کانادا کشوری مهاجر پذیر واقع در قاره آمریکای شمالی است که بنا دلایل زیادی مقصد بسیاری از مهاجران از اقصا نقاط دنیا می باشد. این کشور سالانه از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف نسبت به جذب مهاجر اقدام می کند. مهاجرت تحصیلی یکی از روش های مناسب مهاجرت به کانادا مخصوصا برای ایرانی هاست. ایرانی به دلیل مسائل مختلف امکان مهاجرت از طرق مختلف این کشور را ندارند. ما در این مقاله به بررسی روش مهاجرت تحصیلی به کانادا پرداخته ایم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

به طور کلی کانادا به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته جهان به آرامی به سمت تبدیل شدن به کشوری با ساختار و اصول آکادمی حرکت میکند و به حضور متخصصان و متفکران نیاز دارد. کانادایی ها به خاطر توسعه استانداردهای آموزشی متنوع و آزاد به خود افتخار میکنند و در همه موارد از دانشجویان با استعداد استقبال می کنند.

هر ساله هزاران دانشجو برای تحصیل در دوره های کارشناسی موسسات آموزش عالی کانادا و همچنین دوره های تحصیلات تکمیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری به کاندا سفر میکنند. هر ساله تعداد دانشجویان بین الملل دانشگاه های کانادا افزایش می یابد. در کانادا آموزش عالی شامل تمام دوره های آموزشی رسمی در مدارس دوره متوسطه، یعنی آکادمیک ، حرفه ای، فنی یا آموزش حرفه ای که عمدتا توسط دانشگاه ها، کالج ها و موسسات خاص ارائه میشود را شامل می شود.

مدرک کارشناسی ارشد، MA (مثل کارشناسی ارشد هنر) یا MSc (مثل کارشناسی ارشد علوم) معمولا به عنوان مدارک تحصیلات تکمیلی به آنها اشاره میشود. MA برای هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی استفاده میشود در حالیکه MSc برای شیمی و علوم زیستی استفاده میشود. به صورت جداگانه، مدرک کارشناسی ارشد آموزش(MED) ، موسیقی(MMUS) و مدیریت کسب و کار( MBA) نامیده میشود. دانشگاه ها و مدارس تحصیلات تکمیلی کانادا برای دانشجویان بین الملل باز هستند. هرچند که تا همین اواخر این امکان وجود نداشت. تغییرات ایجاد شده در دهه گذشته امکان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان علاقه مند فراهم شده است.

با ابتکار و پیشرفت های ایجاد شده در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی ، هزینه های مناسب تحصیل و هزینه های نسبتا پایین زندگی در یکی از کشورهای سرزنده و دوستانه جهان، کانادا به مقصدی مناسب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است.

برخلاف هزینه های تحصیلی بسیار بالا برای دانشجویان بین الملل در آمریکا، کانادا دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را با هزینه های مناسب تری ارائه میکند. بدون اینکه کیفیت آموزش کمتر باشد با هزینه تحصیل پایین تر و هزینه زندگی کمتر میتوانید مدرک تحصیلی دریافت کنید. سال تحصیلی از ماه دسامبر شروع میشود اما بعضی از دانشگاه ها برای دوره های تحصیلات تکمیلی خود زمان شروع مشخصی دارند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا

شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا

معمولا، دوره کارشناسی ارشد یک سال تحصیلی کامل است  که شامل یک دوره کارآموزی اجباری است که به مدت زمان کلی دوره اضافه میشود. درکنار سخنرانی ها و اصول نظری آموزنده، برنامه های پرمحتوا و کلاس های تعاملی ، پروژه های گروهی ،مشاهدات دقیق و کارهای عملی نیز ارائه میشود. اکثر دوره های کارشناسی ارشد شامل پایان نامه هستند که در بعضی اوقات با یک پروژه مشاوره جایگزین میشوند( اگر موضوع حرفه ای باشد) که بخش بزرگی از اعتبار دوره را پوشش میدهد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

دوره ای که با زمینه های تحصیلی و خواسته های شغلی شما مطابقت دارد را پیدا کنید. شما میتوانید به صورت آنلاین جستجو و مقایسه کنید. بعد از اینکه یک لیست کوتاه از گزینه ها را درست کردید، دوباره بررسی کنید ومطمئن شوید که دانشگاه در گروه موسسات آموزشی تعیین شده(DLI) قرار داشته باشد.

 • منطقه انتخابی و زبان تحصیلی را بررسی کنید ، این امر ممکن است در ترجمه ای که پرونده درخواست نیاز دارد تاثیر گذار باشد.
 • نمرات بالا در فرایند درخواست مهم هستند. بسیاری از موسسات به میانگین نمرات بالای %70 نیاز دارند. این امر ممکن است شانس شما را برای ثبت نام در یک دانشگاه معتبر یا ریسک پذیرش عادی را افزایش دهد.
 • اگر بیشتر از 25 سال سن دارید و بیش از دو سال قبل از درخواست در آخرین دوره تحصیلی فارغ التحصیل شده اید ، الزامات پذیرش شامل اطلاعات مهارتهای عملی و تئوری که در طول کار به دست اورده اید می شود.
 • مستقیما در وب سایت دانشگاهی که انتخاب کرده اید درخواست دهید و تمام مدارک مورد نیاز را ارسال کنید.

در کانادا شما میتوانید در طیف وسیعی از دوره های انگلیسی زبان و همچنین فرانسوی زبان در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنید . برای هر زبان شما باید سطح مهارت پیشرفته را ثابت کنید.

آزمون های انگلیسی که توسط دانشگاه های کانادا پذیرفته می شود:

 • IELTS
 • C1 ADVANCED
 • TOEFL

مدارک مور نیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاه های کانادا

هر دانشگاه مدارک مورد نیاز خود را مشخص میکند ، اما به طور کلی موارد زیر را شامل می شود:

 • دیپلم/ مدرک فارغ التحصیلی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • رزومه
 • نامه ای در مورد اهداف تحصیل
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی ( در مناطق فرانسوی)
 • اثبات اینکه در طول دوره تحصیل در کانادا میتوانید از خود حمایت مالی کنید.
 • دو توصیه  نامه از مراجع علمی که آمادگی شما برای تحصیل در مقطع کارشناس ارشد /دکترا( شامل نامه کارفرمایان) تصدیق می کند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا جهت مهاجرت تحصیلی

اگر قصد تحصیل در یک موسسه آموزشی کانادایی دارید، اکثر ملیت های خارجی باید برای اجازه تحصیل درخواست دهند. هنگامی که اجازه تحصیل صادر شود، دانشجوی خارجی اجازه تحصیل در کانادا در یک موسسه مورد تایید برای مدت زمان دوره تحصیلی مشخص شده دریافت می کند.

اجازه تحصیل (ویزای دانشجویی) به فرد اجازه ورود به کانادا به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در کالج، دانشگاه یا هر موسسه آموزشی معتبری را می دهد. به منظور واجد شرایط بودن برای اجازه تحصیل، دانشجو باید در یک برنامه تحصیلی که منجر به یک درجه تحصیلی، دیپلم یا گواهی می شود ثبت نام کرده باشد و موسسه باید در لیست موسسه های آموزشی مشخص (DLI) قرار گرفته باشد، که دارای مجوز رسمی IRCC است.

مجموعه کلی مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه تحصیل شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت
 • عکس های پاسپورتی
 • نامه پذیرش بدون قید و شرط
 • رسید پرداخت شهریه (توصیه می شود)
 • نامه بورسیه تحصیلی (اگر موجود است)
 • هرگونه مکاتبات مربوطه با موسسه
 • مدارک مالی
 • مدارک دانشگاهی
 • نمره های امتحانی
 • گواهی تجربه کاری (اگر موجود است)
 • گزارش پزشکی (اگر اخیرا گرفته شده است)

مرحله 3: بررسی دستورالعمل های استانی

مرحله 4: ارائه درخواست نامه (به صورت آنلاین از طریق وب سایت IRCC یا ارائه کاغذی در دفاتر VFS کانادا)

در زمان درخواست برای مجوز تحصیلی شما باید منابع مالی خود را نشان دهید. مطابق با استاندارد های حال حاضر، شما باید نشان دهید که دارای بودجه کافی برای پرداخت شهریه های تحصیلی و همچنین مخارج زندگی هستید. مهاجرت کانادا در نظر گرفته است که یک دانشجو برای اقامت یک ساله باید حداقل 10.000 دلار کانادا داشته باشد. علاوه بر دو گزینه بالا، دانشجو همچنین باید دارای بودجه کافی برای بازگشت به کشور خود باشد.

فرایند درخواست ویزا ممکن است حدود 3 تا 4 هفته طول بکشد.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در کانادا

اگر با اجازه تحصیل در کانادا، تجربه کافی کسب کرده باشید و تحصیلات خود را در کانادا تکمیل کرده باشید، می توانید برای ویزای اقامت دائمی تحت سیستم اکسپرس اینتری کلاس تجربه کانادایی (CEC) درخواست کند. علاوه بر این، دانشجویان کانادایی بعد از گذراندن زمان کافی در کانادا می توانند برای شهروندی درخواست کنند. بعد از اعلان اخیر، دولت فدرال کانادا همچنین به دنبال برنامه ریزی برای ایجاد تسهیلات برای دانشجویان بین المللی در برنامه شهروندی اخیر است. این تسهیل سازی ممکن است مرتبط با زمان مورد نیاز برای اقامت در کانادا باشد.

اگر کالج یا موسسه آموزشی شما دارای پارامترهای استانی برای اعطای دیپلم یا مدرک تحصیلی نیست، شما قادر به درخواست برای اجازه اقامت تحصیلات تکمیلی نیستید. بنابراین، قبل از شروع به تحصیل، مکان تحصیلی خود را به دقت انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که در کانادا، قانون در ایالت ها مختلف است. برای مثال، دانشجویان بین المللی در انتاریو می توانند برای اقامت دائم تحت 3 برنامه درخواست دهند:

 • کلاس تجربه کانادایی (CEC)
 • موقعیت های انتاریو: برنامه نامزدی استانی (PNP)
 • برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)

شما باید واجد شرایط درخواست برای این برنامه ها باشید. متقاضیان تحت سیستم اکسپرس اینتری رتبه بندی می شوند. فارغ التحصیلان کالج ها و برنامه های تحصیلی دانشگاه های کانادا، امتیاز اضافی دریافت می کنند. متقاضیانی که دارای بالاترین امتیازبندی در سیستم اکسپرس اینتری هستند، برای درخواست اقامت دائم دعوت می شوند.

اگر شما برای مهاجرت به کانادا انتخاب نشدید، می توانید پس از پایان تحصیلات برای اجازه کار پس از تحصیل درخواست دهید. این مجوز به شما اجازه کار و اقامت به صورت قانونی در کانادا را اعطا می کند. در برخی موارد، استخدام در مشاغل خاص می تواند باعث افزایش شانس داشتن یک درخواست نامه مهاجرتی موفقیت آمیز شود.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

هزینه های مهاجرت تحصیلی به کانادا

دانشگاه  های کانادا هزینه های خود را تعیین می کنند و این به چندین عامل بستگی دارد: برنامه ای که در آن تحصیل می کنید، آیا شما یک دانشجوی بین المللی یا داخلی هستید و آیا در مقطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنید.
اگر شما به عنوان شهروند کانادا مشغول به تحصیل باشید، به طور میانگین سالانه حدود 6.838 دلار کانادا برای دوره های کارشناسی و 7.086 دلار کانادا برای تحصیلات تکمیلی می پردازید.

طبق آمار کانادا، میانگین هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی در سال 2018-2019 میلادی 27.159 دلار کانادا (20،600 دلار آمریکا) در سال است. دوره های هنر و علوم انسانی ارزان تر هستند، در حالی که رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی گران تر هستند (به طور متوسط 30.742 دلار کانادا (23،300 دلار آمریکا) در سال). هزینه های دوره های تجاری و مدیریتی پایین تر از میانگین ملی است، در  24.359 دلار کانادا (20،000 دلار آمریکا) در سال است.

اگر مقطع تحصیلی شما تحصیلات تکمیلی است، هزینه تحصیلات معمولا کمتر است و با توجه به برنامه تحصیلی شما متفاوت است. آمار کانادا هزینه متوسطه تحصیلات تکمیلی را در سال 2018-2019 حدود 16.497 دلار کانادا (13.250 دلار آمریکا) است.
مانند سراسر جهان، برنامه تحصیلی مدیریت MBA به طور کلی گران تر است؛ حدود 49.798 دلار کانادا (37.700 دلار آمریکا)، در حالی که MBA معمولی حدود 30.570 دلار کانادا (23.160 دلار آمریکا) هزینه دارد.

هزینه اسکان دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا بسته به سبک زندگی هر شخص متفاوت است ولی به طور معمول، اکثر دانشجویان سال اول در خوابگاه های دانشجویی اقامت می کنند؛ که به عنوان “محل اقامت” یا به طور خلاصه “rez” خوانده می شوند. شما معمولا خوابگاه را به صورت شریکی با همکلاسی دیگر استفاده می کنید، امکانات شریکی مانند آشپزخانه، منطقه اجتماعی و اتاق خشک شویی با دیگر دانشجویان. پیشنهاد می شود بودجه ای حدود 3000 تا 7500 دلار کانادا در سال برای اقامت در خوابگاه در نظر گرفته شود.

بعد از سال اول، دانشجویان معمولا خانه یا آپارتمانی را به صورت شریکی با دیگر دانشجویان کرایه می کنند. در اینجا شما یک اتاق را کرایه می کنید و آشپزخانه، منطقه اجتماعی و حمام را به صورت شریکی استفاده می کنید. نرخ کرایه ها از شهر به شهر متغیر است، مناطق بزرگی مانند کالگری، تورنتو و ونکوور دارای بیشترین نرخ اجاره هستند ( در حالی که به صورت میانگین به میزان قابل توجهی ارزان تر از نیویورک سیتی و لندن هستند). پیشنهاد می شود بودجه ای حدود 250 تا 700 دلار کانادا برای اجاره ماهانه اقامت بیرون از در خوابگاه در نظر گرفته شود.

همچنین، گزینه اقامت در خانه با یک خانواده کانادایی وجود دارد. با هزینه جایگزینی 200 دلار کانادا، دانشجویان می توانند انتظار هزینه ماهانه 400 تا 800 دلار کانادا در ازای دریافت غذا و یک اتاق در خانه میزبان داشته باشند.

امید است این مقاله توانسته باشد به سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا پاسخ دهد، مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، اصفهان و مشهد پاسخگوی سوالات شما در زمینه انواع راه های مهاجرت و اخذ اقامت کانادا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *