پاسپورت آبی آلمان چیست؟

پاسپورت آبی آلمان چیست؟

از آنجا که روند مهاجرت به کشور آلمان به سرعت بسیار زیادی در حال افزایش است، در این مقاله قصد داریم تا به یکی از پرسش‌های پر تکرار شما عزیزان در خصوص مهاجرت به کشور آلمان بپردازیم. پاسپورت آبی آلمان چیست؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه و دیگر موارد مربوط به پاسپورت آبی کشور آلمان، مطالعه این مقاله مفید را از دست ندهید.

پاسپورت آبی آلمان چیست؟

اگر به طور ساده و با بیانی شفاف بخواهیم پاسپورت آبی آلمان را شرح دهیم باید بگوییم که پاسپورت آبی نوعی از پاسپورت است که صدور ان بعد از مشاهده و بررسی دقیق پرونده پناهندگی شما توسط اداره بامف (BAMF) کشور آلمان انجام خواهد شد. این اداره به وضعیت پناهندگی شما رسیدگی کرده و در صورت تایید و موافقت، پاسپورت آبی پناه جویی را برای شما صادر خواهد کرد. مهاجرت به آلمان از این طریق امکان پذیر است.

پاسپورت آبی آلمان چیست؟

مزیت‌های دریافت پاسپورت آبی آلمان

پس از آنکه شما به عنوان یک پناه جو کارت آبی کشور آلمان را دریافت کردید از مزیت‌های بسیار زیادی بهره‌مند خواهید شد:

  1. امکان تحصیل برای همسر و فرزندان بلامانع خواهد بود. مقاله پیشنهادی : شرایط تحصیل در آلمان
  2. مجوز کار، اشتغال و فعالیت برای همسر و فرزندان شخص صادر خواهد شد.
  3. فرصت رفت و آمد و سفر بدون نیاز به ارائه ویزا در خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شما فراهم خواهد شد.
  4. با حضور ۱۸ ماه در کشور آلمان می‌توانید اقامت حوزه اتحادیه اروپا نیز را نیز به دست آوردید و پس از آن با گذشته ۲۱ ماه به اقامت دائم کشور آلمان دست پیدا کنید.
  5. فرد می تواند در هر رشته ای از جمله پزشکی مشغول به تحصیل شود اما باید از شرایط تحصیل پزشکی در آلمان آگاه باشد.

مدارک و هزینه لازم برای دریافت پاسپورت آبی آلمان

جواب پناهندگی دریافت شده از اداره (BAMF)، عکس بیومتریک و ثبت اثر انگشت، از جمله مواردی هستند که برای دریافت این پاسپورت باید توسط متقاضی ارائه شوند. ۶ تا ۸ هفته معادل ( تقربیا ۲ ماه) مدن زمان صدور و طی کردن مراحل قانونی ویزای شما به طول می‌انجامد. توجه داشته باشید که بخش عمده‌ای از مراحل صدور این ویزا به صورت آنلاین الکترونیکی انجام خواهد شد. همچنین دریافت پاسپورت قرمز آلمان نیز شرایط خاصی به همراه خواهد داشت.

سوالات پرتکرار در خصوص پاسپورت آبی

در این قسمت به تعدادی از سوالات پر تکرار پاسخ داده شده است:

آیا پس از دریافت پاسپورت آبی آلمان می‌توان به کشور مقصد بازگشت؟

پاسخ به این سوال منفی است. توجه داشته باشید که اساسا دلیل صدور این ویزا درخواست‌ پناهندگی شما می‌باشد. بنابراین درخواست بازگشت به کشور خود با داشتن ویزای آبی آلمان در تضاد و تناقض است. شما پس از صدور کارت آبی کشور آلمان به کشورهای تحت تعقیب یا مقاصدی که ممکن است شما را مورد شکنجه قرار دهند نیز امکان سفر نخواهید داشت.

کدام کشورهای اروپایی بدون ویزا و تنها با داشتن کارت آبی آلمان به فرد مجوز ورود می‌دهند؟

همانطور که گفته شد بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در صورت داشتن کارت آبی، با ورود شما به کشورشان بدون ویزا مشکلی نخواهند داشت. بلژیک، ایتالیا، هلند، لهستان، نروژ، سوئیس، اسپانیا، فرانسه، دانمارک، پرتغال و… از جمله کشورهایی هستند که اشخاص را با داشتن کارت آبی و بدون ویزا پذیرش خواهند کرد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاع از امکان ورود قانونی بدون ویزا و با داشتن کارت آبی، شرایط کشور عضو اتحادیه را بررسی کرده و پس از آن برای سفر به آن اقدامات لازم را انجام دهید.

مدت زمان اعتبار پاسپورت آبی آلمان چقدر است؟

عموماً کارت آبی برای بار اول با مدت زمان اعتبار ۳ سال صادر می‌شود. البته امکان تمدید مجدد این کارت نیز وجود دارد.
آیا با داشتن کارت آبی آلمان، برای سفر به اتحادیه اروپا دیگر نیازی به ویزا نخواهیم داشت؟
پاسخ به این سوال مثبت است و شما در صورت داشتن پاسپورت آبی آلمان، برای ورود به اکثر کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به داشتن ویزا ندارید.‌

آیا دارندگان کارت آبی آلمان می‌توانند اعضای خانواده را با خود همراه کنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: در صورتی که دارنده کارت آبی آلمان بتواند مدارک معتبر و درخواست شده را به دولت ارائه دهد، می‌تواند برای همراه شدن خانواده اقدامات لازم را انجام دهد.

آیا دارندگان پاسپورت آبی آلمان می‌توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند؟

در خصوص کسب اقامت دائم کشور آلمان برای دارندگان کارت آبی و باید گفت: این افراد بعد از حدود ۳۳ ماه می‌توانند برای دریافت اقامت کشور آلمان اقدام کنند. توجه داشته باشید که داشتن مدرک زبان آلمانی مسئله‌ای است که روند کسب اقامت شما را کوتاه‌تر کرده و به آن سرعت می‌بخشد.

پاسپورت آبی آلمان چیست؟

آیا اعضای خانواده می‌توانند در این کشور مشغول به کار و فعالیت شوند؟

بله. تمام اعضای خانواده شخص دارنده کارت آبی، امکان اشتغال و فعالیت در کشور آلمان را خواهند داشت. در این خصوص خود فرد نیز می تواند به تحصیل ادامه دهد. موسسه اعزام دانشجو به آلمان تمامی کارهای مقدماتی را انجام خواهد داد.

دارندگان کارت آبی کشور آلمان شده‌اند تا چه مدت زمانی می‌تواند خارج از حوزه اتحادیه اروپا اقامت داشته باشد؟

به طور خلاصه در پاسخ به این سوال می‌توان گفت: حداکثر اقامت شخص دارنده کارت آبی در خارج از حوزه اتحادیه اروپا حدود ۱۲ ماه می‌باشد. البته برای این زمان تعیین شده استثنائاتی نیز وجود دارد. توجه داشته باشید که شما در مدت زمان خروج از آلمان اجازه کار در کشورهای عضو اتحادیه‌ای که به آن سفر کرده‌اید را نخواهید داشت.

اگر به عنوان همسر یک فرد دارنده پاسپورت آبی آلمان، قصد مهاجرت به این کشور را داشته باشیم، چه سطحی مدرک زبان مورد پذیرش است؟

جالب است بدانید که همسر فرد دارنده پاسپورت آبی نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی ندارد.

آیا بلافاصله بعد از دریافت کارت آبی کشور آلمان می‌توان در حوزه اتحادیه اروپا رفت و آمد کرد؟

پاسخ به این سوال منفی است. چرا که دارندگان کارت آبی آلمان با گذشت حداقل ۱۸ ماه اقامت در آلمان، می‌توانند در سایر کشورهای عضو اتحادیه رفت و آمد قانونی داشته باشند.

آیا کارت آبی اتحادیه اروپا همان پاسپورت آبی آلمان است؟

عموماً این نوع پاسپورت برای افراد خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و با هدف اشتغال صادر شده و کارت آبی تفاوت‌های اساسی دارد. برای اخذ تابعیت و شهروندی آلمان شرایط خاصی وجود دارد.

داشتن چه شرایطی موجب گرفتن کارت آبی اتحادیه اروپا خواهد شد؟

عموما متقاضیان با ارائه مدرک دانشگاهی قابل قبول و معتبر از کشور آلمان و یا سایر کشورهای عضو اتحادیه می‌توانند برای اخذ پاسپورت آبی اقدام کنند. علاوه بر مدرک دانشگاهی، در صورت ارائه قرارداد کاری با کار فرمای معتبر و قانونی با حداقل حقوق خالص سالانه ۵۰۸۰۰ یورو می‌توانید برای دریافت‌های کارت ابی درخواست دهید.

جمع بندی

افرادی که مهاجرت از طریق پناهندگی را انتخاب می‌کنند، با دریافت پاسپورت آبی آلمان از مزیت‌ها و حقوق بسیار ارزشمندی برخوردار می‌شود.‌ در این مقاله سعی شد تا به مواردی از قبیل چگونگی صدور، مدت زمان اعتبار، مزیت‌ها و برخی از سوالات پر تکرار شما عزیزان در خصوص کارت آبی کشور آلمان پرداخته شود. توصیه می‌شود اگر قصد دارید برای اخذ این نوع پاسپورت اقدام کنید با یک موسسه مهاجرتی معتبر در ارتباط باشید و از تجارب و تخصص کارشناسان آن بهره‌گیری کنید. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با سابقه‌ای درخشان در زمینه اعزام افراد با روش‌های گوناگون مهاجرت مثل مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تحصیل و … به عنوان یک راهنمای متخصص از صفر تا صد مسیر مهاجرت در کنار شما متقاضیان عزیز خواهد بود. مراجعه به شعب حضوری، تماس تلفنی و یا مراجعه به سایت معتبر این مؤسسه از جمله راه‌های ارتباطی شما عزیزان به شمار می‌رود.

2/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *