حقوق و مزایای کار در کانادا چگونه است؟

حقوق و مزایای کار در کانادا چگونه است؟

میزان درآمد و اطلاع از بازار کسب و کار و همچنین شغل های پردرامد در کانادا یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. کانادا یکی از کشور های پیشرفته و صنعتی محسوب می شود که فرصت های شغلی فراوانی دارد. اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کشور های خارجی را دارند یکی از گزینه های پیش رویشان کانادا می باشد، چرا که این کشور از شرایط کاری ایده آلی برخوردار است. نرخ بیکاری در این کشور حدود 7.5 درصد می باشد که نرخ پایینی است و همین مسئله گویای وضعیت کار در کانادا می باشد. به طور کلی میانگین درآمد ماهانه در این کشور به ازای 40 ساعت کار در هفته مبلغی حدود 9.960 دلار کانادا می باشد که به دلار آمریکا معادل 7.950 دلار خواهد بود. بنابراین درآمد افراد در کانادا بسیار مطلوب بوده و حتی از برخی کشور های غربی نیز بالاتر می باشد.

در این مطلب میخوانید

میزان حقوق مشاغل مختلف در کانادا

آمار ها و گزارشات مختلفی در کانادا به دست آمده است که رشد حقوق و دستمزد در بخش ها و صنایع مختلف این کشور را نشان می دهد که با استفاده از این ارقام می توان شغل های پردرامد در کانادا را نیز مشخص کرد. با تحلیل و بررسی این آمار ها می توان به برخی سوالات مهم در مورد شرایط اقتصاد کانادا پاسخ داد و همچنین صنایعی را که افراد زیادی را استخدام می کند، مشخص کرد. این آمار و اطلاعات برای افراد جوانی که می خواهند وارد بازار کار شوند مفید است، چرا که متقاضیان به کمک این آمار و ارقام می توانند بر روی مهارت هایی که دارند ارزش گذاری کنند و تخصص و زمینه شغلی خود را مورد بررسی قرار دهند. از ماه ژانویه سال 2021، میانگین حقوق و درآمد در کشور کانادا برای کارکنان سراسر کشور مبلغی حدود 1.050.59 دلار در هفته بوده است. از این رو می توان نتیجه گرفت که میانگین حقوق سالانه برای کارکنان تمام وقت حدود 54.630.000 دلار در سال می باشد. در کانادا روند افزایش حقوق مثبت بوده و کارگران در این کشور سالانه درآمد بیشتری نسبت به سال قبلی شان دارند.

حقوق ماهانه مشاغل حسابداری، مدیریتی و اجرایی در کانادا

شغل حسابداری در شهر های ونکوور، ادمونتون، برلینگتون، کلگری و برنابی به ترتیب بالاترین میزان درآمد در کشور کانادا را دارد. به طور کلی شغل حسابدار از شغل های پردرامد در کانادا محسوب می شود، چرا که این کشور اقتصادی پویا و قوی دارد و شرکت های زیادی در آن فعالیت می کنند. به همین دلیل بازار کار حسابداری در این کشور مناسب خواهد بود. بسته به شاخه های مختلف حسابداری، حقوق حسابدار نیز در کانادا متغیر است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مدیریت منابع انسانی هم یکی دیگر از شغل های پردرامد در کانادا به شمار می رود. وضعیت بازار کار این شغل بستگی به این دارد که در کجای کانادا کار و زندگی می کنید. طبق گزارشات و آمار های به دست آمده بازار کار شغل مدیریت منابع انسانی طی ده سال آینده، در استان های کبک و نیوبرانزویک خوب است و در استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا، سرزمین یوکان و سرزمین های شمال غربی وضعیت شغل مدیریت منابع انسانی متوسط است. به طور کلی بازار کار این شغل در کانادا طی ده سال آینده متعادل و متوازن خواهد بود.

 

نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین است و فرصت های شغلی زیادی در آن وجود دارد.

 

 

شغلمتوسط درآمد ماهانهشغلمتوسط درآمد ماهانه
حسابدار4800 دلاردستیار اجرایی4551 دلار
حسابدار مالی3495 دلارمسئول پذیرش2763 دلار
حسابدار دریافتی3413دلاردستیار دفتری3599 دلار
منشی و دفتر دار3767 دلارکارمند دفتری2763 دلار
حسابدار منابع انسانی4375 دلارمدیر دفتر4063 دلار
مأمور رسیدگی و ممیزی4724 دلارمدیر منابع انسانی6875 دلار
مأمور رسیدگی مالیاتی4703 دلارسلامت کار و ایمنی5625 دلار

 

حقوق ماهانه مشاغل حوزه هنر در کانادا

یکی از رشته هایی که مخاطبان زیادی برای تحصیل دارد مجموعه هنر می باشد که متقاضیان انتظار دارند پس از فارغ التحصیلی در این رشته ها، درامد بالایی کسب کنند و صاحب شغل های پردرامد در کانادا شوند. مشاغل حوزه هنر در زمینه های مختلفی هستند که از آن ها می توان به مشاغلی چون مجمسه ساز، تقاش چهره، نقاش آبرنگ، معلم هنر، نقاش هنری، موسیقی، تئاتر، طراحی داخلی و … اشاره کرد. معمولا هنرمندان در کانادا به صورت خود اشتغالی کار می کنند. به طور متوسط درآمد یک طراح گرافیک در کانادا 4063 دلار، درامد یک هنرمند در این کشور 2993 دلار و هنر های تصویری در کانادا 2600 دلار در ماه می باشد. در ادامه میانگین درآمد مشاغل هنری را بررسی می کنیم:

 

عنوان شغلمتوسط درآمد سالانهعنوان شغلمتوسط درآمد سالانه
موسیقی64.253 دلارطراحی مد117.900 دلار
طراحی گرافیک75.800 دلارهنرمندان چند رسانه ای75.000 دلار
حوزه تئاتر43.200 دلارطراحی صنعتی105.870 دلار

 

حقوق ماهانه مشاغل نگهداری از کودک و آموزش در کانادا

در کانادا پرستاران خانگی برای مراقبت از کودکان به صورت تمام وقت و یا پاره وقت فعالیت می کنند. وظیفه پرستاران کودک مراقبت از رشد جسمی، اجتماعی و تندرستی کودکان می باشد و می توانند به والدین در انجام امور منزل و مراقبت از کودک کمک کنند. پرستاران کودک می توانند در منازل خود و یا محل زندگی کودکان از آنان مراقبت کنند و خدمات ارائه دهند. یعنی می توانند خود اشتغال باشند و یا در منازل شخصی و موسسات برای مراقبت و نگهداری از کودک، استخدام شوند. این شغل در استان های آلبرتا، مانیتوبا و نیو برانزویک بازار کار نسبتا خوب و در استان های انتاریو و یوکان بازار کار خوبی دارد و از شغل های پردرامد در کانادا به حساب می آید. میانگین درامد پرستار در کانادا برای کودک، ساعتی 14 دلار، حداقل دستمزد 1 دلار و حداکثر دستمزد 20 دلار در ساعت می باشد. در ادامه به صورت جدولی دستمزد ماهیانه مربی های کودک را بررسی می کنیم.

عنوان شغلیدرآمدعنوان شغلیدرآمد
مربی3.242 دلارآموزشیار4.002 دلار
مربی کودک2.925 دلاراستاد دانشگاه8.379 دلار
معلم3.559 دلارمعلم مدرسه3.526 دلار

 

درآمد ماهانه مشاغل ساخت و ساز و تعمیرات و نگهداری در کانادا

از مشاغل در زمینه های ساخت و ساز، تعمیرات و نگهداری می توان به مشاغلی چون مکانیک، برق کار، تعمیرکار، لوله کش، جوشکار، نصاب، نجار، نقاش و … اشاره کرد. درآمد این مشاغل در کانادا متفاوت است و هر کدام حقوق مخصوص به خود را دارند. در این جدول به متوسط درآمد این مشاغل به صورت ماهانه اشاره می کنیم:

عنوان شغلیمیانگین درآمد ماهانهعنوان شغلیمیانگین درآمد ماهانه
برق کار5.525 دلارتکنسین نگهداشت4.197 دلار
مکانیک4.912 دلارنصاب4.063 دلار
اپراتور لیفتراک2.925 دلارتمیز کار2.54 دلار
آسیاب2.525 دلارجوشکار3.656 دلار
لوله کش5.201 دلاربرآوردگر5.680 دلار
تعمیرکار3.738 دلارسرپرست کارگاه8.244 دلار
نقاش3.565 دلارنجار4.388 دلار

 

 

دانشجویان رشته هنر انتظار دارند پس از فارغ التحصیلی درآمد بالایی کسب کنند

درآمد شغل های مهندسی در کانادا

در سال های اخیر به دلیل شرایط کاری کانادا، بسیاری از افراد رشته مهندسی را جهت تحصیل و ورود به بازار کار انتخاب می کنند، چرا که مشاغل مهندسی بسیار سود آور بوده و بلافاصله پس از اتمام تحصیلات می توان وارد بازار کار شد. در این مشاغل بنا به شاخه مهندسی، مهارت و مدرک تحصیلی افراد، درآمد ها متفاوت است ولی در کل مهندسی از شغل های پردرامد در کانادا محسوب می شود. از جمله مشاغل مهندسی در کانادا که طرفداران زیادی دارد می توان به مهندسی برق، مکانیک، عمران، نرم افزار، سازه و مهندسی شیمی اشاره کرد که از رشته های پردرآمد در کانادا محسوب می شوند. هر یک از این مشاغل با توجه به شرایطی که دارند، درآمد های متفاوتی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

عنوان شغلیدرآمد ماهانهعنوان شغلیدرآمد ماهانه
مهندس برق6.250 دلارمهندس پروژه7.120 دلار
مهندس مکانیک5.936 دلارمهندس محیط زیست7.209 دلار
مهندس سیستم7.434 دلارمهندس عمران5.268 دلار
مهندس شبکه5.679 دلارمهندس تولید5.212 دلار
مهندس سازه5.490 دلارمهندسی شیمی5.535 دلار

 

درآمد مشاغل مالی در کانادا

مشاغل مالی در کانادا از جمله شغل های پردرامد در کانادا به حساب می آیند که از این میان می توان به شغل هایی نظیر بانکداری، مدیر مالی، تحلیل گر مالی، خدمات مالی و … اشاره نمود. در جدولی که در ادامه آورده شده است میزان درآمد ماهانه این مشاغل را مطرح می کنیم.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
کنترل کننده مالی7.500 دلارتحلیل گر مالی6.042 دلار
مدیر مالی8.333 دلارخدمات مالی5.017 دلار
بانکداری3006مدیر بخش6.458 دلار

 

درآمد مشاغل خدمات تغذیه در کانادا

منظور از مشاغل خدمات تغذیه در کانادا، مشاغلی هستند که مرتبط با آشپزی و رستوران می باشند. شغل هایی مانند سر آشپز، ظرف شور، متصدی بار، مدیر رستوران، گارسون و … مشاغل خدمات تغذیه به حساب می آیند. حال می خواهیم ببینیم این مشاغل چقدر در ماه درآمد دارند.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
مدیر رستوران3.498 دلارآشپز سس3.244 دلار
متصدی بار2.364 دلاردرآمد رستوران2.585 دلار
ظرف شور2.438 دلاردرآمد آشپزخانه2.600 دلار
سر آشپز3.088 دلارمیزبان2.438 دلار

 

درآمد مشاغل گردشگری در کانادا

افرادی که در رشته مدیریت جهانگردی تحصیل کرده اند، می توانند در مجموعه ای از فرصت های شغلی مشغول به کار شوند. مشاغلی که تامین کننده نیاز های صنعت گردشگری هستند، عبارتند از: خطوط هواپیمایی، رستوران ها، هتل ها، عمده فروشان، خرده فروشان، ارائه دهندگان خدمات غذایی و سازمان های مدیریت جهان گردی در کانادا. در جدول زیر درآمد ماهانه برخی شغل های گردشگری آورده شده است.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
درآمد آژانس مسافرتی2.844 دلاردرآمد خدمات مهمانی2.506 دلار
درآمد میزبان2.763 دلار—–—-

 

مهندسی یکی از شغل های پردرامد در کانادا به شمار می رود

درآمد مشاغل فناوری اطلاعات در کانادا

از آن جایی که کشور کانادا در زمینه تکنولوژی رشد زیادی دارد، بازار کاری مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات در این کشور داغ است و درامد برنامه نویسی در کانادا بالا است.  در واقع می توان گفت مهندسی کامپیوتر و برنامه نویسی از شغل های پردرامد در کانادا محسوب می شوند. استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا همواره بازار کار خوبی در این زمینه دارند. درآمد مهندس کامپیوتر و مشاغل فناوری اطلاعات با توجه به تجربه و مهارت افراد متفاوت می باشد. میانگین درامد یک مهندس تازه کار با سابقه کار کم تر از یک سال در کانادا، حدود 59 هزار دلار در سال است. در صورتی که متوسط درآمد فردی که بین یک تا 4 سال سابقه دارد، سالانه حدود 67 هزار دلار کانادا و برای سابقه بین 5 تا 9 سال این مبلغ حدود 78 هزار دلار در سال خواهد بود. برای سابقه های بیشتر از 10 سال متوسط درآمد سالانه 85 هزار دلار و برای سوابق بالای 20 سال این مبلغ 82 هزار دلار در کانادا خواهد بود. به طور کلی درامد شاخه های مختلف فناوری اطلاعات در جدول زیر ذکر شده است.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
مهندس نرم افزار8.650 دلارتوسعه دهنده وب (Front end)7.500 دلار
برنامه نویس6.250 دلارتوسعه دهنده وب (Back end)9.167 دلار
شبکه5.969 دلارمدیر سیستم6.380 دلار
تکنسین پشتیبان4.226 دلارتضمین کیفیت7.100 دلار

درآمد مشاغل حقوقی در کانادا

مشاغل حقوقی شامل مواردی از جمله وکیل، دستیار حقوقی، مشاور حقوقی و دستیار وکیل می باشد. این مشاغل در زمینه های مختلفی از قبیل ارائه مشاوره به موکلان در خصوص موضوعات قانونی و حقوقی، نمایندگی موکلان خود در انجمن ها و هیئت های اداری و تهیه اسنادی مانند وصیت نامه و قرارداد فعالیت می کنند. وکالت نیز یکی از شغل های پردرامد در کانادا محسوب می شود. در این جا قصد داریم میانگین درآمد سالانه مشاغل حقوقی در استان های مختلف را بررسی کنیم.

نام استانمیانگین درآمد سالانه
بریتیش کلمبیا115.621 دلار
آلبرتا140.808 دلار
مانیتوبا109.179 دلار
انتاریو131.654 دلار
کبک89.666 دلار
ساسکاچوان119.587 دلار

 

همچنین درآمد مشاغل مختلف حقوقی در کانادا به شرح زیر است.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
وکیل دادگستری8.795 دلارمشاور حقوقی10.289 دلار
دستیار حقوقی4.167 دلاردادخواهی4.792 دلار
دستیار وکیل دادگستری5.000 دلار

 

درآمد مشاغل خرده فروشی و خدمات مشتریان در کانادا

مشاغل خرده فروشی و خدمات رسانی به مشتریان مانند شغل های صندوقدار، مدیر فروشگاه، پیشخدمت پیشخوان، همکار خرده فروش، نماینده خدمات مشتریان و … می باشد. می خواهیم بررسی کنیم که این مشاغل چقدر در ماه حقوق و دستمزد کسب می کنند.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
صندوقدار2.311 دلارنماینده خدمات مشتریان2.843 دلار
مدیر فروشگاه4.499 دلارحمایت مشتریان2.551 دلار
خرده فروشی2.763 دلارپیشخدمت پیشخوان2.763 دلار

 

درآمد مشاغل فروش و بازاریابی در کانادا

مشاغل فروش و بازاریابی برای هر نوع محصولی در این کشور به شرح جدول زیر می باشد:

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
نماینده فروش3.746 دلارهمکار فروش3.088 دلار
مشاور املاک5.513 دلارمدیر بازاریابی4.704 دلار
مدیر فروش6.250 دلارنماینده فروش داخلی3.933 دلار
مدیر توسعه7.803 دلارمتخصص بازاریابی4.503 دلار
نماینده فروش خارجی6.667 دلارمدیر حساب6.667 دلار
بازاریابی دیجیتال4.872 دلارنویسنده محتوا4.586 دلار
مدیر محصول6.532 دلارسفیر نام تجاری2.925 دلار

استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا بازار کار خوبی در زمینه مهندسی کامپیوتر دارند.

درآمد مشاغل ارسال و تولید در کانادا

مشاغلی که در زمینه تولید محصول، مونتاژ و بسته بندی محصولات فعالیت می کنند، دارای درآمد های مختلفی در ماه هستند. این درآمد ها در جدول زیر آورده شده است.

 

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
تولید کننده2.407 دلارمونتاژ کننده2.680 دلار
ارسال کننده و یا گیرنده2.952 دلاربسته بندی کننده2.499 دلار
ثبت سفارش2.714 دلارانبار2.641 دلار
متصدی مواد2.777 دلار

حقوق مشاغل حمل و نقل در کانادا

حمل و نقل از روش های مختلفی با اتوبوس، کامیون و … انجام می شود که درآمد رانندگان و افراد مرتبط با حمل و نقل به صورت زیر می باشد.

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانهعنوان شغلیمتوسط درآمد ماهانه
راننده اتوبوس3.303 دلارراننده کامیون4.065 دلار
توزیع کننده3.656 دلارراننده تحویل سفارش3.575 دلار

حقوق مشاغل خدمات درمانی و اجتماعی در کانادا

مشاغلی همچون پرستار، دندانپزشک، پزشک متخصص در گروه مشاغل درمانی قرار می گیرند و شغل های مددکار اجتماعی، روان درمانگر و مامورین سلامت روانی در رسته خدمات اجتماعی جای دارند. حقوق و درآمد این مشاغل در کانادا بسته به شاخه تخصصی و تجربه افراد متفاوت است. در این جا به درآمد ماهانه برخی از این مشاغل اشاره می کنیم.

عنوان شغلیمیانگین درآمد ماهانهعنوان شغلیمیانگین درآمد ماهانه
پرستار6.546 دلارروان درمانگر6.252 دلار
اورژانس6.677 دلارسلامت روانی6.485 دلار
پزشک متخصص8.450 دلارمددکار اجتماعی6.255 دلار
داروخانه4.277 دلارمدد کار جوانان3.656 دلار
دندان پزشک5.687 دلارروان شناس6.461 دلار

 

حقوق و دستمزد پرستاران در کانادا

پرستاری جزو شغل های پردرامد در کانادا محسوب می شود و همچنین به دلیل نیاز کادر درمان به این شغل، همواره فرصت شغلی برای آن وجود دارد. به طور کلی کانادا به رشته های حوزه پزشکی و پیراپزشکی نیاز زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان از سراسر جهان برای این مشاغل در کانادا درخواست پذیرش می دهند. پرستاران در کانادا علاوه بر درآمد بالا از جایگاه اجتماعی مناسب و همچنین امنیت شغلی بالا برخوردار هستند. به طور کلی حقوق پرستار در کانادا سالانه مبلغی حدود 65 هزار دلار کانادا می باشد. در جدولی که در ادامه آمده است به میانگین حقوق پرستاران در کانادا در استان های مختلف کانادا اشاره شده است.

استانمیانگین درآمد
   نوناوت24.736 دلار
یوکان88.969 دلار
انتاریو77.981 دلار
آلبرتا71.877 دلار
نوا اسکوشیا83.168 دلار

حقوق و دستمزد پزشکان در کانادا

پزشکی از شغل های پردرآمد در کانادا می باشد که به شدت در این کشور مورد نیاز می باشد. درامد پزشکان در کانادا پنجمین رتبه در جهان را دارد، اما فرایند تحصیل این رشته در کانادا به قدری سخت و زمان بر است که خود افراد کانادایی ترجیح می دهند، در کشور های دیگری به تحصیل در این رشته بپردازند. میانگین درامد پزشکان در کانادا 206.000 دلار در سال می باشد که این درآمد بسته به تجربه افراد و شهری که در آن فعالیت می کنند متغیر خواهد بود. برای مثال درآمد یک پزشک تازه کار که کم تر از یک سال سابقه دارد، حدود 80.000 دلار کانادا می باشد. در استان ساسکاچوان پزشکان بالاترین میزان درامد را دارند که این میزان حقوق به طور متوسط 325.000 دلار در سال خواهد بود. کم ترین میزان درآمد برای پزشکان در کانادا نیز متعلق به استان نوا اسکوشیا می باشد که مبلغی حدود 70.000 دلار می باشد. در شاخه های مختلف پزشکی، میزان درامد افراد با یکدیگر متفاوت است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

عنوان شغلیمیانگین درآمد سالانه
پزشک اورژانس14.953 دلار
پزشک عمومی10.323 دلار
پزشک اطفال11.445 دلار
داروساز7.475 دلار
روانپزشک14.092 دلار

درآمد در کانادا

حقوق و دستمزد دندانپزشکان در کانادا

شغل دندانپزشکی هم یکی از شغل های پردرامد در کانادا به حساب می آید و تقاضای زیادی در این کشور برای این شغل وجود دارد. به طور متوسط درآمد دندانپزشک در کانادا بالا تر از متوسط جهانی و در حدود 200 هزار دلار در سال می باشد و این مسئله باعث شده دندانپزشکان زیادی از سراسر دنیا علاقمند به کار در این کشور باشند. لازم به ذکر است برای کار کردن در کانادا به عنوان دندانپزشک، ابتدا باید بررسی کنید که مدرک شما با استاندارد های کانادا تطابق دارد یا خیر. در صورتی که مدرک دندانپزشکی افراد مورد تائید کشور کانادا نباشد، افراد باید مدرک خود را معادلسازی کنند.

میانگین حقوق و دستمزد در مناطق مختلف کانادا

عوامل مختلفی بر روی میزان حقوق و درآمد افراد در کانادا تاثیر دارد که از جمله آن ها می توان به تجربه کاری، میزان تحصیلات و منطقه جغرافیایی اشاره کرد. در این قسمت می خواهیم تاثیرات منطقه و استان را در میزان درامد افراد بررسی کنیم و متوسط درآمد ماهیانه افراد را در این مناطق ذکر کنیم.

استانمیانگین درآمد ماهانه
نوناووت5.726 دلار
یوکان5.015 دلار
قلمرو های شمال غربی6.970 دلار
آلبرتا3.840 دلار
نیوفاندلند و لابرادور4.185 دلار
نوا اسکوشیا3.860 دلار
ساسکاچوان3.793 دلار
آنتاریو3.250 دلار
مانیتوبا3.251 دلار
بریتیش کلمبیا3.047
کبک2.965 دلار
نیوبرانزویک3.210 دلار
پرنس ادوارد آیلند2.924 دلار

 

میانگین دستمزد در کانادا

میزان درآمد و حقوق افراد تا سال 2007 مبلغ کمی بوده است ولی از سال 2007 به بعد و تاکنون میزان درآمد در کانادا حدود 24 درصد افزایش یافته است. ناگفته نماند که افزایش حقوق افراد به عواملی از جمله نوع شغل، مدرک تحصیلی، سابقه کار، جنسیت و مدت زمان کار (پاره وقت یا تمام وقت) بستگی دارد. به طوری که سابقه کاری تا 36 درصد، مدرک تحصیلی تا 29 درصد و جنسیت افراد تا 5 درصد بر روی میزان درآمدی که افراد به صورت ماهانه کسب می کنند موثر است. میانگین درآمد ساعتی افراد به صورت پاره وقت و تمام وقت در سال  2020 حدودا 35.31 دلار و در سال 2010 حدود 10.23 دلار بوده است.

میانگین حقوق ساعتی در کانادا

بر اساس گزارشات به دست آمده میانگین دستمزد ساعتی افراد در کانادا در سال های اخیر به صورت زیر می باشد.

طبقه بندیمیانگین دستمزد ساعتی سال 2021میانگین دستمزد ساعتی سال 2018میانگین دستمزد ساعتی سال 2016میانگین دستمزد ساعتی سال 2014
زنان28.90 دلار25.08 دلار24.05 دلار22.68 دلار
مردان32.47 دلار28.94 دلار27.77 دلار26.52 دلار
کارمندان پاره وقت22.42 دلار19.62 دلار18.84 دلار18.02 دلار
کارمندان تمام وقت32.63 دلار29.16 دلار28.24 دلار26.75 دلار

 

میانگین دستمزد ساعتی برای مشاغل مختلف در کانادا

پس از بررسی میانگین حقوق ساعتی افراد با توجه به جنسیت و تایم کاری در کانادا، اکنون می خواهیم درآمد ساعتی افراد در مشاغل مختلف را بررسی کنیم.

شغلمیانگین حقوق ساعتی
      کارمند حسابداری21 دلار
دفتر دار24 دلار
راننده کامیون24 دلار
متصدی فروش14 دلار
برق کار28 دلار
نجار25 دلار
کارمند مسئول ورود اطلاعات18 دلار
درآمد دستیار امور اجرایی29 دلار
کارگر اجتماعی34 دلار
لوله کش31 دلار
پرستار42 دلار
معمار34 دلار
درامد فیزیوتراپی در کانادا42 دلار
مهندس کامپیوتر (به جز نرم افزار)45 دلار
وکیل65 دلار
دندانپزشک75 دلار
مدیر سیستم های کامپیوتری و اطلاعاتی66 دلار
مدیریت مهندسی70 دلار

درآمد پزشکان در کانادا

میانگین حقوق هفتگی در کانادا

میانگین حقوق هفتگی شغل های مختلف در کانادا را به صورت جدولی آماده کرده ایم که به شرح زیر می باشد.

شغلمیانگین حقوق هفتگی در سال 2020
ساخت و ساز1.305 دلار
تولید1.164دلار
عمده فروشی1.262 دلار
خرده فروشی612 دلار
تاسیسات (آب، برق و …)2.025 دلار
معدنکاری و استخراج از معادن، استخراج نفت و گاز2.205 دلار
جنگلداری، قطع درختان و بخش حمایت1.288 دلار
صنایع اطلاعاتی و فرهنگی1.402 دلار
حمل‌ونقل و انبارداری1.122 دلار
خدمات تکنیکی، علمی و حرفه‌ای1.482 دلار
املاک و مستغلات و اجاره و لیزینگ1.126 دلار
صنایع اطلاعاتی و فرهنگی1.402 دلار
بیمه و مالی1.386 دلار
خدمات اداری و پشتیبانی، مدیریت پسماند و زباله849 دلار
مدیریت شرکت‌ها و پروژه‌ها1.623 دلار
مراقبت‌های بهداشتی و مددکاری اجتماعی954 دلار
هنر، سرگرمی و تفریح621 دلار
خدمات آموزشی1.059 دلار
مدیریت دولتی1.372 دلار
دیگر خدمات (به‌استثنای مدیریت دولتی)859 دلار
خدمات اقامتی و غذایی418 دلار

 

طبق جدول ارائه شده بالاترین حقوق متعلق به صنعت معدن کاری و استخراج نفت و گاز می باشد، که از شغل های پردرامد در کانادا به شمار می روند و بعد از آن شرکت تاسیسات آب، برق و مخابرات بیشترین حقوق را دارد.

کدام مشاغل در کانادا بیشترین رشد دستمزد را داشته اند؟

بررسی این که کدام صنایع و مشاغل در یک سال گذشته بیشترین میزان رشد در درآمد را داشته اند، برای افرادی که دنبال شغل جدیدی هستند، می تواند ابزاری عالی باشد. داشتن رشد در حقوق و دستمزد لزوما برای شغل های پردرامد در کانادا نمی باشد. میانگین حقوق و دستمزد در سال 2021 نسبت به سال قبل افزایش چهار درصدی داشته است، البته معنی این آن نیست که این رشد در تمام بخش های اقتصادی یکسان بوده است. از میان مشاغل و صنایع مختلف در کانادا، شش صنعت با رشد بیش از هشت درصدی روبرو بوده اند که این میزان رشد، دو برابر میانگین کشوری می باشد. این صنایع عبارتند از:

 • مدیریت دولتی با رشد 9.4 درصدی
 • هنر با رشد 26.3 درصدی
 • املاک و مستغلات (اجاره) با رشد 14.6 درصدی
 • اداری و پشتیبانی با رشد 9.4 درصدی
 • امور مالی و بیمه با رشد 9.1 درصدی
 • خرده فروشی با رشد 8 درصدی
 • مراقبت های بهداشتی و کمک های اجتماعی با رشد 8.4 درصدی

در این میان بخش هنر با افزایشی غیر قابل باور و با رشد 26.3 درصدی، سطح بالایی از رشد دستمزد را در کانادا تجربه کرد. بخش مسکن و املاک در کانادا نیز از رشد منفی خود در ابتدای سال 2020 به میزان چشمگیری برگشت و در حال حاضر با افزایش میانگین حقوق 14.6 درصدی افزایش داشته است.

کدام مشاغل در کانادا با کاهش حقوق مواجه شده اند؟

از سال 2021 در کانادا میانگین حقوق و درآمد در سطح ملی افزایش داشته است، اما این به این معنی نیست که همه بخش ها و مشاغل رشد داشته اند. دو صنعت در کانادا با کاهش حقوق در سال 2021 روبرو شده اند. این دو صنعت عبارتند از:

 • جنگلداری با کاهش 8.9 درصدی
 • مدیریت شرکت ها با نرخ رشد و کاهش صفر (ثابت)

از نظر فنی میانگین دستمزد کارکنان شرکت ها و مدیریت شرکت ها، ثابت مانده است ولی با در نظر گرفتن هزینه زندگی سالانه، می توان نتیجه گرفت این افراد با کاهش سطح درامدی روبرو شده اند، چرا که افراد شاغل در این بخش پس انداز کم تری خواهند داشت. بخش جنگلداری نیز با کاهش 8.8 درصدی در سال 2021 روبرو بوده است، اما معنی آن این نیست که حقوق کم تری از بقیه دریافت می کنند. بخش جنگلداری با کاهش 8.8 درصدی همچنان متوسط حقوقی برابر 58.739.20 دلار در سال 2021 دریافت می کنند.

 

بررسی مشاغلی که بیشترین رشد را در کانادا داشته اند ابزاری عالی برای افرادی است که به دنبال شغل هستند.

چه عواملی بر میزان دستمزد در کانادا تاثیر گذار هستند؟

علاوه بر سمت شغلی عوامل متعددی بر میزان حقوق و دستمزد کارکنان در کانادا تاثیر گذار هستند، که در این بخش می خواهیم به این موارد اشاره کنیم. به طور کلی فاکتور هایی که بر میزان حقوق و دستمزد در کانادا تاثیر گذار هستند عبارتند از:

 • تحصیلات
 • میزان سابقه کار
 • عملکرد کارکنان
 • تعداد پرسنل
 • ریاست
 • شیفت کاری
 • انجمن ها و گواهینامه های حرفه ای
 • منطقه استانی
 • جنسیت

تحصیلات

میزان تحصیلات افراد و تطابق بین تحصیلات و نیازمندی هایی که در شغل خود دارند، روی دستمزد آن ها تاثیر گذار است. همچنین کیفیت آموزش و اعتبار مدرک تحصیلی بر میزان حقوق افراد موثر می باشد. داشتن مدرک از یک دانشگاه و موسسه آموزشی معتبر تاثیر مثبتی روی دستمزد دارد، در حالی که گرفتن مدرک از موسسه ای ضعیف و معمولی باعث تاثیر منفی در درامد افراد در کانادا خواهد شد. به طور کلی مدرک کارشناسی ارشد می تواند تا 29 درصد در افزایش درآمد افراد تاثیر گذار باشد. در ادامه طی جدولی تاثیر مدرک تحصیلی بر روی دستمزد کارکنان در کانادا را بررسی می کنیم.

میزان تحصیلاتمیزان تاثیر بر میزان دستمزد
مدرک دیپلم17 درصد
مدرک لیسانس24 درصد
مدرک فوق لیسانس29 درصد
مدرک دکترا23 درصد

 

میزان سابقه کار

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار بر روی درآمد افراد در کانادا، تجربه و سابقه کاری می باشد. هر چه تجربه و سابقه افراد در کاری بیشتر باشد درآمد بالاتری دریافت خواهند کرد. به طور مثال اگر برای یک موقعیت شغلی نیاز به 10 سال سابقه کار مرتبط باشد و متقاضی سابقه کاری در این مقدار را نداشته باشد، ممکن است پایین ترین سطح درآمد را در این رده شغلی دریافت کند.

 

سابقه کاریمیزان تاثیر بر میزان دستمزد
کم تر از دو سال
2 تا 5 سال32 درصد
5 تا 10 سال36 درصد
15 تا 20 سال14 درصد
بیشتر از 20 سال9 درصد

 

عملکرد کارکنان

بیشتر کارفرمایان میزان درآمد کارمندان را بر اساس عملکرد فردی آن ها تعیین می کنند و این مسئله عامل مهمی برای افزایش دستمزد در کانادا به شمار می رود. حتی هنگام درخواست شغل جدید برای کارکنان، این اطلاعات می تواند برای کارفرمای بعدی مهم باشد، چرا که نشان دهنده توانایی های فرد و قابلیت های او می باشد.

تعداد پرسنل

هر چه مدیران یک بخش تعداد کارکنان بیشتری داشته باشند، دستمزد آن ها نیز افزایش می یابد. چرا که میزان موفقیت آن ها بر اساس کارکنانی است که مدیریت می کنند و بیشتر بودن کارکنان نشان از عملکرد مثبت این افراد در امر مدیریت دارد.

ریاست

اگر کارکنان یک مجموعه در امور شرکت اختیار و آزادی عمل بیشتری داشته باشند، اقدامات ان ها به صورت مستقیم بر حقوقشان تاثیر می گذارد. اما اگر در محیط کار افراد سلسله مراتب وجود داشته باشند و  کارکنان رئیس داشته باشند، توصیه های رئیس در مورد درآمد کارکنان به مراتب تاثیرگذار تر است.

شیفت کاری

در برخی مشاغل در صورتی که کارکنان بیش از ساعات کاری معمول کار کنند، دستمزد بیشتری دریافت می کنند. افراد در صورت انجام کار در ساعات اضافی و یا کار بر روی پروژه های خاصی می توانند درامد بیشتری کسب کنند.

انجمن ها و گواهینامه های حرفه ای

داشتن گواهینامه و یا عضویت در سازمان های حرفه ای و انجمن های تجاری تاثیر مثبتی بر حقوق در کشور کانادا خواهد داشت. با این حال اگر شغلی نیاز به یک گواهینامه خاصی داشته باشد و فرد آن گواهینامه را نداشته باشد، امکان دارد موفق به دریافت آن شغل نشود و یا در صورت دریافت شغل مورد نظر کم ترین حقوق برای وی تعیین شود.

 

عواملی از جمله تحصیلات، سابقه کاری، عملکرد کارکنان و شیفت کاری بر میزان درآمد در کانادا تاثیر گذار است

منطقه استانی

از عوامل دیگر موثر در درآمد و حقوق در کشور کانادا، می توان به مناطق استانی اشاره کرد. در هر استان بنا به وضعیت اقتصادی و نیاز شغلی، برخی شغل ها درآمد بیشتری دارند. در قسمت های قبلی میانگین درآمد افراد در استان های مختلف کانادا بررسی شد.

جنسیت

فاکتور جنسیت نیز در کانادا تا حدی بر درآمد افراد تاثیر گذار می باشد، به طوری که درآمد مردان در این کشور نسبت به زنان 5 درصد بیشتر است.

مزیای کار در کانادا

 • شغل های پردرامد در کانادا یکی از مهم ترین مزایای کار در این کشور می باشد، که افراد می توانند از این طریق پس انداز بیشتری داشته باشند.
 • از دیگر مزایای کار در کانادا می توان به حمایت دولت کانادا از خانواده و کودکان افراد اشاره کرد. دولت این کشور با در نظر گرفتن سن کودک و توانایی مالی خانواده، قسمتی از مالیاتی که بر عهده خانواده می باشد را کسب می کند و با این کار کمک زیادی به افراد می کند.
 • مزیت سوم کار در این کشور، موسسات کاریابی هستند که با پیدایش این موسسات، پیدا کردن شغل برای افراد راحت تر شده است. از این رو افراد با توجه به شرایطی که دارند با هر سن و میزان تحصیلات و مهارتی که داشته باشند، می توانند شغل مناسب با خود را پیدا کنند.
 • دیگر مزیت کار کردن در کانادا امکان استفاده از خدمات رایگان بیمه، بلافاصله بعد از اشتغال به کار می باشد. همچنین دولت کانادا ترتیبی اتخاذ کرده که کارگران بتوانند به کمک آن، نیاز های اساسی زندگی از جمله اجاره مسکن و خورد و خوراک خود را تامین کنند.
 • یکی دیگر از مزیت های کار در کانادا این است که محدودیت سنی برای کار کردن وجود ندارد و افراد با هر سنی که داشته باشند، می توانند با توجه به تخصصی که دارند، مشغول به کار شوند.

ساعت کاری در کانادا

میزان ساعت کاری رسمی در کانادا 8 ساعت در روز می باشد که در طی هفته 40 ساعت می باشد، که البته در صنایع تولیدی این میزان به 50 ساعت در هفته هم می رسد. در صورت هر گونه کار اضافی بنا به شغلی که فرد دارد، مبلغی به عنوان اضافه کاری به کارکنان پرداخت می شود. در صورتی که افراد به صورت ساعتی حقوق دریافت کنند، اگر کارکنان به محل کار رفته و کاری برای انجام دادن وجود نداشته باشد، کارفرما باید حقوق حداقل 2 ساعت کاری را به افراد پرداخت کند. همچنین کارفرمایان برای مراجعه کارمند خود به پزشک و یا دندانپزشک ملزم هستند به آن ها مرخصی ساعتی با حقوق ارائه کنند. لازم به ذکر است در صورت بالا تر بودن موقعیت شغلی کارکنان، ساعات کاری نیز بالتبع افزایش می یابد.

در سال های اخیر به خاطر شیوع ویروس کرونا، تغییراتی در ساعات کاری به وجود نیامد، بلکه کار ها به صورت دور کاری ادامه یافت. طبق هماهنگی های به عمل امده با کارفرمایان ساعات کاری به صورت غیر حصوری هم نباید از هفته ای 30 ساعت کم تر شود، تا کارکنان بتوانند درآمد خود را در این بحران حفظ کنند و از آن کاسته نشود.

ساعت اداری در کانادا

ساعت اداری در کانادا معمولا از ساعت 9:30 تا 4 بعد از ظهر می باشد که در دوران شیوع ویروس کرونا به صورت دور کاری صورت می گیرد. لازم به ذکر است برخی ادارات و شعب خاص تا دیر وقت و در در روز های تعطیل مشغول به کار هستند.

 

ساعت کاری رسمی در کانادا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته می باشد

حداقل و حداکثر حقوق در کشور کانادا

طبق آمار ها و گزارشات به دست آمده حوزه شغلی حفاری معدن و نفت و گاز و بعد از آن، حوزه صنایع و بخش های خدماتی همگانی مانند آب، برق و گاز از شغل های پردرامد در کانادا محسوب شده و کارکنان آن از بیشترین حقوق برخوردار هستند. در حالی که کارکنان مشغول در قسمت های خدماتی مربوط به اقامت، مواد غذایی و خوراکی و خرده فروشان، کم ترین دستمزد را دارند.

حداقل حقوق در کانادا

حداقل دستمزد در کانادا بسته به شرایط مختلفی که در شهر ها و استان های مختلف این کشور برقرار است، متفاوت می باشد. قوانین کاری هر استان منحصر به خود آن محل می باشد و حداقل حقوق کارکنان در هر استان بنا به شرایط کار، اضافه کار و … تعیین می شود. اولین بار در استان مانیتوبا قانون حداقل حقوق تصویب شد که مربوط به سال 1918 میلادی می شود. پس از آن استان های انتاریو، ساسکاچوان، کبک و نوا اسکوشیا در سال 1920 این قانون را اجرا کردند و به ترتیب استان های دیگر هم به مرور این قانون را تصویب کردند. هدف اصلی وضع قانون حداقل حقوق در کانادا، حمایت از کودکان، زنان و کارگران غیر اتحادیه ای بود تا با فقر مبارزه شود و استاندارد های زندگی این گروه بالا رود. استان ساسکاچوان از نظر حداقل درآمد در کشور کانادا در ردیف اول قرار دارد و کم ترین دستمزد را دارد. میزان درآمد و حقوق کارکنان در استان های مختلف کانادا در سال 2021 به شرح زیر می باشد.

 

استان های کاناداحداقل حقوق ساعتی در سال 2021
انتاریو14.25 دلار
آلبرتا15 دلار
بریتیش کلمبیا14.60 دلار
کبک13.10 دلار
یوکان13.71 دلار
نوناوات16 دلار
سرزمین های شمال غربی13.50 دلار
جزیره پرنس ادوارد12.85 دلار
نیو برانزویک11.70 دلار
نوا اسکوشیا12.55 دلار
مانیتوبا11.90 دلار
نیوفاندلند و لابرادور12.15 دلار
ساسکاچوان11.60 دلار

 

سخن آخر

در این نوشته حقوق و درآمد شغل های مختلف در کانادا را بررسی کردیم تا منبعی باشد برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند. متقاضیان می توانند با بررسی این داده ها میزان مقرون به صرفه بودن کار در کانادا را با توجه به مهارت های شغلی که دارند تحلیل نموده و به یک نتیجه درست برسند. همان طور که به آن اشاره شد میزان درآمد در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن عبارتند از: منطقه استانی، تحصیلات، سابقه کاری و … . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مشاوران و متخصصان ما در مجموعه حقوقی اصطهباناتی مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول درباره حقوق و مزایای کار در کانادا

 

 1. کدام یک از شهر های کانادا بازار کار بهتری دارند؟

به دلیل صنعتی بودن کانادا و پایین بودن نرخ بیکاری، تمامی شهر های این کشور از لحاظ بازار کار ایده آل هستند، با این حال شهر هایی همچون ونکوور، کبک، کینگستون و ادمونتون بهترین بازار کار را دارند.

 1. روش های کاریابی در کانادا چیست؟
 • بانک مشاغل کانادا
 • لیست مشاغل دولتی کانادا
 • موسسه مهاجرتی
 • Job offer
 • open work permit
 1. مهاجرت کاری به کانادا چه شرایطی دارد؟
 • داشتن سوابق تحصیلی
 • داشتن سابقه کاری مرتبط
 • داشتن سن زیر 35 سال
 1. میزان حقوق و درآمد در کشور کانادا به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان حقوق دریافتی در کانادا به عواملی همچون سمت شغلی، منطقه استانی، جنسیتف تحصیلات، سابقه کاری و … بستگی دارد.

 1. آیا امکان افزایش درآمد در کشور کانادا وجود دارد؟

بله با ارتقای رزومه کاری، افزایش سطح تحصیلات و تجربه کاری می توانید درآمد خود را در این کشور افزایش دهید.

 1. حداقل حقوق کارگر در کانادا چه مقدار است؟

کم ترین میزان درامد کارگر ساده در این کشور 37.050 دلار در سال می باشد. در صورت افزایش سابقه کاری این میزان حقوق نیز افزایش می یابد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.