یکی از بهترین روش های مهاجرت به دیگر کشورها از طریق اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی می باشد. جمهوری چک از جمله کشورهایی است که همه ساله افراد زیادی برای ورود به دانشگاه های این کشور تلاش می کنند. رتبه خوب دانشگاه های این کشور، امکانات مناسب تحصیلی و بورسیه تحصیلی چک از جمله عوامل جذب دانشجویان از نقاط مختلف دنیا جهت تحصیل در چک می باشد. شما می توانید جهت هرگونه سوال با کارشناسان ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید

شرایط انواع بورسیه های تحصیلی چک

دولت جمهوری چک هر ساله بورسیه های تحصیلی برای برنامه های تحصیلی کمک به توسعه خارجی ها ارایه می دهد. (Foreign Development Assistance Programme) این کمک هزینه تحصیل در جمهوری چک که به نام بورسیه ی تحصیلی معروف است, برای حمایت از دانشجویان کشور های در حال توسعه می باشند که تمایل دارند در دانشگاه های دولتی جمهوری چک تحصیل نمایند. جمهوری چک ارایه دهنده ی بورسیه های تحصیلی به زبان چک (برای برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد ) و به زبان انگلیسی ( برنامه های تحصیلی پیگیری کارشناسی ارشد و دکترا) می باشد .

بورسیه برای تحصیل به زبان چک با در نظر گرفتن لیست رشته های تحصیلی پیشنهادی اعطا می‌شود، که این لیست مطابق با نیاز های کشور های خاصی به روز رسانی می‌شود و همچنین با توجه به اجرای پروژه های همکاری توسعه می‌باشد . همچنین متقاضیان می‌توانند بودجه ای برای دوره تحصیلی مقدماتی و یک ساله ی زبان را دریافت کنند. کمک هزینه تحصیلی برای برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی فقط برای برنامه تحصیلی انتخاب شده اعطا می گردد.

ثبت نام برای کمک هزینه تحصیلی به صورت آنلاین می‌تواند انجام پذیرد. آخرین مهلت ارسال ثبت نام برای سال 2019/2020 در 30 سپتامبر 2018 به پایان می رسد و از این زمان دیگر ثبت نام آنلاین قابل دسترسی نمی باشد. ارایه کمک هزینه های تحصیلی برای سال 2020/2021 در نیمه دوم جولای 2019 اعلام می شود. متقاضیان باید به تمامی سوالات را در سفارت چک در کشور خودشان پاسخ دهند .

اعطای بورسیه تحصیلی تحت نظر توافق نامه های بین المللی دو جانبه، وزارت آموزش و جوانان و ورزش جمهوری چک همه ساله بورسیه تحصیلی برای خارجی ها ارایه می‌دهد که در چارچوب برنامه های تبادلی بین دولتی با تعدادی از کشور ها تنظیم شده است. این بورسیه های تحصیلی فقط به متقاضیان توصیه شده ی رسمی توسط مقامات مناسب در کشور های واجد شرایط داده می شود که ثبت نام هارا تدوین می کنند، تاریخ بسته شدن ثبت نام ها را تعیین می کنند و روش انتخاب خود را سازماندهی می کنند. این مراکز می تواند سفارت چک در کشور های دیگر باشد، وزارت های آموزش و پرورش باشد یا دیگر سازمان های فعال در زمینه ی تحصیلات باشد.

VISEGRAD FUND یک سازمان بین المللی است که به وسیله دولت کشور های گروه VISEGRAD بنیان گذاری شده است. (این کشور ها شامل جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی می باشد). این صندوق مالی دارای چندین برنامه ی کمک مالی و همچنین اعطای بورسیه تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی و اقامت برای هنرمندان است.

بورسیه ی تحصیلی مرکز جنوب موراویان برای تحرک بین المللی یک سازمان غیر انتفاعی تخصصی است که از دانشجویان با استعداد و محققان در منطقه ی جنوبی موراویان در جمهوری چک حمایت می کند. برنامه ی بورسیه ی تحصیلی از دانشجویان خارجی کشور های غیر اروپایی حمایت میکند که تمایل دارند در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های برنو مشغول تحصیل شوند . برنامه های تحصیلی در علوم فنی و طبیعی ارجحیت دارد.

ERASMUS+ یک برنامه اروپایی است که از آموزش و پرورش , ورزش و جوانان حمایت می کند. این برنامه فرصت هایی برای کمک های مالی به دانشجویان سراسر جهان ارایه می دهد. دوره ی تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا برای کشور های متقاضی برنامه ی ERASMUS+ و به و از کشور های سهیم. دوره های کارآموزی در خارج از کشور ( کاریابی و یادگیری کار و غیره) برای دانشجویانی که در آموزش عالی ثبت نام کرده اند و در کشوری که برنامه ERASMUS+ اجرا می شود.

Erasmus Mundus Joint Master Degree یک برنامه تحصیلی بسیار عالی می باشد که توسط کنسرسیوم موسسات آموزش عالی بین المللی راه اندازی شده است. با برنامه ی (EMJMD)، شما قادر به دریافت بورسیه درجه کامل برای برنامه تحصیلی بین المللی مقطع کارشناسی ارشد را دریافت نمایید. دانشگاه های چک در چندین برنامه ی Erasmus Mundus Joint Master Degree درگیر هستند و لیست آنها در اینجا موجود است. Master Degree Loans +Erasmus وام های ضمانت اروپایی است که می تواند از نظر مالی کمکی باشد برای دوره ی تحصیلی کارشناسی ارشد در کشور های عضو برنامه +Erasmus.

CEEPUS یک برنامه ی تبادلی اروپای مرکزی برای تحصیلات دانشگاهی است که همکاری منطقه ای در چارچوب شبکه های دانشگاهی را حمایت می کند. کشور هایی که در حال حاضر عضو هستند آلبانی، اتریش، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، مجارستان، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، لهستان، رومانی، صربستان، جمهوری اسلواکی و اسلوونی . پرستینا / کوسوو نیز جزو آنها هستند.

بورسیه تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور برای دوره 3-10 ماهه به طور مخصوص برای دانشجویان دانشگاه های درگیر برنامه ی CEEPUS می باشد، دانشجویان خصوصی خارج از شبکه دانشگاهی (freemovers ) نیز به عنوان متقاضیان واجد شرایط در نظر گرفته می شوند.

آموزشگاه های تابستانه تحصیلات اسلوونی، هر ساله وزارت آموزش  جوانان و ورزش جمهوری چک بورسیه های تحصیلی برای شرکت در آموزشگاه های تابستانه تحصیلات اسلوونی ارایه می دهد. این دوره های تحصیلی زبان چک توسط چندین دانشگاه دولتی در جمهوری چک سازمان دهی شده و برای دانشجویان، دبیران، مترجمان و مترجمان شفاهی و کارشناسان فعال در حوضه ی تحصیلات اسلوونی / چک طراحی شده است .

آژانس تحصیلی بایرن – چک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان، دبیران و دانشمندان دانشگاه های دولتی بایرن برای دوره های تحصیلی به زبان چک ارایه می‌دهد که شامل اقامت کار آموزی و تحصیل و تحقیق در جمهوری چک می شود. رییس دانشکده ی هنر, دانشگاه ماساریک شش بورسیه و دپارتمان چک برای خارجی ها شش بورسیه سه ماهه اعطا می نماید که هر کدام به ارزش 8000 CZK برای هر ماه تحصیل فرهنگ، ادبیات و زبان چک می باشد. دانشکده ریاضیات و فیزیک دانشگاه چارلز جمهوری چک در حال حاضر این بورسیه های تحصیلی را برای سال 2019 ارایه می دهد:

 • بورسیه تحصیلی زبانشناسی محاسباتی
 • کمک هزینه تحصیلی برای شهریه علوم کامپیوتر

شرایط تحصیل رایگان در چک

از آنجایی که هزینه زندگی در اروپا تا حدودی بسیار کم است؛ بنابراین جمهوری چک دانشجویان بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. علاوه بر این، دانشگاه های کشور چک به جز در موارد کمی هزینه ای برای تحصیل دریافت نمی کنند؛ اما از سوی دیگر حمایت عمومی نیز کم است.

شرایط تحصیل رایگان در چک

پس هر کسی قصد تحصیل در جمهوری چک داشته باشد باید به دقت درباره نحوه تأمین مالی تحصیلات خود فکر کنند. جمهوری چک بخشی از اتحادیه اروپا نیست. پول رایج چک، کرونا (CZK) یا KČ می باشد.
تأمین مالی تحصیلات با موارد زیر امکان پذیر می باشد:

 • کمک هزینه تحصیلی
 • حمایت عمومی

به دلیل شرایط اقتصادی جمهوری چک، حمایت کمی فراتر از هزینه تحصیل برای دانشجویان امکان پذیر می باشد. تنها 1 % از دانشجویان حمایت دولتی بیشتری دریافت می کنند. برای تحصیل در مؤسسه ای دور از خانه دانشجو، کمک هزینه مسکن ارائه می شود که هزینه آن سالانه برابر است با 5.400 کرونا. برای دانشجویانی که در شرایط سخت مالی به سر می برند، کمک هزینه اجتماعی سالانه به میزان 16.200 کرونا اهدا می شود.

در صورتی که دانشجو زیر 26 سال باشد و درآمد خانواده 2.4 برابر کمتر از سطح رسمی معیشت باشد، کمک هزینه کودک ماهانه 700 کرونا به والدین پرداخت می شود. والدین نیز کمک هزینه مالیاتی به ارزش 13.404 کرونا در سال یا در صورتی که دانشجو معلول باشد، دو برابر این میزان را دریافت می کنند.

دانشجویان غیر اروپایی با ویزا نیاز به مجوز دیگری برای کار دارند. مجوز ها حداکثر تا دو سال تاریخ دارند؛ اما در صورت انقضا می توان مجدداً درخواست داد. با این حال اگر هفت روز به صورت متوالی یا 30 روز در سال کار نکنند و زیر 26 سال سن داشته باشند، نیازی به مجوز نیست. شهروندان اروپایی تحت آزادی مقررات جنبش اتحادیه اروپا می توانند آزادانه کار کنند. با این حال با توجه به سطح بالای بیکاری در جمهوری چک، یافتن شغل سخت، نرخ دریافتی حقوق با توجه به استاندارد های اروپایی پایین و روان صحبت کردن به زبان چکی به طور معمول مورد نیاز است.

جمهوری چک، سیستم وام حمایت مالی دولتی ندارد؛ اما برخی از بانک ها وام دانشجویی ارائه می دهند. وام ها تا مبلغ 150.000 کرونا در وام های پرداخت معوق یا در صورت پرداخت فوری تا 600.000 کرونا موجود می باشند. پرداخت معوق سرمایه وام باید در طول ده سال تحصیلی و پرداخت سود باید بلافاصله شروع شود. ضمانت نیز باید ارائه شود.

بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان در چک

منظور شما از اشاره به کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان دبیرستانی به احتمال زیاد کالج می باشد. اما می دانید مجموعه کاملی از بورس های تحصیلی برای سایر اهداف تحصیلی در آنجا ارائه می شود؟ مانند یادگیری زبان، پیشرفت در هنر و حتی تحصیل در خارج؟ اگر دبیرستانی هستید و قصد تحصیل در خارج دارید؛ اما نگران تأمین مالی هستید، قبل از اینکه اجازه دهید این جمله “نمی توانم آن را بپردازم” بهانه دیگر شما باشد، برای کمک هزینه تحصیلی درخواست ارسال کنید.

پس از یافتن بهترین برنامه تحصیلی دبیرستان در خارج، برای دارایی های خود برنامه ریزی کنید. این بورس های تحصیلی را بررسی کنید؛ اما جستجوی خود را در اینجا متوقف نسازید. حتماً سایر گزینه های منحصر به فرد بورس تحصیلی را دوباره چک کنید.  بورس تحصیلی Brandon Goodma، دانش آموزانی که حداقل معدل (GPA) 2.0 را دریافت می کنند و می توانند یک مقاله 250 کلمه ای در مورد اهداف تحصیلی و خدمت به جامعه خود بنویسند، واجد شرایط دریافت این بورس تحصیلی دبیرستان و دانشگاه در خارج می باشند.

 •  اعطای کمک هزینه تحصیلی: 300 $
 • شرایط لازم: ندارد
 • موعد مقرر: ماهانه

کمک هزینه تحصیلی Define Yourself، دانش آموزان سال آخر دبیرستان که قصد دارند در سال آینده به کالج ملحق شوند، قادر به ارسال در خواست برای این کمک هزینه تحصیلی ماهانه می باشند که فقط به “خود شما” اعطا می شود! این کمک هزینه بر مبنای شایستگی نمرات نیست اما متقاضیان باید مشخصات خود را در GoEnnounce ثبت کنند. کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان تا زمانی در نظر گرفته می شود که مشخصات خود را در این سایت به روز رسانی کنند.

 • اعصای کمک هزینه تحصیلی: 500 $
 • شرایط لازم: ندارد
 • موعد مقرر: ماهانه

کمک هزینه تحصیلی برنامه AFS (خدمات رشته ای آمریکا)، ارائه دهنده AFS دبیرستان در خارج، چندین گزینه بورس تحصیلی را بسته به کشوری که می خواهید بروید، ارائه می دهد. آنها سالانه بالغ بر چهار میلیون دلار به صورت بورس و کمک هزینه تحصیلی اعطا می کنند، بنابراین برای جزئیات کامل به وب سایت این برنامه مراجعه کنید.

شرکت Greenheart Travel که برنامه هایی را برای تحصیل دبیرستان در خارج، یادگیری زبان و داوطلب شدن در خارج ترتیب می دهد، امسال کمک هزینه جدید برای مسافرانی دارد که برای اولین بار سفر می کنند. اگر قبلاً به خارج نرفته اید اما دوست دارید هر چه سریع تر بروید، این کمک هزینه می تواند گزینه خوبی برای کمک به شما در رسیدن به رویاهای تحصیل دبیرستان در خارج باشد.

 • اعطای کمک هزینه تحصیلی: 4000 $
 • شرایط لازم: مسافرانی که برای اولین بار سفر می کنند و در برنامه Greenheart Travel شرکت کرده اند.
 • موعد مقرر: یکم آپریل (2019)

بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان در چک

کمک هزینه تحصیلی تجربه تحصیل بین المللی SIT، تجربه زندگی بین المللی SIT انواع مختلفی از بورس های تحصیلی را بر اساس نیاز و شایستگی به دانش آموزان دبیرستانی شایسته اهدا می شود که قصد شرکت در برنامه آنان را دارند. الزامات واجد شرایط بودن بسته به اینکه کجا زندگی می کنید و سایر عوامل جمعیتی متفاوت است و معدل شما نیز در برخی از کمک هزینه های تحصیلی در نظر گرفته می شود.

 • اعطای کمک هزینه تحصیلی: متفاوت است
 • شرایط لازم: فقط شرکت کنندگان EIL (تجربه زندگی بین المللی)
 • موعد مقرر: 13 فوریه (2019)

SYA، ارائه دهنده دیگری در تحصیل دبیرستان در خارج می باشد، همچنین برای دانش آموزانی که در برنامه آنها ثبت نام کرده اند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد. کمک هزینه تحصیلی شایسته SYA، نقطه شروعی عالی می باشد؛ اما آنها نیز با توجه به عملکرد تحصیلی شما و برنامه ای که قصد دارید به آن پیوندید، بورس های تحصیلی خاصی ارائه می دهند.

 • اعطای کمک هزینه تحصیلی: متفاوت است
 • محدودیت: تنها شرکت کنندگان SYA
 • موعد مقرر: 15 فوریه (2019)

میزان فاند دانشگاه های چک

برخی دیگر از دانشگاه های چک در مواردی که شخص دارای نمرات تحصیلی برجسته باشد یا دارای شرایط نامناسب شخصی باشد , کمک هزینه ی تحصیلی اعطا می کنند. این کمک هزینه تحصیلی معمولا فقط به دانشجویان موجود تعلق می گیرد. برای آگاهی بیشتر درباره ی کمک هزینه های تحصیلی قابل دسترس برای دانشگاه مورد نظر خود و چگونگی ثبت نام در آنها از وب‌سایت دانشگاه مورد نطر دیدن فرمایید. هر موسسه آموزشی برنامه ایی برای توسعه تحصیل آسانتر دارد به صورت: از 40 یورو یا بیشتر برای 12 ماه

 • Mobility Brno PhD Talent South Moravian for برای دانشجویان دکترا 400 یورو برای 36 ماه
 • South Moravian for Mobility for skilled student کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دارای مهارت 200 یورو برای 36 ماه

تامین بودجه ی مورد نیاز برای تحصیل یک سال یا یک ترم در خارج از کشور، موسسه آتی ارائه دهنده:

 • شهر استراوا کمک هزینه تحصیلی شهر استراوا برای تحصیل در خارج از کشور 365 یورو برای 10 ماه
 • دولت فرانسه – موسسه فرانسیس پراگ / ملاقات مرکز هنر پراگ-فرانسه وابسته به برنامه هنرمند در محل اقامت
 • دولت فرانسه – سفارت فرانسه در جمهوری چک کمک هزینه تحصیلی برای دوره های آموزشی پژوهشی
 • دولت فرانسه – موسسه ی فرانسیس پراگ که به طور مشترک برای حمایت از پایان نامه دکترای تحت نظارت می‌باشد.
 • کمک هزینه ی تحصیلی وزارت آموزش استونیا برای اقامت تحصیلی در استونیا 385 یورو برای 10 ماه

شرایط اخذ بورسیه و فاند از دانشگاه های چک

جمهوری چک در میان کشور های دیگر اروپایی غیر معمول است به بطوری‌که هیچ شهریه ای برای هیچ یک از دوره های تحصیلی ارایه شده در چک وجود ندارد. برای دوره های تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، مقداری هزینه اضافی وجود دارد. اگرچه لازم به ذکر است که یادگیری زبان چک، مزیتی ویژه ای در دانشگاه ها به حساب می آید و دانشجویان بین المللی می توانند یک سال زبان چک بردارند و در ترکیب با زبان تخصصی مورد نیاز برای تحصیل در رشته انتخابی، پیش از شروع دوره کامل تحصیلی اقدام نمایند. به طور کلی برای اینکه کمک مالی دریافت کنید و شامل کمک هزینه تحصیلی شوید، شما باید:

 • دارای شهروندی مشخصی باشید.
 • به طور قانونی ثبت نام کرده باشید.
 • باید در برنامه ای که منجر به دریافت مدرک باشد ثبت نام کرده و پذیرفته شده باشید .
 • پیشرفت تحصیلی رضایت بخش داشته باشید.
 • بدهی قبلی به وام تحصیلی فدرال نداشته باشد و بدهکاری برای بازپرداخت کمک هزینه تحصیلی فدرال نباشد.
 • برای دریافت کمک مالی فدرال وابسته به قانون جمهوری چک واجد شرایط باشد.

برای واجد شرایط بودن برای کمک مالی و کمک هزینه تحصیلی باید در زمان پرداخت به درستی ثبت نام کرده و تا پایان ترم در آن دوره شرکت کنید. هر کمک هزینه تحصیلی نیازمند موارد خاصی هست که شامل نیازمندی های دوره تحصیلی و قابلیت های شخصی می باشد، که همه آنها باید ارایه شود. کمک هزینه تحصیلی تا زمانی که تمامی نیازمندی های آن ارایه نشود پرداخت نمی شود.

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک

می توانید فهرستی از بورس های تحصیلی اختصاص داده شده به مطالعات مربوط به پزشکی را در زیر پیدا کنید: بورس تحصیلی Novus Biologicals

 • بورس تحصیلی 1500 دلاری
 • مهلت : 31 ژوئیه 2019

بورس تحصیلی بنیاد امید دیابتی:

 • مبلغ 2500 دلار
 • مهلت : 4 مارس 2019

بورس تحصیلی بین المللی برای تحقیق در مورد خروپف اولیه:

 • 2800 دلار
 • مهلت : 31 ژوئیه 2019

کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان ملی و بین المللی:

 • تحصیل رایگان، کتاب های درسی رایگان و بدون هزینه آزمون.
 • مهلت : 7 ژوئن 2019
 • بورس تحصیلی برای زنان 2019

تحصیل رایگان، کتاب های درسی رایگان و بدون هزینه آزمون:

 • مهلت : 9 اکتبر 2019
 • بورس روتاری 5450 بورس تحصیلی 30،000 دلار

کمک هزینه تحصیلی تحقیق / PHD برای دانش آموزان با استعداد:

 • تحصیل رایگان، کتاب های درسی رایگان و بدون هزینه آزمون.
 • مهلت : 4 مارس 2019
 • بورس تحصیلی 2019 به طور کامل تامین می شود.

برای پیمودن درست و هوشمندانه‌ی در خصوص مطالب گفته شده، راهنمایی‌ها و مشاوره های سودمند کارشناسان دلسوز و مجرب موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می‌توانند راهگشای شما باشند.