اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت و کسب اقامت هر کشوری نیاز به اطلاع و مطالعه همه جانبه در رابطه با قوانین آن کشور دارد. تمام مهاجرینی که می خواهند زندگی خود را در کشوری دیگر بسازند باید از همان قدم اول کاملا هوشمندانه و آگاه عمل کنند تا بتوانند به شیوه ای قانونی به یک شهروند در کشور مقصد تبدیل شوند. در این مقاله بر آن شدیم تا در رابطه با اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری برای شما اطلاعاتی را جمع آوری کنیم و مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) آماده اند تا به عنوان بهترین و معتبرترین موسسه مهاجرت به خارج از کشور همراه شما در پیمودن این مسیر باشند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

شرایط مهاجرت به لیتوانی به روش سرمایه گذاری، افراد با ملیت های خارجی که در پی اخذ اقامت دائم لیتوانی هستند، ابتدا باید مجوز اقامت موقت را دریافت کنند؛ تجار و بازرگانان ممکن است جهت صدور مجوز موقت، در رده «افراد خارجی که قصد کارکردن در فعالیت های قانونی را دارند» تایید صلاحیت شوند؛ این فعالیت های قانونی شامل ثبت یک تشکیلات اقتصادی-تجاری به عنوان مالک یا معاون، کار کردن در یک شرکت تجاری ثبت شده در لیتوانی (فقط در صورتی که فرد خارجی، رئیس یا نماینده تام الاختیار شرکت مذکور باشد) یا فعالیت های قانونی دیگر (غیر از اشتغال و تحصیل) می باشد که برای آنها، مجوز خاصی مورد نیاز نیست.

درخواست نامه جهت اخذ مجوز اقامت موقت باید اثبات کند که متقاضی (تاجر) از بیمه سلامت برخوردار است، درآمد کافی جهت تامین نیازهایش در مدت زمان اقامت در لیتوانی را دارا می باشد و هم چنین قرارداد اجاره خانه برای کل مدت زمان اقامت را  داراست و یا ملکی جهت سکونت دارد؛ در صورت اثبات این موارد و پذیرفته شدن مدارک، متقاضی مجوز اقامت موقت را دریافت خواهد کرد که برای یک سال معتبر خواهد بود و اعتبار آن می تواند تمدید شود.

پس از اینکه تاجر خارجی اقامت موقت پنج ساله لیتوانی را اخذ کرد، می تواند جهت اخذ مجوز اقامت دائم اقدام کند؛ برای تایید صلاحیت، متقاضی باید آزمونی را که دانش زبان لیتوانیایی وی و دانش او در رابطه با اصول قانون اساسی لیتوانی را بررسی می کند بگذراند که در صورت موفقیت آمیز بودن، مجوز اقامت دائم برای پنج سال معتبر خواهد بود و اعتبار آن قابل تمدید است.

اقامت از طریق سرمایه گذاری، نوعی از ویزای لیتوانی که به کسب و کارهای نوپا اعطا می شود، یک ساله است و می تواند برای سال دوم نیز تمدید شود. این ویزا برای سرمایه گذارانی که قصد شروع بیزینسی را در کشور دارند مناسب است؛ پس از سال دوم، سرمایه گذاران می توانند درخواست اقامت دائم را از طریق پروسه مهاجرتی معمول داشته باشند.

این ویزا به سرمایه زیاد و خاصی نیاز ندارد، اما از سرمایه گذاران انتظار می رود که نشان دهند سرمایه ثابت و کافی جهت انجام فعالیت های تجاری یک سال اول را دارا می باشند. این برنامه، قصد جذب سرمایه در حوزه تکنولوژی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، فناوری اطلاعات، مکاترونیک، الکترونیک و تکنولوژی لیزر لیتوانی را دارد و بنیان گذاران کسب و کارهای نوپا به ارسال درخواست و سرمایه گذاری در این بخش ها تشویق می شوند.

قوانین آسان یا سختی درمورد اینکه کدام نوع از بیزینس ها بیشتر پذیرفته می شوند وجود ندارد، اما متخصصان می گویند که مسئولین این حوزه، به دنبال بیزینس هایی هستند که با تکنولوژی های پیشرفته سروکار دارند و ممکن است درخواست هایی را که در رابطه با خرده فروشی های ساده یا بیزینس های خدماتی هستند تایید نکنند؛ طرح های تجاری متقاضیان بر اساس میزان نوآوری، میزان تقاضا، قابلیت رشد و ترقی و سایر معیارها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

سرمایه گذاران می توانند از روز اول خانواده شان را همراه خود بیاورند که این موضوع، این نوع ویزای لیتوانی را برای سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی کسب و کار نوپا در شبه جزیره اسکاندیناوی  را دارند، تبدیل به انتخابی جذاب می کند.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری لیتوانی

لیتوانی برنامه رسمی جهت اخذ شهروندی از طریق سرمایه گذاری ندارد، اما از سال 2017، به کسب و کارهای نوپا ویزایی اعطا می کند که به وسیله آن موسسان استارت آپ ها می توانند اقامت لیتوانی را اخذ کنند. این ویزا یک ساله و قابل تمدید بوده و به فرد امکان سفر رایگان به سرتاسر شبه جزیره اسکاندیناوی را می دهد؛ همچنین درصورتی که متقاضی در ثبات مناسبی باقی بماند، این ویزا اخذ اقامت دائم و شهروندی مشروط را برای وی آسانتر می کند.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری لیتوانی

روند درخواست اقامت به گونه ای طراحی شده که بیزینس های حقیقی که مناسب رشد و ترقی هستند، به خصوص در حوزه تکنولوژی پیشرفته انتخاب شوند؛ همه پیشنهادهای تجاری به دقت توسط گروهی از متخصصین دنیای بیزینس به علاوه مسئولان دولتی بخش مهاجرت مورد ارزیابی قرار می گیرند؛ بدون هیچگونه الزام به داشتن سرمایه حداقلی، صدور مجوز داشتن چارچوب کاری دوستانه-خانوادگی به میزان همراهی سرمایه گذار بستگی دارد و با توجه به فراوانی متقاضیان و سرمایه گذاران موفق، این نوع ویزای لیتوانی به گونه ای مطلوب با سایر برنامه های اروپایی مربوط به سرمایه گذاران مهاجر مقایسه می شود.

لیتوانی جهت واردکردن تقاضانامه های ویزایی که به کسب و کارهای نوپا تعلق می گیرد، از یک پورتال آنلاین استفاده می کند؛ سپس متقاضیان به شرکت در یک مصاحبه تصویری30 تا 60 دقیقه ای دعوت می شوند که این مصاحبه باید صحبت کوتاهی با هیئت متخصصین بیزینس را هم شامل شود. متخصصین خاطرنشان می کنند که این بخش از مصاحبه، قسمت انتقادی و سخت روند درخواست ویزا است؛ زیرا فقط بیزینس هایی برای دریافت این نوع ویزا تایید صلاحیت می شوند که حقیقی و مناسب رشد و ترقی بوده و توسط افرادی که مهارت ها و منابع مورد نیاز برای موفقیت را دارا می باشند اداره شوند. با این وجود، برخی متقاضیان ناموفق هستند که به آنها توصیه می شود پیشنهاد تجاری خود را بیشتر توسعه داده و مجددا جهت درخواست ویزا اقدام کنند.

درصورتی که تقاضا توسط هیئت متخصصین پذیرفته شود، متقاضی یک نامه تاییدی برای طرح تجاری خود دریافت می کند که به وسیله آن، می تواند از کنسول گری لیتوانی کشور خود یا از دپارتمان مهاجرت لیتوانی مجوز اقامت موقت را اخذ کند. پولی جهت ارسال درخواست از افرادگرفته نمی شود اما متقاضیانی که موفق به اخذ ویزا می شوند، باید 114 یا 228 یورو (بسته به سرعت روند مذکور) جهت دریافت مجوز اقامت موقت پرداخت کنند. متقاضیان موفق، باید بیزینس خود و یا ثبت شرکت در لیتوانی را در مدت 30 روز پس از ورود به این کشور آغاز کنند. سرمایه گذاری انجام شده باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • سود سهام شرکت مورد نظر باید حداقل 8600 یورو باشد.
 • شرکت موردنظر باید فعالیت های اقتصادی حقیقی داشته و کمترین میزان مالیات را بپردازد.
 • حضور سرمایه گذار برای فعالیت های تجاری شرکت مذکور ضروری است.

شرایط اخذ پاسپورت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

برای اینکه فرد با ملیت خارجی شهروند لیتوانی شود، باید یک روند حقوقی تحت عنوان خوگیری(naturalization) را کامل کند؛ در طی روند خوگیری، آژانس مهاجرتی لیتوانی گذشته فرد متقاضی را بررسی می کند تا از عدم سوء پیشینه وی و اینکه، آنچه فرد در گذشته انجام داده قوانین مهاجرتی کشور را نقض نمی کند اطمینان حاصل کند؛ همچنین میزان دانش شفاهی و نوشتاری فرد در رابطه با زبان لیتوانیایی مورد ارزیابی قرار می گیرد. به محض موفقیت در این پروسه، متقاضی شهروند لیتوانی محسوب شده و می تواند جهت اخذ پاسپورت این کشور اقدام کند.

با وجود اینکه قانون تابعیت لیتوانی تابعیت دوگانه را ممنوع نکرده است، این موضوع نادر است و کمتر اتفاق می افتد؛ بنابراین متقاضی باید از نتایج ممکن در روند خوگیری در این کشور آگاه باشد. سرمایه گذاری در لیتوانی منجر به اخذ فوری تابعیت نمی شود اما بنیان گذاران کسب و کارهای نوپایی که در ثبات خوبی باقی بمانند، می توانند پس از 10 سال اقامت در لیتوانی تابعیت این کشور را اخذ کنند. مدارک مورد نیاز جهت اهدای تابعیت لیتوانی مطابق آیین نامه خلاصه شده باید از طریق دپارتمان مهاجرت، خدمات مهاجرتی یا یک ماموریت دیپلماتیک/کنسولگری لیتوانی در یک کشور خارجی تقدیم رئیس جمهور لیتوانی گردد؛ این مدارک عبارت اند از:

 • تقاضانامه
 • پاسپورت
 • گواهی اصالت لیتوانیایی متقاضی
 • مدارکی که اثبات می کند متقاضی شهروند کشور دیگری نیست.
 • اظهارنامه متقاضی مبنی بر انکار تابعیت کشور دیگر پس از اخذ تابعیت لیتوانی
 • اسناد عدم محکومیت (عدم سوء پیشینه)
 • مدرکی که تغییر نام یا نام خانوادگی را در مکانی که این اطلاعات فردی تغییر کرده اند اثبات کند.

این مدارک باید به زبان لیتوانیایی باشند. اگر مدارک به زبان دیگری هستند باید به لیتوانیایی ترجمه شوند؛ کپی های مدارک باید بر طبق آیین نامه ارائه شده در قوانین تصدیق شوند. مدارک منتشرشده در کشورهای خارجی باید توسط کرسی میان مرزی تصدیق یا قانونی شوند، مگر اینکه قوانین مربوطه توسط عهدنامه بین المللی لیتوانی یا معیارهای قانونی اتحادیه اروپا ارائه شوند.

شرایط اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

امروزه، املاک در لیتوانی به عنوان یکی از ارزانترین موارد در تمام اروپا محسوب می شود؛ پس از دوران بحران، قیمت ها به سرعت افت کرد و هم اکنون به آرامی درحال افزایش است. این افزایش قیمت، میزان تقاضا برای املاک را افزایش می دهد و بدین ترتیب، ساخت و ساز در شهرهای بزرگ کشور، خصوصا پایتخت لیتوانی – ویلنیوس بیشتر می شود. حتی در پایتخت نیز قیمت ها بسیار ثابت هستند؛ به عنوان مثال، قیمت یک آپارتمان تازه ساخت با دو اتاق خواب در یک منطقه خوب، 50 تا 60 هزار یورو می باشد. در برخی شهرهای کوچک افراد می توانند حتی با 10 هزار یورو یک آپارتمان بخرند.

خرید املاک در لیتوانی، شیوه مناسبی جهت سرمایه گذاری اتباع خارجی است؛ اولاً، خرید آپارتمان در لیتوانی اخذ ویزای چند بار ورود (مولتی) یک ساله را میسر می کند و فرد به صورت خودکار، حق سفر به تمام کشورهای اتحادیه اروپا را پیدا می کند. ثانیاً، این امکان وجود دارد که فرد ملک را خریده و آن را اجاره دهد و بدین ترتیب سود خوبی به دست آورد (همچنین فرد می تواند از این طریق، ویزای اسکاندیناوی به اروپا را اخذ کند). علاوه بر این، قیمت املاک به تدریج افزایش می یابد، بنابراین خرید ملک راه خوبی برای سرمایه گذاری است.

این نکته باید درنظر گرفته شود که خرید آپارتمان منجر به اخذ مجوز اقامت در لیتوانی نمی شود، اما گزینه ای جهت خرید املاک در لیتوانی وجود دارد: ثبت شرکت در لیتوانی و خرید آپارتمان به منزله شرکت مذکور. در نتیجه این کار، فرد مجوز اقامت در لیتوانی را دریافت کرده و می تواند آپارتمان خریداری شده را با پرداخت حداقل میزان مالیات اجاره دهد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در لیتوانی

5 دلیل برای سرمایه گذاری در لیتوانی، سفر به لیتوانی و برگشت از آن آسان است، زیرا این کشور بخشی از اتحادیه اروپا و منطقه شنگن اتحادیه اروپا است. شرکت های مبتنی بر اتحادیه اروپا از مزایای مالیات بر گمرک، قرار گرفتن در معرض بازار کار و مهاجرت آسان تر بهره می برند. حرکت سرمایه اکنون به دلیل پذیرش یورو در سال 2015 راحت تر از همیشه است.

موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد لیتوانی، این کشور را دروازه بازارهای اسکاندیناوی، غرب و شرق می سازد. کیفیت زیرساخت جاده های لیتوانی، در رتبه اول در اروپای مرکزی و شرقی قرار دارد. این کشور به راحتی توسط اتصالات راه آهن مناسب، بندر بدون یخ کلایپدا (ice-free port of Klaipeda)، قابل دسترسی است، و از همه پایتخت های اتحادیه اروپا برای رسیدن به لیتوانی توسط هواپیما تنها 3ساعت یا کمتر زمان لازم است. انجام تجارت در لیتوانی به مدد یکی از سریعترین اتصالات اینترنت در جهان راحت است.

لیتوانی بیش از 50 معاهده مالیاتی را با کشورهای داخل و خارج از اتحادیه اروپا امضا کرده است، که جلوگیری از مالیات مضاعف در بازارهای عمده جهان را ممکن ساخته است. سرمایه گذاری های تحقیق و توسعه (R&D) با ایجاد روش مالیات ویژه ای که باعث کاهش مالیات سه گانه برای انجام تحقیق و توسعه می شود، باعث ایجاد انگیزه می­شود.

لیتوانی یکی از سریعترین کشورهای در حال توسعه در اتحادیه اروپا است، که از سال 2012 تا 2014 به دلیل صادرات و تقاضای داخلی، به طور متوسط رشد 3.3 درصدی را در سال داشته است. طبق اظهارات کمیسیون اتحادیه اروپا، این کشور در پیدایش بحران مالی، توانایی تعدیل (اصلاح) استثنایی را نشان داد. بانک جهانی اقتصاد، لیتوانی را به عنوان یکی از اقتصادهای با درآمد بالا در جهان طبقه بندی می کند. علاوه بر این، در سال 2015 کشورهای عضو OECD مذاکره برای عضویت لیتوانی در این سازمان را آغاز کردند. بخشی از OECD به معنای شفافیت بیشتر حکمرانی شرکتی و در معرض دید بهتر بین المللی است.

لیتوانی دارای 7 منطقه آزاد اقتصادی با موقعیت های مناسب است که از شرایط قانونی و اقتصادی ویژه برخوردار هستند. شرکت های مبتنی بر مناطق آزاد اقتصادی هیچ مالیاتی بر سود سهام و بر املاک و دارایی ها ندارند، مالیات سود مشارکت 0% در طول 6 سال ابتدایی بهره برداری و 7.5% مالیات در 10 سال بعد است.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در لیتوانی

منطقه آزاد اقتصادی Marijampole که در مرکز اقتصادی جنوب لیتوانی واقع شده است، یک فرصت استثنایی برای سرمایه گذاران برای تجارت با بازارهای اروپای شرقی و آسیا فراهم می کند. این منطقه همچنین یک نیروی کار با تحصیلات عالی را همانند بقیه جمعیت عرضه می کند، که 90 درصد از آنها حداقل یک زبان خارجی را صحبت می کنند.

برای سهولت سرمایه گذاران، منطقه آزاد اقتصادی کشورهای حوزه دریای بالتیک، شرکت ها را با ارائه یک سرویس منحصر به فرد یک مرحله ای برای تمام خدمات اداری مورد نیاز کسب و کار، کمک می کند. منطقه آزاد اقتصادی کشورهای حوزه دریای بالتیک (Baltic FEZ) یک شریک قابل اعتماد است که سرمایه گذاران را در هنگام راه اندازی و توسعه کسب و کارشان راهنمایی و حمایت می کند.

این کشور دارای چند نقطه ضعف است:

 • جذابیت بازار داخلی توسط سطح درآمد لیتوانی که کمتر از میانگین کشورهای اروپایی باقی می ماند، تعدیل می شود. این به معنی تعدیل قیمت فروش محصولات است.
 • نرخ بالای مهاجرت لیتوانیایی ها به سایر کشورهای اروپایی، باعث شده است که یافتن کارکنان ماهر بیشتر و بیشتر دشوار شود. به همین دلیل مهاجرت کاری به لیتوانی از طریق کار، زیاد دشوار نخواهد بود.
 • بوروکراسی (رعایت تشریفات اداری) نسبتا ناکارآمد است. فساد و عدم شفافیت در برخی از بخش های اقتصادی مانع توسعه کشور می شود و سرمایه گذاران بالقوه را از بین می برد.
 • وابستگی شدید به صادرات به روسیه و کشورهای در حال ظهور که اقتصاد را به شوک های خارجی آسیب پذیر می کنند.
 • بدهی خارجی بالا

سوالات متداول درباره شرایط اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری 

افراد با ملیت های خارجی از همان ابتدا می توانند اقامت دائم لیتوانی را کسب کنند؟

افراد با ملیت های خارجی که در پی اخذ اقامت دائم لیتوانی هستند، ابتدا باید مجوز اقامت موقت را دریافت کنند

تجار و بازرگانان با انجام چه فعالیت هایی برای مجوز اقامت موقت لیتوانی تایید صلاحیت می شوند؟

تجار و بازرگانان ممکن است جهت صدور مجوز موقت، در رده «افراد خارجی که قصد کار کردن در فعالیت های قانونی را دارند» تایید صلاحیت شوند؛ این فعالیت های قانونی شامل ثبت یک تشکیلات اقتصادی-تجاری به عنوان مالک یا معاون، کار کردن در یک شرکت تجاری ثبت شده در لیتوانی (فقط در صورتی که فرد خارجی، رئیس یا نماینده تام الاختیار شرکت مذکور باشد) یا فعالیت های قانونی دیگر (غیر از اشتغال و تحصیل) می باشد که برای آنها، مجوز خاصی مورد نیاز نیست.

درخواست نامه جهت اخذ اقامت موقت لیتوانی تجار باید چگونه باشد؟

درخواست نامه جهت اخذ مجوز اقامت موقت باید اثبات کند که متقاضی (تاجر) از بیمه سلامت برخوردار است، درآمد کافی جهت تامین نیازهایش در مدت زمان اقامت در لیتوانی را دارا می باشد و هم چنین قرارداد اجاره خانه برای کل مدت زمان اقامت را داراست و یا ملکی جهت سکونت دارد؛ در صورت اثبات این موارد و پذیرفته شدن مدارک، متقاضی مجوز اقامت موقت را دریافت خواهد کرد. 

مجوز اقامت موقت لیتوانی برای تجار چه مدت اعتبار دارد؟

برای یک سال معتبر خواهد بود و اعتبار آن می تواند تمدید شود.

تایید صلاحیت تجار جهت اخذ اقامت دائم لیتوانی بر چه اساس تایید می شود؟

برای تایید صلاحیت، متقاضی باید آزمونی را که دانش زبان لیتوانیایی وی و دانش او در رابطه با اصول قانون اساسی لیتوانی را بررسی می کند بگذراند

مجوز اقامت دائم لیتوانی چه مدت اعتبار دارد؟

پس از اینکه تاجر خارجی اقامت موقت پنج ساله لیتوانی را اخذ کرد، می تواند جهت اخذ مجوز اقامت دائم اقدام کند، مجوز اقامت دائم برای پنج سال معتبر خواهد بود و اعتبار آن قابل تمدید است.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در لیتوانی به چه نوع ویزایی نیاز دارد؟

اقامت از طریق سرمایه گذاری، نوعی از ویزای لیتوانی که به کسب و کارهای نوپا اعطا می شود، یک ساله است و می تواند برای سال دوم نیز تمدید شود. این ویزا برای سرمایه گذارانی که قصد شروع بیزینسی را در کشور دارند مناسب است؛ پس از سال دوم، سرمایه گذاران می توانند درخواست اقامت دائم را از طریق پروسه مهاجرتی معمول داشته باشند.

چه مقدار سرمایه برای کسب ویزا لیتوانی جهت اقامت از طریق سرمایه گذاری نیاز است؟

این ویزا به سرمایه زیاد و خاصی نیاز ندارد، اما از سرمایه گذاران انتظار می رود که نشان دهند سرمایه ثابت و کافی جهت انجام فعالیت های تجاری یک سال اول را دارا می باشند.

برنامه ویزا لیتوانی برای سرمایه گذاران کسب و کار های نوپا به دنبال جذب سرمایه در چه حوزه هایی است؟

این برنامه، قصد جذب سرمایه در حوزه تکنولوژی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، فناوری اطلاعات، مکاترونیک، الکترونیک و تکنولوژی لیزر لیتوانی را دارد و بنیانگذاران کسب و کارهای نوپا به ارسال درخواست و سرمایه گذاری در این بخش ها تشویق می شوند.

طرح های تجاری متقاضیان اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری بر چه اساس مورد ارزیابی قرار می گیرد؟

طرح های تجاری متقاضیان بر اساس میزان نوآوری، میزان تقاضا، قابلیت رشد و ترقی و سایر معیارها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

درخواست ویزا لیتوانی برای چه نوع بیزینس هایی بیشتر مورد تایید قرار می گیرد ؟

قوانین آسان یا سختی در مورد اینکه کدام نوع از بیزینس ها بیشتر پذیرفته می شوند وجود ندارد، اما متخصصان می گویند که مسئولین این حوزه، به دنبال بیزینس هایی هستند که با تکنولوژی های پیشرفته سروکار دارند و ممکن است درخواست هایی را که در رابطه با خرده فروشی های ساده یا بیزینس های خدماتی هستند تایید نکنند.

اخذ اقامت لیتوانی از طریق خرید شرکت بدون شک آینده ای روشن را برای زندگی هر شخصی می تواند رقم بزند. در هر گام برای پیمودن این مسیر، متخصصان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه و راهنمای شما خواهند بود. در همین راستا شما می توانید با دفاتر موسسه تماس حاصل فرمائید.

2.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *