افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند اما ترجیح می دهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند و نسبت به زبان المانی اگاهی کافی ندارند باید بدانند که امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با مجوز رسمی اعزام دانشجو از وزارت علوم با نام ثبت شده ساختار پژوهش امید ، می تواند شما را در رسیدن به اهداف خود کمک کند. مهاجرت به آلمان یکی از گزینه های پر طرفدار ایرانی ها بوده است، از بین گزینه های مثل اخذ ویزای کار در آلمان ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان ، گزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان متقاضی بیشتر را به خود اختصاص داده است. ما در این مقاله به صورت اختصار به بررسی شرایط تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی پرداخته ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط اعزام دانشجو به آلمان می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

بسیاری از دانشگاه ها جهت تحصیل در آلمان برنامه های درسی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد که برنامه های درسی به صورت گسترده ای به انگلیسی ارائه می شوند. اما در مقطع کارشناسی ارائه برنامه های درسی به زبان انگلیسی پیشنهاد می شود که به موارد، تحصیل بین المللی یا عنوان بین الملل داده می شود. در رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی مباحث معمولا به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما در رشته های پزشکی ، علوم طبیعی و کشاورزی ، دروس هم به زبان انگلیسی و هم آلمانی ارائه می گردند.  ناگفته نماند که برنامه های تحصیلی تنها به زبان انگلیسی ارائه نمی شوند اما از نظر محتوایی ارزش بسیار بالایی  دارند و انتظارات افراد را بر اورده می سازند و دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی به راحتی می توانند دروس خود را بگذرانند.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
اگاهی کامل دانشجویان نسبت به زبان انگلیسی فرصت تحصیل در کشور های مختلف را برای انان فراهم می کند، لذا یادگیری این زبان بین المللی در اوقات فراغت بسیار مفید می باشد. با توجه به این شرایط دانش آموزان می توانند زبان المانی را قبل از تحصیل در آلمان بیاموزند. برای تحصیل در دانشگاه ها به زبان آلمانی نیازی نیست که افراد زبان المانی را به طور کاملی فرا گیرند. نکته ای که افراد باید در نظر داشته باشند این است که تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان فقط برای بعضی کالج ها امکان پذیر است ولی اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های آلمان مدرک زبان انگلیسی مثل آیلس را از موارد الزامی پذیرش می دانند.

فرصت های بسیاری برای تحقیق دانشجویان نسبت به محل دانشگاه داده شده است لذا دانشجویان در وحله اول می بایست به دنبال دانشگاه مورد علاقه خود باشند چرا که برنامه های انگلیسی عنوان های انگلیسی دارند و می توانند به راحتی فهمیده شوند. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های مورد علاقه خود به وب سایت DAAD ( German Academic Exchange service ) مراجعه نمایید.

در دانشگاه های آلمان لیستی از برنامه های تحصیلی به زبان المانی به افراد  داده می شود. اگر فرد هدف مشخصی داشته باشد، امکان تحقیق در مورد برنامه ها توسط DAAD  به او داده می شود چرا که این تحقیقات برای برنامه ریزی های تحصیلی بسیار مفید هستند و اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد برنامه و مضمون های تحصیلی در اختیار افراد قرار می دهند همچنین لینکی کمکی وجود دارد که دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی انان را به شما معرفی می کنند.

همه ی اطلاعات در DAAD  به زبان انگلیسی نوشته می شوند به همین دلیل این امر برای دانشجویان بین المللی که اگاهی از زبان المانی ندارند و متقاضی تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی می باشند و همچنین و به دنبال برنامه های تحصیلی مناسب هستند بسیار راحت است.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان
اگاهی از برنامه های بین المللی معمولا برای دانشجویانی که یک ترم به زبان المانی تحصیل کرده اند و یک دوره تحصیلی را در دانشگاه المان گذرانده اند مفیدتر است. بنابراین افراد می بایست قبل از انتخاب  دانشگاه خود نسبت به این برنامه ها اگاهی کافی را داشته باشند.

حتی زمانی که فرد به زبان انگلیسی تحصیل می کند با اقامت در آلمان تجارب بسیاری را کسب خواهد کرد. لذا امکان یادگیری زبان المانی در اوقات فراغت و در ارتباط با دوستان المانی در دانشگاه امکان پذیر است لذا فرد می تواند هم زمان هم برنامه های بین المللی را اخذ کند و هم نسبت به یادگیری زبان آلمانی اقدام نماید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان نیز به زبان انگلیسی امکان پذیر نیست، تحصیل این رشته ها و رشته های مشابه مثل داروسازی در آلمان نیازمند قبولی شخص در آزمون ورودی آلمان است. معمولاً برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به افراد توصیه می شود زبان آلمانی را فراگیرند و مشغول به تحصیل به زبان آلمانی شوند. علت این مسئله هم روشن است، هم از جهت اینکه حرفه پزشکی نیازمند برخورد دائم با بیماران است و هم از این نظر که در صورتی که شخص قصد کار در آلمان و اخذ اقامت در آلمان را داشته باشد، فراگیری زبان آلمانی برای این افراد الزامی است.

دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

در اینجا بعضی از بهترین دانشگاه های آلمان هستند که ترم های تحصیلی خود را در انگلیس ارائه می دهند:

 • Hochschule Mannheim – دانشگاه علوم کاربردی
 • موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین
 • دانشگاه علوم کاربردی برمن
 • دانشگاه جاکوبز
 • Technische Universitat مونیخ
 • دانشگاه گوتینگن
 • مؤسسه مکس پلانک
 • Freie Universitat برلین
 • Technische Universitat Dresden
 • دانشگاه علوم کاربردی مونیخ
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه سارلند
 • مدرسه فرانکفورت مالی و مدیریت
 • Technische Universitat Kaiserslautern
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه ULM
 • HHL لیپزیگ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت
 • دانشگاه بیروت
 • مدرسه مدیریت WHU-Otto Beisheim
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • RWTH دانشگاه آچن
 • HTW برلین
 • Technische Universitat برلین
 • TU Darmstadt
 • دانشگاه هوهنهایم
 • دانشگاه ارفورت
 • دانشگاه فرایبورگ

چیزی که باید از ابتدا روشن کنید: اگر شما قصد تحصیل در دوره کارشناسی در یک دانشگاه عمومی در آلمان دارید، به سختی می توانید دوره ای را که به زبان انگلیسی تدریس می شود پیدا کنید زیرا اکثریت مطلق آنها به آلمانی تدریس می شود.

رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی در آلمان

اگر چه همه دوره های تحصیلی در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی تدریس نمی شوند، ولی هنوز انواع رشته ها برای انتخاب وجود دارد. معمولا بیشترین تعداد دوره های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در آلمان، شامل مهندسی، علوم طبیعی و رشته های مرتبط با اقتصاد می شوند. شما می توانید در زمینه رشته های زیر در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید:

 • ریاضیات و علوم طبیعی
 • اقتصاد
 • مهندسی
 • حقوق
 • علوم اجتماعی

در رشته های زیر، کمترین میزان دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان وجود دارد:

 • زبان و مطالعات فرهنگی
 • پزشکی
 • هنر، تئوری هنر
 • ورزش
 • دامپزشکی

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

در کشور آلمان دوره هایی که به زبان انگلیسی و یا دیگر زبان ها تدریس می شوند شهریه ی متفاوتی ندارند و تفاوت شهریه اساسا بیشتر به نوع دانشگاه محل تحصیل مربوط می شود. در حال حاضر هم دانشجویان بومی و هم دانشجویان بین المللی می توانند تنها با پرداخت هزینه ی کمی بابت ثبت نام دانشگاه و دیگر هزینه ها در هر ترم، به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی در مقاطع تحصیلی عالی شرکت نمایند. این دانشجویان در هر ترم از دانشگاه باید حدود 60 تا 200 یورو بابت ثبت نام، سفر و امکانات غذایی ، پرداخت کنند.

با توجه به اینکه موسسات خصوصی از سوی دولت یارانه ای دریافت نمی کنند ، باید خرج و مخارج خود را از طریق شهریه های پرداختی تامین نمایند . که میزان این شهریه را دولت تعیین نمی کند و می تواند تا مبلغ 20000 یورو در سال برسد. این نوسانات در میزان شهریه مربوط می شود به نوع دانشگاه ، مقطع تحصیلی و همچنین رشته ی تحصیلی انتخابی می باشد. به عنوان مثال معمولا رشته های مهندسی و یا بازرگانی شهریه ی بالاتری نسبت به رشته های علوم اجتماعی دارند.

دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به دور صورت برگزار می شوند. دوره های کارشناسی ارشد پیوسته : به این معنای که دانشجویان پس از دوره ی کارشناسی به طور مستقیم وارد دوره ی کارشناسی ارشد مرتبط با دوره ی کارشناسی می شوند. دوره ی کارشناسی ارشد ناپیوسته که در در واقع دوره ی مستقلی است که در اکثر مناطق تخصصی برگزار می شوند. معمولا دوره های پیوسته برای دانشجویان بومی، ساکنین کشور های عضو اتحادیه ی اروپا و دانشجویان بین المللی رایگان می باشند.

اما دوره های کارشناسی ارشد نا پیوسته می توانند تا 5000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی و 30000 یورو در سال در دانشگاه های خصوصی هزینه بردار باشند. برای تحصیلی در دوره های دکتری در دانشگاه ی دولتی کشور آلمان تا 6 ترم اول احتیاجی به پرداخت شهریه نمی باشد. اگرچه همانند دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ، دانشجویان دکتری باید بابت سایر هزینه ها نهایت در حدود 300 یورو در هر ترم پرداخت کنند.

تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی

دانشگاه های تاریخی آلمان (و با رتبه جهانی)، انتخابی عالی برای تحصیل در خارج هستند؛ اما هنگامی که تحقیقات دکترا مطرح می شود، چیزهای بسیاری برای ارائه دارند. با معرفی اولین Phd در قرن 19 توسط آلمانها ، هنوز دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تخصصی در آلمان به کار خود در زمینه ارائه برنامه های تحصیلات تکمیلی خلاقانه و بدون شهریه ادامه دادند.

سیستم آموزش عالی در آلمان همچنین در سطح جهانی است و برخی از بهترین متفکران در تاریخ مانند فیزیکدان تئوریک، آلبرت انیشتین از این کشور به جهان معرفی شده اند. برخی از دلایلی که شما باید برای تحصیلات Phd در امسال، آلمان را در نظر بگیرید، به قرار زیر است. مناسب بودن شهریه – بیشتر دانشگاه های آلمان (علیرغم ملیت) شهریه ای از دانشجویان Phd دریافت نمی کنند.

مدرک دکترا – مبتنی بر تحقیق مستقل بر اساس ارائه و آزمون یک پایان نامه – که یک نوآوری در آلمان بود. این ساختار هنوز در بسیاری از دانشگاه های آلمان ارائه می شود، اما برخی از دانشگاه ها “برنامه های دارای ساختار” بیشتری را ارائه می کنند. Phd سنتی – شما یک پروژه تحقیقاتی را مشخص می کنید و با نظارت یک مشاور راهنما به طور مستقل تحقیقات خود را پیش می برید (Doktorvater / Doktomutter). متقاضی، موسسه مورد نظر خود برای انجام تحقیقات را انتخاب می کند: در یک سازمان دانشگاهی یا غیر دانشگاهی، یا درون یک شرکت آلمانی.

برنامه دکترا با ساختار – این دوره ها عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شوند و دارای جهت گیری بین المللی هستند. شما آموزش اضافی را در کنار پایان نامه خود تکمیل می کنید، برخی اوقات شامل همکاری ها و تثبیت موقعیت با موسسه های تحقیقاتی در خارج است. سال تحصیلی آکادمیک در آلمان معمولا از دو ترم تشکیل شده است، تاریخ های دقیق شروع و پایان معمولا بر اساس موسسه آموزشی شما متفاوت است، اما معمولا به قرار زیر است:

 • ترم زمستانه (WiSe) – از 1 اکتبر تا 31 مارچ با دو تعطیلی در کریسمس و عید پاک است.
 • ترم تابستانه (SoSe) – از 1 آپریل تا 30 سپتامبر با یک تعطیلی از جولای تا سپتامبر است.
  طول دوره تحصیلی Phd شما بستگی به نوع Phd انتخابی دارد؛ Phd سنتی (معمولا 4 سال) یا برنامه دکترا با ساختار (معمولا 3 سال) است.

در انتها امیدواریم مطلب فوق هر چند مختصر توانسته باشد، کمکی به شما در زمینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی کرده باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران تماس حاصل فرمایید و از مشاوره همکاران ما بهره مند شوید. این موسسه خدمات تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان را به صورت تضمینی برای افراد به انجام می رساند.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.estahbanaty.org/study/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل در کشورهای دیگر[/button]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *