگی و مهاجرت است و میزان جرم و جنایت آن طبق استانداردهای بین‌المللی بسیار پایین است. اگرچه سرقت و سایر جنایات علیه مهاجران به ندرت اتفاق می‌افتد؛ اما شما باید تمامی اقدامات احتیاطی معمول را انجام دهید. به طور مثال: منازل و اتومبیل‌های خود را قفل کنید و به هیچ عنوان اشیای قیمتی را بدون مراقبت رها نکنید.

نرخ جرم و جنایت در آلمان چقدر است؟

بر اساس آمار جنایات آلمان در سال 2010، 5.93 میلیون نفر مرتکب جنایت شده‌اند که 2 درصد کمتر از سال 2009 بوده است. میزان جنایات کشف شده در سال 2010، 56% بوده است، که نسبت به 55.6% در سال 2009 رکورد بالایی است. در سال 2010، جرایم مرتبط با اینترنت 8.1 درصد افزایش یافت و حدود 224.000 مورد گزارش شد.

امن‌ترین شهر در آلمان کدام است؟

مونیخ، معروف به امن‌ترین شهر آلمان است. در مقایسه با سایر شهرهای آلمان که دارای بیش از 200.000 شهروند هستند، مونیخ دارای کم‌ترین میزان جرم و جنایت می‌باشد. در سال 2019، نظرسنجی کیفیت زندگی مجله “مرسر”، مونیخ را سومین شهر، با کیفیت بالای زندگی در سراسر جهان معرفی کرد.

مقاله مرتبط جهت کسب اطلاعات بیشتر: بهترین شهر آلمان برای زندگی ایرانیان

آلمان کشوری بسیار امن برای مهاجرت و زندگی است. میزان جنایات آن پایین بوده و قانون توسط مردم به شدت رعایت می‌شود. رایج‌ترین نوع جنایتی که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد جیب‌بری یا سرقت دوچرخه خواهد بود. آن هم ممکن است در شهرهای بزرگ یا در رویدادهایی با جمعیت زیاد، با خرده دزدی‌ها روبرو شوید. همچنین در زمان تظاهرات و شلوغی‌های مدنی، سعی کنید تا از جمعیت دوری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره امنیت در آلمان و شرایط مهاجرت به کشور آلمان، شیوه تحصیل در آلمان و یا حتی تحصیل پزشکی در آلمان دارید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مقاله مرتبط: بررسی وضعیت جرم و جنایت در آلمان

3.7/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *