بازنشستگی در آلمان و میزان حقوق آن

در کشور آلمان مانند سایر کشورها، با بالا رفتن سن، افراد دیگر به کار مشغول نمی‌شوند و به اصطلاح بازنشسته می‌شوند. متاسفانه در حال حاضر، میزان فقر در دوره کهنسالی، به یک معضل در این کشور تبدیل شده است. امروزه، ترس کافی نبودن میزان حقوق بازنشستگی، برای گذراندن زندگی، به یکی از دغدغه‌های افراد سالخورده در آلمان تبدیل شده است. در ادامه، سیستم پرداخت حقوق بازنشستگی در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بیمه بازنشستگی در آلمان

تمام کارکنانی که ماهیانه بیش از 450 یورو حقوق دریافت می‌کنند، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند. بیمه بازنشستگی برای این افراد، توسط شخص و کارفرما پرداخت می‌شود. همچنین سهم بیمه از حقوق و دستمزد او کسر می‌شود. تمامی مبالغ پرداختی به بیمه، توسط دولت جمع‌آوری شده و به اشخاص بازنشسته پرداخت می‌شود. به عبارتی در هر دوره، بیمه بازنشستگان توسط بیمه نسل جوان که در حال کار کردن هستند، تامین می‌شود. افرادی مانند کارمندان دولتی یا شاغلان کار آزاد، که پرداخت این بیمه برای آن‌ها الزامی نیست، می‌توانند به صورت داوطلبانه بیمه بازنشستگی عمومی را پرداخت کنند.

چگونگی محاسبه حقوق بازنشستگی در آلمان

میزان حقوق بازنشستگی، بسته به سابقه کار، متغیر است. همچنین معیارهایی مانند: میزان درآمد و مقدار پولی که برای بیمه پرداخت شده است، مورد بررسی قرار می‌گیرند. هرچه میزان درآمد و مقدار پرداختی به بیمه بالاتر بوده باشد، میزان حقوق بازنشستگی در آلمان نیز ‌بیشتر می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که، تنها دوره‌هایی که در آن شخص، به کار مشغول بوده‌ و هزینه بیمه را پرداخت کرده است، حساب می‌شوند.

کار در دوره بازنشستگی در آلمان

بازنشستگی در آلمان

در کشور آلمان، هیچ اجباری برای بازنشسته شدن افراد وجود ندارد. مردم بدون هیچ منعی و آزادانه حق دارند که در دوره بازنشستگی، طبق علاقه خود به کاری مشغول شوند. تمامی قوانین مربوط به مالیات و بیمه بازنشستگی در آلمان، شامل حال آن‌ها می‌شود. قابل ذکر است، به دلیل این که این افراد حقوق بازنشستگی خود را دریافت می‌کنند، پرداخت هزینه این بیمه دیگر اجباری نیست. اگر شخصی تصمیم به پرداخت این حقوق به صورت داوطلبانه، داشته باشد، در آینده منجر به افزایش حقوق بازنشستگی فرد خواهد شد.

اگر شخصی به سبب پرداخت حق بیمه به مدت طولانی، شامل بیمه بازنشستگی پیش از 67 سال شود و بخواهد به کار کردن ادامه دهد، به میزان معینی (سالیانه 63 هزار یورو) می‌تواند درآمد داشته باشد و اگر میزان درآمد از این مقدار بیشتر شود، مازاد آن از حقوق بازنشستگی کسر خواهد شد. تنها حالت بازنشستگی اجباری موجود در کشور آلمان در صورتی است که قرارداد کاری، با کامل شدن سن بازنشستگی پایان یابد.

از کارافتادگی پیش از موعد بازنشستگی

افرادی که به هر علتی، پیش از فرا رسیدن بازنشستگی خود، دیگر قادر به کار کردن نباشند و یا حتی از توانایی بسیار کمی برخوردار باشند، می‌توانند درخواست بیمه بازنشستگی به علت عدم توانایی بدهند. برای درخواست این نوع بیمه فرد متقاضی باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • نرسیدن به سن بازنشستگی
 • پرداخت حق بیمه حداقل به مدت 5 سال و مشمولیت بیمه‌های اجباری حداقل به مدت 3 سال
 • عدم توانایی کار تمام وقت (حداقل 6 ساعت در روز)

لازم به ذکر است، اگر شخص قادر به کار کردن در حرفه‌ای به جز حرفه خودش باشد، مشمول این نوع بیمه نمی‌شود.

شرایط برای دریافت حقوق بازنشستگی در آلمان

دو شرط اصلی دریافت حقوق بازنشستگی در آلمان عبارت‌اند از:

 • رسیدن به حداقل سن قانونی بازنشستگی
 • رعایت حداقل دوره پرداخت بیمه

برای به دست آوردن، حقوق بازنشستگی، هر شخص باید دست کم 5 سال سابقه پرداخت بیمه را داشته باشد. با وجود شرایط سنی خاص جهت دریافت حقوق بازنشستگی در آلمان، افرادی با شرایط ویژه می‌توانند زودتر از رسیدن به سن مقرر، برای دریافت آن اقدام کنند:

 • افراد با داشتن ناتوانی جسمی
 • سالمندانی که به مدت طولانی کار کرده‌اند.
 • سالمندانی که به مدت طولانی هزینه بیمه را پرداخت کرده‌اند.

لازم به ذکر است، افرادی که هرگز هزینه بیمه بازنشستگی را پرداخت نکرده‌اند و آن را به دوره 5 ساله نرسانده‌اند، حق دریافت حقوق بازنشستگی را نخواهند داشت.

کمک‌های پایه برای بازنشستگان

کسانی که از حقوق بازنشستگی بسیار کمی برخوردارند و این مقدار، کفاف مخارج زندگی آن‌ها را نمی‌دهد، می‌توانند در صورت واجد بودن شرایط از کمک‌های پایه برای پرداخت هزینه‌های اجاره، بیمه درمانی، پرستاری و غذا و لباس خود استفاده کنند. شرایط لازم جهت دریافت این کمک‌ها عبارت‌اند از:

 • سکونت در آلمان
 • کامل شدن سن بازنشستگی
 • درآمد ماهیانه کمتر از ۸۳۸ یورو (درآمد شامل حقوق بازنشستگی و دستمزد خود شخص و همسر او می‌شود)
 • داشتن اجازه اقامت یا شهروندی کشور آلمان

جهت دریافت کمک پایه، فرد باید درخواست خود را به دفتر اجتماعی محل اقامت‌اش ارسال کند و این برنامه را هر سال تکرار کند.

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در آلمان

دریافت اقامت دائم کشور آلمان در بازنشستگی

همانطور که می‌دانیم، یکی از ملزومات دریافت اقامت کشور آلمان، توانایی پرداخت هزینه‌ها بدون استفاده از کمک‌های اجتماعی یا همان داشتن تمکن مالی است. در صورتی که، حقوق بازنشستگان در حدی باشد که نیاز به کمک دولت نداشته باشند، می‌توانند درخواست اقامت دائم بدهند.

نحوه درخواست حقوق بازنشستگی در آلمان

بازنشستگی در آلمان

برای دریافت حقوق بازنشستگی در آلمان، ساکنین این کشور باید در زمان تعیین شده، درخواست خود را حداقل 3 ماه قبل به صورت آنلاین ارسال کنند. اگر شخصی در آلمان کار کرده باشد؛ ولی در حال حاضر در کشور دیگری ساکن باشد باید درخواست حقوق بازنشستگی آلمانی خود را به اداره بیمه کشوری که در آن سکونت دارد ببرد. در این صورت درخواست او توسط اداره بیمه آن کشور، به اداره بازنشستگی آلمان ارسال می‌شود.

در صورت وجود سوابق کاری در سایر کشورهای اروپایی، اداره مذکور درخواست شما را به اداره بیمه کشورهایی که در آنجا کار کرده‌اید، ارسال کرده و متقاضی می‌تواند حقوق بازنشستگی مربوط به آن سوابق را نیز دریافت کند. لازم به ذکر است، اگر فرد به صورت دائمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خارج شود، از حقوق بازنشستگی وی کسر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست

 • پاسپورت یا کارت شناسایی
 • شماره شناسایی مالیات
 • شماره بیمه بازنشستگی متقاضی
 • نام و شماره بیمه درمانی
 • حساب بانکی متقاضی
 • گواهی تولد فرزند(در صورت وجود فرزند)
 • مدارک تحصیلی

توجه داشته باشید که اگر درخواست برای حقوق بازنشستگی در آلمان دیر ارسال شود، ممکن است حقوق بازنشستگی تا 3 ماه کمتر پرداخت شود.

سوالات متداول درباره بازنشستگی در آلمان

چگونه می‌توان حقوق بازنشستگی خود را از اداره بیمه آلمان دریافت کرد؟

متقاضیان محترم باید پس از رسیدن به سن بازنشستگی، مدارک مورد نیاز را برای اداره مربوطه در آلمان ارسال نمایند تا از مزایا و حقوق در دوران بازنشستگی این کشور بهره‌مند شوند.

چگونه می‌توان زودتر از موعد بازنشستگی خود را در آلمان دریافت کرد؟

افراد تنها در صورتی که قادر به کار کردن در هیچ زمینه‌ای نباشند، می‌توانند با واجد شرایط بودن این مسئله، بازنشستگی زودتر از موعد خود را دریافت کنند.

در صورتی که از اتحادیه اروپا خارج شویم، همچنان می‌توان از حقوق بازنشستگی بهره‌مند شد؟

اگر خارج شدن افراد از اتحادیه اروپا به صورت دائمی و بدون بازگشت باشد، خیر.

کشور آلمان، مانند سایر کشورهای دنیا پس از رسیدن افراد به سن بازنشستگی، به آن‌ها حقوق و مزایای تعیین شده را اعطا می‌کند. شرایط به خصوصی برای مشمولیت این موضوع وجود ندارد، تنها موردی که باید باشد رسیدن سن بازنشستگی فرد مورد نظر است. همچنین این افراد باید، در مدت کار خود حداقل هزینه بیمه را پرداخت کرده باشند.

با ارسال مدارک مورد نیاز به اداره کار و بیمه کشور آلمان، به حقوق خود در این‌باره دست یابید. یکی دیگر از شرایط مورد نیاز، داشتن اقامت کشور آلمان است. پیش از اقامت شما باید به کشور مورد نظر مهاجرت کنید. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت به آلمان دارید، یا می‌خواهید به تحصیل در آلمان از طریق مهاجرت بپردازید، یا حتی قصد اقدام برای تحصیل پزشکی در آلمان را دارید، با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مقاله مرتبط: ویزای کاری آلمان

4.2/5 - (5 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *