تحصیل در کانادا

  فرم مشاوره فوری

  آیا می‌خواهید به تحصیل در کانادا بپردازید؛ اما شرایط آن را نمی‌دانید؟ قصد اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را دارید؟ کشور کانادا در بین برترین کشورهای دنیا برای تحصیل، دارای رتبه 4 است. همچنین تعداد دانشجویان بین‌المللی کانادا طی یک سال، 10% افزایش داشته است. این کشور مزایای بسیاری همچون هزینه مقرون به صرفه تحصیل، دانشگاه‌های برتر و نظام آموزشی سطح بالا را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. شما جهت تحصیل در کانادا تنها لازم است تا پذیرش و سپس ویزای خود را اخذ کنید، در نهایت می‌توانید در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به تحصیل بپردازید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات لازم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما می‌توانید جهت برطرف نمودن سوالات خود، با شماره‌های موجود در وبسایت تماس حاصل فرمائید.

  شرایط تحصیل در کانادا

  شرایط تحصیل در کانادا

  اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، می‌توانید به پادکست زیر گوش فرا دهید.

  کانادا یکی از برترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است و هر ساله تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا رو به افزایش است. دانشگاه‌های کانادا بسیار معتبر و سطح بالا هستند، به گونه‌ای که شما در رتبه‌بندی‌های هر ساله بهترین دانشگاه‌های جهان، می‌توانید اسامی موسسات آموزش عالی این کشور را مشاهده کنید. تحصیل در این کشور بر خلاف آنچه بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند، روال بسیار ساده‌ای دارد. شما تنها لازم است تا دانشگاه‌های این کشور را بررسی کنید و از مدارک لازم برای پذیرش در آن‌ها، از طریق وبسایت اصلی هر دانشگاه، مطلع شوید. سپس گواهی و اسناد لازم را فراهم نموده و برای دانشگاه مقصد ارسال نمائید. شما می‌توانید از این طریق، پذیرش تحصیلی دریافت کنید. در نهایت نیز، لازم است تا از سفارت کشور کانادا، درخواست ویزای تحصیلی نمائید.

  از شرایط تحصیل در کانادا، می‌توان به عدم وجود وقفه تحصیلی، داشتن تمکن مالی کافی و سوابق تحصیلی با نمرات بالا اشاره کرد. علاوه بر این موارد، داشتن شرایط سنی مناسب برای تحصیل در کانادا الزامی است. تحصیل در کانادا، یکی از روش‌های محبوب و پرمتقاضی برای مهاجرت به این کشور است که می‌توانید با دریافت ویزا و پذیرش به آن برسید. با اتمام تحصیل شما در کانادا، می‌توانید جهت کار در این کشور اقدام نموده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمائید و از این طریق به اخذ اقامت دائم کانادا نزدیک‌تر شوید. مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا در بخش زیر به صورت جزئی بررسی شده‌اند.

  داشتن تمکن مالی کافی

  داشتن تمکن مالی کافی

  متقاضی برای ادامه تحصیل در کانادا باید اثبات کند که توانایی تأمین هزینه‌های زندگی به مدت یک سال، در زمان اقامت در کانادا را دارد. به طور کلی، هزینه تحصیل در کانادا برای یک سال در حدود 10 هزار تا 17 هزار دلار کانادا می‌باشد. متقاضی باید این مبلغ را در حساب بانکی شخصی خود، تا مدت حداقل 4 ماه پیش از مهاجرت نگهداری کند. اثبات تمکن مالی در هر دو مراحل اخذ ویزا و پذیرش دانشگاه، ضروری خواهد بود. تمکن مالی، شامل نامه‌ای به زبان انگلیسی است که فرد متقاضی باید از بانکی که در آن دارای حساب می‌باشد، دریافت نماید. در این نامه جزئیات حساب شامل: تاریخ افتتاح حساب، مانده حساب، میانگین واریزی، میانگین خروجی و گردش حساب ذکر شده است. تمکن مالی توسط سفارت کانادا، بر حسب دلار و نرخ روز حساب خواهد شد.

  با توجه به اینکه سفارت کانادا، جزئیات حساب شما را در یک بازه 4 تا 6 ماهه بررسی می‌کند، بهتر است تا تمامی مبلغ را به یکباره به حساب واریز نکنید، زیرا این امر اصطلاحا “حساب‌سازی” محسوب می‌شود. همچنین، بهتر است که به جای دریافت نامه تمکن مالی از چندین بانک مختلف، یک نامه از یک بانک با حساب قوی به سفارت ارائه کنید. موارد زیر، شامل روش‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها به اثبات تمکن مالی بپردازید:

  • ارائه نمودن نامه تمکن مالی در بازه 4 تا 6 ماهه
  • ارائه اسناد و مدارک ملک و اوراق بهادار ترجمه شده
  • چک بانک قابل تبدیل به دلار کانادا
  • ارائه بورسیه تحصیلی یا وام دانشجویی در صورت وجود
  • نامه اسپانسرشیپ(اثبات پوشش هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو توسط خانواده فرد)
  • داشتن حساب بانکی در کشور کانادا

  عدم وجود وقفه و گپ تحصیلی

  گپ تحصیلی یا وقفه تحصیلی، فاصله بین مدت زمانی است که آخرین مدرک تحصیلی دریافت و اقدام برای تحصیل در مقطع جدید آغاز شده است. هر چه زمان کمتری از اخذ آخرین مدرک تحصیلی متقاضی گذشته باشد و به اصطلاح گپ تحصیلی کمتری داشته باشد، احتمال اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی بیشتر است. معمولا حداکثر مدت زمان گپ تحصیلی، یک سال است و اگر وقفه بیشتر از این مقدار باشد، ممکن است جهت دریافت ویزا با مشکل رو به رو شوید.

  متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند در مدت گپ تحصیلی، خود را برای آزمون‌های ورودی دانشگاه یا زبان مانند: GMAT و IELTS، آماده کنند. در صورتی که افراد بتوانند برای گپ تحصیلی خود، دلایل موجهی را ارائه دهند، می‌تواند باعث کاهش تاثیرات منفی این موضوع بر اخذ ویزا شود؛ اما در بعضی از شرایط، متقاضی حتی اگر بتواند از دانشگاه با موفقیت پذیرش تحصیلی خود را دریافت نماید و تمامی شرایط لازم اخذ ویزا را نیز داشته باشد، ممکن است سفارت گپ تحصیلی را مد نظر قرار دهد و همین موضوع باعث ریجکت شدن درخواست او شود.

  داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی

  به طور کلی هر دانشگاه بر اساس رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، نمره زبان آیلتس متفاوت را از دانشجو درخواست می‌کنند؛ اما داشتن مدرک آیلتس 6 برای مقطع کارشناسی و 7 به بالا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری الزامی است. البته این مدرک تنها در صورتی از شما پذیرفته می‌شود که قصد تحصیل در دانشگاه‌های استان “کبک” را نداشته باشید. برای تحصیل در این استان، باید مدارک آزمون زبان فرانسوی را به دانشگاه ارائه نمائید. به صورت کلی، مدارکی که از نظر دانشگاه‌های کشور کانادا مورد تایید هستند، در بخش زیر آورده شده‌اند:

  نام آزمون‌های زبان حداقل نمره قبولی
  IELTS حداقل نمره 5.5 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 6 به صورت کلی
  TOEFL حداقل نمره برای کارشناسی 80، کارشناسی ارشد و دکترا 90
  PTE حداقل نمره 45 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 50 به صورت کلی
  CELPIP-General حداقل نمره 7 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 24 به صورت کلی
  CELPIP-Academic حداقل نمره 7 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 24 به صورت کلی
  Test de connaissance du français (خواندن: 453-524 صحبت: 10-14)
  Test d’évaluation de français (خواندن:263، صحبت:393، شنیدن:316)

  شرایط سنی برای تحصیل در کانادا

  شرایط سنی برای تحصیل در کانادا

  شرایط سنی با توجه به هر مقطع تحصیلی، متفاوت خواهد بود. همچنین، ایالات مختلف کشور کانادا نیز، ممکن است در این مورد با یکدیگر اختلافاتی داشته باشند. به صورت کلی، تحصیل کودکان در دوره پیش دبستانی در سن 5 سالگی صورت می‌گیرد. تحصیل در اولین پایه دوره دبستان نیز، در سن 6 سالگی خواهد بود. دانش‌آموزان از سنین 6 تا 18 سالگی، به تحصیل در مقاطع دبستان و سپس دبیرستان خواهند پرداخت. پس از اتمام دوره مدرسه، دانش‌آموزان این کشور باید 1 الی 2 سال را جهت شرکت در دوره پیش از دانشگاه بگذرانند. همچنین آن‌ها می‌توانند در کالج‌های این کشور نیز به تحصیل پیش دانشگاهی مشغول شوند.

  پس از اتمام دوره مدرسه و اخذ مدرک دیپلم، متقاضیان می‌توانند وارد دوره کارشناسی شوند. شرایط سنی افراد صرفا برای دانشگاه هیچ اهمیتی ندارد، بلکه سفارت کانادا این موضوع را مد نظر قرار می‌دهد. در واقع، شما با هر سنی می‌توانید پذیرش دانشگاه را اخذ کنید؛ اما اگر سن شما از نظر سفارت یا کنسولگری مناسب آن مقطع نباشد، ممکن است به ریجکت یا رد شدن درخواست ویزا منجر شود. برای مثال؛ در صورتی که با سن بالای 50 سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس درخواست می‌دهید، باید دلیل بسیار قانع کننده‌ای برای این گپ تحصیلی طولانی مدت داشته باشید. در این صورت شما حتی با وجود توجیه و دلیل منطقی نیز به سختی می‌توانید ویزای تحصیلی را دریافت کنید.

  معمولا سن مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی، تا 23 سال است و بهتر است تا بین مقطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد بیش از 5 سال وقفه تحصیلی وجود نداشته باشد. بنابراین، سن مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز، 28 تا نهایت 30 سال خواهد بود. در آخر، دکترا مقطعی است که از لحاظ شرایط سنی سخت‌گیری‌های بسیار کم‌تری جهت پذیرش دانشجویان در آن لحاظ می‌شود. برای مثال اگر شما قصد داشته باشید تا با سن 40 سال برای تحصیل دکترا در کانادا اقدام کنید، می‌توانید به راحتی ویزای خود را اخذ نمائید و از این لحاظ مانعی برای شما وجود نخواهد داشت. پس می‌توان نتیجه گرفت که مقطع دکترا در کانادا، آسان‌ترین مقطع تحصیلی برای اخذ ویزا از لحاظ شرایط سنی می‌باشد.

  تحصیل در مدارس کانادا

  تحصیل در مدارس کانادا

  در کشور کانادا، سه نوع مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی وجود دارد که دانش‌آموزان متقاضی می‌توانند جهت تحصیل در آن‌ها اقدام نمایند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی، تا حدودی کم‌تر از هزینه تحصیل در مدارس خصوصی است. بر اساس همین موضوع نیز، رقابت جهت ورود به آن‌ها سنگین‌تر است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مدارس دولتی 10 تا 15 هزار دلار و هزینه تحصیل در مدارس خصوصی، 15 تا 25 هزار دلار خواهد بود. به صورت کلی، مدارس خصوصی شرایط ساده و راحت‌تری برای پذیرش و تحصیل دانش‌آموزان خارجی دارند.

  شرایط تحصیل در مدارس شبانه روزی به این صورت است که، دانش‌آموزان تنها می‌توانند در آخر هفته‌ها یا تعطیلات رسمی، به خانه بازگردند. دانش‌آموزان اینگونه مدارس، باید مدت روز را به شرکت در کلاس‌ها اختصاص دهند و شب‌ها را در خوابگاه‌ها سپری کنند. خوابگاه‌های اینگونه مدارس، بسیار پیشرفته هستند و به امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری مجهز می‌باشند.

  هزینه و شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا، به امکانات، رفاهیات و فعالیت‌های فوق برنامه آن‌ها بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت تحصیل در این نوع از مدارس، از دو نوع دیگر هزینه بسیار بالاتری خواهد داشت. از فاکتورهای دیگری که بر شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی اثرگذار هستند، می‌توان به مقطع، شهر و محل قرارگیری مدرسه اشاره کرد. اگر بخواهیم هزینه تحصیل را به صورت میانگین بیان کنیم، می‌توان گفت مبلغی نزدیک به 30 هزار تا 70 هزار دلار کانادا، مورد نیاز خواهد بود.

  وضعیت مدارس در کانادا

  هر دو نوع مدرسه، از پایه مهدکودک و پیش دبستانی تا دوازدهم دبیرستان، دروس را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. کلاس‌های تدریس در مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی، بسیار پرجمعیت‌تر و شلوغ‌تر هستند. بنابراین، تمرکز بر روی تحصیل و آموزش دانش‌آموزان بسیار کم‌تر خواهد بود. یکی دیگر از مزایای تحصیل در مدارس خصوصی، بهره‌مندی از فعالیت‌های خارج از درس و فوق برنامه فراوان و متنوع است. در نهایت، می‌توان گفت که از هر لحاظ تحصیل در مدارس خصوصی مزیت‌های بیشتری دارد؛ اما اگر از نظر هزینه با موانع و محدودیت‌هایی رو به رو هستید، می‌توانید جهت تحصیل در مدارس دولتی اقدام نمائید.

  قابل ذکر است که امکان تحصیل در مدارس کانادا به زبان انگلیسی و فرانسوی وجود دارد. همچنین بسیاری از مدارس، از دانش‌آموزان مدارک زبان معتبر درخواست نمی‌کنند. در صورتی که امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانش‌آموز وجود نداشته باشد، آن‌ها می‌توانند توسط ویزای گردشگری چند ساله، وارد کشور کانادا شوند و به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین توجه داشته باشید، که امکان اقامت در کانادا برای دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیل در مدارس به صورت مستقیم وجود ندارد. شما باید پس از مدارس، وارد دانشگاه‌های این کشور شوید و سپس ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمائید تا بتوانید با اقامت موقت 5 ساله در این کشور، برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

  شرایط تحصیل در مدارس کانادا

  متقاضیان ایرانی زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا، باید یا دارای قیم و سرپرست قانونی باشند و یا اینکه یکی از والدین، آن‌ها را در این کشور همراهی کنند. البته متقاضیانی که شرایط همراهی والدین و یا قیم قانونی را ندارند، می‌توانند در مدارس بین‌المللی به تحصیل بپردازند و مدیریت این مدارس سرپرستی آن‌ها را بر عهده می‌گیرد. برخی از شرایط تحصیل در مدارس این کشور، شامل موارد زیر هستند:

  • تحصیل در مدارس در کانادا از 6 سالگی شروع می‌شود و تا 16 سالگی ادامه دارد.
  • متقاضیان زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس بین‌المللی، باید شهریه‌های بالایی را پرداخت کنند.
  • مدارس بین‌المللی کانادا، دارای امکانات بسیار پیشرفته آموزشی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی می‌باشند.
  • یکی از مزیت‌های تحصیل در مدارس کانادا، اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین می‌باشد. البته والد و سرپرست متقاضی در طول اقامت در کانادا امکان اخذ مجوز کار و اشتغال را نخواهد داشت.
  • هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا، سالانه در حدود 30 هزار دلار تا 50 هزار دلار کانادا می‌باشد.

  در صورتی که شما یا فرزندانتان، متقاضی تحصیل در مدارس این کشور هستید، باید دارای شرایطی همچون سن بیشتر از 5 سال، تمکن مالی والدین برای پوشش هزینه‌ها به مدت یک سال و معرفی یک فرد مطمئن جهت معرفی به عنوان قیم قانونی در کشور کانادا باشید.

  معرفی برترین مدارس کانادا برای تحصیل

  شما می‌توانید در ویدیوی زیر، با اسامی برترین مدارس کشور کانادا آشنا شوید و از سال تاسیس آن‌ها، شرایط سنی دانش‌آموزان، زبان تحصیل و آدرس وبسایت اصلی آن‌ها مطلع شوید.

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش

  دانش‌آموزان متقاضی جهت تحصیل در مدارس کشور کانادا، باید مدارکی را برای مدارس این کشور ارسال نمایند تا توسط مسئولین مربوطه بررسی شده و در صورت واجد شرایط بودن، تاییدیه یا پذیرش تحصیلی برای آن‌ها صادر شود. مدارک لازم به شرح زیر می‌باشند:

  • فرم درخواست تکمیل شده
  • گواهی سلامت
  • چندین قطعه عکس 4*3
  • ترجمه کارنامه و ریزنمرات تحصیلی فرد طی 3 سال اخیر(به صورت pdf)
  • اسکن رنگی از گذرنامه معتبر متقاضی
  • آدرس محل اقامت، شماره تماس، کدپستی دانش‌آموز

  تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

  تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

  از جمله شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم دبیرستان، داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 6 و داشتن تمکن مالی کافی می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا در حدود 4 سال می‌باشد. از شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی اخذ پذیرش از دانشگاه و رشته مورد نظر در کانادا می‌باشد.

  • دانشگاه های کانادا بر اساس قوانین خود مدارک خاصی را برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان درخواست می کنند.
  • از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی می‌توان به داشتن معدل درسی بالای 13 در مقطع دیپلم 12 ساله و گپ تحصیلی کمتر از 4 سال اشاره کرد.
  • رشته‌های مهندسی، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی روان شناسی از جمله رشته‌های پرتقاضای مقطع کارشناسی کانادا می‌باشد.

  تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

  مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی معتبر و داشتن تمکن مالی کافی می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا در حدود یک تا دو سال می‌باشد. داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.

  • البته اگر سطح زبان متقاضی پایین تر از سطح زبان درخواستی دانشگاه باشد، متقاضی می‌تواند با اخذ پذیرش مشروط در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند و با اخذ مدرک لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کند.
  • شرایط سنی برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد زیر 32 سال است.
  • از شرایط درس خواندن در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد داشتن توصیه‌نامه تحصیلی، رزومه علمی تحصیلی قوی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدرک کارشناسی را می‌توان نام برد.
  • پرتقاضاترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا شامل رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA، کارشناسی ارشد روان شناسی، کارشناسی ارشد علوم زیست محیطی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر می‌باشد.

  تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

  تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

  مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری پذیرش در مصاحبه علمی و همچنین اخذ تأییدیه مدارک ارسالی از طرف استاد راهنمای دانشگاه کانادا می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری کانادا در حدود 3 تا 5 سال و زبان تحصیلی انگلیسی یا فرانسوی می‌باشد. از جمله شرایط درس خواندن در کانادا در مقطع دکتری اخذ بورسیه یا فاندهای تحصیلی و شرایط تحصیل رایگان می‌باشد.

  برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، ریزنمره های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در سطح خوب، پروپوزال علمی تحقیقی و نتیجه آزمون های بین‌المللی GRE و GMAT الزامی است.

  اخذ ویزای تحصیلی کانادا

  متقاضیان برای تحصیل در کانادا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی می‌باشند. پس از اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان می‌توانند با ارائه مدارک لازم به سفارت کانادا در کشورهای همجوار ایران ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند. زمان درخواست ویزای تحصیلی کانادا در حدود 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی می‌باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

  • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه و رشته مورد نظر در کانادا
  • انگیزه‌نامه تحصیلی قوی
  • مدرک زبان انگلیسی آیلتس در صورت وجود
  • گواهی تمکن مالی کافی برای متقاضی و همراه
  • اوراق شناسایی و پاسپورت با اعتبار کافی
  • گواهی سرپرست و قیم قانونی برای متقاضیان زیر 18 سال
  • ارائه کارهای عملی برای رشته‌های هنر و طراحی
  • بیمه درمانی معتبر با پوشش بیمه ای سالانه 600 دلار کانادا

  بورسیه های تحصیلی کانادا

  از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا اخذ بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه‌های دانشجویی را می‌توان نام برد. بورسیه های تحصیلی کانادا بیشتر مختص مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. متقاضیان با اخذ فول فاندها می‌توانند شرایط تحصیل رایگان را فراهم کنند.

  بورسیه تحصیلی وینج کانادا با مبلغ 50 هزار دلاری برای 3 سال تحصیلی، بورسیه دکترای پژوهشی IDRC با مبلغ 20 هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی است. بورسیه تحصیلی ترودو از جمله بورسیه های مهم دانشگاه های کانادا می‌باشد.

  اخذ مجوز کار دانشجویی کانادا

  متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های کانادا از مزیت اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت برخوردارند. در واقع متقاضیان با کار و اشتغال حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته می‌توانند بخش زیادی از هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا را تأمین کنند. علاوه بر این برای کار و اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی تجربه کاری لازم را کسب کنند.

  اخذ ویزای همراه خانواده کانادا

  یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی می‌باشد. بر اساس قانون اتحاد خانواده کانادا، متقاضیان مشغول تحصیل در این کشور می‌توانند برای همراهی همسر و فرزندان زیر 19 سال خود در کانادا ویزای همراه دریافت کنند. اعتبار ویزای همراه تا زمان پایان تحصیل متقاضی در کانادا می‌باشد.

  متقاضی برای اخذ ویزای همراه کانادا باید دارای تمکن مالی کافی برای خرج تحصیل در کانادا برای خود و هزینه‌های زندگی برای همراه سالانه در حدود 4000 دلار کانادا باشد.

  هزینه تحصیل در کانادا

  هزینه تحصیل در کانادا بر اساس مقطع و رشته تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه متفاوت است. به طور کلی خرج تحصیل در کانادا به علاوه هزینه‌های اجاره خانه یا خوابگاه دانشجویی، حمل و نقل، خورد و خوراک و لوازم التحریر سالانه در حدود 10 هزار دلار تا 40 هزار دلار کانادا می‌باشد.

  • هزینه‌های زندگی در شهرهای ونکوور و تورنتو ماهانه در حدود 2500 دلار کانادا و در شهرهای دیگر در حدود 1000 تا 1500 دلار کانادا می‌باشد.
  • هزینه اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کانادا ماهانه در حدود 100 هزار دلار کانادا می‌باشد.
  • هزینه برای اخذ ویزا در حدود 235 دلار می‌باشد.
  • خرج تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌های مدیریت MBA در کانادا سالانه تا حدود 40 هزار دلار می‌باشد.
  • خرج تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کانادا سالانه تا حدود 14 هزار دلار کانادا می‌باشد.

   دانشگاه های برتر کانادا

  بسیاری از دانشگاه های برتر کانادا همواره در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های برتر می‌باشند. خبر خوب برای متقاضیان ایرانی این است که برخی از برترین دانشگاه های کانادا در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد.

  از برترین دانشگاه های کانادا موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • دانشگاه تورنتو
  • بریتیش کلمبیا
  • مک گیل
  • آلبرتا
  • موسسه آموزش عالی مونترال
  • مک مستر
  • واترلو

  کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

  کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

  از دیگر مزایای تحصیل در کانادا ارائه مهلت 9 ماهه تا 3 ساله جستجوی کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌باشد. در واقع متقاضیان می‌توانند در مهلت 3 ساله جستجوی کار در کانادا کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند. فارغ التحصیلان برای اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی باید گواهی تحصیل به مدت 8 ماه در دانشگاه های کانادا و یا موسسه های مورد تایید این کشور را ارائه دهند.

  اخذ تابعیت کانادا از طریق تحصیل

  فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا می‌توانند در مهلت جستجوی کار در این کشور کار مورد نظر خود را پیدا کرده و به کار و اشتغال بپردازند. پس از 5 سال کار در کانادا متقاضی می‌تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کند. صرفا ادامه تحصیل در کانادا موجب اخذ اقامت و تابعیت کانادا نمی‌شود، بلکه کار و اشتغال مداوم و داشتن شرایط لازم آثار اقامتی را درپی دارد.

  از جمله شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با تحصیل موارد زیر را می‌توان نام برد:

  • متقاضی باید در 5 سال کار و اشتغال در کانادا حداقل به مدت 3 سال مالیات های خود را به موقع پرداخت کرده باشد.
  • باید تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد.
  • متقاضی باید با قوانین و مقررات کشور کانادا آشنایی کامل داشته باشد.
  • فرد باید در مدت 5 سال گذشته در حدود 3 سال در این کشور حضور مداوم داشته باشد.

  آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا 2022

  آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا 2022

  دولت کانادا بر اساس شیوع کرونا محدودیت های جدیدی را برای ورود متقاضیان برای تحصیل و اقامت در کانادا را وضع کرده است. بر این اساس از تاریخ 22 فوریه 2022 پروازهای خارجی می‌توانند فقط در فرودگاه های مونترال، تورنتو، کلگری و ونکوور فرود بیایند. متقاضیان برای ورود به این شهرها باید در ابتدا تست کرونای PCR بدهند و تا 3 روز در هتل مشخص اقامت کنند. هزینه‌های اقامت در این هتل ها به عهده متقاضیان می‌باشد.

  • در دوران کرونا متقاضیانی که دارای ویزای تحصیلی معتبر و یا دارای معرفی نامه باشند، می‌توانند به کانادا مهاجرت تحصیلی کنند.
  • متقاضیان با داشتن ویزای کار Study Permit تایید شده می‌توانند به کانادا وارد شوند.

  آخرین قانون کانادا 2022 در مورد اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی

  اداره مهاجرت و شهروندی کانادا IRCC از ابتدای سال 2022 قوانین جدیدی را برای صدور مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی PGWP اعلام کرده است. بر اساس این قوانین فارغ التحصیلانی که با تمام شدن مدت اعتبار مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی خواستار اخذ مجوز کار جدید می‌باشند، باید دارای شرایط زیر باشند:

  • داشتن پاسپورت با اعتبار کافی
  • داشتن مجوز اقامت موقت قانونی
  • انقضای مجوز کار PGWP در 30 ژانویه 2020 یا بعد از این تاریخ

  خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

  متقاضیان برای آگاهی در مورد شرایط درس خواندن در کانادا و هزینه‌ها و مدارک لازم باید با مشاوران موسسه های مهاجرتی مشاوره کنند. مشاوران موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با اطلاع از همه موارد مربوط به مهاجرت تحصیلی به کانادا مشاوره های مهاجرتی رایگان به متقاضیان ارائه می‌دهند. از جمله خدمات متخصصان مهاجرت این موسسه برتر می‌توان به کمک در تهیه و تنظیم انگیزه‌نامه تحصیلی، ارسال مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی اشاره کرد.

  این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در کانادا پرداخت و شرایط درس خواندن در کانادا برای متقاضیان ایرانی را به تفضیل شرح دارد. اگر در مورد شرایط و خرج تحصیل در کانادا نیازمند اطلاعات بیشتر می باشید، با متخصصان مهاجرت موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل کنید. متخصصان مهاجرت این موسسه برتر در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت در همه روزهای کاری هفته در خدمت متقاضیان عزیز می‌باشند.

  سوالات متداول در مورد تحصیل در کانادا

  شما می‌توانید در بخش زیر، پاسخ سوالات متداول خود را در زمینه تحصیل در کانادا، بیابید.

  شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان چیست؟

  اخذ پذیرش مشروط و شرکت در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی و اخذ مدرک و مهارت زبانی، شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان هستند.

  آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

  بله، با داشتن شرایط تحصیلی خاص و اخذ بورسیه می‌توانید به صورت رایگان در کانادا تحصیل کنید.

  روش‌های افزایش شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا کدام‌اند؟

  داشتن مدرک زبان آیلتس و داشتن تمکن مالی کافی، روش‌های افزایش شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان هستند.

  آیا امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا وجود دارد؟

  بله، با یافتن کار در مهلت 9 ماهه تا 3 ساله جستجوی کار در این کشور، می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، وارد بازار کار شوید.

  آیا امکان اخذ تابعیت کانادا با تحصیل وجود دارد؟

  خیر، صرفا درس خواندن موجب اخذ اقامت کانادا نمی‌شود، بلکه کار پس از فارغ‌التحصیلی مقدمات اخذ تابعیت را فراهم می‌کند.

  مهم‌ترین مزیت تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

  مهم‌ترین مزیت تحصیل در مدارس کانادا، اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین می‌باشد.

  هزینه درس خواندن در مدارس بین‌المللی کانادا چقدر است؟

  هزینه تحصیل در مدارس این کشور، سالانه در حدود 30 هزار دلار تا 50 هزار دلار کانادا خواهد بود.

  مهم‌ترین شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا کدام‌اند؟

  داشتن معدل بالای 13 در مقطع دیپلم 12 ساله و گپ تحصیلی کمتر از 4 سال، از شرایط بسیار مهم جهت تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا هستند.

  رشته‌های پرمتقاضی مقطع کارشناسی کانادا کدام‌اند؟

  رشته‌های مهندسی، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی روان‌شناسی، برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها جهت تحصیل در این کشور می‌باشند.

  مدارک و شرایط لازم تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد کدام‌اند؟

  داشتن توصیه‌نامه، رزومه تحصیلی قوی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدرک کارشناسی، از مدارک الزامی جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.

  پرتقاضاترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا کدام‌اند؟

  رشته‌های مدیریت اجرایی MBA، روان‌شناسی، علوم زیست محیطی و علوم کامپیوتر، برخی از پرمتقاضی‌ترین رشته‌های تحصیلی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.

  5/5 - (2 امتیاز)

  156 دیدگاه برای “تحصیل در کانادا

  1. هدی گفت:

   سلام
   من کارشناسی فلسفه اسلامی خوندم و الان ترم اخر کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی هستم ایا برای دکتری در رشته روانشناسی بالینی می تونم اقدام کنم؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و عرض ادب
    مقاطع تحصیلی شما به یکدیگر مرتبط نیستند. برای ادامه تحصیل در کانادا باید رشته های تحصیلی مرتبط را انتخاب نمایید.

  2. hani گفت:

   سلام من امسال کنکور دادم با توجه به رتبه ام نمی تونم پزشکی بخونم می خواستم ببینم از بین علوم ازمایشگاهی و دامپزشکی کدومشون بهتر می تونه کمکم کنه که بتونم برای دو سه سال دیگه که می خوام مهاجرت کنم و پزشکی بخونم برام بهتره

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    هر دو رشته تحصیلی در کانادا جزء رشته های خوب است. بسته به علایق فردی خود بهتر است اقدام نمایید.

  3. یاشار مرادی گفت:

   سلام ببخشید من کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه اصفهان دارم و می خوام ارشدم رو کانادا بخونم می خواستم ببینم امکان پذیرش در دانشگاه های خوب چقدر هست و امکان دادن فاند چقدر هست؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام روزتون بخیر
    اخذ پذیرش و دریافت فاند در کانادا بسته به سابقه علمی شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد، لطفا با ما در ارتباط باشید.

  4. فاطمه گفت:

   با سلام.من کارشناسی ارشد مدیریت مالی دارم و به پزشکی علاقه دارم متاسفانه هزینه تحصیل در کانادا زیاد هستش آیا بورسیه تحصیلی میتونه به افرادی مانند من برای ادامه تحصیل در کانادا کمک کننده باشه؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    لطفا در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی در کانادا زیاد است و نیاز به گذراندن 4 سال دوره علوم پایه و قبولی در آزمون ورودی دارید. با توجه به شرایط ذکر شده به شما توصیه میکنیم کشور دیگری را انتخاب نمایید.

  5. با سلام و خسته نباشید مدارک اخذ شده من از دانشگاه آزاد لیسانس و فوق لیسانس می باشد سؤالی از خدمتتون داشتم آیا می شود از کشور کانادا مقطع تحصیلی دکتری گرفت و یا اینکه چون در دانشگاه آزاد تحصیل کرده ام شامل حال من ویزای دانشجویی نمی شود. منتظر پاسخ شما هستم .

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و عرض ادب
    برای تحصیل دکترا در کانادا رزومه علمی، دانشگاه تحصیلی، مدرک زبان و رزومه پژوهشی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

  6. محمد گفت:

   سلام منظورتان از رزومه علمی قوی برای مهاجرت چیست؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و عرض ادب
    رزومه قوی شامل ریز نمرات، معدل و رزومه پژوهشی شما است.

  7. محمد گفت:

   برای تحصیل در رشته داروسازی در کانادا چه شرایطی را باید دارا بود واین که شرکت در کنکور با رتبه زیر 1000 بدون ثبت نام دردانشگاه در ایران برای دارا بودن شرایط بهتر جهت پزیرش موثر است؟هزینه کلی را هم بیان کنید

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام روزتون بخیر
    برای تحصیل داروسازی در کانادا می بایست 4 سال دوره علوم پایه را بگذرانید و سپس در ازمون ورودی کانادا قبول شوید. با قبولی در کنکور ایران نیز باید در آزمون کانادا شرکت نمایید.

  8. مجتبی ترابی گفت:

   با سلام..بنده فوق لیسانس مهندسی صنایع هستم و معدل کارشناسیم 16.54 و معدل ارشدم 17.47 هستش..یک مقاله ISI و نمره آیلتس 7 دارم..میخواستم بدونم چقدر شانس برای پذیرش فول فاند در کانادا دارا هستم؟
   با تشکر از شما

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام روزتون بخیر
    بله، در صورت داشتن شرای سنی مناسب، امکان اخذ پذیرش و ویزا با توجه به شرایط شما وجود دارد.

  9. شارزم گفت:

   سلام بنده 22 ساله هستم و لیسانس رشته ی حسابداری دانشگاه ازاد شیراز رو دارم در صورت داشتن توانایی مالی کافی و مدرک زبان تافل بالای 70 و معدل بالای 15 دانشگاه, آیا میتونم برای فوق لیسانس حسابداری کانادا اقدام کنم؟ مدرک دانشگاه آزاد شیراز اعتبار کافی برای این کار رو داره یا نه؟ با تشکر

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    بله، دانشگاه شیراز مورد تایید کشور کانادا است. برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا نیزا به نمره تافل بالاتری دارید.

  10. سمیرا جداوی گفت:

   با سلام
   من دانشجوی ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان هستم.معدل کارشناسی م خیلی پایین بود و معدل ارشدم خوبه ولی نمره الف نیست.
   در حال گذراندن دوره آیلتس نیز هستم.با داشتن معدل پایین در دوره کارشناسی چقدر احتمال گرفتن بورسیه برای من وجود داره؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و احترام
    بورسیه تحصیلی کانادا بسته به رزومه علمی شما دارد. معدل کارشناسی شما نیز در این امر حائز اهمیت است.

  11. پریسا گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه . رشته من زبان و ادبیات انگلیسی هست و معدل کارشناسی من 17.23 هستش . و برای ایلتس دارم میخونم. با توجه به رشته من ، چه رشته مرتبطی برای ارشد وجود داره که اینده شغلی مناسبی داشته باشه . و با این شرایط امکان موفقیت در مهاجرت تحصیلی هست ؟ ایا بودن فامیل در شهر مقصد شانس بیشتری بوجود میاره ؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    شما بسته به علایق خود گرایش هایی مانند زبانشناسی، ترجمه و غیره را می توانید انتخاب نمایید. وجود بستگان در شهر هدف شانس ویزای شما را بیشتر می کند.

  12. علی گفت:

   سلام . امیدوارم حالتون خوب باشه 3>
   ببخشید، دانشجوی پزشکی ای که تازه قبول شده در ایران، باید از همون ابتدا یک سری کتاب برای آزمون تخصص کانادا بخونه و موازی با درس هاش به پیش ببره و یا فعلاً نیاز نیست ؟ و اگر آره با تماس با شما عزیزان میشه جویا شد که چه چیزهایی باید خونده بشه ؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و احترام
    بابت سختی آزمون تخصص در کانادا و تایید مدارک شما بهتر است خود را از قبل آماده نمایید.

  13. مهشید گفت:

   سلام وقتتون بخیر . من 22 سالمه و لیسانس نقاشی دارم با معدل 18 . 5 سال هم سابقه کار دارم در زمینه طراحی و گرافیک . می خواستم بدونم امکان گرفتن بورسیه تحصیلی یا فاند وجود داره برای تحصیل در فوق لیسانس در کانادا ؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    کانادا بورسیه های متفاونی را ارائه می دهد که در صورت شایستگی علمی می توانید اقدام برای اخذ این بورسیه ها نمایید.

  14. مهدی گفت:

   سلام
   اگه کسی دانشجوی دندانپزشکی، دارو سازی یا فیزیوتراپی دوره روزانه در ایران باشه
   برای ادامه تحصیل همین رشته ها در کانادا، باید حتما در آزمون ورودی شرکت کرد ؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    سلام روزتون بخیر
    بله، نیاز به شرکت و قبولی در آزمون ورودی دارید.

  15. هدیه گفت:

   وقتتون بخیر، هزینه تحصیل در کانادا واسه مقطع کارشناسی توی رشته مهندسی کامپیوتر چقدره؟ بورسیه هم ارائه میشه واسه این دوره؟

   1. صدف کریم بیگی گفت:

    سلام، دوست عزیز هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و در رشته مهندسی برای هر دانشگاه ممکنه متفاوت باشه. بهتره که برای اطلاع دقیق، این موضوع رو از وبسایت دانشگاه پیگیری کنید. البته به صورت میانگین، میشه گفت هزینه حداقل 7200 دلار خواهد بود.

  16. مینا زارع گفت:

   سلام، کدوم دانشگاه واسه تحصیل در کانادا خوبه؟ من رشته گرافیک رو تا سطح کارشناسی خوندم و قصد دارم برای تحصیل ارشد اقدام کنم

   1. صدف کریم بیگی گفت:

    سلام، در کانادا دانشگاه‌های بسیار معتبری فعالیت دارند که بعضی از اونها شامل بریتیش کلمبیا، مونترال، آلبرتا و مک گیل هستند.

  17. ترنم گفت:

   اگر بخوایم برای تحصیل در کانادا اقدام کنیم، مدرک زبان چی باید ارائه بشه؟ تافل هم قبوله یا فقط آیلتس؟؟

   1. صدف کریم بیگی گفت:

    سلام دوست عزیز، بله برای تحصیل در کانادا هم مدرک آیلتس و هم تافل مورد تایید هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.