پناهندگی کانادا

فهرست مطالب

 

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

پناهندگی یکی از روش های مهاجرت به کانادا البته از روش های غیر قانونی است که موسسه های مهاجرتی به هیچ وجه این روش را توصیه نمی کنند. متقاضیانی که دارای شرایط لازم مهاجرت به کانادا می باشند، می توانند از روش های قانونی و معتبر برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنند.

در واقع روش پناهندگی تنها راه برای متقاضیانی است که در مورد خطرات و مشکلات پناهندگی و زندگی در کمپ های پناهندگان آگاهی دارند و با دانستن این خطرات این روش مهاجرتی را انتخاب می کنند. متقاضیان در مسیر پناهندگی با مشکلات زیادی مواجه می شوند و بررسی پرونده درخواست برای پناهندگی کشور کانادا بسیار زمان بر و طولانی است.

بر این اساس در این مقاله سعی می کنیم تا در مورد قوانین و شرایط پناهندگی به کشور کانادا، سایت ثبت نام پناهندگی کانادا، ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا و فرم درخواست پناهندگی کانادا اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

اگر در مورد بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا برای افغانها و چگونگی درخواست پناهندگی در سفارت کانادا اطلاعی ندارید، مطالعه این مقاله برای شما سودمند است. با ما همراه باشید.

 

آیا کشور کانادا پناهندگان را پذیرش می کند؟

کشور کانادا از جمله کشورهای جهان است که پناهندگان واجد شرایط را پذیرش می کند. از سال 1980 تاکنون بالغ بر یک میلیون متقاضی از طریق پناهندگی به این کشور مهاجرت کرده اند. با این تعداد پناهنده می توان گفت که کشور کانادا از پناهنده پذیرترین کشورهای جهان است. کشور کانادا از کشورهای امضا کننده کنوانسیون ژنو است که همه بندهای این کنوانسیون را رعایت کرده است.

هر سال بالغ بر 100.000 پناهنده با دارا بودن شرایط لازم به کشور کانادا پناهنده می شوند. در سال 2020 در حدود 109.264 پناهنده در کشور کانادا پذیرش شده اند که تعداد پذیرفته شدگان نسبت به سال 2019 در حدود 7.67% افزایش داشته است.

 

 چگونگی مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

پایین بودن هزینه های مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، حمایت دولت کانادا از پناهندگان و اولویت بررسی پرونده پناهندگی در مقایسه با دیگر روش های مهاجرت به کانادا از مزیت های اخذ ویزای اقامت کانادا از طریق پناهندگی می باشد. متقاضیان با دارا بودن شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یا روش “سازمان ملل” می توانند مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. در روش پناهندگی بررسی پرونده متقاضیان با نهایت دقت انجام می شود تا متقاضیانی انتخاب شوند که دارای شرایط سخت زندگی در وطن خود می باشند. اگر پس از بررسی های لازم دادگاه حکم تایید اظهارات متقاضی را صادر کند، متقاضی به عنوان شهروند کانادا شناخته می شود و می تواند از همه حق و حقوق شهروندی کانادا برخوردار شود.

 

قوانین پناهندگی در کانادا و کنوانسیون ژنو

بر اساس قوانین پناهندگی در کانادا و کنوانسیون ژنو پناهنده فردی است که به دلیل آزار و اذیت و شکنجه و یا حتی تهدید به مرگ بر اساس عضویت در گروه ها یا فرقه های مذهبی، سیاسی، اجتماعی و نژادی قادر به بازگشت به کشور خود نمی باشد و یا دیگر نمی تواند در کشور خود زندگی کند. کنوانسیون ژنو در سال 1951 تصویب شد و کشور کانادا به عنوان عضو این کنوانسیون همه مقررات و قوانین را رعایت می کند.

کشور کانادا بر اساس قوانین پناهندگی در کانادا و کنوانسیون ژنو اطلاعات همه پناهندگان را برای آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد UNHCR ارسال می کند.

 

پناهندگی کانادا

 

راه های ارائه درخواست پناهندگی به کانادا

متقاضی با ورود به کشور کانادا می تواند از طریق مرز هوایی یا فرودگاه، مرز زمینی و یا آبی تقاضای پناهندگی خود را ارائه دهد. اگر افسر اداره خدمات مرزبانی کانادا CBSA در مرزهای هوایی، زمینی یا آبی کانادا صحت اظهارات متقاضی در مورد واجد شرایط بودن متقاضی برای پناهندگی را تایید کند، درخواست متقاضی به IRB-RPD ارائه می شود.

نکته مهم این است که متقاضی برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی می تواند تقاضای پناهندگی را از داخل خاک کانادا به اداره مهاجرت و پناهندگان IRCC نیز ارائه دهد. مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی در کانادا به عهده هیئت مهاجرت و پناهندگی کانادا Immigration and Refugee Board of Canada است.

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

روش پناهندگی برای مهاجرت به کانادا گرچه از روش های غیرقانونی مهاجرت محسوب می شود که با مشکلات زیادی همراه است، اما دارای شرایط و الزامات خاصی است. برخی از شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی عبارت است از:

 • متقاضی باید اطلاعات لازم در مورد هدف از پناهندگی، شرایط خانوادگی و شرایط زندگی خود را با دلایل قانع کننده برای اداره مهاجرت ارائه دهد.
 • متقاضی باید با دلایل قانع کننده ثابت کند که در صورت برگشت به کشور خود مورد آسیب، اذیت، آزار، تهدید و حتی مرگ قرار می گیرد.
 • متقاضی باید پاسپورت با اعتبار کافی، مدارک شناسایی و اوراق هویتی مانند شناسنامه و سند ازدواج را ارائه دهد.

 

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

بسیاری از متقاضیان به دلیل شرایط سخت و دشوار در وطن خود قادر به ادامه زندگی در چنین شرایطی نمی باشند و به دلیل دارا نبودن شرایط لازم برای مهاجرت از روش های دیگر راه حل را در پناهندگی به کشور کانادا می بینند. برخی از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی عبارت است از:

 • متقاضیانی که با ارائه مدارک معتبر مبنی بر آزار و اذیت و حتی شکنجه و مرگ در کشور خود موفق به دریافت مجوز اقامت کانادا از طریق پناهندگی می شوند، از مزیت اخذ مجوز اقامت دائم کانادا پس از چند سال زندگی در کانادا برخوردار می شوند.
 • متقاضیان از زندگی در امنیت، با ثبات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کانادا برخوردار می شوند.
 • بهره مندی از حق و حقوق شهروندی کانادا، بیمه رایگان و خدمات اجتماعی از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی است.
 • متقاضی برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی دانشگاهی ندارد.
 • متقاضی با حمایت های مالی اسپانسرها از امکانات و خدمات و اسکان در کانادا در مدت زمان بررسی پرونده مهاجرت از طریق پناهندگی به کشور کانادا برخوردار می شوند.
 • در صورت پذیرش ادعاهای متقاضی مبنی بر عدم بازگشت به کشور خود متقاضی می تواند از مزایای زندگی و اقامت در یکی از بهترین کشورهای جهان بهره مند شود.

 

معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

گرچه به دلیل یک باور اشتباه همگان تصور می کنند که روش مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی از راحت ترین روش های اخذ اقامت این کشور می باشد، اما می توان گفت که در مسیر این مهاجرت خطرها و مشکلات زیادی وجود دارد. برخی از مهم ترین معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی عبارت است از:

 • یکی از معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی مدت زمان طولانی بررسی پرونده درخواست پناهندگی است. مدت زمان بررسی پرونده درخواست پناهندگی به کشور کانادا در حدود یک تا 5 سال می باشد.
 • گرچه کشور کانادا فاقد کمپ های پناهندگی است اما اقامت در کمپ های پناهندگان تا زمان اعلام نتیجه بررسی پرونده درخواست پناهندگی نیز از معایب مهاجرت از طریق پناهندگی است. کمپ های پناهندگان به دلیل شلوغی و عدم رعایت بهداشت مکان مناسب برای اقامت طولانی مدت به ویژه برای کودکان و سالخوردگان نمی باشد.
 • وجود خطرات بسیار در مسیر رسیدن به کانادا در صورتی که متقاضی از طریق قاچاقچیان اقدام کرده باشد از معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی است.
 • متقاضی برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی باید هزینه های بسیار بالایی را به قاچاقچیان پرداخت کند.
 • احتمال اخذ پذیرش درخواست متقاضی برای پناهندگی به کشور کانادا بسیار کم است.
 • اگر اقامت متقاضی در کشور کانادا غیرقانونی باشد، همانند روش پناهندگی از طرف دولت و شهروندان کانادایی برخورد نامناسبی با متقاضی وجود خواهد داشت.

 

خطرناک ترین راه مهاجرت به کانادا

 

سازمان های دولتی کانادا برای پناهندگی

متقاضیان برای ارائه درخواست پناهندگی به کشور کانادا می توانند از طریق مراجعه به سازمان های دولتی کانادا اقدام کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که به دلیل قرار گرفتن این سازمان ها در کشور کانادا متقاضی باید در کشور کانادا اقامت موقت داشته باشد. سازمان های دولتی کانادا برای پناهندگی عبارتند از:

 • اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC

این سازمان درخواست متقاضی پناهندگی و موجه بودن درخواست پناهندگی را بررسی می کند. اگر درخواست متقاضی موجه و دارای دلایل قانونی باشد، اجازه کار و بیمه فدرال IFH را برای متقاضی صادر می کند.

 

 • اداره خدمات مرزی کانادا CBSA

این سازمان تقاضای درخواست متقاضی پناهندگی را در مرز ورودی کانادا بررسی می کند و در مورد موافقت با ورود و یا ترتیب خروج از کانادا تصمیمات لازم را اتخاذ می کند. اگر هویت متقاضی به درستی برای این سازمان محرز نشود و یا این که شرایط متقاضی با قوانین اداره مهاجرت کانادا تطابق نداشته باشد، تصمیم گیری به حالت تعلیق در می آید.

 

 • اداره مهاجرت بخش حمایت از پناهندگی IRB-RPD

این سازمان تقاضای درخواست متقاضی پناهندگی را در فرم BOL و مدارک و شواهد ارائه شده بررسی می کند. بر اساس مدارک و شواهد ارائه شده این سازمان برای قبول یا رد درخواست پناهندگی متقاضی تصمیمات لازم را اتخاذ می کند.

 

بهترین کیس های پناهندگی در کانادا

متقاضیان برای تکمیل مدارک درخواست پناهندگی به کانادا باید کیس پناهندگی خود را نیز ارائه دهند. بهترین کیس های پناهندگی در کانادا بر اساس شرایط کشور متقاضیان متفاوت است. انواع کیس های پناهندگی در کانادا شامل کیس های پناهندگی سیاسی، پناهندگی اجتماعی، پناهندگی مذهبی، پناهندگی نژادی و پناهندگی جنسیتی است. در ادامه با بهترین کیس های پناهندگی در کانادا و بهترین کیس برای پناهندگان در کانادا برای افغانها و متقاضیان ایرانی آشنا می شویم.

 

کیس پناهندگی سیاسی در کانادا

متقاضی با ارائه کیس پناهندگی سیاسی باید اثبات کند که به دلیل عضویت در گروه های سیاسی، مخالفت با دولت و یا فعالیت های سیاسی در مخالفت با دولت وقت مورد تهدید و شکنجه و حتی خطر مرگ قرار گرفته است. متقاضی با ارائه مدارک و دلایل موجه باید ثابت کند که در صورت بازگشت به کشور خود مورد اذیت و آزارهای روحی و جسمی و تهدید و شکنجه و مرگ قرار خواهد گرفت.

اثبات تهدید و خطر مرگ با بازگشت به کشور از طرف متقاضی حائز اهمیت فراوانی است. می توان گفت که بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا برای افغانها کیس پناهندگی سیاسی است.

 

کیس پناهندگی مذهبی در کانادا

متقاضی با ارائه کیس پناهندگی مذهبی باید اثبات کند که به دلیل تغییر دین و مذهب خود، مخالفت با دین رسمی کشور خود و یا فعالیت های مذهبی در مخالفت با دین کشور خود وقت مورد تهدید و شکنجه و حتی خطر مرگ قرار گرفته است. متقاضی با ارائه مدارک و دلایل موجه باید ثابت کند که در صورت بازگشت به کشور خود مورد اذیت و آزارهای روحی و جسمی و تهدید و شکنجه و مرگ قرار خواهد گرفت. اثبات تهدید و خطر مرگ با بازگشت به کشور از طرف متقاضی حائز اهمیت فراوانی است.

 

کیس پناهندگی اجتماعی در کانادا

متقاضی با ارائه کیس پناهندگی اجتماعی باید اثبات کند که به دلیل وجود شرایط نامساعد اجتماعی توان ادامه زندگی در کشور خود را ندارد و با وجود مشکلات زیاد و دشوار قادر به اقامت در کشور خود نمی باشد. اثبات خطر برای ادامه زندگی بر اساس شرایط دشوار اجتماعی با بازگشت به کشور از طرف متقاضی حائز اهمیت فراوانی است.

متقاضیانی که در کشورهایی زندگی می کنند که در حال جنگ می باشند و یا وقوع جنگ در سال های گذشته موجب بروز مشکلات زیادی از جمله قحطی، گرسنگی، بیکاری و … شده باشد، می توانند از طریق این کیس پناهندگی به کانادا مهاجرت کنند. کیس پناهندگی اجتماعی بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا برای افغانها است.

 

پناهندگی اجتماعی و سیاسی از بهترین کیس های پناهندگی در کانادا برای افغانها است.

 

کیس پناهندگی نژادی در کانادا

متقاضی با ارائه کیس پناهندگی نژادی باید اثبات کند که به دلیل دارا بودن نژاد اقلیت در یک کشور مورد تهدید و شکنجه و حتی خطر مرگ قرار گرفته است. متقاضی با ارائه مدارک و دلایل موجه باید ثابت کند که در صورت بازگشت به کشور خود مورد اذیت و آزارهای روحی و جسمی و تهدید و شکنجه و مرگ قرار خواهد گرفت.

کیس پناهندگی نژادی زمانی موجه می باشد که نژاد متقاضی در آن کشور در اقلیت باشد و به عنوان نژاد غالب کشور محسوب نشود. اثبات تهدید و خطر مرگ با بازگشت به کشور از طرف متقاضی دارای اهمیت فراوانی است.

 

کیس پناهندگی جنسیتی در کانادا

متقاضی با ارائه کیس پناهندگی سیاسی باید اثبات کند که به دلیل دارا بودن گرایش های جنسی خلاف جنسیت خود و همچنین اختلالات جنسی که به نوعی بیماری محسوب می شود، مورد تهدید و شکنجه و حتی خطر مرگ قرار گرفته است.

متقاضی با ارائه مدارک و دلایل موجه باید ثابت کند که در صورت بازگشت به کشور خود مورد اذیت و آزارهای روحی و جسمی و تهدید و شکنجه و مرگ قرار خواهد گرفت. اثبات ناامنی و به خطر افتادن سلامتی و جان متقاضی با بازگشت به کشور بسیار مهم است. متقاضیان می توانند درخواست پناهندگی در سفارت کانادا را برای این کیس پناهندگی ارائه دهند.

 

مراحل پناهندگی در کانادا

متقاضیان برای پناهندگی به کشور کانادا باید مراحلی را طی کنند. اولین مرحله از این اقدام تصمیم به مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی است. زیرا روش های قانونی بسیاری برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. از دیگر مراحل پناهندگی در کانادا موارد زیر را می توان نام برد:

 • مراجعه به سایت ثبت نام برای پناهندگی در کشور کانادا
 • ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کشور کانادا یا
 • ورود به کانادا از طریق مرزهای آبی، هوایی یا زمینی و ارائه درخواست پناهندگی
 • تکمیل فرم درخواستی پناهندگی کشور کانادا و ارائه آن به افسران مهاجرت کانادا
 • اعلام نتیجه صلاحیت ارجاع مدارک و پرونده متقاضی به شورای مهاجرت و پناهندگی
 • اعلام نتیجه از طرف دادگاه کانادا برای واجد شرایط بودن متقاضی

 

 

 

انواع پناهندگی به کانادا

متقاضیانی که به سایت ثبت نام پناهندگی کانادا مراجعه می کنند و فرم درخواستی پناهندگی کانادا برای ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا را تکمیل می کنند باید به این نکته توجه کنند که دو نوع پناهندگی در کانادا وجود دارد. انواع پناهندگی در کانادا شامل پناهندگی برای متقاضیان معمولی و پناهندگی برای متقاضیان دارای شرایط خاص است. در ادامه به بررسی خلاصه هر یک از این دو نوع پناهندگی به کانادا می پردازیم.

 

پناهندگی برای متقاضیان معمولی

متقاضیان معمولی که قصد پناهندگی به کشور کانادا را دارند، به دلایل مختلفی مانند ملیت، نژاد، مذهب و یا دلایل سیاسی تمایل به بازگشت به کشور خود را ندارند. علاوه بر این متقاضیان معمولی به دلیل دارا بودن نظرات سیاسی یا اجتماعی مخالف حکومت و یا عضویت در گروه ها و فرقه های خاص مذهبی یا سیاسی و همچنین اجتماعی نیز ممکن است قصد بازگشت به کشور خود را نداشته باشند. این متقاضیان به دلیل احتمال اذیت و آزار در صورت برگشت به کشور خود فرم درخواست پناهندگی کانادا را تکمیل و ارسال می کنند.

 

پناهندگی برای متقاضیان خاص

برخی از متقاضیان به دلیل دارا بودن شرایط خاص شامل فعالیت در گروه های سیاسی یا فرقه های مذهبی نیاز به مراقبت و امنیت زیادی دارند. در مورد این متقاضیان فراهم کردن شرایط معمولی پناهندگی مناسب نیست و نیازمند مراقبت و امنیت ویژه می باشند. متقاضیانی که در صورت برگشت به کشور خود مورد شکنجه های شدید روحی و جسمی قرار می گیرند و یا خطرات جانی و مجازات های غیر انسانی در انتظار آن ها است از جمله متقاضیان خاص برای پناهندگی به کانادا محسوب می شوند.

 

متقاضیانی که در صورت برگشت به کشور خود مورد شکنجه های شدید روحی و جسمی یا خطرات جانی و مجازات های غیر انسانی قرار می گیرند از متقاضیان خاص پناهندگی به کانادا هستند.

 

هزینه های پناهندگی به کانادا

متقاضیان برای پناهندگی به کانادا نیازمند پرداخت هزینه خاصی نمی باشند. در واقع مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی بدون هزینه است و متقاضی به جز هزینه سفر به کانادا چه از طریق توریستی و چه از طریق قاچاقچیان نیاز به پرداخت هزینه دیگری ندارند. متقاضی پناهندگی کشور کانادا در صورت نیاز به خدمات پزشکی و بهداشتی در حدود 10% از هزینه های پزشکی برای شهروندان کانادایی را باید پرداخت کنند.

متقاضیان پناهندگی به کشور کانادا در مدت یک سال بررسی پرونده مهاجرت مورد حمایت دولت کانادا قرار خواهند گرفت. دولت کانادا همه لوازم ضروری زندگی، هزینه های پوشاک و خورد و خوراک و وسایل ارتباطی مانند تلفن را به صورت مالی حمایت می کند. به طور کلی هزینه های پناهندگی به کانادا از طریق اخذ ویزای توریستی شامل هزینه ارائه مدارک و تهیه بلیط می باشد.

اما هزینه های پناهندگی به کانادا از طریق روش های غیرقانونی مانند کمک گرفتن از قاچاقچیان بسیار زیاد و طی کردن این مسیر با مشکلات و خطرات زیادی همراه است. به طور کلی هزینه هایی که هر متقاضی پناهندگی به کشور کانادا باید پرداخت کند، عبارت است از:

 • ارائه فرم درخواست پناهندگی کانادا: از 1.000 تا 3.000 دلار کانادا
 • ارائه فرم دفاع در صورت ریجکتی پرونده مهاجرت و اخراج از کانادا: از 2.000 تا 10.000 دلار کانادا
 • ارائه تنظیم وضعیت برنامه پناهندگی به کشور کانادا: از 600 تا 1.200 دلار کانادا
 • ارائه اخذ مجوز اشتغال در کانادا: از 250 تا 500 دلار کانادا
 • ارائه درخواست تابعیت و شهروندی کانادا: از 500 تا 1.200 دلار کانادا

 

 

 

شرایط پناهندگی به کانادا از طریق سازمان ملل

متقاضیانی که در کشورهای در حال جنگ و یا جنگ زده زندگی می کنند و قصد پناهندگی به کانادا را دارند، باید فرم ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا را تکمیل و ارسال کنند. پرونده های پناهندگی کشور کانادا از طریق سازمان ملل بیشتر برای متقاضیانی است که بدون خانه و سرپناه در شرایط بسیار دشوار در کشورهای جنگ زده زندگی می کنند.

متقاضیان پس از تکمیل فرم درخواستی پناهندگی کانادا از طریق سازمان ملل بر اساس نیاز هر کشور به آن کشور خاص فرستاده می شوند. روال کار به این صورت است که آژانس پناهندگی سازمان ملل اطلاعات متقاضیان را برای کشورهای حامی پناهندگان ارسال می کنند و آن کشورها بر اساس قوانین پذیرش پناهجویان و نیاز این کشور متقاضیان مناسب را انتخاب می کنند.

پناهندگانی که از طریق ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کشور کانادا اقدام می کنند، ناچار به پناهندگی به کشور کانادا می باشند، زیرا به دلیل شرایط سخت نمی توانند در کشور خود زندگی کنند و یا به کشور خود بازگردند.

 

شرایط پناهندگی به کانادا در مرزهای ورودی

متقاضی با رسیدن به کانادا از طریق مرزهای هوایی و زمینی و دریایی باید در مصاحبه شرکت کند. علاوه بر این متقاضی باید فرم های درخواست پناهندگی را تکمیل کند و در عرض مدت 15 روز این فرم ها را به هیئت مهاجرت و پناهندگی کشور کانادا ارائه دهد. پس از تعیین زمان جلسه اعلام نتیجه درخواست، متقاضی باید همه مدارک لازم را ارائه دهد. در حدود 45 تا 60 روز زمان برای بررسی پرونده درخواست پناهندگی متقاضی لازم است. پس از گذشت این مدت نتیجه پذیرش یا ریجکتی تقاضای پناهندگی متقاضی صادر می شود.

 

در حدود 45 تا 60 روز زمان برای بررسی پرونده درخواست پناهندگی متقاضی از طریق ارائه مدارک در مرزهای ورودی کانادا لازم است.

 

شرایط پناهندگی به کانادا از طریق IRCC

متقاضی از طریق مراجعه به سایت ثبت نام برای پناهندگی در کانادا و تکمیل فرم درخواست پناهندگی کانادا می تواند از شرایط لازم برای پناهندگی به کانادا مطلع شود. علاوه بر این متقاضی می تواند به طور حضوری به اداره مهاجرت و پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC مراجعه کند و با دریافت فرم درخواستی پناهندگی کانادا برای ثبت نام برای پناهندگی در کانادا اقدام کند.

متقاضی باید در حدود 10 روز قبل از زمان جلسه بررسی پرونده همه مدارک و شواهد موجود به منظور اثبات مشکل برای بازگشت به کشور خود را ارائه دهد. مدت زمان بررسی تقاضای درخواست پناهندگی کشور کانادا از این طریق در حدود یک تا 2 ماه می باشد.

 

شرایط پناهندگی به کانادا با ویزای توریستی

متقاضی با اخذ ویزای توریستی کانادا می تواند بدون هیچ مشکلی وارد کشور کانادا شود و در این کشور درخواست پناهندگی خود را مطرح کند. هر چند ورود به کشور کانادا از طریق اخذ ویزای توریستی از راحت ترین و بی خطرترین روش های ممکن است. اما متقاضی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا را دارد باید ثابت کند که وابستگی های مالی و عاطفی در کشور خود دارد و دیگر اینکه کشور وی برای زندگی شرایط مناسب دارد و متقاضی قصد بازگشت به کشور خود را دارد.

در واقع ارائه درخواست پناهندگی کاملاً با ادعای مطرح شده برای اخذ ویزای توریستی کانادا مغایرت دارد و این موضوع احتمال پذیرش پناهندگی را به شدت کاهش می دهد. مگر اینکه متقاضی با ارائه مدارک و شواهد واقعی تهدید به شکنجه، آزار و اذیت های جسمی و روحی و تهدید به مرگ در صورت بازگشت به کشور خود را اثبات کند.

 

 

چه متقاضیانی واجد شرایط پناهندگی برای مهاجرت به کانادا هستند؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا متقاضیانی که نیازمند حمایت می باشند و متقاضیانی که از وطن خود رانده شده اند، می توانند به عنوان پناهنده برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. متقاضیانی که نیازمند حمایت می باشند در صورت برگشت به کشور خود مورد شکنجه، آزارهای شدید جسمی و روحی و حتی مرگ قرار خواهند گرفت و زندگی آن ها با بازگشت به کشور خود با خطر جدی مواجه خواهد شد.

متقاضیانی که به دلیل ترس از شکنجه، دستگیری، شکنجه، آزارهای شدید جسمی و روحی از وطن خود رانده شده اند و به دلیل این شرایط نمی توانند به کشور خود بازگردند. هر دوی این گروه متقاضیان به دلایل دارا بودن عقاید سیاسی، نژادی، مذهبی، جنسیتی و اجتماعی در کشور خود مورد تهدید و مرگ قرار گرفته اند و شرایط زندگی راحت و سالم در وطن خود را ندارند.

 

چه متقاضیانی واجد شرایط پناهندگی برای مهاجرت به کانادا نیستند؟

متقاضیانی که از روش های قانونی مهاجرت به کانادا برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرده اند، واجد شرایط پناهندگی در کانادا نیستند. علاوه بر این اگر متقاضی در کشوری زندگی کند که دولت از شهروندان خود حمایت و محافظت می کند، کانادا دلایل متقاضی را برای پناهندگی موجه نمی داند. متقاضیانی که بنا به دلایلی کشور خود را ترک کرده اند و در حال حاضر این دلایل وجود ندارند و می توانند به کشور خود بازگردند واجد شرایط پناهندگی به کانادا نیستند.

اگر متقاضی در کشور خود مرتکب بزه و خلاف قانون یا جرم و جنایتی شده باشد، به دلیل به خطر انداختن امنیت کشور کانادا نمی تواند به این کشور پناهنده شود. همچنین متقاضیان دارای شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، سرمایه گذاری، کار و ازدواج و همچنین متقاضیانی که شرایط پناهندگی به کشور دیگری را دارند، موارد مناسب برای پناهندگی به کانادا نمی باشند.

اگر متقاضی در مسیر رسیدن به کانادا در کشوری توقف کرده باشد که شرایط پناهندگی را داشته باشد، مدارک متقاضی صلاحیت ارجاع به شورای مهاجرت و پناهندگی کشور کانادا را ندارد. علاوه بر این اگر متقاضی از کشور آمریکا وارد کشور کانادا شده باشد و درخواست پناهندگی خود را ارائه دهد، واجد شرایط پناهندگی به کانادا نمی باشد.

 

اگر متقاضی در مسیر رسیدن به کانادا در کشوری توقف کرده باشد که شرایط پناهندگی را داشته باشد، واجد شرایط پناهندگی کشور کانادا نمی باشد.

آیا برای اسکان پناهندگان در کانادا کمپ های پناهندگی وجود دارد؟

همه کشورهای پناهنده پذیر جهان برای اسکان تعداد زیادی پناهنده که قاعدتاً روند رسیدگی به پرونده پناهندگی آن ها زمان بر و طولانی است، کمپ های پناهندگی خاصی را تهیه کرده اند. اما کشور کانادا بر خلاف دیگر کشورها فاقد کمپ های پناهندگی به تعداد فراوان است و متقاضیان باید برای طی کردن روند پناهندگی در خانه ها و سوئیت های اجاره ای اقامت کنند. اسپانسرهای پناهندگی مسئولیت تهیه مسکن و حمایت مالی از پناهندگان را در کانادا به عهده دارند.

 

خطرات پناهندگی در کانادا

متقاضیانی که برای زندگی بدون خطر و تهدید در کشور خود با مشکل مواجه می باشند، بهتر است از طریق روش های دیگر مهاجرت اقدام کنند که قانونی و بی خطر هستند. برخلاف تصور عموم مردم که فکر می کنند روش پناهندگی یک روش بی خطر و سریع و راحت است، اما خطرات پناهندگی در کانادا کم نیستند. یکی از خطرات پناهندگی در کانادا تلف شدن مدت زمان زیادی از عمر متقاضیان برای زندگی عادی و به دور از مشکلات پناهندگی است.

برخورد نامناسب شهروندان کانادایی با پناهندگان یکی دیگر از این خطرات است که گرچه شهروندان کانادایی نسبت به شهروندان دیگر کشورها برخورد حمایتی و معقولانه ای با مهاجران دارند اما باز انگ پناهنده بودن برای بسیاری از پناهندگان ناخوشایند است.

از دیگر خطرات پناهندگی در کانادا رسیدن به این کشور از طریق قاچاقچیان مرزی است که گاه بسیاری از پناهندگان جان خود را در این مسیر از دست می دهند.

 

روش های جایگزین پناهندگی به کشور کانادا

متقاضیان به جای روش پناهندگی به کشور کانادا می توانند از روش های قانونی و بی خطر دیگر برای اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور اقدام کنند. از روش های جایگزین پناهندگی به کشور کانادا می توان روش های اخذ ویزای تحصیلی با تحصیل در دانشگاه های کانادا، اخذ ویزای کار کانادا و اشتغال در این کشور و اخذ ویزای ازدواج کانادا و ازدواج با شهروند این کشور را نام برد.

علاوه بر این متقاضیان می توانند از طریق روش های سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت، ایجاد استارت آپ و کارآفرینی ویزای سرمایه گذاری کانادا را دریافت کنند. متقاضیان با تولد فرزند در کانادا می توانند با رعایت شرایطی از مزایای اخذ اقامت کانادا برخوردار شوند. در ادامه به ارائه روش های جایگزین پناهندگی به کشور کانادا می پردازیم.

 

روش ازدواج جایگزین روش پناهندگی به کانادا

روش مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج از ساده ترین و راحت ترین روش های مهاجرت به این کشور است که می توان آن را جایگزین روش پناهندگی کرد. مهم ترین مورد در ازدواج متقاضی با شهروند کانادا ازدواج واقعی و به دور از اهداف مهاجرتی است. بر این اساس متقاضی باید با ارائه مدارک لازم ثابت کند که این ازدواج بر اساس علاقه متقابل و با هدف ازدواج واقعی انجام می شود.

به منظور اثبات واقعی بودن ازدواج متقاضی باید مدارکی مانند عکس های خانوادگی و پیام ها و نامه های دو طرف را ارائه دهد. از مهم ترین شرایط و الزامات روش مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به عنوان روش جایگزین پناهندگی موارد زیر را می توان نام برد:

 • متقاضی در زمان ارائه درخواست ازدواج نباید دارای همسر یا شریک زندگی باشد.
 • متقاضی نباید در کشور کانادا مرتکب جرم و جنایتی شده باشد، یا در صورت ارتکاب باید در حدود 5 سال از آن جرم و خلاف قانون گذشته باشد.
 • متقاضی و طرف دوم ازدواج باید حداقل دارای 18 سال باشند.
 • طرف دوم ازدواج باید دارای شهروندی کانادا یا دارای مجوز اقامت قانونی کانادا باشد.
 • متقاضی باید توانایی تامین هزینه های زندگی مشترک در کانادا را پس از ازدواج داشته باشد.
 • ازدواج متقاضی با شهروند کانادا با مدارک و اسناد قانونی ازدواج قابل اثبات باشد.
 • متقاضی و طرف دوم ازدواج بتوانند واقعی بودن ازدواج را با ارائه عکس های خانوادگی و نامه ها و پیام ها اثبات کنند.
 • متقاضی و همسر وی تا مدت 3 سال پس از ازدواج در یک مکان مشترک زندگی کنند.

 

پس از ازدواج متقاضی می تواند مجوز اقامت موقت کانادا را دریافت کند. پس از  گذشت 3 سال از ازدواج متقاضی در صورتی می تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم کانادا اقدام کند، که ازدواج آن ها هنوز به قوت خود باقی باشد. اگر متقاضی در مدت ۳ سال زندگی مشترک، از دولت کانادا کمک مالی دریافت کند، طرف دوم ازدواج باید همه این هزینه ها را پرداخت کند. اگر متقاضی و طرف دوم ازدواج در طول ۳ سال اول زندگی مشترک از هم جدا شوند، متقاضی باید تا تمام شدن مدت ۳ سال همه هزینه های زندگی مشترک را پرداخت کند.

از آن جا که کشور کانادا بنا به قوانین مهاجرتی و اهمیت موضوع خانواده پرونده های مهاجرت از طریق ازدواج را در کوتاه ترین زمان بررسی می کند، روش ازدواج با شهروند کانادایی روش مناسب، قانونی و بی خطر و بهترین جایگزین روش پناهندگی به کانادا است. متقاضیان به جای ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا بهتر است به دنبال کیس مناسب ازدواج در کانادا باشند.

 

روش ازدواج با شهروند کانادایی روش مناسب، قانونی و بی خطر و بهترین جایگزین روش پناهندگی به کانادا است.

روش سرمایه گذاری جایگزین روش پناهندگی به کانادا

متقاضیانی که دارای تمکن مالی کافی برای سرمایه گذاری در کانادا می باشند، می توانند به جای روش پر خطر پناهندگی با اخذ ویزای سرمایه گذاری به کانادا مهاجرت  کنند. متقاضیان از طریق روش های سرمایه گذاری مانند کارآفرینی، راه اندازی کسب و کار و استارت آپ، سرمایه گذاری در استان ها و خرید کسب و کارهای فعال می توانند مجوز اقامت کانادا را دریافت کنند.

گرچه روش سرمایه گذاری نیاز به سرمایه و تمکن بالا دارد اما یک روش قانونی و رسمی است که در مقایسه با درخواست پناهندگی در سفارت کانادا یا روش های دیگر کاملاً بی خطر و بدون ریسک و با سود عالی همراه است. در واقع متقاضیان علاوه بر اخذ مجوز اقامت دائم کانادا می توانند از مزایای سرمایه گذاری در این کشور و کسب سود عالی برخوردار شوند. از روش های سرمایه گذاری جایگزین روش پناهندگی در کانادا موارد زیر را می توان نام برد:

 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی Entrepreneur

متقاضی باید دارای سوابق کاری، تمکن مالی کافی و ایده و طرح تجاری نوآورانه باشد.

متقاضی نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارد.

محدودیت سنی برای متقاضی مهاجرت از طریق کارآفرینی به کانادا وجود ندارد.

متقاضی باید دارای طرح و ایده تجاری خلاقانه باشد

طرح و ایده تجاری متقاضی باید موجب رونق و رشد اقتصادی، رشد صنعت توریسم کانادا و موجب ارزش افزوده و ارائه کالاها و محصولات جدید شود.

 

 • سرمایه گذاری از طریق خرید بیزینس

متقاضی از طریق خرید یک بیزینس و کسب و کار فعال می تواند به این کشور مهاجرت کند.

متقاضی با اخذ ویزای کار Work Permit می تواند کسب و کار فعال را در کانادا خریداری کند.

متقاضی پس از اخذ ویزای سرمایه گذاری از نوع خرید بیزنس و با راه اندازی و اجرای کسب و کار تجاری خود می تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم کانادا درخواست دهد.

 

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

متقاضی برای ثبت شرکت در کانادا می تواند از 2 روش ثبت شرکت استانی یا ثبت شرکت فدرال ویزای اقامت کانادا را دریافت کنند.

برای ثبت شرکت استانی متقاضی باید بر اساس شرایط هر استان اقدام کند.

متقاضی نیاز به سرمایه با مبالغ بسیار بالا ندارد.

متقاضی نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه ندارد.

متقاضی برای مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا باید دارای طرح و ایده تجاری خلاقانه و تاییدیه های لازم از اداره کار و بررسی بازار کار برای راه اندازی کسب و کار باشد.

 

 • سرمایه گذاری از طریق استارت آپ Startup

برنامه سرمایه گذاری از طریق استارت آپ یکی از روش های کم هزینه مهاجرت به کانادا و روش جایگزین پناهندگی به کانادا است که منجر به اخذ اقامت دائم این کشور می شود.

متقاضی از همان ابتدای اجرای طرح استارت آپ می تواند برای اخذ مجوز اقامت دائم اقدام کند.

حتی اگر طرح تجاری ارائه شده برای استارت آپ به سوددهی مطلوب نرسد و یا اجرای موفقیت آمیزی نداشته باشد، مجوز اقامت دائم کانادا متقاضی لغو نمی شود.

متقاضی با اخذ ویزای استارت آپ کانادا می تواند برای اخذ ویزای اقامت همسر و فرزندان خود نیز اقدام کند.

 

روش های سرمایه گذاری کارآفرینی، راه اندازی کسب و کار و استارت آپ، سرمایه گذاری در استان ها و خرید کسب و کارهای فعال از روش های جایگزین پناهندگی به کانادا است.

روش کاری جایگزین روش پناهندگی به کانادا

مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار از روش های کم هزینه و مناسب و یک جایگزین خوب برای روش پناهندگی به کانادا است. کمبود نیروی متخصص و حرفه ای و تکمیل نشدن فرصت های کاری در کانادا موجب شده است تا دولت این کشور شرایط لازم برای جذب متقاضیان واجد شرایط اخذ ویزای کار کانادا را فراهم کند.

اخذ ویزای کار کانادا از پرتقاضاترین روش های مهاجرت به کانادا است. گرچه در حال حاضر بسیاری از متقاضیان فاقد تمکن مالی و شرایط لازم به سایت ثبت نام پناهندگی کانادا مراجعه می کنند و فرم درخواستی پناهندگی کانادا را تکمیل و ارسال می کنند. اما این متقاضیان می توانند به جای این کار برای اخذ ویزای کار کانادا که روشی قانونی و کم هزینه است اقدام کنند.

بدین منظور متقاضی باید در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا NOC شغل خود را پیدا کنند و بر اساس آن برای برنامه های مهاجرتی و اخذ ویزا درخواست دهد. متقاضی با روش کاری جایگزین روش پناهندگی به کانادا می تواند به جای ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کشور کانادا از راه های زیر اقدام کند:

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه اکسپرس اینتری Express Entry

یکی از برنامه های مهاجرت کاری به کانادا است که با اعطای ویزای کار به متقاضیان بر اساس سیستم امتیازبندی عمل می کند.

دارا بودن فاکتورهای مهم در این سیستم امتیازبندی شامل سن مناسب، سوابق مفید و تجربه کاری و حرفه ای، تحصیلات و مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه الزامی است.

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه کارگران ماهر فدرال FSW

این برنامه مهاجرت مختص کارگران ماهر و باتجربه کاری است که دارای مجوز کار از کارفرمای کانادایی باشند.

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، گواهی مدرک تحصیلی دیپلم و یا مدرک فنی حرفه ای برای این برنامه مهاجرتی الزامی است.

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه کار مهارت فدرال FSTP

این برنامه مهاجرت مختص متقاضیان دارای 2 سال سابقه کاری مفید است.

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی برای این برنامه مهاجرت کاری الزامی نیست اما احتمال اخذ ویزا را افزایش می دهد.

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه تجربه و مهارت کاری CEO

این برنامه مختص متقاضیانی است که دارای سوابق کاری و حرفه ای در یک حوزه تخصصی شغلی باشند.

دارا بودن مهارت در سطح A، B و O و دارا بودن حداقل یک سال سابقه کار حرفه ای برای این برنامه مهاجرت کاری الزامی است.

متقاضی برای اخذ ویزای کار به این روش نیازمند ارائه مدرک زبان نمی باشد و آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی است.

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه اخذ پیشنهاد کاری Job Offer

متقاضی با دارا بودن پیشنهاد کاری از طرف کارفرمای کانادایی می تواند ویزای کار کانادا را دریافت کند.

دارا بودن سوابق کاری و همچنین آشنایی با زبان انگلیسی برای اخذ ویزای کار از این روش الزامی است.

پایین بودن هزینه و عدم نیاز به اثبات تمکن مالی از مزایای مهاجرت از طریق اخذ جاب آفر کانادا است.

 

 • اخذ ویزای کار از طریق برنامه استخدام مستقیم کارفرمای کانادایی Employer Direct Recruitment

از روش های مناسب برای مهاجرت کاری به کانادا و اخذ ویزای کار کانادا است.

متقاضی باید امتیازهای لازم را در مصاحبه های کاری برنامه استانی کسب کند.

متقاضی باید پیشنهاد کار و دعوتنامه کاری را قبل از ارائه درخواست مهاجرت کاری دریافت کند.

 

مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار از روش های کم هزینه و مناسب و یک جایگزین خوب برای روش پناهندگی به کانادا است.

روش تحصیلی جایگزین روش پناهندگی به کانادا

متقاضیان به جای مراجعه به سایت ثبت نام پناهندگی کانادا و تکمیل فرم درخواست پناهندگی کانادا می توانند از طریق یکی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا مجوز اقامت موقت و در نهایت اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

متقاضیان با اخذ ویزای تحصیلی کانادا نه تنها شرایط لازم برای اخذ اقامت کانادا را فراهم می کنند، بلکه در بهترین دانشگاه های جهان به تحصیل می پردازند. تحصیل در دانشگاه های کانادا به دلیل بالا بودن کیفیت آموزشی، اعتبار مدرک دانشگاهی و امکان اشتغال پس از فارغ التحصیلی از بهترین روش های مهاجرت به کانادا است.

از مهم ترین مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا برخورداری از بورسیه های تحصیلی، تحصیل کم هزینه و تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی را می توان نام برد. الزامات و شرایط و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف کانادا به اختصار در جدول زیر ارائه شده است:

 

 • اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید از دانشگاه مورد نظر در کانادا پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی در رشته و دانشگاه مورد نظر متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدارک و سوابق تحصیلی را به سفارت کانادا ارائه دهد.

 

 • تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا

متقاضی برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان با معدل بالاتر از 15 و مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل باشد.

اگر متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی فاقد نمره لازم در دروس زیست شناسی یا شیمی و یا زبان باشد، باید در دوره آمادگی پیش-پزشکی در دانشگاه ها و کالج های کانادا شرکت کند.

متقاضی پس از اخذ نمره و مهارت لازم می تواند تحصیل در دانشگاه را شروع کند.

 

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های کانادا

متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی در رشته مرتبط، مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 و انگیزه نامه قوی تحصیلی علمی باشد.

متقاضی می تواند از دیگر روش های مهاجرت تحصیلی به کانادا: تحصیل در کالج های این کشور و روش کوآپ Co-op و شرکت در دوره های یک تا 2 ساله کانادا برای مهاجرت تحصیلی اقدام کند.

تحصیل در کالج های کانادا از کم هزینه ترین روش مهاجرت به کانادا با امکان ورود سریع به بازار کار می باشد.

 

 • امکان کار و اشتغال و اخذ اقامت پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا

فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا که در مدت جستجوی کار در این کشور کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده اند، می توانند مجوز کار کانادا را دریافت کنند.

امکان اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با دارا بودن شرایط لازم و کار و اشتغال در این کشور برای فارغ التحصیلان دانشگاه وجود دارد.

از مهم ترین شرایط اخذ شهروندی و تابعیت کانادا از طریق مهاجرت تحصیلی پرداخت منظم و مرتب مالیات، تبعیت از قوانین و مقررات کانادا، عدم سوء پیشینه و عدم ارتکاب جرم و همچنین تسلط کامل به زبان انگلیسی می باشد.

کار مداوم و مستمر به مدت 4 تا 6 سال و دارا بودن شرایط لازم اقامت و زندگی در کانادا از دیگر شرایط اخذ تابعیت این کشور می باشد.

 

متقاضیان به جای روش پناهندگی با اخذ ویزای تحصیلی کانادا شرایط لازم برای اخذ اقامت کانادا و تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان را فراهم می کنند.

روش تولد فرزند جایگزین روش پناهندگی به کانادا

به طور کلی همه کشورهای جهان به منظور اعطای تابعیت به کودکان متولد شده در این کشورها بر اساس دو قانون خون و خاک عمل می کنند. قانون خون این گونه است که اگر کودکی در یک کشور از پدر و مادری متولد شود که دارای تابعیت آن کشور باشند، آن کودک نیز تابعیت آن کشور را دریافت می کند. بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا از قانون خون تبعیت می کنند. قانون خاک نیز به این گونه است که اگر کودکی در خاک یک کشور متولد شود، صرف نظر از تابعیت پدر و مادر، این کودک تابعیت آن کشور را دریافت می کند.

سیستم اعطای اقامت و تابعیت کشور کانادا بر اساس قانون خون و خاک می باشد. در واقع متقاضی به جای ثبت نام برای پناهندگی در کانادا و برنامه ریزی برای این نوع مهاجرت و یا ارائه درخواست پناهندگی در سفارت کانادا می تواند فرزند خود را در کشور کانادا به دنیا بیاورد. البته تولد فرزند در کانادا و اخذ اقامت این کشور از این طریق دارای الزامات و شرایط خاصی است که در ادامه به ذکر خلاصه آن می پردازیم:

 • اگر پدر یا مادر یا هر دو والدین فرزند متولد شده در خاک کانادا دارای تابعیت کانادا باشند، این فرزند تابعیت کانادا را دریافت می کند.
 • فرزندان متولد شده در خاک کانادا صرف نظر از تابعیت پدر و مادرشان می توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند.
 • پدر و مادر کودکی که در کانادا متولد شده است اگر دارای تابعیت کانادا نباشند، می توانند پس از رسیدن فرزندشان به 18 سالگی مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند.
 • اخذ مجوز شهروندی کانادا برای فرزند این پدر و مادرها از طریق تولد برای آن ها اهداف اقامتی کانادا را در پی ندارد.
 • پدر و مادرانی که فرزند آن ها در خاک کانادا متولد می شود، تا زمانی که فرزند آن ها به سن ۱۸ سالگی نرسد نمی توانند مجوز اقامت کانادا را دریافت کنند.
 • اگر با رسیدن فرزند به 18 سالگی این فرزند هنوز در کانادا اقامت داشته باشد، می تواند حامی پدر و مادر شود و در این صورت پدر و مادر می توانند اقامت کانادا را اخذ کنند.
 • تولد فرزند در کانادا فقط مزایای اقامتی برای فرزند در پی دارد و پدر و مادر نمی توانند تابعیت کانادا را به دلیل تابعیت فرزند خود دریافت کنند.

 

روش های خاص برای جایگزینی روش پناهندگی به کانادا

جدا از روش های جایگزینی که در بخش های قبل برای مهاجرت به کانادا ارائه شد، روش های خاصی نیز برای جایگزین روش پناهندگی به کانادا وجود دارد که در ادامه به چند مورد آن می پردازیم:

 • روش خاص برای جایگزینی روش پناهندگی به کانادا از طریق خود اشتغالی:

اگر متقاضی از جمله افراد خاصی است که در حوزه های ورزشی، فرهنگی و هنری دارای کار و اشتغال می باشد و از این طریق درآمد مناسب کسب می کند، می تواند از طریق برنامه خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کند. برای مهاجرت خود اشتغالی به کانادا دارا بودن حداقل 2سال سوابق کار، دارا بودن تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی در مدت 6 ماه در کانادا و کسب 35 امتیاز از جدول امتیازبندی الزامی است.

 

 • روش خاص برای جایگزینی روش پناهندگی از طریق اکسپرس اینتری

متقاضیان دارای مهارت و تخصص کاری می توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری و زیر مجموعه های این برنامه شامل برنامه اسکیل ورکر، اسکیل ترید، تجربه کار کانادایی و برنامه های نامزدی استانی به کانادا مهاجرت کنند. این روش مختص متخصصان کاری و حرفه ای است.

 

 • روش خاص برای جایگزینی روش پناهندگی از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده درجه یک متقاضی شهروند کشور کانادا باشد و یا دارای مجوز اقامت دائم این کشور باشد، متقاضی می تواند بر اساس حمایت های مالی اسپانسرشیپ برای مهاجرت به کانادا اقدام کند. اعضای خانواده درجه یک شامل پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزندان متقاضی می باشد.

 

سخن پایانی

گرچه روش پناهندگی برای مهاجرت به کانادا از طرف مشاوران موسسه اصطهباناتی به هیچ وجه توصیه نمی شود، اما اطلاعات جامع و مفیدی در این مقاله در مورد پناهندگی به منظور اطلاع و آگاهی متقاضیان ارائه شد. در این مقاله شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، سایت ثبت نام پناهندگی کانادا و ثبت نام برای پناهندگی در کانادا به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت.

نکات مهم این مقاله در مورد چگونگی پناهندگی به کانادا، ارائه فرم درخواستی پناهندگی کانادا و چگونگی ثبت نام برای پناهندگی در کانادا است که مشاوران موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با آگاهی کامل از این شرایط و برخورداری از دانش روز بهترین راهنمایی ها را ارائه کرده اند.

حتی اگر دارای تمکن مالی کافی یا ریز نمره های عالی در مقطع کارشناسی نیستید، نگران نباشید! کارشناسان موسسه مهاجرتی بهترین گزینه ممکن برای اخذ اقامت کانادا را برای شما انتخاب می کنند و حتی بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا برای افغانها را نیز ارائه کرده اند.

گرچه مطالب این مقاله بر اساس آخرین قوانین مهاجرتی نوشته شده است اما با گذشت زمان و تغییر قوانین ممکن است تغییر کند.

بدون شک بسیاری از متقاضیان بدون مشاوره های مهاجرتی و بدون کمک از کارشناسان موسسه های مهاجرتی قادر به ارائه درخواست و ارسال مدارک لازم برای اخذ اقامت کانادا می باشند، اما کمک از مشاوران و کارشناسان ماهر موجب تسریع در روند اخذ ویزای اقامت قانونی کانادا می شود.

اگر از نحوه ثبت نام سازمان ملل برای پناهندگی به کانادا آگاه نیستید، می توانید سوال های خود را در بخش دیدگاه این مقاله مطرح کنید تا کارشناسان و مشاوران مهاجرتی مطلع و باتجربه و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی به آن ها پاسخ دهند.

 

سوالات متداول در مورد پناهندگی کانادا

 

 1. مزایای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی کدامند؟

مزیت اخذ مجوز اقامت دائم کانادا پس از چند سال زندگی در کانادا، زندگی در امنیت، با ثبات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کانادا، بهره مندی از حق و حقوق شهروندی کانادا، بیمه رایگان و خدمات اجتماعی، عدم نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی دانشگاهی، برخورداری از حمایت های مالی اسپانسرها و بهره مندی از مزایای زندگی و اقامت در یکی از بهترین کشورهای جهان از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی است.

 

 1. معایب مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی کدامند؟

مدت زمان طولانی بررسی پرونده درخواست پناهندگی در حدود یک تا 5 سال، وجود خطرات بسیار در مسیر رسیدن به کانادا از طریق قاچاقچیان، پرداخت هزینه های بسیار بالا به قاچاقچیان، احتمال کم اخذ پذیرش درخواست متقاضی برای پناهندگی به کشور کانادا و برخورد نامناسب با متقاضی است.

 

 1. آیا امکان پناهندگی به کانادا با ویزای توریستی وجود دارد؟

متقاضی که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا را دارد باید ثابت کند که وابستگی های مالی و عاطفی در کشور خود دارد و دیگر اینکه کشور وی برای زندگی شرایط مناسب دارد و متقاضی قصد بازگشت به کشور خود را دارد. ارائه درخواست پناهندگی کاملاً با ادعای مطرح شده برای اخذ ویزای توریستی کانادا مغایرت دارد و این موضوع احتمال پذیرش پناهندگی را به شدت کاهش می دهد. مگر اینکه متقاضی با ارائه مدارک و شواهد واقعی تهدید به شکنجه، آزار و اذیت های جسمی و روحی و تهدید به مرگ در صورت بازگشت به کشور خود را اثبات کند.

 

 1. چه متقاضیانی واجد شرایط پناهندگی برای مهاجرت به کانادا هستند؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا متقاضیانی که نیازمند حمایت می باشند و متقاضیانی که از وطن خود رانده شده اند، می توانند به عنوان پناهنده برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. متقاضیانی که نیازمند حمایت می باشند در صورت برگشت به کشور خود مورد شکنجه، آزارهای شدید جسمی و روحی و حتی مرگ قرار خواهند گرفت و زندگی آن ها با بازگشت به کشور خود با خطر جدی مواجه خواهد شد.

 

 1. بهترین کیس های پناهندگی در کانادا کدامند؟

متقاضیان برای تکمیل مدارک درخواست پناهندگی به کانادا باید کیس پناهندگی خود را نیز ارائه دهند. بهترین کیس های پناهندگی در کانادا بر اساس شرایط کشور متقاضیان متفاوت است. انواع کیس های پناهندگی در کانادا شامل کیس های پناهندگی سیاسی، پناهندگی اجتماعی، پناهندگی مذهبی، پناهندگی نژادی و پناهندگی جنسیتی است.

3.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *