تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رومانی

رومانی در جنوب شرقی اروپا است و کمی کوچکتر از اورگان می باشد. کوههای کارپات در نیمه بالایی رومانی از شمال به جنوب کشیده شده است و در نزدیکی مرکز این کشور با آلپ ترانسیلوانیا متصل می گردد. رومانی کشوری پر از شگفتی، فرهنگ عام و مکان های هیجان انگیز است که سالانه بازدید کنندگان فراوانی را به سمت خود جذب می کند. این مقاله در رابطه با پزشکی و دندانپزشکی در رومانی اطلاعات مفیدی در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

اکثر دانش آموزان توسط دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی در رومانی به دلیل کیفیت بالا جذب می شوند، امکان انتخاب زبان مطالعه (رومانیایی، انگلیسی، فرانسه، آلمان و یا حتی مجارستانی) در این کشور وجود دارد، شهریه و هزینه زندگی مناسب ، به رسمیت شناخته مدرک آن در سراسر اروپا و فراتر از آن، امکان انتقال از دانشکده پزشکی، کارکنان به خوبی آموزش دیده ، جنب و جوش دانشجویی، و غیره جزو تجربه هایی است که در حین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی با آن مواجه می گردند.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت را به دست آورید. و همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می باشد از قبل از هزینه زندگی دانشجویی در رومانی مطلع گردید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رومانی

دانش آموزان باید در بیمارستان ها وابسته به دانشگاه ، مراکز پزشکی و دندانپزشکی در رومانی و یا کلینیک به عنوان بخشی از تحصیلات خود در تابستان حداقل 4 هفته در هر سال کار کنند (20 روز و 8 ساعت / روز = 160 ساعت)، بالغ بر حداقل 800 ساعت در طی پنج سال باید این دوره ها را طی کنند. در نهایت، در طول 6 سال مطالعه، دانشجو باید یک پایان نامه بر اساس تحقیقات شخصی بر روی یک موضوع اختصاصی با کمک مربی و استاد خود بر اساس کارآموزی را انتخاب کند و به تحریر درآورد. به طور کلی، سمینارها، آموزش عملی، کارهای آزمایشگاهی و تکالیف تحقیقات شامل روش تدریس در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی رومانی می باشد.

چند کلینیک پزشکی در سراسر رومانی در ارتباط با هر دانشکده پزشکی وجود دارد. در انتهای این برنامه با برگزاری یک آزمون استاندارد دولتی، پس از اتمام موفقیت آمیز درجه (MD) به شخص تعلق می گیرد که دارای امتیازات یک پزشک است. پس از آن، فارغ التحصیلان می تواند دوره های تخصصی خود را در هر کشور بگذراند. اگر دانشجو دوره تخصصی خود را در رومانی تکمیل کند، هزینه دوره تخصص ممکن است توسط دولت تامین شود، دانشجو و متقاضی برای استفاده از کمک هزینه ها یا بورسیه های تحصیلی درخواست خود را ارسال کند.

موسسه مهاجرت به رومانی برگزیده اصطهباناتی با داشتن وکیل مهاجرت به رومانی می توانند به شما در اخذ پذیرش تحصیل از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی دارند کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به رومانی به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایند.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در رومانی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

 • دانشگاه بخارست (University of Bucharest)
 • دانشگاه الکساندرو الکساندر لوان کازو (Alexandru Ioan Cuza University)
 • دانشگاه بابس-بویویی (Babes-Bolyai University)
 • دانشگاه غرب تیمی سوآرا (Universitatea de Vest din Timisoara / West University of Timisoara)

در کنار روش های متعدد مهاجرتی نظیر مثل اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق کار و … از جمله بهترین روش های مهاجرت به رومانی مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی می باشد.در تمام این روش ها شخص پس از چند سال اقامت می تواند تابعیت یا شهروندی رومانی را اخذ نماید.

تحصیل دندان پزشکی در رومانی

دندانپزشکی به عنوان شاخه ای از پزشکی است که در این شاخه به مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری، اختلالات و شرایط حفره دهان، منطقه فک و صورت و سازه های مجاور و مرتبط و تاثیر آنها بر بدن انسان می پردازد.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی رومانی، برنامه های مختلف را ارائه می کند:

 • برنامه دندانپزشکی 6 سال است دوره دندانپزشکی به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا رومانیایی ارائه می گردد.
 • برنامه تکنسین دندانپزشکی ، دستیاران دندانپزشک، برنامه بهداشت دهان و دندان و غیره تنها به زبان رومانی ارائه می گردد.

همه برنامه های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی در رومانی به زبان رومانیایی ارائه می گردد. دانش آموز دندانپزشکی باید به زبان رومانی صحبت کنند و یا یک سال دوره زبان رومانی را بگذرانند.

شرایط ورود دندانپزشکی در رومانی

همانطور که برای همه مطالعات پزشکی (پزشکی، داروسازی، و غیره) در رومانی شرایط ورود و نمرات خاصی مورد نیاز است، شرایط ورود به دوره دندانپزشکی نمرات بالا در سطح عالی در شیمی، زیست شناسی و فیزیک یا ریاضیات و نمره متوسط از آزمون برگزار شده و مدرک دیپلم لازم می باشد.

مدارک زیر به شدت مورد استقبال قرار می گیرد:

 • دیپلم یا گواهی برگزیده شدن با مقام اول یا دوم و سوم مسابقه بین المللی؛
 • دیپلم یا گواهی برگزیده شدن با مقام اول یا دوم و سوم مسابقه ملی بین مدرسه ای؛
 • گواهی یا شهادت مطالعات مرتبط با سلامت پزشکی پس از دبیرستان؛ گواهی نامه و یا گواهی مطالعات کارشناسی (مدرک لیسانس) و یا مطالعات پس از دبیرستان در زمینه های غیر پزشکی؛
 • دارای مدرک شناخته شده بین المللی به زبان انگلیسی؛
 • مدارک و شواهد از فعالیت های فوق برنامه: فعالیت های داوطلبانه (صلیب سرخ، اقدامات بشردوستانه، و غیره)؛ تجربه حرفه ای در زمینه های مرتبط با پزشکی؛ دیگر دستاوردهای مربوطه و غیره.
 •  توصیه نامه از دبیرستان (معلمان، مدیر و غیره)

شهریه دندانپزشکی در رومانی

مقدار شهریه برای مطالعه دندانپزشکی متفاوت است و بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد. حداقل شهریه 3200 یورو است و حداکثر 5000 یورو در سال می باشد.

مطالعه دندانپزشکی در رومانی ارزان ترین نرخ را در کل اروپا دارد، اما تقریبا در دیگر مناطق جهان است. به طور کلی تحصیل در رومانی در سراسر جهان به عنوان کشوری با هزینه معقول زندگی و تحصیل به رسمیت شناخته شده، مطالعه دندانپزشکی در رومانی دانشجویان بین المللی نه تنها از اروپا بلکه از تمامی قاره ها جذب می کند.

تحصیلات کارشناسی ارشد پزشکی

تخصص پزشکی در رومانی

تخصص پزشکی در رومانی در دانشگاه های علوم پزشکی این کشور تقریبا معتبر و سازمان یافته است و شامل تمام رشته های کارشناسی ارشد مانند کارشناسی ارشد، دکترا، تخصص بالینی، تخصص جراحی و تخصص پارا بالینی، دوره های ویژه و غیره در پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، و غیره می گردد .

چه افراد خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و چه دانشجویان کارشناسی ارشد اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می توانند برای گذراندن تخصص در رومانی درخواست خود را ارسال کنند.

دوره های تخصص می تواند به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا زبان های دیگر باشد، اما با توجه به زبان رسمی رومانیایی برای همه رشته های کارشناسی ارشد پزشکی در رومانی به این زبان دوره ها وجود دارد.

تخصص در پزشکی در رومانی (کارشناسی ارشد پزشکی/ تخصص) شامل بیش از 80٪ کار بالینی (کار در بیمارستان تعامل با بیماران، استادان و متخصصان بیمارستان) می باشد. دانشجویان متخصص مجاز به تمرین و کارآموزی در رومانی تحت نظارت رئیس گروه می باشند.

ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های رومانی با یکدیگر متفاوت باشند. شرایط تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان رومانیایی، انگلیسی، فرانسه، آلمان و یا حتی مجارستانی می باشد.

کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی در رومانی

1. بورسیه رومانیایی از طریق توافقنامه های همکاری دو جانبه

طرح های بورس تحصیلی رومانیایی توسط دولت رومانیایی با اسناد دوجانبه و یا با پیشنهادات یکجانبه به کشورهای دیگر توسط دولت رومانی توسط وزارت آموزش و پرورش، پژوهش، ورزش و جوانان ارائه می شود.

2. بورس های تحصیلی با توجه به منافع خارجی رومانی:

 • از طریق وزارت امور خارجه، به ویژه در حمایت از جوانان از کشورهای جهان سوم با اسناد همکاری های فرهنگی بین المللی ارائه می گردد.
 • از طریق وزارت بنگاههای کوچک و متوسط، تجارت و کسب و کار محیطی، به منظور ترویج اقدامات همکاری های اقتصادی و تجاری اعطا می گردد؛
 • از طریق وزارت آموزش، پژوهش، جوانان و ورزش، برای شهروندان خارجی با افتخاراتی در طول مطالعات خود در رومانی اعطا می گردد.

متقاضیان موفق به اخذ این طرح کمک هزینه تحصیلی رومانیایی حق:

 • دسترسی رایگان به آموزش و پرورش؛
 • برای دانش آموزان هر مقطع، معادل 50 دلار در هر ماه کمک هزینه زندگی؛
 • معادل 56 دلار در هر ماه، برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتر) کمک هزینه زندگی،

بورسیه رومانیایی هزینه های شخصی و حمل و نقل بین المللی را پوشش نمی دهد. دانشجویان خارجی برای اقامت خود را در خوابگاه دانشجویی دانشگاه باید هزینه را پرداخت کنند. اما آنها به میزان قابل توجهی در اولویت گرفتن خوابگاه، قرار میگیرند.

خوابگاه دانشجویی و اسکان در رومانی

دانشجو در رومانی می تواند در خوابگاه دانشجویی، خوابگاه، تخت خصوصی یا اتاق باقی بماند. حتی با اینکه مسکن دانشجویی در رومانی ارزان است، باز ارزان ترین راه اقامت در خوابگاه دانشجویی است. محل اقامت خصوصی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است.

 خوابگاه دانشجویی ارزان ترین راه اقامت است و در حدود 50 یورو/ ماه برای اجاره از دانشجو اخذ میگردد. به شدت به دانشجویان بین المللی توصیه می کنیم اگر دارای بودجه بسیار پایین زندگی هستند این وش زندگی را انتخاب کنند.

به طور کلی، خوابگاه های رومانیایی به صورت آپارتمان کاملا مبله، با تلویزیون، اجاق گاز، یخچال، تخت می باشد. برخی از آنها حتی دارای ماشین لباسشویی و مایکروویو و غیره نیز می باشند.

تلویزیون کابلی و دسترسی به اینترنت برای هر ماه هزینه ای بین 20 $ یا حتی کمتر را دارد. آپارتمان بین € 100EUR هزینه – 300EUR / ماه هزینه دارد.

آپارتمان دارای سیستم گرمایشی مرکزی با آب گرم مرکزی می باشد. هزینه آب و برق به طور متوسط بین € 30EUR-50EUR در ماه است. ما به دانشجویان بین المللی توصیه می کنیم در اوایل ورود از اجاره یک آپارتمان شخصی پرهیز کننند.

برای دانشجویان آپارتمان خصوصی، در مقایسه با خوابگاه های دولتی و خصوصی نرخ بسیار بالاتری دارد. توجه کنید که در ابتدای ورود خود برای صرفه جویی در هزینه ها حتما از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنید.

شهریه و هزینه زندگی در رومانی

هزینه دانشگاه های رومانی

شهریه دانشجویی در رومانی

شهریه دانشگاه در رومانی برای اکثر برنامه های 2000-5000 یورو / سال متفاوت است، بسته به دانشکده، کشور مبدا دانشجویان بین المللی شهریه متغیر است و می تواند در هر سال برای دانشجویان جدید تغییر کند.

دانش آموزانی که نیاز ویزا دارند باید شهریه را یک قسط قبل از درخواست ویزا برای سال اول پرداخت کنند. برای دانش آموزانی که ویزای دانشجویی رومانیایی لازم ندارند، می توانند شهریه هر ترم را در سه قسط پرداخت کنند.

هزینه حداقل شهریه در رومانی

 •  دوره دامپزشکی به زبان انگلیسی: برنامه کارشناسی: 4500 یورو / سال، کارشناسی ارشد: 5000 یورو / سال، دکترای و بعد دکترا: 6000 یورو / سال.
 •  کشاورزی به زبان فرانسوی: برنامه کارشناسی: 3000 یورو / سال، کارشناسی ارشد: 4000 یورو / سال، دکترای و بعد دکترا: 5000 یورو / سال.
 • شهریه برای مقطع کارشناسی پزشکی تحصیلات در رومانی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و غیره.): 3200-5000 یورو / سال متفاوت است.
 •  شهریه برای دوره پزشکی، تخصصی (کارشناسی ارشد) در رومانی: بین 3800-7000 یورو / سال بسته به دانشگاه ها و تخصص، نوع دانشجو خارج یا داخل اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا مبلغ متفاوت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط تحصیل پزشکی در کشور رومانی می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید. همکاران و تیم مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی همه روزه به جز روزهای تعطیل آماده پاسخگویی به سوالات شما بابت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی و خارج از کشور هستند. این موسسه با سابقه درخشان در اعزام دانشجوی پزشکی در خارج از کشور خدمات با تضمین ارائه می دهد.

1.5/5 - (2 امتیاز)

14 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در رومانی

 1. شاهرخ گفت:

  با سلام
  میخواستم ببینم برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی به زبان انگلیسی حداقل چه مدرک زبانی رو میخوان و اینکه به طور میانگین هزینه های خوراک و لباس و … در ماه در رومانی چقدر خواهد بود ؟ ( به جز اون هزینه ی 50 یوروی خوابگاه )

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   مدرک زبان مورد نیاز حداقل آیلتس 6 می باشد. همچنین هزینه های زندگی بستگی به سبک زندگی و شهر انتخابی شما دارد.

 2. شادی گفت:

  با سلام
  اگر نمرات زیست، شیمی و فیزیک پایین تر از حد که ۱۵ هست باشد، آیا امکانی برای پذیرش هست؟ ممنون
  با احترام

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   به شما توصیه می کنیم نمرات خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید تا به صورت دقیق تر بررسی نماییم.

 3. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید محدودیت سنی داره؟من ۲۹ سالمه و کارشناسی دارم و مدرک زبان ندارم شانسی برای ورود به دانشگاه دندانپزشکی وگرفتن ویزا دارم
  لیسانسم مرتبط با گروه پزشکیه و زبانم متوسطه

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، با ارائه مدرک زبان امکان اقدام برای تحصیل دندانپزشکی در رومانی وجود دارد.

 4. سونیا گفت:

  کشور رومانی مورد تایید ایران برای پزشکی است؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، دو دانشگاه در رومانی امسال مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است.

 5. صباح گفت:

  سلام روزتون بخیر. شرایط تحصیل در دانشگاه های پزشکی رومانی چیا هست داشتن مدرک زبان الزامی هست؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بسته به زبان تحصیل دانشگاه نیاز به ارائه مدرک زبان دارید. بدون مدرک زبان شانس ویزا شدن شما پایین می آید.

 6. شیما گفت:

  امسال کدوم دانشگاه رومانی مورد تایید وزارت بهداشت هست؟ شما اعزام دانشجو پزشکی به رومانی انجام میدین؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، دانشگاه های ویکتور بابز و کارول داویلا مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

 7. کیمیا گفت:

  دانشگاه های رومانی طبق سایت وزارت بهداشت مورد تایید ایران نیستند , ولی نوشتید مورد تاییده کدام درسته??

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   لیست دانشگاههای مورد تایید معمولاً سالانه عوض میشه، مثال الان هنوز لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی برای سال 2020 هنوز مشخص نشده است، ممکن است این متن مربوط به گذشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *